wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt KAATSHEUVEL GAAT VOLKSUNIVERSITEIT IN HET LEVEN ROEPEN de zonnige RANG RANG cte vetsttapewifr van (teeetéte tang. WAALWIJK dit-is Kaatsheuvelse Levensschool ook actief buiten de „tijd van de baas" ft* VRIJDAG 17 JUNI 1960 83e JAARGANG No. 48 Titgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen hoofdredacteur: JAN TIELEN gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205. Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel Dr. van Beurdenstraat 8 Tel.-adres: „Echo" Burgerlijke en geestelijke overheid scharen zich achter boeiend initiatief „De goeie ouwe tüd" mag dan lang niet zo rooskleurig zijn ge weest als de overlevering ons wel wil doen geloven, de tyd waarin wy, moderne mensen, leven, toegerust met alle denk bare comtort en gemak, is ook niet van alle smetten vry en nog heel ver verwijderd van het predicaat „ideaalWy hebben het twijfelachtige genoegen te leven in een tijd waarin het ene probleem het andere verdringt. Er is bijna geen terrein m onze samenleving of het heeft zyn problematiek, al dan niet kunst matig gekweekt of te zwaar aangezet en overtekend. We zyn probleemmcnsen geworden met daardoor heel dikwyls een tekort aan spontaneïteit en men kan niet aan de indruk ontkomen dat het leven van de moderne mens een voortduren de confrontatie is met een veelheid en verscheidenheid van pro blemen, die het leven tot een weinig joyeuze aangelegenheid zouden maken, indien wy ze niet zouden benaderen met een groot en diep Godsvertrouwen, met de nodige kennis en ten slotte met de glimlach over de betrekkelijkheid van alle aardse Het^probleem van onze dagen is voor alles het probleem van de techniek en de automatisering. De machine en het appa raat hebben in het leven van de mens van vandaag een plaats ingenomen, die dwingt tot een voortdurende en ernstige bezin ning op leven en geleefd worden. De techniek heeft de arbeid van de mens voor een belangrijk deel teruggebracht tot het verrichten van routinehandelingen; de techniek beheerst voor een groot deel de vermaaksindustrie en heeft een element van passiviteit in de ontspanning en het amusement doen ontstaan dat inderdaad te denken geeft; de techniek heeft ook het ge zichtsveld van de mens verruimd en daardoor een behoelte naar meer kennis en meer weten geschapen; de techniek ten slotte, zoals zy gestalte krijgt in de toenemende industrialisa tie, houdt het gevaar in van een groeiende materialisatie, waardoor voor vele mensen een zinvolle besteding van de ook al door de techniek toenemende vrye tijd een probleem is geworden. Ontwikkelingsavonden over vrijetijdsbesteding, gezin, de bijbel en de opvoeding deelname aan deze ontwikkelings- avonden is bepaald op 18 jaar. LAGE KOSTEN Kaatsheuvel en Loon op Zand mo gen zich gelukkig prijzen met een dergelijk boeiend initiatief dat zo rijke mogelijkheden opent voor de verruiming en de verbreding van de algemene ontwikkeling. Temidden van het vele ingeblikte televisie-, ra dio- en filmvermaak, waarvan het gehalte het culturele niveau veelal niet haalt, mogen we de oprichting van deze Volksuniversiteit zien als een prachtig en waardevol streven naar meer culturele standing en rijk dom voor ieder afzonderlijk en voor de gemeenschap in het algemeen. Het Kaatsheuvels comité heeft een stap gezet die alle lof, respect en navol ging verdient. De betekenis van dit initiatief wordt nog onderstreept door het feit dat zowel de burgerlijke als de gees telijke overheid aan de plannen alle medewerking zal verlenen. Tot de gemeenteraad van Loon op Zand werd reeds een verzoek om subsidie gericht en zonder op de beslissing van de raad vooruit te lopen, mogen we toch wel als onzé verwachting uitspreken, dat de subsidie-aanvrage een welwillend oor zal vinden. „We hopen dan ook", zo zei ons de voorzitter van het comité, de heer van Nieuwstad, „dat de gehele bevol king zich achter de plannen zal scha ren, want alleen dan zal deze Volks universiteit een wezenlijk en belang rijk element in onze samenleving kunnen zijn." In afwachting van de beslissing van de raad heeft het comité reeds de volgende deelnemersprijzen vastge steld deelnemerskaart voor 1 per soon per cyclus (7 avonden) f 7.50; deelnemerskaart voor een echtpaar of twee gezinsleden f 10. - en de prijs voor 3 gezinsleden f 15. - per serie. Voor elk volgend gezinslid wordt de prijs f 5. - hoger. We geloven wel dat deze onkosten voor zeven avonden bijzonder laag en billijk zijn, waar ten gerieve van de deelnemers dan nog bijkomt dat deze kosten niet ineens behoeven te wor den voldaan. Samenvattend mag men con cluderen dat met de oprichting van deze Volksuniversiteit voor I Kaatsheuvel en Loon op Zand een instituut is gecreëerd dat van grote betekenis en uitzonderlijke waarde geacht mag worden en dat in be langrijke mate zal kunnen bijdragen tot een „weg weten" en een inzicht hebben in de problematiek van onze dagen, die elk van ons persoonlijk en ook elk gezin beroert. In Kaatsheuvel heeft een aantal mensen het hoofd bij elkaar gestoken om in deze geautomatiseerde en ge- industrialiseerde tijd een weg te vin den, die voor de burgerij van Kaats heuvel en Loon op Zand de zozeer verlangde mogelijkheid biedt tot het opdoen van wat meer geestelijke ba gage; tot het verkrijgen van een dui delijk inzicht ook in de problematiek van onze dagen; problemen die ieder een en elk gezin raken vrijetijdsbe steding (televisie, film, toneel en lectuur), gezinsproblemen (de op voeding van de kinderen), de beteke nis van de Bijbel voor de moderne mens en de hulpmiddelen bij de op voeding (samenwerking tussen school en ouders, beroepskeuze, etc.). Om de burgerij deze mogelijkheden tot het opdoen van meer algemene ontwikkeling te bieden is in het leven geroepen een comité, dat de plannen heeft uitgewerkt voor de oprichting van een „Volksuniversiteit". In dit comité hebben de volgende personen zitting W. van Nieuwstad, voor zitter, G. M. Franken, secretaris-pen ningmeester, J. C. B. Annegam, di recteur, en verder de Zeereerw. Heer Pastoor H. Simkens, mevrouw E. van der Heijden-Perquin, J. van Ham en G. Bouman. GEEN COLLEGES Omdat de naam „universiteit" de indruk zou kunnen wekken, dat er in Kaatsheuvel gedoceerd gaat worden en colleges zullen worden gegeven, waardoor velen reeds bij voorbaat zullen worden afgeschrikt, willen we er nadrukkelijk de aandacht op vesti gen, dat deze Volksuniversiteit uit sluitend en alleen beoogt het geven van ontwikkelingsavonden. Aan de hand van een bevattelijke en popu laire inleiding door een deskundige op bepaald terrein, zullen op deze ontwikkelingsavonden in gespreks- en discussievorm een viertal onder werpen worden behandeld. Deze „Volksuniversiteit" heeft dus niets schools, maar moet beschouwd wor den als een instituut dat zich ten doel stelt om de algemene ontwikkeling van de burgerij te verruimen en op hoger niveau te brengen. Als middel hiervoor heeft men de ontwikkelings- avond gekozen, waarop men binnen de kring van kleine gezelschappen actuele onderwerpen wil belichten en doorpraten. Het seizoen loopt van oktober tot en met april en men wil reeds dit jaar gaan starten. Voor dit eerste seizoen heeft men de volgende vier series I. Waardevolle vrijetijdsbeste ding (elke 2e vrijdag van nov. t.m. maart). Deze serie is verdeeld in de vol gende onderwerpen a) waarde van de vrije tijd televisie, met als spre ker de heer Jan Beerends, directeur van de Volkshogeschool Drakenburg; b) film, met als spreker Piet van der Ham; c) muziek als vrijetijdsbeste ding, met als spreker de heer Goed hart, directeur van het conservatori um 'te Tilburg; d) toneel, waarvoor als spreker is uitgenodigd Wim Barry, directeur van de Schouwburg te Til burg; e) romanlectuur en jeugd en lectuur, met als spreker de bekende schrijver Antoon Coolen. II. Gezinsproblemen (de avond hiervoor is nog niet definitief vast gesteld). Deze serie heeft de volgende on derwerpen a) wat is het gezin?; b) kleine kinderen, kleine zorgen; c) grote kinderen, grote zorgen (o.a. verkering); d) praktische problemen (zakgeld, uitgaan, tijd van thuisko men, e.d.); e) godsdienstige proble men in het gezin. Dit laatste onder werp zal worden behandeld door ka pelaan Pas, aalmoezenier van de Kaatsheuvelse Levensschool. Voor de overige onderwerpen moe ten nog sprekers worden aangezocht. III. De Bijbel voor de moderne mens (elke 3e maandag van nov. t.m. maart). Deze serie zal worden verzorgd door Pater Venantius van het Groot- Seminarie der Paters Capucijnen te Udenhout. Zij zal zich bezighouden met moderne bijbelvraagstukken, maar daarnaast ook de figuren van onze Heer en St. Paulus en St. Jan nader belichten. IV. Hulporganen bij de opvoeding (elke 4e dinsdag van nov. t.m. maart) Deze serie is onderverdeeld in a) samenwerking tussen ouders en school, met als spreekster Maria Emich uit Nijmegen; b) de opvoe dende waarde van de sport, met als spreker Leo Pagano; c) beroepskeu ze voor jongens, met als spreker de heer J. C. B. Annegarn, directeur van de Levensschool Kaatsheuvel; d) beroepskeuze voor meisjes, waarvoor nog geen spreker is aangezocht; e) roeping in de ruimste zin van het woord, door Paters drs. v. d. Wiel, rector van het gymnasium van het Missiehuis te Kaatsheuvel. Iedere serie bestaat dus uit vijf avonden, waar dan nog bijkomen een gemeenschappelijke openingsavond in oktober, welke zal worden opge luisterd door een bekend Nederlands kunstenaar, en een gemeenschappe lijke sluitingsavond in april, waarop een filmwerk zal worden vertoond, dat daarna zal besproken worden on der leiding van Piet van der Ham. Alle ontwikkelingsavonden zullen worden gegeven in het gebouw van de Levensschool aan de mgr. Völ- kerstraat. De leeftijdsgrens voor Zo ging de Kaatsheuvelse levensschool in 1959 op vakantie. Op zaterdag 6 augustus a.s. zullen 50 deelnemers van de Kaatsheuvelse Levensschool van start gaan voor dé Ronde van Nederland. Niet op racefietsen met zuigflessen voorop en ook niet vergezeld van een karavaan van lieden die allemaal een graantje willen meepikken uit 't gezwoeg van de renners. Er zal aan de finish van elke etappe ook geen mooie joffer staan, die met een scheel oog naar de foto graaf kusjes uit komt delen, al hoewel dat misschien nog het prettigste en het minst schade lijke voor de gezondheid van de hele wielrennerij is. Nee, die 50 „levensscholieren" zullen op 0 augustus heel rustig Kaatsheuvel uitpeddelen in de richting Horst, vergezeld van een bestelwagentje dat een Kaatsheuvelse schoenfa brikant gratis ter beschikking stelt voor het vervoer van de ba gage. En daarmee zal dan een be gin gemaakt zijn met een vakan tietrip die uniek is in de geschie denis van de Kaatsheuvelse Le vensschool; een trip die met de wielrennerij alleen de naam „Ronde van Nederland" gemeen heeft en die geheel in het teken zal staan van en hartelijk kame raadschap zonder ook maar een vleugje rivaliteit. Op zaterdag 13 aug. keert de karavaan weer naar Kaatsheuvel terug, na in Amsterdam in het zadel gestapt te zijn. Vijf maal Limburg Deze vakantietrip wordt dan de zesde in de geschiedenis van de Kaatsheuvelse Levensschool. De vijf voorgaande keren is het altijd ZuidLimburg geweest, waar men het overigens best naar de zin heeft gehad. Om ech ter bij de jongens niet de indruk te wekken dat Nederland niet groter zou zijn dan Brabant en Limburg, heeft de heer Anne garn, directeur van de school, ZONDAGSDIENST ARTSEN Van zaterdagmiddag 13 uur tot zondagavond 24 uur; uitsluitend voor spoedgevallen. Zaterdag 18 en zondag 19 juni Arts Dr. P. Lenglet. Apotheek Geers. Drogisterij MIOCH Tel. 3071, Grotestr. 327, Waalwijk dit jaar het idee gelanceerd van een tocht door Nederland. Er waren aanvankelijk enkele ge zichten „wat moeten we daar in het noorden nou doen!", maar 't duurde niet lang of het enthou siasme voor deze „nieuwigheid" kwam los en momenteel, twee maanden voor de start, zijn er nog maar zes plaatsen open. Het voorbereiden en organise ren van deze tocht is voor de heer Annegarn een heel karwei geweest, want om in het hoog seizoen 55 personen voor éen nacht ergens onder te brengen, is echt niet zo eenvoudig. De meeste vakantieverblijven zijn niet op zo'n invasie berekend en die wel de ruimte hebben, zijn er niet happig op om voor één dag zoveel moeite te doen. Maar na een hele map vol corresponden tie is de heer Annegarn er toch in geslaagd om in het Missiehuis te Horst en verder in jeugdher bergen onderdak te krijgen. De route van deze vakantie ronde door Nederland is als volgt: 6 aug. Kaatsheuvel-Horst. 7 aug. Naar Passiespelen in Te- gelen; vandaar weer te rug naar Horst. 8 aug. Horst-Arnhem. 9 aug. Arnhem-Kampen. 10 aug. KampenHoorn; per boot van Staveren naar Hoorn. 11 aug. Hoorn-Bakkum. 12 aug. Bakkum-Amsterdam. 13 aug. Amsterdam-Kaatsheuvel Deze laatste etappe is de lang ste (110 km.), maar voor de jon gens die etappes als Valkenburg- Kaatsheuvel (135 km.), gewend zijn, levert dit „ritje" geen moei lijkheden op. Met het organiseren van deze unieke vakantietocht bewijst de Kaatsheuvelse levensschool toch wel overduidelijk dat zij ook bui ten wat men noemt „de tijd van de baas" aandacht voor haar N. H. KERK WAALWIJK Zondag 19 juni 1960 10 uur Ds. L. Schellevis. Collecte Geestelijke Belangen. N. H. KERK BESOIJEN Zondag 19 juni 1960 10 uur v.m. en 6.30 uur n.m.: Ds. J. Vink. In beide diensten extra collec te voor de Kerkvoogdij. N. H. KERK BAARDWIJK Zondag 19 juni 1960 9 u. v.m.: Ds. C. B. Schuurman. Wegens vernieuwingswerkzaam heden aan het kerkinterieur zal deze dienst plaats vinden in het Gemeenschapshuis. GEREFORMEERDE KERK 5 uur: Dienst in Willem van Oranje College: Ds. v. d. Meulen. SINT CLEMENS BIBLIOTHEEK BAARDWIJK Zaterdags Zondags 16.00 u.—17.00 u. 12.00 u.—13.00 u. PRISMA horloge f STASSAR Waalwijk deelnemers heeft en we geloven dat dit aspect van het levens- schoolbeleid wel een bijzondere vermelding waard is. Dagschool Bijzondere vermelding verdient ook het feit dat de levensschool in Kaatsheuvel, die momenteel 101 deelnemers telt, in septem ber a.s. gaat „draaien" als dag school. Aan dit plan hebben 39 Kaatsheuvelse bedrijven hun in stemming gegeven. Het in het le ven roepen van deze dagschool is ongetwijfeld een belangrijk as pect in de actie welke momen teel gaande is om bij de jeugd meer belangstelling op te wek ken voor de schoen- en lederin dustrie; een aspect dat ongetwij feld zijn vruchten zal afwerpen. GESLAAGD Aan het Theresia-college te Ge leen slaagden voor het eindexamen gymnasium onze stadgenoten Nico van Meeuwen en Piet Couwenbergh. Geslaagden proficiat. STENOGRAFIE ENGELS. Voor het te Eindhoven gehouden examen stenografie Engels slaagde mej. A. Renoers te Waalwijk. KEURING INGESCHEVENEN LICHTING 1962. Zij, die voor 22 en 23 juni 1960 door de burgemeester van Waalwijk ter keuring voor dienstplicht zijn op geroepen, worden er op attent ge maakt dat bij de keuring de oproe- pingskaart, het trouwboekje van de ouders en eventuele diploma's, ge tuigschriften en rijbewijs moeten wor den getoond. Voorts dienen de keuringsplichti- gen bekend te zijn met naam en adres van hun huisarts, alsook met de tijd vakken, waarin de door hen bezochte scholen werden doorlopen. FRAAI SUCCES VAN NED. HERV. KERKKOOR. Het Ned. Herv. Kerkkoor van Waalwijk-Centrum heeft j.l. zaterdag op het concours te Sprang een bijzon der fraai succes geboekt. Onder lei ding van zijn dirigent, de heer H. Nieuwkoop, wist het koor namelijk met 333 punten beslag te leggen op een 1ste prijs in de ere-afdeling. Uitgevoerd werden het „Gloria" van Hendrik Altink en Psalm 100 van Johan Wagenaar. Het was de eerste maal dat het Ned. Herv. Kerkkoor van Waalwijk- Centrum op concours ging en het be haalde fraaie resultaat is dus bijzon der veelbelovend voor de toekomst. KAJOTTERS-DRUMBAND. De Kajotters-Drumband gaat zijn donateursactie weer beginnen. Dat kost weer geld, zal men zeggen. Dit maal is er een bijzondere reden voor. Dit jaar twijfelen de jongens van deze populaire en bekende Waalwijkse Drumband er niet aan of iedere do nateur van de voorafgaande jaren neemt weer een nieuwe kaart en ze vertrouwen er op dat vele nieuwe donateurs zich bij de anderen zullen aansluiten, om de financiële zorgen van dit corps te helpen verlichten. De reden voor deze grote actie is het 10-jarig bestaan, dat de Drum band dit jaar hoopt te vieren en waai wij binnenkort nader op terug zullen komen. De Drumband is in deze 10 jaar een vertrouwd beeld geworden in De teho vAn het Zuióen 2002 VERTROETEL VADER met een

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 5