De Heer H. J. Smith benoemd tot gemeentesecretaris S BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PR0F Mgr. Mutsaerts en Mgr. Huibers met emeritaat Mgr. Bekkers en Mgr. Dodewaard opvolgers in bisdommen Den Bosch en Haarlem Meisjes, 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 13 JUNI 1960 bijzonder vroeg hij van de jeugd begrip voor het werk van de po litie. „De politie is er niet om roet in het eten te strooien, maar zij werkt in jullie eigen belang, ook wanneer zij iets verbiedt en reprimandes uitdeelt", aldus de heer van Heeswijk, die de jeugd opriep om met de politie samen te werken. „De prachtige beker welke de politie voor dit toer nooi beschikbaar heeft, gesteld is het bewijs dat de politie grote belangstelling en waardering heeft voor jullie sport en spel. Zij mag dan ook van jullie ver wachten dat jullie wilt samen werken met de politie." Aan de aanvoerders der vier prijswinnende ploegen reikte de heer van Heeswijk vervolgens de fraaie prijzen uit: voor de St. Clemensschool de wisselbeker van de gemeente en als blijvende prijs de vorstelijke beker van de Waalwijkse Schoenfabrikanten voor de Petrus A-school de be ker van de gemeentepolitie; voor de Openbare Lagere School de beker van de Ford Garage en voor de Pastoor Kuypersschool de lauwerkrans van de heer Jan de Nijs. Ten slotte sprak Broeder Alex ander een woord van dank tot allen die hadden meegewerkt aan het welslagen van dit toernooi; tot Broeder Overste voor zijn tractatie aan de 180 deelnemers; tot de schenkers van de prach tige prijzen; tot de scheidsrech ters die weer op zo spontane en voortreffelijke wijze medewer king hebben verleend; tot de heer van Heeswijk voor zijn be reidwilligheid om de prijsuit reiking te verrichten; tot de voetbalverenigingen RKC en Ju liana voor het beschikbaar stel len van de terreinen; tot de dienst gemeentewerken voor me dewerking en ten slotte tot de Jeugddrumband „Ons Genoe gen", die tijdens de rust van de finale voor pittige muziek zorg de. Ten aanzien van de prijzen moet ons nog één ding van het hart. Zou het geen aanbeveling verdienen om het volgend jaar alle deelnemende elftallen een klein aandenken te geven in de vorb van bijv. een medaille aan het schoolvoetbaltoernooi. Ten slotte wordt er door alle jongens met evenveel enthousi asme en faire moed gestreden om de eerste plaats. Ook voor de minder gelukkigen en minder sterken moet het prettig zijn om met een kleine herinnering aan dit tweedaagse sportfestijn huis waarts te keren. Gemeenteraad Sprang-Capelle f 1 3.750 voor verbouwing ambtswoning burgemeester Sprang-Capelle's nieuwe burge meester, de heer M. van Prooijen, heeft j.l. vrijdag zijn eerste raads vergadering gepresidieerd en zijn eer ste daad als voorzitter was een woord van hartelijke dank tot de gemeente raad en de burgerij van Sprang-Ca pelle voor de luisterrijke installatie en het zeer hartelijke welkom en me deleven bij zijn burgemeestersbenoe ming. „Mijn echtgenote en ik zijn hierdoor zeer diep getroffen ge- namens de raad te danken voor de uitnemende wijze waarop deze het ambt van secretaris heeft vervuld. ,,U mocht daarom terecht eervol ont slag vragen en om zijn waardering voor Uw werk extra te onderstrepen heeft de raad aan de ontslagverle ning willen toevoegen „onder dank betuiging voor de vele en gewichtige diensten aan de gemeente als zoda nig bewezen." De heer van Prooijen dankte wet- weest en wij zijn de raad en de ge- j houder Waverijn voor deze hartelijke hele burgerij daarvoor bijzonder er- woorden. Hij zei het secretariewerk kentelijk." De agenda bevatte een tweetal be langrijke punten. Daar was allereerst het voorstel tot verbouwing van de ambtswoning van de burgemeester tot een bedrag van f 13.750.-. De heer de Raat voelde er veel meer voor om de huidige woning op te ruimen en een geheel nieuwe ambts woning te zetten. Spr. vreesde dat de voorgenomen verbouwing op de duur toch onvoldoende zou blijken en dat er dan weer nieuwe onkosten gemaakt zouden moeten worden. De heer Genuit sprak zich uit voor ver koop van de huidige ambtswoning, om dan elders een nieuwe ambtswo ning te bouwen. Spr. vond dat de ambtswoning, die in 1947 is ge bouwd, niet representabel geacht kan worden en dat met een eventuele ver bouwing de vele bezwaren welke er aan kleven toch ook niet weggenomen zouden worden. De heer Ros deelde de mening van de heer Genuit en kon de huidige ambtswoning geen waardige burge meesterswoning noemen. In het bij zonder noemde de heer Ros het een groot tekort dat de woning geen hal had. Het past niet voor een burge meesterswoning dat men direct ach ter de huisdeur in de gang staat, al dus de heer Ros, die meende dat er in het centrum plaats was voor de bouw van een prachtige nieuwe ambtswoning. Wethouder Timmermans voegde er aan toe, dat ook de wethouders hun gedachten hebben laten gaan over de bouw van een nieuwe ambts woning, maar dat de bescheidenheid van de burgemeester heeft geleid tot het onderhavige voorstel. De voorzitter zei getroffen te zijn door de hartelijke geest welke er uit de voorstellen van de diverse raadsle den sprak. „Ik stel dit zeer op prijs, maar anderzins zou ik het zeer pijn lijk vinden indien ik in een grote villa zou wonen, terwijl zoveel andere mensen nog zo slecht gehuisvest zijn. Het zou mij telkens weer pijnlijk tref fen indien ik in deze tijd van woning nood in een huis van f 60.000. - f 70.000.- zou wonen. Mijn echt genote en ik zullen tevreden zijn in dien aan de ambtswoning de voorge stelde verbeteringen en verbouwingen worden aangebracht." De heer Ros sprak prijzende woor den tot de voorzitter voor diens stand punt en zo ging dan ook de raad akkoord met het voorstel. Aan de orde was verder het voor stel tot het verlenen van eervol ont slag aan de heer M. van Prooijen als gemeentesecretaris. Wethouder Wa verijn maakte van de gelegenheid ge bruik om de heer van Prooijen mede altijd met veel plezier te hebben ge daan en bracht de raad, de wethou ders en de ambtenaren dank voor de hartelijkheid waarmee men hem altijd was tegemoet getreden. NIEUWE SECRETARIS Nadat de raad in besloten vergade ring van gedachten had gewisseld over het voorstel tot benoeming van een gemeentesecretaris - de heer Dekkers wilde dit in openbare ver gadering doen -werd de heer H. J. Smith, hoofdcommies ter ge meente-secretarie te Sprang-Capelle, met 12 stemmen tegen 1 onthouding gekozen tot gemeentesecretaris. Op de aanbeveling van b. w. kwam verder voor de heer W. Heersink, re ferendaris ter secretarie der gemeen te Wisch te Varseveld. Nadat de officiële vergadering ge schorst was, verliet de heer Dekkers de raadszaal. De echtgenote, ouders, schoonouders en verdere familieleden van de heer Smith betraden toen de raadszaal om de beëdiging van de nieuwe gemeentesecretaris bij te wo nen. Hiema werden door burgemeester van Prooijen de zuiveringseed en de ambtseed afgenomen. Voor de heer Smith was dit treffende ogenblik on getwijfeld het hoogtepunt in zijn be noeming tot gemeentesecretaris van Sprang-Capelle. Vervolgens richtte burgemeester van Prooijen zich tot de heer Smith en wees er op dat met deze benoe ming een lang gekoesterde wens in vervulling was gegaan. In het kort belichtte de burgemeester hierna de functie en de positie van de gemeen tesecretaris in het gemeentelijk be stel. De gemeentewet, aldus de bur gemeester, spreekt slechts in heel so bere bewoordingen over de taak van de gemeentesecretaris, maar dit biedt hem juist de gelegenheid om op alle terreinen van de gemeente-admini stratie werkzaam te zijn. Van groot belang is uiteraard de verhouding en de samenwerking tussen burgemees ter en secretaris. De taak van de ge meentesecretaris heeft in de loop der tijden ook een belangrijke ontwikke ling doorgemaakt. Vroeger was hij niet meer dan een schrijver, maar vandaag de dag heeft hij ook een ad viserende taak, waar het het gemeen tebelang betreft. „Wij weten wat wij aan U hebben", aldus burgemeester van Prooijen, „want wij hebben U le ren kennen als een uitstekend en be kwaam ambtenaar". Burgemeester van Prooijen wenste de heer Smith tenslotte van harte geluk met zijn be noeming en sprak de hoop uit dat er een nauwe en vruchtbare samenwer king zou mogen bestaan tussen de gemeentesecretaris, burgemeester en ambtenaren. Namens de raadsleden werd het woord gevoerd door de nestor, de heer Ros. „Wij zijp verheugd over deze benoeming", aldus de heer Ros, die de hoop uitsprak dat de heer Smith niet alleen de landswetten zou eerbiedigen en naleven, maar vooral ook de wetten van God. Ten slotte wees de heer Ros er op dat de ge meentesecretaris niet boven maar naast de ambtenaren moet staan. In zijn wederwoord dankte de heer Smith voor het overweldigende ver trouwen dat men met deze benoeming in hem heeft gesteld en hij hoopte dat hij dit vertrouwen nooit zou be schamen. Hij dankte de heer van Prooijen voor de wijze waarop deze hem altijd was tegemoet getreden. „Het zal bijzonder moeilijk zijn om de heer van Prooijen als secretaris te evenaren", aldus de heer Smith, die tenslotte de hoop uitsprak dat hij zo wel de burgemeester als de raad al tijd tot steun zou kunnen zijn. Goedgekeurd werden in deze ver gadering verder nog een voorstel tot het verlenen van medewerking aan de chr. ulo-school voor Sprang-Capelle t.b.v. de aanschaffing van leermidde len en schoolbehoeften voor het der de leerjaar. Het geraamde bedrag van f 11.637,87 werd met f 567.71 ver laagd, omdat door de inspecteur van het lager onderwijs enkele posten wa ren besnoeid. De heer Ros wilde worden geacht tegen de aanschaffing van bijbels in de nieuwe vertaling te hebben gestemd. De woning Wendelnesseweg-Oost 108a werd onbewoonbaar verklaard, met een ontruimingstermijn van 6 maanden. Aan de Vereniging voor r.k. Ge zinsvoogdij en Patronage werd een subsidie van f 40. - voor elke uit de gemeente afkomstige pupil toege kend en aan het Medisch Opvoed kundig Bureau van Het Groene Kruis een subsidie van f 150.- over het jaar 1959. Goedgekeurd werden ten slotte ook enkele begrotingswijzigin gen, waaronder een post van f 3350 voor reparaties en verbeteringen aan de Capelse toren. Met grote vreugde deelde burge meester van Prooijen aan het slot van deze vergadering mede, dat de rijks premie voor de bouw van het protes tants-christelijk bejaardencentrum was afgekomen. (In een vorige editie hebben wij hierover reeds uitvoerig bericht). De burgemeester noemde dit voor de gemeente een zeer belang rijk gebeuren en hij sprak de hoop uit, dat de bouw van dit centrum zo spoe dig mogelijk gerealiseerd zou kunnen worden. Verder deelde de burgemeester me de, dat a.s. woensdagavond 8 uur in het gebouw van de Chr. Volksbond een tentoonstelling van werken van de in Sprang geboren kunstschilder Hendrikus Chabot zal worden ge opend. Paus Joannes XXIII heeft op verzoek ontslag uit het bisschop pelijk ambt verleend aan mgr. W. P. Mutsaerts en mgr. J. P. Huibers. resp. bisschop van 's-Hcrtogenbosch en Haarlem. Aan mgr. Mutsaerts is het ontslag verleend in verband met diens zwakke gezondheidstoestand en aan mgr. Huibers op grond van zijn hoge leeftijd. De beide emeritus-bisschoppen zullen worden opgevolgd door mgr. W. M. Bekkers in het bisdom Den Bosch en door mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard in het bisdom Haarlem. I 1*1 UWi gezondheidstoe- HARTELIJK EN BEZIELEND GODSVRUCHTIG Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, die de volgende week zijn 71ste verjaardag zal vieren, werd op 18 juni 1889 in Tilburg geboren. Zijn eerste opleiding ontving hij op het instituut De Ruwenberg in St. Michielsgestel, waar hij te vens het klein-seminarie door liep/ Hij voltooide zijn priester studies aan het groot-seminarie te Haaren en werd op 6 juni 1914 door mgr. v. d. Ven priester ge wijd. In juli van datzelfde jaar werd hij tot kapelaan benoemd te Best en op 11 juni 1915 tot se cretaris van het bisdom Den Bosch, dat toen werd bestuurd door mgr. v. d. Ven met mgr. Diepen als coadjutor met het recht van opvolging. Na de dood van mgr. v. d. Ven in 1919 ont stond er een nauwe samenwer king tussen secretaris Mutsaerts en mgr. Diepen, wiens opvolger hij later zou worden. In 1928 werd secretaris Mut saerts benoemd lot pastoor van de Tilburgse SI. Theresiaparo- chie, een parochie die nog ge heel opgericht moest worden. Als pastoor van deze parochie heeft mgr. Mutsaerts vooral ge ijverd voor een zo waardig mo gelijke en luistervolle viering der liturgische plechtigheden. In het bijzonder nam pastoor Mut saerts het initiatief tot de vie ring van de Goede Week- plech tigheden, waarvan de viering el ders nog maar heel sober naar voren kwam. In 1942 werd pastoor Mutsaerts benoemd tot bisschop-coadjutor van het Bossche bisdom met recht van opvolging van mgr. Diepen, wiens stand snel achteruit ging. Op 29 juni van dat jaar werd hij in de St. Jans-kathedraal door aarts bisschop mgr. de Jong geconsa creerd. Op 18 maart 1943 werd mgr. Mutsaerts bisschop van den Bosch door het overlijden van mgr. Diepen. Bijzonder zware zorgen heb ben in de na-oorlogse jaren op mgr. Mutsaerts geclrukt, omdat in zijn bisdom 35 kerken totaal waren verwoest en eenzelfde aantal zwaar was beschadigd. Talloze reizen heeft mgr. Mut saerts in deze jaren door zijn bisdom gemaakt voor het wijden van kerken en klokken. Voor hij in 1957 de zware zorgen van de kerkenbouw overdroeg aan de oj) 12 febr. van dat jaar tot bis schop gewijde coadjutor mgr. Bekkers, had mgr. Mutsaerts zelf de bouw van 25 kerken tot stand zien komen. Ondanks deze vele en zware zorgen is mgr. Mutsaerts toch al tijd de hartelijke en gemoedelijke bisschop gebleven, van wie een grote eenvoud en een bezielende godsvrucht uitging. Een grote werkzaamheid dreef mgr. Mut saerts steeds weer tot nieuwe ac tiviteiten en voor het Bossche diocees is zijn bestuur en zijn leiding van zeer grote betekenis geweest. GELIEFD OPVOLGER Mgr. W. M. Bekkers, die mgr. Mutsaerts als bisschop zal opvol gen, heeft zich in de drie jaren dat hij als coadjutor werkzaam was doen kennen als een even hartelijk, spontaan en eenvoudig man met de gave van het hel dere, duidelijke en indringende woord. Hij mag zich verzekerd weten van een grote liefde van alle diocesanen van het Bossche bisdom. Mgr. Bekkers werd op 20 april 1908 in St. Oedenrode geboren. Op 10 juni 1933 werd hij tot priester gewijd en daarna be noemd tot kapelaan van de pa rochie H.H. Anthonius en Bar bara in Den Bosch. Zes jaar la ter, in 1939, volgde zijn benoe ming tot rector van het pensio naat Eikenburg te Eindhoven met als bijzondere opdracht de diocesane katholieke actie voor te bereiden en op te richten. In 1942 werd hij rector in Den Bosch en daarnaast directeur van de katholieke actie. Mgr. Bekkers kent het organi satieleven van het bisdom door en door, want een tijdlang was hij diocesaan adviseur van de K.A.B. en de N.C.B. in de bis dommen Den Bosch en Breda, welke functies hij tot op heden heeft vervuld. In 1957 volgde zijn benoeming tot coadjutor van mgr. Mutsaerts met het recht van opvolging. Op 10 juni 1958 vierde mgr. Bekkers zijn zilve ren priesterfeest, bij gelegenheid waarvan hij van de parochiële comité's in het bisdom een feest gave van f 470.000.ontving, dat door hem werd bestemd voor de kerkenbouw in het bisdom. VONDELLIEFHEBBER Mgr. J. P. Huibers, die zich na zijn aftreden zal terugtrekken in het Buiten „Bosbcek" te Heem stede, werd oj) 15 nov. 1875 te Amsterdam geboren. Na zijn priesterwijding werd hij be noemd tot kapelaan te Moor drecht, maar al spoedig vertrok hij naar Leiden, waar hij in de parochie van O.L. Vrouw'Hemel vaart de nood van de arbeidende bevolking leerde kennen. In 1905 volgde zijn benoemipg tot leraar aan het in Voorhout gevestigde klein-seminarie „Hageveld". Hier ontpopte hij zich als een vurig Vondelliefhebber en onder zijn regie werd menig Vondeldrama voor het voetlicht gebracht. De terugkeer naar de zielzorg viel in 1916, toen mgr. Huibers werd benoemd tot kapelaan in de Amsterdamse parochie „De Liefde". Tevens had hij de op dracht de stichting van een nieuwe parochie voor te berei den in de z.g. „Baarsjes". In 1928 werd mgr. Huibers be noemd tot deken-pastoor in Hoorn. Toen in 1935 de sociale bis schop mgr. Aengenent stierf viel de keus huiten alle verwachting pp de deken van Hoorn. Op 60- jarige leeftijd werd mgr. Huibers op 11 febr. 1936 door de pause lijke internuntius mgr. Paolo Gi- obbe tot bisschon gewijd. Talrijk en groot zijn de ver diensten van mgr. Huibers voor het Haarlemse diocees geweest, waarvoor hem zowel kerkelijke als wereldlijke onderscheidingen ten deel zijn gevallen. In 1938 werd hij Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en in 1949 bij Pevordering Comman deur. In 1948 werd hij assistent hij de Pauselijke Troon, terwijl mgr. Huibers verder ere-kanun- nik was van het kapittel van Gent en van Tarbes (Lourdes). WETENSCHAPSMAN De opvolger van mgr. Huibers, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, is een vvetenschapsman. Hij werd op 7 juni 1913 te Arnhem gebo ren en op 11 juni 1938 door mgr. Huioers tot priester gewijd. Na zijn wijding keeg hij de opdracht zijn studie in de Bijbelweten schappen te Rome voort te zet ten, waar hij aan het Bijbelinsti tuut in 1948 cum laude promo veerde tot doctor in de Bijbelwe tenschappen. Op 5 juli 1958 werd mgr. van Dodewaard benoemd tot coadju tor van mgr. Huibers met het recht van opvolging. In datzelfde jaar werd hij door mgr. Huibers tot bisschop gewijd. «Jongens, Vakmensen Wij kunnen U goed gebruiken indien U wilt meehelpen aan een moderne aanpak van werk in onze bedrijven. DAAR STAAT TEGENOVER: verhoogde lonen winstdelingsregeling bedrijfsspaarregeling volledige reisvergoeding enz. enz. enz. Meldt U bij een van onze bedrijven of vraagt eens inlichtingen door onder staande strook In te vullen, uit te knippen en In te sturen aant Ivo van Haren Personeelzaken Waalwijk N.V. NAAM ADRES WOONPLAATS LEEFTIJD faa/ jongen/meisje ontvangt gaarne nadere gegeven» over lonen, sociale voorzienin gen en soorten van werkzaam heden bij Uw bedrijf; alles vrij blijvend Mgr. v. Dodewaard, die de 10e bisschop van Haarlem is se dert de oprichting van het bis dom in 1559, heeft verschillende belangrijke wetenschappelijke publicaties op zijn naam staan. MGR. W. MUTSAERTS Het ligt in de bedoeling van Mgr. W. Mutsaerts, wanneer de H. Stoel hem het gevraagde emeritaat defini tief zal hebben verleend, zijn intrek te nemen in het gebouw Papenhulst 2, waar thans de bisschop coadjutor presideert. Mgr. Bekkers zal dan als besturend bisschop zich vestigen in het bisschoppelijk paleis van de Pe perstraat. MOULIJN EN NOTERMANS NAAR KEULEN? De voetbalverenigingen Ko'ln en Victoria, beiden te Keulen, voeren onderhandelingen om resp. Moulijn van Feijenoord en Notermans van Fortuna '54 in hun gelederen te krij gen. 147) Nauwelijks had het alarmerende „alle hens aan dek" geklonken, of daar kwamen van alle kanten de matrozen en dekknechten reeds aan hollen. „Vluchten, Karei!" riep Piet. „We zijn erbij! Misschien kunnen we ons verstoppen!" Maar daar zouden ze niet veel kans voor krijgen, want 't kleine stuurmannetje, alias scheids rechtert je, volgde hen op de voet, dreigend zwaaiend met een dik stuk manillahennep, waarmee hij blijk baar enkele stevige pakken ransel wilde gaan toedienen. Gelukkig wa ren zijn beentjes erg kort, zodat dat slaan voorlopig beperkt bleef tot een vrome gedachte. Toch werd de toe stand voor Karei en Piet al gauw véél minder rooskleurig, want daar dook in het gangboord een grove matroos op, die er beslist niet erg vriendelijk uitzag. „Nou zitten we tussen twee vuren en bennen we d'r bie!" riep Karei Kleuntj es uit. „Geen sprake van!" antwoordde Piet, en met een forse greep tilde hij de niets kwaads vermoedende Karei omhoog om hem vervolgens achteloos in het koude water te wer pen. Met een fraai uitgevoerde snoekduik sprong hij de arme Karei toen achterna. „Ik heb nog zo gezegd, dat ik misschien wel een goeie voetballer was, maar zeker geen kanaalzwem merklappertandde de arme Karei. „Zwam niet en zwem naar de kant!" brulde Piet in zijn oor. „Als je niet verder kunt, help ik je wel!" Nu was er zeker wel enige haast bü deze zwempartij geboden, want het kleine stuurmanneke was boze din gen van plan. Met gezwinde spoed had hfj een groot machine-pistool te voorschijn gehaald, waarmee hij in het wilde weg begon te paffen. Ge lukkig was het te donker voor hem om duidelijk te kunnen onderschei den waarop hfj nu eigenlijk mikken moest en daarom stellen we alleen maar de vraag: wat heeft een brave stuurman op een brave rivierboot nu eigenlijk met 'n machine-pistool te maken? WAALWIJK-DEN BOSCH-VUGHT Wij houden ZITTINGSAVOND HEUSDENHotel de Gouden Leeuw Wilhelmlnapleln 24, op woensdag 1 5 juni van 7-8 uur. WASPIK Hotel van der Schoot, Raadhuisstraat 6, op donderdag 1 6 juni van]j7 - 8 uur. COPVB'GMt STUDIO AVAN

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 2