wAALwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt Krijgt Waalwijk cultureel centrum in nieuw stadscentrum 7 BIJ DE VERJAARDAG VAN PRINS BERNHARD MAANDAG 27 JUNI 1960 83e JAARGANG No. 51 litgever vVaalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen hoofdredacteur: JAN TIELEN ■Jironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: TeL 2002 Dr. van Beurdenstraat 8 Tel.-adres: „Echo" Doorbraken vanuit Grotestraat, Mr. v. Coothstraat, Julianastraat en Stationsstraat naar cultureel centrum. De Waal wij kse gemeenteraad zal zich in zijn komende vergade ring bazig houden met het program van eisen dat is opgesteld met betrekking tot de bouw van een cultureel centrum in de ze gemeente. Voor de voorbereiding van de plannen tot de bouw van een gebouw, geschikt voor het gaven vu.i toneel voorstellingen en concerten, voteerde de raad een krediet van 13.320.in zijn vergadering van 25 april 1957. Uit een door de onderafdeling Toneel van de Raad voor de Kunst uitgebracht rapport van 1959 is gebleken dat er in de gemeente Waalwijk een zeer reële behoefte bestaat aan een redelijke accomodatie voor toneelvoorstellingen en dat er vol doende belangstelling voor aanwezig is. Stichting van gebouw een gemeentelijke taak In een uitvoerige inleiding bij het programma van eisen dat in de komende vergadering van de Waalwij kse gemeenteraad in be handeling zal komen, zegt het college van burgemeester en wethouders. „De ontwikkeling der gemeen te in al haar facetten in aanmer king nemende, zijn deze behoefte en belangstelling zonder meer te verklaren. De toenemende industralisatie en daarmede onafscheidelijk ver bonden de mechanisatie en de automatisering van de arbeid, de verhoging van de welvaart en de meerdere vrije tijd, waarover be schikt wordt, hebben de econo mische, maatschappelijke en so ciale structuur ook van onze ge meente belangrijk beïnvloed. De overheidszorg, in dit geval de zorg van ons bestuur, heeft zich naar best vermogen aan die ont wikkeling aangepast in haar taak bij de stedebouwkundige plan ning, bij het onderwijs in al zijn schakeringen, bij het scheppen van voldoende mogelijkheden op het terrein van de actieve en de passieve recreatie enz. Al deze veranderingen, welke zich reeds hebben voltrokken of welke zich nog verder zullen vol trekken, maken het noodzakelijk dat de plaatselijke overheid, wil zij van haar gemeente een leef bare gemeente maken, eveneens volle aandacht moet geven aan de culturele ontwikkeling. Het is onmiskenbaar, dat er in onze gemeente op dit gebied een belangrijke achterstand bestaat. En aangezien het leven nu een maal een harmonisch geheel vormt, zou het van een kortzich tig beleid getuigen indien wij aan dit integrerend bestanddeel van dat leven geen of geen voldoende aandacht zouden schenken. Met het oog op een gezonde en krach tige ontwikkeling van de levens gemeenschap in onze gemeente, zou dit zich op den duur wel moeten wreken. Primair behoort het niet tot de taak van het gemeentebestuur om, zelf culturele waarden te scheppen. Het culturele werk moet op de eerste plaats worden gedragen door de bevolking zelf, daarbij zo nodig gehol pen, gesubsidiëerd en geactiveerd door het plaatselijk bestuur. Daar evenwel het particulier initiatief alleen al uit financiële overwegingen niet in staat is om de accomodatie tot stand te bren gen, welke voor de cultuurbeoe fening een noodzakelijkheid is, ligt hier een taak voor ons be stuur. De stichting van een gebouw, dat aan redelijke eisen van acc<> modatie en outillage voldoet, is typisch een taak van het gemeen tebestuur. Bij de voorbereiding daarvan moet er van worden uitgegaan, dat het gebouw indien men daarin althans evenementen wil doen plaats vinden, welke een vormende waarde hebben en ar tistiek aanvaardbaar zijn in zijn accomodatie en outillage aantrekkelijk moet zijn voor be roepsgezelschappen, welke der gelijke op hoog niveau staande evenementen brengen. Wel dienen wij ons bij de op zet van dit gebouw te realiseren, dat de financiële offers, welke de stichting van dit gebouw vergen, onze draagkracht niet te boven mogen gaan. Vandaar dat wij bij de opstel ling van het programma van ei sen er van zijn uitgegaan, dat het gebouw voor meerdere doelein den gebezigd moet kunnen wor den en met name geschikt moet zijn voor toneelvoorstellingen, concerten, grotere bijeenkom sten, tentoonstellingen, enz. Daarnaast lijkt het uitgesloten een enigszins redelijke exploita tie te verkrijgen, indien het ge bouw niet zodanige voorzienin gen zou bevatten, dat een fre quent gebruik mogelijk is. Daarbij is gedacht aan de ex ploitatie van een bioscoop en eventueel van een restaurant. Uiteraard dient het gebouw in planologisch opzicht een centraal punt in het stadsbeeld te verkrij gen en moet het, hoewel eenvou dig en sober van structuur, aes- thetisch gezien van een behoor lijke architectonische conceptie zijn." Program van eisen In het program van eisen gaat het gemeentebestuur uitvoerig in op de doelstelling en inrichting van het gebouw, waaraan wij het volgende ontlenen. „Naar zijn bestemming voor 't geven van opvoeringen op het ge- ied van toneel, operette, revue, mogelijk opera, zomede van ca baret, kleinkunst en kamermu ziek vervult het cultureel cen trum cum annexis een centrale functie in het artistieke en cul turele leven der stad. Hiernaast dient de zaal van 't gebouw, ter verkrijging van gun stiger exploitatieresultaten, ge schikt gemaakt te worden voor het geven van filmvoorstellingen. Tevens zal het gebouw geaeco- modeerd dienen te worden voor het geven van concerten, aange zien de stad geen enkele accomo datie biedt voor het geven van een behoorlijk concert. Daarenboven zal het cultureel centrum de gelegenheid moeten bieden tot het houden van con gressen, wetenschappelijke en andere bijeenkomsten en grotere vergaderingen. Verder moet er rekening mede worden gehouden dat, zo nodig met hulpmiddelen, de gelegen heid moet geboden worden voor het houden van tentoonstellingen op het gebied van de schilder- en de beeldhouwkunst. Om naast het vorenstaande het cultureel centrum een zo groot mogelijk levendige plaats in het stadscentrum te geven, dient de foyerruimte, bij het niet in ge bruik zijn van het gebouw, de functie van restaurant te kun nen vervullen. Gelet op het feit, dat de zaal dienstig moet zijn voor het geven van filmvoorstellingen, zullen de vorm en de afmetingen daarvan speciale problemen met zich me debrengen. Is de ei-vorm of een variant daarvan met het brandpunt van de kleine cirkel op het toneel voor een schouwburg ten zeerste aan te bevelen, om de zaal ge schikt te maken voor het geven van filmvoorstellingen zal de ei- vorm daaraan enigermate dienen te worden aangepast. De zaalvorm is van een groot psychologisch belang, daar het samen tegenwoordig zijn en „be leven" van het gebeuren door de gerichtheid op het speelcentrum wordt bevorderd. Om het contact met het audi torium te verkrijgen en ander zijds de toehoorders werkelijk deelgenoot van het spel te ma ken, dient de gebruikelijke schei ding van toneel en zaal zoveel mogelijk vermeden te worden. Tenslotte behoort het complex op een stedebouwkundig en ver keerstechnisch punt geprojec teerd te worden met een café restaurant om mede als ont vangstgelegenheid dienst te kun nen doen. Het architectonisch uiterlijk van het te ontwerpen complex dient eenvoudig en stijlvol te zijn, rijk in zijn eenvoud. Topografie Over de topografie van terrein en omgeving zegt het program „Voor de bouw van het Cultu reel Gentrum is een terrein be schikbaar, gelegen tussen de Gro testraat, Mr. v. Goothstraat, Ju lianastraat, Stationsstraat. De ruime hoofdtoegangsweg vormt dc verbinding tussen de Julianastraat en de Mr. v. Cooth- straat, terwijl er nog een verdere toegang is geprojecteerd vanaf de Stationsstraat. Voor de voetgangers is cr ver der een riante toegang geprojec teerd vanaf de Grotestraat. Het gebouw vormt in zijn waarde een der hoofdprojecten van de stad. Dienovereenkomstig is het dan ook een waardige plaats toebedacht. Om het te binden aan 't stads centrum is vanuit de Grotestraat een winkelcentrum met galerijen geprojecteerd. Hierdoor zal' er een „trek" en rondgang gevormd worden, waardoor het gebouw- levendig betrokken wordt bij het standscentrum. Rond het gebouw is gedacht aan flatbouw in 3 lagen." Verdere eisen Over de verdere eisen zegt het program „Het cultureel centrum wordt onderverdeeld in een voorgebouw en een achtergebouw. Het voorgebouw bevat de toc- garmsruimte, wandelgangen, zaal, garderobes, foyers. Het achtergebouw wordt in hoofdzaak gevormd door het to neel met zijn annexen en een aan tal dienstruimten. Voorgebouw Naast het tracé van de weg moeten dc bezoekers met auto's gemakkelijk in file kunnen af- en aanrijden. Gerekend is op een parkeerruimte voor 100 automo bielen. Door haar ligging kan het pu blick op zeer korte afstanden de openbare middelen van vervoer bereiken. Er is rekening gehouden met het feit, dat nogal enkele bezoe kers van het cultureel centrum uit de randgemeenten zullen ko men. Deze zullen zich verplaat sen per auto. Hierdoor is 't grote aantal parkeerplaatsen gerecht vaardigd. Het is gewenst, dat voor -de voetgangers een ingang wordt ge projecteerd, die met zo weinig mogelijk hinder van het autover keer kan worden bereikt. Voor spreiding van de bezoe kers, in het gebouw moet na de vestibule een ruime hal aanwe zig zijn, waarop vestaires en roy ale trappen naar de balcons én wandelgangen naar de zaal aan sluiten. In de vestibule moet een be spreekbureau met een drietal lo ketten voor gelijktijdig plaats be spreken, afhalen van besproken plaatsen en verkoop aan het he-* gin der voorstelling, aanwezig zijn. Aansluitend aan vestibule en bespreekbureau moeten een di recteurs- en administratiekamcr en een kamer voor vergaderin gen ontworpen worden. De wandelgangen naar dc zaal moeten opgevat worden als te doorschrijden ruimten. Het ware mede gelet op de kosten, te overwegen om de ves tiaires bij de wandelgangen te projecteren, opdat, indien de op hanginrichting der kledingstuk ken demontabel gemaakt worden deze ruimten bij elkaar gevoegd, tot tentoonstellingsruimten kun nen worden ingericht. De te ontwerpen zaal moet circa 625 zitplaatsen bevatten. De zaaldiepte vanaf het brand- scherm tot aan de achterkant van de verstafgelegcn zitplaats, moet zo gering mogelijk gehou den worden. Daar de zaal tevens als bios coop dienst moet doen zal bij het bepalen van dc zaaldiepte ook aan de te stellen eisen aan een bioscooptheater aandacht moe ten worden geschonken. Ter verkrijging yan het ge vraagde aantal zitplaatsen is toe passing van een of meerdere bal cons toegestaan. Op het eerste balcon moet ten minste een loge geprojecteerd worden, welke aan 8 personen plaats biedt. Eventu eel kunnen meerdere loges wor den aangebracht. De zaal moei oplopend zijn, waarbij vanaf iedere zitplaats be hoorlijk zicht op het toneel mo gelijk moet zijn. De stoelen moe ten zo geplaatst worden, dat in de zaal geen dode hoeken over blijven. Tevens moeten de rug leuningen ten opzichte van de volgende rij verspringen. Tussen de zaal en het toneel moet een orkestruimte geprojec teerd worden, plaats biedend aan 75 musici. Deze orkestbak moet hydrau lisch of mechanisch verstelbaar zijn om ook als \oortoncel of als zaalvloer gebruikt te kunnen •worden. De vorm moet zodanig zijn, dat de klank van liet orkest gemengd de zaal binnenkomt. Om hiertoe een klankbord te for meren, zal ligging gedeeltelijk onder de toneelvloer met ten mi nimum hoogte van ^,5Ü m. nood zak-dijk zijn. Hel beweegbare gedeelte moet zodanige afmetingen hebben, dat hierop bij gebruik als zaalvloer de stoelen er snel op bevestigd kunnen worden. In aansluiting aan en in com binatie met de wandelgangen moet in het plan foyer-ruimte voor 625 personen worden gepro jecteerd. Rekening houdende met de kosten- van het project ver- dienst het aanbeveling om te be studeren om liet café-restaurant tc betrekken bij de foyer-ruimte, Vinders gezegd om een deel van dc foyer-ruimte te bestmmen tot Café-restaurant. Bij deze foyer en daarop aan sluitende wandelgangen moeten de nodige toiletgroepen voor da mes en heren met ruime voor portalen voorzien van spiegels worden gcprojectcrd. De foyer moet ingericht worden voor 350 zitplaatsen met tafeltjes en zou door middel van harmonicadeu ren in gedeelten deelbaar moe ten zijn, opdat gelijktijdig klei nere vergaderingen gehouden J unnen worden. Het café-restaurant, waaraan een buitenterras ware toe te voe gen, dient een afzonderlijke en- tréc tc bezitten in stijl evenredig aan het gebouw. Behalve de reeds genoemde dienstruimten moet het voorge bouw nog de volgende ruimten bevatten Twee ruimten voor beweegba re schijnwerpers ten behoeve van gekruiste belichting van ballet ten, revue's enz. Een projectie-cabine met een oppervlakte van 15 m2 te ont werpen achter in de zaal. Deze moet geheel brandvrij iqet voor portaal, tevens werkplaats, wor den uitgevoerd en tenminste een uitgang uitkomend in de buiten lucht hebben. Verder moet gedacht worden aan ruimten voor suppoosten en placiëres, waarin zij kunnen ver blijven tijdens voorstellingen. Te vens moet een werkstersruimte geprojecteerd worden voor kle ding en poetsmateriaal. Verder dient de ontwerper in of nabij het gebouw een oplos sing tc zoeken voor het stallen van pl.m. 450 stuks rijwielen. Achtergebouw In het stedebouwkundig ont werp is reeds rekening gehouden dat tapissières met de requisieten gemakkelijk de achterbouw kun nen bereiken. Het parkeren van deze wagens kan in de directe na bijheid gevonden worden. Dc toegangsdeur voor het in- en uitladen van de requisieten aan dc achterzijde van 't gebouw dient van voldoende grootte te zijn. Deze moet zodanig worden geplaatst, dat de vloerhoogte bin nen gelijk is aan de vloerhoogte van een normale vrachtwagen. Tevens ware een luifel te projec teren, opdat bij slecht weer het laden en lossen droog kan ge schieden. Voor decoropslag moet een behoorlijke opslagruimte ont worden worden. Toneel Mede gelet op het kostenfacet zal omtrent de nadere inrichting van het toneel, toneeltoren, to neelkelder, toneelopening met manteau (mogelijk verstelbaar), toneelvloer, werkbruggen voor coulissen, verlichtingshersenen enz., trekken, nevenruimten bij het hoofdtoneel, aantal kleedka- rnars, artistencantine, stemka mers, werkruimten voor elektri- ciën, timmerman, schilder, enz. ruimte toneelmeester, ruimte voor hydr. hef installatie en an dere installaties zoals noodver lichting en accu's, met de archi tect nadere contacten en bespre- Het is zonder twijfel bijzonder moeilijk om als echtgenoot van een koningin zijn houding en ar- i beid te bepalen tegenover een volk, waarover men geen regeer macht bezit. Dat is de moeilijke positie van een prins-echtgenoot, van wie verwacht wordt, dat hij zich nut tig maakt voor land en volk, waarvan hij nu deel uitmaakt. Wanneer iemand in het ver vullen van deze zeer moeilijke taak geslaagd is, dan is het prins Bernhard. Talloze keren, bij officiële ge legenheden, heeft hij onze konin gin terzijde gestaan in de repre sentatieplichten. Maar veel meer heeft hij ar beid verricht, die door niemand anders met zoveel vrucht kon worden gedaan. Vooral in het buitenland. Men noemt hem wel eens de reizende prins; ten onrechte ver wijt men hem dat hij vaak en soms lange tijd buiten eigen land is. Inderdaad, bekend zijn de veelvuldige reizen, die hij in Z. Amerika heeft gemaakt, doch hij heeft daar dan ook zoveel good will voor de kleine Nederlandse natie gekweekt, dat waardevolle contacten op het gebied van de handel en industrie tot stand kwamen. In het Nederlandse leger be kleedt hij de functie van inspec teur-generaal van de Koninklij- Foto: Paul Huf kc Landmacht en Marine, een rang en een functie die hij niet heeft gekregen omdat hij nu een maal Prins der Nederlanden is. Bij de inval van het Duitse le ger in 1940 verliet hij met zijn gezin het land. In Engeland heeft hij zich zeer verdienstelijk ge maakt bij de opbouw van een nieuwe Nederlandse krijgsmacht, waarbij hij verschillende rangen bij land- en zeemacht doorliep. In september 1944 volgde zijn be noeming tot bevelhebber van de Ned. strijdkrachten. Na dc be vrijding van de Zuid-Nederland se provincies werd hij aange steld tot opperbevelhebber van de Nederlandse binnenlandse strijdkrachten. Bij dc definitieve capitulatie van de Duitse troepen in de vesting Holland 1945 in ho tel Wageningen was prins Bern hard aanwezig. Een staat van verdienste en 'n activiteit voor ons volk, waar uit zijn populariteit in binnen- en buitenland te verklaren valt. Een bewijs hiervan was het meeleven van heel het Neder landse volk met de prins, toen hij kort geleden in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Met vreugde vernamen wij dan ook, dat hij hersteld het ziekenhuis kon verlaten. Op zijn 49c ver jaardag wensen wij hem die ge zondheid toe, die hem nog lang voor het Koninklijk gezin en voor ons hele volk zal doen be houden. kingen gevoerd moeten worden. Uit een oogpunt van brandvei ligheid moet over dc volle breed te van het hoofdtoneel en, indien door de ontwerper eventueel aan een zijtoneel wordt gedacht, ook hier over de volle breedte een brandscherm aangebracht wor den. Verder moeten hier de nodige uitgangen geprojecteerd worden, welke door zelfsluitende brand vrije deuren met sluizen worden afgesloten. Aan de zaalzijde moet vóór het brandscherm de mogelijkheid aanwezig zijn om een „sierdoek" aan te brengen. Achter 't brand scherm moeten een voordoek en een geluidsdoek worden aange bracht. Als principe moet gesteld wor den, dat de toneelverlichting be halve op het toneel ook vanuit de zaal onder verschillende in valhoeken moet plaats hebben. Dit dient zowel van boven als van opzij te kunnen geschieden. De ontwerper dient er reke ning mede te houden, dat voor de belichting van toneel, zaal en andere ruimten een lichtexpert, voor de toneelbouw een toneel- deskundige en voor de geluids techniek een acoustisch adviseur wordt aangewezen. vAn het Zuióen KERSTPAKETTEN-ACTIE OVERZEE DOOR NAT. KATH. THUISFRONT. Nu het aantal dienstplichtigen op Nieuw- Guinea aanmerkelijk wordt uitgebreid, doet het Nétionaal Katholiek Thuisfront dit jaar een dringend beroep op katholiek Neder land, om de Kerstpaketten-actie Overzee 1960 te doen slagen. De Stichting Nationaal Katholiek Thuis front werkt in deze Kerstpakketten-actie Overzee, nauw samen met het Protestans Interkerkelijk Thuisfront (P.I.T.). Naast de verzending van kerstpakketten aan de militairen op Suriname, Curasao en de Ned. Antillen, zal ook aan alle dienst plichtigen op Nieuw Guinea van land-, zee- en luchtmacht een kerstpakket verzonden worden. De aanmaak van pakketten moet reeds nu geschieden, daar in september a.s. de verscheping plaats vindt, willen deze pakketten ook tijdig, d.w.z. met Kerstmis ter plaatse kunnen worden gedistribueerd. De inhoud van deze pakketten zal be staan uit een complete schrijfmap, of een groot foto-album, of een z.g. reistoilettas. In totaal zal door het grotere contingent van militairen overzee dan vorige jaren, met deze gehele Kerstpakketten-actie ruim vijf en dertig duizend gulden zijn gemoeid. Vo rig jaar was dit f 20.000, -Dit stelt uiteraard de Stichting Nationaal Katholiek Thuisfront en het Protestants Interkerke lijk Thuisfront voor extra grote financiële consekwenties. Om deze reden houdt Katholiek Thuis front dan ook dit jaar weer een actie onder dc afdelingen van het Katholiek Thuisfront, om elke afdeling zulk een pakket te laten bekostigen, terwijl daarnaast aan een aan tal geselecteerde particuliere adressen een-

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1