wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt Te weinig waardering voor ULO 14J.M. y/L <=Z2Xty BINNEN- EN BUITENLAND Goede typistes Stassar Betera DINSDAG 7 JUNI 1960 83e JAARGANG No. 45 Fitgever vVaalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwiik - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel. 2002 - Dr. van Beurdenstraat 8 Tel.-adres: „Echo" Veel misvattingen over waarde onderwijs Platteland niet achter op grote steden Het ulo neemt in het Neder landse onderwijsbestel een zeer belangrijke en onmisbare plaats in. Ook al wordt dat in bet alge meen door het publiek niet er kend. Het is beslist niet waar, dat het ulo-onderwijs slechts als toevlucht dient voor de leerlin gen, die te groot voor bet servet, maar te klein voor het tafellaken zijn. M.a.w. voor hen, die na de lagere school nog een verdere opleiding willen volgen, maar niet over de capaciteiten voor de HBS of het Gymnasium beschik ken. Evenmin mag men zeggen, dat het ulo alleen reden van be staan heeft op het platteland, „waar men aan het middelbaar onderwijs nog niet of nauwelijks toe is". Een grote vergissing, voortgekomen uit denigrerende gevoelens zowel jegens het ulo als jegens minder bevolkte stre ken van ons land. Over het ontstaan van de slechte naam, die het ulo geheel ten onrechte heeft gekregen, kan men kort zijn. De oorzaak zal wel liggen in het feit, dat zowel het ontstaan als de ontwikkeling is gegaan langs geheel onverwachte wegen. Het ulo is geworden tot een op vele gebieden felle con current van de HBS, maar is ont staan uit het lager onderwijs. Het schooltype is bovendien na het nijverheidsonderwijs de meest omvangrijke tak van het dagon derwijs. Tijdens het in april te Bergen (N.-H.) gehouden ulo-congres, werd medegedeeld, dat het ulo in 1959 gevolgd werd door maar liefst 228.200 leerlingen. Onmisbaar De laatste tijd zijn pogingen ondernomen om aan de kleine rende houding, die ten aanzien van het ulo-onderwijs wordt aan genomen, een eind te maken. Zo heeft het te Den Haag zetelende Ivaski (Kath. Sociaal Kerkelijk Instituut) een rapport uitge bracht, dat gebaseerd is op een onderzoek van jaren. Met een van de samenstellers, drs. G. J. M. Sonnemans, hebben wij een gesprek gehad over de resultaten. Een van de belangrijkste con clusies is dat er geen enkele re den is om uit standsoyerwegin- gen op het ulo neer te zien. Inte gendeel, de ulo-school wordt be zocht door leerlingen uit alle ge ledingen van ons volk. Een kwart van de leerlingen is afkomstig uit de gezinnen van zelfstandige middenstanders, een ander kwart van de leerlingen zijn kinderen van de z.g. hoofdarbeiders, ter wijl een derde afkomstig is uit de agrarische milieus en arbeiders gezinnen. Verrassend was de uitspraak van ondervraagde bedrijven over het ulo-onderwijs (het onderzoek strekte zich ook uit tot 16 grote en middelgrote firma's in een grote stad en 28 in de provincie). Men zegt de ulo-gediplomeerden hard nodig te hebben. Dit onder wijs blijkt onmisbaar voor het Nederlandse bedrijfsleven. Het grootbedrijf waardeert het ulo vooral om de algemeen vor mende basis, welke de leerlingen krijgen maar stipt hier overigens bij 'aan, dat alle dagonderwijs (HBS, Gymnasium zowel als ulo) moet worden gezien als een basis waarop eei\ verdere ontwikkeling moet worden gebouwd. Men moet zich door cursussen en bijzonde re (eventueel bedrijfs-)leerscho len, verder ontwikkelen. Platteland gelijk Een belangrijke misppvatting wordt door het Kaski uit de weg geruimd. Drs. Sonnemans deelde ons mee, dat het beslist niet de domjmerc kinderen zijn die de ulo-school bezoeken. Men treft daar zowel leerlingen aan die op de lagere school tot de besten be hoorden, als zij, die tot de nor male middenmoot, die goed mee kan, worden gerekend. Ruim een derde van de ulo-leerlingen heeft blijkens de prestaties op de lage re school, heel goede capacitei ten, terwijl het overige tweederde gemiddelde (dus niet lage!) ca paciteiten heeft. Dit is een algemeenheid, die zowel geldt voor de steden als voor het platteland. Ook in de provincie wordt de intelligentie van de kinderen even goed benut als in de grote bevolkingscentra. Het is zeker niet zo, dat alleen de kinderen met de grootste capaci teiten in de provincie naar hel ulo gaan en dat de anderen, met mindere gaven, van verder on derwijs afzien. Men is na het onderzoek tot de conclusie gekomen, dat het ulo op het platteland evenveel waard is als in de steden. Er be staat geen enkele reden om een onderscheid te maken. Mogelijkheden Naar aanleiding van het on derzoek bij de bedrijven kon wor den vastgesteld, dat de afgestu deerde ulo-leerling zowel bij gro te als bij middelgrote bedrijven belangrijke functies kan vervul len. Functies, die soms gelijk, soms zelfs hoger liggen dan die van afgestudeerden van het VH MO. In de meeste bedrijven hecht men meer waaide aan wat ge presteerd wordt dan aan de be haalde diploma's. Voor een ont plooiing van de werkkracht kan het ulo een goede basis zijn. Wel heeft men in het grootbedrijf het nadeel van een te geringe be roepsoriëntatie gevonden en de leerlingen weten soms te weinig van wat van hen verwacht wordt, hoe een bedrijf werkt en welke bijdrage zij aan het geheel kun nen leveren. Practisch gevoel voor Middenstand In het kleinbedrijf, waartoe ook de middenstand wordt gere kend, heeft men ten aanzien van het ulo andere wensen dan in het grootbedrijf. In de laatste tijd wordt vooral een algemene vor ming op prijs gesteld, omdat in het bedrijf zelf voor een speciali satie wordt gezorgd. In midden standskringen verlangt men ech ter vooral een practisch gevoel. Veelal zijn de functies in het middenstandsbedrijf zelfstandi ger dan die in het grootbedrijf en 'wordt meer overgelaten aan ei gen beslissingskracht. Treffend was nog, dat bij een onderzoek in een winkelbedrijf is gebleken, dat men voor de ver koop van duurzame gebruiks goederen en artikelen, die een 'groot deel van het huishoudbud get vragen (meubilering, stoffe ring. duurzame goederen), ge bruik maakt van ulokrachten,, daar deze inecr genuanceerd hun voorlichting kunnen geven. N.V. „NOORD-BRABAND" Maatschappij van Verzekering op het Leven te WAALWIJK Firma W. TIMMERMANS EN ZONEN Assurantiën WAALWIJK vragen op hun kantoren Administratieve krachten Verlangd wordt bij voorkeur U.L.O. of gelijkwaardige opleiding. Geboden wordt Een salaris in overeenstemming met capaciteit. Een werkkring, waarin aandacht wordt besteed aan oplei ding, toekomst en persoonlijke hoedanigheden. SOLLICITATIES VAN EINDEXAMEN-CANDIDATEN KRIJGEN BIJZONDERE AANDACHT. Heeft U reeds vacantie-afspraken gemaakt, dan wordt daarmede ten volle rekening gehouden. Eigenhandig geschreven sollicitaties (welke vertrouwelijk zullen worden behandeld) te richten aan de Directie. Amerikaanse minister van defensie Thomas Gates voor de senaatscom missie die een onderzoek instelt naar het mislukken van de topconferentie en het incident met het U-2 vliegtuig. KONINKLIJK BEZOEK AAN BELGIË. Koningin Juliana en prinses Bea trix zijn donderdag van hun staatsie- bezoek aan België op Soestdijk terug gekeerd. De kroonprinses reed on middellijk na aankomst op Soester- berg naar het Academisch Zieken huis te Utrecht voor een bezoek aan haar vader, wiens toestand intussen weer aanmerkelijk is verbeterd. Vijfentwintig minuten bleef zij in de ziekenkamer. Kort nadat zij was vertrokken, verscheen koningin Ju liana bij het ziekenhuis. Anders dan prinses Beatrix, die snel door een achteruitgang naar binnen was ge gaan, betrad zij door' de hoofdin gang het gebouw, wat een warm ap plaus ontlokte aan de velen, die zich bij het ziekenhuis hadden opgesteld. De laatste dag van het staatsiebe- zoek aan België heeft een even onge dwongen en hartelijk verloop gehad als de voorafgaande dagen. NATIONALE FINANCIËLE AKT1E BIJSTAND-3 Van 4 juni16 juli wordt in ons land een grote nationale lo terij gehouden ten gunste van „Het Koningin Juliana Fonds" en „Het Prins Bernhard Fonds". De opbrengst van deze grote geld inzameling wordt onder meer aangewend ten behoeve van de Bejaardenzorg en Jeugdzorg. 1 Beide Koninklijke Fondsen be ijveren zich, in de sectoren van maatschappelijk en cultureel werk, organisaties, die in nood verkeren, bij te staan. Raden van Beheer, samenge steld uil vooraanstaande Neder landers, dragen zorg dat verkre gen gelden op de juiste wijze worden toebedeeld c.q. besteed. Voor deze aktie, die mien dient te zien als een moderne contro leerbare collecte is de loterijvorm gekozen. Loten a 1.per stuk in 5 kleuren zijn op duizenden verkoopadressen verkrijgbaar. 250.000.aan belastingvrije prijzen, waaronder 5 woonhuizen a 25.000.per stuk zijn in de aktie opgenomen. Door middel van een speciale radio-uitzending zullen reeds dato 16 juli hoofd prijzen hekend worden gemaakt. De vorige twee Bijstand-akties bleken vóór de gestelde tijd te zijn uitverkocht. Daarom wordt geadviseerd het kopen van loten vooral niet uit te stellen. Mocht men door welke omstandigheden ook, geen loten op verkoopadres sen kunnen kopen, dan kan men gebruik maken van postrekening nr. 5 ten name van Bijstand-Rot terdam. De Minister van Justitie ver leende dato 26 febr. 1960 onder nummer LO 570/141 430 ver gunning voor het houden van de ze loterij. AMBTENAREN-SALARISSEN. De vertegenwoordigers der ambte- narenorganisaties en de regering zijn het gisteren eens geworden over een belangrijke verbetering in de pen sioenen van alle ambtenaren. In de overlegcommissie, die in aanwezig heid van minister Toxopeus (Bin nenlandse Zaken) bijeenkwam, werd na vier uren onderhandelen volledige overeenstemming bereikt. De pensioenverbeteringen komen op het volgende neer: 1. De korting van 2 percent per dienstjaar, die de ambtenaren of hun weduwen op hun pensioenen krij gen wanneer ze ook een AOW- of A WW-uitkering ontvangen, zal met terugwerkende kracht vanaf 1 april 1960 teruggebracht worden tot 1,4 percent per dienstjaar. Tot nu toe kon de maximale korting (bij 40 dienstjaren) 80 percent zijn. Voor taan zal het maximum 56 percent bedragen. 2. Oud-ambtenaren, die vóór 1 april 1960 met vervroegd pensioen gegaan zijn (invaliden, de groep „slij tende" beroepen, zoals politieamb tenaren) krijgen per 1 april een toe slag op hun pensioenuitkeringen van 10 percent, met een maximum van 180 gulden per jaar voor gehuwden en 108 gulden per jaar voor onge- huwden. Ook deze maatregel gaat per 1 april 1960 in. Deze toeslag blijft bestaan totdat de gepensioneer de 65 jaar geworden is en er dus AOW-of AWW-uitkeringen komen. 3. Alle gepensioneerden zullen met ingang van 1 april compensatie krijgen voor de huurverhogingen van augustus 1957 en april 1960. Deze bestaat uit een toeslag van 3 percent (voor 1960) en een aanvulling tot 3 percent van de tijdelijk verleende uit keringen, die reeds voor de huurver hoging van 1957 gegeven zijn. NOTA UIT MOSKOU „NEDERLAND VERGROOT OORLOGSGEVAAR". De Russische regering heeft in een aide memorie aan de Nederland se regering gezegd, dat de recente militaire versterkingen van de defen- 1 sie op Nederlands Nieuw-Guinea het oorlogsgevaar in Zuidoost Azië kunnen vergroten. „Deze actie be wijst", aldus de sovjet-nota, „dat de dreiging in dit gebied niet uitgaat van Indonesië". De Russische rege ring spreekt de hoop uit, dat Neder land niets zal doen wat de vrede in gevaar zou kunnen brengen of span ningen in Zuidoost-Azië zou kunnen veroorzaken. 't Wordt toch wel fraai; eerst gaan Rusland en Amerika Indonesië boor devol met wapens, vliegtuigen en oorlogsschepen brengen en kan In donesië daardoor een grote mond vol dreigementen opzetten, en als Nederland een paar oorlogsschepen uitzendt met 'n bezoek aan zijn rijks deel Nieuw-Guinea en daarenboven z'n landmacht met een paar bataljons aanvuld om dit grote eiland tegen in filtratie e.d. te beschermen, dan is Leiden in last en komen er protest nota's, zelfs van Rusland, dat zelf de gehele wereld bedreigt en durft zeggen dat Nederland de vrede in 't verre oosten bedreigt. SPIONAGE-VLUCHTEN LEVER DEN ONSCHATBARE INLICHTINGEN. De spionage-vluchten met U-2 vliegtuigen hebben bijzonder waar devolle inlichtingen opgeleverd waar mee de Amerikaanse regering reke ning heeft gehouden bij haar eigen defensieprogramma. Zo brachten de toestellen gegevens mee terug over Russische vliegtuigen, vliegvelden, raketten, opslagplaatsen voor speci ale wapens, atoomcentra en de bouw van onderzeeërs. Dit verklaarde de Dat onze vaderlandse sportjour nalistiek alle andere takken der ver- slaggeverij ver achter zich laat, is mij opnieuw duidelijk geworden uit het stemmingsbeeld dat de verslaggever van dit blad heeft opgehangen rond het komende schoolvoetbaltoernooi. Welk een lyriek! Een schot dat open- bloeit uit een simpele voetbeweging en een granaat die smiezelend van plezier in de touwen tot rust komt. En welk een duim! Het is maar goed dat deze man geen onderwijzer is, want wie weet waarmee onze kinde ren dan thuis zouden komen. Wel ben ik ervan overtuigd dat baas Kroest- sjef een communistisch-kapitalistisch honorarium zou willen neertellen voor zo'n perschef. Overigens is hem alles vergeven, want ik geloof wel dat zijn pen is meegevoerd door het enthousiasme BRILLEN BRILLEN voor dit schoolvoetbaltoernooi waar aan de jeugd inderdaad enorm veel plezier beleeft. We hebben het vorig jaar kunnen zien met hoeveel élan en sportieve wedijver er in dit toer nooi is gestreden om de ereplaats en ik geloof dan ook wel dat een derge lijk voetbaltoernooi bij uitstek ge schikt is om bij onze jeugd eigen schappen aan te kweken die in het latere leven onmisbaar zijn de in zet voor 100 percent, de kameraad schap, de teamgeest en de fairness. Door donderdagavond allemaal de finales bij te wonen geloof ik wel dat wij, ouderen, de jeugd daarbij de no dige ruggesteun kunnen geven. In genoemd stemmingsbeeld stond overigens een kleine onjuistheid. De finales om de eerste vier plaatsen beginnen niet om 6.00 en 8.25 uur, maar om 6.00 en 7.15 uur, zodat we omstreeks 8.30 uur aan de prijsuit reiking toe zulten zijn, die weer door wethouder van Heeswijk op de hem eigen prettige wijze zal worden ver richt. Verder was er bij de prijsschen- kers nog iemand vergeten, namelijk onze waalwijkse gemeentepolitie, die ook een beker voor dit toernooi be schikbaar heeft gesteld. De organi satoren zitten dus goed in de prijzen, waardoor de strijd om de eerste vier plaatsen nog aantrekkelijker en span nender zal worden. Ieder dag sterft een oud en histo risch stukje Waalwijk verder af. De leegheid achter de niet bepaald es thetische schutting naast de St. Jans- kerk groeit met de dag. De oude Kloosterwerf met zijn antieke, maar o zo ongezonde huisjes zal over eni ge tijd alleen nog maar voortleven in een enkel regeltje in het geschiede nisboek van onze oude stad. We behoeven over dit verdwijnen geen tranen te laten, want de uitleg van onze benauwde binnenstad maak te deze operatieve ingreep noodza kelijk. Onze moderne tijd moet ruim en gemakkelijk kunnen ademhalen. Het hijgende en walmende verkeer kan zich niet bezighouden met senti menten rond voorvaderlijke gebou wen en stille rustige hoekjes, waar de tijd ineens veel langzamer gaat. De levende mens eist alle ruimte voor zich op en men kan daar moei lijk iets tegen hebben, maar toch ben ik bang dat over 100 jaar op de Ve- luwe alleen nog maar flatgebouwen te vinden zullen zijn en dat er dan op elk schaars stukje recreatiegebied duizenden mensen rug aan rug zullen zitten. Met allemaal een zakradio, een bandrecorder en een draagbaar televisiekastje. Misschien zullen we dan duizend gulden over hebben voor een week stilte, alleen maar stilte (exclusief logies en bediening). De psychiatrische inrichtingen zullen dan voller zijn dan ooit en niemand zal er zich over verbazen wanneer zijn buurman voor veertien dagen „weg gebracht" wordt. Gelukkig maken wij dat niet meer mee en daarom mogen wij nog met wat weemoed verwijlen bij die oude Kloosterwerf en het oude klooster van Nassau, dat er voor een deel nog staat (hoe lang nog?), en de oude Water staatskerk. Hoeveel Waahvij- kers zullen nog weten hoe het daar vroeger was, met het achter om pad achter langs de huidige Kof a en verder door tot tegenover de openbare lagere school Langs en op die „singel" vermaakte zich vroeger de schooljeugd en werd ook heel veel kattekwaad uitgehaald, omdat een speelplaats bij de school ontbrak. Dit deel van het oude cen trum gaat nu gesaneerd en gemoder niseerd worden en ik geloof wel dat we daar goed aan doen, want ondanks alle romantiek was het toch maar een wirwarrige opeenhoping van oude huisjes, die daar maar stonden te vergaan. Hoe dit nieuwe centrum- deel eruit gaat zien weet ik niet, maar Meisjes, q Jongens, Vakmensen Wij kunnen U goed gebruiken indien U wilt meehelpen aan een moderne aanpak van werk in onze bedrijven. DAAR STAAT TEGENOVER verhoogde lonen winstdelingsregeling bedrljfsspaarregellng volledige reisvergoedlng enz. enz. enz. Meldt U bij een van onze bedrijven of vraagt eens Inlichtingen door onder staande strook In te vullen, uit te knippen en in te sturen aant Ivo van Haren Personeelzaken Waalwijk N.V. NAAM ADRES WOONPLAATS LEEFTIJD jaar iongen/meisje ontvangt gaarne nadere gegevens over lonen, sociale voorzienin gen en soorten van werkzaam heden bij Uw bedrijf; alles vrij blijvend het zal er in ieder geval allemaal wel ruimer wordenwaardoor de fraaie St. Janskerk veel beter tot zijn recht zal komen. Maar wanneer? Ja, en dan zitten we momenteel met het probleem van de Langstraat- weg waarnaar niemand een hand uit steekt. Het is een mistroostig gezicht om een zo groots en broodnodig ob ject doods te zien liggen en ieder een die het wel met de ontwikkeling van de Langstraat meent, ergert zich er gruwelijk aan. Deze gang van zaken is zonder meer onbegrijpelijk, want van de ene kant trekt men miljoenen uit voor industriegebieden als IJ den en Etten, maar anderzijds laat men een object dat voor de industriële ontwikkeling van de Langstraat van vitaal belang is, rustig maanden stilliggen alsof het er eigenlijk maar heel weinig toe doet wat er in de Langstraat gebeurt. Misschien hebben de Pinksterda gen de provinciale instanties een nieuw en helder inzicht gegeven in de toch niet geringe problematiek van de Langstraat. De ïcho van het Zuióen jri.rr«-_i-iyurr*i*imiV»-> WAALWIJK-DEN BOSCH-VUGHT Wij houden ZITTINGSAVOND SPRANG-CAPELLE (Vrijhoeve) Café „Het Bruggetje" Raadhuititraat 1 58, op woensdag 8 juni a.s. van 7-8 uur. I

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 5