w/AAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt BINNEN- EN BUITENLAND ANJERACTIE 1960 Enerverende finale in Waalwijlcse schoolvoetbaltoernooi Betore I I 139.75 l Wat is het Provinciaal Anjerfonds Noord-Brabant? BRILLEN BRILLEN Prachtig spelende St. Clemensploeg zegevierde in finale over Petrusschool A (2-1) DE MOOISTE BRUID draagt een BRUIDSJAPON ROTTERDAM WORDT GROOTSTE GRAANHAVEN VAN EUROPA van I MIJNWERKERSBUSSEN BOTSEN OP ELKAAR IN HEERLEN. MAANDAG 13 JUNI 1960 83e JAARGANG No. 47 De ïcho vxn het Zuióen Titgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per weeit per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205. Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel 2002 - Dr. van Beurdenstraat 8 Tel.-adres: ..Echo' In 1940 is uit een initiatief van Vrijheidslievende Nederlanders bui ten bezet Nederland een Fonds ge sticht ter vergroting van ons aan deel in de geallieerde oorlogvoering: het Prins Bernhard Fonds, Fonds van de Witte Anjer. Door de vrije Nederlanders over de gehele wereld werd een bedrag van rond 21.000.000.— bijeen ge bracht, waarvoor materiaal aange schaft kon worden, boven datgene, wat de rijksbegroting toeliet te ko- pen. Na de bevrijding van ons land en het einde van de oorlog scheen de rol van het Prins Bernhard Fonds uitgespeeld. Het werd echter al spoedig duidelijk dat de strijd op 't terrein van de geest en de cultuur na het einde van de oorlog pas recht een aanvang zou nemen. Het Prins Bernhard Fonds werd daarom van een fonds voor de ma teriële oorlogvoering omgezet tot wat het thans is: een financieel strijdfonds voor onze geestelijke en culturele weerbaarheid. Volgens het nieuwe statuut heeft het Fonds tot doel de zelfwerkzaam heid van het Nederlandse Volk op het gebied van wetenschap, kunst en cultuur in het algemeen te be vorderen, alsmede de Nederlandse cultuur in de Overzeese Rijksdelen en in het buitenland uit te dragen. Het fonds tracht dit doel te berei ken door het verlenen van financiële steun aan personen of organisaties voor alle zodanige arbeid, die de geestelijke weerbaarheid van 't Ne derlandse volk kan versterken. Het is een zuiver financiële instelling die zelf geen deel neemt aan practi- sche arbeid, maar zich beperkt tot het mogelijk of beter mogelijk ma ken van cultureel werk door der den. Het heeft erkend, dat de Ne derlandse cultuur is opgebouwd uit gewestelijke eigenwaarden, die ie der voor zich beter van uit de pro vincie zelf beoordeeld en behartigd kunnen worden dan door het cen traal bestuur. Deze erkenning heeft geleid tot het in het leven roepen van de pro vinciale Anjerfondsen, die als pro vinciale instanties van het Prins Bernhard Fonds een deel der finan ciën ter verdeling krijgen toegewe zen. Hun werkterrein is uiteraard beperkter dan dat van het Prins Bernhard Fonds. Het omvat slechts drie van de vijf categoriën, en wel: kunst, volksontwikkeling en jeugd. De andere twee categorieën, t.w. wetenschap en overzeese rijksdelen en buitenland, dragen uiteraard een landelijk karakter en worden dus behandeld door het Prins Bernhard Fonds zelf. Samenstelling van het Bestuur van het Provinciaal Anjerfonds Noord-Brabant Dr. C. Kortmann, Commissaris der Koningin, voorzitter, Ir. H. Steen bergen, lid van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Brabant, vice-voor- zitter, en mejuffrouw Dra. A. van Lierop te Tilburg en de heren mr. W. Ariëns te Vught, Fr. van Bakel te Tilburg, ir. K. Bouman te 's-Her- togenbosch, Jos Cleerdin te 's-Her- togenbosch, Antoon Coolen te Waal- re, E. J. B. v. Eijndhoven te Tilburg, J. J. Kamphuis te Breda, J. van de Mortel te Vught, drs. P- Mutsaers te Tilburg, D. W. van der Put te Ze venbergen, dr. J. C. M. Sweens te Helmond en drs. A. Verdijk te Til burg, Secretaris: J. A. W. van de Huls- beke, ambtenaar ter provinciale griffie. Tijdvak en kerndata der Anjeractie 1960 In het collecterooster 1960 van 't Centraal Archief en Inlichtingen bureau inzake Maatschappelijk Hulpbetoon voor Nederland, is de periode van 20 juni tot en met 3 juli 1960 gereserveerd voor de Anjer actie 1960. Welke mogelijkheden voor sub sidiëring biedt het Anjerfonds Noord-Brabant In de praktijk blijkt veel verkeerd begrip te bestaan over de financiële mogelijkheden en de werkwijze van het Anjerfonds. De inkomsten van het fonds bestaan nagenoeg uitslui tend uit een deel der opbrengsten van de Anjeracties, die rond de ver jaardag van Z.K.H. Prins Bernhard in alle gemeenten gevoerd worden. Een strenge selectie aan de hand van uitgebreide inlichtingen is on vermijdelijk. Aanvankelijk is minder scherp on derscheiden tussen culturele en so ciale objecten. Vandaar, dat enkele sociale objecten subsidie uit het An jerfonds hebben ontvangen. Thans staat echter vast, dat sociale objec ten bij het Koningin Julianafonds thuishoren en niet voor subsidie van het Anjerfonds in aanmerking komen. Bovendien komen niet voor sub sidiëring in aanmerking: uniformen voor harmonieën, gilden e.d., draag- lampen, gebouwen en inventarissen van gebouwen, muziekkiosken, to neel- en muziekuitvoeringen, jubi leumvieringen, kosten van studie aan opleidingsinstituten als conser vatorium, scholen voor beeldende kunsten e.d. kosten van privé-onder- wijs (vocaal of instrumentaal), in dien dit basisopleiding betreft. Aanvragen dienen te worden ge richt tot de daarvoor aangewezen fondsen. Speciaal zal worden gelet op de zelfwerkzaamheid en de levende tradities, die voor het Brabantse ge meenschapsleven belangrijk zijn en op de persoonlijke verdeling, die voor het verlenen van subsidies kan worden bevorderd. Hoe dient een subsidieaanvrage te worden ingekleed Een aanvrage dient schriftelijk in viervoud op daarvoor bestemde for mulieren te worden ingezonden aan: Het Bestuur van het Provinciaal An jerfonds Noord-Brabant, Waterstr. 16, :s-Hertogenbosch. Het is 't een voudigst in eerste instantie om toe zending van vier formulieren te ver zoeken. Alvorens deze formulieren in te vullen, leze men nauwkeurig de richtlijnen en normen, en ga men na, of de aanvrage niet (tevens) bij enig ander fonds thuis hoort. Onvolledig ingevulde formulieren worden niet behandeld. Opzet van de Anjeractie en overzicht uitgekeerde bedragen Om de jaarlijkse Anjeractie zo succesvol mogelijk te doen zijn, is in nagenoeg elke gemeente in de provincie een olaatselijk Anjercomi té gevestigd, dat onder leiding van of in samenwerking met de burge meester of de daarvoor aangewezen wethouder de actie ter plaatse or ganiseert. Deze plaatselijke comité's hebben in de afgelopen jaren hun bestaans recht bewezen. Met medewerking van de plaatselijke verenigingen worden door deze comité's diverse acties op touw gezet om tot een zo groot mogelijk resultaat te komen. In de achter ons liggende jaren konden de volgende bedragen wor den uitgekeerd: 1948 5.650— 1949 11.932— 1950 20.945— 1951 26.307— 1952 70.000— dank zij 't resultaat van een grote loterij actie 1953 12.000— 1954 26.000— 1955 16.961. 1956 19.140— 1957 28.000— 1958 24.000— 1959 26.200— Deze bedragen dienen te worden aangevuld met een bedrag van 33.000.aan verkoopwaarde van j ter beschikking gestelde prentbrief- I kaarten uit de serie Beelden uit Brabant. MINISTER TOXOPEUS BEZOEKT WEST-BRABANT Minister mr. E. Toxopeus heeft woensdag in de gemeenten Made, Oosterhout, Bergen op Zoom en Hal steren oriënterende bezoeken afge legd naar aanleiding van de lopende grenswijzigingsplannen. Na afloop van de bezoeken waarbij ook de dage lijkse besturen van de betrokken ge meenten werden gehoord, heeft hij in het stadhuis te Bergen op Zoom een persconferentie gehouden. Voor wat betreft de grenswijziging tussen Made en Oosterhout (Stuiven- straat) deelde de bewindsman mee, dat er nog nader overleg gepleegd moet worden om tot een definitieve regeling te komen. Voor wat de grenswijziging tussen Bergen op Zoom en Halsteren betreft liet de minister zich wat concreter uit. De ontwerpregeling, zoals deze door het provinciaal bestuur is gemaakt, zal in grote lijnen worden gehandhaafd. Het kan als zeker worden aangeno men, dat de Theodoruspolder voor 't aanleggen van de haven aan Bergen op Zoom zal komen. Hetzelfde geldt voor De Poort, dat als verbindings gebied noodzakelijk is. MEISJE AANGERAND door verpleegde met proefverlof. De achttien-jarige leerling-recla meschilder H. M., uit Maastricht, is gearresteerd wegen poging tot wur ging en aanranding van het 18-jarige Maastrichtse meisje E. M. De leerling-schilder, die begin '59 door de rechtbank ter beschikking van de regering was gesteld, werd verpleegd in het tehuis „Sint Jozef" te Cadier en Keer. Afgelopen zater dag werd hij met Pinksterverlof naar huis gestuurd. Hij was nog niet eer der met de politie in aanraking ge weest wegens zedelelicten. Wel was hij herhaaldelijk gestraft wegens joy- ryding, diefstal en heling. MAN DREIGT MEISJES MET EEN PISTOOL. Twee meisjes zijn donderdagmid dag op verschillende plaatsen in de Wieringermeer aangehouden door een automobilist, die zei: „Sta of ik schiet dwars door je heen. Ondanks dit dreigement van de met een pistool gewapende man, fietsten de meisjes verder. In het eerste geval schoot de automobilist niet; in het tweede geval schoot hij wel, maar de kogel trof geen doel. Later vond de politie de auto in een sloot; binnen werd de man dood gevonden met schotwonden. HET TANDBEDERF KAN GEHALVEERD WORDEN Het kost 3 miljoen per jaar Het tandbederf, cariës, kan gehal veerd worden indien kleine hoeveel heden natriumfluoride aan het Ne derlandse drinkwater worden toege voegd. De kosten hiervan zouden ongeveer drie miljoen gulden per jaar bedragen ofwel een gulden per jaar per wateraansluiting. Jaarlijks worden alleen al door ziekenfondsen en schooltandarts- diensten naar schatting zestig mil joen gulden uitgegeven, waarbij nog minstens vijftien miljoen gulden komt voor particuliere behandelin gen. Met 1 tot 1,2 milligram fluoride per liter drinkwater (huidige gehal te 0,2 milligram) zouden na verloop van jaren de helft minder tandbe derf, de helft minder pijn en de helft minder tandartskosten te be reiken zi,jn. Dit werd meegedeeld ter gelegen heid van de publicatie van een lijvig rapport over „cariës-preventie met fluoriden", uitgebracht door de ge- zondheidsraad mede op grond van onderzoekingen van de gezondheids organisatie T.N.O. aan de minister van sociale zaken en volksgezond heid. reeds gefluorideerd water. Diep gaande medische onderzoekingen toonden aan, dat de gezondheid hierdoor in het geheel geen schade lijdt. Als over twee jaar een gecombi neerd graanopslag- en overslagbe drijf in de Rotterdamse Botlekhaven op 15 kilometer van het „oude" ha vengebied gereed zal zijn, is de Maasstad zonder enige twijfel Euro pa's grootste graanhaven. Met de bouw van dit bedrijf (kosten: twin tig miljoen gulden) wordt de huidi ge graanopslagcapaciteit in 't Rot terdamse havengebied verdubbeld tot 200.000 ton. Het nieuwe bedrijf met de realisering waarvan over een half jaar wordt begonnen wordt gebouwd door de Graanele vatormaatschappij. Het zal bestaan uit een graanopslagsilo met een voorlopige capaciteit van 100.000 ton, een los- en laadinstallatie voor zeeschepen en een beladingsinstal latie voor coasters en lichters. Op een grote pier in de Botlekha ven komen zes electrisch gedreven j ha(, nu nameüjk heel wat min- rijdende pneumatische elevatoren r kruit in de benen en moest Het is de cupwinnaars van het Schoolvoetbaltoernooi 1959 de Petrusschool A niet mogen gelukken om ook dit jaar be slag te leggen op de meest begeerde trofee van dit tweedaagse voetbalfestijn, de wisselbeker van de Gemeente Waalwijk. Wel bereikten de kanaries de finale, maar moesten daarin toch dui delijk hun meerdere erkennen in het groen-witte voetbalgeweld van de Baard wij kse St. Clemensschool. Onder de huiveringwek kende „roar" van hun met spandoeken gewapende supporters legden de rappe Baardwjjkse mannekes bij vlagen 'n zo glanzend spelletje op de grasmat, dat de honderden ervaren kenners langs de lijnen er likkebaardend en met fonkelende glinsteroogjes naar keken. Het gehele toernooi is ook dit jaar weer 'n prachtige en spor tieve demonstratie geworden en wethouder van Heeswijk kon bij de prijsuitreiking dan ook woorden van grote dankbaarheid en voldoening spreken. Met dit faire en uitstekend georganiseer de toernooi heeft de jeugd weer twee kostelijke dagen gehad, die vooral een krachtig en overtuigend pleidooi zijn geweest voor meer eenheid in het Waalwijkse voetbal. Hiet heeft ons na melijk getroffen dat in dit toernooi de kleuren van alle Waal wijkse voetbalclubs verenigd waren. Men kon dat zien aan de kousen der spelers en ondanks deze verschillen in „voetbalcon fessie" speelde men op de meest prettige en hartelijke wijze met elkaar samen. Hoe raar de voetbal rollen kan bleek woensdag al direct tijdens de wedstrijden voor de plaatscij- in de twee poules. De Openbare Lagere "School uit Capelle, die het vorig jaar tegen de Petrus school A in de finale uitkwam, vani Markt 17, 's-Hertogenbosch. Telefoon 37073 KLEEDT U MODIEUS De T.N.O.-proeven werden van 1952 te Tiel genomen met Culem- borg als controle-gemeente. Het water in Tiel werd gefluorideerd en groepen van 500 kinderen van 11 tot 15 jaar werden bij het onder zoek betrokken. Reeds na 4% en 5Vz jaar is ge bleken, dat waterfluoridering zeer gunstige resultaten heeft. Veertig tot zestig procent minder gevallen van tandbederf bij normale hygiënische mondbehandeling werd geconsta teerd. Verwacht wordt dat indien kinderen van de geboorte af aan fluoride-houdend water te drinken krijgen, de resultaten minstens zo goed zullen zijn. Tandbederf (cariës) ontstaat door oplossing van tandglazuur onder in werking van in suikerhoudende om geving gedijende bacteriën. Meer dan 90 procent van het Nederlandse volk, dat is niet meer dan in de ons omringende landen, lijdt aan cariës. Éénderde van het Amerikaanse volk, dertig miljoen mensen, drinkt met een totale loscapaciteit van 2400 ton zwaar graan per uur. In de Bot lekhaven kunnen zeeschepen tot 60.000 ton worden gelost. De Botlek haven is gekozen omdat de Maasha ven momenteel te klein en te on diep is. Bovendien is de Botlekha ven dichter bij zee dan de „oude" havens en gunstiger gelegen ten op- I zichte van het stroomgebied van de Rijn. Twee doden, vier zwaar en veertig licht gewonden. Op de Spoorstraat te Treebeek, nabij Staatsmijn Emma, zijn donder dag omstreeks kwart over vijf twee mijnwerkersbussen tegen elkaar ge botst, waarbij meer dan 40 mijnwer kers werden gewond. Twee van de gewonden, de 42-jarige gehuwde mijnwerker H. Smeets uit Nieuwen- hagen en de gehuwde Joegoslaaf F. Karo, 54 jaar oud, zijn kort na aan komst in het St. Jozef-ziekenhuis overleden. Naar dit ziekenhuis wer den nog tien andere gewonden over gebracht, waarvan er vier zwaar li chamelijk letsel hebben opgelopen. Zes konden na verbonden te zijn weer naar huis terugkeren. Meer dan 30 andere mijnwerkers liepen lichte verwondingen op. Zij werden door de medische diensten van de verschil lende steenkolenmijnen in de buurt geholpen. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan het feit, dat een van de bussen van het toeringcarbedrijf Van der Biessen uit Kerkrade op de glad de weg slipte. Bovendien schijnt de ze bus harder dan de toegestane ma ximum snelheid van 50 km te hebben gereden. der ten slotte met een 11c plaats ge noegen nemen. En wat te zeg gen van de Petrusschool B, die als kanshebber op de eerste plaats hoog genoteerd stond? In de strijd om de 7e en 8ste plaats werden zij met 71 door de Be- soijense St. Jozefschool van het veld geveegd, de grootste ne derlaag die in dit toernooi werd geleden. En zo waren er meer verrassingen in dit toernooi, waarin echter de best spelende ploeg met de overwinning is gaan strijken. DE EERSTE VIER De grootste belangstelling trok ken uiteraard de wedstrijden om de eerste vier plaatsen en er wa ren donderdagavond dan ook en kele honderden toeschouwers rond 't tweede RKC-terrein ver enigd die echt uitstekende waar voor hun gratis entree hebben gekregen. De vier finalisten heb ben zich werkelijk leeg gespeeld voor de eer van hun school en dat zij dit op volkomen faire wij ze hebben gedaan pleit voor hun uitstekende mentaliteit. Trappelend van ongeduld draafden om uur de Openbare Lagere School uit de Stations straat en de Pastoor Kuypers- school de groene grasmat op. Nadat de fotografen hun werk hadden gedaan en de spelers de laatste aanwijzingen van hun trainers op het hart gedrukt had den gekregen, bracht de Pastoor Kuypersscnool de hal aan het rollen Al spoedig tekende zich 'n duidelijk overwicht van de pu pillen van mijnheer v. d. Heijden af. De groen-zwarte ploeg vorm de een uitstekend geheel en men beschikte over een bijzonder ge vaarlijke speerpunt in midvoor Leo van Helvoirt, een snelle doorsjouwer met een heet schot in de voeten. Met kanjers van schoten versloeg hij tweemaal de doelman van de Past. Kuypers- school kansloos. Leo zal er ove rigens goed aan doen om niet al te veel „solowerk" te laten zien en zijn medespelers wat meer in het spel te betrekken. Een ander wapen van de Openbare Lagere School was de kleine linksbuiten Govertje v. d. Nieuwegiessen, snel en fel en onvervaard als een terrier. Met het fraaie doelpunt dat hij scoorde had hij een be langrijk aandeel in de ruime 4-0 zege van zijn ploeg. Dit vierde doelpunt werd na de rust ge scoord door rechtsbuiten Hurri- phrey Wever. De Pastoor Kuy- persschool stelde daar een min stens even aantrekkelijk veldspel tegenover, maar er was niemand die de dikwijls goede aanvallen met een goed schot wist af te ronden. En dat was toch wel jammer, want de krachtsverhou ding was toch niet zo groot dat de P.K.-school die „nul" ver diende. De finale is een strijd gewor den tussen twee geheel verschil lende ploegen. Enerzijds de be kerhouder Petrus A, robuust van structuur en steunend op een stugge verdediging, anderzijds de lichtgewicht-ploeg van de St. Clemensschool, die haar ph.ysie- ke minderheid echter volledig wist te compenseren met „uitge kookt" en dikwijls bijzonder ge raffineerd voetbal, waar de wat trage Petrusverdedigers niet al tijd een antwoord op wisten en dan ook meestal aan de nood- moesten trekken. De St. Clemensschool begon al direct met een snel en fris open spelletje dat de kanarie-achter hoede voor angstige problemen stelde. Vooral manneke van Cromvoirt liet in de aanval staaltjes van intelligent voetbal zien. Men kon het de St. Cle mensploeg aanzien dat zij zes spelers bevatte die regelmatig met elkaar in de Juliana-pupu- lcn uitkomen. Er werden ragfij ne passes losgelaten die feilloos de juiste man bereikten en het positie kiezen van de groen-wit- ten was voorbeeldig; kortom het klopte allemaal voortreffelijk in de St. Clemensploeg. Het duurde dan ook niet zo heel lang of de uitstekende keepende van Hilst van St. Petrus A moest naar het net toen Henny Molegraaf alleen door de verdediging snelde en de bal beheerst in de uiterste hoek schoof. St. Clemens bleef St. Pe trus fel attaqueren en eenmaal moest doelman van Hilst in vol le lengte naar de hoek op een fel schot van de groen-witte links buiten. Inmiddels zat natuurlijk ook de Petrusschool niet stil. Met lange trappen trachtte de achter hoede de aanval te bereiken, waarin vooral de rappe linksbui ten Thijs je Berkelmans met zijn venijnige schot bijzonder gevaar lijk was. Telkens weer liet hij prachtige voorzetten los in de St. Clemensdefensie, maar voor lopig was daar nog niemand die over voldoende droog kruit be schikte om de zo begeerde ge lijkmaker op het scorebord te brengen. Totdat ten slotte René van Nassau bij een hernieuwde poging de bal onhoudbaar langs de St. Clemensdoelman Brands knalde. Lang duurde deze vreug: de overigens niet, want toen hij een van de vele listige St. Cle- mensaanvallen een der Petrus verdedigers zijn koelbloedigheid verloor, was het voor Piet van Helvoirt een klein kunstje zijn ploeg naar een 21 voorsprong te tillen. De Petrianen joegen hun aanval op, maar verder dan een dreunend schot tegen de lat kwamen ze voor de rust niet meer. Na de rust begon de vermoeid heid een duidelijk woordje mee te spreken. Het tempo zakte en de combinaties verloren hun glans. De Petrusschool zette al les op de aanval en de St. Cle mensschool bepaalde zich hoofd zakelijk tot het consolideren van de voorsprong, inet zo nu en dan een verrassende uitval, die een maal leidde tot een furieus schot tegen de paal. De kans op de ge lijkmaker heeft er voor de Pe trusschool in deze tweede helft echt wel ingezeten, maar door onbesuisdheid gingen enkele droomkansen verloren. En zo bleef het 2—1 en we geloven dat deze uitslag wel de juiste is want qua voethalspel was de St. Cle mensschool toch wel de meest geacheveerde ploeg. Toen de keurig leidende scheidsrechter voor de laatste maal floot stormden tientallen St. Clemenssupporters het ter rein op om hun favorieten onder vreugdegehuil naar de kleedka mers te begeleiden. DANKBAAR EN TEVREDEN Omgven door de vier prijswin nende ploegen en een talrijk pu bliek verrichtte wethouder van Heeswijk hierna de prijsuitrei king. De heer van Heeswijk deed dit met zichtbaar genoegen en uit zijn woorden bleek duidelijk zijn grote voldoening over het prachtige verloop van dit toer nooi en zijn grote dankbaarheid voor het werk van de organisa toren. De spelers prees de heer van Heeswijk voor hun prettige, faire en sportieve gedrag. In het

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1