KOSTEN-RUIM 350 MILJOEN GULDEN DE 3 GETROUWEN Moderne betaling LOYKENS slaapkamerameublement 19 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 20 MEI 1960 19 Ook Amerika telt zijn zielen Oosten verliest overheersende positie. Zomerdienstregeling en programma vakantie-dagtochten N.S. Feuilleton van Massief eiken 2 FAUTEUILS 2 ARMSTOELEN 1 SALONTAFELTJE 3 PITS GASSTEL verfwaren vernissen W. v. d. Heijden Notaris M. F. M. v. Gurp ruilen zwart-bonte Schot im\m ina i» i bi Uitsluitend beter genre TILBURG Abonneert U op dit blad! dat in het bovenstaande het voor naamste tot uitdrukking is ge bracht. Uitdrukkelijk willen wij er echter tenslotte nog de aan dacht op vestigen, dat het ver haalsrecht tussen ouders en min derjarige kinderen onverkort van kracht blijft, zoals het nu is. - De laatste persconferentie van Kroesjef in Parijs, was een zuivere woede-uitbarsting. Hij werd toege juicht en uitgefloten. Hij is wel naar Oost-Duitsland vertrokken, waar hij als een triomfator is begroet. - In Waalre heeft in een meu belfabriek een ontploffing plaats ge had, waarbij 11 arbeiders werden ge wond, van wie twee ernstig. GEW. ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. Worden gevraagd: BOUWNIJVERHEID Timmerlieden Betontimmerlieden Opperlieden Metselaars KLEDING-REINIGING Stiksters Naaisters SCHOEN EN LEDER Modeleur Chef onderwerkafdeling Hulpgradeerder Overleersnijder Lederwarensnijder Bijtuigers Stiksters - stikkers L.l. handschoenstiksters Kantenschrooier Afmakers Zoolleerstanzers Opzolers Overhalers Doorzetters Aankloppers Ophalers Schaver Schoenenreinigers Snoeiers Looierijsjouwers METAALNIJVERHEID Vrouwelijk personeel Metaalsmelters Machinebankwerkers Gcreedschapsmakers Constructiebankwerkers Automonteur Jeugdige metaalbewerkers Kernmakers Electr. monteur Electr. lassers Metaalpersers Metaalgieters Metaalbeitser Ongeschoold metaalarbeider Slijpers Vuurwerker Sclioenmachinemonteur CARTONNAGE Mnl. en vrl. personeel. VOEDING- EN GENOTMID DELEN-INDUSTRIE: Jongens ter opleiding koekfa- briek lnpaksters Molenaar HANDEL VV inkelbediende L.l. Verkoopster Jeugdige magazijnbediende Magazijnbedienden VERKEER Serveerster Verkoopster Werkmeisje (seizoen) (seizoen) Er zijn twee nieuwe dagtochten n.l. naar de Floriade en naar Arnhem en rondrit naar de Posbank inbegre pen). De dagtocht vanuit Amster dam over het IJsselmeer kreeg een andere eindbestemming: de boot vaart naar Lelystad. Van iedere vakantiedagtocht geeft het boekje van 48 pag. een beknopte beschrijving en een bijbehorende kleurenfoto. In sommige gevallen is ook een speciaal kaartje opgenomen. Achterin het boekje ziet men per dagtocht aangegeven wat de deelne- mingsprijs is vanuit diverse plaatsen (kinderen van 4 t.m. 9 jaar half- geld). VRIJE BEROEPEN Vrl. Kantoorpersoneel Facturiste Vrl. jongste bediende Telefoniste Mnl. kantoorpersoneel Bankbediende Expeditieknecht HUISHOUDEL. PERSONEEL Dagmeisje halve dagen Werkster Bieden zich aan: BOUWNIJVERHEID Grondwerkers Bulldozerdrijver Vloerenlcgger Dragline-machinist SCHOEN EN LEDER Stikmeester Hulpmodeleur Chef ophalerij METAALINDUSTRIE Walmachinist Onderhoudsmonteur (chef) VERKEER Chauffeur KLEDING-REINIGING L.l. dameskapper Aanmelden dagelijks tussen 9 en 12 uur op het Gew. Arbeids bureau Waalwijk, Grotestr. 339, Tel. 2131. Deze opgave is geldig vanaf heden t.m. vrijdag 27 mei 1960. Emigratievoorlichting: a.s. dins dag 24 mei 1960 wel spreekuur van 2 uur tot half vijf. Dezer dagen zijn verschenen de Zomerdienstregeling en het Vakan tie-Dagtochtenprogramma 1960 van de Nederlandse Spoorwegen. Het „spoorboekje" heeft een naamsverandering ondergaan: de „Officiële Reisgids" heet thans „Zo mer- (of Winter) Dienstregeling". Van de voornaamste wijzigingen willen wij er enkele vermelden. In plaats van de bestaande uurverbin ding Amsterdam Maastricht, welke 16 stoppingen heeft, komt een snel lere regelmatige uurdienst met 11 stoppingen. De hierdoor ontstane winst in de reisduur bedraagt 20 mi nuten. De bestaande uur(stop)dienst wordt beperkt tot Eindhoven; tesa- men met bovengenoemde sneldienst ontstaat tussen Amsterdam en Eind hoven een halfuur-dienst. Met be trekking tot de sneltreinen Den Haag /Rotterdam - Brabant kan worden opgemerkt dat 5 maal op werkdagen, 4 maal des zaterdagsmiddags en 1 maal op zondagavond het voorste stuk van enkele gewone treinen Am sterdam - Rotterdam of een afzon derlijke trein van Rotterdam in de richting Eindhoven - Venlo zal rij den. Deze sneltreinen stoppen tussen Rotterdam en Eindhoven alle te Dordrecht, Breda en Tilburg en ha len te Eindhoven de voorafgaande stoptrein in. De trein gaat als nor male stoptrein door naar Venlo. De dienst Arnhem - Den Bosch - Roosendaal wordt ingaande 29 mei aangevangen te Arnhem, waardoor overstappen voor de Arnhemmers wordt verminderd. De dienstregeling wordt een half uur verschoven in ver band met aansluitingen te Den Bosch en Roosendaal. De treinen worden niet meer doorgevoerd naar Bergen op Zoom. De tak van/naar Amsterdam, Rot terdam en Den Haag via Utrecht naar het zuiden wordt beperkt tot een stopdienst tot Eindhoven. Het Vakantie-Dagtochtenprogram ma 1960 heeft geen belangrijke wij zigingen ondergaan ten opzichte van het vorige zomerseizoen. „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door HENRIC VAN NORCH 5). Toen hun ogen aan de sche mer waren gewend (alleen een klein getralied venster op een paar meter hoogte liet een wei nig licht naar binnen vallen) ont dekten ze een bank, waarop ze konden gaan zitten. Na een kwartier werden er een paar bos sen stro naar binnen gegooid, die bestemd waren om op te slapen. Ze namen naast elkaar plaats op de bank. „Grote hemel", zuchtte Buikje, „nu is het met ons gedaan Hein." „Met mij wel, maar jij hebt nog een kans. Die beul zal het wel bij één dode laten. Ze kunnen je gebruiken als tamboer. Het is dan echter slechts uitstel van executie. Op een kwaaie dag draaien ze dan een lanspunt rond in je dikke buik." (Van onze correspondente). Evenals Nederland en nog een aantal andere landen, houden ook de Verenigde Staten dit jaar een volks telling. De Amerikaanse grondwet schrijft voor, dat deze om de tien jaren wordt gehouden. De eerste volkstelling, uitgeschreven door de toenmalige staatssecretaris Thomas Jefferson, van het jaar 1790; de huidige is de achttiende in de ge schiedenis van de Verenigde Staten. In 1790 telde de unie, die toen nog slechts dertien staten en drie territo ria omvatte, 3.929.214 mensen. De kosten van deze eerste Amerikaanse volkstelling waren derhalve ook be trekkelijk gering ongeveer 150.000 gulden, dus nog geen vier cent per getelde man of vrouw. Maar de tel ling van 1960 zal niet minder dan 350.000.000 gulden verslinden, of ongeveer 2 gulden per getelde Ame rikaan. En die kosten zouden nog aanzienlijk hoger zijn, indien men niet de beschikking had over elek tronische rekenmachines, die tijd en geld sparen en het bovendien moge lijk maken de resultaten veel sneller bekend te maken, dan met de ouder wetse middelen het geval zou zijn ge weest. In Amerika ligt de volkstelling in handen van het „United States Bu reau of Sensus", dat ondergeschikt is aan het ministerie van handel en zijn zetel heeft in Suitland, een stad je in de buurt van Washington. Voor de uitvoering van deze gigantische onderneming zijn 160.000 vrijwilli ge tellers ingeschakeld. Zij krijgen daarvoor een beloning van ongeveer 45 gulden per dag. Daarbij komen nog 1200 opzichters en 10.000 groepsleiders. In tegenstelling met de vrijwillige tellers zijn de functies van de opzichters en ploegleiders zuiver politiek; zij worden vergeven volgens het systeem der zogenaamde „patro nage". Het is een oud overblijfsel van het „spoils system", het stelsel van het verdelen van de buit, dat aan de regerende partij toestaat haar aan hangers goed betaalde posten en postjes toe te spelen. Daarom benoemen de leden van het Congres de districtsopzichters, die voor de duur van vijf maanden 2000 gulden per maand ontvangen. Deze opzichters benoemen op hun beurt de 10.000 ploegleiders, die per dag zestig gulden ontvangen. Geen vragen over godsdienst. Wat nu de technische uitvoering van de volkstelling betreft van 28 maart af brengt de postbode naar de huizen van 52 miljoen Amerikaanse gezinnen en van 8 miljoen onge trouwde personen een vragenlijst van vier pagina's, de zogenaamde „ad vance cencus report form". Deze moet door het gezinshoofd zorgvul dig worden ingevuld. Kenmerkend is overigens voor de volkstelling van dit jaar, dat de vraag naar de godsdienst niet wordt gesteld. Hoewel de reli- gieuse samenstelling van het Ameri kaanse volk statistisch betrouwbaar niet bekend is, moest het bureau van de volkstelling met bezwaard gemoed de vraag schrappen: welke gods dienst belijdt u? De druk van ver scheidene religieuse groepen, in het bijzonder die van de Christian Scien- ce-beweging, was te sterk geweest. In de loop van de maand april be zochten de vrijwillige tellers 15 mil joen van de ongeveer 60 miljoen Amerikaanse woningen, dus een vier de. Zij leggen de daar gevestigde ge zinshoofden een speciaal formulier voor, dat niet minder dan twaalf pa gina's met vragen telt. Deze vragen hebben vooral betrekking op de sa menstelling van de familie en de wij ze waarop zij is gehuisvest. Men moet precies opgeven, hoeveel ka mers men bewoont en hoe groot die zijn, hoeveel kookgelegenheden het huis telt, hoe het staat met de sani taire inrichtingen enz. New York verliest parlementsleden. In tweeërlei opzicht is de volks telling van dit jaar voor de Verenig de Staten van beslissende betekenis. Zij heeft in de eerste plaats een groot politiek belang en in de tweede plaats zal zijn de toekomstige woningbouw- politiek van de federale regering, de staten en de steden fundamenteel be palen. Hoe omvangrijk ook overigens de doeleinden van de Amerikaanse volkstelling zijn, in hoofdzaak is haar doel toch zuiver politiek, zoals door de grondwet ook nadrukkelijk wordt gesteld. Die grondwet zegt namelijk, dat de volkstelling de basis moet vormen voor de zetelverdeling in het Huis van Afgevaardigden. Met andere woorden: staten, waarvan de bevol king is gegroeid, krijgen meer zetels in het Huis toegewezen, terwijl de staten waarvan de bevolking is ach teruitgegaan, zetels moeten afstaan. Tot deze laatste behoort ook de staat New York. Deze was tot nog toe in het Huis vertegenwoordigd met 43 afgevaardigden, van wie het nu waar schijnlijk drie zal moeten missen. Men verwacht, dat de volkstel ling van dit jaar zal aantonen, dat de Verenigde Staten ongeveer 180 mil joen zielen tellen. Dat zijn 29 mil joen meer dan 10 jaar geleden. Dientengevolge is niet te ontko men aan een nieuwe verdeling van de zetels onder de staten. New York en Pennsylvania zullen ieder drie zetels Massachusetts en Arkansas ieder twee zetels, Maine, Minesota, lowa, Kansas, Georgia, Alabama, Noord- Carolina,-West-Virginia en Missis sippi ieder een zetel moeten verlie zen. De grote winnaars zullen de snel groeiende staten, zoals Californië en Florida, zijn. Califomië zal er zo goed als zeker zeven en Florida vier zetels bij krijgen. w I l.'.i !fl. Machtsverhouding verschuift. Het Amerikaanse stelsel brengt met zich mede, dat een relatieve be volkingsvermindering in een staat, ook een vermindering betekent van het aantal kiesmannen, dat een staat voor de verkiezing van de president aanwijst. (De Amerikaanse presiden ten worden niet rechtstreeks geko zen. Red.). Evenzo brengt een be volkingsvermeerdering een stijging van het aantal kiesmannen mee. Daarnaast is het bevolkingsaantal ook van betekenis voor de verhou dingen binnen de partijen zelf. Zo gaf de Newyorkse delegatie op de democratische partijconventies veel al de doorslag bij de benoeming van de democratische presidentschaps kandidaat. Nu is het weliswaar nog steeds niet zo, dat het oosten van de Verenigde Staten zijn politieke su perioriteit over de andere delen van de unie heeft verloren. Maar wel vindt er voortdurend een verschui ving in de machtsverhouding plaats, in het bijzonder in de richting van het westen en ook naar bepaalde delen van het zuiden, Texas vooral. (Nadruk verboden). Bij vonnis der Arrondissement!- Rechtbank te Breda dd. 25 april 1 960 is uitgesproken de onteige ning ter uitvoering van een bouw plan tot leniging van de woning nood ten name van de gemeente Made en Drimmelen van het per ceel, kadastraal bekend gemeente Made en Drimmelen, sectie H nr 4747 ter grootte van 0.1 4.40 H.A. Breda. 18 mei 1960. De Officier van Juistitle MrR.H.FH.M. Grasso. Te koop aangeboden: ledikant met splraal,2nachtkastjes, hang- en legkast en wasbak. Sweensstraat 8, KAATSHEUVEL Wegens overcompleet te koop en Ambroslusweg 1 3, Waalwijk Steeds voorradig alles op gebied van en Prijscourant op aanvraag. VERFHANDEL Stationsstraat 1 58, Waalwijk Telefoon 2413 BERICHT VAN INZET te WAALWIJK bericht, dat bij veiling, gehouden op 18 mei 1960, werd ingezet: het gunstig in 't centrum van Waalwijk gelegen woonhuis aan de Stationsstraat 47 (ge schikt voor winkelpand) op 15.000.—. Vrij te aanvaarden, behoudens toestemming van de betrok ken overheidsinstanties. De toeslag blijft bepaald op woensdag 25 mei '60 's avonds 7 uur in het café Thalia aan de Stationsstraat 57 te Waal wijk. Bezichtiging op woensdag 25 mei tussen 14.00 en 16.00 uur. Wie wil arbeiderswoning in Tilburg tegen woning in Drunen of Waalwijk? Brieven onder nr. 1571 aan 't bureau van dit blad. TE KOOP een 22 mei aan telling. Te bevragen bij C. Klerks Laageinde 105a, Baardwijk. Betaalt uw kleding van uw huishoudgeldl U betaalt in 5 MAANDEN zonder RENTE of bijkomende kosten. Bijvoorbeeld: een prima KAMGAREN KOSTUUM 119.50: ineens f 19.50 en maandelijks f 20. SUÈDE DAMESJASJE (merk: GELMOK) prachtige buitenlandse suède en prima pasvorm 129.50. U betaalt f 29.50 ineens en verder f 20.per maand. Al onze kleding is gegaran deerd van UITSTEKENDE kwaliteit en sublieme pasvorm. Komt onze collectie eens be wonderen! Het loont werkelijk de moeite! Of stuurt u even een berichtje voor geheel vrijblijvend ver- tegenwoordigersbezoek ook des avonds te ontbieden. DE GROOTSTE SPECIAAL ZAAK VAN BRABANT DAMES-, HEREN- en KINDERKLEDING Korvelseweg 61 (telef. K4250 - 25667) Ze zwegen een wijle, terwijl ze somber voor zich uitstaarden. „Er waren er, die je herkenden Hein, zouden je vrienden niet kunnen pogen om ons te red den?" „Pogen. Ja, ze zouden kunnen pogen. Dat is ook alles. Maar ze zouden niets bereiken. Die bloed hond moet nu en dan bloed rui ken. Als er geen veldslag is, dan houdt hij onder zijn eigen troe pen opruiming. Geen wonder dat er zoveel van zijn mannen gaan drossen." „Als je hem verzekert, dat je hem voortaan trouw zult dienen en hem bezweert niet weer te de serteren?" „Dat heb ik de vorige keer al gedaan; ik ben er toen afgeko men met een pak slaag, waarbij ik half dood bleef liggen. De ke rel weet dus wat hij aan mijn be loften heeft." Weer zwegen ze een poos. Dan begon de dikke: „Hein, als ik het leven mag behouden, dan zal ik alles proberen om je te redden. Jij bent de enigste wa re vriend, die ik in mijn leven te gengekomen ben." Op het droeve gezicht van de Schrale tekende zich een glim lach af. „Buikje, ik ben je dankbaar voor wat je zegt. Ik ken je te goed dan dat ik aan je beste bedoelin gen zou twijfelen. Maar, beste vriend, je zult onmachtig zijn om iets te doen." De Schrale zweeg een ogenblik, toen ging hij voort: „I hang aan het leven, Buikje. Ja, waarom? Omdat in mij even goed de le vensdrang is ingegoten als in welke mens of welk dier ook. Maar ik heb me geheel vrij ge maakt van de angst voor de dood. En doet het er nu werke lijk zoveel toe of ik nu voor eeu wig mijn ogen ga sluiten of over twintig of dertig jaar. Wat bete kenen die enkele stonden in de eeuwigheid, die zich achter en voor ons uitstrekt, en waarin het leven bestond en zal doorgaan zonder onze belangrijkheid. Als ik hel voor en tegen overweeg van het slapen onder de zoden of het rusteloos rondzwerven, soms bij zonneschijn, maar meer in re gen en sneeuw en koude en op de rand van de honger, door ons, havelozen of het dienst doen als verdoemde lansknecht in de dienst van de groten der aarde, met in het verschiet een gruwe lijke dood of nog gruwelijker eindje leven door een afzinken tot in een poel van duivelse mis daad en ellende... Ja, wat is ver kieselijker? Maar laat ons geen bespiegelingen houden, het heeft niet de minste zin. Zo ik kans zou zien aan de strop te ontko men, ik zou aan m'n levensdrang voldoen. Komt er niet meer de kans, dan zal ik morgen kalm en berustend mijn kop door 't hen nep steken. Ik heb reeds geleerd te berusten in hetgeen het nood lot voor me heeft weggelegd." Weer zwegen beiden. Toen ging de dikbuik van zijn houten zetel opstaan. Met drifti ge pasjes liep hij rond over de enkele meters grond, die de dik ke muren hen lieten. En een se rie vloeken rolde uit zijn mond, het hele arsenaal, dat hij in zijn avontuurlijke leven had verza meld. Toen hij eindelijk zijn re pertoire, dat door zijn verblijf in Rotterdam en Amsterdam inter nationaal was geworden, had af gerammeld, vroeg zijn vriend la coniek of dit misschien zijn ge bed was. De Buik antwoordde op deze stekelige opmerking niet. Hij nam even plaats op de bank en mopperde onverstaanbare ge luiden. De deur werd nu op een kier geopend en aan de gevangenen werd brood en water toegereikt. Maar hij beiden ontbrak alle eet lust. Het was reeds middag, toen de Buik uit de krocht werd gehaald om een verhoor te ondergaan. Hij werd naar de ruime tent van de kapitein gevoerd, waar boven de standaard van Gelre wapperde. Met zun onmeedogenloze ogen monsterde Adolf van Putten de gevangene. „Waar kom je vandaan en hoe heet je?" „Ik kom uit Holland. Ik heet Wouter Jacobsz, maar men zegt ook wel Buikje." „Wat doe je in deze streek?" „Werk zoeken." De kapitein grijnslachte. „Jij werk zoeken. Zeg maar gerust, dat de grond in Holland je te warm werd. Maar dat interes seert mij niet. Men kan wel vech ten met een leger van boeven, doch niet van heiligen. Hoe ben je aan die trommel gekomen?" „Ik was als tamboer in dienst bij de Amsterdamse schutterij." „Ik geloof dat je liegt, maar de hoofdzaak is: kun je roffelen?" „Als de beste, kapitein." „Ik wil de proef nemen en je aanstellen als tamboer in mijn vendel. Je kunt ook weigeren, en dan wordt jij morgen ook opge knoopt." „Ik zal uw bevelen trouw op volgen. De Hoge Hertog zal een prima soldaat aan mij hebben." De Buik was overgelukkig, dat hij er zo genadig was afgekomen. Hij dacht er in zijn blijdschap niet eens aan, dat de Gelderse aanvoerder toch ook niet de min ste rechten op hem kon laten gel den. Maar macht was in feite ook toen reeds recht en zou dit in alle oorlogen blijven. Zijn dankbaar hart bracht de Buik er toe, een poging voor zijn magere vriend te doen. „Edele kapitein, kunt ge mijn vriend ook geen gratie ge ven? Hij zal u dienen tot z'n laat ste ademtocht." „Bemoei je niet met mijn za ken", zei de aanvoerder bits. En zich tot de beide bewakers wen dend: „Geef deze kerel z'n trom mel terug en deel hem in bij de afdeling van korporaal van Din- kel." (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 7