wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt Volwaardige Chr. Lagere Landbouwschool in Sprang-Capelle krijgt laatste kans FILMJOURNAAL Luxor Musis Sacrum Overrompelend spel van gratie en virtuositeit VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1960 82e JAARGANG No. 62 Het heeft maar heel weinig gescheeld of Sprang-Capelle was zijn christelijke lagere landbouwschool kwijt geweest. In het afgelopen jaar immers werd bij ministeriële beschikking bepaald dat deze school per 1 sept. 1960 zou worden opgeheven, omdat zij niet bezocht werd door het vereiste aantal van 48 leerlingen. Deze me dedeling was niet alleen een bijzonder triest bericht, zij beteken de ook dat Sprang-Capelle in de bestaansbronnen nog altijd een kleoin overwicht in de agrarische sector) en wijde omgeving ver stoken zou worden van christelijk lager landbouwonderwijs. Het stichtingsbestuur van de school en het gemeentebestuur hebben alles in het werk gesteld om deze lagere landbouwschool voor Sprang-Capelle te behouden, waarbij er vooral op gewezen werd dat een liquidatie van de school, nu het streekverbeteringsplan op het punt staat gerealiseerd te worden, bijzonder funest zou zijn. Dit en andere argumenten hebben bij de overheid veel begrip ontmoet en ten slotte heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening zich bereid getoond de christelijke lagere landbouwschool van Sprang-Capelle als minderheidsschool te handhaven, met dien verstande dat de school drie jaar de kans krijgt haar bestaansrecht en -noodzaak te bewijzen. „Het woord is nu aan de christelijke agrarische bevolking van Sprang-Capelle en omgeving",, aldus burgemeester van Prooijen. „Heeft de school over drie jaar geen 10 leerlingen per klas (het door de overheid gestelde minimum), dan is het voorgoed afge lopen en ik geloof niet dat Sprang-Capelle dan nog ooit een land bouwschool terug krijgt." EERSTE 4-JARIGE CURSUS START OP 1 SEPT. A.S. MET 12 LEERLINGEN. De Christelijke Lagere Landbouw- school in Sprang-Capelle werd in 1950 opgericht in overleg met de Noordbrabantse Maatschappij voor Landbouw. En de aanleiding daartoe lag in het feit dat door de verbete ring van de waterstaatkundige toe stand in de Langstraat en door het ter hand nemen van ruilverkaveling de belangstelling en de mogelijkheden voor de landbouw in Sprang-Capelle en omgeving groter werden. Tot dan toe waren die belangstelling en de kansen er nauwelijks geweest en de Spr.-Capelse boeren waren dan ook bijna uitsluitend veehouders (en voor treffelijke veekenners!). Door het verspreid liggen van de percelen - vaak op uren afstand van de boer derij - ten gevolge van een on- efficiënten verkaveling en de slechte waterstaatkundige toestand waren de produktie-omstandigheden tot dan toe bijzonder slecht geweest. Men zag in de stichting van een landbouwschool het aangewezen mid del om de landbouw te stimuleren en in goede banen te leiden, terwijl Sprang-Capelle op agrarisch gebied ook nog een achterstand weg te wer ken had. In het kader ook om „bij" te komen werd later door de gemeen teraad besloten om een streekverbe teringsplan te doen opstellen. Hier voor werd eerst f 5.000. toen f 14.000.- en ten slotte f 25.000.- beschikbaar gesteld. Dit streekverbe teringsplan richt zich niet alleen op een efficiëntere bedrijfsvoering, maar ook op „planning", beter wo nen, kortom op de verbetering van de gehele agrarische bestaans- en le venssfeer. Aan dit streekverbeterings plan hebben Ged. Staten hun volle steun en medewerking gegeven. Ook beoogt men met dit streekverbete ringsplan een agrarische kadervor ming, hetgeen, naar men hoopt, er toe zal leiden dat in de toekomst, na het gereedkomen van het Deltaplan, ook boeren zich in de polder zullen gaan vestigen. In het kader van de streekverbetering zijn in Sprang-Ca pelle de ruilverkavelingen in volle gang. De ruilverkaveling van „Het Eendennest" is reeds afgesloten en thans is men bezig met de verkave ling van het gebied ten oosten van de Capelse Vaart. NIEUW LEERPROGRAM De lagere landbouwschool heeft het in de afgelopen jaren in Sprang- Capelle niet best gedaan. De belang stelling voor deze school met haar 2-jarige cursus was maar gering, het geen mede geweten moet worden aan het feit dat deze twee jaar niet gol den als vervulling van de leerplicht. De kinderen die van de lagere school kwamen, moesten eerst nog een an dere school of een zevende klas vol- Prooijen overigens maar één manier om de school in stand te houden en dat is de daad van de boeren. „Als de boeren ervan doordrongen zijn welk een groot en rijk bezit deze school is, niet alleen voor hun kin deren, maar ook voor de gehele ge meenschap, dan ben ik ervan over tuigd dat het goed zal gaan met de school. Ik zou graag willen dat de school een brandpunt wordt van het agrarische leven, waardoor de gehele agrarische sector op een hoger ni veau zal komen te staan." Als de school het haalt, ziet bur gemeester van Prooijen in de toe komst ook nog wel mogelijkheden voor een tuinbouwcursus. HUISVESTING Tot nu toe heeft de chr. lagere landbouwschool samen met de land- bouwhuishoudschool de beschikking gehad over het pand Nieuwevaart 3. Voor de 2-jarige cursus was daar net voldoende ruimte. Er zouden zich in verband met de uitbreiding tot een 4-jarige cursus dan ook ruimtepro blemen hebben voorgedaan, als men niet in de gelukkige omstandigheid verkeerde dat de landbouw-huis- houdschool over enige tijd haar nieu we schoolgebouw in gebruik gaat nemen. De daardoor vrijkomende lokalen zullen nu bij de landbouw school getrokken worden, zodat men zich over de ruimte geen zorgen be hoeft te maken. Wel zal de school vóór de her nieuwde start in sept. a.s. een flinke herstelbeurt krijgen in het interieur, zodat in alle opzichten met een schone lei kan worden begonnen. Er zullen diverse schilder- en timmer- werkzaamheden worden uitgevoerd, terwijl ook het meubilair zal worden vernieuwd. IJshallet Maxi en Ernst Baier gen alvorens ze op de landbouw school konden worden toegelaten. Veel ouders voelden daar maar heel weinig voor. Een omstandigheid, die een gunstige ontwikkeling van de landbouwschool wellicht ook tegen hield, was het feit dat de school niet tevens tuinbouwschool was (de tuinbouw heeft in Sprang-Capelle namelijk prachtige mogelijkheden). Kennelijk voelde de Maatschappij voor Landbouw er niets voor om naast de tuinbouwschool in Dussen, die ook door haar was tot stand ge komen, nog een tweede tuinbouw school in Sprang-Capelle op te rich ten. Dit alles heeft ertoe geleid, dat de chr. lagere landbouwschool in Spr.- Capelle beneden het vereiste aantal van 48 leerlingen bleef, hetgeen voor de minister aanvankelijk aanleiding was de school op te heffen. Overi gens heeft de praktijk uitgewezen, dat voor de instandhouding van een landbouwschool met 48 leerlingen een gebied bestreken moet worden met 600 a 700 landbouwbedrijven. En dit aantal haalt het gebied, waar op de Sprang-Capelse landbouw school zich richt, niet, het zijn er hooguit 450. Volgens het besluit van de minis ter krijgt de school nu een nieuwe kans om gedurende 3 jaar haar be staansrecht en -noodzaak te bewij zen, waarbij het minimum-aantal leer lingen per klas op 10 is gesteld. De school heeft ook een geheel nieuw leerplan gekregen en mag nu worden bestempeld als een volwaardige la gere landbouwschool. Het is een 4- jarige cursus met gedurende de eer ste twee jaar 5 lesdagen per week, het derde jaar 4 en het vierde jaar 3. Na de eerste twee jaar kunnen dus de leerlingen geleidelijk aan in de praktijk van het bedrijf worden ingeschakeld. Het nieuwe volwaardige leer- program brengt ook met zich dat met ingang van het eerste cursusjaar op 1 sept. a.s. ook twee vakleerkrachten voor handvaardigheid en lichamelijke oefening moeten worden aange trok ken en dat per 1 sept. 1961 naast het hoofd van de school, de heer B. J. Elsman, een tweede vaste kracht zal aangesteld moeten worden. DAAD AAN DE BOEREN Het eerste cursusjaar start in sept. met 12 leerlingen. „Dit is eigenlijk een te klein surplus", zegt burge meester van Prooijen, de voorzitter van een in het leven geroepen com missie van toezicht. „Maar we ho pen het volgend jaar op een groter aantal leerlingen, zodat we over drie jaar toch het vereiste aantal van 10 leerlingen per klas kunnen opbren gen." Er is volgens burgemeester van Men zou eigenlijk volledig ken ner moeten zijn om als toeschou wer de prestaties en de vele ogen schijnlijk eendere figuren van de ijsartisten van het IJshallet van Maxi en Ernst Baier op hun juis te artistieke en virtuose waarde te kunnen beoordelen. Maar ook zonder de kennis van de vakman geeft men zich graag en geheel gewonnen aan de gratie en de virtuositeit, die in de zes boeien de taferelen van de „Produktie 1960" in de felle schijn der kleu- renschijnwerpers gestalte krij gen. Op de maat van meeslepen de klassieke en moderne muziek is men getuige van schaatskunst van de hoogste klasse en op de gladde vloer van 400 m2 ziet men de grote en klinkende namen uit de kunstschaatswereld bijeen Rosl Pettinger, prima ballerina van het gezelschap en meervou dig kampioen van Duitsland, die prachtige klassieke schaatskunst ten beste geeft; Hedy Palinkas, de in felle ritmen schaatsende kampioene van Hongarije; Ute Grünert, gracieus en virtuoos in vier van de zes taferelen; Steve en Topsy, die staan aangekon digd als de kampioen paarrijden van Zweden, maar die op de smalle ijzers een acrobatiek de monstreren die rillingen van sen satie teweeg brengt; Sönke Jen sen, kampioen van Denemarken, die een prachtige vloeiende stijl rijdt en die maandagavond bal- letmeester Lothar Muller op uit stekende wijze verving; lstvan Szenes, even fel en onstuimig als zijn landgenote Hedy en kampi oen van Hongarije, die in „Wild Koerdistan" enkele malen een ui terst moeilijke „butterfly" de monstreerde; Lothar Weidcmann de kostelijke internationale ijs- jongleur; Marianna Althammer en Karlheinz Kramer, die char mante ijsacrobatiek laten zien; Judith Buinbacher, de bekoorlij ke Zwitserse kampioene; en dan ten slotte de Engelse ijskomiek Bill Stewart, die voor de vrolijke noot zorgt. Hij moet 't overigens •■dellen zonder zijn collega Dun can Whaley, die tijdens een repe titie een been heeft gebroken, want ook voor deze virtuozen blijft schaatsen nog altijd een ge vaarlijke sport. Deze keur van solisten wordt bijgestaan door een bekwaam corps de ballet, waarvan op de voorgrond treden Christl Hauss, Renate Sick, Dieter Langer en Günther Tyroler, jeugdkampioen van Duitsland. Zes taferelen omvat het pro gramma, waarin zowel de jazz als de wals aan bod komt (Some like it hot en Ein Walzertrauw), de romantiek (Hongaarse Rhap- sodie en Les Patineurs) zowel als de dramatiek (In de Haven kroeg) -en oosters barbarisme (Wild Koerdistan). Het is een j programma dat van het begin tot het einde boeit door zijn virtuose gratie en rijke aankleding. De muziek wordt door het 16 man tellende orkest o.l.v. Hans Huber op uitstekende wijze vertolkt. Men kan 't IJshallet van Maxi en Ernst Baier vanavond voor 't laatst zien in Den Bosch en we mogen zeggen dat u van een be zoek aan dit schaatsfestijn geen moment spijt zult hebben. Deze indrukwekkende „butterfly" geeft lstvan Szenes ten beste tafereel van het nieuwe programma van het IJsballet PRINSES IRENE 21 JAAR Onze hartelyke gelukwensen gaan vandaag uit naar H. K. H. Prinses Irene, die heden de meerderjarige leeftijd bereikt. Foto: Max Koot samenwerking uit de bus, die een daverende revue oplevert. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang alle leeftijden. „HET TEKEN VAN DON MARCOS" In dit filmverhaal draait de tijd een dikke eeuw terug in de geschiedenis van de staat Cali- fornië. Er is een baardige pira- tenkapitein, die Los Angeles wil plunderen, maar daarvoor de nulp van de verrader Marcos (Ri- cardo Montalban) nodig heeft. Marcos wordt echter gevangen genomen door Don Pedro Garcia, een despoot die er van droomt nog eens keizer van Californië te worden. Marcos wordt gedwon gen om de knappe dochter Manu- ela (Cyd Charisse) van Don José de Vasques, de leider van de Re publikeinse Partij, het hof te ma ken. Marcos speelt zijn rol goed, hetgeen hem overigens niet moei lijk valt, want hij wordt inder daad verliefd op de beeldschone Manuela. Als Pedro na veel spec taculaire gebeurtenissen zijn slag wil slaan'en daarbij Marcos wil ontmaskeren als een verrader, blijkt dat Marcos helemaal niet is voor wie hij zich heeft uitge geven. Don Pedro sneuvelt in een spectaculair gevecht, waarna Marcos Manuela ten huwelijk leidt. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. „THE FIVE PENNIES" In deze mooie zangfilm vol hu mor en muziek ontmoeten we twee grote namen, Danny Kaye en Louis Armstrong. Het is de moeite waard deze twee samen op het witte doek te zien in een allergenoeglijkste amusements film. Een zekere Loring „Red" Nichols (Danny Kaye) krijgt een engagement bij de band van Wil Paradise (Bog Crosby). In deze tijd leert hij Louis Armstrong kennen en de zangeres Bobbie Meredith (Barbara Bel Gcddes) met wie hij later trouwt. Daar Red zich niet thuis voelt bij het handje van Wil, daar hij zijn ge liefde Dixielandstijl wil spelen, richt hij tenslotte zelf maar een band op en met deze band „The five pennies" treedt hij overal in het land op en met succes. Wan neer hun dochter Dorothy wordt geboren, wil Red dat Bobbie het zingen opgeeft, maar om financi ële redenen gaat ze met haar werk door. Doch de kleine Doro- „LA PALOMA" De liefhebbers van de muzika le show komen met deze film voor de volle honderd percent aan hun trekken, want 't geheel is een aaneenschakeling van top- schlagcrs, die door top-sterren worden gebracht en gespeeld, zo als Bibi Johns, Ellen en Alice Kessler, Dany Mann en Louis Armstrong. Het verhaaltje, dat ook nu weer slechts bijzaak is, speelt zich af rond drie theaters in een stad, die alle drie een revue „La Paloma" willen brengen. Op zich zelf is dat reeds voldoende voor veel geharrewar en concurrentie. De zaak wordt echter nog inge wikkelder wanneer de vrouwelij ke ster van de ene (Bibi Johns) verliefd wordt op de mannelijke van de ander (Karlheinz Böhm). Maar ten slotte komt er toch een in „Wild Koerdistan", het vijfde van Maxi en Ernst Baier yah het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal f 2.85 f 3.10 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878. Bureaux: Grotestraat 205. Waalwijk - Tel. 041602621 - Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 - Tel. 04167- 2002. Telegram-adres: „Echo' Burgemeester v. Prooljen i „Ik zou zo graag willen dat deze schoot brandpunt werd"

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 5