wAaLwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Wijzigingen in de sociale verzekeringswetten BINNEN- EN BUITENLAND ZWITSAL DE RODE HAND MOEDER WORDEN... en de wrekende arm PRISMA C'i VRIJDAG 1 JULI 1960 83e JAARGANG No. 52 In enkele sociale verzekeringswet ten zijn wijzigingen van kracht ge worden, weike wij in het kort onder de aandacht van onze lezers willen brengen. ONGEVALLENWET 1921. De renten aan getroffenen, welke zijn gebaseerd op een arbeidsonge schiktheid van meer dan 2o als mede die aan de nagelaten betrekkin gen (voorzover niet samenlopend met een weduwen- of wezenuitkering in gevolge de A.W.W.) worden gere kend van 1 april 1960 af, ten laste van het rijk, verhoogd met een bij slag welke uitgedrukt wordt in pro centen. Deze bijslagen bedragen thans 76 Z\ voor ongevallen vóór 1 ja nuari 1947. Naar gelang de. onge vallen plaats hebben gehad op een later tijdstip lopen deze bijslagen te rug tot 1 voor ongevallen in de maanden februari en maart 1961. Een bijslag minder dan 5 cent per dag wordt niet verleend. De betalin gen worden slechts gedaan aan rente trekkers beneden 65 jaar tot zij die leeftijd bereikt hebben. Geen bijslag wordt verleend indien de rente is ge baseerd op het minimumdagloon voor manlijke arbeiders Deze minimum daglonen bedragen voor volslagen arbeiders f 9.30 tot f 8.50 arhan- kelijk van de gemeenteklasse indeling. LAND- EN TUINBOUW- ONGEVALLENWET. Voor deze wet gelden dezelfde wij zigingen als voor die welke hiervoor zijn vermeld voor de ongevallenwet 1921. ZIEKTEWET. Aanspraak op uitkering in ver band met zwangerschap en bevalling wordt gelijk gesteld met ziekte. Bij arbeidsongeschiktheid wegens zwan gerschap of tengevolge van de be valling bestaat dus aanspraak op zie kengeld. Ongeacht de arbeidsongeschikt heid bestaat aanspraak op zwanger schapsuitkering (ter hoogte van het volle dagloon) met ingang van de 35- ste week van de zwangerschap (of zoveel later als het werk gestaakt is), mits de verzekerde een verklaring overlegt van een geneeskundige of vroedvrouw, waarin is aangegeven hoever de zwangerschap is gevorderd, de z.g. zwangerschapsverklaring. De ze uitkering wordt verleend tot de werkelijke bevallingsdatum, in het al gemeen dus 6 weken. De oude tekst luidde gedurende ten hoogste 6 we ken. Met ingang van de dag na de be valling bestaat - ongeacht de ar beidsongeschiktheid - aanspraak op bevallingsuitkering (eveneens ter hoogte van het volle dagloon) gedu rende tenminste 6 weken. Is de ver zekerde daarna nog arbeidsonge schikt tengevolge van de bevalling, dan kan eventueel in totaal over 52 weken aanspraak op deze uitkering worden gemaakt. INV ALID1T EIT S RENTE. De toeslagen op en naast de inva- liditeitsrente zijn eveneens gewijzigd. De bepalingen luiden thans als volgt: aan de rentetrekkers beneden 65 jaar wordt ten laste van het rijk een toe slag verleend van 290% (voorheen 190 op de invaliditeitsrente. Voorts wordt er gegeven een ge zinstoeslag van f 73.- per maand (was f 51.-) naast de invaliditeits rente, mits de rentetrekker een ge huwde man is, of een gehuwde vrouw die kostwinner is van haar gezin, of een gehuwd geweest zijnde man of vrouw met kinderen beneden 16 jaar of daarmede gelijkgestelde kinderen, zoals bepaald bij de kinderbijslagwet. Aan de gehuwde vrouw wordt geen gezinstoeslag toegekend, wanneer ook de echtgenoot een invaliditeitsrente geniet en daardoor tevens de gezins toeslag. Bij samenloop van invaliditeits rente en ongevallenrente wordt de gezinstoeslag slechts verleend, indien en zover die toeslag de ongevallen rente en de daarop verleende bijsla gen overtreft. Aan een weduwe die aanspraak heeft op wezenpensioen ingevolge de algemene weduwen- en wezenwet, worden deze toeslagen niet verstrekt. De invaliditeitsrente kan op ver zoek van de verzekerde worden om gewisseld met ouderdomsrente, wan neer daarop aanspraak bestaat en die rente hoger is, zij kunnen echter niet tezamen worden genoten. (Nadruk verboden). SOMALILAND ONAFHANKELIJK Het Britse protectoraatsgebied js zondag onafhankelijk gewor den. De Engelse autoriteiten, die net land tachtig jaar hebben be stuurd, hebben alle bevoegdhe den overgedragen. Over vier da gen zal de onafhankelijke staat Somaliland een fusie aangaan niet het Italiaanse trustschapsge- bied Somaliland. dat vrijdag on afhankelijk wordt. zijn haar met Yi-Shine wast heeft beslist van roos geen last EEN NEDERLANDSE DRAVER EUROPEES KAMPIOEN Nederland heeft een Europese draverskampioen. Zondagmiddag won Hairos II op Duindigt voor 7000 toeschouwers, onder wie minister-president De Quay en vele Kamerleden, de grote prijs der lage landen, de achtste koers die meetelt voor het Europees kampioenschap draven 1960. Het was een magistrale zege, met een voorsprong van vele lengtes. Als enige gestart met de maximum handicap van zestig meter draafde de hengst, waar van het starten eerst zaterdag avond zeker werd, zonder grote inspanning vanuit de laatste bocht helemaal buiten om het drie rijen dikke veld naar de fi nish. In de rechte lijn distanci- eerde hij zich definitief van zijn tegenstanders en terwijl er bij zijn naaste concurrenten nogal flink van de zweep gebruik werd gemaakt, bracht pikeur Geersen zijn „poulain" zonder hem ook iets extra te vragen, soepel dra vend langs de zege. Daarmee verdiende de hengst, die buiten weddenschappen liep, voor zijn eigenaar, de heer A. Voordouw uit Oegstgeest, ruim 20.000 gulden en werd hij tege lijkertijd zeker van de Europese titel, die hem aan het eind van het seizoen nog meer zal opbren gen. Hoewel er namelijk nog drie eoursen te lopen zijn, in Rome, Berlijn en Milaan, is het punten totaal van de hengst door zijn goede verrichtingen in de voor gaande wedstrijden zo laag, dat hij voor al zijn rivalen onbereik baar is geworden. MEXICO-NEDERLAND De Nederlandse voetbalploeg verloor in Mexico met 31. KONING BOUDEWIJN NAAR KONGO-FEEST Koning Boudewijn vertrok dinsdagavond naar Kongo om er de onafhankelijkheidsfeesten bij te wonen, die donderdag werden gehouden. Onmiddellijk heeft hij de uitnodiging aangenomen die E resident Kasavoeboe en premier oemoemba tot hem hebben ge richt. VERDWENEN KIND LAG IN BOS TE SLAPEN Twee militairen, doodmoe na uren turen, speuren en zoeken hebben maandagmorgen even over half negen in het laatste stukje bos, dat ze zouden door zoeken, de 2-jarige Liesbet van der Diezen uit Soestdijk gevon den, die zondagmiddag plotseling was verdwenen, toen ze met haar ouders in de uitgestrekte Pijnen burger bossen aan het wandelen was. De militairen vonden het kind in een dicht bos van Larixbo- men. Ze lag rustig te slapen en schrok pas wakker, toen een van de soldaten haar optilde. Ze be- 1 gon te huilen, omdat ze mannen in vreemde uniformen voor zich zag. Het meisje was teruggevon den op een afstand van ruim één kilometer van de plek, waar ze werd vermist. ONTWAPENING VOORLOPIG VAN DE BAAN De Oostelijken verlaten de conferentie. De wereldwedloop in bewape ning zal voorlopig voortgezet worden. Dit is de voornaamste conclusie die waarnemers heb ben getrokken na de breuk in, feitelijk de definitieve misluk king van de ontwapeningsconfe rentie in Genève. Volkomen on verwacht hebben de vijf afge vaardigden uit Sovjet-staten on der aanvoering van de Rus Zorin maandag verklaard dat zij verder overleg zinloos achten „omdat 't Westen de besprekingen mis bruikt voor camouflage van de eigen wapenproduktie". Zonder westelijke sprekers aan 't woord te laten, hief de Poolse voorzit ter de vergadering op en verlie ten de communisten de zaal. „De zelfde man die de topconferentie deed mislukken, is ook hier ver antwoordelijk verklaarde bitter de Fransman Moch. De vijf wes terse afgevaardigden besloten met de conferentie door te gaan. Kroesjef zelf heeft intussen in nota's aan het Westen laten we ten dat hij geen heil meer ziet in dit overleg en dat de kwestie aan de Verenigde Naties zal worden voorgelegd. OLIE VAN ROTTERDAM NAAR DE ROER DOOR PIJPLEIDING Met een druk op de knop heeft maandag burgemeester nir. dr. L. de Gou van Venlo de Rotterdam- Rijnpij pleiding in werking ge steld. De machines begonnen te draaien en een grote kaart waar op hel racé van de onlangs ge reed gekomen pijpleiding is aan gegeven, werd verlicht. Aan de hand van die kaart wa ren de vele genodigden er getui ge van hoe de olie door de 44 kin. lange pijpleiding haar weg afleg de. Een der directeuren van de pijpleidingmaatschappij gaf een indrukwekkend overzicht van de aanleg van de lange leiding waar voor vele kanalen en watergan gen, maar ook het 1700 meter brede Hollandsch Diep moest worden „genomen". De aanleg heeft 110 miljoen gulden gekost. De huidige transportcapaciteit is 8V2 miljoen ton per jaar. Het station te Venlo dient voor het vervoer naar de raffinaderij. In de toekomst moeten er ook bij Dongen en bij Beek en Donk in Noordbrabant stations komen. KONGO De naam van de nieuwe staat zal heten: republiek Kongo. Kasavoeboe heeft de eed afge legd als president der jonge re publiek en gezegd dat hij geen hulp zal aanvaarden van landen, 'he het land tot slavernij bren gen. Het Belgisch overheidsper soneel zal voorlopig gehandhaafd blijven, lot eigen krachten in voldoende mate zijn opgevoed. Ze leren het nooit Ook Nederlandse recherche sloeg toe (van onze correspondent) I l 1 De F.L.N., de organisatie van Algerijnse verzetsstrijders, heeft in de loop der tijden zijn strijd op een min of meer internationaal niveau geplaatst. Deze beweging, bestaande uit militante verzets lieden, wilde een vrij en onafhankelijk Algerije, in alle opzich ten onafhankelijk van Frankrijk. Voor dit doel richtten haar ver trouwenslieden de ogen op het buitenland en werd contact opge nomen met het bedrijfsleven en met particuliere instanties en verenigingen, voornamelijk die, welke op grond van hun politieke instelling en beginselen niet vijandig konden staan tegenover de F.L.N. en tegenover een vrij en onafhankelijk Afrika. Van Al gerije uit zwermden de geheime agenten en de vertrouwenslieden uit naar west-Duitsland, naar België, de Noorse landen, naar En geland en ook naar Nederland. Ook de landen die gelegen zijn achter het „ijzeren gordijn" en deel uitmaken van het „oostelijk blok" stonden in het middelpunt hunner belangstelling. In west- Duitsland en ook in Zwitserland en België, bleken wapenfabri kanten bereid om de F.L.N. van wapens en ander oorlogstuig te voorzien. Weer anderen leverden medikamenteri, verbandstoffen en kleding. Het kon niet uitblijven, dat een zodanig optreden reacties bij de tegenpartij moest opleveren. Op acties volgen altijd reacties. Zo ook hier. DE ORGANISATIES VAN DE „RODE HAND". In verband met het optreden der Algerijnen werd in Frankrijk een contra-terroristische organisatie op gericht, die al vrij spoedig de bij naam ontving van „de Rode hand". Deze geheime groep had tot taak, de wapen- en goederentransporten be stemd voor Algerije, te beletten en te verijdelen en de leveranciers en hun agenten zonodig met geweld uit te schakelen en voorts de in het buiten land werkende groepen en vertrou wenslieden van de F.L.N., buiten ge vecht te stellen. „De Rode Hand" kwam onder lei ding te staan van Marcel Mercier, ko lonel en spionage-expert van de Franse geheime dienst (D.G.E.R.). Het optreden van de „Rode Hand" vooral in west-Duitsland, Zwitser land en België, mag als bekend wor den verondersteld Wij schreven er al over in een uitvoerig artikel d.d. mei 1959. De Westduitse bondsrecherche stelde alles in het werk, om aan het optreden van de agenten van „de Ro de Hand", voor zover het de West duitse bondsrepubliek betrof, een ein de te maken. Naar Amsterdam. Op vrijdag 10 juni van dit jaar greep de politie van Osnabrück in. Het betrof hier dit keer niet een ac tie tegen het onwettig optreden van een buitenlandse „contra-terroristi sche" organisatie, doch het in strijd met de wet optreden van geheime agenten van de FL.N., de Algerijnse verzetsorganisatie, waarvan een afde ling in het pand Johannusstrasse 20, haar hoofdkwartier had en zich al daar ondermeer onledig hield met de aanmaak van vals geld. De verdachten werden overge bracht naar het hoofdbureau van po litie en daar uitvoerig verhoord. Be kentenissen werden afgelegd en ef kwamen toen gegevens aan het licht, die wezen naar Nederland, naar Am sterdam. Dit had tot gevolg, dat ook in Amsterdam een drietal arrestaties werd verricht. Het betrof hier twee Nederlan ders, waarvan één communistisch ge oriënteerd bleek te zijn. Ook een in de hoofdstad verblijvende Griek, een ingenieur, die eveneens deel zou uit maken van de voorgenoemde organi satie en niet in het bezit bleek van geldige papieren, werd in arrest ge steld. Nazi's in het complot. Aan de Duitse recherche bleek, dat er een innig contact bestond, wel ke tot handelstransacties had geleid tussen agenten van de F.L.N. en een zekere Herr Remer. Deze meneer was destijds generaal-majoor in het voor malige nazi-Duitsland. Hij was ook de man, die op 20 en 21 juli 1944 in Berlijn de opstand tegen Hitier neer sloeg. Op dat tijdstip was Remer majoor-commandant van het „wacht- bataljon Gross-Berlin" en hij werd na het neerslaan van de Putsch tegen de Führer door deze laatste tot gene raal-majoor bevorderd Deze gene raal-majoor b.d. was ook één der kopstukken van de na de oorlog voor het voetlicht tredende Socialistische Rijkspartij (S.R.P.), waarvan een aantal leden zich nog niet zo lang geleden bezig hielden met het kal ken van hakenkruisen op openbare gebouwen en wegen en met het klad den van de woorden „Joden niet gewenstop kerkdeuren, woningen van Joodse medeburgers en bij caf- ingangen Remer werkte en werkt nog, nauw samen met een zekere Giinther En gels - tegen beiden loopt intussen een onderzoek inzake bedriegelijke bankbreuk en tegen Remer werd een dezer dagen bij de justitie een klacht wegens smaad ingediend. Ook de heer Engels is betrokken bij de S. R. P. Aan het licht kwam ook, dat bei de heren in nauwe verbinding ston den met een zekere Ernst Wilhelm Springer en met een zekere dr. Beis- ner te Cairo. Laatstgenoemden waren in 1940 - 1945 als medewerkers verbonden aan de beruchte Gestapo en werkzaam voor de afdeling IV en als zodanig gedetacheerd in Servië. Deze vier figuren „doen in wapen tuig" bestemd voor de F.L.N. Doodkist reeds bezorgd. Remer èn Springer hadden al reeds een niet mis te verstane waarschu wing ontvangen van de Rode Hand, welke bestond uit een aanbieding van een miniatuur doodkist en dito graf zerk! Het complot bleek voorts nog te bestaan uit de navolgende medewer kers, te weten Helmut Olbrecht, procuratiehouder, wonende te Ham burg en oud-S.S.-Sturmbannführer; Hartmann Lauterbacher, te München, gewezen plaatsvervangend „Reichs- jügendführer und Gauleiter"; Hein- rich Kleine, Hamburg, destijds „hö- here H.J.-führer"; dr. Frits Peter Krüger, eveneens in Hamburg, gewe zen S.S.- en S.D.-führer. Voorts ook de in Luxemburg woonachtige Tsje chische wapenfabrikant Kriss, en niet te vergeten de wapenhandelaar ütto Schlüter in Hamburg en wijlen de wapenhandelaar en sigaretten- smokkelaar Puchert, van Duitse na tionaliteit en destijds wonende in 'langer De heren Springer en Remer ver kochten zogenaamde jachtgeweren aan de Arabische staat Yemen. Deze jachtgeweren bleken achteraf gede monteerde karabijnen en machinege weren te zijn, waarvan onder meei het vizier was verwijderd, dat op een wat later tijdstip werd nagezonden. Deze wapens gingen inderdaad naar Yemen, doch werden van daaruit naar Algerije gesmokkeld. Bij deze wapenleveranties werd ge bruik gemaakt van vliegtuigen. Geslaagd... PRISMA JUNIOR Springstof vanuit Hongarije ging in partijen van minimaal 60.000 kg naar de Zuidslavische havenstad Rijeka, om van daaruit, via Libië en Tunis, naar Algerije te worden ver scheept. Deze schepen bleken het eigendom te zijn van Joegoslavische eigenaars of maatschappijen en de bemanning bestond uit Joegoslaven. De aldus geleverde springstof be staat ondermeer uit het zéér gevaar lijke en explosieve t.n.t. „De Orient Trading Company" Onder een nietszeggende handels naam deed Ernst Wilhelm Springer zijn zaken af in Damascus. De gewe zen generaal-majoor Otto Ernst Re mer was de hoofdvertegenwoordiger der maatschappij in de landen welke zijn gelegen achter en voor het zoge naamde ijzeren gordijn. Zaken des doods werden gedaan niet alleen in België, Luxemburg, west-Duitsland, Oostenrijk en Zwe den, doch ook in Hongarije, Joego slavië, Bulgarije en in Tsjecho-Slo- wakije. Pistolen uit Spanje, Duits land en België werden aan de Alge rijnen geleverd. De Franse politie vond op haar dode tegenstanders de ze wapens. De recherche van Osnabrück heeft thans met de hulp van de Amster damse politie een einde gemaakt aan het optreden van een groep van valse munters, die deel uitmaakten van de F.L.N. en de officier van justitie heeft de gevangenhouding van de verdachten, hangende het onderzoek noodzakelijk geacht. (Nadruk verboden). Nieuwe onderwijswet van minister Cals Minister Cals' wetsontwerp tot regeling van het voortgezet on derwijs in de wandeling thans algemeen hekend als „mammoet wet" beoogt het gehele onder wijs tussen lagere school en uni versiteit in één wet te regelen. Vanaf 1903 is hier in Nederland, tot dusverre tevergeefs, aan ge werkt. Ook in de „mammoet wet" heeft minister Cals de vrij heid van het onderwijs voorop gezet, wat dus een ongerepte eer biediging van de positie van het bijzonder onderwijs impliceert. Toch zijn met name vanuit protestants-christelijke kringen sedert het verschijnen van het wetsontwerp felle protesten te gen de opzet van de wet inge diend. Deze protesten hebben tij dens de kabinetsformatie van 't vorig jaar tot gevolg gehad dat mr. Cals door een wijziging in sommige titels van de wet duide lijk de zelfstandige positie van 't bijzonder onderwijs naast de openbare school heeft doen uit komen. Wat bij het openbaar on derwijs geldt als een bindende re geling, heeft voor het bijzonder onderwijs de betekenis van sub sidievoorwaarden. Belangrijk in de mammoetwet is de binnen één raam gebrachte indeling van verschillende moge- hikheden tot voortgezet onder wijs: 1) Het VWO, voorbereidend we tenschappelijk onderwijs; gym nasium, lyceum en atheneum (de tegenwoordige HBS) 2) Het algemeen voortgezet onderwijs: de HAVO school met een cursusduur van vijf jaar (de bestaande middelbare school), de ook jnnuuniiu nu. oi. De rcho van het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878. Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 04160 -2621 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8 - Tel. 04167- 2002. Abonnement 22 cent per week per kwartaal f 2.85 f 3.10 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Telegram-adres „Echo" Vi-Shine is een geheel nieuwe, ongeëvenaard» shampoo, die meer, véél meer doet dan U eigen lijk van een haarwasmiddel zoudt verwachten. Na het wassen geen „dorre ragebol", maar heerlijk soepel, mooi glanzend, zacht en fri» haar. Prijs per tube voor één wassing 30 ct. Grote tube f 1.50. CRYSTAL-JELLY SHAMPOO Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's In fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE LMJ»'SküE9 maar dan ook 'n volwaar dige beloning: een horloge „cum laude", gekocht bij een gediplomeerd vakman uw eigen horloger. het goede Ankerhorloge vanaf 49.?5

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 5