wAALwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Nieuw jeugdgebouw „De Terp" zal verrijzen aan Irenestraat FILMJOURNAAL Luxor WAALWIJK OPROEP Musis Sacrum Jeugdvakantiewerk in gemeentelijk verband EMMA VRIJDAG 24 JUNI 1960 8Se JAARGANG No. 50 Uitgever A'aalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen oofdredacteur: JAN TIELEN ironummer 50798 Hit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p- Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwiik - Tel. 2621 Kaatsheuvel: TeL 2002 - Dr. van Beurdenstraat 8 Tel.-adres: „Echo' I)e voorzitter van de Stichting Jeugdbelangcn in de parochie St. Jan, de heer J. A. de Waal, besloot maandagavond op het 3e Sjeba-appèl zijn overzicht van de activiteiten en de ontwik keling van de stichting met het afschieten van een stralende nieuws-vuurpül. „We hebben een stuk grond voor ons nieuwe Terp-gebouw!" zo riep de heer de Waal enthousiast uit en dit blijde nieuws verraste zelfs de grootste optimist. Dat optimis me was onder de leden van de Terpstaf de laatste maanden sterk gedaald, want alle pogingen om in het centrum van de gemeente een stukje grond te krijgen voor de bouw an de nieu we en zo broodnodige „Terp" waren zonder resultaat gebleven. En daarom sloeg de mededeling van de heer de Waal, dat de stichting de beschikking heeft gekregen over een perceel grond aan de noordzijde van de Irenestraat (naast de nieuwbouw van de fa. M. Klijn), in als een bom, een prettige, want er ging na dit „knalnieuwtje" een spontaan applaus op. Architect Mekel is direct achter zijn tekentafel gaan zitten en momentcel is een ontwerp voor het nieuwe Terp-gebouw kant en klaar. Men hoopt dat de vereiste goedkeuringen spoe dig zullen afkomen, waarna tot de aanbesteding zal kunnen worden overgegaan. BEGIN NOVEMBER WEER JEUGDWEEKEND Op dit 3e Sjeba-appèl, dat ge houden werd in de grote zaal van De Gecroonde Leerssc, waren bij een het bestuur, de leidsters en leiders, die waren vergezeld van hun echtgenoten of verloofden, in totaal circa 80 personen. Na een woord van welkom herdacht de heer de Waal mej. H. A. G. Hens, die onlangs over leed en die met de verzorging van de gehele administratie van de verjaardagactie veel voor de stichting Jeugdbelangen gedaan heeft, alsmede Jac. IJzermans, lid van de Andreas Zijlmans- groep, die op zo jeugdige leeftijd plotseling is overleden. In het kort schetste de voor zitter vervolgens nog eens de re volutionaire start en de voor spoedige ontwikkeling van het jeugdwerk in de parochie St. Jan. „Nog steeds ontvangen we brie ven'van alle delen uit het land, waarin ons wordt gevraagd hoe wij dit toch aan de steel hebben gestoken", aldus de heer de Waal. Toch is het enthousiasme, waarmee destijds met 40 clubjes en 500 kinderen werd begonnen, niet helemaal meer aanwezig. De voorzitter weet dit vooral aan 't ontbreken van een eigen gebouw, tengevolge waarvan er nog steeds geen band is kunnen groeien tus sen de kinderen onderling en on der de leidsters en leiders. „Ons werk is nu te veel over de ge meente verspreid. We hebben niet één Terp, maar wel tien terp jes", aldus de voorzitter. De voorzitter wenste de Terp staf geluk met het idee 0111 alle clubjes te laten werken aan een „Panorama Terp". Een totaal plan voor dit panoroma is reeds gereed en op het komende Jeugd weekend, dat begin november weer zal worden gehouden, hoopt men reeds details van dit pano rama te kunnen exposeren. Aan dit panorama van een Terp zal door alle clubjes gewerkt wor den. In dit Jeugdweekend zag de voorzitter een belangrijk middel om het jeugdwerk, in het middel punt van de belangstelling te plaatsen. Het vorig jaar is dit weekend een grootse maniiesta- tie geworden. Men heelt toen een 1000 bezoekers geteld. Ook dit jaar zal dit weekend geen geld- Idopperij worden. De stichting wil zich ten aanzien van de in komstenbron beperken tot de verjaardagactie en de heer de Waal bracht alle parochianen hartelijk dank voor hun mede werking aan deze actie. De voorzitter sprak er ook zijn vreugde over uit dat het huisves tingsprobleem van de Andreas Zijlmansgroep is opgelost dank zii 't prachtige en royale gebaar van het kerkbestuur. Het nieu we hoofdkwartier aan de Win terdijk zal begin september wor den geopend. Met betrekking tot de zomerkampen deelde de heel de Waal mede, dat de welpen dit jaar óp kamp zullen gaan in Hcl- voirt, de verkenners in Overas- selt en de voortrekkers in Zwit serland. De kabouters van de St. Oda-groep gaan ook in Helvoirt op kamp en de gidsen gaan naar Rosmalen. De nieuw opgerichte horde van de A.Z.G. is intussen aangegroeid tot 16 welpen en zal na het zo merkamp 24 welpen worden. Jeugdvakantiewerk Door het enthousiasme van de Jeugdcentrale in Baardwijk was de mededeling van de voorzitter over het jeugdvakantiewerk voor velen geen nieuws meer (wij de den daarover in ons blad van j.l. maandag reeds een uitvoerige pu blicatie)). Met voldoening maak te de voorzitter echter nog eens melding van het subsidie van 900.--, dat door de gemeente werd verstrekt op voorwaarde dat het vakantiewerk dan voor de gehele gemeente zou moeten worden verricht. Dit gemeentelij ke samenspel is er gekomen tus sen de heren J. de Waal (Cen trum), J. Hoffmans (Baardwijk), M. v. Eijl (Zuid) en H. v. d. Veen (Besoijen). Over de diverse ac ties in het kader van dit jeugd vakantiewerk zullen over enkele weken uitvoerige mededelingen worden gedaan, aldus de heer de Waal. De noodzaak van het jeugdwerk In een boeiend betoog schetste vervolgens de aalmoezenier van de stichting, kapelaan Knaapen, de noodzaak van het jeugdwerk in de wereld. Allereerst wees ka pelaan Knaapen daarbij op het enthousiasme dat voortdurend bij de leidsters en leiders levend moet zijn. Belangrijker misschien echter nog dan dit enthousiasme is de overtuiging die dit enthou siasme moet steunen, de zeker heid namelijk dat het jeugdwerk een taak heeft en noodzakelijk is. Het gaat er niet om de kinderen wat 'afleiding te bezorgen, maar we moeten werkelijk leiding ge ven en dat kunnen we alleen als we van de noodzaak van het jeugdwerk overtuigd zijn. I)e aalmoezenier onderstreepte de noodzaak van het jeugdwerk in de wereld door te wijzen op een aantal verschijnselen waar door onze moderne samenleving wordt gekenmerkt. Daar is aller eerst de devaluatie van het gezin of m.a.w. het functie-verlies van het gezin. Het gezin van vandaag is over het algemeen veel kleiner dan vroeger en daardoor heeft liet kind veel minder de moge lijkheid om met andere kinderen op te groeien. De kans om samen te spelen is ook veel kleiner ge worden door het ontbreken van spelpartners. Het gezin van van daag is ook niet meer de leef- en werkeenheid waarbinnen alle be langrijke funkties van het leven een plaats hebben. Alles speelt zich buitenshuis af en in t huis gezin blijven veelal alleen nog maar het eten en slapen over en zelfs het eten gebeurt steeds min der in gemeenschap. Hieruit is toch wel duidelijk, aldus kape laan Knaapen, dat het kind thuis niet meer voldoende vorming krijgt voor zijn volwassenheid. Dus moeten huiten 't gezin kan sen geschapen worden voor het kind om wel voldoende kame raadjes te vinden voor een geza menlijk spel en waarin het kind zijn eigen spel en ontspanning kan vinden. Als tweede verschijnsel noem de kapelaan Knaapen het gebrek aan ruimte. Geen enkel modern huis biedt het kind voldoende speelruimte en ook om het huis heen kan het kind nergens zijn spel beleven. De straat is voor 't kind ook levensgevaarlijk gewor den, zodat we moeten conclude ren dat er voor het kind in onze samenleving geen plaats meer is. Overal stuit het kind op hekken, afrasteringen, muren en verbods bepalingen. Het kind kan voor zijn spel geen kant uit. Ook hier ligt dus weer een noodzakelijke taak voor het jeugdwerk: het scheppen van ruimte in de vorm van speelterreinen, clublokalen Als derde verschijnsel noemde aalmoezenier Knaapen het ont breken van ontmoetingspunten voor het kind met volwassenen. Thuis is praktisch alleen de moe der voor het kind aanwezig, want vader is de hele dag op het werk en oudere broers of zusters gaan veelal hun eigen weg. Daarbuiten ontmoet het kind de onderwijzer, de kapelaan, de politieagent, maar dat zijn voor het kind al leen maar „functies", waar zij de mens nooit doorheen voelen. Hier schept alweer het jeugd werk een mogelijkheid, want daar ontmoet het kind de leid ster en de leider, die deze taak niet als functie ziet of als beroep uitoefent, maar als volwassene dit werk vrijwillig op zich geno men heeft om samen met de kin deren iets te doen. Daarom moe ten wc niet al te pedagogisch willen doen en het niet zoeken in opvoedkundig verantwoorde methodes, liet is voldoende dat de leidster en de leider er is en door hun gedrag de kinderen duidelijk maken hoe een volwas sene is, wat hij denkt, wat hij vindt dat kan en niet kan, wat hoort en niet hoort. Tenslotte wees kapelaan Knaa pen er op, dat we het jeugdwerk niet moeten doen omdat we een bepaalde hobby zo leuk vinden of omdat we zo graag met kin deren werken al kan dat er ook wel eens bijkomen en ook niet omdat we zulke fantastische resultaten bereiken met de jeugd, maar omdat we er van overtuigd zijn dat dit werk noodzakelijk ge daan moet worden, waarin wij onze kinderen de kans geven blij ere en evenwichtigere kinderen te zijn en dus later ook gelukki ger en betere volwassenen. Na het serieuze gedeelte werd deze avond verder op hijzonder gezellige wijze doorgebracht, waarbij het orkest de Notenkra kers uit Oosterhout voor pittige dansmuziek zorgde. Dit 3e Sjeba-appèl mag in alle opzichten geslaagd worden ge noemd. „NAAR HET MIDDELPUNT DER AARDE" Dit filmverhaal is gebaseerd op Jules Verne's gelijknamige fantasti sche boek. De film geeft een boeiend beeld van de tocht van prof. Linden- brook door het bizarre onderwereld- se rijk, waar schokkende en ijzing wekkende dingen gebeuren. We zien de tocht, door de verzonken stad At lantis en het gevecht met de krank zinnige graaf Saknussem, die het binnenste der aarde als zijn rijk be schouwt. Na veel avonturen en vre selijke ontberingen bereikt het gezel schap ten slotte echter toch weer het oppervlak der aarde. Een boeiend en spectaculair film werk, waarin men met trucage zeer suggestieve beelden heeft weten te bereiken. In de hoofdrollen Pat Boone, James Mason, Arlene Deyhl en Diane Baker. Toegang 14 jaar. Van vrijdag tot en met zondag. „DE BEZETEN JACHT" De beroemde jager Harry Black (Stewart Granger) is door de Indiase regering aangenomen om een mensen- etende tijger te doden. Tijdens de eerste jacht krijgt Harry de tijger reeds onder schot, maar als hij wil schieten wordt de tijger opgeschrikt door de nadering van een auto. Het Voor het nieuwe Terp-gebouw, dat zal verrijzen aan de noordzij de van de Irenestraat, maakte architect K. C. Mekel bovenstaand modern en stijlvol ontwerp. De afmeting van dit gebouw is 3o x 34 meter. Parterre bevat het een werklokaal van 4.50 x 12.50 m., twee werklokalen van 4.50 x 6.00 m., een ruime berging, toiletten, een administratieruimte, garderobe en wasgelegenheden en een wooneenheid voor de concierge. De bovenverdieping bestaat uit een grote zaal, die door middel van tussenschotten in kleinere ruimten verdeeld kan worden, een vergaderzaal en een keukentje EEN OUD PLAATJE Nu de Kloosterwerf" door afbraak en ten bate van een aanstaande sa nering bijna geheel is verdwenen, lijkt het ons met ondienstig een oud plaatje te laten zien, waarop de oude Kloosterwerf nog in al z n glorie prijkt naast de oude Waterstaatskerk. Deze foto is genomen vlak voor de oude kerk ging verdwijnen, om plaats te maken voor onze huidige prachtige neo-byzantijnse kerk van St. Jan, nu ongeveer 35 jaar geleden. zijn Desmond Tanner (Anthony Steel), zijn vrouw Christian (Barbara Rush) en hun zoontje Michaël, die van de nabij gelegen theeplantage ge komen zijn om de oude vriendschap te hernieuwen. Desmond wil de vol gende jacht ook meemaken. De vol gende dag krijgt hij de tijger inder daad onder schot, maar raakt dan zo in paniek, dat de tijger Harry aan valt en hem zwaar verwondt. Harry wordt door Christian verpleegd en in zijn ijlkoortsen vertelt hij van een ge beurtenis, welke plaats vond toen hij en Desmond samen in Duitse krijgs gevangenschap waren en Harry ook door Desmonds zwakke karakter het kind van de rekening werd. Nadien heeft hij Christian leren kennen en is op haar verliefd geraakt. Van een huwelijk is echter nooit iets gekomen. Wanneer Desmond voor een bespre king naar Calcutta geroepen wordt, ontstaat er opnieuw genegenheid tus sen Harry en Christian en zij beslui ten samen weg te gaan, zodra Harry de tijger heeft gedood. Desmond keert echter eerder terug dan was verwacht en dan kan Christian niet meer besluiten hem te verlaten. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. „TARZAN EN ZIJN VIJANDEN" Tarzan, die bij voorkeur met zijn aap Cheeta in bomen woont, trekt er op uit om wraak te nemen op zijn oude vijand Slade (Anthony Quale), die vier ongewapende mannen koel bloedig heeft vermoord. De knappe avonturierster Angie heeft Slade aan gewezen als de dader. Slade, die vergezeld is van vier handlangers, besluit Tarzan op te wachten en hem een kopje kleiner te maken. Dit lukt uiteindelijk natuurlijk niet, ofschoon het er voor Tarzan (Gordon Scott) zo af en toe wel heel donkerbruin uit ziet. Tarzan komt tenslotte oog in oog te staan met Slade, waarbij de schurk zijn verdiende loon krijgt. Met de bekende Tarzansch reeuw keert Tarzan naar zijn oerwoudwo ning terug. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang 14 jaar. „DE SCHERPSCHUTTER" Bill Hickok (Gary Cooper) en Buffalo Bill (James Ellison) zijn hier verenigd in een spannende avonturen film, waarin een stelletje blanke schurken onder leiding van een ze kere Lattimer (Charles Bickford) de Indianen repeteergeweren leveren in ruil voor kostbaar bont. En dat in een tijd waarin de autoriteiten de groot ste moeite hebben om de oproerige Indianen in bedwang te houden. Bill weet na vele avonturen Lattimer on schadelijk te maken, maar tenslotte wordt ook hij op verraderlijke wijze neergeschoten door een van Latti- mers handlangers en sterft in de ar men van Ongeluks-Jane (Jean Ar thur). Een spectaculair en boeiend ver haal onder regie van Cecile Demille. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. Het Comité Ouden van Dagen te Waalwijk ZONDAGSDIENST ARTSEN Van zaterdagmiddag 13 uur tot zondagavond 24 uur; uitsluitend voor spoedgevallen. Zaterdag 25 en zondag 26 juni. Arts Dr. C. v. Heesbeen. Apotheek Nijman. MIOCH N. H. KERK WAALWIJK Zondag 26 juni 1960 10 u.: Ds. L. Schellevis. Beves tiging ouderling-kerkvoogd. N. H. KERK BESOIJEN Zondag 26 juni 1960 10 uur v.m. en 6.30 uur n.m.: Ds. J. Vink. N. H. KERK BAARDWIJK Zondag 26 juni 1960 9 u. v.m.: Ds. C. B. Schuurman. Wegens vernieuwingswerkzaam heden aan het kerkinterieur zal deze dienst plaats vinden in het Gemeenschapshuis. EEN ORGEL VAN PAPIER A.s. zaterdag 25 juni wordt weer papier opgehaald voor het Orgelfonds van de N. H. Kerk a. d. Haven. Dit is dus één week vroeger dan reeds werd medege deeld. GEREFORMEERDE KERK 5 uur: Dienst in Willem van Oranje College: Ds. v. d. Meulen. SINT CLEMENS BIBLIOTHEEK BAARDWIJK Zaterdags: 16.00 u.17.00 u. Zondags: 12.00 U.-13.00 u. RECTIFICATIE In ons bericht in ons vorig nummer omtrent de successen van de Waalwijkse deelnemers aan het Prov. Kampioenschap van de Ncd. Accordeon Associa tie te Breda gehouden, komt een ernstige vergissing voor. Lr staat dat de dames Sjaan Dingemans De tcho van het Zuióen ROEPT BIJ DEZE OP gegadigden die op dinsdag 19 juli a.«. het uitstapje naar Oisterwijk willen meemaken. Alle personen van 65 jaar en ouder (zowel mannen als vrouwen) komen in aanmerking. Men kan zich opgeven van maandag 27 juni n.m. tot en met vrijdag 1 juli (na deze datum kan niemand meer worden aangenomen) en wel bij de secretaris: A. TIELEN, Grotestraat 205, Waalwijk. Het Comité Ouden van Dagen. n V r- a a niMiri TT7 De dubbele rechtstandige tandenborstel Aanbevolen door alle tandartsen Grotestraat 327 Waalwijk Tel3Q71

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 13