WAALWIJK •I I RAAD VAN WASPIK HAALDE WEER INDUSTRIE BINNEN Gemeenteraad Raamsdonk JCWWllIII UUÏÏWa GELD KANTINEJUFFROUW ADVERTEERT IN DIT DUID! fjmi W.&UHi (DEROOY) v. MÊERLO's BROOD Applaus voor stoomgemaal en persleiding. 75 ct. s NEGERZOENEN TOMADO SPEET 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 13 JUNI 1960 3 Bokke- pootjes 3 stuks voor 25 ct. wandrek LIPS N.V. DRUNEN Abonneert U op dit blad! André van Hilst N.V. een bekwaam winkelbediende en verkoopsters RECREATIE-OORD We hebben reeds meegedeeld hoe druk het met de Pinksterdagen in het zwembad was; hoevelen het re creatie-oord bezocht hebben is na tuurlijk niet te zeggen of te schat ten, waar de toegang geheel vrij is. Ook in de kinderspeeltuin was het zeer druk en de roeivijver bleek 'n grote attractie; men vocht om de bootjes. In elk geval mag geconsta teerd worden dat het recreatieoord volledig aan z'n doel beantwoordt, als recreatie voor onze ingezetenen en bezoekers van buiten. Dat zal nog wel grotelijks toenemen wan neer het bungalowpark en het par keerterrein zullen worden gereali seerd, dat, naar wij vernemen, op 't volgend jaar is gepland. Vooral het laatste is zeer nodig, daar de aan vragen legio zijn bij Waalwijks Be lang en de gemeente. BOUW VAN EEN NIEUWE OPENBARE SCHOOL IN WAALWIJK URGENT De bouw van een nieuwe openba re school in het centrum van Waal wijk, moet bijzonder urgent worden geacht. Het huidige schoolgebouw spot namelijk met alle eisen welke aan een modern schoolgebouw mo gen en moeten worden gesteld. Al dus de heer M. v. d. Heijden, hoofd van de Openbare Lagere School in de Stationsstraat, tijdens een ver gadering van de afd. Waalwijk van de Vereniging Volksonderwijs, wel ke vrijdagavond in de bovenzaal van De Gecroonde Leersse werd gehou den. In het bijzonder beklemtoonde de heer v. d. Heijden de centrum positie van de nieuwe school, omdat het hier een minderheden-school betreft. Over de realisering van een nieuw schoolgebouw toonde de heer v. d. Heijden zich overigens niet op timistisch, want het is de Waalwijk- se afd. van Volksonderwijs nog steeds niet mogen gelukken om de bouw van een nieuwe openbare school in Waalwijk op de urgentie- lijst te krijgen. Wel wordt er met man en macht aan gewerkt om het zover te krijgen en zelfs wordt er getracht om een vergunning voor systeembouw te krijgen, die, zoals de praktijk heeft uitgewezen, wat gemakkelijker wordt verstrekt. Het huishoudelijke deel van deze vergadering werd geopend door de voorzitter van de afd. Waalwijk, de heer F. Bernards, die een overzicht gaf van hetgeen er in het afgelopen jaar door het hoofdbestuur en het plaatselijk bestuur is verricht t.b.v. de bouw van een nieuwe openbare school in Waalwijk. De moeilijkhe den zijn bijzonder groot, omdat er niet voldoende geldmiddelen van rijkswege beschikbaar zijn voor de bouw van nieuwe scholen. Uit het financieel overzicht van de secretaris-penningmeester, dhr. H. van Mil, bleek dat er een klein batig saldo was. Verder werd er in deze vergade ring een definitief bestuur gekozen (tot nu toe had de Waal wij kse afd. sinds haar heroprichting in 1959 slechts een voorlopig bestuur). De heren Ad van Gent en H. van Mil konden zich wegens drukke werk zaamheden niet meer voor het ver vullen van bestuursfuncties beschik baar stellen. In hun plaats werden gekozen mevrouw van Mil als se cretaresse en de heren W. P. van Gent en Pontvuijst (penningmees ter). Besloten werd om aan de niet aanwezige leden een circulaire te doen toekomen, waarin een korte samenvatting zal worden gegeven van de bestuursactiviteiten in het afgelopen verenigingsjaar. BEJAARDEN MAAKTEN UITSTAPJE Woensdag 8 juni j.l. maakte, be gunstigd door mooi weer, een gezel schap van ongeveer 80 bejaarden, onder leiding van de heren de Jong en Sikkens met hun staf, in twee autobussen een daguitstapje. Om half tien werd vanuit het gebouw voor chr. belangen in de Besoijense- straat het startschot gegeven. Het ging van daaruit naar Waalwijk en Baardwijk, waar een verder aantal deelnemers (sters) opgenomen werd. De weg werd toen genomen over Nieuwkuijk en Cromvoirt via de IJzeren Man naar Vught en Den Bosch en vervolgens richting Grave. Omstreeks koffietijd arriveerde het gezelschap in „de Nachtegaal" te Velp bij Grave. Onder 't genot van een kop koffie werd daar 3 kwar tier gepauzeerd met vrije wandeling in bos en speeltuin. Algemeen sprak men onderling zijn voldoening uit over de sociale verheffing van ons volksleven, die ook in deze tak van bejaardenzorg tot uiting komt. Voor onze ouders was er in hun tijd zo iets niet bij, was de algemene con clusie. Men herinnerde zich uit zijn jeugd, dat een bejaarde van in de zeventig op een zaterdagmiddag onder de gruiszak liep om 'n schuit met kolen te lossen. Hij moest mee vooruit. Stond hij stil, dan stond zijn inkomen ook stil. Dat was toen gewoon schering en inslag. Men was van mening dat een voordeel er van is, dat wanneer men in een tijd van algemene armoede opgegroeid is, men erder tot waardering komt van het sociaal makkelijker leven, het welk o.a. in zulk een uitgaansdag de bejaarden ten deel valt. Omstreeks half twaalf zette vanaf „de Nachtegaal" de as zich in be weging en nam de route over de Graafse brug naar Mook, via Neder- en Overasselt. Van Mook via Groes- beek en de Zevenheuvelenweg naar Berg en Dal. Daar streek het gezel schap neer in hotel Valmonthe, al- 'n begrip voor superieure kwaliteit Tel. 2855 Putitraat 68 WAALWIJK waar tussen 12.45 en 2.45 uur fijn werd gedineerd. De stemming was best en vanaf Valmonthe werd vlot koers gezet over Arnhem naar de bedriegertjes en schelpengalerijen 't park Rozendaal. Na een poosje daar te hebben vertoefd, ging de reis naar de Posbank, een prachtig punt bij Arnhem. Daar werd de thee ge bruikt. Vandaar werd opgebroken en ging men terug naar Velp, ach ter Arnhem om over Oosterbeek, Renkum, Wageningen, Rhenen, Res teren en Ochten naar Tiel, om daar in hotel „de Beurs", als laatste pleis terplaats, aan te leggen, alwaar tot 8.15 uur werd gepauzeerd. Opnieuw werd de inwendige mens versterkt met een broodmaaltijd. Onder deze bedrijven door werden de heren de Jong en Sikkens met hun staf, na mens alle bejaarden, hartelijk dank gebracht voor de uitnemende wijze waarop zii deze fijne dag in elkan der hadden gezet. Het doet goed dat ook in deze uitgaansdag, waarin een zekere hoorn van overvloed, waarin o.a. ook ons volk deelt, tot uiting komt, gedacht werd aan een heel groot deel van de mensheid die nog van alles, maar dan ook van alles te kort komt. Het spreekt vanzelf dat woorden van deelneming alleen maar waarde hebben als daar een daad achter staat. Na dank gezegd te hebben aan de Vader der lichten van Wien alle goede gaven zijn afdalende, werd de laatste etappe over Bruchum, Kerk wijk, Heusden, Drunen naar Waal wijk aanvaard, waar men omstreeks half tien in een voldane stemming arriveerde. Op een leeftijd der ster ken en der zeer sterken, waaruit hoofdzakelijk het gezelschap be stond, moet men reëel blijven. Men moet er daadwerkelijk rekening mee houden dat men het leven achter zich heeft. Dat, uit dien hoofde, ie der ogenblik het grote appèl kan worden geblazen waarvoor geen verlof gegeven wordt om daarop niet te verschijnen. Onder die re serve kan het verslag van deze fijne uitgaansdag besluiten met een wel gemeend: „Die perzik smaakt naar meer". Aankoop in uitbreidingsplan. Daar de eertijds aangekochte gronden ter realisering van 't bebouwingsplan „Waspik Boven" thans vrijwel geheel zijn bebouwd, is het voor een voortgezette bebouwing noodzakelijk geworden dat het gemeentebe stuur de daarop aansluitende percelen in eigendom krijgt. Vandaar dat de raad haar fiat gaf aan het voorstel van burg. en weth. om van mej. W. Verschuren, Canadeseweg 2, aan te kopen een perceel bouwgrond met huis, schuur, tuin en erf tot een gczamen-. lijke grootte van 0.84.45 ha voor een totaal prijs van f 16.453,75. In verband hiermee zal de gemeente aan de heer H. J. Ver schuren, Carmelietenstraat 20, die 0.62.00 ha hiervan in pacht heeft, een bedrijfs schade van f 1.502 betalen. Naar aanleiding van een voorstel tot wij ziging van het uitbreidingsplan Waspik- Beneden en vaststelling van het plan Was pik-Noord achtte de heer van den Broek het wenselijk bij het ontwerpen van der gelijke kapitaalkrachtige objecten een com missie uit de raad te benoemen. De voor zitter achtte dit niet nodig, omdat als vrucht van een zeer uitvoerig overleg tussen het college van B. en W. en de planologische dienst een uitstekend uitbreidingsplan ge reed gaat komen. Voorts was er volgens de heer van den Broek bij de realisering van deze plannen een grote besparing mogelijk als de gemeen te zelf de grondwerkzaamheden zou uit voeren. Indien dit niet mogelijk zou zijn, dan diende volgens spr. een openbare aan besteding plaats te hebben. Bij dergelijke werken kan men, aldus burgemeester van Erp, nooit voordeliger werken dan met grote bedrijven die hierop zijn ingesteld. Wel kon de voorzitter zich verenigen met een openbare aanbesteding. Tot slot van de vergadering werd een begrotingswijziging aangenomen. Eerder waren enkele wijzigingen op de salarisver- ordeningen en de kindertoelage-verordening der rijksambtenaren onder de hamer door gegaan. Van de rondvraag werd geen gebruik ge maakt. FRIENDSHIP IN AUSTRALIË NEERGESTORT Een sinds donderdag vermis te Australische Fokker Friend ship met 28 mensen aan boord is in het door haaien beruchte zeegebied voor de kust van Aus tralisch Queensland neergestort. Vrijdagavond werden uit zee 2 doden en wrakstukken, waarvan men aanneemt dat zij van het vliegtuig afkomstig zijn, opge vist en vele kilometers buiten'de havenplaats Mackay waar het ïf In haar vergadering van vrijdag j.l. heeft de raad van de gemeente Waspik op voor stel van burgemeester en wethouders een bouwperceel, gelegen in het uitbreidingsplan „Waspik-Boven", verkocht voor nieuwe industrie-vestiging. Hiermee werd aan de Lederwarenfabriek „Het Zuiden" te Waal wijk (N.C. v. d. Ven, Burg. v. d. Klokken- Iaan aldaar) de nodige medewerking ver leend en naast haar bestaande bedrijf te Waalwijk een neven-bedrijf in onze gemeen te te stichten. De firma wenst hiertoe over te gaan omdat haar bedrijfsruimte in Waal wijk te klein is en men aldaar met perso neelsgebrek te kampen heeft. In het nieu we bedrijf zal aanvankelijk voor 20 perso nen en op den duur voor 40 a 50 personen werkgelegenheid zijn. Het betreft hier een perceel ter grootte van 30 x 60 m2, gelegen ten zuiden van de Carmelietenstraat, waarvoor een koopsom werd vastgesteld van f 1.- per m2. Met het oog op de meerdere werkgelegenheid die hierdoor in de naaste toekomst wordt geschapen voor werknemers binnen de ge meente achtte ook de heer Van den Broek het van groot belang te bevorderen dat voormeld atelier zich in Waspik kan ves-» tigen. Hij ageerde echter fel op de manier waarop de koop tot stand moest komen. Zijns inziens werd de autonome bevoegd- volgens de tegenwoordige be grippen kennen we geen onvol waardige mensen meer en spre ken we van „minder valide", d.w.z. in verminderde mate tot werken in staat. De A.V.O. streeft er naar, in nauwe samenwerking met over heidsinstanties en de andere par ticuliere organisaties levens vreugde te brengen bij hen die door enigerlei defect gehandi capt worden. Die vreugde kan zijn de vreugde van arbeid en van het zelfstandig kunnen voor zien in eigen levensonderhoud. Het zijn maar een paar woorden^, doch deze zorg betekent voor de A.V.O. een berg bemoeienissen en van te overwinnen moeilijk heden, waarvoor een staf van be kwame en toegewijde medewer kers voortdurend in de weer is. Die levensvreugde schenkt de A.V.O. ook weer in bovenge noemde samenwerking door verstrekking van ledematen-pro thesen, gehoorapparaten, ver voermiddelen deze laatste zo veel mogelijk met motoraandrij ving en waar nodig in de vorm van scooter met zijspan of per sonenauto kortom van alles waaraan de minder-valide drin gend behoefte heeft. Voor dit alles is vanzelfspre kend veel geld nodig en hiervoor wordt een dringend beroep ge daan op de vrijgevigheid van de Brabantse bevolking. Het be stuur van de Brabantse A.V.O.- organisatie gaat er trots op met SCHOOLVOETBAL KAMPIOEN 1960 Het elftal van de St. Clemensschool dat door 'n fraaie 21 over winning op de Petrusschool A beslag wist te leggen op de wissel- beker van de gemeente Waalwijk in 't Schoolvoetbaltoemooi 1960. Staande v.l.n.r.: onderwijzer J. Kooien, T. de Haan, H. Mole- graaf, A. Embrechts, P. Verhoofstad, A. Leijten; Knielend v.l.n.r.: P. v. Helvoirt, B. v. Cromvoirt, A. Brands, K. v. Cromvoirt, A. Leijtens en G. Pullens. heid van de raad hierbij weer eens met voeten getreden. Terwijl de raad hier de grond nog moet verkopen is de firma v. d. Ven nl. al met de bouw van de fabriek be gonnen (zoals uit het desbetreffend pre advies blijkt onder toestemming van burge meester en wethouders, die het wenselijk achtten enigszins op de beslissing van de raad vooruit te lopen om een en ander niet te stagneren). Burgemeester van Erp antwoordde hier op dat dit zijn oorzaak vond in het feit dat het wenselijk was om de verkoop van de grond in één vergadering te behandelen met de gedeeltelijke garantiestelling in de stich- tingskosten van het bedrijf (hetgeen in het volgende agendapunt aan de orde kwam). Men moest hiervoor wachten op de bereid verklaring van de geldgever. Vervolgens stelde de raad zich garant voor een geldlening van de firma onder tweede hypothecair verband groot f 20.000. Dit op het positieve advies van het Econo misch Technologisch Instituut voor Noord- Brabant dat in haar rapport sprak van een gezond bedrijf met een gunstig rendement en een goede financiële basis. De grond- en bouwkosten van de nieuwe fabriekshal zijn geraamd op ca. f 70.000, -terwijl de ma chines en overige bedrijfsinventaris onge veer f 40.000, - zullen gaan kosten. de uitbouw van het A.V.O.-werk aan de top te staan van de lan delijke organisatie. Moge dit zijn weerspiegeling vinden in de op brengst van ae collecte in onze provincie. De gemeenteraadsleden van Raamsdonk hebben vrijdagavond hun vreug de en voldoening niet onder stoelen of banken gestoken. Toen namelijk burgemeester Prinssen de mededeling deed dat door Ged. Staten toe stemming was verleend tot het aanleggen van een rioolgemaal met pers leiding, klonk er een spontaan applaus op over deze eindelijk in ver vulling gegane wens. Binnenkort zal tot de aanbesteding van dit werk worden overgegaan, zo deelde de voorzitter verder mede. Er was nog meer prettig nieuws. Er is namelijk in beginsel overeen stemming bereikt met de Rijkswaterstaat betreffende de ontsluiting van enkele wegen op de rijksweg. De te ontsluiten wegen zijn de St. Jozef laan en de Burg. Prinssenlaan. In samenhang hiermede zullen de bus halten van de rijksweg verdwijnen. De B.B.A.-bussen zullen hun con centratiepunt krijgen aan de Beatrixlaan. toestel had moeten landen. WILDE TONELEN OP TOKlO'S VLIEGVELD De Japanse regering heeft tevens Verenigde Staten verontschuldi gingen aangeboden voor het op treden van duizenden linkse de monstranten die president Eisen howers perschef James Hagerty op het vliegveld van Tokio heb ben vastgehouden, tot een Ame rikaanse legerhelikopter hem be vrijdde en naar de stad vloog. De Japanscr egering heeft tevens besloten dat het aanstaande be zoek van president Eisenhower doorgaat en dat zij garant staat voor zijn persoonlijke veiligheid. President Eisenhower heeft op zijn beurt, na op de hoogte te zijn gebracht van de demonstra ties, verklaard bij zijn besluit te bliiven om Japan op 19 juni te bezoeken. Het Japanse kabinet, dat ge noemd besluit in een bijzondere zitting nam, zal zondag bijeenko men om de bijzondere veilig heidsmaatregelen voor het be zoek te bespreken. Het leger zal hierbij worden ingeschakeld, en onder meer de route van het vliegveld Haneda naar de hoofd stad geheel afzetten. GROEP KINDEREN BEDOLVEN Een aantal leerlingen van een Apeldoornse school op vakan tie in Nijverdal is vrijdag avond tot tweemaal toe onder 'n zandinstorting bedolven. Een van hen, André Klumpert, werd levenloos te voorschijn gehaald. Twee werden te middernacht nog vermist. Een grootscheepse speuractie was vannacht nog in volle gang. COMMISSIE MUZIEK ONDERWIJS Gedeputeerde Staten van Nrd.- Brabant hebben een commissie ad hoc in het leven geroepen, welke hun van advies zal dienen omtrent het muziekonderwijs in de provincie. In de commissie, die dezer dagen is geïnstalleerd door haar voorzitter, het lid van G.S., Ir. H. J. M. Steenbergen, hebben zitting Frans van Amels- voort te 's-Hertogenbosch, bur gemeester L. van Erp te Waspik, Henk Stam te Middelburg en Jo an Willems te Oisterwijk. Als se cretaris is aan de commissie toe gevoegd J. van de Huibeek, amb tenaar ter provinciale griffie. A.V.O.-COLLECTE In deze week zullen ijverige jongens en meisjes weer hun jaarlijkse klop op de deur in welke vorm dan ook geven voor een bijdrage voor het provinciaal A.V.O.-werk. We kennen de naam A.V.O. al ruim dertig jaar maar voor wie dit woord nog niet zo'n bekende klank heeft, zij vermeld dat hier mede bedoeld wordt de Neder landse Vereniging Sociale Zorg voor Minder-Validen A.V.O. (Actio Vincit Omnia Arbeid Overwint Alles), waarvan H.M. de Koningin beschermvrouwe is. Vroeger vormden de drie let ters A.V.O. de afkorting van ar beid voor onvolwaardigen, maar Deze raadsvergadering werd ingezet met de beëdiging en de installatie van het nieu we raadslid, de heer A B. van Bavel, die door de voorzitter hartelijk welkom werd geheten. Goedgekeurd werden een wijziging in de salarisverordening 1959 en in de kinder toelageverordening 1959. De exploitatievergoedingen voor bijzon dere scholen voor g.l.o. en u.l.o. over 1959 werden vastgesteld op resp. f 40. - en f 55. - per leerling. Óp een vraag van de heer W. van Seters of deze vergoedingen niet verhoogd zouden kunnen worden, deel de de voorzitter mede, dat een verzoek hierover in behandeling is. Wethouder Nol len kon de noodzaak hiervan, voor scholen met een groot aantal leerlingen, niet in zien. Vastgesteld werden verder de vergoe dingen voor vakonderwijs over 1959. Aan de hervormde school voor g.l.o. te Raamsdonksveer werd een bedrag van f 661,70 toegekend voor de aanschaffing van leermiddelen. In de algemene politieverordening werd een wijziging aangebracht betreffende het houden van vee in de kom van de gemeen te. Het nieuwe artikel luidt nu „Het is verboden binnen de kom der gemeente één of meer varkens, runderen, geiten, bokken, schapen, paarden, konijnen, nertzen en marterachtige roofdieren te houden." Ten behoeve van woningbouw werden aan J. Meulenreek en F. Blom percelen bouwgrond verkocht in de Nieuwe Polder. Verder werd door de raad besloten tot uitbreiding van de deelneming in het maat schappelijk kapitaal van de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten. f 200 gr. voor Vraagt onze verkopers Vraagt onze verkopers Opberg-probleem opgelost 1 voor uw boeken en planten, radio, telefoon, tijdschriften èn het speelgoed van de kinderen. Naar wens uit te breiden. Slechts S0 (per complete set van 3 plan ken en 2 dragers) Verkrijgbaar bij: MARKT WAALWIJK vraagt In onze nieuwe, modern ingerichte kantine is het bedienen van ons per soneel een prettige bezigheid. Bij toerbeurt wordt ook koffie en thee geserveerd op de kantoren en wordt het kantinegebouw schoongemaakt. Gegadigden kunnen mondeling of schriftelijk solliciteren bij de Afd. Personeelszaken. Kredieten uitsluitend groot 1600,— a 3%; zonder borg verkrijgbaar voor elk doel en voor iedereen. Gemakkelijke voorwaarden wisselende wachttijd. Vraagt inlichtingen „SAMENWERKING" Verstolkstr. 31. Leeuwarden. Laageinde 89-91 Tel. 3118 WAALWIJK Door rijksinkoopbureau erkend. STENCIL WERK LICHTDRUKKEN FOTOCOPTEEN vraagt voor een van haar levensmiddelenwinkels te Waalwijk Gunstige loonregeling Gratis bedrijfskleding Volledige reiskostenvergoe ding Vacantie kan geregeld worden Bij geschiktheid opleiding tot een ver antwoordelijke functie. Sollicitanten kunne »n zich aanmelden bij een onzer winkels te Waalwijk, of een sollicitatieschrijven richten aan ons Hoofdkantoor te Waalwijk, Grotestraat 107, afcL Personeel.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 3