WAALWIJK woens -prijzen DE 3 GETROUWEN BRIGADIER PIET ER DE SEMI-PR0F ff Ifi 1 1 v. MIE RL O's BROOD Sfassar Betera 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 16 MEI 1960 DEN BOSCH TILBURG HELMOND GOUDEN BRUILOFT Hoewel het gouden huwelijks feest van het echtpaar J. Wester burger-Pijnenburg j.l. donderdag alleen in de intieme familiekring werd gevierd dit op uidrukke- lijk verzoek van het gouden paar zijn toch zeer velen naar de zaal van Helvoirt gekomen om de jubilarissen geluk te wensen. Naast vele vrienden, bekenden en buurtbewoners kwamen ook geestelijke en wereldlijke autori teiten hun gelukwensen aanbie den, onder wie burgemeester Teijssen. Een deputatie van de buurtbewoners liet haar geluk wensen vergezeld gaan van een prachtige bloemenmand en ook het bestuur van de r.k. Kleerma kerspatroonsbond kwam 't gou den paar gelukwensen. In de avonduren verscheen de Lieder tafel „Oefening en Vermaak", waarvan de heer Westerburger 40 jaar lid is, in volle sterkte om het gouden paar een klinkende muzikale hulde te brengen. Na mens de vereniging werden door de voorzitter, de heer A. ten Bo- kum, gelukwensen en een ge schenk onder couvert aangebo den. Daarnaast verklaarde de voorzitter, dat het bestuur had besloten om de heer Westerbur ger op grond van zijn vele ver diensten voor de vereniging tot ere-lid te benoemen. Een zoon yan hel gouden paar dankte de vereniging voor deze treffende en spontane hulde. De gouden brui degom toonde zich een bijzonder royaal gastheer door alle leden van de vereniging een tweetal consumties aan te bieden. Deze gouden bruiloft kreeg voor het echtpaar Westerhurger- Pijnenburg wel een bijzonder feestelijk en blij karakter door de aanwezigheid van hun zoon, de heer B. Westerburger, die ja ren geleden naar Australië emi greerde. WAALWIJKS BELANG Hedenavond heelt in Hotel Verwiel de algemene voorjaars vergadering van Waal wij ks Be lang plaats. Deze vergadering moest vorige week worden uitge steld door gebrek aan belang stelling. 't Is toch wel een droevig feit dat men zich niet een of twee maal per jaar de moeite getroost een algemene vergadering bij te wonen van een vereniging, die zich alle moeite geeft om Waal wijk naast een industriële en za kelijke gemeente, ook een aan trekkelijke woongemeente te ma ken, die straks weer een bijzon der zomerfeest gaat organiseren, die initiatieven neemt en belang stelling heeft voor alle verenigin gen die attractief zijn voor het vreemdelingenverkeer, als de bad inrichting, de harmonie; die alle tentoonstellingen organiseert, die alle wedstrijden op sportgebied steunt, die straks weer zorg zal dragen voor 'n schitterend vuur werk bij de Liedertafel feesten en zo zouden we door kunnen gaan. Kan er dan niet eens een uurtje af om eens te luisteren naar het geen er gebeurd is, gebeuren gaat of z'n wensen kenbaar te ma ken ST. GERLACH-INSTITUUT Oj) woensdag 18 mei om half acht houdt het St. Gerlach-Insti- tuut een ontwikkelingsavond in de achterzaal van Hotel Verwiel. De heer M. v. d. Griendt zal dan een lezing met lichtbeelden hou den over de schilder Vincent van Gogli. Na de pauze houdt de heer M. van Eijl een korte inleiding over een actueel onderwerp, waarna een drietal cursisten van het St. Gerlach-Instituut een fo rum zal vormen dat vragen over dit onderwerp zal beantwoorden. 54 RODE KRUIS-DONORS WORDEN ONDERSCHEIDEN In zaal Thalia zullen op don derdag 19 mei a.s. 54 donors van het Ned. Rode Kruis uit handen van burgemeester Teijssen een onderscheiding ontvangen. Deze bijeenkomst wordt belegd in het kader van de eerste lustrumvie ring van de Bloedtransfusiedienst van het St. NicoIaas-iZekenhuis. De geneesheer-directeur van het ziekenhuis, dr. H. G. Langemeij- er, zal de donors toespreken. NAT. SCHOEN- EN LEDER MUSEUM Met het in orde brengen, schil deren enz. van het gebouw voor het Nat. Schoen- en Ledermu- seum in de Grotestraat is men druk bezig. Feuilleton van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door HENRIC VAN NORCH 3). De beide spitsbroeders werkten nu de andere vier hoeven van 't gehucht af, steeds gevolgd door de kinderen. Toen ze hiermee klaar waren en verder hun weg gingen vervolgen over de heide, hadden ze zoveel proviand verza meld, dat ze de eerste vierentwin tig uur voor honger waren ge vrijwaard. De dikke had reeds 'n grote bewondering gekregen voor zijn maat. Het was begonnen bij de koemeikerij, daarop had de bezwering van de woeste hond het zijne er toe bijgedragen. Ten slotte waren de passende woor den van dank aan de milde ge vers, voor deze zowel als voor de dikzak aangename klanken. Hij kon dan ook niet nalaten deze bewondering uit te spreken. „Ik geloof niet dat we voorlo pig honger zullen lijden, als we zo voortgaan." „Maar vergeet niet, dat we op plaatsen, waar veel mensen wo nen, in verhouding veel minder zullen ontvangen", waarschuwde de Schrale. ,.Hier in zulke afge legen gehuchten horen of zien de lui nooit iets, dat ze niet alle dagen tegen komen. Hoogstens een vagebond of bedelmonnik. Maar komaan, broertje, zodra we weer een weitje vinden, gaan we eten en drinken." In de weide, die ze nu tegen kwamen, liepen slechts een paar schapen. „We moeten deze keer met schapenmelk tevreden zijn, Buik je." De lange molk de beide scha pen en verzamelde weer een paar liter melk. Een eind verder gin gen de beide vrienden hun maal nuttigen. „Rolde is nu niet ver meer; die toren daar voor ons zal van dit dorp zijn", meende Hein. „We gaan daar eerst een herberg op zoeken. Ik heb trek in een glas brandewijn na al die melk." „En ik in bier", zei de Buik. „Welaan kleine man, dan maar Wanneer het gereed is en ge heel ingericht zal zijn, is op dit ogenblik nog niet te zeggen, evenmin wanneer het voor het publiek geopend zal worden. Dit zal in ieder geval zijn vóór het a.s. vacantieseizoen. JAARVERGADERING WERK- NEMENDE MIDDENSTAND De afdeling Waalwijk en Om streken van de r.k. Standsorgani satie voor de Werknemende Mid denstand zal op 19 mei a.s. om 9 uur in zaal Thalia haar jaarver gadering houden. De agenda ver meldt o.m. de verkiezing van 2 bestuursleden in verband met het vertrek van de heren Hakken berg van Gaasbeek en De Louw. Kandidatenlijsten zijn inlever- baar tot de aanvang der vergade ring en moeten door minstens 5 leden zijn ondertekend. JAARVERGADERING H.K.W. De afdeling Waalwijk van de Ned. Kath. Bond van Adminis tratief, Verkopend en Verzeke- ringspersoneel „St. Franciscus van Assisië" zal op donderdag 19 mei a.s. om 8 uur in zaal Tha lia haar jaarvergadering houden. De agenda vermeldt o.m. de ver kiezing van twee bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heren A. Broumels en M. Scha pendonk, die zich beiden her kiesbaar stellen. FOTO'S BEVRIJDINGSSPEL Bij de organisatoren van het bevrijdingsspel „Vrijheid en de Rovers", dat op 5 mei j.l. op het Raadhuisplein zo'n zonnige op voering beleefde, zijn reeds vele verzoeken om foto's binnengeko men, vooral van de zijde der ou ders van de medespelende kinde ren. Er zullen van dit spel door diverse toeschouwers ongetwij feld wel foto's gemaakt zijn, maar door wie? De organisatoren zouden gaar ne met deze mensen in contact komen en personen die van dit spel foto's hebben gemaakt wordt dan ook vriendelijk verzocht zich in verbinding te willen stel len met de Eerw. Broeder Sido- nius van de St. Petrusscholen, Grotestraat. WAALWIJKSE ZWEMVERENI GING STAAT VOOR BESLIS SEND SEIZOEN Voor een beslissend seizoen staal de Waal wij kse Zwemvere niging in die zin, dat dit jaar duidelijk gemaakt moet worden dat de goede prestaties van het seizoen 1959 niet zo maar een uitschieter waren, maar dal de zwemmers van de vereniging dui delijk op weg zijn naar de Bra bantse topklasse. Jammer ge noeg kampt de vereniging telken- jare opnieuw met een teruggang van de prestaties in de winter maanden, omdat in die tijd niet dan niet zeer veel kosten gebruik gemaakt kan worden van een zwemgelegenhcich De enthousiaste jongelui dei- vereniging trachten dit tekort in training op te vangen door een intensieve zaal- en bostraining, maar veelal is dit niet toereikend om de scherjie zwem lijden te handhaven. Wel biedt deze training hel voordeel van een goede lichaams conditie, waardoor al vrij vlug in het seizoen goede prestaties mo gelijk zijn. Dit laatste is dit jaar zeer noodzakelijk, want al drie BRILLEN BRILLEN weken na de opening van het sei- zien staat op 5 juni een interna tionale driekamp op 't program ma tussen de Waalwij kse Zwem vereniging, de Leuvense Zwem- club en de Zwemclub de Water ratten uit Antwerpen. Het bestuur heeft gemeend in afwijking van de twee vooraf gaande jaren, waarin onze natio nale zwemtop het Waal wij kse bad bevolkten, resp. in de selec tiewedstrijden voor de Europese kampioenschappen en de inter land tweekamp Ncderland-Groot- Brittannië, thans het Waalwijk- se sportpubliek haar eigen favo rieten aan het werk te laten zien in een wedstrijd, die oppervlak kig gezien de vereniging iets bo ven haar krachten gaat. Maar deze oppervlakkige achterstand bij de Iwec Belgische topclubs kan in belangrijke mate gecom- :£i 7 „Laat-ie nou maar rustig alarm slaan" voegde Piet nogmaals aan zijn rede toe. „Wij staan hier nu oj) het dak en we staan zelfs te midden van zo'n geweldige zee van daken, dat het een klein kunstje moet wezen een flink eind uit de buurt te komen. La ten we dus maar op weg gaan, dan zien we vanzelf wel waar we uitkomen..." „As we dan maar niet in de gaten lopen", vond Ka- rel. „Welnee, man. Hoe kom je daarbij?" wuifde Piet Karel's bezwaren weg. „Voorlojng zien de mensen in ons alleen maar 'n paar keurig nette schoorsteenve gers, die ijverig bezig zijn met de uitoefening van hun mooie be roep." „Nou, veuruut. Lopen dan maar", zuchtte Karei en hij begon de voetsporen van de brig- ges te drukken. Dat viel hem eer lijk gezegd nog niet eens mee en het gebeurde soms een enkele keer, dat-ie bijna helemaal zijn evenwicht kwijt raakte. Toch kwamen ze ten slotte ongedeerd bij een hele massa op elkaar ge pakte kleine en oude huisjes te recht. „Kijk, kijk", lachte Piet, „hier kunnen we gemakkelijk via allerlei trapj>en en laddertjes naar beneden komen. Ik zal trou wens blij zijn als ik eindelijk weer eens vaste grond onder de voeten heb". Karei zei maar niks en klauterde stoutmoedig achter de brigadier aan naar be neden, alhoewel de eerlijkheid gebiedt te zeggen, dat-ie eenmaal beneden een hele serie zuchten van verlichting slaakte, 't Bleek toen, dat ze in een smal steegje stonden, dat hoofdzakelijk uil oude pakhuizen bestond. „Ik laat die schoorsteen vcgersattributen hier nou maar liggen" merkte Piet oj). „Die hebben we niet meer nodig. Maar..., gommenik- kie, Karei! Zie ie dat? Zie je die roodwitte slagboom, waarmee dit steegje is afgesloten? En zie ie die rails daar? We zijn in de buurt van het emplacement te recht gekomen! Misschien kun nen we nu ongemerkt met een trein wegrijden'. „Jao, da's allemaal tot je dienst", zei Ka- rel Kleuntjes. „Maor hoe wil je langs die portier komen? Hij heeft het pakkie van de spoor wegen aan en ik denk, dat-ie daar op wacht zit SSSÏ13C&! i JJBBÖÜ 1MT fibliaJSfe.. I ..siiïJ weer oj) weg. Het liep al tegen de avond toen ze het dorp der paardenmarkten bereikten. De eerste de beste her berg, die ze op hun baan ont moetten, werd door hen bezocht. Het was een eenvoudige, doch nette gelagkamer, waar ze bin nentraden. De rode tegelvloer was met wit zand bestrooid. De muren tot op meterhoogte ver sierd met ingemetselde estrikken, die rond de haard een dubbele hoogte hadden en met allerlei dieren- en bloemmotieven waren versierd. De dikke waard stond voor de kleine, met snijwerk versierde eiken tapkast. Aan een der tafel tjes zat een viertal boeren te kaarten. Het scheen, te oordelen naar hun druk gesnater, dat de bezoekers reeds een weinig aan geschoten waren. Allen hadden een brandewijnglaasje naast zich staan. De beide muzikanten namen aan een tafeltje bij een der ramen plaats. Ze legden hun instrumen ten op de tafel. De lange bestelde een brandewijn, de Buik een bier tje. De dranken waren hen nau welijks overhandigd of ze sloe gen ze direct door het keelgat. Hein likte met zijn tong zijn snor na, waarin een j)aar druppels van het vuurwater waren blijven hangen. Ze bestelden opnieuw een dronk. De kleinste van de vier boe ren, die de meeste praats had en naar het scheen een manneke van dorpse betekenis was, had met zijn scherpe oogjes de beide vreemdelingen goed opgenomen. De pas aangekomenen knikten. „Ge schijnt dorst te hebben." „Is het wonderlijk, als je je de gehele dag met slootwater moest laven?,, antwoordde de Schrale. „Mannen, geef een nummertje. Ik tracteer oj) een borrel." „We zullen graag aan uw ver langen voldoen, edele heer. Onze geldbuidel is schier leeg en nood zaakt ons steeds om dorst te lij den. Komaan, maat, een fleurige mars." De mannen rezen van hun ze tel en fluit en trommel vervulden de gelagkamer met hun klanken. Toen ze de mars hadden beëin digd, gingen ze weer zitten. Maar ook de andere boeren kwamjen nu met een rondje en het was óf musiceren óf drinken. Het ge laat van de Schrale stond nog even ernstig, maar kreeg een ro de tint. Op het vollemaansgezicht van Buikje verscheen een ge noeglijke glimlach. Hein, die reeds wist, dat de dikke over een goede zangstem beschikte, beval nu: „Ik sjieel 't landknechtenlied en jij zingt er bij, Buik. Laat de trommel nu zwijgen." De boeren, die ook braaf mee dronken, en steeds minder kri tisch werden, gaven ook na dit nuinimer luid hun bijval te ken nen. „Nu een ogenblik rusten, edele heren, en dan geef ik aanstonds als slot nog wat bijzonders", zei de lange. „Het is een lied van de Puszta, de oneindige heide van het Hongaarse land. Het land van de halve wilden daar in het Oosten, die zich aan God noch gebod storen. De muziek schreit nu eens als een kind en jaagt dan weer als de Wilde Jager op de dag als hij om zielen van de Bloksberg gaat. Ik heb deze mu ziek geleerd van een Hongaar, 'n zoon van het verre, woeste land." Voorzichtig en van elk teugje genietend, dronk Hein eerst lang zaam z'n glaasje leeg. Toen stond hij op en nam zijn fluit. Dan be gon hij. Was het de sterke drank, die bij de Schrale alle apathie ver joeg en hem de gloed gaf die hem thans lot een waarlijk kunste naar maakte? Zeker is, dat de waard en de vier aangeschoten boeren en zelfs de Buik met volle teugen zijn muziek inzogen, de tonen, die hij aan zijn eenvoudig instrument ontlokte en die nu eens droevige beelden opriepen, dan weer het bruisende wilde le ven van half geciviliseerde stam men weergaven. Toen de Schrale had geëindigd en weer op zijn stoel had plaats genomen, heerste er een ogen blik stilte in de gelagkamer van de Drentse herberg. Het was weer de kleine boer met zijn felle oogjes, die 't eerst begon te spreken. „Baas, nog een borrel voor die kerels. Zo mooi heb ik het nog nooit gehoord." Het begon te schemeren. De waard stak een paar kaarsen aan. De boeren hadden het kaarten al een tijd er aan gegeven en zich geheel verbroederd met de beide haveloze reizigers. Er werd nog een tijd gebabbeld en daarnevens gedronken. Tot de waard waar schuwde, dat het nu verstandig werd om te vertrekken. (Wordt vervolgd) ALLEEN GELDIG WOENSDAG 18 MEI GEEN SCHRIFTELIJKE OF TELEFONISCHE BESTELLINGEN. Leuke vlotte linnen hoedjes, van soepel verwerkte kwaliteit met doorgestikte rand. Prettig In het dragen. 6 verschillende model len. In wit, beige, linde en cognac "^90 Moderne badstof- keukendoeken, van dubbele badstof. Prima vochtopnemend. Keuze uit leuke frisse multi-colour dessins. Maat 55 x 60 cm. Mor gen slechts A 15 Voor een leuk japonne tje, blouse of rok: ka toenen zomerstof fen, No-lron, In uni en bedrukt. Zeer groot assortiment, was- en kleurecht, 60 90 br., p. mtr. jlm Staande lamp, voor directe en Indirecte verlichting, metalen voet, gesatineerde glaskelk en kap van moderne stof, hoog 165 cm. Compleet ge monteerd, 4 Jj 90 nu slechts I T" Aardige zomerkleu ter jurkjes, in twee modelletjes als hang en taillejurkje. Maten 40 en 45. In een leuk fantasie en kinderdes sin. Kleuren wit, bleu en geel 4 95 Voor de a.s. Commu nie: leuke meisjes armbandjes, verzil verd of goudkleur, met of zonder medaille. Keuze uit 5 modellen. Een mooi cadeautje voor een yoor- A 70 delige prijs Vlot wit lederen kin- dersandaletje, in di verse modellen, met open en dichte teen. Voorzien van een extra voetholte-kussentje. Maat 32-35 6.75 28-31 5.95 24-27 5.25 21-23 4.65 3 95 maat 19-20 3 Meisjesjurkje, van 100% uitstekend was- bare katoen. Leuke kleurstellingen met contrasterende kleu ren afgebiesd. Leeftijd 2 t/m 11 jaar. 11 jaar 4.95 ^95 2 jaar 3 Uitzonderlijke aanbie ding in mousse heren- anklets, van extra zware kwaliteiten in de allermooiste dessins, waarvan veel in A 95 multi-colour Veren hoofdkussens. Gevuld met gestoomde ontpende voren. Solide, gestreepte overtrek. Kleuren groen/wit, bleu/wit en ^50 goud/wit Schrijfbloc, 100 vel hagelwit schrijfpa pier met vloeidekblad en 25 ondoor zichtige enveloppen, QAc samen voor slechts /w Fabriekspartij graslinnen slopen, met hotelsluiting, flinke maat öOc 58x68. Extra voordelig' O/ 6 stuks royale pudding- of compote schaaltjes, in kristalhelder glas. 4 35 Onmisbaar in elke keuken Fruitmelange. Gevulde vruchtenbon bons in frisse verpakkingen, Qc 200 gram 3 Goudgele abrikozen op sap, heerlijk voor pudding, compote, 45c bowl, enz. Per pot Jongensshort, van zware kleurechte gj. bardine. Model met ceintuur rondom en ritssluiting of halve ceintuur met rimpel, elastiek en knoopslui. ting. Kleuren grijs, licht grijs, taupe, zand, bleu enz. 'n hoogtepunt op tafel Tel. 2855 Putstraat 68 WAALWIJK k i _i ■5 .JEHE 139).

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 2