BINNEN- EN BUITENLAND 2*1 éetey». WAALWIJK Diploma-uitreiking bij Bloch Stibbe wbete} vit! waalwijk 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 1 AUGUSTUS 1960 3 DERTIGDUIZEND MENSEN IN POLEN DAKLOOS Bejaardencentrum St. Clemenshof op 1 sept. a.s. in gebruik 40 BEWONERS - 25 OP DE WACHTLIJST Provinciaal Nieuws Bureau Jan Tuerllngs Dr. v. Beurdenstraat 8 KAATSHEUVEL Berndijk Loon op Zand In aanwezigheid van de ouders en de instructeurs werd vrijdag middag j.l. bij de N.V. Nederland- sche Schoenenunie Bloch Stib- be-Hollandia door de nieuwe pre sident-directeur, de heer D. Stib be, aan een 7-tal leerlingen van de snijderijcursus het diploma uitgereikt. Het was de 5e cursus welke op de bedrijfsschool van Bloch Stibbe werd gegeven. Na deze 1-jarige cursus zullen de leerlingen nog 1 jaar een voort gezette praktijkopleiding ontvan gen onder leiding van hun eigen instructeur, waarbij zij echter toch al in zekere mate deel zullen uitmaken van de produktie-afde- ling. Deze bijeenkomst werd geo pend door de personeelschef, de heer H. Lenders, die er mede na mens de directie er zijn vreugde over uitsprak dat alle cursisten het diploma hebben gehaald. De ze cursus op de bedrijfsschool heeft niet alleen een geleidelijke overgang van de lagere school naar het bedrijfsleven bewerk stelligd, maar heeft de jongens ook in contact gebracht met de fabriek. Het behalen van dit di ploma betekent uiteraard niet dat de jongens nu ook vakmen sen zijn, aldus de heer Lenders. Het is een basis, waarop zij beter en eerder een volledige vakbe kwaamheid zullen kunnen ver krijgen. De schoenindustrie heeft gróte behoefte aan vakmensen en daarom heeft Bloch Stibbe des tijds de bedrijfsschool in 't leven geroepen. Om de overgang van bedrijfsschool naar de praktijk zo geleidelijk mogelijk ie doen zijn, zullen de leerlingen nog 1 jaar een voortgezette praktijkop leiding ontvangen, die niet be staat uit lessen, maar uit prak tijkopmerkingen. Het gebruike lijke „weekpraatje" zal gehand haafd blijven, aldus de heer Len ders. In het kader van deze 5de snijcursus roemde de heer Len ders in het bijzonder het werk van instructeur v. d. Hout. De president-directeur liet de uitreiking der diploma's verge zeld gaan van een kort woord, waarin hij zowel de cursisten als de ouders gelukwenste. Wij hech ten er grote waarde aan. aldus de heer Stibbe, dat de ouders be langstelling hebben voor wat hun kinderen op de fabriek doen. Aan de volgende 7 cursisten werd het diploma uitgereikt: Jan Laros (min of meer met lof, aldus de heer Stibbe) uit KaatsheuvelDaan Wilhelm, Piet de Werd en Ad Henkelman, allen uit Waalwijk, Kees Snoeren uit Kaatsheuvel, Piel Schellekens uit Waspik en Adri Pijnenburg uit Den Bosch. Namens de leerlingen werd door Adri Pijnenburg een dank woord gericht tot de directie en de instructeurs, waarbij aan de heer D. Stibbe een boeket bloe men werd overhandigd. Na de diploma-uitreiking maak ten de genodigden een rondgang door het bedrijf, waarvoor aan de noordzijde van de bestaande fa briek een enorme montagehal van 2700 m2 en nieuwe magazij- nen en kantoren met een opper vlakte van 1200 m2 in aanbouw zijn. Door de gezamenlijke fabrie ken van de N.V. Nederlandsche Schoenenunie Bloch Stibbe- Hollandia worden thans p. week 80.000 paar schoenen vervaar digd. KAMERCOMMISSIE HAND HAAFT VERWIJT TEGEN MAJOOR K. De parlementaire commissie- Koersen voor het onderzoek naar het militaire aankoopbeleid heeft aan haar conclusies in het eerste rapport over de veelomstreden majoor Koopman.il niets toe te voegen. Daarin werd gezegd, dat deze officier bij het Directoraat Materieel Landmacht wel dege lijk in strijd met de dienstvoor schriften heeft gewerkt. In het vervolgrapport-Koersen aan de Tweede Kamer wordt het ver weerschrift van majoor Koop- mann tegen het oordeel van de commissie in haar eerste rapport niet steekhoudend bevonden. AFTREK VOOR WERKENDE GEHUWDE VROUW VER RUIMD TOT 1000.—. Dividendbelasting wordt ver hoogd van 15 tot 25 pet. De minister en de staatssecre taris van financiën hebben bij de Tweede Kamer een ontwerp-wet op de vennootschapsbelasting 1900 en een ontwerp-wet op de dividend-belasting 'GO ingediend en voorts toegezonden een nota inzake de algemene belastingher ziening en drie nota's van wijzi ging met betrekking tot de reeds ingediende wetsontwerpen inza ke de inkomstenbelasting, de ver mogensbelasting en de loonbelas ting. De voornaamste voorstellen hierin vervat zijn: 1. Ten aanzien van hetgeen als uitdeling uit de winst de sector van de vennootschapsvermogens verlaat en als inkomen voor de ontvangende aandeelhouders bin nen het bestek van de inkomsten belasting komt te vallen, wordt de vennootschapsbelasting met 15 punten verminderd. 2. De dividendbelasting zal worden verhoogd van 15 tot 25% behalve t.a.v. de opbrengsten, die uit een herkapitalisatie voort vloeien, waarvoor een tarief van 20% wordt voorgesteld. 3. De commissarissenbelasting wordt afgeschaft, daarentegen worden de belastingen van de commissarissen niet aftrekbaar verklaard voor zover die belan gen uitgaan boven een bedrag dat als redelijke contraprestatie voor hun arbeid kan gelden. 4. Wijzigingen in het fiscale re giem voor de coöperaties. 5. Er komt geen vermogens winstbelasting. 6. Het regiem van liet z.g. aan merkelijk belang wordt verzacht. Het belastingpercentage bij ver vreemding van aanmerkelijk-be- lang-aandelen wordt op 26% ge bracht. Dubbele heffing bij liqui datie wordt voorkomen. 7. Het wetsontwerp inzake de inkomstenbelasting is aangevuld met een voorziening ter voorko ming van dubbele heffing in ge val van winstrecht of lijfrente. 'De z.g. stamrechtvrijstelling zal in twee opzichten worden be perkt. 8. De minimumgrens voor de investeringsaftrek wordt, vooral met het oog op de middenstand, tot 2000.verlaagd. 9. De fiscale aftrek voor de werkende gehuwde vrouw wordt, ten opzichte van de eerder inge diende voorstellen nog verruimd. De aftrek wordt per arbeidsdag 4.50 met een jaarlijks maxi mum, van 1000.Het nieuwe voorstel bevat ook nog facilitei ten ten aanzien van de werktij den. 10. De grens waarbij men voor aftrek van studiekosten in aan merking komt, wordt van 200.- Duitsland heerst gebrek aan de meeste voedingsmiddelen. In Leilpzig en Potsdam zijn de aard appelen gerantsoeneerd en alleen op distributiebonnen verkrijg baar. In «Schwerin staan rijen huisvrouwen bij de bakkerswin kels. In Chemnitz en Dresden zijn groenten zo goed als niet te koop. In Brandenburg hebben huisvrouwen onlusten veroor zaakt. Volgens de communistische partij en zijn krant „Neues Dcutschland" is de oorzaak van de voedseltekorten een langzaam aan actie op de onder dwang ge collectiviseerde landbouwbedrij ven. Door de enorme hoeveelheden water, die de zijrivieren aanvoe ren, stroomt de Oder m 't gebied Zielona Gora niet langer naar zee. maar landinwaarts. De overstromingen in de om geving van Kraknu zijn de zwaar ste sinds 20 jaar. Circa 30.000 personen zijn dakloos eeworden, vier mensen zijn verdronken. In Warschau, waar de ot'geiopen 24 uur evenveel regen is gevallen als normaal in een maand, wor den moeilijkheden verwacht wan neer de Wcichsel de hoogste stand zal hebben bereikt. VIJFJARENPLAN VOOR KONKO Hammarskjöld is in Leopold- stad aangekomen met een vijfja renplan op zak om Kongo te voorzien van bekwame aniblena- ren, officieren, artsen, juristen, technici en andere vakbekwame mensen, die een land nodig heeft om zijn economisch en maat schappelijk leven ordelijk te re gelen. Dit plan zal moeten worden uitgevoerd onder toezicht van de UNO. Hammarskjöld heeft zijn oorspronkelijk idee van Kongo 'n beheerschapsgebied van de UNO te maken, opgegeven. Dit strookt niet met de onafhankelijkheid van 't land. Landen van de UNO zouden de nodige technici en ad viseurs moeten leveren in af wachting dat Kongolezen, die hiervoor in aanmerking komen, in het buitenland voldoende ge schoold worden. De Amerikaan se regering heeft reeds aangebo den 301) Kongolezen op Ameri kaanse hogescholen op te leiden. In diplomatieke kringen in Le- opoldstad is men nieuwsgierig wat Rusland ding betekent van 12 een-persoons- zit-slaapkamers, waardoor dan in totaal ruim 50 bejaarden zullen kun nen worden gehuisvest. Na het gereedkomen van de nieuwe 6-klassige lagere jongens- en meis jesschool in Baardwijk, zal de St. Clemenshof bovendien nog de be schikking krijgen over lokaliteiten van de huidige meisjesschool. Het nieuwe bejaardencentrum in de St. Antoniusparochie zal huisves ting kunnen bieden aan 75 bejaar den. zodat de r.k. bejaardenzorg in Waalwijk in de toekomst in totaal ruim 125 bejaarden zal omvatten, ondergebracht in twee bejaarden centra. Er is in de St. Clemenshof nog heel wat werk aan de winkel en de di rectrice mej. D. Rombouts heeft nog vele zorgen aan haar hoofd voordat het gebouw op 1 sept. a.s. in gebruik zal kunnen worden genomen. Maar de kroon op het werk zal dan ook zijn dat Waalwijk een belangrijk en zinvol gebouw rijk zal zijn, waar de zorg voor de bejaarde mens op lief devolle wijze en in een prettige en warm-huiselijke omgeving gestalte zal kunnen krijgen. En dit zal voor vele bejaarden de toch niet zo ge- derd. Achter dc salon is 'n prak tische keuken ingericht voor het klaar maken der artikelen. Kort om, alles is modern en doelmatig uitgevoerd, waardoor dit bedrijf weer een aanwinst genoemd mag worden. De opening geschiedt woens dag a.s. om 11 uur v.m. en voor de lezers verwijzen wij graag naar de advertentie elders in ons blad. De heer dc Brouwer zij alle succes toegewenst. naar wat Rusland zal doen. De makkelijke stap naar het bej aarden- Sovjet-l nie is het land, dat jaar- pension lichter en blijder maken, hjks t grootste aantal geschool- j den oplevert. Zo er één mogend- i beid is, die Kongo van technici en adviseurs zou kunnen zien, dan is het Rusland. voor- voorstel Hofstra) op 120.- te ruggebracht. 11. Iemand die niet onder de in komstenbelasting valt zal voort aan, onder bepaalde voorwaar den, toch restitutie van bepaalde dividendbelasting kunnen krij gen, zulks uit bezitsvormings overwegingen. 12. Binnenkort kunnen verder strekkende voorstellen worden verwacht omtrent o.m. fiscale fa ciliteiten ter bevordering van dc bezitsvorming en het sparen bij werknemers. SCHERPERE CONTROLE OP MILITAIRE AANKOPEN De Tweede Kamer-commissie onder voorzitterschap van dhr. Koersen (KVP), die een onder zoek heeft ingesteld naar dc knoeierijen bij militaire aanko pen, is gekomen met enkele voor zichtige suggesties om in het al gemeen de zwakke controle van het parlement op het enorme overheidsapparaat te versterken. Het meest in het oog lopende voorstel is: te bestuderen of ook in Nederland het Zweedse voor beeld van een „ombudsman" kan worden nagevolgd. Een „ombudsman" (man van de gemeenschap") is een door z'n eerlijkheid en bekwaamheid be kende persoon, die door het par lement wordt benoemd om klach ten te verzamelen over ambtelij ke willekeur, verspilling in het overheidsapparaat en de behan deling van ondergeschikten, bij voorbeeld soldaten. Hij is onaf hankelijk en heeft grote macht. Sommige zaken kan hij zelf af doen, over andere affaires rap porteert hij aan het parlement. Hij zorgt er voor, dat de klagers met name militairen, die zich vrijelijk tol hem kunnen wenden later geen last ondervinden van hun actie. De „ombudsman" kan dc regering wijzen op leem ten in de wet of op de verkeerde werking van een voorschrift. KINDEREN 11 JAAR OPGESLOTEN In Tecumseh in Ontario (Ca nada) heeft de politie drie kinde ren bevrijd, die door hun moeder elf jaar opgesloten waren gehou den. De kinderen waren ernstig ondervoed en in groei achterge bleven. De kinderen zijn 11 jaar lang niet buiten de deur geweest. Het jonge drietal, twee meisjes en een jongen, konden nauwe lijks lopen en praten. De jongen, 15 jaar oud, was nog geen 1 me ter 20 groot. Het oudste meisje (10) stond in lichamelijke en verstandelijke ontwikkeling niet hoger dan haar jongere zusje van 13 jaar. De kinderen mochten zich wel vrij bewegen in het hele huis, dat 2 verdiepingen heeft. Er waren ook nog 15 katten in huis. Dc moeder vertelde, dat zij drie van haar zes kinderen opge sloten hield, omdat zij bang was, dat zij door haar huisbaas de huur opgezegd zou krijgen. VOEDSELGEBREK IN OOST-DUITSLAND De Oostduitse boeren hebben aanzegging gekregen ook des nachts te werken. Zo ernstig is de voedselschaarste van de laat ste weken geworden, dat de rege ring van Pankov uit de commu nistische landen voedsel moet importeren. Voor enkele honder den miljoenen marken aan de meest noodzakelijke levensmid delen zullen met spoed worden ingevoerd. In vrijwel alle steden van Oost- Schilders, behangers en stoffeer ders zijn momenteel druk bezig om de laatste hand te leggen aan de voltooiing en inrichting van het be jaardencentrum St. Clemenshof in Baardwijk, waarvan de officiële in gebruikneming is vastgesteld op 1 september a.s. En hiermee zal Waal wijk dan de beschikking krijgen over haar eerste zelfstandige bejaar dencentrum, aangepast aan de eisen van deze tijd. De r.k. bejaardenzorg, die in Waalwijk enige tijd afwezig is geweest ten gevolge van het ver trek der Zusters uit Baardwijk en ten gevolge van het feit dat het St. Theresiagesticht de bejaarden niet langer kon huisvesten wegens uit breiding van het ziekenhuis, gaat hiermee een nieuwe start krijgen, die straks haar voortzetting zal vin den in het nieuwe bejaardencentrum in de St. Antoniusparochie. Leverancier alle ziekenfondsen Men is geneigd om de St. Clemens hof niet als een volwaardig mo dern bejaardencentrum te beschou wen. In zekere zin is het dit ook niet, want dit voormalige zuster klooster dateert uit 1889 en heeft dus al zeventig veelbewogen jaren achter de rug. Het is echter een bouwwerk met een soliditeit waar aan moderne gebouwen niet kunnen tippen, en als men dan nog ziet hoe fraai, stijlvol en eigentijds de kost bare verbouwing tot bejaardencen trum is uitgevoerd, dan laat men terstond elke geringschattende ge dachte vauen. Men heeft binnen de oude, stevige ommuring een geheel nieuw interieur geschapen, dat aan de eisen van deze tijd beantwoordt en dat alle comfort biedt van een in uiterlijk moderner bejaardencen trum. Bovendien ligt de pensionprijs van 150.per maand aanmerke lijk beneden die van de moderne be jaardencentra en dit is een even be langrijk als aantrekkelijk aspect. 40 BEWONERS De St. Clemenshof zal plaats bie den voor de huisvesting van 40 be jaarden en dat men echt niet naar gegadigden behoeft te zoeken blijkt wel uit het feit dat men reeds een wachtlijst heeft van 25 personen. Parterre bevinden zich zes twee persoons zit-slaapkamers, 1 een-per- soons zit-slaapkamer, een spreekka mer, de recreatiezaal-eetzaal, een kamertje voor drie bedden t.b.v. be jaarden die geen trappen meer kun nen lopen en de royale keuken. Op de eerste etage bevinden zich ook 6 twee-persoons zit-slaapkamers, 1 een-persoons zit-slaapkamer en 'n ziekenkamer. Op de tweede verdie ping bevinden zich 10 slaapkamer tjes met 14 slaapplaatsen. De royale kamers zijn in lichte, moderne tinten gehouden en door 'n vergroting van de ramen heeft men bijzonder gezellige woonvertrekken geschapen waar licht en lucht in overvloed toegang hebben. Ook zijn alle kamers uitgerust met centrale verwarming. Ook aan de recreatie van de be woners is gedacht. Op de eerste ver dieping is een klein recreatiezaaltje voor de mannen ingericht, waar men met de nodige medewerking van buiten een biljart hoopt te kunnen plaatsen. Ook wil men trach ten om voor de bejaarden een tele visietoestel rijk te worden. Ontspan ningsmogelijkheden biedt overigens ook de prachtige grote tuin achter het gebouw. Het is een lust om hier te wandelen en zich neer, te zetten in een van de vele rustieke hoekjes. Ook deze tuin zal eerst wat opge knapt moeten worden. Verder is er voor de mannen een knutselgebouw- tje, waar de doe-het-zelf-mensen hun gang kunnen gaan. UITBREIDING. In de toekomst zal de St. Clemens hof nog een uitbreiding ondergaan. Wanneer namelijk Baardwijk een nieuwe r.k. kleuterschool zal hebben gekregen de urgentie hiervan blijkt wel uit 't feit dat Baardwijk- se kleuters twee klassen van de la gere meisjesschool in bezit hebben moeten nemen, waardoor een aantal meisjes dagelijks moet „pendelen" naar de meisjesschool in Besoyen dan zal ook het resterende gedeelte van de zijvleugel ook bij het bejaar dencentrum getrokken worden. Op deze vleugel zal een verdieping wor den gebouwd, hetgeen een uitbrei- BRABANTS HEEM Dc stichting „Brabants Heem", die het heemkundig werk in onze provincie bevordert, stimuleert en richt, houdt dit jaar van woensdag 3 t.m. zaterdag G aug. te Goirlc haar jaarlijks heemkun dig werkkamp. Het is de bedoe ling dat de leden van deze stich ting (de leden der kringen) in dien zij in de gelegenheid zijn, dit werkkamp meemaken, om op de ze wijze de heemkunde in deze plaats te beoefenen op een aan gename wijze, zoals dat in een vakantiemaand verwacht wordt. Dc Kring Goirle, „De Vyer Heert- ghangen", heeft de deelnemers 'n keurig programma bereid, waar hij kennis zal worden gemaakt met de plaatselijke geschiedenis van dit dorp. Een kleine tentoon stelling is hierbij ingericht van heem- en kunstvoorwerpen van eigen bodem. Diverse excursies zijn gepland, o.a. aan Gorp, Roo- vert, St. Jan Nieuwkerk, De Rechte Heide met haar pre-histo- rische grafheuvels, terwijl een bezoek wordt gebracht aan Al- pen's museum, aan de kinderko lonie „Godclive" en aan Tilburgs Waterleidingbedrijf. Brabants humor zal niet ont breken, want op een avond zal Jan van Ostade daar wel voor zorgen. Tot afscheid krijgen de dcelnem,ers(sters) een Brabantse koffietafel aangeboden door de gemeente Goirle. Alles hijeen zal dit een gelegenheid zijn om eens kennis te maken met het centra le deel van Brabant, dat een pracht landstreek is met veel heemkundige objecten. Dr. VAN BEURDENSCHOOL R.K. Middelbare Handelsavond school Waalwijk Geslaagd voor praktijkdiploma boekhouden: B. Blijlevens; voor Nederlands: A. Nijssen; voor Duits: J. Kerkhof; voor Engels: J. Kerkhof. Geslaagd voor middenstands diploma: N. Hobbelen, W. Kee tels, A. v. Sluisveld, W. v. d. Wiel en D. Wagenïakers. NIEUW BELASTINGKANTOOR AAN HOEKEINDE Binnenkort zal aan de gemeente raad een voorstel worden gedaan tot grondverkoop t.b.v. de bouw van een nieuw kantoor voor de Inspec tie Waalwijk van de Directe Belas tingen aan het Hoekeinde nabij het gebouw dat momenteel in aanbouw is voor de Gelderse Lederhandel. GESLAAGD Op 27 juli slaagden te 's-Her- togenbosch voor het aldaar ge houden praktijkexamen Steno grafie Nederlands en Machine- schrijven onderstaande Candida- ten: Steno: Thekla Damstra uit Waalwijk; Pieti de Rooij uit Dussen; Adri Scherff uit Meeu wen; Ina Roubos uit Sprang-Ca- pelle. Typen: Corry Maas, Waalwijk. Geslaagden genoten hun op leiding hij de heer L. v. d. Leur, Grotestraat 238, Waalwijk. R.W.B.—GENIETROEPEN Woensdag 3 augustus zal RWB haar oefenprogramma openen met een wedstrijd tegen de Genie troepen uit 's-Bosch. Deze zo langzamerhand tradi tioneel geworden ontmoeting zal ook deze keer weer een bijzonder karakter dragen, want diverse spelers uit de afdeling van het betaalde voetbal zijn in het Ge nie-elftal opgesteld, zodat we haar kracht wel kunnen vergelij ken met een middelmatige 2de klasser. RWB, die wegens ziekte van enkele gerenommeerde spelers met enkele invallers in het veld zal komen, zal dan ook de han den vol hebben om een enigszins dragelijk resultaat te bereiken en wij zijn werkelijk benieuwd hoe deze wedstrijd tenslotte zal ver lopen. Hoe het ook zij, het Waal wij kse publiek en dat van de om- Voor advertenties en abonne menten blijft ons adres te KAATSHEUVEL Dr. v. Beurdenstr. 8, Tel. 2002 KAATSHEUVEL Ook voor alle andere bladen worden advertentie* tegen de geldende tarieven opgenomen. Klachten over bezorging en aanmelden nieuwe abonne's aan ons bureau liggende plaatsen staat weer een spannende en gezien de vorige jaren, goede wedstrijd te wach ten, die het aanzien ten volle waard zal zijn. De eveneens traditioneel ge worden muzikale omlijsting zal verzorgd worden door de drum band van de gymnastiekvereni ging „Kracht en Vlugheid" uit Besoijen, die te pl.m. half zeven zijn rondgang vanaf de haven zal aanvangen. De wedstrijd zal aanvangen om zeven uur, zodat ook de liefheb bers van de omliggende gemeen ten tijdig aanwezig kunnen zijn. De donateurs van onze vereni ging maken wij er op attent dat de oude kaarten voor deze wed strijd niet meer geldig zijn. Mocht men dus nog niet in het bezit zijn van een nieuwe kaart, dan kan men deze aan het loket in ontvangst nemen. HEROPENING FRITUURBEDRIJF Bij een gezellige wandeling naar de Koestelberg zal men on getwijfeld de vernieuwde zaak van de heer A. M. de Brouwer aan de Burg. Smeelelaan passe ren. Laten we er eens even aan gaan en er een kijkje nemen, want naast het bestaande pand heeft hij een frites- en ijssalon gebouwd, welke aan de vele mo derne eisen voldoet. De oude win kelruimte is eveneens uitgebreid en gemoderniseerd, waardoor de bediening van de klanten veel ge zelliger is geworden. In een hall met loket wordt de haastige wandelaar geholpen, doch zij die even willen uitrusten kunnen rustig in de salon hun frites of ijs consumeren, want deze is luxueus en aantrekkelijk ingericht. Aan de verbouwing werkten o.a. mede de timmer- en metsel bedrijven fa. v. Hilst en fa. Wed. v. Heesch, terwijl J. Bijnen alles in keurige kleuren wist te schil deren. De prachtige frituur-oven met elektrische damp-afzuigin- stallatie is geleverd door de Zuid- Nederlandse Apparatenfabriek te Breda en de koelvitrine door fa. Marijnen te Den Haag. Het sani tair en de elektriciteit is verzorgd door fa. Jos. Zeergers alhier. De wanden van de salon zijn betegeld in lichtblauw tot op an derhalve meter hoogte, het overi ge is in passende kleuren geschil- Geslaagd. Te Utrecht slaagde op 't VVA- exainen voor meester timmer- man-bouwpatroon de heer S. y. Laarhoven alhier. Hij genoot zijn opleiding hij dhr. W. v. Woerden te Oosterhout. Voor einddiploma sterkstroom monteur slaagde te Eindhoven de heer Bertus Dirksen alhier. Beide geslaagden van harte proficiat. Reis van Damvereniging GEO" Donderdag a.s., de eerste va kantiedag, gaat GEO een dagreis maken met een touringcar naar Rotterdam. Daar zal een rond vaart gemaakt worden, de die rentuin worden bezocht etc. Het bestuur heeft voor een goed pro gramma gezorgd, zodat het voor GEO een gezellige dag gaat wor den. i JURY-VERSLAG VAN HET BONDS CONCOURS en MUZIEKFEEST VAN KON. ERK. HARM. CONCORDIA. Het grote muziekfeest van de Kon. Erk. Harmonie Concordia ligt weer een tijdje achter ons. Het is echter goed er nog eens de aandacht op te vestigen, hetgeen Sjef van Balkom immers ook gedaan heeft in het juni-nummer van „St. Caecilia". Een enkele passage willen we er uit lichten en wel iets over het concours en 't feest, op dat we ook eens iets van een officiële kant horen. Hij schrijft als volgt „Het Federatief Bondsconcours op de zondagen 22 en 29 mei in Loon op Zand was een prettig concours. De prestatie van de deelnemende ver-, enigingen waren goed, er viel slechts één tweede prijs en het gehalte van de ge speelde stukken was op een enkele uit zondering na op peil. De organisatie door de jubilerende Har monie Concordia klopte op alle onderde len. Toen wij het feestprogramma van ruim honderd pagina's toegezonden kregen, wis ten we, dat de viering van het gouden feest van Concordia in goede handen was. Naast het concours stonden er in de gids concerten vermeld van Sophia's Vereniging, Concordia, Loon op Zand's Jeugdkoor en last not least van het Brabants Orkest. Al deze festiviteiten, benevens amusementspro gramma's w.o. een Oberbayern Kapelle uit München, hadden plaats in de „Music- Hall", die bestond uit een dubbeldakse tent met 1500 zitplaatsen. Op de tweede zon dag van het concours was de belangstelling zo groot, dat velen met een staanplaats genoegen moesten nemen. De acoustiek was uitstekend door een boven het podium aan gebracht klankbord. Dit is wel een kost bare maar ideale gelegenheid om concour sen te houden, men is niet afhankelijk van het weer èn men zit niet in een bedompte zaal, die overacoustisch is." Over de deelnemende corpsen aan het concours geeft de schrijver een explicatie omtrent hun optreden en muciseren. De fanfare Berg en Dal uit Slenaken, noemt hij een hoogtepunt op de eerste dag, die naar de eerste afdeling promoveerde. De andere kregen in hun verslagen goede en opbou wende critische bemerkingen, welke het muzikale peil ongetwijfeld zulen opvoeren en die de ingewijden zeker ter harte zullen nemen, of hun muziek nog intensiver te gaan beoefenen. Het is niet nodig om alle corpsen aan te halen, want daarvoor hebben we reeds in mei genoeg papier ter beschik king gesteld, doch in 't algemeen wijst de jury nog op de routinefoutjes die bij een werk een minder goede prestatie veroor- zaken.De balans van de eer6te concoursdag werd opgemaakt: allemaal eerste prijzen. De tweede dag gaf n.l. jammergenoeg een tweede prijs, hetgeen voor de fanfare uit Ilpendara te wijten was aan de weinig inspirerende compositie. Voor Dinter was het muciseren wat te bescheiden, hetgeen ook weer niet goed is, terwijl andere corp-. sen gewezen werden op de afwerking van details om tot betere prestaties te komen. Een compliment verkreeg de Gildebonds- harraonie uit Boxtel, het was de „verras- $ing van die dag". Het was een plezier 't werk (De Poolse Dansen van Borodin) zo enthousiast uitgevoerd te mogen beluiste ren. Goed werk is er geleverd en goede mu ziek is er gebracht, met de uitzonderlijk mooie resultaten. De jury brengt allen har telijk dank voor de prettige en gastvrije ont vangst in Loonopzand, die Concordia haar bereid heeft. Met voldoening kan dus op dit concours en op het gehele feest worden teruggezien. Het lijkt ons aardig dit korte relaas eens te publiceren, daar Concordia met het ge brachte haar goede naam heeft hoog ge houden bij haar 50-jarig bestaan. Concordia ad muitos annos!

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 3