(UW IHEIIfG WAALWIJK Het Sportpaleis" BONT KOPEN 2 werksters voor de kerk ZOMERVACANTIE REISPROGRAMMA 1960 VERTROUWEN WERKSTER De KINDERWAGEN 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1960 6 SPORT ACCOMODATIE. Zondag j.l. heeft ondergeteken de na een bezoek aan een voet balwedstrijd om de Zilveren Schoen, eens in ogenschouw ge nomen het prachtige sportcom plex, omvattende hockey-, hand- bal-, tennis- en voetbalvelden, en met een zekere weemoed verge leek ik in gedachten hetgeen wat wij nog bezitten. Reeds jaren geleden hoorden we reeds spreken over sportpark „Elzenhoven"; een 8 maanden te rug lazen we met trots in een dagblad dat eerdaags een aan vang zou worden gemaakt met de aanleg der sportveldenop de re ceptie oij het behalen van het kampioenschap 3e klasse hoor den we woorden van de hoogst- geplaatste personen onzer ge meente, die ons de overtuiging schonken van... en nu gaat het gebeuren. En hoever zijn we nu. We zijn zover dat, wanneer er een corner moet worden geno men, we aan de bewoners van dé naast ons speelveld gelegen bun galow moeten vragen, 01 even de keukendeur open mag om een aanloop te nemen voor de uit voering van de hoekschop. Dat we zelf de graszoden heb ben moeten plaatsen, anders was dit nog niet gebeurd of te laat. Dat aan verbetering der afraste ring nog totaal niets is gedaan en we steeds zitten met stukken jute ter afscherming van 't terrein, wat tevens een miserabel gezicht is. En hier speelt dan een vereni ging die mag bogen te zijn de oudste en een van de beste onzer gemeente. Van dit terrein en een veldje op het v.m. Slemterrein (dat nu eindelijk eens iets wordt opgeka lefaterd wordt gebruik genaakt door 5 senioren-, 3 junioren- en pupillen-elftallen, en tevens ook door de leerlingen der chr. H.B.S. Heel goed kan ondergetekende de moeilijkheden inzien, waar voor de gemeentautofiteiten zijn geplaatst, n.l. tekort aan arbeids krachten. Maar j.l. vrijdag 19 au gustus heeft men nog voor de ra dio, tijdens de VARA bekercomp. kunnen horen hoe een vereniging als Hermes DVS uit Schiedam, die practisch in 't zelfde schuitje zat als wij, met goedkeuring van de onontbeerlijke hulp der over heidspersonen, met eigen leden enkele sportvelden hebben aan gelegd, en wat door hen is ver richt, kan ook hier bereikt wor den. Daar zijn niet alleen wij, le den van RWB, van overtuigd, maar ook ieder buitenstaander, die de geest onzer vereniging kent. Ondergetekende gelooft wel dat het tijd wordt dat woorden eens in daden worden omgezet. Of moeten we meemaken als in Berndijk, dat op zekere dag 't ter rein is omgeploegd of er reeds wordt gebouwd, 't Is maar ge lukkig voor ons, dat ook de over heidspersonen onzer gemeente ons steeds de overtuiging hebben gegeven in te zien de onmoge lijkheid om ooit (ook niet tijde lijk) te zullen moeten spelen op 't sportpark in Waalwijk (Oost), wie weet voor welke gekke situa ties we anders nog werden ge plaatst. Een RWB-lid G. een appeltje, kijk eens naar de veel grotere misdaden zoals in braak en moord! Ie. De reklame. Deze wordt door Hannibal als iets onzede lijks beschouwd. Echter, de eer ste de beste brave kruidenier of slager, lid van de Ned. Kath. Mid denstandsbond, maakt reklame voor zijn zaak en laat drukwerk jes rondbrengen. Dat is zijn goed recht volgens mij. Philips, Ford en Stokvis maken óók reklame, maar daar deze firma's een wei nig groter zijn dan onze kruide nier, kunnen zij ook wat meer voor reklamemateriaal uittrek ken. Dat doen zij dan ook, want het uitgangspunt van de handel is nu eenmaal het maken van winst en bovendien werken al die mensen die bij deze firma's in dienst zijn, daar niet voor niets; zij moeten worden betaald. Rek laine maken heeft reeds sedert de oudheid plaats gevonden en bij mijn welen is nog nooit een volk daaraan ten gronde gegaan. Dat er zwakke naturen zijn die daar aan geen weerstand kunnen bie den, is te betreuren, maar dat is niet de schuld van de reklame, maar van die zwakke naturen. Dronkenschap is een betreurens waardig kwaad, maar men kan daarom toch niet in alle ernst verlangen, dat bierbrouwerijen en jeneverstokerijen hun poorten moeten sluiten om dit kwaad te gen te gaan? 2e. Nachtclubs. Hier ligt de zaak natuurlijk geheel anders. Nachtclubs vormen wel degelijk een kwaad en nog wel een tegen natuurlijk kwaad, want 's nachts behoort men te slapen en niet achter een biertje naar blote juffrouwen te zitten kijken. Maar behoort het bezoeken van nacht clubs momenteel tot de volks zonden? Is het niet zo dat slechts weinigen de lust en het geld tot een dergelijk bezoek kunnen op brengen? Dat dit kwaad niet be streden moet worden, is een an dere zaak. Maar weet Hannibal zo zeker dat de tegenstanders van de toto niet evenzeer tegenstan ders van nachtclubs zijn? Om weer op mijn uitgangspunt terug te komen: 't gaat niet aan, Hannibal, dat u de tegenstanders van de toto een huichelachtige houding verwijt, omdat zij zwij gen over de reklame en de nacht club. Deze laatste waren niet aan de orde, de toto wel. U weet even goed als ik, Hannibal, dat voetbal als kijksport in ons land even po pulair is als het stierenvechten in Spanje. Zolang voetbal hier te lande nog zuiver amateursport was, was hier niet veel op tegen, maar niet voor niets hebben vele voetbalprominenten zich in het begin schrap gezet tegen de op komst van het semi-professiona- lisme en tegen de vercommercia lisering van deze tak van sport. Het betaald voetbal is thans ook hier definitief ingevoerd en het volledig professionalisme zal wel niet zo lang meer op zich laten wachten. Deze degradatie van voetbal van zuivere sport tot een spel met keiharde valuta nu heeft de weg naar de voetbaltoto geëf fend. De leus is nu: ook al heb je totaal geen verstand van voetbal of heb je er misschien wel een hekel aan, pak een potlood en schrijf je rijk. En als je wint, kom je nog in de krant en op de televisie ook. Zij, die zo redeneren, Hanni bal, hebben niet in de gaten dat 52 x 2.nog altijd 104.per jaar is of 1000.ruim ia de 10 Voor al Uw SPORTARTIKELEN zoals VOETBAL, HOCKEY, GYMNASTIEK, TAFELTENNIS e.a., naar 99 100 o/o SERVICE TILBURG Tel. 04250-21823 100 o/o KWALITEIT DE VOETBALTOTO Uw medewerker Hannibal schrijft over het algemeen bijzon der lezenswaardige artikeltjes in „De Echo"; dit keer heeft bij ech ter wel heel erg naast 't potje ge plast. U moest hem hierover toch echt eens een standje maken. U weet, 't gaat over de voetbal toto. Hannibal is niet de eerste die het hierover heeft en hij zal ook wel niet de laatste zijn. Hij moest echter beter weten dan de tegen standers van deze toto zonder meer huichelaars te noemen. Hannibal is kennelijk vóór de to to. Dat is in zekere zin zijn goed recht. Volgens mij is het vóór of tegen een zaak die verband houdt met iemands persoonlijke over- °P onderdeel is van het beginselpro gramma van bepaalde politieke partijen). Hannibals wapen, waarmede hij zijn tegenstanders tracht plat te slaan, vind ik echter van ver dachte makelij. Wat hij zegt, komt hierop neer: Van die maxi maal 2,per week doet nie mand zijn gezin tekort, maar die handige reklamejongens en die uitgekookte nachtclubexploitan ten, dat zijn de ware volksvijan den. Dat de tegenstanders van de toto zich daar eens bezorgd over makenLaat ik eens een parallel trekken: waarom maakt men zich nu druk over het gappen van jaar. Tien jaar zijn gauw om en als men in die tijd niets gewon nen heeft (wat de normale gang van zaken is)? Dan kan men zich nog altijd troosten met de ge dachte dat men een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan de fi nanciering van de sport. Dat is altijd nog prettiger dan eerlijk toe te geven dat men al die jaren op een illusie heeft geleefd en het weggegooide geld beter had kun nen gebruiken om zich wérkelijk te verrijken, n.l. doo'r het maken van een reis, de aanschaf van in teressante boeken, enz. Ondergetekende is intussen van mening dat geld op deze we reld héél belangrijk is. Hij moet echter met bezorgdheid vaststel len, dat de dans om het gouden kalf zienderogen aan populari teit wint en dat terwijl er zoveel andere goede dansen zijn (Met de meeste hoogachting, W. G. Geertruidenberg Geachte Opponent, Ik heb naast het potje gekeken, maar er was niets te zien en ik heb dan ook geen standje gehad. Overi gens deed het mij deugd, dat er ook eens een stem komt die zegt: ho, ho, dat is mij te gortig! Een rubriek schrijver leeft niet van schouderklop jes alleen. Wat uw verweer tegen het ge wraakte dagboekblad betreft moet ik voorop stellen, dat er door mij niet met zoveel woorden over „huiche laars" is gesproken. Die qualificatie leek mij in het kader van de strijd om de voetbaltoto, waarin tenslotte bij alle beginsel-wijn veel water is gedaan, onjuist. Ook heb ik niet be weerd dat de uitgekookte reclamejon gens en nachtclubexploitanten de ware volksvijanden zijn. Het gaat me helemaal niet om die jongens of om die zwart gerokte nachtvlindersf maar alleen om het verschijnsel reclame en nachtclubdat m.i. steeds ver ontrustender vormen aanneemt en dat in zijn gevolgen meer kwaad doet dan een goed geleide voetbaltoto. Het argument, dat het zwakke naturen zijn die daaraan geen weerstand kun nen bieden, geldt natuurlijk evenzeer voor de voetbaltoto. Niemand be hoeft mee te spelen in de toto zoals ook niemand behoeft te happen in de lekkere - hap-met-achteraf - betaling van de postorderbedrijven en in de hoplala-plaatjes in de vitrines van de nachtclubs. Ik ben er echter van over tuigd dat in beide gevallen de lust op de duur wel eens groter zou zijn dan de geldelijke middelen. De talloze afbetalingszaakjes voor de rechtbank zijn daar het bewijs van. De gevolgen van het nachtclubbezoek kan men slechts raden! U trekt een parallel tussen het appeltje enerzijds en de moord en de inbraak ander zijds. Er is inderdaad wel enig ver schil tussen deze mis-daden, waarop we in dit verband maar niet nader zullen ingaan, maar het een zowel als het ander is verboden. Bij het gokken is het echter zo, dat de Staatsloterij en de paardentoto toe gestaan zijn, maar dat men de voet baltoto eigenlijk liever had willen verbieden. Indien we een ogenblik aannemen dat de voetbaltoto in dit geval de „moord" is en de Staats loterij en de paardentoto het „appel- tje"dan moeten we toch concluderen dat deze „moord" heilzamer gevol gen heeft (de opbloei van het sport leven van ons volk) dan het „appel tje" dat zo gezond heet te zijn en dit in normale gevallen ook is. Wat mijn aanval op de reklame betreft had ik misschien iets duide lijker moeten zijn. Natuurlijk bedoel ik hiermee niet de slager, de bakker en de schoenwinkelier. Een gezonde concurrentie is de basis voor het eco nomisch leven, maar de reklame zo als die bedreven wordt in de adver tenties met franco thuis, vijf dagen kijken en dan terugsturen of kopen- met-een-paar-gulden-per-week, die reklame acht ik wel funest. Dat is 'n geheel ander soort reklame, die aan het zuivere handeldrijven een aspect heeft gegeven dat op de eerste plaats appeleert aan de zwakheid van de mens. En zij is daarom zo gevaarlijk omdat zij zich richt tot de financieel niet heel sterken - de grote massa dus. Ik ben ervan overtuigd dat de an- ti-totoïsten tegen dit soort reklame en tegen de nachtclub in het alge meen evenzeer gekant zijn als wie dan ook - ik heb dat ook nergens bestreden - maar dan zou men toch wel een drastischer aanpak van deze volksgezondheid-problemen wensen. Dat de sport in het algemeen en de voetbalsport in het bijzonder ver- commercialiseert betreur ik met U. Het is een „kwaad" waaraan nie mand een halt kan toeroepen, maar als we daaruit dan toch nog een „goed" kunnen trekken (meer geld voor de lichamelijke ontwikkeling van ons volkt waarvoor - nog maals, de regering geen geld beschik baar heeft, dan mogen we dit niet laten. Het zou natuurlijk mooier en edeler zijn wanneer we onze sport de zo no dige financiële injectie konden geven zonder toto, maar U zult het met mij eens zijn dat dit een utopische gang van zaken is die we volledig en voor altijd kunnen afschrijven. Het hele leven is nu eenmaal in zakelijkheid verdronken en ook al weet men dan dat men van die f2.- inzet van de voetbaltoto vrijwel zeker niets terug ziet, men wil toch wel graag de mo gelijkheid daartoe hebben. En dan komt daar nog bij de onverwoestbare speelzucht van de mens, die niet uit te roeien is met argumenten als „van dat weggegooide geld had je dit en dat kunnen kopen". Iedereen weet het, maar niemand doet het. De oude Germanen verdobbelden hun vrouw, wij vergokken een paar gulden en dat is dan de winst van onze bescha ving. De dans om het gouden kalf is nooit de wereld uit geweest en zij zal alle andere dansen overleven. En ik geloof dat we het geen enkel mens kwalijk mogen nemen wanneer hij zijn geluk in deze dans wil beproe ven. Meer dan het risico zoveel mo gelijk beperken kunnen we, geloof ik, niet doen. HANNIBAL NIEUWE BESTEMMING Onze oud-stadgenoot, de heer J. v. Sou, voorheen werkzaam op onze diplomatieke posten in Amerika, Canada, Engeland en Pakistan, is thans, in'opdracht van liet Ministerie van Buiten landse Zaken, voor een periode van 3 maanden naar Afrika ver trokken. Het ligt in de bedoeling dat de heer v. Son begin novem ber a.s. naar Nederland zal terug keren, alwaar hem na een kort verlof in het vaderland een nieuwe bestemming zal worden aangewezen. PLOTSELING STERFGEVAL De heer J. Bosscrs uit Waal wijk, werkzaam in de machinefa briek J. Verhulst en Zn. aan de le Zeine alhier voelde zich maan dagmiddag omstreeks 5 uur on wel en overleed plotseling. Medische hulp, spoedig ter plaat se, kon niet meer baten. OUD PAPIER VOOR DE NED. HERV. KERK VAN BAARDWIJK Zaterdag 27 aug. a.s. zal er een rondgang door de gemeente wor den gemaakt om oud papier e.d. in te zamelen. De opbrengst hier van zal worden bestemd voor uit breiding van vergaderruimte ten dienste van diverse verenigingen van de Ned. Herv. Gemeente van Baardwijk. Wilt u 't tijdig klaar zetten? Er wordt om 2 uur be gonnen aan het Hoogeinde. Dan kend voor uw medewerking. is een zaak van vertrouwen een zaak van is POPPEN- EN TEKEN WEDSTRIJD Van een enthousiaste deel neemster aan de poppen- en te kenwedstrijd in Baardwijk ont vingen wij het volgende opwek kende stukje, waarvoor wij gaar- een plaatsje inruimen. „Reeds eerder is ir ne r - 1— in deze krant melding gemaakt van iets dat het hart van menig Baardwijks kind heeft gestolen: een poppen- en tekenwedstrijd. Misschien hebt u er overheen gelezen of een beetje cynisch op gemerkt: „O jé, gaan ze daar weer eens iets geweldigs organi seren?" Maar ondertussen heb ben tientallen kinderen met wild enthousiasme getekend, geverfd, gekleurd, geknipt en genaaid, kortom zichzell uitgeleefd in vorm en kleur. Het resultaat? Komt u dat zien op zondag 28 au gustus in het Gemeenschapshuis van 12 tot 5 uur en van 7-9 uur. Het is de moeite waard. Verwacht echter geen kleine Karei Appel of een Paul Ivlee, ga ook geen vergelijkingen maken lussen dit werk en „moderne kunst" want dat is absurd maar laat al dat „grote-mcnsach- lige" van u afvallen en geniet van dit alles met kinderogen. U bent van harte welkom!" De prijzen hiervoor zullen even eens op de slotbijeenkomst op 31 aug. a.s. worden uitgereikt. JEUGD VAKANTIEWERK BAARDWIJK ln Baardwijk werden de voor- wedstrijden atletiek gehouden in 't kader van 't vakantiejeugdwerk „Vakantievreugd voor Waalwij ks jeugd". De uitslag op de diverse num mers was als volgt: Jongens 10-14 jaar. Verspringen: 1 Bertie de Vos, 4,22 m.; 2 Ad v. Mierlo 4.20 in.; 3 Nico Duinoulin 3,86 m. Hoogspringen: 1 Ad v. Mierlo 1,30 m.2 Nico Duinoulin 1,30 m.: 3 Gerard de Haan 1,25 m. 60 m. hardlopen: 1 Gerard de Haan 8,8 sec.; 2 Bertie de Vos 8,8 sec.; 3 Ad v. Mierlo 9 sec. Estafette: Gerard de Haan, B. de Vos, Ad v. Mierlo en Nico Du- moulin. Jongens 8-10 jaar. Vèrspringen: 1 Hans v. Tuvl 3,19 m.; 2 Walter Leijtens 3,01 m.; 3 Hans Leijtens 3,02 m. Hoogspringen: 1 Hans Leijtens 1,05 m. 60 m. hardlopen: 1 Jozef Klerx 10,1 sec.: 2 Hans v. Tuyl 10,2 sec.; 3 Walter Leijtens 10,3 sec. Estafette: Jozef Klerx, Hans v. Tuyl, Walter Leijtens en Hans Leijtens. Meisjes 10-12 jaar. Vèrspringen: 1 Mariëtte Pul lens 3,39 m.; 2 Annemarie Klerx 3,34 in.; 3 Bernadette Smits 3,30 meter. Hoogspringen: 1 Bernadette Smits 1,15 m.; 2 Mariëtte Pullens 1,15 m.; 3 Mirjam de Peffer 1,10 meter. 60 m. hardlopen: 1 Annemarie Klerx 9,9 sec.; 2 Mariëtte Pullens 10 sec.; 3 Bernadette Smits 10,1 sec. Estafette: Annemarie Klerx, Mariëtte Pullens, Bernadette Smits en Sj. Pullens. Meisjes 8-10 jaai. Vèrspringen: 1 Antoinet van Daelen 3,18 m.; 2 Els Guzinski 2,83 m.; 3 Netty de Brouwer 2.70 meter. Hoogspringen: 1 Netty de Brouwer 1,05 m.; 2 Antoinet van Daelen 1 m. 60 m. hardlopen: 1 Antoinet v. Daelen 11,2 sec.; 2 Netty de Brou wer 11,9 sec. De uitslag van de fietsenrallyc, die 31 deelnemers telde, is als volgt: Jongens: 1 M. Klerx 36 miin. 0 strafp.; 2 Piet Verhoofstad 40 min. 0 strafp.; 3 Johnny Pullens 48 min. 0 strafp.; 4 Rini Thijsen 50 min. 0 strafp.;' 5 Hans v. Tuyl 56 min. strafp.; 6 Ad Elshout 63 min. 0 strafp.; 7 Paul Baren- drecht 35 min. 1 strafp. Meisjes: 1 Annemarie Klerx 38 min. 0 strafp.; 2 Gemma Baren- drecht 71 min. 0 strafp.; 3 Riek Dingemans 53 min. 3 strafp. ELF ZILVEREN JUBILARISSEN BIJ IVO VAN HAREN Ivo van Ilaren's Schoenfabrie ken hebben j.l. dinsdag, de ver jaardag van de onderneming, elf zilveren jubilarissen gehuldigd. Het waren elf medewerkers uit dit grote concern ciie dit jaar hun zilveren ambtsjubileum herden ken. Vergezeld van hun familiele den kwamen de jubilarissen in de kantine van het bedrijf te Waal wijk bijeen. Hier waren o.m. aan wezig de directie, het personeel van de staf en de naaste mede werkers van de jubilarissen. De zilveren medewerkers werden het eerst toegesproken door de heer Ivo van Haren, die in een geesti ge toespraak talrijke voorvallen uit de diensttijd van de jubilaris sen schetste. Voor de trouw en de toewijding van de jubilarissen toonde de heer van Haren zich bijzonder erkentelijk, waarbij hij verklaarde dat het zonder mede werkers van deze kwaliteit nooit gelukt zou zijn een dergelijk groot concern op te bouwen. Na mens de directie bood de heer v. Haren een geschenk onder cou vert aan, terwijl de dames bloe men in ontvangst mochten ne men. De heer Ivo van Haren jr. voerde als hoofdverkoopleider 't woord namens het verkopend personeel, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tol de jubile rende filiaalchefs die namens het verkopend personeel uit het ge hele land fraaie geschenken aan geboden kregen. De jubilarissen waren: de he ren H. Haak jr., filiaalchef te Hilversum, A. Span, filiaalchcf te Waalwijk, H. de Folder, chef lederlabriek Waalwijk, P. v. Ier- sel, chef stikkerij Den Bosch, A. Braspenning, Fr. v. Kessel, W. v. Overdijk, M. van Brunschot, H. Henskens, W. den Hoet, allen uit Waalwijk, en C. Snoeren. Met de ze huldiging telt het bedrijf sinds de oprichting in 1929 tachtig ju bilarissen. Deze zeer geslaagde en gezelli ge huldiging stond onder leiding van de heer W. Foppcle, chef van de reklameafdeling, en van mej. M. v. d. Water. Deze huldiging werd ook bijge woond door de heer Roorda, di recteur van de lederfabriek Ivo v. Haren, terwijl namens het ne- venbedrijf Fa. Oomens mevrouw Oomens-v. Helvoirt aanwezig was. In de namiddag werden de ju bilarissen in Hotel Vcrwiel nog oj) royale wijze door de directie onthaald. FILM OVER BAARDWIJK Dank zij het initiatief van de voetbalvereniging Juliana zullen op 8 september a.s. in Baardwijk filmopnamen worden gemaakt, die een beeld zullen geven van le ven en werken in Baardwijk. Er zullen opnamen gemaakt worden in de scholen, maar ook in het bedrijfsleven, terwijl ook de cul turele verenigingen een plaatsje in deze film zullen krijgen. Op een nog nader vast te stellen da tum zal deze film dan voor de Baardwijkse gemeenschap wor den vertoond. De Pastoor van Baardwijk VRAAGT voor 1 dag per week GEVRAAGD voor het schoonhouden van een ge deelte van ons kantoorgebouw Aanmelden: Grotestraat 341, Waalwijk. KINDER-PARADIJS Juliana v. Stolbergstr. 10 TILBURG Met onze luxe touringcars op Maandag 29 augustus Rotterdam - Floriade Rotterdam - Den Haag - Scheveningen Dinsdag 30 augustus Zuid-Limburg Monschau en Eiffelgebergte Woensdag 31 augustus Kinderreis Rotterdam Kinderen Volwassenen Dusseldorf en Wüppertal Donderdag 1 september 't Gooi - Schiphol - Volendam - Amsterdam Ardennen - Luik - Spa - Coo Vrijdag 2 september Veluwereis met Apeldoorn Königswinter Ahrdal Zaterdag 3 september Middagtocht Amsterdam Zondag 4 september Bloemencorso Zundert 4.50 5.50 8.85 11.35 3.— 4.50 11.75 6.75 10.25 6.50 12.50 6.— 4.— Voor reizen naar België en Duitsland is Toeristenkaart of Paspoort verplicht. Ook voor meerdaagse reizen van 3 tot 30 dagen: vraagt vrijblijvend inlichtingen. Bij voldoende deelname worden passagiers gehaald en thuisgebracht in omliggende gemeenten. Reisbureau MUSA-Express A. H. MULDERS-SARS STATIONSSTRAAT 97 - WAALWIJK - TEL. 04160-2051 ZOMERSTRAAT 3 (Bij de Heuvelstraat) MARKT 25, DEN BOSCH Telefoon 34643 De allerbeste kwaliteit In een groot assortiment voor het BETERE bont de BESTE ZAAK waar U wég van bent staat in het

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 6