wAAlwijkse en LanqstRAAtse couRAnt Drunen bereidde burgemeester Stieger overweldigende ontvangst ZUIVER ZIJDEN JUMPERS „Wloge het ons gegeven zijn Drunen te begelei den op weg naar een grotere welvaart" BRABANTSE HARTELIJKHEID EN SPONTANITEIT OVERTROF DE ZEEUWSE NUCHTERHEID Warme sympathie en genegenheid voor nieuwe, energieke buigervader Italiaanse mode t 49.75 MAANDAG 2C JUNI 1980 83e JAARGANG No. 49 De ïcho vAn het Zuióen "itg^VfT vVaalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen 'lofdredacteur: JAN TIELEN ronummer 50798 r»it blad verschijnt 2 x oer week Abonnement 22 cent per week per kwartaal f 2.85 3.10 franco p c Advertentieprijs: 10 cent per m.n. Contract-advertenties speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205. Waalwiik - Te). 2621 - Kaatshenv*» 200? Pr v«n Rpurdenjrtraa» P Tel.-adres: ..Echo' Drunen en de Drunenaren hebben burgemeester Stieger en zijn echtgenote zaterdag een overweldigende en een bijzonder warme en hartelijke ontvangst bereid en uit dit spontane en van vriend schap en genegenheid getuigende welkom heeft Drunen's nieuwe burgervader kunnen opmaken hoezeer men in Drunen bereid is zich toe te vertrouwen aan een jong en energiek magistraat, die in deze dynamische Langstraatse gemeente niet alleen zal kunnen rekenen op de volledige medewerking van en samenwerking met alle inwoners, maai' hier ook de rijke mogelijkheden zal vinden tot een gezegend en vruchtbaar bestuur. Drunen is blij met zijn nieuwe burgemeester, of beter nog, met deze nieuwe burgemeester, want Drunen heeft een jong en dy namisch bestuurder met een brede blik en gedurfde initiatieven nodig. Burgemeester Stieger is zo'n man. Dit bleek niet alleen uit de kernachtige woorden welke hij bij zijn installatie sprak, maar is ook op overduidelijke wijze naar voren gekomen tijdens zijn ambtsperiode in het Zeeuwse Hoedekenskerke. Van deze vreugde en voldoening heeft Drunen j.l. zaterdag op ondubbelzinnige wijze blijk gegeven in een ontvangst die burge meester Stieger en zijn echtgenote bijzonder heeft aangegrepen. Vooral tijdens de rondrit van de nieuwe burgervader en zijn echt genote door de diverse gemeentedelen, hebben de Drunenaren op overweldigende wijze van hun hartelijke gevoelens blijk gegeven en deze tocht werd dan ook een ware triomftocht, een glorieuze intrede in het hart van alle Drunenaren. De blijde dag begon in Drunen zaterdag al vroeg, want reeds om kwart over acht werden burgemees ter Stieger en zijn echtgenote aan de grens van de gemeente bij 't viaduct opgewacht door het vol tallige gemeentebestuur, alle raads leden, het voltallige comité van ont vangst, een deputatie van de Lan delijke Rijvereniging „De Echo", 'n deputatie van de beide gildes, het St. Hubertus Gilde en het Gilde van O.L. Vrouw, en 'n deputatie school kinderen. Aan de grens van de ge meente werd door loco-burgemees ter v. Drunen een kort begroetings woord gesproken, waarna door de vendeliers van beide gildes 'n vaan- delgroet werd gebracht. Aansluitend bij deze begroetings plechtigheid werd in de parochie kerk van de H. Lambertus een plechtige hoogmis opgedragen door de Hoogeerw. Heer Deken Rooijac kers, die daarbij werd geassisteerd door pastoor Versteeg van de paro chie Elshout en kapelaan v. Kessel van de parochie van de H. Lamber tus. Bij het verlaten van de kerk werd door de gildes opnieuw een vaandelgroet gebracht, waarna bur gemeester Stieger door een haag van schoolkinderen naar het ge meentehuis ging voor de kransleg- ging bij de gedenkplaat van de Dru- nense oorlogsslachtoffers. INSTALLATIE Om half elf had in de Hoge Bra ken de plechtige raadszitting plaats, tijdens welke de installatie van de nieuwe burgemeester plaats had. De grote zaal van de Hoge Braken was tot de laatste plaats gevuld toen loco-bwrgemeester v. Drunen de aanwezigen een welkom toeriep. Op de eerste plaats verwelkomde hij de moeders van de heer en mevrouw Stieger-Waes en de familieleden; verder de Abt van de Abdij Mariën- kroon, Dom Johannes van Engelen, de Hoogeerw. Heer Deken Rooij ac kers en verdere geestelijke autori teiten, de chef van het kabinet van de Commissaris der Koningin, dhr. Kieboom, de vele burgemeesters en ten slotte alle andere genodigden, niet alleen uit Drunen, maar ook uit Zeeland. Nadat gemeentesecretaris P. Els- hout het Kon. Besluit van de benoe ming van burgemeester Stieger had voorgelezen, hield loco-burgemees ter v. Drunen zijn begroetingsrede. Spr. noemde het een vreugdevol voorrecht de eerste burger van de gemeente te mogen begroeten, die vanuit Zeeland naar het hart van Brabant werd geroepen om al zijn ervaring in te zetten voor een taak, die aan deze ervaring nieuwe moge lijkheden zal bieden. „Vol vertrou wen aanvaardt Gij Uw taak met 'n open oog voor de belangen van bur gers en gemeente. Gij kunt daarbij rekenen op onze loyale medewer king", aldus de heer v. Drunen, die er verder op wees dat er sprake zal moeten zijn van een wederzijds openstellen, omdat alleen daardoor vruchtbare resultaten mogelijk zul len zijn. Hierbij sprak de heer v. Drunen de wens uit: „God houde onze intenties zuiver". Spr. besloot zijn hartelijk welkomstwoord met de wens dat het bestuur van burge meester Stieger onder Gods zegen rijke vruchten voor Drunen zou mogen afwerpen. Hierna hing loco-burgemeester v. Drunen de nieuwe burgervader de ambtsketen om en overhandigde hem de hamer, waarin het voorzit terschap van de raad is gesymboli seerd. Mevrouw Stieger overhandig de hij een prachtig boeket bloemen. BRABANTS BAKSKE Namens de gemeenteraad werd 't woord gevoerd door de heer Ploeg makers. „Wij zijn verheugd en trots op Uw benoeming, omdat Drunen een goede burgemeester waard is. Verheugd zijn wij ook in U een jeugdig burgemeester te mogen be groeten die vervuld is van wils kracht, voortvarendheid en doorzet tingsvermogen. De faam van Uw kennis, vaderlijke zorg en wijs be leid zijn U voorafgegaan en daarom prijzen we ons gelukkig met Uw benoeming". In het kort schetste de heer Ploegmakers dat er in de na oorlogse jaren hard is gewerkt aan de wederopbouw van Drunen, „maar", aldus spr. „er moet nog heel veel belangrijk werk gedaan worden". Spr. achtte het ogenblik nog niet gekomen om met wensen voor de dag te komen, maar toch was er één wens die de heer Ploeg makers niet achterwege wilde la ten: het serveren van een echt Bra bants bakske koffie tijdens de raads vergaderingen. Een hartelijk woord van welkom richtte spr. ook tot mevrouw Stieger en de kinderen. Ook bracht hij dank aan loco-burge meester v. Drunen en wethouder v. d. Wiel voor de goede zorgen tij dens het burgemeesterloze tijdperk. De heer Ploegmakers besloot zijn toespraak met de wens dat er een goede samenwerking zou mogen komen tussen de nieuwe burgemees ter en de gehele gemeente. Gemeentesecretaris Elshout sprak een woord van welkom namens het gehele gemeentepersoneel, waarbij hij de volledige medewerking van alle ambtenaren en alle takken van dienst toezegde. Ook mevr. Stieger riep hij een hartelijk welkom toe en hoopte dat zij het water van de Schelde niet al te zeer zou missen. Drunen heeft daartegenover veel „zand" te bieden en dat op een wij ze waardoor U zich hier spoedig helemaal thuis zult voelen. INDUSTRIËLE ONTWIKKELING In zijn installatierede stond bur gemeester Stieger eerst een ogenblik stil bij de wijze van benoeming van de burgemeester in ons land In te genstelling tot België wordt hier de burgemeester gekozen buiten de raad, zodat we hier kunnen spreken van een burgemeester die boven de partijen staat en dus ook onpartijdig moet zijn. Het gemeentelijk bestuur moet derhalve gekenmerkt zijn door een sfeer van wederzijds ver trouwen. Dankbaar toonde de bur gemeester zich voor de sympathieke woorden van loco-burgemeester v. Drunen en de heer Ploegmakers. Verder verklaarde hij samen met zijn echtgenote bijzonder verheugd te zijn over zijn benoeming tot bur gemeester van het welvarende en mooie Drunen. In het kort schetste burgemeester Stieger vervolgens wat er in de na-oorlogse jaren op 't terrein van industrialisatie, woning bouw, openbare nutsbedrijven, on derwijs en recreatie in Drunen is tot stand gekomen. In het bijzonder wees hij daarbij op de gunstige in dustriële structuur van Drunen, op de gunstige ontwikkeling van de middenstand en de gezonde toestand van de land- en tuinbouw. „Ik heb groot respect voor het beleid van mijn voorganger, burgem. Snels, en van loco-burgemeester v. Drunen en ik acht het een voorrecht dit beleid te mogen voortzetten". De burge meester zag het als een belangrijke taak om de industriële ontwikkeling zo gunstig mogelijk te begeleiden door de verbetering van het woon klimaat en verdere ontwikkeling van de recreatieve plannen. Burge meester Stieger besloot zijn toe spraak met de woorden: „Moge het ons gegeven zijn Drunen te begelei den op weg naar een nog grotere welvaart". Hierna bracht de burgemeester nog dank aan de gemeentesecreta ris voor zijn hartelijke woorden en hij hoopte dat er inderdaad een ver trouwelijke en vruchtbare samen werking zou mogen ontstaan. Hierna werd de officiële raadszit ting gesloten. 15-tal aannemers met ca. 300 werk nemers. De heer Vissers sprak als zijn verwachting uit dat de nieuwe burgemeester een open oog zal heb ben voor de wensen en de behoef ten van de industrie. Namens de K.A.B. werd 't woord gevoerd door de heer J. Hilligen, die vooral de structuur van het organi satieleven in Drunen belichtte. De heer A. Kamp voerde het woord namens het agrarische be drijfsleven, waarin hij in het bij zonder stilstond bij de waardering voor de persoon van burgemeester Stieger. „De naam Stieger is in Zee land een begrip geworden op het gebied van de sociale welvaart en de maatschappelijke en culturele ontwikkeling. Uw daden hebben grote bewondering gewekt en Uw herkomst vervult ook ons met recht matige trots. Gij behoort tot hen die de arbeid alleen willen om vruch ten voort te brengen, niet om daar van de vruchten te plukken". Ten slotte schetste de heer Kamp de agrarische toestand in de nieuwe gemeente van burgemeester Stieger. Namens de Veilingvereniging De Langstraat, waarvan burgemeester Stieger als eerste burger der ge meente automatisch de functie van president-commissaris vervult. De heer A. v. Veldhoven sprak een woord van welkom namens de jeugd van Drunen en Elshout en de leidsters en leiders van het jeugd werk. Prof. Stieger sprak een kernachtig woord namens de familie van de nieuwe burgemeester, waarin hij hem alle succes toewenste in zijn nieuwe functie. Burgem. Andriessen van Ovezan- de gaf namens de burgemeesters kring uit de „zak" van Zuid-Beve land uiting aan zijn vreugde over de benoeming van collega Stieger in het zo prachtige Drunen. Van de andere kant was er toch spijt, want in burgemeester Stieger verliest Zeeland een eminent burgemeester en een voortreffelijk mens. Tot de Drunenaren zei burgemeester An driessen: „Gij krijgt in Uw gemeen te werkelijk een burgervader, want burgemeester Stieger heeft altijd getracht om de belangen van alle mensen zo goed mogelijk te behar tigen". Een woord van welkom in de nieu we burgemeesterskring De Lang straat sprak burgemeester mr. Hoef nagel van Vlijmen. Deze schetste Drunen als een zeer dynamische ge meente, oen van de mooiste van on ze provincie. De rijksinspecteur voor het lager onderwijs, de heer Warnars, belicht te in zijn welkomstwoord enkele onderwijsfacetten. Alle succes werd burgemeester Stieger ook toege wenst door burgemeester v. d. Have van Valkenburg (Z.-H.), oud-secre taris van Hoedekenskerke. Namens de politie werd 'n woord van welkom gesproken door overste Ruijgrok, districtscommandant van de Rijkspolitie. De rij van sprekers werd gesloten door de heer v. Dijk, die het woord voerde namens 't Nijmeegse Kroeg dispuut „De Tempeliers". Zoals be kend, is burgemeester Stieger oud student van de Nijmeegse Alma Ma ter. In zijn dankwoord tot alle spre kers zei burgemeester Stieger dat hij en zijn echtgenote waren over stelpt door de hartelijke woorden en goede wensen en bijzonder waren aangegrepen door het spontane en warme welkom in de gemeente Dru nen. Met grote dankbaarheid aan vaardde hij alle toegezegde mede werking en het in hem gestelde vertrouwen. Aan het slot van deze installatie plechtigheid kregen alle aanwezigen gelegenheid burgemeester Stieger en zijn echtgenote geluk te wensen. PERUGIA ITA1V vanaf Markt 17. 's-Hertogenbosch. Telefoon 37073 KLEEDT MODIEUS HARTELIJK WELKOM Vijftien sprekers beklommen hier na nog het spreekgestoelte om bur gemeester Stieger geluk te wensen en hartelijk welkom te heten in de gemeente Drunen. De heer Jac. Wer ner, voorzitter van het comité van ontvangst, sprak een woord van welkom namens de gehele burgerij en alle groeperingen van Drunen. Deken Rooij ackers sprak een warm en bezielend woord tot de nieuwe burgemeester, waarbij hij hem een goed en vruchtbaar bestuur toe wenste. Ten slotte las Deken Rooij- ackers een gelukwens van de bis schop, mgr. Bekkers, voor, waarin deze burgemeester Stieger hartelijk welkom heette in het bisdom en hem toewenste dat hij in zijn nieu we standplaats alle sympathie zou mogen vinden. Ds. C. Schuurman voerde 't woord namens de Ned. Herv. Gemeente van Drunen, waarbij hij de wens uitsprak dat ook onder het bestuur van burgemeester Stieger de goede verstandhouding tussen katholieken en protestanten bestendigd zou mo gen blijven. De heer J. Vissers sprak een wel komstwoord namens de Drunense industrie, waarbij hij in korte trek ken een beeld gaf van de Drunense industrie: 15 schoenfabrieken met ca. 700 man personeel, de metaal industrie van de fa. Lips, die zich op zo spectaculaire wijze heeft ont wikkeld „de heer Lips is een on dernemer zoals er in ons land maar weinig zijn" en meer dan 1000 personeelsleden telt en ten slotte 'n Had in de ochtendzitting burge meester Stieger opgemerkt dat hij alles nog eens nuchter zou overwe gen, na het défilé waarin zich de ge hele gemeente in al zijn geledingen toonde in een bonte en massale stoet, zei burgemeester Stieger: deze grandiose ontvangst overtreft al on ze verwachtingen en legt ons voor straks grote verplichtingen op. De openheid, de spontaniteit en de har telijkheid waarmee men ons tege moet treedt, hebben mij en mijn vrouw diep getroffen. Om half vijf precies, direct na 'n zeer druk bezochte receptie, trad 't défilé aan, dat was samengesteld naar ideeën van Luc. v. Hoek. Voor afgegaan door de eeuwenoude schuts het O.L. Vr. Schuts en het St. Hu- bertusgilde, volgden een viertal groepen waarin zich het gehele eco nomische, maatschappelijke en cul turele leven van Drunen zich weer spiegelde. In de eerste groep toon de zich de agrarische sector: fleuri ge boerinnetjes, sportieve boeren en een tweetal wagens van land- en tuinbouw. De tweede groep was een weergave van handel, industrie en ambacht. Hierin toonde de midden stand de schoen- en lederindustrie, de beton-industrie, de wegenbouw, de metaalindustrie, de transport en de Brabantse kassenbouw, terwijl ook de arbeiders in deze stoet mee trokken. In de twee laatste groepen volgden in een bonte rij de Drunen se en Elshoutse jeugd- en sport clubs. Het totale défilé bestond uit ruim 1000 personen. Slot van de eerste dag Naarmate de dag vorderde neig de deze ontvangst steeds verder naar de echte Brabantse hartelijk heid en gemoedelijkheid. In 't fees tend Drunen werd 's avonds om pre cies elf minuten over elf burgemees ter Stieger en zijn vrouw aan hun woonhuis afgehaald en volgde er in de Hoge Braken een ontvangst door het uitbundig feestend volk. Hier werd burgemeester Stieger en zijn vrouw genodigd tot de eerste dans, waarna het feest zich bruisend kon voortzetten. TrHrotThart^ikheid en spontaniteit heeft Drunen zaterdag haar nieuwe burgervader mr. Stieger on tvangen. In de fraaie grote zaal van de IIoje Braken had de plechtige installatie van burgemeester Stieger plaats. Na zijn welkomstrede hing loco-burgemeester van Drunen de burgemeester de ambtsketen om (links) en overhandigde daarna aan mevrouw Stieger een prachtige bos bloemen (rechts). In de middag uren bereidde Drunen de burgemeester en zijn echtgenote een overweldigende ontvangst. Ontvangst op zondagmiddag In een als het ware vorstelijke rij- tour heeft het gezin Stieger zich gis termiddag getoond aan de Drunen se en Elshoutse bevolking om ken nis te maken met de gehele bevol king in de diverse wijken en buurt schappen. Het was een tocht die ge pland was in drie en een half uur, maar die ruim twee uur het schema overtrof. Overal in elke buurt werd de burgemeester opgehouden en er waren er die als het ware weer een compleet ontvangstprogramma af werkten. De Wolfshoek kwam com pleet met harmonie de burgemees ter aan de grens van hun buurt schap afhalen en hadden een com pleet programma van zang en dans. De Torenstraat had een grootse ont vangst georganiseerd, compleet met ballonnenwedstrijd. En geschenken werden aangedragen in practisch iedere buurt; zij varieerden van 'n boeketje zelf geplante bloemen tot een fraai schilderstuk van de buurt schap Giersbergen. Vooral de ontvangst op zondag middag kenmerkte zich door een openheid en spontaniteit, waarvan burgemeester Stieger zelf later ge tuigde: een dergelijke ontvangst is wel zo overrompelend, dat wij als nuchtere Zeeuwen moeite hebben 't hoofd koel te houden. Het eerst werd aangelegd in het buurtschap de Dierentuin, de buurt waar burgemeester Stieger zelf woont. Jan van Son was daar de woordvoerder en sprak de hoop uit dat burgemeester Stieger een goede buurtbewoner zou zijn. Sigaren en bloemen deden zijn woorden verge zeld gaan. Burgemeester Stieger zei- de: wij willen tussen u leven als een van de uwen. Het buurtschap Huiten noemde zich de Kalverstraat van Drunen, hiermee tonende hoe een belangrij ke buurtschap zij wel was. De he ren de Munnik en v. d. Putten wa ren hier de woordvoerders en Irene de Gouw vertolkte met bloemen de hartelijkheid waarmee men de bur gemeester wil tegemoet treden. Ge schenken zowel voor de burgemees ter als zijn kinderen. Eurgemeester Stieger, die intussen ook kennis had genomen van de verlangens van deze buurt, zegde toe dat hij zeker niet zou nalaten straks nog eens extra deze „belang rijke" buurt te bezoeken. De bewoners van de Voorhei, Bos- seweg en Groenwoud kwamen met een mooie fruitmand, maar zij had den ook wensen. Riolering, 'n stuk je woeste grond tot plantsoen ma ken, de wegen in het Groenewoud verbeteren en de vuilnisbelt oprui men. Burgemeester Stieger nam het verslaglijstje gaarne in overweging en dankte voor de gulle en sponta ne ontvangst. De Achterhei en Kasteeldreef had den nog een grotere fruitmand. Dat mocht ook wel, want bij monde van de heer v. Drunen vroeg zij een complete lagere school. De burge meester kon begrijpen dat dat no dig was; hij zelf had aan den lijve ondervonden wat het zeggen wil de kinderen ver van school, maar een school kon hij toch zeker niet be loven. Tonie v. d. Lee en Lucie v. d. Bosch boden bloemen aan. De Wolfshoek ontving de burge meester met een compleet program ma van muziek, dans en toespraken. Zij had maar één wens: de rook van Lips kwijt. Nelly Jehoel bood hier bloemen aan, waarna een uitgebreid programma volgde, compleet met boerinnendans er bij. Burgemeester Stieger dankte hartelijk voor de folkloristische ontvangst. Hij was zeer getroffen door de wijze waarop dit buurtschap, hoofdzakelijk be staande uit boeren en tuinders, hem had ontvangen. In Elshout werd burgemeester Stieger in drie buurtschappen ont vangen, die wensen te over hadden, maar ook fraaie geschenken aanbo den. De buurtschap Schanswijk kwam met een fraai foto-album. De Kerkstraat, waar de heer Jansen 't woord voerde, bood een fraai beeld aan van de Wonderbare Moeder, en de bewoners van de Kapelstraat kwamen met een tekening van de Maria-kapel. De wensen in Elshout waren: riolering, goede verlichting, betere straten, en er voor zorgen dat Elshout niet ontvolkt wordt. De heer Jansen vroeg om de woonge- legenheden meer uit te buiten. In Elshout kon het ook prettig wonen zijn. In de Kapelstraat werd het woord gevoerd door de heer Kivits. Pastoor Versteeg sprak nog een woord van welkom namens de pa rochie. Burgemeester Stieger nam kennis van de wensen en dankte voor het hartelijk onthaal. Burg. v. d. Heijdenstraat en Sta tionstraat hadden een mooie versie ring aangebracht. De heer Wagen makers die daar het woord voerde, somde de belangrijkheid op van de ze twed straten, die later door de burgemeester ook als zodanig wer den onderkend. Wij staan, aldus burgemeester Stieger, thans in het hart van de uitbreidingen, waar de groei van Drunen zich het duide lijkst manifesteert. Burgemeester Stieger kreeg hier een boekenbon, mevrouw bloemen en de kinderen bonbons. Francientje Wagenmakers had nog een mooi versje. In de nieuwe wijk werd burgem. Stieger welkom geheten door dhr. Born, terwijl Elsje van Wissekerke een ruikertje zelf geplukte bloemen aanbood. De heer de Bruin sprak namens de Julianastraat en Wilhelminastr. Op het Raadhuisplein sprak de heer Kamp namens een wat hij noemde bevoorrechte buurt, omdat men er leefde onder het wakend oog van 't gemeentebestuur. Men had hier een wens, n.l. een kiosk op het plein. De Grotestraat had ook voor een grootse ontvangst gezorgd en hier sprak de heer C. Brok. Deze bood een platenbon aan en aan mevrouw een fraaie fruitschaal. De kinderen van de burgemeester werden hier wel bijzonder bedacht. De kleine verlangens van de Gro testraat nam burgemeester Stieger met een korreltje zout (zoals ook al le andere) maar hij was blij ze ge hoord te hebben en vond het een goede gedachte ze op schrift te heb ben, om, als hij straks nog tijd had, deze ook te kunnen nagaan. Aan de Dijk was een flinke ver siering aangebracht. Marjan Mus ters en Sjaantje v. d. Hoven boden bloemen aan. en de heer Fortuijn, die het woord voerde, 'n fles spraak water. De wensen kreeg burgemees ter Stieger in een enveloppe mee. De Torenstraat had een compleet ontvangstprogramma met muziek en ballonnenwedstrijd. Hier voerde de heer Jo Vissers het woord, die er de burgemeester op wees dat hij hier in een buurt van geboren en getogen Drunenaren was, dat trou wens wel te merken viel. Els Els hout, Nellv v. Heeswijk, Ansje Snoe ren en Anneke Smits boden bloe men en geschenken aan. Tot slot ging men naar Giersber gen. Op de grens van deze buurt, waarbij inbegrepen was de Hoge Schijf, boden Els Verhagen en Nan- da v. Rooij bloemen aan. Landelijke ruiters «ingen aan de stoet vooraf en op Giersbergen zelf voerde dhr. v. Helvoirt het woord, die een fraai schilderwerk van de buurtschap aanbood. Uitstapje KAV. De KAV afd. Drunen maakte deze week een uitstapje, dat bij de leden, die dit hebben ir.eege-

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 5