wAAlwijkse en UnqstRAAtse couraiu Prol-Christelijke bejaardencentra in Sprang-Capelle en Waalwijk m Gemeenteraad Heusden Prot-Chr. Streekbejaardencentrum Sprang Prot-Chr. STREEKBEJAARDENCENTRUM IN TUINDORP, BESOYEN - ru~; ffBI Einde 1958 hebben wij in ons pelle en in onze gemeente (Be- onzer lezers, van een en ander blad beschrijvingen gehad van de soijen). Nu aan beide de rijks- nog eens de voornaamste gcge- plannen voor een christelijk be- subsidie is toegekend, achten wij vens te laten volgen, met de op- jaardencentrum in Sprang-Ca- het niet ondienstig ter oriëntatie merking dat naar wij vernemen Op 29 mei 1957 werd de notariële acte opgemaakt om te komen tot de stichting van een Protestants bejaar dencentrum. De gezamenlijke diaconieën van de N. H. Kerken van Sprang, Capelle, Loonopzand, Waspik en 's-Graven- moer en de Geref. Kerken van Sprang, Capelle en 's-Gravenmoer steunden deze stichting; zij hadden ingezien, dat voor vele ouden van da gen geen rustige levensavond meer mogelijk was. Het tehuis zal openstaan voor alle protestantse gezindten, terwijl de verzorging zal geschieden vanuit het christelijk geloof, zoals dat tot uit drukking komt in de Drie Formulie ren van Enigheid. Terrein. 1 Het bejaardentehuis zal worden gesticht op het terrein te Sprang, omsloten door de Kerkstraat, Oude straat, en Molenstraat; het is een gunstige ligging in het nieuwe uit breidingsplan van Sprang. Het ontwerp. Het architectenbureau Maaskant te Rotterdam heeft het ontwerp ge maakt en het complex zal bestaan uit een hoofdgebouw met 61 bedden en 26 afzonderlijke be jaarden woningen, welke ten westen van het hoofdge bouw aan de Burg. Meijerstraat zijn gelegen; het geheel is vervat in plantsoenen en groenstroken. Het hoofdgebouw heeft vleugels, de plannen van het bejaarden centrum te Waalwijk sindsdien enigszins zijn gewijzigd. A A waarvan de westelijke uit twee ver diepingen bestaat. In de oostelijke vleugel vindt men de dienstvertrek ken, w.o. een dokterskamer, een iso leerkamer, een modem ziekenzaaltje en een aula. Tevens is er in onder gebracht een eetzaal en een recreatie zaal, welke laatste twee tot één zaal kunnen worden verenigd voor kerke lijke en feestelijke bijeenkomsten. In het hoofdgebouw vindt men 54 één- en 6 twee-persoons kamers. Verder heeft het gebouw alle ver dere accomodatie welke nodig is. De één-persoons kamers bevatten zit- en slaapruimte, een kast en een afzon derlijke ruimte waarin een aanrecht, toilet en garderobe. De twee pers.- kamers hebben een afzonderlijke slaapruimte. De losse woningen bevatten een kamer, slaapkamer, keuken, kast, bad kamer, kleine hal, bergingsplaats en in een nis aan de buitenzijde is een bank aangebracht. De prijs. De pensionprijs zal f 2200.- gaan bedragen naar raming, voor het hoofdgebouw, per jaar. Het juiste bedrag zal nog nader worden vastge steld. De stichting beoogt een streek- centrum, dat open staat voor aan sluiting van andere Ned. Herv. ge meenten. Dagelijks is de geestelijke ver zorging opgedragen aan een predi kant van de Ned. Herv. gemeente te Besoijen. De grondslag is de Bijbel, als het Woord van God, volgens de drie formulieren der eenheid. Het bestuur zal gevormd worden door de kerkeraden, die bij de stich ting zijn aangesloten. De ligging. Het te stichten streek-bejaarden- centrum zal worden gesitueerd in het meest westelijke deel van de gemeen te n.l. in Tuindorp-Besoijen en wel in de Bocht van de Van Bercken- rodelaan en de Mercatorlaan, ten westen van de Besoijensestraat. De Omvang. Het streekbejaardencentrum zal bestaan uit een hoofdgebouw, dat 70 bedden zal tellen en 32 afzonderlijke woningen voor bejaarden, welke om het'hoofdgebouw zijn gegroepeerd, te midden van riante groenstroken en parken. Het gehele terrein heeft een oppervlakte van ca. 2 ha. Het hoofdgebouw is een langge rekt gebouw, met drie woonlagen; het is 66,50 meter lang, 11,5 meter diep en 12,5 meter hoog. In een flauwe bocht zijn hieraan vastge- bouwd een dienstvleugel van 23 x 8 meter en 'n eetzaal van 14 x 9 meter, welke met een aangrenzende recrea tiezaal d.m.v. klapdeuren tot één grote ruimte veranderd kan worden en een rouwkamer van 12 x 11,5 m. Dit hoofdgebouw bevat een modern ingerichte ziekenafdeling. De eet zaal kan ook worden gebruikt voor kerkelijke diensten en feestelijke bij eenkomsten. Elk kamertje heeft een inhoud van 83 m3 en bevat een halletje, wasbak, toilet en ruime bergkast. De kopka- mers van elke woonverdieping bevat ten twee-persoons kamertjes. De ge bouwtjes rond het hoofdgebouw wor den gebouwd in twee rijen van 5, een van 8 en verder nog 7 dubbele wo- Carillon gaat s nachts zwijgen Sportvelden in het vooruitzicht gesteld. ningen. Dit zeer fraaie geheel is een ontwerp van Architectenbureau Wie ger Bruin Vink te Amsterdam. De pensionprijs in het hoofdge- bquw bedraagt ongeveer f 2400. - per jaar. Over het juiste bedrag zal nog nader bericht volgen. De afzon derlijke woningen zullen pl.m. f 10.- tot f 11.- per week moeten opbren gen. VRIJDAG 1 JULI 1960 xaw 83e JAARGANG No. 52 De rcho van het Zuióen Titgever sVaalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen hoofdredacteur: JAN TIELEN gironummer 50798 Pit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205. Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. 2002 Pr van Beurdenstraat 8 Tel.-adres: ..Echo" -- Lit v-aitijm** rh-; Plattegrond van het Bejaardencentrum gelegen tussen de driehoek Oudestraat, Kerk straat en Molenstraat te Sprang. ted,**. Het frontaanzicht Hoofdgebouw Verzorgingshuis van 't Bejaardencentrum te Sprang. Een maquette-foto van het te stichten Hervormde Streek-bejaardencentrum in Tuindorp-Besoijen, gelegen in de bocht Van Berckenrodelaan - Mercatorlaan. Duide lijk ziet men het langgerekte hoofdgebouw en de eetzaal, welke als tussenlid fungeert tussen hoofdgebouw en dicnstvleugel. Achter en rechts van het hoofdgebouw zijn de afzonderlijke bejaardenwoningen geprojecteerd. Het geheel is een ontwerp van het architectenbureau Prof. Wieger Bruin Vink te Amsterdam. Vrijdag 24 juni j.l. kwam de raad der gemeente Heusden in openbare vergade ring bijeen. Wegens ziekte van Burge meester A. van Delft, trad als voorzitter op de loco-burgemeester, de heer A. M. Ver schuur. Met kennisgeving was afwezig de heer A. Buijs. Na opening door de voorzitter, werd door hem mededeling gedaan over de toe stand van de Burgemeester, welke daags tevoren, tijdens zijn ambtsbezigheden, door een ernstige hartaandoening werd getroffen en ijlings naar het Groot-Ziekengasthuis te 's-Bosch moest worden vervoerd. De toe stand van de Burgemeester was volgens spreker thans naar omstandigheden rede lijk wel te noemen en hij sprak de hoop uit dat het de goede God zal moge behagen hem weer spoedig geheel hersteld te laten terugkeren en zijn arbeid weer zal kunnen hervatten. De heer van Herpt, sprekende namens de raad, sloot zich aan bij de woorden .van de voorzitter. Bij de vaststelling van de notulen van de vorige vergadering, informeerde de heer van Herpt naar het plan van de PNEM, waarvan in deze notulen sprake is, tot het aanbrengen van een ondergronds lichtnet in de kerkdorpen Herpt en Hedikhuizen. Verder informeerde spreker of de door hem in de vorige vergadering gedane sug gestie over een fiets- en wandelpad op de Bernse dijk, reeds was bekeken. De voor zitter kon op geen dezer vragen een defi nitief antwoord geven, daar de Burgemees ter beide gevallen in behandeling had. Hierna werden de notulen vastgesteld. Punt 3, ingekomen stukken. Na de ge-, bruikelijkc goedkeuringen van Ged. Staten van reeds eerder genomen raadsbesluiten en de verschillende rapporten van het verifi- caticbureau, werd een schrijven behandeld inhoudende een verzoek om subsidie voor de Stichting Vorming Bedrijfsjcugd te 's-Her- togenbosch. Op voorstel van B. en W. werd besloten aan deze stichting eenzelfde sub- Gidie toe te kennen als in het thans lopen de dienstjaar Verder was een schrijven ingekomen van 3 inwoners van de gemeente Heusden, wo nende in het Bijltje (de Hoeve) om aan leg van een drinkwaterleiding. De voorzitter deelde mede dat contact was opgenomen met de Waterleiding-Mij. Noord-Oost-Brabant, welke dat gebied ver zorgd en hiervan tijding had ontvangen dat de kosten van aanleg van een buisleiding voor deze drinkwatervoorziening in „Het Bijltje" op f 483. - zou komen. B. en W. stelden voor dit bedrag hier voor te voteren, waarmede de raad zich accoord verklaarde. Van de Ulo-school-commisie was een verzoek ingekomen tot herziening van het besluit om medewerking d.d. 18 aug. 1953. Op voorstel van B. en W. zal dit ver-, zoek eerst om advies aan de heer Inspec teur worden toegezonden en indien mogelijk in de eerstvolgende vergadering worden behandeld. Punt 4. Het algemeen ambtenarenregle ment, de wachtgeldregeling, de arbeids overeenkomstenverordening en de kinder toelageregeling werden conform het voor stel van B en W. gewijzigd. Punt 5. Besloten werd om deel te nemen in het maatschappelijk kapitaal van de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten met 22 aandelen elk van f 1000. - Punt 6. De raad ging accoord met het voorstel van B. en W. tot het garanderen van hoofdsom en rente van geldleningen onder verband van eerste hypotheek inge volge het besluit bevordering eigen woning- bezit. Het betrof hier twee aanvragen, een van f 10.000.- en een van f 11000.-. Punt 7. Het voorstel van B. en W. tot beschikbaarstelling crediet voor aankoop van een nieuwe, zwaardere motormaaima- chine, bracht de raad aan het praten. De heer de Vroome vroeg wat er met de an dere machine aan de hand is; deze is vol gens spreker nog geen drie jaar in gebruik. Spreker kan zich niet voorstellen dat deze machine al versleten is. Volgens wethouder Rijke is de oude machine te licht voor het werk waarvoor deze gebruikt moet worden; vandaar het voorstel tot aankoop van een zwaardere. De heer van Herpt suggereerde of het niet beter en voordeliger zou zijn het j maaien van de diverse grasvelden door een loonwerker te laten uitvoeren. Spr. vreest dat er anders over enkele jaren weer een grote uitgaaf gedaan zal moeten worden voor aankoop van een nieuwe machine. Spr. stelde tevens voor om de bermen van de i wegen te Herpt en Hedikhuizen eens een goede beurt te geven. De heer Vroome had ook klachten over de wegbermen te Oudheusden; de brandnetels, zei hij, staan er manshoog. Ook de heer Janssen had kritiek op het onderhoud van de wegber men en plantsoenen te Oudheusden. i De heer van der Pol vroeg of er advies j was ingewonnen over de aankoop van zo'n machine en bij wie. De heer Schippers zou graag zien dat wanneer tot aankoop van een nieuwe machine zou worden overgegaan, de plaatselijke handel hierbij werd ingescha keld. Volgens de voorzitter was er inderdaad bij deskundigen om advies gevraagd om trent de aankoop van een motormaaimachi- ne. Ook was in verschillende omliggende gemeenten gevraagd naar de doelmatigheid van zo'n machine. De raad gaf tenslotte zijn goedkeuring om het benodigde crediet (f 1575.-) beschikbaar te stellen. Punt 8. Ingevolge verzoeken van de schoolbesturen van de meisjes- en jongens school en van de Ulo-school-commissie, om schikbaar te stellenaan de Ulo-school- artikel 72 der lager onderwijswet 1920 werd besloten de volgende bedragen be schikbaar te stellenaan de Ulo-chool- commissie f 142.50; aan het bestuur der R.K. Meisjesschool f 2.542.50, te weten f 2408.- voor meubilair en f 144.50 voor R.K. jongensschool een bedrag van schoolbehoeften; aan het bestuur van de R.K. jongensschool een bedrag van f 3.480.33. Voor al deze gevallen werd ad vies ingewonnen bij de inspecteur van het lager onderwijs. De stichting Herv. Onderwijs te Heus den verzocht beschikbaarstelling van gel den ingevolge art. 50 der Kleuteronderwijs wet. Gezien het advies van de inspectrice stelden B. en W. voor een bedrag van f 910.25 beschikbaar te stellen. Ook hier mede ging de raad accoord. De speeltuinvereniging „Het Kinder weitje" wil een afrastering plaatsen rond om de speeltuin. De kosten hiervoor zijn geraamd op 'f 1862.50. Het bestuur dezer vereniging is bereid zelf hiervoor een groot bedrag te voteren; ook enkele particulieren hebben steun toegezegd. Op voorstel van B. en W. werd besloten uit de gemeentekas f 500. - hiervoor bij te dragen. Punt 9. Benoeming leden voor de ge meentelijke instelling voor maatschappelijke zorg. Na gehouden stemming werden de navolgende kandidaten benoemd: Mr. L. H. A. Verhoeven (10 stemmen), D. van Loon (10), J. Branderhorst (10), G. Verwey (10), L. van Meerkerk (9), M. J. Buijs (9); J. Verhoeven (8) en Th. Gcurtz (8 stemmen). Punt 10. In verband met de opheffing van de Godshuizen werd aan de heer A. P. J. Vreeburg en aan mej. E. Jennekens, met ingang van 1 juli 1960 eervol ontslag verleend resp. als armenarts en als verlos-, kundige. Thans stelden B. en W. voor de heer A. P. J. Vreeburg en mej. Jenne kens met ingang van 1 juli 1960 te benoe men als armenarts en als verloskundige in dienst van de gemeentelijke instelling voor maatschappelijke zorg, tegen eenzelfde be loning als in hun vorige betrekking, n.l. voor armenarts f 620. - per jaar en voor verloskundige f 1200.— per jaar. De heer van Herpt vroeg of deze be noemingen zonder meer te goedertrouw konden worden aanvaard. Spreker was van mening dat hiertoe een stemming noodza kelijk was. Nadat de voorzitter de raad had afgevraagd of zij een stemming hiertoe wenselijk achtte en geen der leden een wens daartoe kenbaar maakte, werd besloten deze benoemingen te aanvaarden. Punt 11. Voorstel van B. en W. tot het verlenen van eervol ontslag van de rent meester-secretaris der Godshuizen, de se cretaris van het burgerlijk armbestuur Herpt en de leden van het college van regenten van de godshuizen en de leden van liet burgerlijk armbestuur Herpt. Na een discussie hieromtrent werd be sloten aan voornoemde personen eervol ontslag te verlenen onder voorbehoud dat bij de controle na overdracht van de onder hun beheer geweest zijnde bescheiden en kasmiddelen alles in orde is bevonden. Punt 12. Besloten werd tot wijziging van de gemeente- en bedrijfsbegrotingen 1959 in verband met beëindiging van de dienst. Rondvraag. De heer van Vugt had her haaldelijk klachten vernomen van personen die in de omgeving van het gemeentehuis wonen, dat zij 's nachts niet konden slapen vanwege het carillon. Spreker vroeg of het niet mogelijk is het carillon 's nachts stil te zetten. De voorzitter zei dat het stilzetten van het carillon tijdens de nacht wel mogelijk is, doch dat de raad nog geen 3 jaar ge leden bij stemming had besloten het carillon 's nachts door te laten spelen.. Nadat hier-, over was gediscusseerd werd besloten het carillon 's nachts het zwijgen op te leggen en wel van 11 uur 's avonds tot half 7 's morgens. Verder had de heer van Vugt gezien dat bij de R.K. Kerk en de R.K. pastorie de afscheidingshaag was verzet. Hierdoor was ter plaatse een groot stuk terrein vrij gekomen. Spreker vroeg of het niet mogelijk is om de daar aanwezige on gelukkige bocht in de weg door wegver- breding weg te werken. De voorzitter deelde hieromtrent mede dat B. en W. deze zienswijze deelden en reeds besloten hadden om in de eerstvol gende raadsvergadering met een eenslui dend voorstel ter tafel te komen. De heer van Vugt wilde verder nog we ten of er nog plannen bestonden tot aan leg van een jachthaven en of hierover al met de stedebouwkundigc was gesproken. De voorzitter kon zich hierover voorals nog niet verder uitlaten, maar, zo zei hij, er wordt aan gewerkt. De heer de Vroome vroeg hoe het stond met de voorbereiding om te komen tot aanleg van een fietspad langs de Hoge Maasdijk. De voorzitter zei dat besprekin gen hierover gaande zijn met het Kroon domein. De heer Janssen informeerde of de straatverlichting wel eens wordt nagezien, daar er in Oudheusden nogal klachten wa ren over dqfecte straatlantaarns. De voorzitter was van mening dat dhr. van Bergen wekelijks alle straatlantaarns controleerde, doch, zo zei hij, wanneer er een lamp stuk is, kan men dit bij dhr. van Bergen melden. Dit, zo zei de heer Janssen, heb ik al tot driemaal toe gedaan, doch tot op heden zonder resultaat. De voorzit ter zou dit geval laten onderzoeken. De heer Brink informeerde hoever men gevorderd was met de sportvelden. Er wordt gestreefd naar een snelle op-. lossing, zei de voorzitter; voor een tijde lijke oplossing van het sportveldenprobleem Is alles klaar, maar daar de mogelijkheid bestaat om binnen afzienbare tijd tot een definitieve oplossing te komen, is door B. en W. nog een afwachtende houding hier omtrent aangenomen. De heer de Gouw informeerde of B. en W. er niet voor konden zorgen dat voor de winter de voorgestelde verbeteringen aan het lichtnet in Hedikhuizen zijn beslag zouden krijgen. Volgens de voorzitter wordt hierover nog - steeds contact onderhouden met de PNEM. Hierna sloot de voorzitter de vergade ring.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1