wAALwijkse en UnqstRAAtse couRAnt a Mededeling kalter FILMJOURNAAL HET HOTEL DES DOODS 12 109.- Musis Sacrum DE TWEEDE DAG VAN HET FEDERATIEF MUZIEK-CONCOURS EEN PRACHTIG SLOT. ROBINSON Na 27 jaar zoeken sloegen carabinieri toe Het leek op zelfmoord en slaapwandeling Als ik verkouden word (maar ook als weer Word opgewekt wakker! Loon op Zand machtig mooi en reuze buigzaam! Model 4790. sportief, luchtig, zomers én... sterk! Maten 25 t/m 48 vanaf 1^95 MARKT WAALWIJK Provinciaal Nieuws COSTUUMS in ruiten of strepen - de nieuwste kleuren o.a. caravan groen, whisky pale enz in de bekende, moderne Kalter coupe. Voor de man die een bijzonder chique costuum wenst Heren- en Jongenskleding Heuvelstraat 24, Tilburg. „DE HELD VAN PORK CHOP HILL" VRIJDAG 3 JUNI 1960 s&ï JAARGANG No. 44 De rcho van het Zuióen 83^ JAARGANG No. 44 fitgever A'aalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen V oofdredacteur: JAN TIELEN ironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: Grotestraat 205. Waalwiik - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel 2002 Dr van Beurdenstraat 8 Tel.-adres: „Echo,! Aan de grote verkeersweg, die Varallo in 't voormalig hertog dom Piemont met het Lago Maggiore verbindt, staat 'n voor naam hotel. Gothische letters op de voorgevel vertellen de voorbijganger, dat dit deftige onderkomen „Lugano" genaamd is. Het is het eigendom van de 59-jarige weduwnaar Fernandez Torro en de woonstee van diens 57-jarige zuster Maria en haar 55-jarige echtgenoot Piëtro Paolo. Fernandez staat be kend als een schatrijk man, die in de loop der jaren goede zaken deed. Tot dezer dagen de gendarmerie naar het voorname ho tel reed, dit drietal uit bed trommelde en overbracht naar de oude, sombere gevangenis van Varallo, waar Fernandez, Maria en Piëtro werden ingesloten. In Varallo was men tot voor kort bang voor dit goed gesitu eerde, naar buiten beschaafd optredende, doch duistere drietal. Daarom duurde het 27 lange jaren, voordat de oarabinieri vol doende bewijzen hadden verzameld, die deza arrestaties wet tigden. Op 10 mei 1933, zo rond 10 uur in de avond, alarmeerde de hotel houder Fernandez Torro de gen darmerie met de mededeling, dat het bij hem in dienst zijnde ka mermeisje, de 22-jarige Therèse Faltini, zich in haar slaapkamer van het leven had beroofd. De politic begaf zich in gezel schap van een medicus naar „Lu gano". Het als zeer levenslustig hekend staande meisje werd dood en met bloed overstroomd in een liggende houding voor haar ledi kant aangetroffen, terwijl een geopend scheermes naast het slachtoffer op de grond lag. Bewijzen van misdaad werden niet gevonden en zo moest wor den aangenomen, dat van zelf moord sprake was. Verdronken? Op 4 december van datzelfde jaar trad de hotelhouder in het huwelijk met de om haar schoon heid geroemde Margarethe Pi relli. Fernandez en Margarethe kenden elkaar al enkele jaren, doch het huwelijk was van korte duur, want op de 11e december van dat jaar, in de vroege mor genuren, deed de rijke Fernandez Torro bij de politie aangifte van het spoorloos verdwijnen van z'n vrouw. Zij had, volgens zijn zeg gen, in de nachtelijke uren haar slaapkamer verlaten en was tot op heden daarin niet terugge keerd en daar zij lijdende was aan slaapwandelen, vreesde de echt genoot het ergste. De carabinieri togen op on derzoek uit en vonden het stoffe lijk overschot van de vermiste echtgenote in een gedeeltelijk dichtgevroren vijver achter het hotel. De ontboden geneesheer constateerde de dood door ver drinking en het gebruikelijke routine-onderzoek door de gen darmerie leverde verder niets op. Fernandez Torro leek een ge knakt man. Dertien jaar later onderzoek uit. Hij gebruikte ogen en oren en dit had tot gevolg, dat enkele weken later in een der ge- illustreerde weekbladen van Ita lië, een foto-reportage verscheen die de gang van zaken in Varallo nader onder de loupe nam. Pedro Belinlo nam in zijn arti kel geen blad voor de mond en noemde, om het zo maar eens te zeggen, man en paard, waaron der de naam van de schatrijke en beschaafde hotelier Fernandez Torro, eigenaar van het deftige hotel „Lugano". Laatstgenoemde diende bij de justitie een klacht in en de journalist moest zich op een wat later tijdstip voor de rechtbank verantwoorden. Hij werd schuldig bevonden aan be lediging en deswege tot een hoge boete veroordeeld... De getuigen zwegen Herhaaldelijk kwamen de gen darmes bij Mathildc Rosiri, die in een klein tuinmanshuisje woonde dicht bij hotel „Lugano" en circa 50 meter verwijderd van de plaats waar in de stormachtige en natte herfstavond van de 20ste noven> ber 1946 het echtpaar Matto met nekschoten werd neergeknald. Doch de oude had hun niets ge zegd, beangst als ze was dat ze, na het geven van informaties, haar huisje dat eigendom is van de rijke hotelier zou moe ten verlaten. De waarheid was, dat de oude vrouw op die bewuste stormach tige avond de slaap niet had kun nen vatten, uit bed was gestapt en voor het raam van de woon kamer was gaan zitten. Ze had naar buiben zitten kijken naar de regen en naar de door de storm voortgejaagde wolken. En in het licht van een schaarse straatlan taarn had ze het echtpaar Matto zien aankomen, dat op enige af stand werd gevolgd door de huis knecht van meneer Fernandez Torro. Enkele minuten later had ze ook de vier schoten gehoord en ze had daarop gezien, hoe de huisknecht in looppas voorbij haar huisje liep, in de richting van het hotel. Ze wist ook, dat deze Giuseppe Gaspari in zijn jonge jaren 4 jaar lang vrijwilli ger was geweest hij de scherp schutters van de Bersaglieri. Tot ze zich na 14 jaar liegen eenmaal versprak. De recher cheurs keken elkaar eens aan, bedankten het oudje en vertrok ken. Enkele dagen later volgde de arrestatie van Giuseppe Gas pari. Eerst wilde de man niets zeggen, doch na circa een week van eenzame opsluiting volgde eerst hortend en stotend en daar na vlotter, een volledige beken tenis. Fluisterend gaf de man ten slotte toe, dat hij op verzoek van zijn werkgever Fernando Torro, waar hij sinds 1936 in dienst was als huisknecht, uit angst voor ontslag toegegeven had aan diens verzoek om het echtpaar neer te schieten. Waarom? De reden voor dit uit de weg ruimen van de Malto's was gele gen in het feit, dat de beide ech teheden bekend waren met de bijzonderheden over het z.g. ver drinken van de aan „slaapwande len" lijdende echtgenote van Fer nandez Torro. De vrouw leed niet aan slaapwandelen en geraakte ook niet te water, maar zij werd door haar man en met behulp van diens zwager Piëtro Paolo gewurgd en door de beide man nen naar de vijver gedragen. Het echtpaar Matto behoorde tot de intieme vriendenkring van de hotelhouder en diens zwager, doch om moeilijkheden te voor komen, zwegen de Matto's. Toen in de aanvang van november 1946 er 'n hooglopende ruzie ontstond tussen de Matto's enerzijds en Fernandez en diens zwager an derzijds!, besloten de beide laat- sten het echtpaar uit de weg te ruimen, daar zij bevreesd waren dat het van het een en ander aan gifte zouden doen bij de politie. Gaspari mocht voor zijn moeite het geld van de Matto behouden. Aan het licht kwam ook, dat Fernandez zijn vrouw doodde, omdat deze laatste aangifte bij de politie wilde doen van de moord door haar schoonzuster op het kamermeisje Therèse gepleegd, terwijl Therèse werd omgebracht op grond van het feit, dat ze tè vriendelijk, tè behulpzaam en tè voorkomend was tegen de aan staande echtgenoot van de moor denares. Maria Torro werd hier door jaloers en afgunstig en zij maakte daarover herhaaldelijk ruzie met het kamermeisje. In 'n driftbui ging ze Therèse met een scheermes te 1 ijf en veroorzaakte haar enkele diepe wonden aan de hals, waardoor de halsslagader werd geraakt en het meisje zon der meer doodbloedde. Piëtro Paolo heeft intussen een volledige bekentenis afgelegd. Anders staat het met Fernandez en diens zuster 'Maria. Deze ver dachten verklaarden niets met de zaak uitstaande te hebben en de gewraakte handelingen niet te hebben gepleegd. Oj) 20 november 1946 vond een nachtwaker, gealarmeerd door z'n honden, in een buitenwijk van Varallo de lichamen van de 45 jaar oude pensionhouder Luigi Matto en dat van zijn 43-jarige vrouw Catharine. Deze dubbele moord had plaats op een wat af gelegen landweg en op nog géén tweehonderd meter verwijderd van het hotel „Lugano". De gen- Daar heeft uw eigen horloger voor gezorgd toen u zich op hem verliet bij de aankoop van een allround betrouwbare wekker. Daar is hij dan ook vak man voor. het wereldmerk! darmerie stelde vast, dat Luigi en Catharine Matto omstreeks 23 uur werden overvallen en be roofd van een bedrag van 90.090 lire, dat hel echtpaar die middag bij de bank had opgenomen. Veroordeeld wegens belediging De journalist Pedro Belinto, werkzaam voor een der grote Italiaanse bladen, hoorde over de vreemde en onfrisse toestan den daar in Varallo en toog op Het Federatief muziekconcours is zondagmiddag om 13 uur voort gezet in de Music-hall, bij gelegen heid van het 50-jarig bestaan van Concordia. Het concours begon met de har monie „Semper Crescendo" uit Kerkdriel, welke in de 2e afdeling een le prijs behaalde met 273 pun ten (147 126). Harmonie „St. Servaes" uit Din- ther behaalde in de 2e afdelin de le prijs met 276 pnt. (126 150). Fanfare „Willen is Kunnen" uit Ilpendam speelde in de le afdeling en behaalde met 255 punten (135 120) een 2e prijs. Fanfare „Someren's Lust" behaal de in de afd. Uitmuntendheid met 289 punten (148 141) een le prijs. Haar keuzewerk was „Rondo in Bleu" van Fern. Ruelle. Het Kon. Muziekgezelschap „Eu- phonia" behaalde eveneens in de af deling Uitmuntendheid een le prijs met 288 punten (144 144). Het keuzewerk was: „Oud-Nederlandse Dansen" van J. Röntgen. „De Gildenbondsharmonie" uit Boxtel behaalde in de superieure af deling een le prijs met lof der jury met 324 punten (162 -f 162). Haar keuzewerk was „Fête Polonaise van Charbrier-A. C. v. Leeuwen. Tot slot speelde de kon. harm. „Phi- leutonia" uit Eindhoven in de supe rieure afdeling met het keuzewerk „Epimanondes" van de Roeck en behaalde daarmee een le prijs met 300 punten (150 -f 150). Deze har monie speelde tot slot nog een extra toegift, terwijl de jury zich over de uitslag beraadde en koos hiervoor het eerste deel van de „Onvoltooide Symfonie" van Fr. Schubert o.l.v. de heer J. v. d. Peet, medewerker van Het Brabants Orkest. Na de bekendmaking van de prij zen richtte de voorzitter van het feestcomité, de heer J- Snoyink, zich tot de aanwezigen, die de gehele feesttent vulden, want de belangstel ling was enorm. Dit concours, zo zei hij, is typerend door het enthousi asme wat hier ten toon is gespreid. De schade die Concordia heeft gehad sedert de 10 of 15 jaar dat er geen concours meer is geweest, is nu ook ruimschoots ingehaald. Enkele op merkingen bracht de heer Snoyink naar voren, o.a. de invloed op de deelnemers bij de uitvoering van 't programma, het dankbaar en aan dachtig luisteren naar het gebodene dat met veel animo is gebeurd. Duidelijk, aldus spr., is gebleken, dat aan de technische vervolmaking van een harmonie of fanfare steeds te werken is. De zuiverheid bij een harmonie of symfonie is een van de technische eigenschappen. Ook de stemming onder de instrumenten onderling speelde een grote rol, wel ke immers steeds te verbeteren is. Dit vergt beslist de aandacht om tot perfectie te komen. En dan het tem po bü de uitvoering; de inzet is dik wijls vlot, terwijl de dynamiek af neemt. Alles bij elkaar is hier op dit con cours met frisheid en goede klank kleur gemusiceerd. Nog een goede raad gaf spreker mee: om tijdig ter vervanging van dé oudere leden yoor jeugdige bezetting te zorgen. Opvolgers in onze amateuristische muziekbeoefening zijn terdege nood zakelijk, Het aantrekken van de jeugd kan gevaar van vervlakking voorkomen. In vele harmonieën ziet men dames; ook dit is een oplossing. Tot besluit dankt de heer Snoyink hartelijk de harmonie „Phileutonia" voor haar prachtige weergave van haar toast, welke ook na zijn toe spraak het concours sloot met het „Wilhelmus". Hartelijk dankte hij de jury voor haar zware taak, het Federatiebe stuur en het bestuur van de Bossche Bond, die aanwezig waren, het be stuur van Concordia en het feest comité. Dit laatste voor de goede verzorging van het concours en de accomodatie die zij daaraan heeft gegeven. Ten slotte dankte hij de deelnemende corpsen voor hun er kentelijkheid, getoond bij dit jubi leum. De avond werd groots voortgezet met vrolijke muziek van het be roemde film-, dans. en showorkest van Eddy de Latte. Het speelde in originele bezetting met de bekende Belgische zangeres Albane. Opge merkt zij, dat dit het orkest is, waar bij Caterina Valente speelde in haar békende films. Honderden vermaak ten zich kostelijk op dit feest van Concordia, dat niet alleen een feest was voor deze harmonie, maar voor geheel de r.k. Federatie van Mu ziekgezelschappen en vooral voor geheel Loonopzand, want niemand heeft ten achter willen blijven, dit van nabij op de een of andere avond mee te maken. Na het orkest van Eddy de Latte speelde tot 2 uur nog „Concordia's gelegenheidsorkest", zodat dit feest in echte Concordia-sfeer is geëin digd. Loonopzand heeft laten zien wat het kan. Het was een waardig feest, zoals Concordia het zich had voor gesteld, want het heeft aan alle ver wachtingen voldaan. Concordia mag er met een gerust hart op terugzien. Het was in één woord een keurig feest. En nuvoorwaarts met de vergaarde ervaring naar het volgen de lustrum. Met bovenstaande feestviering is Concordia's gouden lustrum gevierd. De wens van de organisatoren is ge weest Loon op Zand iets goeds te brengen en we geloven dat zij hier in buitengewoon zijn geslaagd. Het programma, dat van de eerste tot de laatste dag is gewikt en gewogen, bracht voor iedereen wat van groot tot klein en de diverse hoogtepun ten zijn een éclatant succes gewor den. Het bezoek aan Oberbayern mag bevredigend worden genoemd en de stemming die er op dit feest heerste \vas prettig. Concordia heeft een feest gehad,waarover nog lang nagepraat zal worden, en met ere. Moge het in de toekomst deze har monie goed gaan, haar muraal ni- veau gehandhaafd blijven, haar le- i den- en vriendental toenemen, dan zal deze feestviering beslist haar doel bereikt hebben. Concordia, ad muitos annos! EHBO-succes. Op de zondag te Tilburg gehouden EHBO/Rode Kruis wedstrijd in de Metropole schouwburg, die was uit geschreven voor bedrijfs-EHBO- ploegen, behaalde Volt 2 een 2e prijs met 205 punten met als leider de heer A. Boom. Eveneens in de lei dersklasse behaalde hij een tweede prijs met 115 punten. Voorwaar een goede prestatie. SCHUTTERSGILDE ST. HUBERTUS Op 28 en 29 mei organiseerde St. Hubertus een groot nationaal schiet- concours. Ondanks het minder gun stige weer is dit een groot succes geworden. De uitslag is als volgt: koningskruis: J. Maas, St. Jorisgil- de; corps le prijs: St. Hubertus, Drunen; 2e prijs St. Jan, Kaatsheu vel; 3e prijs St. Hubertus, Esch; 4e prijs St. Joris, Gilze; 5e prijs Am- brosius, Baardwijk; 6e prijs St. Hu bertus, Rijen; 7e prijs St. Maurits, Udenhout. Personeel vrije hand 1 Jos v. d. Ven, 2 J. Bouman, 3 C. Pijpers, 4 P. v. Nieuwstadt, 5 H. Snelders. Extra vrije hand 1 St. Hubertus, Drunen, 2 Propatria, Oosterhout, 3 en 4 St. Willebrordus, Breda, 5 Propatria, Oosterhout, 6 St. Joris, Gilze. Extra opgelegd 1 St. Jan, Kaatsheuvel, 2 St. Mau rits, Udenhout, 3 St. Hubertus, Rij en, 4 St. Maurits, Udenhout, 5 St. Hubertus, Rijen. Personeel opgelegd 1 P. v. Nieuwstadt jr.. 2 P. Maas, 3 C. Snelders, 4 J. Bouman, 5 W. Konings, 6 P. v. Riel. Personeel opgelegd huishoudelijke art. 1 B. Marijnen, 2 J. v. Balkom, 3 L. Ve: hoeven, 4 C. Damen, 5 P. van Nieuwstadt jr., 6 C- Pijpers, 7 Dr. Bolsius, 8 v. Veghel, 9 J. Bouman, 10 P. v. Laarhoven, 11 v. Daelen, 12 R. Kok, 13 v. Dommelen, 14 v. Hui ten, 15 A. Theeuwen, 16 P. v. Riel, 17 A. Pijpers, 18 W. Konings. SUPRA - SOLID Met 6 maanden schriftelijke garantie op de zool In divers* modellen voorradig bi] OPENBARE WERKEN IN PRO BLEEMGEBIEDEN TER BE VORDERING VAN DE INDUSTRIALISATIE In het kader van de verdere ontsluiting van de probleemge bieden (verbetering van de infra structuur ter bevordering van de industrialisatie) heeft de Minis ter van Economische Zaken in beginsel ingestemd met de subsi diëring van een drietal openbare werken in Noord-Brabantde aanleg van een nieuwe traverse door Etten, de reconstructie van de Hoofdstraat (oude provinciale weg) door Bladel en de recon structie van de Liessentstraat in Uden. Met de uitvoering dezer wer ken is een bedrag van 2.783.000 gemoeid. Naar verwachting zal Econ. Zaken met 1.473.000 sub sidiëren en zullen de Rijkswater staat en de Rijksdienst voor de Aanvullende Werkgelegenheid van de traverse door Etten 1.050.000 voor hun rekening ne men. Ten laste van de betrokken ge meenten komt dan 260.000. Doet uw voordeel bij: Bijzonder knap en vaardig is deze oorlogsfilm van Lewis Mile stone, die reeds eerder naam maakte met de oorlogsfilms>;,A11 cpiiet on the western front" en „A walk in the sun". Het verhaal speelt zich af tijdens de laatste fase van de Koreaanse oorlog. De onderhandelingen in Pan Moen Djon zijn reeds gaande en alleen om de positie van de Ame rikanen te verstevigen, krijgt lui tenant Clemons (Gregory Peck) opdracht om de Pork Chop Heu vel te veroveren, die in het bezit van de Chinezen is. Het wordt een bloedig avontuur, dat cata strofaal voor de Amerikanen •dreigt te eindigen, maar dank zij een ijlings aangevoerde verster king weten de Amerikanen de Chinezen van de heuvel af te drij ven. Lewis Milestone heeft zich in deze film opnieuw een hijzonder knap vakman getoond. Hij heeft niet alleen de authentieke feiten nauwkeurig weergegeven, maar ook het verhaal een sterke dra matische spanning meegegeven, doorspekt met flonkerende sol datenhumor. In Gregory Peck

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 5