Migratieregeling 1960 Wit-Gele Kruis bloeit BINNEN- EN BUITENLAND wAAlwijkse en UnqstRAAtse coimnt WERKELOOSHEID DAALDE TOT LAAGSTE PUNT Plaatselijke commissie voor de ruilverkaveling geïnstalleerd in hotel Prinsen te Vlijmen VRIJDAG 13 MEI 1960 83e JAARGANG No. 38 ritgever vVaalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen k oofdredacteur: JAN TIELEN ironummer 50798 flit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205. Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel 2002 Dr. van Beurdenstraat 8 Tel.-adres: „Echo" Een dezer dagen zijn de uit voeringsvoorschriften van de nieuwe migratieregeling van de Directie voor de Arbeidsvoorzie ning uitgevaardigd. De Directie voor de Arbeids voorziening kan bijdragen in de kosten van verplaatsing van ar beiders, indien deze verplaatsing de tewerkstelling bevordert van mannelijke of vrouwelijke werk loze arbeiders, aan wie binnen redelijke tijd geen werk in hun woonplaats of omgeving geboden kan worden, terwijl elders in het land wel werkgelegenheid voor hen aanwezig is. De nieuwe rege ling is aangepast aan het indus- triespreidingsbeleid als gevolg waarvan bij de subsidiering on derscheid is gemaakt tussen mi gratie naar de randstad-Holland., de ontwikkelingskernen, en andere plaatsen in Neder land. De regeling onderscheidt vier categorieën arbeidskrachten: a. gehuwde valide arbeiders die naar een andere plaats dan een ontwikkelingskern migreren b. gehuwde valide arbeiders, die naar een ontwikkelingskern migreren; c. gehuwde minder-valide ar beiders; d. ongehuwde minder-valide arbeiders. Categorie a kan tenzij de migratie is gericht naar de rand stad-Holland in aanmerking komen voor de volgende vergoe dingen de kosten van de eerste reis van de arbeider naar de werkge- meente; de verhuiskosten, voor zo ver goedgekeurd door het Bureau Controle Rijksverhuizingen van het Ministerie van Binnenlandse Zaken bij verhuizing: een bedrag van 210.vermeerderd met 35.voor ieder kind, dat ten laste van de arbeider komt, welk bedrag wordt beschouwd als een tegemoetkoming in de kosten van inrichting der nieuwe wo ning. Categorie b kan boven de bij categorie a vermelde vergoe dingen in aanmerking komen voor vergoeding van de helft van de pensionkosten (met een maxi mum van 15.per week) dan wel de helft van de kosten van het dagelijks heen en weer reizen tussen de woon- en werkgemeen- te (goedkoopste reisgelegenheid) een en ander zolang de arbeider nog niet is verhuisd, gedurende een maximum tijd van één jaar. Categorie c kan boven de bij categorie a vermelde vergoe dingen in aanmerking komen voor vergoeding van 80 van de pensionkosten (met een maxi mum van 24.per week) dan wel de volledige kosten van het dagelijks heen en weer reizen tussen woon- en werkgemeentc (goedkoopste reisgelegenheid), een en ander zolang de arbeider nog niet is verhuisd, gedurende een maximum tijd van één jaar. Categorie d kan in aanmerking komen' voor de volgende vergoe dingen: de kosten van de eerste reis naar de werkgemeentc; eventuele verhuiskosten, voor zover goedgekeurd door het Bureau Controle Rijksverhuizin- gen van het Ministerie van Bin nenlandse Zaken; bij verhuizing: een bedrag van 140.voor eventuele in richtingskosten; de helft van de pensionkos ten (met een maximum van 15.- per week, dan wel de helft van de kosten van dagelijks heen en weer reizen tussen woon- en werkgemeentc (goedkoopste reis gelegenheid), een en ander gedu rende ten hoogste één jaar. Bij overbrenging van een in dustrieel bedrijf uit de Randstad- Holland naar een ontwikkelings gebied kunnen geschoolde arbei ders, die tot een kern van inge werkt personeel behoren en die naar de nieuwe vestigingsplaats worden overgeplaatst, in aan merking komen voor dezelfde vergoedingen als hierboven ver meld voor categorie b. De regeling laat subsidie in mi gratie van valide arbeiders naai de Randstad-Holland slechts bij uitzondering toe en is voorts uit sluitend bedoeld voor blijvende verplaatsingen over een afstand van ten minste 15 kilometer. Nadere gegevens omtrent de regeling worden op aanvraag verstrekt door de Gewestelijke Arbeidsbureaus, welke imjet de uitvoering er van zijn belast. ten laste van het ontwikkelingsfonds der EEG. DE FLORIADEPOSTKOETS Na een tocht van 39 dagen en 3400 km, heeft de Floriadepost- koets zaterdag het einddoel van de 3400 kilometer lange reis bereikt. GARAGE VAN MOSSEL VERHUUR Verwelkomd door vrolijke harmo- niemuziek reed het voertuig, aan schouwd door duizenden belangstel lenden, 's middags om half vier de hoofdingang van het Floriade-ter- rein binnen. Koetsier Jan Touw, die diepbruin gebrand op de bok zat, trok aan de teugels, de vier paarden hielden halt en waardig verliet prof. dr. L. van der Pijl uit Den Haag, die tijdens de reis doorging voor Carolus Clusius, de koets, om de tulpebol, die in Turkije was gehaald, te overhan digen aan de voorzitter van de jubi lerende Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, jhr. Mr. O. F. van Nispen tot Pannerden. JONGE VROUW DOODDE TWEE BABIES. „Direct na de geboorte heb ik mijn twee kinderen gewurgd". Deze vrese lijke bekentenis legde de 20-jarige huishoudster Cora de M. af tegen over rechercheurs van de Amster damse zedenpolitie, die in een kast van een woning aan de Cornelis Kru- semanstraat het gemummificeerde lijkje van een begin maart 1959 ge boren jongetje vonden. Het lijkje zat in een koffer. Onder het bed van de jonge vrouw vonden de politieman nen in een doos het in verregaande staat van ontbinding verkerende stof felijke overschot van een tweede kind - een meisje - dat in januari van dit jaar het levenslicht zag. HET NEERSCHIETEN VAN HET AMERIKAANSE SPIONAGE- VLIEGTUIG. Het spionage-vliegincident boven Siberië is voor Moskou aanleiding bijzonder dreigende woorden te bezi gen. Die dreigende taal wordt niet alleen gesproken door Kroestjev, die gedreigd heeft met onmiddellijke ver geldingsmaatregelen bij een eerst volgend incident, maar ook door Als er iets verkeerd bij U valt - en zunrbrand laait op uit uw maag... Eén ol twee Rennies nemen en alle leed is geleden. Maarschalk Malinovski, de Russi sche minister van defensie. „De eerste maal, dat zich weer een incident voordoet, als dat van de eer ste mei, zal de Sovjet-Unie vergel dingsmaatregelen nemen tegen de landen, die toestaan dat van hun vliegvelden vliegtuigen opstijgen en landen, die spionagevluchten boven de Sovjet-Unie maken". Dit zei de Russische premier maandagavond op een receptie ter gelegenheid van de Tsjechische nationale feestdag in de Tsjechoslowaakse ambassade te Mos kou tegenover een aantal ambassa deurs. Zich met name richtend tot de di plomatieke vertegenwoordigers van Turkije, Perzië, Pakistan en Noorwe gen, verklaarde Kroetsjev nadrukke lijk dat in geval van een nieuw inci dent, waarbij bewezen zou worden dat het schendende vliegtuig afkomstig was of zou landen op gebied van een dezer landen, de Sovjet-Unie vergel dingsmaatregelen zou nemen tegen de - buitenlandse - bases in dit land. „De strooptochten van Amerikaan se vliegtuigen boven Rusland zijn be doeld om de koude oorlog nieuw le ven in te blazen", zo gaf Malinovski te kennen op een bijeenkomst, waar op het feit werd herdacht, dat het Duitsland van Hitier vijftien jaar ge leden op de knieën werd gedwongen. „Jullie zullen niet over ons land vliegen. Wij zijn geen Guatemala, Zuid-Korea of PakistanOnze strijdkrachten kunnen elke onwelko me gast, op welke hoogte dan ook, het hoofd bieden. Wij zullen zo no dig maatregelen nemen, die van jul lie vliegvelden niets overlaten", aldus Malinovski. Algemeen overheerst in perscom mentaren de mening, dat de Russen een kostbare diplomatieke overwin ning hebben behaald. Een enkele krant, waaronder het Franse rechtse blad „l'Aurore", oppert de mogelijk heid, dat piloot Francis Harry Po wers met de Russen onder één hoedje heeft gespeeld. De gevangen neming van de vlieger en de inbeslag neming van de foto's zouden nl. on mogelijk zijn geweest als Powers niet een overloper was. EEN MILJOEN VOOR PAPOEA-KORPS. Begroting Nieuw-Guinea. Op de Nieuw-Guinea-begroting voor 1960 is een bedrag van 1 mil joen gulden uitgetrokken voor de eerste aanloopkosten van de vorming van een Papoea-vrijwilligerskorps. Op de defensie-begroting is al een extra bijdrage van nog eens 1 miljoen opgenomen. De Nieuw-Guinea-begroting, die thans bij de Tweede Kamer is inge diend, sluit op een totaalbedrag van ruim 143 miljoen gulden. Dat is bijna 6 miljoen meer dan vorig jaar. Het is de bedoeling om op het eiland Japen de eerstvolgende streekraad van in heemse vertegenwoordigers op te richten. De scheepswerf Konijnen burg in Manokwari zal een groot pa trouillevaartuig bouwen. Voor een zelfde schip, bestemd voor de mijn bouw, zal geprobeerd worden een bouwopdracht tot stand te brengen Volgens het recente rapport van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek over 1957 was van de gezin nen in ons land 70 aangesloten bij een der Kruisverenigingen. Het rap port is een voortzetting van een on derzoek over het jaar 1941, toen nog slechts 41,6 aangesloten was. De Kruisverenigingen laten du§ een grote uitbreiding zien, waarbij het Wit-Gele Kruis in die jaren eeh winst boekte van 127 tegen 99 voor het Groene Kruis. De grootste uitbreiding valt in de grotere steden, waar het Wit-Gele Kruis zijn leden tal meer dan vervijfvoudigd zag. Per 10.000 aangesloten gezinnen hebben de gezamenlijke kruisvereni gingen de beschikking over 13,6 wijkverpleegsters. Het Wit-Gele Kruis slaat daarbij een goed figuur; daar werken voor 10.000 leden 17,3 wijkverpleegsters tegen 12,2 bij het Groene Kruis en 13,7 bij het Oranje- Groene Kruis. Aan de top staat Limburg met één wijkverpleegster voor iedere 500 ge zinnen. Met de sterke bezetting aan wijk verpleegsters hangt samen, dat in het Wit-Gele Kruis gedurende één jaar gemiddeld 6,4 huisbezoeken per lid konden worden gebracht tegen een landelijk gemiddelde van 4,7. Het grote voordeel daarvan was, dat in tensiever aandacht kon worden be steed aan de preventieve gezond heidszorg. Vooral de huisbezoeken voor kinderhygiëne, praenatale-, zui gelingen- en kleuterzorg tezamen na men in het werk van het Wit-Gele Kruis een opvallend grote plaats in 23.7 van het totaal aantal huis bezoeken was daaraan gewijd tegen 18.8 bij het Groene Kruis en 6,7 bij het Oranje-Groene Kruis. Met de kraamzorg en andere meestal regionaal georganiseerde diensten houdt het rapport zich niet bezig, maar wel met één van de oudste be moeiingen van de plaatselijke kruis verenigingen, namelijk de zuigelin gen- en kleuterconsultatiebureaux. Het Wit-Gele Kruis zag in één jaar op zijn 774 zuigelingenbureaux ruim 66.000 zuigelingen voor de eerste keer verschijnen, terwijl er dan nog ruim 20.000 werden ingeschre ven op gezamenlijke bureaux van het Wit-Gele Kruis en zijn zusterver enigingen. Met de kleuterzorg mag het nog niet zover zijn als met die voor zuigelingen, welke laatste 66 van alle levendgeborenen naar de bureaux weet te krijgen, toch heeft ook zij zich sterk ontwikkeld. Alleen het Wit-Gele Kruis be schikt over 464 consultatiebureaux voor kleuters met ruim 45.000 nieuw ingeschrevenen in één jaar. Daar ko men dan nog weer 86 gezamenlijke bureaux met ruim 11.000 nieuw in geschrevenen bij. Op het werk van de consultatie bureaux sluit nauw aan het geven van populair-hygiënische voorlichtings cursussen, vooral op het gebied van zuigelingen- en kleuterzorg. Bij het Wit-Gele Kruis trokken die cursus sen ruim 15.000 deelnemers. Voor al haar werkzaamheden heb ben de plaatselijke Wit-Gele Kruis verenigingen 487 wijkgebouwen in gebruik, een aantal, dat nog voortdu rend wordt uitgebreid. Voor de positie van het particulier initiatief is een belangrijk gegeven dat nog steeds 38,5 van de plaat selijke uitgaven uit de vrijwillige con tributies van de leden kan worden bestreden. Die leden blijken de diens sten te waarderen het Wit-Gele Kruis komt met de hoogste gemid delde contributie, t.w. f 7.09 uit te bus, tegen f 5.79 voor het Groene Kruis en f 5.28 voor het Oranje- Groene Kruis. Dat maakte het aan onze katholieke kruisvereniging mo gelijk verscheidene guldens meer per lid - het gemiddelde was bijna f 18 - dan haar zusterverenigingen aan de gezondheidszorg ten koste te leg gen. Dat de plaatselijke kruisverenigin gen er nog steeds in slagen voor be heer en administratie vrijwilligers te interesseren wordt bevestigd door het feit, dat voor dat doel slechts 5,3 van de inkomsten behoefde te worden besteed. De salarissen van de wijk verpleegsters vormden ongeveer de helft van de totale uitgaven. KLEDING-VERHUUR BRUIDSJAPONNEN, BRUIDSMEISJES JAPONNEN, ena. en een ruime sortering gelegenheidskleding voor heren, naar de laatste mode. Bossche kleding-service Vughterstraat 205 - Tel. 34580 (na 19 "yHEBIOCENBOSCH Ir. van Haaren memoreerde in zijn installatierede hoe het hoofd bestuur van de NCB reeds in 1940 een ruilverkaveling aanvroeg voor het gebied van de „binnenpolder van de Oude Maas" (4900 ha) en voor een gebied samenvallend met de waterschappen De Bossche sloot en de Algemene Omkading (4950 ha). In 1941 kwam er een nieuwe aan vrage bij van de Noordbrabantse Mij. 24.90 MARKT WAALWIJK Gew. Arbeidsbureau Waalwijk De werkloosheid in het district van het Gew. Arbeidsbureau Waalwijk heeft in de maand april wel een bijzonder laag punt bereikt. Aan het einde van de maand bedroeg het geregistreer de aanbod namelijk 153 tegen 22/ per einde maart. Het aanbod in de bouwvakken liep het sterkste terug, namelijk van 67 per einde maart tot 29 aan het einde van de afgelopen maand; voor de overige bedrijfstakken bedroe gen deze cijfers: schoen- en le derindustrie 76; metaal 7—4; landbouw 10—3; losse arbeiders 15—12 en overige groepen 47- 28. In het rayon Waalwijk be droeg bet totale \yerklooshcids- cijfer per einde april 77, voor net rayon Dongen 18 en voor het rayon Almkerk 58 (tegen nog 117 per einde maart). De gunstige ontwikkeling in het rayon Alm kerk is te danken aan het leit dat daar de laatste tijd diverse werken in uitvoering zijn geno- 11 Een en ander had tot gevplg dat bet gewest Waalwijk per ein de april het gunstigste beeld in de werkloosheid toonde, name lijk 6 pro mille. Voor de rayons was dit cijfer als volgt: Waal wijk 7 p.m., Almkerk ^p.m. en Dongen 3 p.m- Na Waalwijk volgt in onze provincie het rayon Cuijk met 7 p.m., waarna volgen Eindhoven met 9, 1 ïlburg met 10 en Veghel met 13. De riji wordt gesloten door het gewest Bergen- zoom met 24 Het provinciaal werkloosheidscijfer bedraagt van Landbouw voor het gebied ten westen van het Drongelense kanaal en ten oosten van de Waalwijkse ha ven; en uiteindelijk is een ruilverka- velingsblok van 8871 hectare ge vormd. Hij gaf vervolgens een opsomming van de voornaamste werkzaamheden van de plaatselijke commissie. „De vervulling van deze taken vereist een grote kennis van zaken en een wijs inzicht". De heer van Haaren ver- p.m., het landelijke cijfer 18 p.m. De vraag naar arbeidskrachten in het gewest Waalwijk bleef in april gelijk aan die van maart, namelijk in totaal 775 tegen 774. Van deze 775 zijn er 457 (318 in het rayon Waalwijk) af komstig uit de schoen- en leder industrie en 126 uit de metaal nijverheid. De werktijdsverkorting in de schoenindustrie liep ook weer iets op; in het rayon Waalwijk van 3035 manuren in februari tot 13.946 manuren in maart (voor de vrouwen van 423 tot 1402)in het rayon Dongen van 3122 manuren in februari tot 14.537 manuren in maart (voor de vrouwen van 131 tot 1538). Voor de maand april wordt nop een verdere stijging van deze cij fers verwacht. Ook neemt men aan dat de spanningen op de ar beidsmarkt door de snel dalende werkloosheid in het gewest ver der zullen toenemen. Een vergelijking van de gere- ,istreerde arbeidsreserve in april ,960 met die van april 1956 (jaar van hoogconjunctuur) geeft het volgende beeld: totaal aanbod april 1956 was 108 tegen 153 in april 1960; de totale vraag in april 1956 was 1114 tegen 775 in april 1960. Het aantal minder ge- schikten bedroeg in april 1956 32 en thans 74. Deze belangrijke stij ging is het gevolg van een in het leven roepen van nieuwe en meer sociale werkvoorzieningsregelin gen. klaarde, dat de plaatselijke commis sie het volledige vertrouwen heeft van Gedeputeerde Staten en van de streek. Algemeen belang „Het algemeen belang zal de eni ge norm dienen te zijn voor het werk van de plaatselijke commissie aldus de heer van Meel, die aan ir. van Haaren dank bracht voor de in stallatie, „waaruit opnieuw blijkt dat het provinciaal bestuur grote be langstelling heeft voor grote werken op agrarisch gebied." Hij riep de steun en medewerking in van alle in stanties, die bij het werk zijn betrok ken. Ir. G. ter Brugge sprak namens de Centrale Cultuurtechnische Commis sie gelukwensen uit aan het adres van de plaatselijke commissie, maar niet minder aan dat van de streek en de provincie, welke laatste weer een belangrijke stap in de goede richting zet en een stuk achterstand zal zien ingehaald. Deze ruilverkaveling zal circa dertig miljoen gaan kosten. Ir. ter Brugge was verheugd, dat het blok met grote meerderheid is ge stemd. De streek staat er dus ach ter en dat is hoogst belangrijk. Burgemeester mr. J. Hoefnagel van Vlijmen was zeer ingenomen met dit grote werk en deze installatie en dankte Ged. Staten en de CTD van harte voor de grondige wijze, waarop de ruilverkaveling is voorbereid. Namens de landmeetkupndige dienst gaf de heer R. Wels een in zicht omtrent de duur van de ruilver kaveling. Hij dacht aan een tijds duur van 8 a 10 jaar. De tcho Vc\n het Zuióen WAALWIJK TEL. 04160-2519 AUTO- EN KAMPEERWAGEN- En dat is dan eigenlijk het hele verhaal - verhaal met 'n blij slot voor iedere lijder aan brandend maagzuur. Neem óók Ren nies. Tienduizenden gingen U voor en zege nen de dag waarop ze Rennies leerden ken nen - en waarderen. DAT HEERLIJKE GEVOEL KOMT TERUG I Dat gevoel van fit te zijn, de hele-dag-door van vooruit te kunnen zonder die tergende knel-problemen van uw voeten Speciaal daarom bestaan er van die leuke, gezellige schoenen met 'n „onvermoeibare" pasvorm, héérlijk In t dragen, de hele dag. Af fi.V.-Jr* wit. h numkltur-Udtr Kom binnenkort eens kijken en passen. Nu Is er nog volop keuze, en, ook uw maal Is er zeker bijl

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1