waaLwijkse en LancistRAAtse couraiu WAALWIJK IwyLi Mevr. H. Verwiel-Mallens: niet bang voor Mau-Mau, maar wel voor muitende Congolese troepen André Spijkermantwee dagen belegerd door wilde menigte Koffers Weekend tassen VRIJDAG 22 JULI 1960 82e JAARGANG No. 58 Waalwijkers verlieten Congo Tienduizenden vluchtelingen zijn in een tijdsbestek van enkele weken weggetrokken uit Congo, het voormalige Belgische gebied, dat zijn vrijheid en onafhanke lijkheid „viert" met de meest bloedige en willekeurige terreur welke men zich denken kan tienduizenden, mannen, vrou wen, kinderen, Belgen en Neder landers vooral; in paniek en met de angst en de ontzetting in hun ogen hebben ze het vege lijf' kun nen redden uit de chaotische ge boorte van een nieuwe staat, die dit staat wel vast niet in staat is om op ordelijke en con structieve wijze zijn plaats in de rij van vrije en democratische landen in te nemen. Congo, dat de basis voor zelfbestuur en on afhankelijkheid mist, is de ge makkelijke prooi geworden van een stelsel, dat zijn macht en zijn gezag opbouwt vanuit de chaos en de ontwrichting. En achter de ontreddering aan komt men dan met quasi-menslievende aanbie dingen voor een grootscheepse hulpverlening aan de bevolking, die dan voor de zoveelste maal het slachtoffer is geworden van 't „kapitalistische kolonialisme". Niet alleen de inheemse bevol king is in Congo het slachtoffer geworden van dit rode complot, maar ook de blanken die dit ge bied zij het dan ook niet altijd op even voorbeeldige wijze hebben bestuurd en ontwikkeld. De rode vrijheid heeft in Congo alleen maar de volkomen ont wrichting van het maatschappe lijk en economisch leven en on derlinge haat gebracht, de ideale voedingsbodem voor de rode leer. Tienduizenden blanken zijn uit Leopoldsville, Stanleyville en de kleinere plaatsen gevlucht voor de moord, de roof. de plundering en de ontering door muitende Congolese troepen. De eersten konden vluchten naar 't Franse Brazzaville en werden van daar uit per vliegtuigen naar België en Nederland vervoerd. Later heb ben Belgische paratroepen met kracht de orde moeten herstellen in het belang van het land zelf, maar ook ter beveiliging van de nog achtergebleven blanken. Uno-troepen zijn gevolgd en momenteel schijnt het alsof de vloedgolf van barbarisme gestild is en men de rode infectie in be dwang heeft. Het is echter voor eenieder die de rode methoden kent, duidelijk, dat Moskou met dit eerste „succes" niet tevreden is. De communistische infiltran ten zullen blijven stoken en sa boteren, omdat alleen daardoor Moskou vaste \oet in dit deel van Afrika zal kunnen krijgen. Of de greep van het Kremlin ook hier een wurgende en verstikken de greep zal worden, zal op de eerste plaats afhangen van de houding welke de vrije wereld te genover het Congolese probleem zal innemen, TIJDIG WEG Onder de blanken die uit Con go zijn weggevlucht, treffen we ook twee Waalwijkse namen aan; mevrouw H. Verwiel-Mal lens, de echtgenote van Marcel Verwiel, die in Leopoldville aan het hoofd staat van een leerlooi erij van de Bata, en de heer An dré Spijkerman, die als ingenieur in Congo werkzaam was in dienst van de Belgische Cultuurmaat- schanpij „Busira-Lomami", een onderneming die in de evenaars provincies van Congo een 20-tal rubbcrplantages exploiteert. Me vrouw Verwiel behoorde tot de Nederlandse vluchtelingen die op 12 juli j.I. met het eerste speciale KLM-vfiegtuig vanuit Brazzaville op Schiphol arriveerden. Met haar kleine kinderen en haar ba by was zij 's zaterdags tevoren door haar echtgenoot veilig per auto van Leopoldville naar Braz zaville gebracht. „Ik was dus tij dig weg en heb van de steeds gro ter wordende chaos daarna ge lukkig niets meer meegemaakt. Maar deze rit van de rand van Leopoldville, waar wij woonden, door de stad heen naar de rivier, aan de overkant waarvan Braz zaville is gelegen, zal ik nooit vergeten. We hebben vijf jaar in Afrika gewoond, de eerste tijd in Kenya waar we de Mau-Mau heb ben meegemaakt. Het klinkt mis schien vreemd, maar van deze Mau-Mau ben ik nooit bang ge weest", zegt deze rustige en iiog jonge vrouw, die in de flatwo ning van haar moeder in 't Her tog Janpark met spanning en on geduld elk bericht van haar man afwacht, die in Afrika is achter gebleven om het bedrijf zo lang mogelijk gaande te houden. „Maar ontzettend bang ben ik geweest voor deze muitende Con golese troepen en de tocht door de stad is dan ook een tocht met duizend angsten geweest. We zijn 10 maal door negersoldaten aan gehouden en telkens hield ik m'n hart vast, want je wist niet wat ze wilden en wat ze zouden doen. Eén verkeerd woord van de kinderen bijvoorbeeld zou vol doende zijn geweest om een ramp we om hulp van Belgische para troepen vanuit Coqhuilhatville vroegen. Deze troepen kwamen inderdaad en na 'n kort vuurge vecht wisten zij de zwarte troe pen te ontwapenen. Daarna zijn we per vliegtuig we hadden opdracht van de maatschappij om terug te keren naar Europa naar Leopoldville overge bracht en vandaar naar Brussel, waar ik vanmorgen (j.I. dinsdag) ben aangekomen." Aldus het sobere en onopge smukte relaas van de heer André te veroorzaken. We werden op j Spijkerman, die thans al weer en- wapens gefouilleerd, de auto werd van onder tot boven onder zocht en ze vroegen ons wie en wat we waren en waar we heen gingen. Het was een enorme op luchting en een ongekend geluk kig ogenblik toen we ten slotte veilig do rivier bereikten, en daar na Brazzaville. De evacuatie is snel gegaan en de organisatie was uitstekend. Ik was dolgelukkig dat ik uit Congo weg was", zo besluit mevr. Verwiel haar korte relaas. Wat de toekomst brengen zal? Niemand die daar een ant woord op geven kan, want het is nog niet te zeggen welke kant Congo op zal gaan. Vast staat wel, zo meent mevr. Verwiel ook, dat Congo zijn vrijheid te vroeg heeft gekregen en dat het land door deze chaotische toestand een enorme klap heeft gekregen. Momenteel heeft mevr. Verwiel echter wel andere zorgen, want haar man is nog steeds in Afrika. „Ik weet niet wanneer hij terug komt", zegt ze rustig, maar in haar stem is het verlangen te be luisteren naar een heel spoedige thuiskomst, liever vandaag dan morgen. Tot zolang is de comfor tabele flatwoning in het Waal wijkse Hertog Janpark geen rust punt, maar een uitkijkpost, waar liet leven zijn gewone en geluk kige gang niet kan vinden. Door deze onverwachte, maar toch ook gelukkige thuiskomst van haar dochter en kleinkinde ren heeft mevrouw Mal lens een huis vol leven en soms misschien wel een beetje herrie gekregen, want de drie gezonde robbedoe zen, gewend aan de ruimte van de Afrikaanse woning en tuin, moeten zich nog aanpassen aan het zo geheel andere leven in een flatwoning. Maar als dat het enige incon venient is dat de Congolese „vrij heid" voor de famiiie Verwiel- Mallens met zich brengt, dan mo gen zij zich toch nog gelukkige mensen noemen. BELEG Van heel wat dichterbij heeft André Spijkerman de chaos en misdadige terreur in Congo mee gemaakt. „Op zondag 10 juli was alles nog rustig in ikela. Dat wil zeggen tot ca. 4 uur toe, want toen cisten ook daar muitende soldaten van de administrateur van het territoir de aanwezige wapens en munitie op. Deze eis werd natuurlijk afgewezen waar bij de administrateur zelfs van zijn vuurwapen gebruik moest maken, waardoor een Congolese soldaat licht werd gewond. De muiters zijn toen de inlandse wijk ingetrokken en kwamen in nog groter getale terug, gewa pend met kapmessen en speren. Wij circa 100 mannen en 50 vrouwen en kinderen hebben ons toen teruggetrokken in een huis op de plantage, waar we de beschikking hadden over 40 ge weren, 10 stenguns, ongeveer 3 ton munitie en voldoende levens middelen. Toen er na twee dagen Congolese troepen uit Stanleyvil le kwamen, hebben we gezegd dat we bereid waren de wapens en de munitie in te leveren, wan neer de vrouwen en de kinderen veilig in het vliegtuig zaten. Na onderhandeling met een officië le gezagsdrager en een blanke of ficier nebben we ten slotte onze wapens ingeleverd, waarna we in een convooi van ca. 60 wagens naar Boënde werden gebracht, waar we vrijdag aankwamen. Daar was het overigens al niet veel beter, want ook in de zwarte troepen daar konden we maar weinig vertrouwen hebben. Ze arresteerden willekeurig perso nen en gingen daarbij op nazi- duitse manier te werk. Vooral in Jolo hebben deze troepen op beestachtige wijze huisgehouden, waarbij talloze vrouwen en zelfs jonge kinderen werden aange rand. We hadden echter 't geluk, dat we de beschikking hadden over één radiozender, waarmee kele dagen in zijn ouderlijk huis in de mr. van Coothstraat ver blijft. Ook hij voorziet dat de to tale rust in geheel Congo voorlo pig niet hersteld zal zijn. Een an dere kwestie is of er ook voor goed een einde is gekomen aan de werkzaamheid van de blanken in Congo. „Congo is nog lang niet rijp voor zelfbestuur en onafhan kelijkheid", is ook het oordeel van deze Waalwijker, die 4 jaar lang in Congo en met de Congo- lezen heeft gewerkt. „Zonder blanke hulp zal Congo het toch niet kunnen stellen, want uit zichzelf kan dit jonge land nog niets. Men overschat zichzelf in Congo enorm. Een Congolees die drie jaren lagere school heeft ge had, meent dat hij een volleerd boekhouder is en in staat is om een bedrijf zelf te leiden." Welke blanken het zullen zijn, die in Congo zullen terugkeren, is op het ogenblik nog een vraag teken. Loemoemba, die zich dui delijk als een stropop van Mos kou ontpopt heeft, zal ongetwij feld trachten om communisti sche hulp (lees: overheersing en onderdrukking) in Congo binnen te halen, zelfs tegen de zin van alle Congolezen in. Loemoemba heeft opdracht om snel te handelen en zal dus zeer waarschijnlijk trach- teerde zet de wereld voor een fait accompli te stellen, namelijk: de plotselinge binnenkomst zonder voorafgaande waarschuwing van de Russen. En daarmee zal Con go dan voor goed verloren zijn en tevens een nieuwe bedreiging voor de vrije wereld worden, ten zij deze wereld dit nieuwe en dui delijke teken aan de wand ver staat. ZONDAGSDIENST ARTSEN Van zaterdagmiddag 13 uur tot zondagavond 24 uur; uitsluitend voor spoedgevallen^ Zaterdag 23 en zondag 24 juli Arts Dr. P. Lenglet. Apotheek Nijman. Drogisterij MIOCH N. H. KERK WAALWIJK Zondag 24 juli 1960 10 uur: Ds. C. B. Schuurman uit Baardwijk-Drunen. N. H. KERK BESOIJEN Zondag 24 juli 1960 10 uur v.m.: Ds. J. Vink. Viering H. Avondmaal. 2.30 uur n.m.: Ds. J. Vink. Nabetrachting H. Avondmaal en Bediening H. Doop. N. H. KERK BAARDWIJK Zondag 24 juli 1960 9 uur v.m.: Ds. J. v. Wouden berg van Vollenhove (Ov.). GEREFORMEERDE KERK Willem van Oranje College Zondag 24 juli 1960 9.30 en 3 uur: Ds. W. B. v. d. Meulen. In beide diensten H. A. SINT CLEMENS BIBLIOTHEEK BAARDWIJK Zaterdags Zondags ECHTPAAR J. VAN HEESWIJK- SCHOMAKER VIERDE ZILVEREN BRUILOFT. Woensdag j.I. vierde het echtpaar J. van Heeswijk-Schomaker zijn zilveren bruiloft. Nadat de dag was ingezet met een H. Mis, werd 's mid dags in Hotel Verwiel een receptie gehouden, waarvan door velen is ge bruik gemaakt om wethouder van Heeswijk, zijn echtgenote en familie leden geluk te wensen met deze zil veren huwelijksmijlpaal. Onder de zeer velen die het echtpaar van Hees wijk-Schomaker kwamen gelukwen sen merkten wij op burgemeester Teijssen en echtgenote, Gem.-secreta ris Vlaar, wethouder Smolders, het merendeel der raadsleden, het perso neel van gemeentesecretarie en dienst gemeentewerken, de heer J. Kobben, directeur van gemeentewerken, de heer P. v. Vliet, directeur van het gemeentelijk licht- en waterbedrijf, de heer J. Swarts, hoofd van de centrale administratie. Van de geestelijkheid der parochie St. Jan kwamen geluk wensen aanbieden de Hoogeerw. Heer Deken P. v. d. Hurk, kapelaan Knaapen en kapelaan van Gastel; verder merkten wij op de Eerw. Br. Overste en Br. Sidonius, jeugdleider van R.K.C., waarvan de heer v. Hees- wijk vice-voorzitter is; de heer M. 16.00 u.17.00 u. v. d. Heijden namens de toneelver. 12.00 u.—13.00 u. O.O.G., waarvan de jubilaris ere voorzitter is; dr. Langermeijer sr. en jr., mej. P. C. M. van Slobbe, direc trice van de r.k. Hishoud- en Indu strieschool, in het bestuur waarvan de heer van Heeswijk als gemeente lijk gedelegeerde zitting heeft; een deputatie uiteraard van de voetbal vereniging R.K.C., waaronder de voorzitter, de heer C. Dekkers, als mede een afvaardiging van de Waal wijkse Zwemvereniging, waarvan de heer van Heeswijk voorzitter is. Ver der werden gelukwensen aangeboden door talrijke persoonlijke vrienden en kennissen en zakenrelaties. Velen lie ten hun gelukwensen vergezeld gaan van fraaie geschenken. Deze overgrote belangstelling op hun zilveren huwelijksdag zal de heer en mevrouw van Heeswijk ongetwij feld bijzonder goed hebben gedaan en deze heuglijke dag een extra fees telijk accent hebben gegeven. VAKANTIE GESLAAGD. Voor het een dezer dagen te Am sterdam gehouden examen Engels L. O. slaagde onze plaatsgenoot de heer J. Grijsbach. H. DIACONAAT. Op 22 juli zal Z. H. Exc. Mgr. W. Bekkers het H. Diaconaat toedienen in de parochiekerk van de H. Domi- nicus te Nijmegen o.m. aan de eerw. heer P. Minke te Waalwijk van de orde der Paters Dominicanen. BOND VAN BEJAARDEN EN GEPENSIONEERDEN. Oj) Woensdag 27 juli a.s. houdt de Bond van Bejaarden en Ge pensioneerden een algemene le denvergadering des middags om drie uur in 't Parkpaviljoen. Zij gaat in september haar lü-jarig nëstaan herdenken. Woensdag a.s. wordt aller op komst verwacht. INWONERTAL ONZER GEMEENTE. Aantal inwoners per 1 jan. 1960: 17.419 Idem per 1 juli 1960: 17.798 Vermeerdering eerste half jaar 1960: 379 De gemeente zal weldra 18.000 inwoners hebben. In de eerstkomende maanden wor den pl.m. 150 nieuwe woningen be trokken. Het laat zich aanzien, dat het in wonertal der gemeente in 1960 met pl.m. 800 zal toenemen. De volgende week herdenken we het bescheiden jubileum van een stil maar groot werk, dat helaas nog bij velen te weinig bekend is en daar door wellicht niet die steun onder- j vindt die het zozeer verdient en ook zo nodig heeft. Ik wil u niet lang laten raden naar de leemte in uw kennis van topge- beurtenissen in het Waalwijkse ge- meenschapsleven. Ik doel op het zie- kentriduum dat a.s. dinsdag, woens dag en donderdag voor de 10de maal in Waalwijk gehouden zal worden. Tienmaal ziekentriduum en toch nog een werk dat bij velen van ons onvoldoende bekend is. Vreemd? On begrijpelijk? Ja en nee. Er ligt een zó grote afstand tussen de wereld van de gezonde mens en die van de zieke, dat onze gedachten zelden gaan naar de stilte, het verlangen en de strijd rond het ziekbed. Nee, dit is geen onwil, geen opzettelijk afwen den en ook geen houding van wat- heb-ik-daarmee-te-maken. De gezon de mens heeft zozeer zijn handen vol aan z'n eigen leven, dat hij er zelden of nooit toe komt - tenzij er een zieke in de familie is - een ogen blik stil te staan bij degenen die aan ditzelfde leven geen deel kunnen hebben. Het leven van vandaag heeft zo'n enorme vaart, dat we aan 24 uur per dag voor ons zelf niet of nau welijks genoeg hebben, laat staan dat we ons nog kunnen inlaten met het leven van onze zieke naasten, die in een zo geheel andere wereld le ven. Natuurlijk, we drinken ons glaasje bij de buurman, we wippen naar een verjaardag en omwille van de zaken en de relatie zetten we een avondje op touwt waarbij helaas van 'enig werkelijk contact met het leven van de ander meestal geen sprake is. De zieke, die ook en meer dan wie ook onze naaste is, schiet er gewoon bij in, nogmaals niet uit onwil of on verschilligheid, maar omdat we al nauwelijks aan ons zelf toekomen. De zieke vraagt van ons geen mee warige deernis, geen gemeenplaatse- rig beklag en geen somber gezucht. De zieke vraagt - zo zie ik het al thans - deelname, zoveel mogelijk, aan het leven dat hij zozeer begeert en dat hij dagelijks aan zijn venster ziet voorbijtrekken. Hij verlangt con tact met de gezonde wereld, hij wil voelen dat ook hij er nog bijhoorl en deelneemt aan dit leven dat slechts een voorbereiding is op een ander leven, waarvan de duur en de inten siteit met geen tijd en geen hoogte punten te meten zijn. De zieke vraagt hulp en steun om zoveel mogelijk aan het gezonde leven te kunnen deelnemen. En hij mag dit ook vra gen, niet op grond van zijn ziek-zijn, maar doodeenvoudig omdat hij ook onze naaste is - hij vooral. Tien jaar geleden heeft het zie kentriduum, dank zij het initiatief van kapelaan Lempens, ook in Waal wijk gestalte gekregen en sindsdien hebben de Waalwijkse zieken jaar lijks zich kunnen sterken aan een geestelijke krachtbron, die zij meer dan wie ook nodig hebben. Kapelaan Lempens heeft daarmee een werk ge realiseerd dat in geen enkele katho lieke gemeenschap mag ontbreken. Hij heeft zich daarvoor met hart en ziel ingezet en tot nu toe is dit zie kentriduum telkenjare een heel groot goed voor de Waalwijkse zieken ge weest. Kapelaan Lempens heeft daarbij de onmisbare steun gekregen van Waalwijkse ingezetenen die de betekenis en ook de noodzaak van dit werk hebben ingezien. Waalwijk se autobezitters hebben tien jaar lang belangeloos hun wagens be schikbaar gesteld, verkenners hebben de verkennerswet in al zijn onbaat zuchtigheid in praktijk gebracht en verplegend personeel heeft ervoor gezorgd dat het de zieken ook in liefderijke verzorging aan niets ont brak. Tien jaar lang gedurende drie dagen geestelijke „manoeuvres" voor onze zieken, die deze steun, dit absolute vertrouwen en die totale overgave zozeer behoeven om die goddelijke last" te kunnen dragen. Het ziekentriduum is daarom veel meer dan alleen maar een feit dat even gememoreerd dient te worden, het is voor de zieken een topgebeur- tenis in hun stille, geruisloze bestaan. En wanneer dan ook van ons, ge zonde mensen steun wordt gevraagd in de vorm van een klein financieel offer, dan geloof ik dat niemand dit zal weigeren, omdat ieder van ons weet dat de zieke in het „klaar ko men" met zijn ziekte veel meer be hoeft dan alleen maar een vluchtige belangstelling en een bemoedigend gebaar. De zieke heeft werkelijk ons hart nodig. Zondag zal er in de kerk gecol lecteerd worden voor het ziekentri- dum dat in de komende week een ca. 70 Waalwijkse zieken troost, sterkte en vreugde zal brengen. De autobe zitters, die onze zieken na het sluiten van het triduum weer een rondrit zullen aanbieden door de nieuwe uit breidingen van Waalwijk, de verken ners en de verpleegsters zijn ook weer present. De verpleegsters gaan dins dag zelfs een toneelstukje opvoeren en de balletgroep van de Terp zal woensdag de zieken enige prettige verpozing brengen. Van ons wordt een kleine bijdrage gevraagd in de jaarlijks stijgende kosten. Er is, geloof ik, niemand die daar voor zijn hart en zijn portemonnee zal willen sluiten. OUDEN VAN DAGEN TROKKEN NAAR OISTERWIJK. Zelfs voor het jaarlijkse uitstapje van de Waalwijkse ouden van dagen hebben de weergoden het norse en sombere gelaat niet tot een glimlach kunnen plooien, waaruit we dan bijna zouden durven concluderen dat er voor de mensen die hun vakantie nog in het vooruitzicht hebben, wel hele maal geen zonnestraaltje meer af zal kunnen. Het regende dinsdagmiddag, toen de Waalwijkse bejaarden zich in 60 auto's op weg naar het Oister- wijkse Groot-Speijk begaven, weer op z'n allerbest en daardoor werd de gebruikelijke rondrit door het Bra bantse land geen zonnige tour. De ruitenwissers hebben vele overuren gemaakt en de leidende politie-auto heeft een stevige inwendige was beurt gehad, want de stoere politie mannen Marcelis en v. d. Hoek toon den dat ze uit het ware politiehout gesneden zijn en dachten er niet aan zich een dak boven het hoofd te spannen. Ondanks deze natte tocht is toch ook het uitstapje van dit jaar weer een succes geworden, want het samenzijn in Groot-Speijk was bij zonder gezellig. Men heeft genoten van een goede dronk en een smake lijke hap, waaruit vele bejaarde har ten weer een extra dosis jeugdige le vensvreugde hebben geput. Riekske van Geenen heeft in een paar uur weer meer gezegd dan wij in een jaar kunnen schrijven, de heer Wil van Muijlekom (ge wèt wel de zeun van Kee van Kate) toonde zich een ge voelig en bekwaam chansonnier, na dat de heer Tom Burmanje (niet als bejaarde, maar als persman) het spul met een warm lied en een humoris tisch praatje op gang had gebracht, en een zekere heer S. kon het niet nalaten om zich op (vaderlijk) char mante wijze met ons onbekend, maar zeer jeugdig en aantrekkelijk vrouw volk te onderhouden. De heer. A. Meijs sprak ook nu weer een hartelijk woord van welkom tot alle bejaarden en uiteraard dank te hij ook nu weer al degenen die door hun royale financiële bijdrage dit uitstapje hebben mogelijk ge maakt. In het bijzonder dankte de heer Meijs de autobezitters, zonder wier medewerking dit jaarlijkse tochtje op deze zo prettige en ge zellige wijze niet mogelijk zou zijn. U zult het misschien niet geloven, maar toen het gezelschap voldaan en De rcho van het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878. Abonnement 22 cent per week per kwartaal f 2.85 f 3.10 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 04160 -2621 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8 - Tel. 04167 - 2002. Telegram-adres „Echo" Tel. 3071, Grotestr. 327, Waalwijk Grote verscheidenheid en 1/lL

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 5