WAALWIJK F. 900.- subsidie voor interparochieel vacantie-jeugdwerk BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PR0F DE3 GETROUWEN Spaanse Suède Jasjes DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 20 JUNI 1960 Venlose veiling de tot 20 cent te ruggezakte prijs opliep tot het dubbele. In de Gelderse grens streek was het nog sterker: daar liep de dagprijs op tot twee kwartjes per kilo. Volkskr. PRINS BERNHARD GAAT LANGZAAM VOORUIT Prins Bernhard heeft vrijdag voor het eerst even in de tuin ge zeten sinds zijn ontslag uit het Utrechtse ziekenhuis. Hoewel de Prins 's morgens en 's middags een poosje zijn bed mag verlaten f;aat zijn toestand toch maar angzaam vooruit. Hij krijgt elke dag bezoek van zijn geneesheer. De Prins heeft al zijn afspraken tot voorlopig 28 juni moeten af zeggen. Meisjes, Jongens, Vakmensen Wij kunnen U goed gebruiken indien U wilt meehelpen aan een moderne aanpak van werk In onze bedrijven. DAAR STAAT TEGENOVER Het vakantie-jeugdwerk, dat het vorig jaar reeds zo'n veelbe lovende start kreeg in de paro chies van St. Jan en St. Clemens, gaan zich dit jaar vrijwel zeker uitbreiden over alle vier de pa rochies van Waalwijk. Er is mo menteel een intensief en vrucht baar overleg gaande tussen de heren J. A. de Waal van de stich ting Jeugdbelangen in de paro chie St. Jan, de heer M. van Eijl van de stichting Jeugdbelangen in de parochie St. Antonius, de heer J. Hoffmans van de Jeugd- centrale in de parochie St. Cle mens en de heer H. van der Veen, hoofd van de christelijke school in Besoijen. Dank zij een gemeen telijk subsidie van 900.voor het vakantiejeugdwerk zal men in de periode van 10 t/'m 30 au gustus a.s. tot een 8-tal centraal georganiseerde acties kunnen ko men. Waaruit deze acties precies zullen bestaan, is nog niet be kend, maar in ieder geval zullen dit een aantal aantrekkelijke wedstrijden zijn. Binnenkort zul len we hierover nadere medede lingen kunnen doen. Naast deze centrale acties zul len ook in de diverse gemeente- delen attracties worden georga niseerd in de vorm van wedstrij den. Welke en hoeveel wedstrij den deze afzonderlijke program ma's zullen omvatten, zal afhan kelijk zijn van het aantal mede werkers dat men zal kunnen krijgen. De Jeugdcentrale van de Sint Clemensparochie heeft reeds een aantrekkelijk programma opge steld, dat zal worden afgewerkt op 15, 20 en 21 augustus a.s. Dit programma bevat de volgende onderdelen 1. zeepkistenrace. 2. vliegerwedstrijd. 3. rijwielrallye. 4. wielerwedstrijd. 5. voetballen. 6. teken- en poppenwedstrijd. 7. stepwedstrijd. 8. ballonwedstrijd. Wanneer men in de overige ge- meentedelen tot een of meer van dezelfde wedstrijden mocht ko men, dan ligt het in de bedoeling om de winnaars tegen elkaar te laten uitkomen in een wedstrijd die deel zal uitmaken van de acht hierboven genoemde acties. We willen van harte hopen dat het royale gebaar van de gemeen te en de inspanning en toewijding van Waal wij kse jeugdleiders en alle anderen die het goed met de jeugd inenen, er toe zullen leiden dat het motto van deze actie „Va kantievreugd voor de aalwij li- se jeugd" ten volle bewaarheid wordt en dat staartje van de va kantie voor onze jeugd een pret tig en vreugdevol staartje wordt. RIJKSSUBSIDIE VOOR PROT.- CHR. BEJAARDENCENTRUM BESOIJEN Dezer dagen is de officiële toe kenning (gedagtekend 31 mei 1980) afgekomen van een rijks subsidie voor de bouw van het Êrot.-chr. bejaardencentrum in esoijen. Met deze toekenning zal de bouw van dit bejaarden centrum dus definitief doorgang vinden en het bericht van deze rijksbijdrage werd dan ook met grote vreugde en voldoening ont vangen. Zoals bekend zal dit bejaar dencentrum worden gebouwd op het daarvoor bestemde terrein aan de van Berckenrodelaan— Mercatorlaan. Men hoopt zo spoedig moge lijk tot de aanbesteding van het door prof. Wieger Bruijn ont worpen gebouw over te gaan. Voorlopig zal alleen het hoofd- Jenwoningen rond het hootdge- bouw zullen op een later tijdstip worden gebouwd. WAALWIJKS BELANG. Zoals bekend, houdt de vere niging Waalwijks Belang zich onledig met de samenstelling van een nieuwe folder over Waal wijk. De voorradige foto's zijn wat verouderd en herhaaldelijk voor de dag gekomen en nu is 't bestuur van Waalwijks Belang met het originele idee gekomen lot het uitschrijven van een foto wedstrijd voor amateurs, om dan uit de inzendingen de beste keu ze te doen voor een frisse, nieu we folder, waarvan het ontwerp reeds gereed is. Aan deze wedstrijd zijn een aantal prijzen verbonden en we hopen dat vele amateurs zich aan het werk zullen zetten om de mooiste gebouwen, instellingen en plekjes vast te leggen, zodra de voorwaarden zullen zijn gepu bliceerd. N.V. „NOORD-BRABAND" Volgens 't jaarverslag over 1959 van de N.V. „Noord-Braband Mij. van Verzekering op het Leven te Waalwijk, was de pro ductie bevredigend. Zij bedroeg 45.302.495.-, Revende een net- to vooruitgang van 2U.79ö.24«J.- (v. j. 19.977.052.-) tot een totaal verzekerd bedrag van ruim 349 millioen gulden. De uitkeringen bii overlijden bedroegen 1.197.286.— (vorig jaar 1.260.726.—) en de uitke ringen door afkoop 917.961.; (v. j. 913.550.—). Aan premien werd ontvangen een bedrag van 10.146.876.- (v. j. 9.799.069.-) De op veilige grondslagen be rekende wiskundige reserve steeg met 4.679.541.- tot 68.859.651.- De berekening heeft plaats ge vonden met een gemiddelde ren tevoet van 3.19 terwijl de ge middelde rente der beleggingen 4.66 (v. j. 4.65 bedroeg. De financiële resultaten waren gunstig, zodat het mogelijk was aan de vrije reserves 454.648. toe te voegen. Met het gestorte aandelenkapi taal ad 601.000.bedroegen de zichtbare extra waarborgen 5.317.132.- (v. j. 4.713.892.-). VERGADERING K.O.B. AFD. WAALWIJK-HEUSDEN In de afgelopen week kwam de afd. Waalwijk-Heusden van de K.O.B. in Hotel Verwiel in ver gadering biieen. De voorzitter, de neer C. v. cl. Plas, wenste in zijn openingswoord de heer C. v. Roy van harte geluk met zijn 40-jarig onderwijzersjubileum, dat deze onlangs vierde. Omdat vooral de jongere onderwijskrachten on voldoende op de hoogte zijn met doel en werkwijze van het onder- steunings- en voorschotfonds, zegde de voorzitter, op voorstel van de heer van Rov, toe dat in de toekomst voorlichting zal ge geven worden over deze materie. De jaarvergadering van de KOB heeft zijn instemming ge hecht aan het voorstel van de afd. Waalwijk-Heusden tot af schaffing van de gemeenteclassi- ing v ficatie. Overigens is niet te ver- n erwijzerssalanssen in alle ge- meenten. In de rondvraag informeerde een der leden naar de resultaten van de enkele jaren geleden ge houden enquête over de neven functies van het onderwijzend personeel. De voorzitter zegde toe te zullen trachten om het hier over verschenen rapport aan be langhebbenden ter hand te stel len. De animo voor de geplande KOB-reisjes bleek bijzonder klein te zijn. Een aangenaam onderdeel van deze vergadering vormde de cau serie van de heer P. v. Rooy over „Humor in 't onderwijs". De spre ker illustreerde zijn interessant en prettig onderwerp met enige staaltjes „sneltekenen". Wegens afwezigheid van mo derator P. Stevens kon het „vijf- minutenpreekje" geen doorgang vinden. f MEJ. H. A. G. HENS Vrijdagmorgen heeft in de pa rochie St. Jan de uitvaart en ter aardebestelling van de in de ou derdom van 49 jaar overleden mei. H. A. G. Hens plaats gehad. Onder de velen die de stoet volgden, bevonden zich ook de heer J. A. de Waal, voorzitter van de stichting Jeugdbelangen in de parochie St. Jan en ver pleegsters die telken jare mede werking verlenen hij de verzor ging van de zieken tijdens het ziekentriduum. Van het begin af was .mej. Hens een van de belangrijkste medewerksters bij de organisatie van het ziekentriduum. Voor de stichting Jeugdbelangen heeft zij zich vooral verdienstelijk ge maakt door de verzorging van de gehele administratie van de ver jaardagactie. SLOT AVONDVIERDAAGSE Met bloemen en met feestelij ke muziek van de Jeugddrum band „Ons Genoegen" werden vrijdagavond de circa 70 deelne mers aan de 12c Waal wij kse Avondvierdaagse hij café De Lin deboom verwelkomd. Vandaar trok men, voorafgegaan door de drumband, naar de Gecroonde Leersse, waar de herinneringen werden uitgereikt door mevrouw Heurter. Hoewel de deelname aan deze Avondvierdaagse dit jaar niet zo groot was als in de voorafgaande jaren, is zij ook nu weer een ge slaagd wandelfestijn geworden, waaraan alle deelnemers veel vreugde en plezier hebben be leefd. Een der deelnemers, de heer C. v. Oostrum, heeft aan alle 12 Avondvierdaagsen van Waalwijk deelgenomen. AUTOMOBIELSPORT. Volkswagen-rallye op zondag 26 juni te Waalwijk Het zal op zondag a.s. bij het automobielbedrijf Van Mossel te Waalwijk eenv grote drukte wor den, als om 15.01 uur de eerste deelnemer zal worden gestart voor een oriëntatierit, bestemd voor automobielen, om al zoe kende naar de vele opgegeven punten, aan een 50 km. lange tocht te beginnen, die binnen 2 uur moet worden volbracht en die ontegenzeggelijk een groot aantal automobilisten een span nende en sportieve middag zal bezorgen. Deze eerste Volkswagen-ral- lye, waarvoor de heer v. Mossel liet initiatief genomen heeft, zal worden verreden onder auspiciën van de bekende automobielclub „De Hertogrijders" uit 's-Herto- genbosch, die zich ook met de TOP-KLASSE Markt 17, 's-Hertogenbosch, Telefoon 37073 KLEEDT D MODIEUS organisatie heeft belast, waar door, gezien de ervaringen van deze club op automobielsportge bied, die jaarlijks de zo populaire Radio-rallye organiseert, zeker een groot succes zal worden. Aan spanning in deze rit zal het dan ook zeker niet ontbreken. Ook niet-cliënten van het Ga ragebedrijf van Mossel kunnen gratis deelnemen en ook zij kun nen een complete auto-radio en vele andere waardevolle prijzen verdienen, indien zij deze rallye met zo weinig mogelijk strafpun- ten trachten te volbrengen. Een handleiding met aanwijzingen en gegevens betreffende de rit kun nen nu reeds worden aange vraagd bij bovengenoemd auto mobielbedrijf, waar men zich ook op kan geven als deelnemer. Alle deelnemers dienen uiter lijk om 14.30 uur aanwezig te zijn aan de start voor de garage van Mossel, Grotestraat-hoek Thor- beckelaan te Waalwijk. Provinciaal Nieuws WONINGWETWONINGEN BRABANTSE ONTWIKKELINGSKERNEN Ten behoeve van de industria lisatie in de probleemgebieden heeft Minister Van Aartsen me dio april aan de provincie Noord- Brabant 275 woningwetwoningen toegewezen tot leniging van wo ningbehoeften van personeel van industriële bedrijven, die zich vestigen of uitbreiden met rijks- steun ingevolge de Premie- en Prijsreductieregeling „Bevorde ring industrialisatie ontwikke lingskernen". 149). „Haha... nog een uurtje stevig doorlopen en ons leed is gele den", lachte brigadier Piet. „Dan zijn we in Campanella". „Wat heeft Campanella nou met ons leed te maken?" vroeg Karei Kleuntjes nors. „Goeie help, kerel, weet je dat niet meer?" vroeg Piet. „Daar zijn we toch Italië binnengekomen door die ongebruikte tunnel? We sluipen daar weer naar die tunnel toe en als we eenm,aal zover zijn, dan is de rest nog maar apekool. In een wipje zijn we dan in het vorsten dommetje Slavonic. Daar zijn we veilig, want daar is de bevolking op onze hand". „Kiek dan maar 'es wat ik hier op mien hand heb", gromde de veelge plaagde Karei. „Als je alles hebt gehad, krijg je dat ook nog!" Karei hield zijn hand uitgestrekt en keek zorgelijk naar de inkt zwarte lucht. Daar hadden de wolken zich al maar dikker sa mengepakt en nu dansten de eer ste sneeuwvlokken dwarrelend naar beneden. „Dan kunnen^ we nou nog maar één ding doen" zei de brigges zorgelijk. „We zullen zo snel mogelijk in Campanella moeten komen. Dit pad op, Ka- rel En daar ging ons tweetal weer dapper verder. Hoe hoger ze stegen en hoe dieper ze in de bergen kwamen, hoe meer 't be gon te sneeuwen. Het werd op de duur zelfs 'n volledige sneeuw storm, waartegen ze nog maar moeilijk konden optornen... Doch intussen had het kleine stuurmanneke ook nog iets ge daan. Hij had namelijk beslist f;een genoegen willen nemen met iet feit, dat die twee schurkach tige voetballers zo maar waren gevlucht. Daarom was hij woest de radiohut van de marconist binnengestoven. „Héla, inarco!" had hij uitgeroepen. „Onmiddel lijk een spoedtelegram oversei nen..." Feuilleton „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door HENRIC VAN NORGH 15). Grete zat te spinnen en de Schrale en de Buik bevrijdden bruine bonen van hun schede. Hein bracht het gesprek op buurman Andries. „De Schulte heeft mooie din gen, Grete." De boerin knikte. „Wat een pracht van een ka binet heeft hij in de kamer staan. En een porselein dat hij heeft. Maar het mooiste vind ik nog de gebeeldhouwde kist met het ewa- re koperbeslag," „Daarin heeft hij zijn geld en gouden sierselen geborgen", zei Grete. „Alle jaren wordt de schat groter, want de schraper kan het tiende part nog niet op van wat hij aan huren beurt." „Het lijkt me, dat zijn schat daar wel veilig in die ijzersterke kist ligt." De boerin lachte schamper. „Ja, daar komt geen ander aan te pas, of ze moeten de vrek zelf eerst dood slaan, want hij draagt de sleutel aan een kettinkje om zijn hals. Ha, ha, wat zou ik er een plezier in hebben als op een goede dag die hele kist zou zijn verdwenen." „Heeft hij geen naaste familie, Grete?" „Alleen neven en nichten, maar daar heeft hij ook geen duit voor over. Hij beknibbelt de pas toor en de kerk ook op alle ma nieren." De winter spoedde ten einde. Februari kwam in het land; een zachte februarimaand. Op mooie stille avonden hoorde men des avonds reeds vogels die op trek waren, elkaar seinen geven. Bij de Buik kwam de onrust weer heviger in het bloed. Zijn zwer- versnatuur haatte het leven op de boerderij, het eentonige leven van elke dag weer hetzelfde pad af te leggen. Op een zachte dag eind febru ari zat de dikbuik zich op zijn kruiwagen in de reeds warme zon te koesteren. Hij had zojuist de potstal uitgemest. De kleine man zat in gepeinzen verzonken. Hij vroeg zich af, wanneer de Schrale genoeg van het boeren leven zou krijgen. Hij, de dikke, zou alleen ook weg kunnen gaan, maar het zwerven als eenling lokte hem niet aan. Ja, ze hadden het vrij goed bij Grete, maar ove rigens, het was een haai van een wijf. Zij had haar grote mond wat in toom moeten houden, om dat ze doodsbang was, dat de bei de mannen de boel zouden neer gooien. En ander personeel kon ze niet meer krijgen, meende de Buik; hij had nergens een goed woord over haar gehoord. Ze moest haar man, die een goede sok was geweest, zich dood heb ben laten werken. Neen, bepaald te klagen had de kleine man niet over haar, maar toch kon ze nu en dan erg bits tegen hem uitval len, terwijl ze dit tegen de Schra le nooit deed. Misschien, omdat deze het boerenwerk beter ver stond dan hij, Buikje? Hein kwam uit de schuur en zei, dat het eten klaar stond. De Buik vroeg hem weer eens of hij nog niet genoeg had van de mest en de varkens. Schrale Hein glimlachte. „Nog een paar weken geduld, vriend. De zon moet eerst een nog wat grotere baan langs de hemel ma ken." De Schrale hield woord. Half maart ze zaten met hun drieën aan de ochtendstoete zei Hein: „Grete, we hebben nu enkele maanden op je boerde rij gewerkt en ik moet zeggen, we zijn goed door de winter heenge- komen. Maar nu gaan we spoedig weer reizen, want er is iets, dat ons naar het zuiden roept. Laten we nu afspreken, dat we over veertien dagen vertrekken, dan heb je de tijd om naar nieuwe hulp om te zien." De boerin antwoordde niet. Haar gelaat betrok en ging op storm staan. De Buik verwachtte een uitbarsting. Maar Grete zei geen woord. Ze stak nog 'n stuk brood in haar mond. Na het middageten barstte de bom, nadat het maal onder een ijzig stilzwijgen was genuttigd. De boerin begon heftig tegen hen uit te varen, terwijl ze haar blik ken steeds gericht hield op de ar me dikbuik. Zij de vrienden ze waren een paar deugnieten en vagebonden, de kleine wel het ergst. Men had haar reeds vele malen gewaarschuwd, dat ze een paar landlopers en struikrovers in huis had gehaald. Ze had dit niet willen geloven en hen met weldaden overladen en hen door de barre winter geholpen. Dit was nu de dank. Maar ze zou zich verder wel redden, ze was geluk kig niet afhankelijk van een paar schooiers. En ze wenste ze nu ook geen dag langer in huis te hebben. Ze had liever dat ze over één dan over twee uur vertrok ken. De beide mannen antwoordden niet. Ze gingen hun reiszakken pakken en verlieten de boerderij, het Onbekende weer tegemoet. „Het was mijn doel eerst niet, om nu reeds te gaan", verklaarde Hein aan zijn vriend. „Ik had de meimaand nog willen afwachten. Maar, Buikje, dat wijf begon de laatste tijd erg aanhalig te wor den. Het schijnt dat ze behoefte heeft aan een nieuwe kerel. Maar ik voelde er niets voor om me in ketenen te laten slaan. Dan had ik mijn hele leven lang knechtje voor haar kunnen spelen." VII. WEDEROM ZWERVERS Het was veertien dagen later, 'n Koude voorjaarsdag had plaats gemaakt voor een stormachtige avond; de noordwester joeg de ene regenbui na de andere naar het aardrijk. Schulte Andries, de kluizenaar zat als steeds eenzaam in zijn ka mer. Dicht aan het uitstervende haardvuur lag zijn beschermer, de grote ruige hond. Het werd kil in het vertrek; de wind gierde tegen de oude tent en de ramen tochtten. Maar Andries had be sloten, die avond geen turf of hout meer te verstoken, want hij wilde met dit boze weer maar vroeg naar bed. Hij haalde zijn pot met brij van schapemeik en boekweitgrut- ten van het haardijzer en begon zijn avondpap te verorberen. Toen hij verzadigd was, gaf hij de rest aan zijn hond. Daarop ging hij met zijn bewaker een ogenblik naar buiten, waarop hij de viervoeter in de schuur sloot. De Schulte begon zich nu te ontkleden en verdween, nadat hij het olielichtje had uitgedoofd, in de hoge bedstede. Het magere ke reltje hield niet van tocht, waar om hij de beddeuren dicht trok. Al spoedig sliep hij de geruste slaap van de brave en eerlijke burger. (Wordt vervolgd) WAALWIJK-DEN BOSCH-VUGHT verhoogde lonen winstdelingsregellng bedrijfsspaarregellng volledige relsvergoedlng enz. enz. enz. Meldt U bij een van onze bedrijven of vraagt eens inlichtingen door onder staande strook In te vullen, uit te knippen en In te sturen aant Ivo van Haren N.V. Personeelzaken Waalwijk NAAM ADRES WOONPLAATS LEEFTIJD jongen/meisje Jaar ontvangt gaarne nadere gegevens over lonen, sociale voorzienin gen en soorten van werkzaam heden bij Uw bedrijf; alles vrij blijvend Wij houden ZITTINGSAVOND VRIJHOEVE CAPELLE Café ..Het Bruggetje", Raadhuljitraat 1 58, op woensdag 22 juni van 7-8 uur. I St. Clemensparochie heeft reeds aantrekkelijk programma 1 u .1 <f't 1 i nrt t'/I I IA gelV] - 11 wachten dat de regering zal over gaan tot gelijkstelling van de on- de nieuwste modellen in Prijs vanaf f 155.00 Alleenverkoop bij: van

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 2