wijlj DE 3 GETROUWEN De Langstraatseweg en de Prov. Staten Mgr. W. Mutsaerts gaat heen Mgr. Bekkers volgt op DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 27 JUNI 1960 La.; L DU LEDEN DER PROV. STA TEN WENSEN NADERE IN LICHTINGEN OVER DE LANG- STRAATWEG EN DE B.B.A. Uit het verslag der commissie van rapporteurs over de afdeling algemene zaken, ontleenen wij 't volgende over de „Langstraat"- weg en vragen over liet reizigers- vervoer en op verbeteringen in 't vervoer. Uit een en ander blijkt wel dat de Langstraat op het ter rein van goede wegen en ver keersmiddelen wel aardig achter op is geraakt in plaats van voor- uitgesteld, wat deze industri ële en agrarische streek toch wel hard nodig had en nog steeds dringend nodig heeft. In alle afdelingen vragen vele leden uitvoerig te worden inge licht omtrent de oorzaken en ge volgen van de stagnaties in de aanleg van de Langstraatweg. In hoeverre is er achterstand ont slaan in de uitvoering van het in november 1958 aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk en de gemeentebestu ren in de streek verstrekte nieu we planning-schema? Is er in de allernaaste toekomst nog een verdere achterstand in de uitvoe ring te verwachten b.v. voor wat betreft 't nieuwe wegvak Nieuw- kuijk-Drunen-Baardwijk? Wan neer zal de aanbesteding van het nieuwe wegvak 7100 m.) Waal wijkWaspik plaats vinden, waaromtrent in de tweede gewo ne zitting 1959 is meegedeeld dat de aanbesteding van dit gehele wegdek in 19Ü0 zal plaats vinden, terwijl in dezelfde zitting werd vermeld dat voor het einde van 1959 waarschijnlijk nog 't grond werk tussen Waalwijk en Was pik zou worden aanbesteed Zijn alle voor de aanleg van dit nieu- we wegvak benodigde gronden verworven? Zo neen, hoe is dan de stand van zaken en hoe ver zijn de onteigeningsprocedures gevorderd? Hoe ver is de grond verwerving voor de aanleg van het nieuwe wegvak Waspik Geertruidenberg (7300 m.) ge vorderd en zullen hier zeer tijdig de onteigeningsprocedures aan vangen, hetgeen nodig zal zijn om volgens de planning de aan besteding in 1901 of 1902 te kun nen doen geschieden? Tenslotte vragen zij of G. S. kunnen mee delen omstreeks welk tijdstip volgens de laatste planning de Maasroute-weg Den Bosch-Waal wij k-Geertruidenberg als auto snelweg met vrije en ongelijk vloerse kruisingen geheel voor het snelverkeer gereed zal zijn. B.B.A. In hun antwoord d.d. 30 dec. 1959 hebben G. S. meegedeeld dat zij ten volle bereid waren om ge gevens te verzamelen omtrent 't reizigersvervoer per N.V. B.B.A. in de Langstraat. Gesuggereerd was nadere inlichtingen te vra gen bij de Kamer van Koophan del te Waalwijk en bij de ge meentebesturen in de streek en om, indien de gegevens daartoe aanleiding zouden geven, bij de B.B.A. aan te dringen op verbe tering in het vervoer. Voor zover bekend is echter van de zijde van G. S., aldus het verslag, tot heden echter niets geschied, althans noch bij de Kamer, noch bij de gemeentebesturen zijn informa ties ingewonnen. Willen G. S. thans, aldus het verslag, zonder verder uitstel en overeenkomstig de gedane toezegging aandacht besteden aan deze aangelegen heid? GROOTSTE HANGBRUG VAN EUROPA IN ANTWERPEN Op liet ministerie van openba re werken in Brussel is de be slissing over de tweede oeverver binding over de Schelde in Ant werpen gevallen: het wordt een brug en dus komt er geen twee de tunnel. Tegen het advies van het Ant werpse gemeentebestuur in is de ze beslissing, die overigens nog niet officieel bekend is gemaakt in de Belgische hoofdstad geno men. Het voornaamste argument van de stad Antwerpen was, dat voor een brug opritten van ieder bijna twee kilometer nodig zul len zijn die moeilijk passen in de stedebouwkundige plannen. Het ministerie heeft het zwaar we gende argument, dat een brug goedkoper is, n.l. 800 miljoen frank tegen 1750 miljoen voor een tunnel. De plannen voorzien in een hangbrug, die een lengte zal heb ben van 2(320 meter en zich 55 meter hoven het Scheldewater zal verheffen. Feuilleton van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door HENRIC VAN NORCH 17). Op een morgen had het grote hunebed van Drouwen hun aan dacht getrokken. Ze hadden het monument met interesse opge nomen. Onder de grote dekste- nen en er om heen vonden ze en kele scherven van het aardewerk, afkomstig van potten, die vroe ger de bouwers van deze doden- tempel hadden gediend. „Zou er ook goud onder ver borgen kunnen zitten?" Deze vraag opperde de Buik. „Als het er ooit gelegen heeft, dan hebben latere geslachten het er wel weggehaald", meende de Schrale. „Het moeten reuzen zijn ge weest, die deze stenen hebben op gestapeld", oordeelde de kleine man. „Waarom? Denk je dat onze voorvaderen niets konden? Reu zen en kabouters, geesten en spo ken, het zijn alle uitvindingen van oude wijven en domme ke rels. Als'je iets ziet wat je niet kunt begrijpen, ga dan daaraan geen fantasieën vastknopen. Al de dwaasheden waaraan de men sen geloven, hebben al ellende genoeg gebracht over de wereld". Ze zochten een plaatsje in de zonoverstoven heide en begon nen hun proviand uit te pakken; de flinke wandeling die ze ach ter de rug hadden, had hun eet lust opgewekt. Ze waren nog met hun ontbijt bezig, toen daar op de heide een groot dier opdook, dat in hun richting naderde. Toen het beest naderbij gekomen was, bleek het een grote hond te zijn. De viervoeter bleef op een pas of tien van hen staan en staarde hen aan met vragende blik. Het was een armzalig schar minkel. De hond had de grove bouw van een dog, maar het vel zat strak over zijn ribhen en zijn flanken waren diep ingevallen. Het vel aan zijn hals was gedeel telijk kaal. De Buik mompelde: „Het lijkt 'n gevaarlijk beest" en hij schoof dichter naar zijn kameraad. „Stel je niet zo aan", vermaan de de Schrale. „Het is een arme stakker, die onze hulp inroept". Hij richtte zich tot de hond. Mgr. Bekkers Paus Johannes heeft de ont slagaanvrage van mgr. W. Mut saerts als bisschop van 's-Bosch ingewilligd. Reeds met ingang van aanstaande maandag 27 juni zal de leiding van het Bossche diocees in handen zijn van mgr. W. Bekkers, tot dusver coadju tor van mgr. Mutsaerts. Mgr. Bekkers ontving het be richt van zijn benoeming in Lourdes, waar hij deelneemt aan de grote IvAB-bedevaart. Onver wijld vingen talrijke Nederlan ders in Lourdes aan, de bisschop hun hulde te betuigen. De 78-ja- rige moeder van de 42-jarige mgr Bekkers, die de reis meemaakt, was een der eersten die haar zoon kon gelukwensen. Maandag a.s. reeds neemt de nieuwe leider van het Bossche diocees de werkzaamheden van zijn juist 71-jarige voorganger over. Mgr. Mutsaerts volgde in 1943 mgr. Diepen op. Officieel neemt mgr. Mutsaerts op donderdag 7 juli afscheid van zijn bisdom. Hij heeft die dag ge kozen, omdat het dan het feest is van de Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch. In de avond zal hij een pontificale mis opdragen in de Sint Jan, waarbij kardinaal Alfrink aanwezig zal zijn. Daar na volgt een huldiging in het Ca sino, waarop het afscheidsge schenk wordt aangebpden, een bijdrage voor de seminaria van het bisdomi. Op diezelfde bijeen komst kunnen de diocesanen mgr. Bekkers als nieuwe bis schop begroeten. Mgr. Mutsaerts zal zijn intrek nemen in het huis van de zusters Teresianen aan de Papenhulst in Den Bosch, waar thans mgr. Bekkers woont. Het jaarlijks uitstapje van onze ouden van dagen heeft twee facetten. Op de eerste plaats de vreugde en het plezier dat onze bejaarden aan dit uitstapje beleven en daarnaast de zorgen waarmee het comité bij het organiseren van dit uitstapje wordt geconfronteerd. Het eerste facet is ongetwijfeld het belangrijkste, maar de mate van vreugde en plezier is toch telkens weer afhankelijk van de oplossing van die „zorgenkant" Het mooie van dit jaarlijkse uit stapje van onze bejaarden is, dat het tot stand komt dank zij de royale steun van de burgerij. Zonder die steun zouden dit tochtje en het gezel lig samenzijn onmogelijk zijn en zou den de mensen, die allemaal hun ver diensten hebben voor onze samenle ving verstoken blijven van een dag, waarnaar ze verlangen en waarop ze recht hebben. Natuurlijk verlangen ze ernaar, want voor de meesten is het echt de enige mogelijkheid dat ze de neus eens buiten Waalwijk steken om hun ogen te gast te laten gaan aan „Kom maar hier, stumper. Je hebt zeker honger". De hond keek hem schuw aan, maar zijn staart deed toch een schamele poging om te kwispe len. Hein nam een snee brood, deed er dik boter op en wierp die naar het dier. Het uitgehongerde dier viel er op aan en met een paar gulzige happen was het brood verzwolgen. De Schrale ging door met voederen tot al hun brood in het grote holle lichaam van de rampzalige zwerver was verdwe nen. Daarop wierp hij een paar stukken kaas naar het dier. „Ja, jongen, nu heb ik niet meer". Begreep het dier hem? 't Kwam wat naderbij en ging ook in de heide liggen, de blik aldoor ge richt op Hein. „Ziet, dat hebben de mensen nu van hem gemaakt, een schuw, achterdochtig dier", zei de Schra le. „Toen het nog jong was en argeloos speelde, dartelde het vol vertrouwen en aanhankelijkheid om zijn meester en allen die het tegenkwam. Maar honger en sla gen en slechte behandeling heb ben een wantrouwend schepsel van hem gemaakt. Voor hem is de mens geworden de vleesge- het prachtige Brabant dat ons alle maal zo na aan het hart ligt. En recht hebben ze er ook op, u zult dat zon der meer met mij eens zijn. Er is niemand onder ons die zegt laat ze zelf hun peultjes maar doppen, ik heb er niets mee te maken, want u weet deksels goed dat u er wel mee te maken hebt en u weet ook heel goed dat we zonder dat „voorge slacht" niet zouden bezitten wat we thans hebben. We hebben aan deze bejaarden veel, heel veel te danken en niets ligt meer voor de hand dan dat we hun daarvoor dankbaar zijn. Ik behoef u hun verdiensten niet op te sommen, we weten dat allemaal en ieder van ons heeft wel reden tot persoonlijke dankbaarheid en waar dering. Wij leven in de gelukkige tijd, dat de bejaarden een wezenlijk en levend deel van de samenleving zijn. We hebben God zij dank de tijd achter de rug dat we de door ouderdom ver zwakte en niet meer arbeidscapabele mensen in een dode hoek van onze samenleving wegstopten, waar ze dan zelf maar moesten zien hoe ze aan hun „eind" kwamen, door iedereen en alles in de steek gelaten. Die „goeie ouwe tijdhebben we geluk kig gehad en vandaag de dag stellen we alles in het werk om onze be jaarden ervan te doordringen dat ze er bij blijven horen, ook wanneer ze niet meer achter de machine staan of hun rug krom werken op veld en ak ker. We zijn wat dat betreft zeer hu mane mensen geworden. We schep pen voor onze bejaarden een leefmi lieu, dat aan alle moderne eisen vol doet - al is het voor velen dan ook niet te betalen - en waardoor ze echt deel blijven hebben aan het le ven van de hedendaagse generatie. Ze staan niet buitenze zijn niet uit gerangeerd en ze worden niet ter zijde geschoven als werktuigen die hun dienst hebben gedaan. Wij bie den onze bejaarden een levensavond die doorzinderd wordt van een milde vreugde en een grote dankbaarheid. Onze ogen zijn opengegaan ten op zichte van de plicht welke wij jegens onze ouden van dagen hebben te ver vullen en dat is ongetwijfeld een van de beste dingen van deze overigens zo keiharde tijd. Ja, dat jaarlijkse reisje. U weet hoe het in het verleden is gegaan. De co mitéleden kwamen, vergezeld van ge luidswegens, door de straten van on ze gemeente en klopten aan iedere deur aan voor een bijdrage in de niet geringe onkosten van dat jaarlijkse „dagje uit". We hebben daaraan al lemaal onze bijdrage gegeven, elk jaar weer en al dan niet bewust 'en al dan niet met een dankbaar en blij hart. En misschien zijn daarbij de vrijgevigste handen wel gevonden in de buurten waar men het eigenlijk niet zou verwachten. Maar daar gaat het niet om, we hebben allemaal ge geven wat het hart ons ingaf en elk van ons heeft later zijn eigen verantwoording tegenover iemand die zich geen enkel rad voor ogen laat draaien. Maar la ten we nu maar aannemen dat ieder van ons heeft gegeven wat hij „of feren" kon. We hebben daarmee - zonder op de borst te kloppen - een enorm goed ding gedaan, want we hebben daarmee een vreugde en een plezier mogelijk gemaakt dat met geen geld te betalen is. Dit jaar gaat die collecte iets an ders. Er komen geen collectanten met geluidswagens door de straat, maar er wordt in alle stilte een leeg en velopje bij u in de bus gedeponeerd. De tekst op dit zakje zegt u duide lijk waarvoor dit envelopje dient. U moet - dat mogen we toch eigenlijk wel zeggen we moeten! - daar iets in doen voor het uitstapje voor onze ouden van dagen op 19 juli a.s. Dit GEVULDE zakje wordt op donder dag 30 juni of vrijdag 1 juli weer bij u opgehaald. U hebt ruimschoots de gelegenheid om u een ogenblik te bezinnen op de betekenic van dit uit stapje van onze bejaarden en op de plaats van de ouden van dagen in onze samenleving. U hebt ook ruim schoots de gelegenheid om dit hele zakje te vergeten en ik geloof zeker dat u dit achteraf zelf bijzonder zou betreuren. Doe het dus terstond. Doe meteen wat geld in dat envelopje, dan raakt het niet meer zoek, want we zijn nergens zo bezorgd voor als voor geld. Er kreperen eerder twin tig mensen van de honger 'en ellende in India dan dat een geldbeervan onze samenleving zich zal moeten af vragen: „hé, waar heb ik die vijf gul den gelaten? We weten precies waar ons geld zit, wat we niet weten of liever niet willen weten is waar het overtollige deel eigenlijk behoort te zitten. Maar goed, in Waalwijk hebben we geen geldber'endie liefdadig heid en menslievendheid plegen te gen 6 Wij geven zonder meer en met een royaal en warm gebaar. Wij willen de ons toevertrouwde rijkdom - want zo is het toch en geen ver dienste onzerzijds - liever later ver antwoorden tegenover de „Baas" die een onvoorstelbare „rente" uitkeert. Vergeet dat envelopje dus niet, maar steek er een dag vol zacht en onuitsprekelijk plezier in! Dit kan verwezenlijkt worden, dank zy Uw milde bijdragen worden duivel. Maar ik maak me sterk dat ik spoedig een trouwe vriend aan hem zal hebben, die me begrijpt en aanhankelijkheid toont. De magere man ging nu 't uit gemergelde dier weer vriendelijk toespreken. Langzaam schoof dat dichter naar hem toe en de kwispelende staart zwiepte reeds de heidepollen. Eindelijk lag de hond naast de Schrale, deze met zijn vragende ogen aldoor aan starende. „Braaf zo, mijn jongen", sprak deze. „Wees gerust, jebent nu bij vrienden aangeland; we zullen zorgen dat je huid weer glanzend wordt, de zieke huid in je nek zullen we genezen en met een paar dagen zul jij ook weer vreugde in het leven hebben. Je zult niet langer schuw om de tweebenige beesten behoeven rond te sluipen en de mestvaal ten af razen om je magere karkas voort te kunnen slepen in mate loze ellende". Hein aaide 't dier over de kop. „Hoe krijg je het in je hoofd. Het dier heeft me begrepen en vertrouwt me al ten volle". „Wat ben je van plan met hem?" „Wel, hij kan zich bij ons aan sluiten, dikkerd. We vormen dan een driemanschap van vriend schap en trouw. Maar hij moet ook nog een naam hebben, Buik je". De dikbuik pijnigde zijn her sens om een geschikte honden naam te vinden, maar alle door hem naar voren gebrachte, wer den door zijn vriend afgekeurd. De Schrale zat de hond een poos aan te staren. Toenzij hij lang zaam en nadrukkelijk: „Nu weet ik hoe onze vriend moet heten. Baron!" „Hè, Baron?" „Ja, luister. Het dier doet mij aan iemand denken. Ik heb zijn ogen, zijn blik herkend en weet nu wat direct in hem aantrok. Er woonde bij ons in de streek een baron. Het was een beste en een rechtvaardige kerel. Hij was een der weinigen, wien het geld niet slecht of hardvochtig gemaakt had. Ik kende hem van nabij en kende ook zijn blik en zijn oog opslag. Vier jaar geleden is deze baron plotseling gestorven on der verdachte omstandigheden. Welnu, Buikje, deze hond heeft zijn ogen en zijn blik." „Kom, laat ons gaan en wat lekkers voor de Baron kopen." Ze rezen op van het heidedek en sloegen de weg in naar Bor ger. Baron was ook gaan staan en keek hen vragend aan. De Schrale sprak hein toe „Kom maar jongen, we gaan een lekker hapje halen." En de grote magere hond volg de hen, nog niet uitgelaten en dartel, nog wat onwennig en be deesd, maar toch met 'n groeiend vertrouwen in deze mensen. In de herberg te Borger bestel den de mannen een warm maal. Er moest voor drie man eten ko men. „Voor drie man?" vroeg de kastelein. „Voor drie man", zei de lange magere, en terwijl hij op de hond wees, „dat is de derde man. Heb je voor hem ook een stevige kluif. Na het middageten gingen ze de heide weer op en zochten een scheper. Van hem kregen ze een middel om de uitslag op de hals van de Baron te genezen. „Die hond is een schapendief", zei de schaapherder terwijl hij op Baron wees. „Blijf jij eerlijk, als je niets te vreten krijgt?" vroeg Hein. De schaapherder grijnslachte, maar zweeg (Wordt vervolgd) zelfde verzoek wordt gericht. Zij, die dan daadwerkelijk dit speciale werk van Thuisfront willen steunen, kun nen een bijgesloten kaart invullen, met hun naam en adres. Deze kaart wordt bij een pakket gevoegd, zodat de ontvanger kan weten dat het niet de ongrijpbare Thuis fronten zijn, die aan hen dachten, maar de individuele burgers, die door middel van die Thuisfronten in de gelegenheid waren hun belangstelling te laten blijken. Alle gewenste inlichtingen worden gaar ne verstrekt door het secretariaat van Na tionaal Katholiek Thuisfront, Anna Paulow- nastraat 48 te Den Haag, telefoon 0 70 - 33.13.94. Giro 520.000. NATIONALE METSEL-, STRAAT- MAAK- EN STUKADOOR WEDSTRIJDEN. Nieuw patroon voor Veemarkt te Rotterdam. Door de omstandigheden gedwongen wordt dit jaar in één onderdeel van de 8e nationale metsel- en straatmaakwedstrijden op 30 juni en 1 juli a.s. te Rotterdam een stap terug en in een ander onderdeel een stap vooruit gezet. Nu de Ahoy-hallen, die de laatste jaren onderdak boden voor het nationale feest van troffel en kaphamer, bezet zijn door de Floriade, keren de organisatoren van de ambachtelijke strijd om de zilveren metsel en straatmaaktrofeeën terug naar de roman tiek van de tent der eerste jaren. Bij het Bouwcentrum - tóén nog alleen het be-, kende ronde gebouw - is echter geen ruimte meer voor het opslaan van de gi gantische tent, zodat in overleg met de Ge meente Rotterdam de Veemarkt werd ge kozen als werkterrein. Aangezien een marktplein zeer geschikt is om in baksteen te worden uitgevoerd, heeft de Nederland se baksteenindustrie de Gemeente Rotter dam in ruil voor het beschikbaar stellen van de ruimte aangeboden in de sector straatmaakwedstrijden de werkstukken zo danig te laten maken, dat zij een blijvend karakter kunnen hebben, zodat de Vee markt Rotterdam een gedeelte plaveisel gaat krijgen van bijzonder spectaculair pa troon. De gemeente heeft dit aanbod gaar ne aanvaard. De organisatoren van de metsel- en straatmaakwedstrijden overwegen nu om in de toekomst ook in de sector metsel- wedstrijden een zodanige vorm van werk stukken te vinden, dat ook deze van blij-, vende aard kunnen zijn, bijvoorbeeld de coratieve wanden van bouwwerken. Aan de metselwedstrijden wordt dit jaar deelgenomen door de beste leerlingen van 61 Technische Scholen waar het vak met selen in het rooster is opgenomen, alsmede door 14 jongelui van het leerlingstelsel met selen. Aan de straatmaakwedstrijden nemen deel 28 jongelui van het leerlingstelsel straatmaken. Ook dit jaar zullen tegelijkertijd weer stukadoorwedstrijden worden gehouden de 3 beste leerlingen van de Technische Scho len, waar het vak stukadoren wordt onder wezen, zullen de strijd aanbinden om de zilveren Pleistertroffel. Daarnaast nemen aan deze Stukadoors wedstrijden ook nog 6 leerlingen deel van het leerlingstelsel stukadoren. De zilveren troffels en kaphamer zullen worden uitgereikt door de wethouder van Openbare Werken te Rotterdam, de heer Mr. H. Bavinck.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 2