wAALwrjkse en UnqstRAAtse couRAnt BINNEN- EN BUITENLAND ZWITSAL Het is niet allemaal goud wat er in Rome blinkt. Daarom voorkeur! Pracht handen De nieuwe provinciale weg tussen Waalwijk en Gapeile erkouden MOEDER WORDEN... VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1960 83e JAARGANG No. 69 Aan de buitenkant prachtig, achter de schermen een chaos Het is allemaal geen goud wat er blinkt. Aan de buitenkant ziet alles er even prachtig - om het woord ideaal niet te gebruiken - uit, maar achter de schermen is het een chaos. Het was deze ontboezeming, die wij optekenden uit de mond van een van de vele charmante hostesses, die in hun grijze japonnetjes reeds een ver trouwd beeld vormen in de Olympi sche gemeenschap. En toen aan 'n ta feltje naast ons 'n ,,in civiel" gekleed meisje deze hiervoor aangehaalde woorden opving, zich bekend maakte en eveneens tot het corps van de „juf fertjes in het grijs" bleek te behoren beaamde zij dit ten volle. Nog feller zelfs was zij in haar kritiek, omdat het bij haar afdeling nog erger bleek te zijn. Zelfs het woord „staken" kwam over haar lippen.... De hostesses, die zijn ingeschakeld om de vele buitenlanders wegwijs te maken en op hun uniform - behalve dat ene japonnetje bestaat dit uit een paar schoenen (zwart met wit boven stuk) en een tas - een kaartje dra gen, waarop staat aangegeven welke talen zij spreken, zijn bijna allen „via, via..." (de weg van relaties)bij de organisatie gekomen. Zij, die in de stadions werkzaam zijn, verrichten deze taak a raison van... duizend li res (zes gulden) per dag. Een taak, die soms vele uren omvat. Zij, die op de bureaux werken en nog aan zienlijk langere dagen maken, krijgen meer, tot 3600 lires (ruim 21 gul den) per dag. De meisjes, wier leeftijd sterk va rieert, hebben of hun vakantie hier voor opgegeven, of zijn voor een IVOROL tandpasta geeft behoud van een gaaf gebit maand uit hun werk gestapt, zoals onze zegsvrouwe, die privé onderwijs (duits) geeft. Op 15 augustus traden zij in dienst tot 15 september. Het enige, waarin zij wegwijs werden ge maakt, was de ligging, de capaciteit en verdere bijzonderheden over de stadions. Over het perswezen op zich, haar taak ten opzichte van de voor lichting van de pers, e.d. geen woord een proeve van bekwaamheid in de talen, waarvoor zij zich hadden op gegeven, behoefden zij nauwelijks af te leggen, al dient ten opzichte van de hostesses eerlijkheidshalve te worden gezegd, dat deze kennis alleszins meevalt. Toen de meisjes van de persdienst zich op 15 augustus meldden, wer den zij onverrichterzake terugge stuurd, hetgeen zich zes dagen later herhaalde. En toen dan ook op de openingsdag het apparaat moest gaan draaien, was het een complete wan orde. Zo, bijv. staan er op de spe ciale kaarten voor het Olympisch stadion twee nummers, maar welke nu correspondeerde met de plaats wisten ze niet... daar er bovendien verschillende speciale kaarten in om loop zijn (met en zonder een dwars- streep), maakte dit de zaak nog ge compliceerder. Om wat voor reden de hostesses zich ook voor hun taak hebben ge meld, gedreven tot de sport, het con tact met buitenlanders of misschien zelfs uitsluitend met de bedoeling tot „dienen", zij zijn teleurgesteld na de mooie voorspiegelingen. En dan blijkt de persdienst onder leiding van mevrouw Ferrari, een in Amerika wonende Zwitserse, nog lang niet de slechtste dienst te zijn. Hier wordt nog rekening gehouden met bepaal de wensen, die bij andere diensten volkomen werden genegeerd. Want wat te zeggen, wanneer een hostess met een grote belangstelling voor schermen haar taak moet vervullen bij worstelen of schieten, en dan nog een reprimande krijgt, wanneer zij in de brandende zon op het officiële ge deelte, waar zij is om officiële per sonen te ontvangen en naar hun plaats te begeleiden, een uur na het begin gaat zitten. „Order is order" geldt hier en hiermee is verklaard de starheid, waarmee het apparaat werkt, tot ongenoegen van velen, zelfs van hen, die van dit apparaat deel uit maken Het vervoer, waarvoor bepaal de toezeggingen waren gedaan, is voor de hostesses al even slecht ge regeld als voor de journalisten. Wachttijden van meer dan een half uur na afloop van wedstrijden zijn geen uitzondering. De hostesses kun nen mee met de bussen, die de atle ten vervoeren van het Olympisch dorp naar de stadions en omgekeerd, maar de routes liggen zover van de aansluitingen op de Romeinse open bare vervoersgelegenheden, dat dit vooral in de late avonduren de meis jes voor grote problemen stelt om thuis te komen. Zo gist het in de hulptroepen, die voor een generale staf evenwel on ontbeerlijk zijn. „Schijn bedriegt". Achter de prachtige stadions, de nieuw aangelegde wegen en de mooie uniformen heerst onrust. „Staken" is een-groot woord, maar het feit al leen al, dat er over wordt gedacht en dat het wordt uitgesproken, typeert de atmosfeer. DE UITVERKOOP-KWESTIE. De commissie die het hoofdbedrijf schap detailhandel heeft ingesteld om een ontwerpadvies over de uitverko- penwet voor te bereiden, dat zal wor den uitgebracht aan de staatssecreta ris van Economische Zaken, meent dat het niet raadzaam is op dit ogen blik verandering te brengen in de ge kozen data voor de uitverkopen. De tijdvakken voor de seizoenopruiming zijn namelijk vastgesteld na afweging van de belangen van alle bij de oprui ming betrokken groepen bedrijven en er bestaat, blijkens tot het bestuur van het hoofdbedrijfschap gerichte adres sen hierover nog altijd verschil van mening. Niettemin meent de commis sie, dat in terugkeer tot de datum van 2 januari een middel zou kunnen worden gevonden om de drang tot vooruitlopen op de eigenlijke uitver koop door speciale aanbiedingen te verminderen. Naar haar oordeel ver dient het echter aanbeveling eerst af te wachten of haar voorstellen ingang vinden en welk effect wetswijziging zal hebben op naleving van de wet. LOTERIJ „ACTIE LOOPPAS" van Nationaal Katholiek Thuisfront. De Stichting Nationaal Katholiek Thuisfront verkreeg van de Minister van Justitie vergunning voor een lo terij ten behoeve van de verdere fi nanciering van de bouw en inrichting van acht nieuwe R.K. Militaire Te huizen. Nationaal Katholiek Thuisfront organiseert deze loterij onder de naam „Actie Looppas" in de periode van 1 september tot 16 november '60, met een - na verkregen toestemming daarvoor - verkoopzondag aan de uitgang van alle kerken. Met deze loterij - 5000.000 loten a f 0.25 - dienen de laatste gelden bijeengebracht te worden die nodig zijn voor de financiering van de reeds Tube95ct Hamea-Gelei in aanbouw zijnde acht nieuwe R.K. Militaire Tehuizen in verschillende garnizoenssteden en bij verschillende legerplaatsen. De totale kosten van bouw en in richting komen tesamen op een be drag van acht ton. Hiervan zijn vier ton, voor wat betreft rente en aflos sing, door het Ministerie van Defen sie gegarandeerd. Katholiek Thuis front dient dan echter de overige vier ton te verschaffen. Met deze kleine loterij hoopt het bestuur van de stichting het nog be nodigde restant bedrag bijeen te brengen. KONINGIN ONTVANGT NEDERLANDSE ATLETEN. Vandaag zal H.M. de Koningin in de Nederlandse ambassade te Rome onze nationale Olympische ploeg ontvangen. De receptie is vastgesteld op 18 uur. Uiteraard zullen lang niet alle Ne derlandse atleten aanwezig kunnen zijn. In de eerste plaats is er nu reeds' een aantal naar Nederland terugge keerd en ten tweede zullen sommigen in wedstrijden moeten uitkomen en dus verhinderd zijn. Welke sportevenementen de Ko ningin, prins Bernhard (en eventueel de prinsessen) in Rome zullen bijwo nen, is thans nog niet bekend, even min waar onze koninklijke familie haar intrek zal nemen. TWINTIG PATIËNTEN ERNSTIG OP RUIM 55.000 GEVALLEN BIJ DE HUIDZIEKTE. Het aantal gevallen van de netel- roos-achtige ziekte - waarschijnlijk veroorzaakt door het eten van nieu we Planta - stijgt nog steeds. Des kundigen schatten, dat het er nu meer dan 55.000 moeten zijn. Toch bestaat de indruk, dat de ziekte nu over haar hoogtepunt heen is. Nieu we verdachte sterfgevallen werden maandag niet gemeld. WINTERKOLEN DUURDER. De brandstoffenhandel is het met het departement van Economische Zaken nog niet eens geworden over de detailprijzen voor kolen, zoals die voor de periode september 1960 - maart 1961 thans vastgesteld dienen te worden. ,Tr XTOt- Een en ander houdt verband meU AMERIKAANSE Tegelijkertijd kwamen maandag ge ruchten binnenstromen over hevige gevechten tussen troepen van Loe- moemba en van de verdreven premier Kalonji, in Bakwanga, de hoofdstad van Mijnstaat en elders in Zuid-Ka- sai. De Baloeba, gewapend met lan sen en speren deden een tegenaanval tegen het „bezettingsleger" van Loe- moemba in Bakwanga. JORDAANSE PREMIER VERMOORD. De Jordaanse premier Hazza Al- Madjali is door een bomaanslag om het leven gekomen. Ook tien andere personen werden gedood door de ex plosie, die het gebouw van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken voor een groot deel vernielde. Kortgeleden was een komplot ont dekt tegen de Jordaanse premier. In verband daarmede werd een aantal personen gearresteerd. Tot vlak voor de opening van de Arabische ministersconferentie voer de de pers van de Verenigde Arabi sche republiek een felle campagne te gen El Majali. „Het Jordaanse volk is niet van plan zijn troon die door Engelsen met geweld is opgelegd voor onbeperkte tijd te blijven torsen", zo werd gezegd. Toen de aanvallen in de Egypti sche en Syrische pers ophielden, gaf El Majali de Jordaanse bladen op dracht de campagne tegen de Ver enigde Arabische Republiek eveneens te staken. Direct na de aanslag werden alle straten van de Jordaanse hoofdstad afgezet. Het kwam echter niet tot on geregeldheden. Koning Hoessein heeft de chef van het koninklijke kabinet Rahjat El Talhoeni, intussen opgedragen een nieuwe regering te vormen. de bedrijfsonkosten in de kolenhan del, die de laatste jaren een stijging hebben ondergaan. De gebruikelijke winterprijscouranten zijn dan ook nog niet naar de afnemers verzonden. In afwachting van definitieve overeenkomsten is thans met goed vinden van het departement van eco nomische zaken bepaald, dat voor september 1960 nog de augustus- prijzen zullen gelden, verhoogd met 20 cent per eenheid. Deze verhoging geldt alleen voor kolensoorten die naar gelang van het seizoen prijsver- anderingen ondergaan. De prijs van kolen die een zgn. jaarprijs hebben, blijft onveranderd, evenals de soor ten waarvoor een ton-prijs geldt. Om de gestegen bedrijfskosten te compenseren zouden, zo is door de kolenhandel berekend, de eenheids prijzen met 15 cent moeten stijgen. VIJF KINDEREN REDDEN MOEDER UIT BRAND. De vijf kinderen van de familie Hendriksen, van wie de oudste zeven jaar is, hebben maandagmiddag in een woonwagenkamp op het land goed 01dambt,op de grens van de gemeenten Vroomshoop en Ommen, hun invalide moeder het leven gered dooi haar uit een brandende woon wagen te trekken. Zij waren eerst ujt de wagen gevlucht, maar toen op hun geroep geen hulp kwam opdagen, keerden zij terug. Bij de brand zijn twee woonwagens binnen een kwar tier totaal uitgebrand, waardoor zes tien personen, van wie twaalf kinde ren, dakloos werden. Zij zijn voor lopig ondergebracht in een oude school te Beerzerveld. DE SENAAT IN KONGO TEGEN LOEMOEMBA. De Kongolese senaat heeft zich te gen de politiek van Loemoemba ge keerd, door zich uit te spreken voor handhaving van de UNO-troepen in Kongo en de wens uit te spreken, dat dezen ook tussenbeide zullen komen bij interne conflicten en wanordelijk heden. De motie werd met algemene stemmen aangenomen. De regering kreeg in dezelfde motie opdracht on derhandelingen te beginnen over de bezetting van Katanga door troepen van de Verenigde Naties en de cen trale regering. De motie was een soort blijk van vertrouwen in het beleid van de Ver enigde Naties, na de incidenten in Stanleystad die door de UNO-mili- tairen zeer hoog waren opgenomen. DE BEWAPENING VAN DE STRIJDKRACHTEN. Polaris-raketten, waarmee reeds een deel van de Amerikaanse duik- bootvloot is uitgerust, kunnen tegen elk doel in communistisch gebied met succes worden gelanceerd, aldus heeft de stafchef van de Amerikaanse ma rine, admiraal Arleigh Burke, op het congres van de vereniging van oud strijders in Detroit meegedeeld. Ook de ministers voor het leger en Zuidelijke deel van Labbegatse haven wordt afgesloten behouden naar de bestaande pro vinciale weg op de Langstraatse Winterdijk. De percelen aan de "de Binnenkort zal een commissie uit de Gedeputeerde Staten, bij gestaan door een door het alge meen bestuur aangewezen des kundige en de burgemeesters der resp. gemeenten, in Waalwijk en Sprang-Capelle zitting houden voor het aanhoren van bezwaren tegen het plan van onteigening t.b.v. de aanleg van het gedeelte Waalwijk-Capelle van de nieuwe provinciale weg Den Bosch-Gecr- truidenberg. Dit gedeelte begint ten noor den van Besoijen, waar de Lang- straatweg zal worden gekruisd door het tracé van de nieuw ge plande rijksweg 62 TilburgGo- rinchem, en eindigt bij het Zijka naal, een goede 1150 meter ten oosten van de Capelse Vaart. In de aanleg van het nieuwe wegge deelte is dus nog niet inbegrepen de overkruising van de Capelse haven. TWEE RIJBANEN Het nieuwe weggedeelte krijgt twee rijbanen van elk 7,25 meter breed, van elkaar gescheiden door een tussenberm van 4,50 meter breed. Langs de buitenzij de van de rijbanen zullen door gaande parkeerstroken van 2,50 meter wordenaangelegd. Verder zal dit nieuwe gedeelte door twee noord-zuid verbindin gen worden gekruist. Het zijn twee a niveau-kruisingen, name lijk van de Kleisteeg en van de landbouw weg, welke ten westen van de Labbegatse haven loopt. Beide wegen zullen geen aanslui tingen krijgen op 't nieuwe weg gedeelte van de provinciale weg. Wat de Kleisteeg betreft zal hei wel mogelijk zijn de provinciale weg ter plaatse over te steken. Genoemde landbouwweg zal door een viaduct over de provinciale weg worden geleid. Deze land bouwweg zal verder aan de voel van de noordelijke oprit worden verbonden met de aan de noord zijde van de provinciale weg aan te leggen parallelweg. UITWEGEN De percelen welke ten zuiden van de nieuwe provinciale weg gelegen zijn, zullen een uitweg noordzijde zullen straks een uit weg krijgen naar een aan de noordzijde van de nieuwe Lang- straatweg aan te leggen parallel weg, voor zover het de percelen betreft die ten oosten van de Labbegatse haven gelegen zijn. De percelen ten westen hiervan krijgen een uitweg op een be staande c.q. te verleggen land bouwweg aan de noordzijde van de Langstraatweg. De parallelwe gen kriigen een verhard wegdek en een breedte van drie meter. Het nieuwe weggedeelte Waal wijk-Capelle zal bij hoge water- standen wel gevaar lopen onder water te komen staan. Dit euvel zal pas verholpen zijn na de af sluiting van Volkerak en Haring vliet. In verhand met de hoge wa terstanden zal ten oosten van de Labbegatse haven de as van de weg op 1,50 meter plus NAP wor den gelegd en ten westen van de ze haven op 1,25 meter plus NAP. AFSLUITING De aanleg van het nieuwe weg gedeelte zal voor de Labbegatse haven en in het bijzonder voor de bouwmaterialenhandel N.V. Oer- lemans Zn. een minder prettig gevolg hebben, n.l. de afsluiting van het zuidelijk gedeelte van de ze haven. Scheepvaartverkeer zal daar dus niet meer mogelijk zijn. De westkade van de Labbegatse haven zal ter plaatse van de krui sing worden opgeruimd. De ten noorden van de provinciale weg en langs de westzijde van de ha ven gelegen kade zal aan de noordzijde van de Langstraatweg door middel van een tot de grens- Iialen reikende kade worden vcr- londen met de kade aan de oost zijde van de haven. In deze oost- kade zullen ter plaatse van de kruising met de rijbanen coupu res worden gemaakt, echter van zodanige omvang dat zij bij ge vaarlijke hoge waterstanden snel gesloten kunnen worden. BABYSET DE LUXE M de luchtmacht, Wilber Brucker en Dudle Sharp, lieten zich uit over de bewapening van de Amerikaanse strijdkrachten. Brucker verklaarde dat een vijandelijke intercontinentaal ballistische projectiel dat een snel heid van 24.000 km per uur heeft met behulp van een „nikezeus" kan worden vernietigd. Een „saturnus" raket die een stuwkracht van 1,5 mil joen pond heeft kan een ruimtevaar tuig van 12 ton in een baan om de aarde brengen. Minister Sharp merkte op dat de toestellen van de strategische lucht macht „door onverschillig welke vijandelijke afweermaatregelen kun nen doordringen", de luchtmacht zql spoedig de beschikking krijgen over een nieuwe boxx type bommenwer per, de b-70, die een snelheid van bijna 3.400 km per uur kan bereb ken. DE PAUS ONTVANGT LEDEN VAN HET I.O.C. Paus Johannes XXIII heeft maanr dag in een speciale audiëntie in het pauselijk zomerverblijf Castel-Gan- dolfo de leden van het internationale olympische comité ontvangen. De Paus leidde het gezelschap dat uit ruim 100 personen bestond, persoon lijk rond in het paleis en liet hen spe ciaal van het uitzicht op het Lac Al- bano, waar de roeiwedstrijden worr den gehouden, genieten. De leider van het gezelschap, de voorzitter van het I.O.C., Avery Brundage, las een in het Engels ge stelde verklaring voor, waarop de Paus in het Frans antwoordde. Aan het slot van zijn toespraak zei Paus Johannes dat de pauselijke her inneringsmedaille aan de Olympische spelen, die nog niet klaar was, zo spoedig mogelijk aan zijn bezoekers zou worden toegezonden. Onder de bezoekers waren onder andere prins Albert van België en zijn echtgenote prinses Paola, en de vertegenwoordigers van Bulgarije, Polen en Hongarije. FRANS VLIEGTUIG VERONGE LUKT; 63 DODEN. Een superconstellation van Air France is maandag, komend uit Pa rijs, bij de landing in Dakar veron gelukt. Er waren 55 passagiers en 8 bemanningsleden aan boord. Het toestel is een mijl uit de kust in zee neergekomen en ligt op on geveer 20 meter diepte. De superconstellation vloog op de lijn Parijs - Dakar - Monrovia - Abidjan. Het toestel heeft tweemaal gepoogd in Dakar te landen op een baan, die in de richting van de zee loopt; na de tweede poging, omstreeks 7 uur maandagochtend, verdween het vliegtuig. Twee marinevaartuigen en twee helikopters vonden het wrak een mijl uit de kust. DE WERELDBEVOLKING. Volgens het demografisch jaarboek van de Vér. Naties is de bevolking van de wereld ongeveer 2,9 miljard zielen en komen er ieder jaar ca. 48 miljoen bij. Afrika is het vruchtbaarste wereld deel met een geboortecijfer van 4(5 per duizend. In Europa is het ge boortecijfer 19 per duizend. Japan dat voor de oorlog een zeer hoog geboortecijfer had, heeft thans een van de laagste, namelijk 18. Meer dan de helft van de wereld bevolking woont in vier landen China met 669 miljoen, India mét 403 miljoen, de Sowjet-Unie met 209 miljoen en de verenigde staten met 178 miljoen. Kinderen die in Noorwegen, Zwe den en Nederland geboren worden, mogen verwachten het langst te le ven. De vrouwen leven er gemiddeld 74 jaar en de mannen 71. In India is de gemiddelde leeftijd het laagst: 32 jaar. Dit is een van de weinige landen, waar mannen gemiddeld langer leven dan vrouwen. Guinea heeft het hoogste sterfte cijfer: 40 per duizend. De „geboortegolf" die volgde op de jongste wereldoorlog, heeft haar top bereikt in 1946/'47. Uit de Provincie INTERNATIONAAL CONCOURS VOOR VOCALISTEN TE DEN BOSCH. Vanaf morgen gaan in Den Bosch meer dan honderd zangers en zange ressen uit 16 landen over de gehele wereld en met hen een groot aantal muzikaal belangstellenden in span ning leven, als daar voor de zevende maal het Internationaal Vocalisten concours gaat beginnen. De deelna me aan dat concours is met 101 zon- gers en zangeressen slechts drie bene den die van vorig jaar gebleven. Er komen 47 sopranen, 7 alten, 19 te noren en 28 bas-baritons. De voor naamste landen van herkomst zijn: België met 10, Engeland met 14, Duitsland met 21 en Nederland met 25 deelnemers. Voor het eerst zijn er deelnemers uit Yoego Slavië, Canada, IJsland en Cuba. In totaal hebben dan in zeven jaar 642 zangers en zange ressen aan de concoursen deelgeno- nomen. De jury is dit jaar vrijwel onge wijzigd ten opzichte van vorig jaar; zij bestaat uit Manus Willemsen, Hil versum, voorzitter; Frans van Amels- voort, Den Bosch; Hélène Bouvier, Parijs; Léonce Gras, Brussel; Roy Henderson, Londen; Gerhard Hüsch, München; Virgilio Mortari, Venetië; Julius Patzak, Wenen; Frans Vroons, Amsterdam en Annie Woud, Over- veen. De uitslag van het concours wordt op woensdag 7 september, terstond na afloop van het concours in de Ca sino-schouwburg bekend gemaakt. De uitreiking van de prijzen ge schiedt diezelfde avond ten stadhui- r I u OU» 1L.1UIIL.II 1JUU OOK Jiinuumiu i^U. OH De tcho VAD het Zuióen Uitgever Waalwijksc Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal f 2.85 f 3.10 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878. Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 041602621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 - Tel. 04167-2002. Telegram-adres „Echo' Het Is de Hamamelis die 't 'm doet aüüsfck Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter- opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's In fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 13