wAAlwrjkse en UnqstRMtse couRAnt Het gouden feest van „Concordia" m Paviljoenhotel „Het Kraanven" verrijkt Loon op Zands' toeristische inventaris Geheel Loonopzand feest mee Musichall Goede geluiden Manifestatie Het corps Klinkende namen Het feest Geschiedenis De jubilarissen 40 luxe bungalows calé restaurant en verwarmd privé-bad Weekprijzen van f 150.tot f 215.- Luxe opzet Verwarmd zwembad VRIJDAG 20 MEI 1960 83e JAARGANG No. 40 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Ongericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel. 2002 - Dr. van Beurdenstraat 8 Tel.-adres: „Echo' Als er in een dorp feest gevierd gaat worden, doet iedereen mee. Zo ook is het nu weer in Loon-op-Zand, en hoe kan 't anders, want het is een muziekfeest. Wie kent Loon-op-Zand niet Daar zijn twee harmonieën die beide hun uiterste best doen om het niveau dat zij bereikt hebben, te handhaven. Zij staan im mers beide op de hoogste sport der ladder, welke zij met heel veel inspanning bereikt hebben. „Concordia", aangesloten bü de R.K. Federatie voor Muziekgezelschappen heeft nu weer eensgezind een feest georganiseerd om het 50-jarig bestaan te herdenken, dat uitbundig gaat gevierd worden, „Concordia" waardig, zoals het in de feestgids staat, want bü zo'n superi eure harmonie behoort een eerbaar feest. De heer E. van Hoorn Voorzitter Concordia. In de lijvige feestgids staan al le festiviteiten en evenementen vermeld, welke gedurende een ge hele week plaats vinden. Van 21 t.in. 29 mei a.s. is er elke dag wat o]) muzikaal gebied te beleven. Het feestvierend comité heeft be slag weten te leggen op een grote feesttent van 40 x 30 m.. waarin een podium is gebouwd voor de concoursen en uitvoeringen; er om heen ziin zitplaatsen, dans vloeren en buffetten, om het er maar zo gezellig mogelijk te ma ken. De beste muziek- en cabaret gezelschappen zijn geëngageerd om elk wat wils te bieden. Voor het „ernstige" gedeelte wordt ook in deze hall het fede ratief concours gehouden op de zondagen 22 en 29 mei, waarvoor zich een 14-tal muziekgezelschap pen hebben opgegeven. Boven 't podium wordt ten behoeve van de goede muziek een klankbord aangebracht, waarvan ook Het Brabants Orkest op vrijdag 27 mei 's avonds gebruik zal maken. Een keurig muzikaal programma zal dit gerenommeerde orkest o.l.v. Hein Jordans ten gehore brengen. Voor het amusement zal een rasechte Münchener Oberbayern Tanzkapelle spelen geen na maak, want Mayer Hiaz speelt er met 15 muzikanten en een zange res. Diverse radio- en televisie orkesten en artisten zijn uitgeno digd. Ook de kinderen van het dorp worden niet vergeten. Dus voor iedereen is er iets te bieden en dit was immers het plan dat het comité zich had gesteld. Als we de goed verzorgde gids even doorbladeren, vinden we veel facetten belicht aangaande harmonie en programma. We willen enige dingen aanhalen. Als we burgemeester v. d. Heij den het woord verlenen staat er dat „Concordia" in de loop van deze 50 jaren de muzikale naam van Loon-op-Zand mede heeft gevestigd en hoog gehouden op een wijze, welke moeilijk is te evenaren. Veel wordt vereist van bestuur en leden om zich op zo'n hoog peil te handhaven. „Concor dia" heeft bewezen deze taak vol ledig te verstaan. Dat de-Kon. Erk. Harmonie in de regionen van de R.K. Bond van Muziekgezelschappen goed staat aangeschreven, blijkt uit de woorden van de bondsvoorzitter, de heer Boerenkamp, die vol gaarne in de vreugde van deze harmonie wil delen om de reeks van successen, welke zij welver diend heeft behaald en deze gaar ne ten voorbeeld stelt aan de me deleden. Ook de federatievoorzitter, de heer Dr. Sweens is trots op „zijn" Concordia, dat ondanks steeds groter wordende concurrentie en steeds meer geperfectioneerde muziekbeoefening nog viermaal de hoogste onderscheiding voor zich opeiste, waardoor dit corps zich een nationale plaats in de wereld van de blaasmuziek heeft weten te veroveren. En de voorzitter, de heer van Hoorn, heeft Concordia de laat ste 15 jaren met reuzenschreden zien groeien. Op de concoursen, waar zij kwam, werd de overwin ningenreeks opgevoerd, totdat later dit alles beloond werd met de Provinciale Prijs voor Schone Kunsten van Noord-Brabant in 1959. „Om dit alles te kunnen overleven, moet men een goed hart hebben". De voorzitter dankt bestuur, leden en directeur van Concordia voor de goede samenwerking en het vertrouwen, gesteld in het be stuur, dat deze harmonie zó haar gouden feest mag vieren. Even eens hebben hieraan medege werkt het grote aantal ere-dona- teurs en vrienden dezer harmo nie, welke hartelijk dank worden gebracht, terwijl hij de deelne mende corpsen aan het federatief concours een hartelijk welkom toeroept. De beschermheer, de heer G. Verwiel uit Waalwijk, heeft se dert hij dit corps kent, een sterke intensiviteit kunnen waarnemen in de wijze waarop de successen zijn behaald en waarmee ook nu weer het jubileum wordt gevierd. Voor de toekomst ziet hij grote mogelijkheden, als allen alle moeite doen om de onderlinge verhoudingen te behouden of te verstevigen. Al deze inleiders laten hun waarderende woorden vergezeld taan van gulle felicitaties en goe- e wensen voor de toekomst. De plannen die het uitvoerend comi té heeft ontworpen onder voor zitterschap van de heer J. Snoij- ink, zijn dan ook in de meest let terlijke zin opgevat. Het wordt een feest, rijk aan variatie, om 't te maken tot een manifestatie, waaraan de dorpsgemeenschap en de vele gasten en bezoekers nog lang zullen terugdenken. De eigenlijke feestviering is de originele Oberbayern Musikka- jelïe uit München, welke de ge hele periode op een Brabantse wijze dat kan men ook in Ti- rol zal trachten te vieren. Met drie comité's van de feestcom missie heeft men getracht hier iets te bieden, wat werkelijk goed genoemd zal worden. Zij hebben zich veel moeite getroost voor de verwerkelijking van deze mu- ziekweek. Het huidige corps van Concor dia bestaat uit 85 personen, in clusief haar Drumband en is in 1955 geüniformeerd. Het vormt een representatief geheel, het is lid van de R.K. Federatie sedert 1938, in welker stichting dit corps een zeer groot aandeel ge had heeft. Voor een groot gedeel te is de Federatie het werk van 't toenmalige Concordia-bestuur. Enige illustere persoonlijkhe den, die in het comité van aan beveling zitting hebben, mogen wij de lezer beslist niet onthou den. Wij zien er o.a. minister president Prof. dr. de Quay, de Commissaris der Koningin mx. dr. Ivortmann, onze bisschop, Mgr. Mutsaerts en Mgr. Damen uit Rome. Het ere-comité is te lang om op te noemen, maar niet minder voornaam. Onze Z.E. heer Pastoor Mommers en burgemees ter v. d. Heijden prijken aan het hoofd van een lijst van zaken- en handelslieden, alsmede een aan tal musici, die betrekkingen heb ben met onze jubilerende harmo nie. Een respectabel aantal jubila rissen, die hun trouw aan deze vereniging hebben betuigd en waarvan de foto's in de gids zijn afgedrukt. Als we heel snel het boekje doorbladeren, zien we even de belangrijkste evenementen. Zaterdag 21 mei. 3 uur opening van het feest in de concertzaal Concordia aan de Ivloosterstr. fi uur openingsconcert door de Kon. Harmonie „Sophia's Ver eniging uit Loon-op-Zand in De Musichall. 7 uur demonstratie en show van de Scotjes uit Tilburg op Het Oranjeplein. 8 uur eerste optreden Münche ner Oberbayern. Zondag 22 mei. 2.30 uur aan vang federatief muziekcon cours. 3 uur start van een sterrit. 8 uur Oberbayern. Maandag 23 mei. 8 uur gala avond voor ere-donateurs met concert door „Concordia", af gewisseld door Oberbayern. Dinsdag 24 mei. Variété-caba retprogramma met o.a. Johnny Kraaykamp e.v.a. met afwis seling Oberbayern. Woensdag 25 mei. Half 3 kin dercabaret „Rang" voor alle kinderen, met tractatie. Donderdag 26 mei. Concert door het Jeugdkoor van Frater An- gclico om 12 uur. De gehele middag en avond Oberbayern. Vrüdag 27 mei. 8 uur Brabants Orkest o.l.v. Hein Jordans met medewerking van Evert van Tright (hobo) met afwisseling dansorkest „Wooltown". Zaterdag 28 mei. 7 uur rond wandeling door de jubilerende harmonie „Concordia". 8 uur dans- en showorkest van Freddy Hull, met het Wool- town-orkest. Zondag 29 mei. 1 uur aanvang federatief muziekconcours. 8 uur Dans-, show- en film orkest Eddy de Latte met Bel gische zangeres Albane. Dit is het showorkest van Catharina Valente. We geloven dat de muziekmin- nende bezoeker hier ruimschoots iets van zijn gading zal vinden. Hoe kan het ook anders, want wie Loon-op-Zand kent, weet dat het een muzikaal dorp is, en wat nog voornamer is, het is gastvrij. Vele muziekevenementen zijn er al georganiseerd, maar deze is de grootste tot nu toe. We hopen dat velen dit schone Brabantse dorp met z'n muzikale bevolking een dezer daeen Kezoeken. Om de feestviering heen ziet men altijd terug op het verleden. Welnu, daarom is een kort histo risch overzicht geplaatst met de oudste foto van de harmonie uit 1916. Opgericht in 1910, heeft het corps veel moeilijkheden door staan, doch ondanks deze heeft zij de hoogste sport op de muzi kale ladder bereikt en is van de 3e afdeling opgeklommen tot de afdeling Superieur in 1932 te Driebergen, óm er te komen is op zichzelf al een prestatie, maar nog groter is deze, als deze posi tie gehandhaafd blijft, hetgeen op de vele volgende concoursen is gelukt. Een lijst met successen geeft de lezer een goed idee wat voor een harmonie Concordia is feworden. Het vaandel is geheel edekt met wimpel-trofeeën, en hiervan is de Prijs voor Schone Kunsten de klap op de vuurpijl geweest. Bij de aanvang van het feest zaterdag 21 mei zullen de jubila rissen, die jaren terug het wel en wee van het corps hebben mee gemaakt, gehuldigd worden. Als 50-jarige leden kunnen we vermelden de heren: A. P. van Loon, Jac. van Loon, C. v. Loon- Beerens, L. v. d. Sanden en C. v. Loon-Pennings. Veertigjarige de heren FI. van Breugel, C. v. Loon, P. J. v. Loon, A. J. v. Loon, G. de Louw, N. v. d. Sanden. Zilveren jubilarissen zijn de heren: C v. Breugel, P. Coomans, J. Freijer, C. Jansen, L. Jansen, A. v. Loon, L. v. Loon, A. Mut saerts, J. v. d. Velden, P. v. d. Velden, C. v. d. Sanden. 'emm sr.r Het Bettuur van de Kon. Erk. Harmonie „Concordia" te Loonopzand. V.1.ÜX zitecdE. P. J. van Hoorn (voorz.), A. J. Stokkermans; staande J. J. Verschuren (secr.), v. Loosdrecht (vice-voorz.). W. J. J. Brand., J. A. G. van Loosdrecht, H. W. M. Brands. De gemeente Loon-op-Zand—Kaatsheuvel, die sedert de stich ting van het Natuurpark „De Efteling" bijzonder veel aandacht heeft besteed aan de toeristische exploitatie van haar ryke na tuurschoon, is momenteel bezig om haar positie als aantrekke lijk vakantiecentrum in Midden-Brabant nog aanmerkelijk te verstevigen door de bouw van het luxueuze en moderne pavil joen-hotel „Het Kraanven". Dit 16 ha grote park is gelegen ten zuiden van de Efteling in een prachtig bosryk en geacci denteerd gebied dat men een ideale vakantieverblyfplaats mag noemen. Het doel van de stichting van dit park is duidelyk naast het dagtoerisme, dat De Efteling tot zich trekt, wil men ook de mogelükheid scheppen tot een langer verblijf in de ge meente en men heeft daarbü het oog gericht op die categorie van toeristen die voor hun vakantie over wat ruimere geld middelen beschikken en die de rust en de stilte van de bossen willen combineren met het comfort van deze moderne tyd. Het park bevat 40 bungalows, een cafe-restaurant en ten nouveauté voor ons land - een open, verwarmd pnvébad Op 1 juli wordt dit park in gebruik genomen, in alle stilte overigens, want de officiële opening wil men in 1961 laten plaats hebben tegelijk met de viering van het tweede lustrum van het Natuurpark „De Efteling*. De jubilerende Harmonie Concordia. Het recreatiepark „Het Kraan ven" is in aanbouw voor n spe ciaal daartoe in het leven geroe pen stichting van dezelfde naam, die zeer nauw samenwerkt met en in zekere zin ook onder toe zicht van De Efteling. Evenals De Efteling is ook de stichting Het Kraanven ontsproten aan t particulier initiatief, zo vertelde ons de secretaris, de heer M. van Opstal, hoofdcommies ter secre tarie te Loon-op-Zand. De nauwe binding tussen deze beide stich tingen blijkt ook wei hieruit dat de newoners van Het Kraanven vrije toegang hebben tot het Na tuurpark De Efteling. Hoewel de stichting Het Kraan ven met het aanleggen van dit recreatiepark beoogt een bijdra- ;e te leveren in de oplossing van iet probleem der massarecreatie, tt men bij de opzet van dit park toch wel het oog gehad op een bepaalde categorie vakantie gangers en toeristen. Bij de in richting van het park wordt na melijk gestreefd naar een zekere luxe, die zowel in elke bungalow afzondrlijk alsook in het moder ne en fraaie café-restaurant met de daaromheen liggende accomo- datie tot uitdrukking komt. Ont werper van bungalows, hoofdge bouwen en zwembad is architect L. G. Lentz uit Hengelo, die bij zonder op dit terrein in binnen- en buitenland een grote naam heeft. De bouw wordt uitgevoerd door de Fa. Pepping uit Kaats heuvel. De 40 bungalows in dit 16 ha. grote gebied zijn zodanig gesitu eerd, dat elke bungalow zijn ei gen leefruimte heeft. Men kijkt echt niet bij de buurman op ta fel, want de onderlinge afstand tussen de bungalows bedraagt minstens 40 meter. Zij vallen niet alleen op op door hun fraaie vormgeving en doelmatige in richting, maar ook door hun de gelijke bouw, die men wel als woningbouw zou mogen bestem pelen, want de spauwmuren ont breken niet in deze bungalows, die comfortabel ingericht zijn voor 4, 6 of 8 personen. Zij be vatten alle een ruime woonka mer, een keukentje, slaapvertrek ken, een toilet en een ruime was gelegenheid. De vloerbedekking bestaat uit vynil-stroken, terwijl natuurlijk ook het stromend wa ter, het butagas en het elektrisch licht niet ontbreken. Elke bunga low heeft verder zijn eigen terras met terrasmeubelen en een open haard, maar in verband met het brandgevaar door wegwaaiende vonken, zal de verwarming van het woonvertrek wel elektrisch gaan geschieden. Men start dit jaar met 40 bun- balows, maar voor het komende iaar is reeds een uitbreiding met 20 bungalows gepland. Het centrale punt van het j)ark is het café-restaurant, royaal en gedurfd van vormgeving, en be reikbaar via een brug over een waterpartij. Dit hoofdgebouw be vat de centrale administratie, de keukens, een eetzaal en een zeer ruime ontspanningszaal. Aan de voorzijde is een zeer ruim terras geprojecteerd, terwijl zich aan de acnterzijde het ruime parkeerter rein bevindt. Rondom dit hoofdgebouw vindt men het royale zwembad, waar van het water, indien dat nodig is, verwarmd kan worden tot maximaal 21 graden, waarmee 't zwemseizoen aanmerkelijk wordt verlengd. Voor de kinderen is er een apart ruim bassin. Verder treft men rond het hoofdgebouw een tennisbaan en een midget- golfbaan aan. Met deze enigszins luxueuze in richting moeten uiteraard ook de prijzen gelijke tred houden. In liet hoogseizoen bedragen deze prijzen 150.- tot 215.per week naar gelang de grootte en de ligging van de bungalow. De ze prijzen zijn inclusief gas, licht, water en gebruik van zwembad, tennisbaan en golfbaan. In het voor- en naseizoen (april, mei, sept. en okt.) liggen de prijzen ongeveer 20 voordeliger. Het park is geopend van april tot en met minstens 15 okt. De ligging van het park is zon der meer ideaal te noemen. Aan de oostzijde geeft het aansluiting aan enkele duizenden hectaren bos, heide en zandverstuivingen, terwijl aan de westzijde het wijde groene land van west-Brabant praktisch aan de drempel ligt. De Efteling kan men bereiken met een prachtige 2 km. lange wandeling door bebost gebied. Het ligt in de bedoeling om in de naaste toekomst tussen De Efte ling en Het Kraanven een mo dern kampeercentrum aan te leg gen, waarin men dan vooral de

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 5