waalwijkse en LAnqstRAAtse couRAnt BEZOEKT BINNEN- EN BUITENLAND EUROPESE ZORGEN 10 jaar bevolkingsonderzoek op tuberculose in Noord-Brabant bruin pigma-derM CAKES r~ „EILAND NEDERHEMERT" In bl 'j verwachting Provinciaal Nieuws VRIJDAG 8 JULI 1960 »3e jaakganu Mo. 54 83e JAARGANG No. 54 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal f 2.85 f 3.10 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878. Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 041602621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 - Tel. 04167- 2002. Telegram-adres „Echo' Dezer dagen is Chroesjtsjow in Oostenrijk aangekomen om een te genbezoek te brengen, nadat de Oostenrijkse president in Moskou heeft vertoefd. De Oostenrijkers ver keren in een bizondere positie. Zij zijn gedwongen neutraal te zijn en alleen op die voorwaarde heeft Moskou er in 1965 mee ingestemd de troepen uit het land terug te trekken. Oostenrijk is ook het enige wes telijke land dat is aangesloten bij de Donau-commissie. Maar aan de andere kant is het lid van de Orga nisatie voor Economische Europese Samenwerking, van de Raad van Europa, en van de kleine vrijhan dels-associatie, waarvan Engeland 't belangrijkste lid is. De communisten betekenen in Oostenrijk niets, en al sinds 1945 is de regering gebaseerd op de samen werking tussen socialisten en ka tholieken. Vandaar dat het bezoek van Croesjtsjow (die als staatshoofd wordt ontvangen) niet erg populair is. Hij komt als officiële gast, doch reist dan verder voornamelijk als een „hoge" toerist. De kath. over heid heeft al opgewekt hem niet toe te juichen, hoewel de regering hem natuurlijk alle eer moet bewijzen. Doch nu juist de internationale spanningen zo toenemen en de com munisten in zulk een agressieve pe riode verkeren, is het pijnlijk hun opperste leider in Wenen te moeten ontvangen. Hij werd dan ook be leefd, maar koel ontvangen. Ondertussen reist Chroesjtsjow door Oostenrijk, put zich uit in vriendelijkheden tegenover Oosten rijk dat zich zo prachtig neutraal houdt en scheldt en schimpt onder tussen op Eisenhower en Adenauer, die hij ongeveer met Hitier verge leek. SPANNINGEN Wat die spanningen aangaat: na de mislukking van de ontwapenings conferentie is de toon van de weder zijdse verwijten steeds feller ge worden. In feite is de situatie niet veranderd, want er waren toch geen voorwaarden voor ontwapening aan wezig. Maar de manier waarop nu het échec is uitgelokt door de Rus sen, en hun verwijten aan het wes ten, maken duidelijk hoezeer de koude oorlog in alle stilte is terug gekeerd. Op 25 juni is het feit herdacht dat tien jaar geleden de oorlog in Korea uitbrak. In die tien jaar zijn de spanningen nooit geweken, hoewel nu eens verzwakt en dan weer ver ergerd. De koude oorlog is een soort natuurlijke toestand geworden, waarin de wereld verkeert. Het zou dus wel gewenst zijn, (nu de com munistische landen de rijen sluiten en de Chinezen wel tevreden zijn over de nieuwe koers van Moskou) dat ook de Westeuropese landen meer solidariteit toonden. In de N.A.V.O. bestaat die wel als van ouds, doch economisch blijven er twee „blokken", die men de Zes en de Zeven noemt, en die niet tot el kaar kunnen komen. Het nationalis me is nog een sterke factor, en ie der heeft zijn eigen zorgen en be langen. Het is begrijpelijk, doch men zou het graag anders zien. HET SCHROOTSCHANDAAL Daarbij komt, dat de Kolen- en Staalgemeenschap ernstig in discre- diet is geraakt door de zogenaamde schrootaffaire. Men weet dat hoog ovens behalve ertsen ook ijzerafval kopen, om dit als grondstof te ge bruiken. Nu heeft men voor schroot bepaalde prijsgrenzen vastgesteld binnen de gemeenschap der Zes. Koopt men schroot op de wereld markt, en is dit duurder, dan krij gen de Europese kopers een toeslag, opdat zij het goedkoper hebben. Doch nu is gebleken, dat „Europees" schroot is gedeclareerd, alsof 't van buiten de gemeenschap zou zijn in gevoerd. De overheidsinstanties, die certificaten van oorsprong afgaven, hebben zich op grote schaal laten bedriegen, en er zijn kwesties van omkoperij gemeld. Uit de fondsen van de Hoge Autoriteit hebben de frauduleuze kopers hun vergoedin gen gekregen. Gebrek aan toezicht, medeplich tigheid en schuld van Europese kooplui hebben de reputatie van Europa geen goed gedaan. Men ver- gete niet, dat het hier ging om min stens 168.000 ton schroot, en om 15.000 gevallen van fraude. En het onderzoek is nog lang niet afgeslo ten. In het Europese „parlement" in Straatsburg heeft het gestormd, waarbij de Nederlanders zich in het bizonder hebben geweerd, omdat dat een Nederlander (dhr. Worms) het schandaal heeft onthuld. Een slechte beurt voor de betrokken kringen! De onderhandelingen tussen Frank rijk en de Algerijnse rebellen zijn verbroken. Cuba heeft drie grote olie-maatschappijen gewoon genaast, waarover Amerika en Engeland al lerminst te spreken zijn. In Congo en verschillende nieuw-bakken on afhankelijke staten botert het hele maal niet en zo zouden we door kunnen gaan om nog meer Euro pese zorgen te illustreren. Aan weinig inwoners van de dorpen en steden in onze provin cie zal nog niet het verzoek ge richt zijn om „diep in te ademen de adem in te houden en even stil staan". Dit verzoek werd n.l. in de ja ren 1949-1959 reeds meer dan an derhalf miljoen malen uitgespro ken door het personeel van de Stichting tot Opsporing van Tu berculoselijders, beter bekend als de S.O.T.U., welke Stichting het bevolkings- en gedeeltelijk ook groepsonderzoek in onze provin cie verzorgt. In 140 van de 141 Brabantse gemeenten vond een dergelijk massa-onderzoek plaats, waar van in één gemeente reeds vijf maal, in 42 gemeenten viermaal, in 58 gemeenten driemaal, in 27 gemeenten tweemaal en in 12 ge meenten eenmaal. Bij de ruim 1.500.000 onder zochte personen werden 1.176 ge vallen van besmettelijke tuber culose ontdekt en 3.140 gevallen vant wafelachtige tuberculose, hetgeen neerkomt op resp. 7 en 20 per 10.000 onderzochten. Oprichting Uitgaande van de feitelijke si tuatie t.a.v. de tuberculose-sterf- te en -ziekte in Noord-Brabant na de oorlog was het Bestuur van de Provinciale Noordbrabantse Vereniging tot Bestrijding van de Tuberculose zich zeer wel be wust van de noodzaak de opspo ring en bestrijding van de t.b.c. te intensiveren. Nadat in 1948 in de gemeente Boekei door een militair team 'n onderzoek was uitgevoerd (dit onderzoek vond plaats op insti gatie van o.a. de toenmalig Ge neeskundig Inspecteur voor de Volksgezindheid Dkt. van Wese- mael en van Dr. J. Kirch, lid van het College van Gedeputeerde Staten), besloot het bestuur van genoemde vereniging over te gaan tot de oprichting van een zelfstandige stichting. Aan deze stichting werd statu tair tot taak gesteld: „in de pro vincie Noordbrabant het massa- onderzoek der bevolking ter be strijding der tuberculose te be vorderen". De oprichting geschiedde op 28 december 1948. Hierdoor was de mogelijkheid geschapen om de t.b.c. praktisch „aan huis" op te sporen en het reeds eerder geleidelijk tot ont wikkeling gekomen groeps- en bedrijfsonderzoek uit te breiden tot en te vervangen door een sy stematisch onderzoek van de ge hele bevolking. CITROENCAKE II Van Mil- van Sprang Ontwikkeling der werkzaamheden Alvorens met de werkzaamhe den een begin kon worden ge maakt, moest vanzelfsprekend de wenselijkheid van een regelmatig herhaald onderzoek gepropageerd en op de betekenis van een der gelijk onderzoek als integrerend onderdeel van de georganiseerde tuberculose-bestrijding gewezen worden. Het gunstig effect van deze in leidende propagandistische acti viteit was na enige maanden na de oprichting merkbaar. In juli 1949 kon de uitvoering van het eerste bevolkingsonder zoek ter hand worden genomen en wel in de gemeente Dussen. In dat jaar volgden nog vijf gemeenten. Hoe de verdere ontwikkeling is geweest, blijkt uit onderstaan de tabel, waarin per jaar de deel name door de gemeenten aan het onderzoek staat opgenomen. Jaar 1949 1950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 Ie ronde onderzocht 6 36.834 16 106.594 44 129.258 50 153.819 13 143.575 5 156.249 213.038 193.015 4 192.198 1 114.052 140 1.438.632 Totaal Ook het groeps- en bedrijfson derzoek vertoont een stijgende jaar bedroeg: 1950 5.539 1951 9.399 1952 15.821 1953 12.403 1954 13.987 1955 13.736 1956 11.934 1957 15.366 1958 16.214 Totaal 114.399 het Staatsnatuurreservaat (bij Heusden) met Café-Restaurant en grote speeltuin Ook zondags geopend. Medische resultaten In het begin van dit overzicht werd reeds naar voren gebrach', dat in het tijdvak 1949-1959 1.17'j gevallen van besmettelijke tuber^ culose en 3.140 gevallen van twij felachtige t.b.c. werden ontdekt, d.i. resp. 7 en 20 per 10.000 on derzochten. Wordt hierbij in aanmerking genomen, dat deze mensen zich- zelve niet van hun ziekte bewust waren en dat velen van hen als bron van besmetting in hun om geving groot onheil zouden heb ben aangericht, indien zij niet ontdekt waren, dan mag gecon cludeerd worden, dat in grote mate een bijdrage is geleverd in de bestrijding van deze ziekte. Procentueel berekend bedraagt de teruggang in het aantal geval len van actieve en dubieus-actie ve t.b.c. van het eerste naar het tweede onderzoek resp. 53 en 26 en van het derde naar het vierde onderzoek resp. 25 en 29 Bij het vierde onderzoek blij ken de betreffende afwijkingen t.o.v. het eerste onderzoek met resp. 75 en 65 te zijn afge nomen. Naast de gevallen van tuber culose zijn en worden door de S.O.T.U. ook regelmatig gevallen van andere afwijkingen aan de in de borstkas gelegen organen op gespoord zoals longkanker, hart afwijkingen etc. etc. De vraag in hoeverre de strijd tegen de t.b.c. als beëindigd kan worden beschouwd, kan beant woord worden met het aanhalen van enkele passages uit het arti kel van Dr. van der Lee, met als opschrift .Waarschuwing". „Wanneer men het evenwel doet voorkomen, dat de tubercu lose als volksziekte reeds heeft afgedaan en het niet meer nodig is de belangstelling van het Ne derlandse volk voor de bestrij ding van deze ziekte te blijven vragen, omdat andere ziekten de ze belangstelling evenzeer behoe ven wij denken hier in het bij zonder aan de bestrijding van de kanker, het rheuma en het asth ma of omdat de tuberculose in de minder ontwikkelde gebieden van de wereld veel ernstiger is dan in Nederland, dan is het no dig er op te wijzen, dat de tuber culose ook thans nog gerekend moet worden tot een van de ern stigste volksziekten". „Nu ook in het afgelopen jaar weer stemmen zijn opgegaan, welke schade berokkenen aan de ernst, waarmede de bestrijding van de tuberculose als volksziek te moet worden voortgezet, is het noodzakelijk er op te blijven wij zen, dat de tijd nog niet gekomen is om de strijdbijl te begraven." Het voornaamste gevaar in de algemeen onderzoek op tubercu lose. Laat voor hen de les van de eerste tien jaren van het bestaan van de S.O.T.U. zijn dat zij zowel voor zichzelf als voor hen met wie zij dagelijks omgaan, een ge vaarlijke bron van tuberculose met zich kunnen meedragen. Ook zij moeten beseffen, dat men zich in deze tijd niet afzijdig mag houden van dit onderzoek ter wille van zichzelf, maar ook en vooral terwille van'hun naast- bestaanden. Wil de tuberculose uitgeroeid worden, dan is het noodzakelijk, dat iedereen regelmatig op deze ziekte wordt onderzocht. KERMIS-AANBIEDING BADMUTSEN 1 6 kwaliteit van 1.25 voor Om 79 DROGISTERIJ Ml OCH BOUWEN AMSTERDAM MAG IJ-TUNNEL Wanneer de gemeente Amster dam zelf wil en kan financieren, zal de IJ-tunnel gebouwd kunnen worden. Naar te Den Haag ver luidt, zou de ministerraad beslo ten hebben, geen belemmeringen aan de IJ-tunnelbouw in de weg te leggen en de bouwstop in te trekken. Dit houdt in, dat de tun nel er binnen afzienbare tijd komt. Begin van dit jaar deelde burgemeester G. van Hall na een onderhoud met premier De Quay in de gemeenteraad mee dat Am sterdam bereid was, het project zelf te financieren. DIERENBESCHERMING In de Tweede Kamer is een wetsontwerp op de dierenbe scherming aangenomen. O.m. is bepaald dat paardenstaarten niet meer mogen worden gecoupeerd. De regering was daar wel voor, maar een amendement van de P.v.d.A. werd met 56 tegen 52 stemmen aangenomen, wat de heer v. Meel de uitroep ontlokte: „een Belgisch of Zeeuws trek paard met lange staart, iets ver schrikkelijks". Ook de honden zullen in de toekomst hun oren en staarten mogen behouden. Wij krijgen dus ook hier een heel nieuwe mode. KAMPLEIDER AMERSFOORT IN ARREST De Beierse politie heeft de vroegere SD-officier Erich Depp- ner gearresteerd op verdenking van oorlogsmisdaden. Deppner, voormalig hoofd van het door gangskamp Amersfoort, wordt er van beschuldigd de dood van tal loze Nederlanders op zijn gewe ten te hebben. Ook wordt' hem ten laste gelegd dat hij opdracht heeft gegeven 70 zieke Russische gevangenen te doden. Deppner werd op 2 juli in een Zuidbeiers dorpje gevangen genomen krach tens een arrestatiebevel van de openbare aanklager in München. De arrestatie is bekend ge maakt door het Beierse ministe rie van justitie. Deppner heeft na de moordaanslag op SS-generaal Itauter indertijd opdracht gege ven tot het fusilleren van 49 Ne derlandse gijzelaars. Verder wordt hij verantwoor delijk gesteld voor de moord op de zieke Russen en voor het fu silleren van „een onbekend aan tal Nederlanders tussen septem ber 1944 en april 1945". Deppner heeft een tijd lang als hoofd van een afdeling „Sicherheitspolizei" in Den Haag gewerkt. WERKLOOSHEID DAALDE IN JUNI WEER Eind juni waren er 31.503 man nelijke werklozen hij de verschil lende arbeidsbureaus ingeschre ven. Eind mei was dit cijfer 34.519. 'Het aantal werkloze vrou welijke arbeidskrachten daalde de afgelopen maand van 3.411 tot 3.263. Er waren eind juni 5.226 werk lozen op aanvullende werken en 11.471 op sociale werkvoorzie ningeobjecten werkzaam. Het aantal openstaande aan vragen om arbeidskrachten steeg de afgelopen maand opnieuw: van o4.300 tot 66.517. Ook het aantal aanvragen om vrouwelij ke arbeidskrachten steeg van 37.627 tot 41.268. AUTO-ONGELUK MET TWEE DODEN Een autobotsing op de provin ciale weg Venlo-Horst heeft j.l. maandagavond twee doden en een ernstig gewonde geëist. De doden zijn de 36-jari^e J. Kikkert en zijn moeder, de /0-jarige me vrouw N. Fikkert-Nooy, beiden uit Venlo. De 30-jarige directeur E. J. van een fabriek in Tegelen werd ernstig gewond. Het onge luk gebeurde toen J. plotseling moest remmen voor een tegen ligger, die de auto van F. wilde passeren. J. verloor de macht over het stuur en kwam in bot sing met de wagen van F. De te genligger, die de fatale manoeu vre uithaalde, is doorgereden. SMIRNOF UITGEWEZEN Dc Russische inlichtingendienst heeft tevergeefs geprobeerd bin nen te dringen bij de Binnen landse Veiligheidsdienst (de Ne derlandse geheime dienst). De Russische student Smirnof, die veertien dagen geleden in Den Haag werd gearresteerd, is de centrale figuur van deze spiona- ge-opdracht. Voor het eigenlijke contactwerk werd een agent van de Oostduitse inlichtingendienst ingeschakeld. Deze contactman •kreeg opdracht, 'n 24-jarig meis je, werkzaam op de afdeling do- met en zonder zÖn Flacon 2.95 Grote flacon 7.50 cumentatie van de Binnenlandse Veiligheidsdienst, in te palmen. Zo ver is het echter niet geko men. De Oostduitse contactman, Karl Heinz R. (25), is 25 mei in Bonn gearresteerd op beschuldi ging van hoogverraad. Zijn ar restatie leidde tot de aanhouding van de Russische student. OUD-MINISTER SCHOKKING OVERLEDEN In het Wilhelmina-gasthuis te Amsterdam, waar hij voor een ernstige ziekte werd verpleegd, is in de nacht van maandag op dinsdag overleden mr. W. F. Schokking, lid van de Raad van State, oud-minister van Oorlog en Marine en oud-wethouder van Amsterdam. De heer Schokking was 59 jaar. VRIJSTELLING BETALING LUISTER- EN KIJKGELD Ook lage inkomens profiteren Voor de vrijstelling van beta ling van luistergeld (radio-retri butie) op grond van financiële draagkracht, zijn nieuwe normen vastgesteld door de staatssecre taris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, inr. Y. Scholten, in overleg met de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid. De nieuwe regeling heeft te rugwerkende kracht tot 28 maart 1960. Vrijstelling kan nu worden verleend aan hen, wier wekelijks inkomen niet hoger is dan de hieronder voor de verschillende gemeenteklassen aangegeven be dragen. Gemeenteklasse I: alleenstaan den 37.15, gezinnen van 2 per sonen 53.10; gemeenteklasse II: 36.45 en 52.10; gemeente klasse III: 35.75 en 51.10; ge meenteklasse IV: 35.05 en 50.10; gem.klasse V: 34.35 en 49.10. Voor elk gezinslid meer wordt de norm met 5. verhoogd. Te beginnen met 1 juli 1960 kan ook vrijstelling van de beta ling van kijkgeld (televisie) ver leend worden aan behoeftige in validen en chronische zieken, wier inkomen niet hoger is dan de boven aangegeven normen. Daarnaast staat nog de moge lijkheid van vrijstelling voor in stellingen van weldadigheid, ern stige militaire oorlogsinvaliden, verzetsinvaliden en zeelieden oorlogsslachtoffers; bij deze ca tegorie speelt het inkomen ech ter geen rol. „FAJA LOBBI" WINT HOOG STE ONDERSCHEIDING IN BERLIJN „Faja lobbi" heeft gewonnen! Herman van der Horst kon dins dagavond zijn Gouden Beer in ontvangst ncinen onder een ova tie van het Berlijnse publiek. „In zijn Surinamefilm heeft de on derscheidene zich in beeld en ge luid op ongewone wijze meester getoond", aldus terecht de motivering van de jury in de do cumentaire sector, die dit jaar de natuur-documentaires van Walt Disney liet voor wat zij zijn en de concurrent van „Faja lobbi", de Zwitserse film „Mandara", naar behoren beloonde met een eervolle vermelding. Toen Her man en Greet van der Horst woensdagavond om 6 uur op Schiphol aankwamen, werden zij 1 eestelijk in de bloemen gezet. CHINEZEN DOODGESCHOTEN IN INDONESIË De Chinese ambassadeur in Djakarta, Hoeang Tsjen, heeft maandag bij de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken Soebrandio geprotesteerd tegen een incident, waarbij twee Chi nese vrouwen werden gedood. Het incident deed zich zondag voor in Tjimahi nabij Bandoeng, toen Indonesische troepen van de vuurwapens gebruik maakten, omdat een zestigtal Chinezen, voor het merendeel handelaren, weigerden Tjimahi te verlaten. Bij de schietpartij werden twee Chinese vrouwen gedood en twee Chinezen gewond. Twee andere Chinezen werden gearresteerd. De Indonesische autoriteiten ver boden later een Chinees diplo maat in Bandoeng om zich naar Tjimahi te begeven teneinde daar persoonlijk poolshoogte te ne men. KONGOLESE POLITIE DOODT TIEN STAKERS IN GEVECHT Tien Kongolezen zijn maandag in Coquilhatstad gedood en der tien werden gewond, toen mili tairen het vuur openden op sta kers, die met pijl en boog een ge vecht begonnen waren tegen de bewakingstroepen. Drie soldaten werden gewond door pijlen en stenen van de stakers. Coquilhat- Waarom Stram en Stijf door 't leven? Verdrijf Uw Rheum&tische Pijnen met Kruschen Salts. U kunt alleen maar zelf ondervinden, wat Kruschen voor U kan doen. Daarom moet ge liever vandaag dan morgen met de bloed zuiverende Kruschen kuur beginnen. De aansporende werking van Kruschen's vijf j minerale zouten op de bloedzuiverende or-, ganen, doet 't bloed krachtiger stromen, on zuiverheden worden uitgedreven langs na tuurlijke weg en daarmee ook de oorzaak van Uw lijden en pijn. stad is de hoofdstad van de Eve naarsprovincie. Stakers wierpen daar maandag barricaden op in de straten en trokken zich daar achter samen, gewapend met lan ge hakmessen, lansen en pijl en boog. Zij wilden op deze manier kracht bijzetten aan hun eis voor hogere lonen. Ook in Leopoldstad en op an dere plaatsen kwam het tot ge vechten. AFSCHEID MGR. MUTSAERTS Donderdag nam ingr. W. Mut- saerts afscheid van zijn bisdom. Om zes uur 's avonds droeg hij in de St. Jan's kathedraal een pon tificale mis op; om 8 uur begon de huldiging in het Casino. Op vrijdag 15 juli zal mgr. Bek kers in de St. Jan om 8 uur een pontificale avondmis opdragen en de gelovigen toespreken. Het programma van de af scheidsbijeenkomst donderdag avond in het Casino luidde als volgt: De avond werd geopend door de vicaris-generaal mgr. M. Ooinens, daarna volgden er toe spraken door kardinaal Alfrink en door de Commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, dr. C. Kortmann. Tenslotte bood mgr. Oomens het geschenk van de diocesanen aan, zijnde een aanzienlijke bijdrage voor de ver nieuwing der gebouwen van het klein seminarie Beekveld te Sint Michielsgestel. Aan het program ma werd medewerking verleend door de Schola Cantorum van de St. Jans Kathedraal onder leiding van de rector cantus F. van der Put. Op deze bijeenkomst was te vens gelegenheid dc nieuwe bis schop, mgr. W. Bekkers, te be groeten. De rcho vAn het Zuióert (alléén In de kermlsweek) Grote.tr. 327, WAALWIJK, tel. 3071 8, 9, 111 2 Juli tot 1 O uur geopend Zo h«et dit toelichtend en gerututel* lend Doktersboek.dat gratU Is in* gesloten bij een Babyderm Set, waarin alles voor een vorstelijk* verzorging von Baby's tere huidje.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1