FILMJOURNAAL im*\ Gemeenteraad Sprang-Capelle Luxor Musis Sacrum Wés tkuf Je+ MAC MUZZLE EN HET GEHEIM VAN DE GOUDEN BOEDDHA FEUILLETON Agenda en pre-adviezen SPAAR BIJ DE N.H.M. NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ HET CAMERA MYSTERIE DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1960 ze door burgemeester mr. H. Loeff. Het concert dat de prijswinnaars jaarlijks met Het Brabants Orkest geven, zal plaats hebben op dinsdag 13 september in de Casino-schouw burg. Twee van deze prijswinnaars, de hoogst geklasseerden, zullen bo vendien op zondag 18 september voor de KRO-televisie optreden met het Kunstmaandorkest. Bovendien zal de KRO-TV. a.s. vrijdag aandacht aan het concours besteden. Dan zal Willem Hofstra een vraaggesprek hebben met de voor zitter van de jury, Manus Willem- sen, de leden Roy Henderson en Ju lius Patzak en met de secretaris van het concours, mr. Jos Coopmans uit Den Bosch. Ook het optreden van de prijswinnaars voor de KRO-radio blijft gehandhaafd. NATIONALE TREKPAARDENTENTOON- - STELLING TE 's-BOSCH. Blijkens de landbouwtentoonstel ling in mei van dit jaar bedraagt de paardenstapel in ons land bijna 190.000 stuks. Hieruit blijkt dat paardenfokkerij en paardengebruik wel degelijk een belangrijke tak van bedrijf vormen in de Nederlandse landbouw. Ook blijkt dit duidelijk uit het feit, dat op pl.m. 80 van de bedrijven in ons land nog geheel of gedeeltelijk met paar den wordt gewerkt. Bovendien hebben bedrijfsecono mische onderzoekingen van de laatste jaren bewezen, dat het gebruik van paarden grote voordelen biedt. Daarom zal zowel aan de paar denfokkerij als aan het paardenge bruik tijdens de Nationale Trekpaar dententoonstelling op 13 en 14 sep tember a.s. te 's-Hertogenbosch bij zondere aandacht worden besteed. De Nederlandse trekpaardfokkerij zal op deze tentoonstelling met een vooraf geselecteerde elite-collectie uit elke provincie vertegenwoordigd zijn. De meest edele fokproducten uit alle delen des lands zullen dus in Den Bosch met elkaar in het strijdperk treden voor het veroveren van de hoogste nationale titels. Daarnaast is tijdens deze dagen een expositie en demonstratie van moderne machines en werktuigen voor paardengebruik georganiseerd. Verschillende importeurs, fabrikan ten en coöperaties hebben reeds voor deelname ingeschreven. Hierdoor zullen alle soorten machines op het gebied van grondbewerking, zaaien, poten, wieden, oogsten, weidebouw en transport aanwezig zijn. Deze zakelijke kant der tentoon stelling zal aan het feestelijke karak ter van de Nationale Trekpaarden show zeker geen afbreuk doen. De medewerking van vele organisaties en instellingen maakt deze dagen ■- méér nog dan voorheen - tot een grootse agrarische manifestatie, ter wijl tal van bijzondere attracties aan het geheel veel luister zullen bijzet ten. Uit de zeer vele aanmeldingen van georganiseerd bezoek in groepsver band uit binnen- en buitenland, blijkt nu reeds dat het bezoek van vorige jaren nog zal worden overtroffen. In verband hiermede zal speciale aandacht worden besteed aan uitbrei ding van tribunes en overzichtelijke ruimte voor vrije plaatsen. Tevens zullen extra voorzieningen worden getroffen voor ruime toegangen, zo dat iedere bezoeker van een vlotte passage en een goede plaats verze kerd kan zijn. „OPSTAND DER SEXEN" De Nederlandse filmverhuur kantoren bezitten een grote be drevenheid in het bedenken van drakerige en zelfs onfrisse titels bij buitenlandse films. De Ame rikaanse film „Riot in Juvenile Prison" is daarvan een nieuw staaltje. Dit verhaal, dat zich af speelt in het milieu van de tucht school, kreeg namelijk de vader landse titel „Opstand der sexen". Men behoeft zich niet af te vra gen waarop dergelijke verhuur kantoren bij het bioscooppubliek speculeren. Het verhaal brengt ons in een Amerikaanse tuchtschool voor jongens, waar directeur Walton (John Hoyt) een bijzonder streng en bijna onmenselijk regime uit oefent. De maat is vol wanneer twee jeugdige delinquenten na een zeer wrede behandeling bij een ontsnappingspoging worden doodgeschoten. Een psychiater, dr. Furman (Jerome Thor), krijgt opdracht om de supervisie over het regime te gaan uitoefe nen. Furman pakt de zaken revo lutionair aan en hij voegt de jon gensschool samen met een nieis- - jesschool. Niemand verwacht van deze coëducatie iets en ook de iongens geloven niet in de goede bedpelingen van Furman. Onder leiding van herrieschopper no. 1, Eddie Bassett (Scott Marlowe), trachten zij Furman het werk on mogelijk te maken. En wanneer dan tenslotte een van de meisjes wordt aangerand, krijgt Furman z n congé, waarmee Walton weer aan bod komt. Maar niet voor lang, want tenslotte breekt eron der de jongens een opstand uit, die zich ernstig laat aanzien. Het is tenslotte toch dr. Furman, aan wie de jongens hun vertrouwen schenken. Een hard en goed verfilmd ver haal. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang 18 jaar. „TERREUR OVER DUBLIN" De reeds eeuwenoude strijd tussen Engeland en Ierland be reikte in 1921 zijn hoogtepunt. Door middel van speciaal opge leide politietroepen de Black- and-Tan oefenden de Engelsen een zware terreur uit. De I.R.A. (Irish Rebellion Army) ant woordde met eenzelfde terreur. Van deze meedogenloze strijd heeft Michael Anderson („The Dambursters", „Yangtse Inci dent" en „Around the world in 180 days") een bijzonder boeiende en felle film gemaakt, dank zij -ook het feit, dat hij de beschik king had over een aantal formi dabele acteurs: James Cagney als de door haat verblinde Lenihan, Don Murray als Kerry O'Shea, de Amerikaan van Ierse afkomst, Dana Wynter als de gegijzelde Jennifer Curis, Glynis Johns als het „lichte" barmeisje Kitty, Mi chael Redgrave als de „Generaal" Sybil Thorndike als lady Fitz- hugh, en vele anderen. „Terreur over Dublin" is een voortreffelijke film met een in dringende sfeertekening. Maandag en woensdag. Toegang 18 jaar. de drie katjes in een geestige, spitse en ondeugende komedie van Michel Boisrond. Het is alle maal heel erg Frans: charmant, onderhoudend en zwierig. De meisjes hebben 't moeilijk: Aga- the (Pascale) is getrouwd met de vriendelijke André, die erg goed van vertrouwen is. Sabine (My- lene) en Hélène (Jacqueline) zijn bedrogen door dezelfde jonge man: Julien Fenal (Alain Delon) en daarom dromen zij er van hem naar een ander leven te bevorde ren. En als Julien rustig door gaat met zijn spelletje, maken ze aanstalten om dit plan ten uit voer te brengen. Ze maken ver giftigde bonbons, maar het is Ju- lien's vader die er van eet zonder Uw eerste keus de beste 'n japon van U ontvangt over uw spaarsaldo 3 i/i rente tot f 30.000.- U kunt ons opdracht geven uw belasting-aanslagen automatisch in termijnen te voldoen uit uw spaartegoed bij de N.H.M. Wij zenden u een folder op aanvraag of bij ontvangst van de eerste storting van ten minste f 250,- bij een van onze kantoren of op de postrekening van dat kantoor onder vermelding „spaarrekening". v.o. 87,50 er overigens van dood te gaan. Plotseling gaat Julien zijn leven beteren. Hij verbreekt zijn verlo ving met de jaloerse Anita, die hem echter met een revolver ach tervolgt op een concert van een kwartet, waarin de ouders van Hélène meespelen, waarna de vier katjes terstond in 't gevang belanden. Daar worden ze ver standig en als dan nog Julien be sluit om met Hélène te trouwen, hebben de drie Franse katjes zelf hun nagels uitgetrokken. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang 18.jaar. ,MET EEN BAJONET IN DE RUG" „3 FRANSE KATJES" Mylene Demongeot, Pascale Petit en Jacqueline Sassard zijn We duiken weer even in de Ko reaanse oorlog en ontmoeten daar luitenant Frank Davi (Scott Brady), die in een hospi'-v taal moet worden opgenomen en daar kennis maakt met de knap-, pe verpleegster Mary Ferguson1 (Elaine Edwards). Zij is verloofd met de marine-arts Goddard, maar dit belet haar niet verliefd te worden op Frank. Als Frank later weer bij zijn peloton is, ver neemt hij dat een Amerikaans vliegtuig met gewonden 'n nood landing heeft moeten maken op vijandelijk gebied. Onder hen be vindt zich ook Mary. Hij gordt de wapenen om en weet met enkele andere koene knapen de gewon den en gevangenen te bevrijden. Zij trachten de haven Hungnam te bereiken, maar de Chinezen zitten ook niet stil en trachten de blanke buit en vooral dan de knappe verpleegsters weer in handen te Krijgen. Schepen van de 7de Amerikaanse vloot moe ten er ten slotte aan te pas ko men om dit te verijdelen. De vluchtelingen bereiken de vrij heid, waar Goddard dan wel zo goed is om afstand van Mary te doen. Moraal: geen mooie meis jes aan het front! Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. „Hèhè", bromde de man, die zo juist uit de bus van Raerenburg naar Krabbelbos was gestapt. „Hèhè! Ben blij uit die rijdende broeikas weg te zijn!" Hij trok eens stevig aan zijn pijp en liep met forse schreden een zijpad in, dat naar het bos leidde. Iedereen, die hem zag, was er zeker van met een vacantieganger te doen te hebben. Hij droeg een sportie ve trui, stevige schoenen, en zo met die ransel op zijn rug, was er dan ook geen twijfel mogelijk of hij was op een tippeltocht. Toch was dit niet helemaal juist, want Mac Muzzle zo heet onze held was op zoek naar avontuur. „En dat zal ik vinden", gromde hij, „al moet ik er de hele wereld voor doorkruisen!" Zo mijme rend over allerlei dingen had hij de zoom van het woud bereikt en onvervaard liep hij het binnen. Hij wilde er dwars doorheen trekken om aan de andere kant weer op de weg naar Krabbelbos uit te komen. Dapper liep hij door en hoe later en donkerder het werd, hoe minder hij kon zien. Tenslotte zag hij zelfs geen steek meer. „Geeft niks", gromde hij. „Ik heb een deken en een reuzeslaap. Die twee zullen me wel door de nacht heen helpen." Een beschut plekje was snel ge vonden en toen de inaan 'n uurtje later op kwam, zag zij tot haar verwondering een rustig slapen de figuur tussen het kreupelhout liggen. Door PERCY KING (Nadruk verboden) 2). „Je vader liet zijn geld er in, daar bestond geen enkel bezwaar tegen. Maar nooit heeft hij zich mede-eigenaar van het bankiers huis beschouwd. Na Bernard's overlijden heb ik zijn tienduizend pond met rente op rente aan jul lie uitgekeerd. Mijn geweten ver wijt mij niets, jullie zijn geen penny tekort gekomen. Daarbij liet ik het niet, zoals je weet. Ik verschafte Melchior het geld om aandelen in de „Glasgow-Daily" op te kopen, zodat hij directeur kon worden. Jou betaal ik 'n sa laris, dat je een onbezorgd be staan waarborgt. Ondanks 't feit, dat je broer Jerome het verschil tussen het mijn en dijn schrome lijk uit het oog verloor toen hij bij me op kantoor was en ook nu nog een allesbehalve onberispe lijk leven leidt, keer ik hem een jaargeld uit, waarvan hij kan rondkomen. Ik zou dus zeg gen..." „Jawel, die lezing heb ik uit den treure gehoord!" viel Law rence hem onstuimig in de rede. „Houd me ten goede, dat ik het mijne van die zogenaamde filan tropie denk! U dupeerde vader door in het bankiershuis zonder meer ook de gemeenschappelijke commissionnairszaak op te los sen. U staart u blind op vaders tienduizend pond en cijfert totaal zijn werkkracht, zijn kennis, zijn relaties weg. Hij werd in 'n hoek je geduwd, nadat u Arabella Jar- vice en haar fortuin getrouwd had. Wat was het bankiershuis geworden zonder hem?" „Nogmaals, Lawrence, je slaat de plank mis", antwoordde de oude heer geduldig. Aan niets liet hij merken, dat de toon van zijn neef hem ergerde. Archibald daarentegen vocht tegen de be geerte, het voor zijn vader op te nemen en Lawrence ongezouten zijn mening te zeggen. Anthony ging na een pauze voort: „Kun je of wil je me niet geloven, neem dan een advocaat in de arm. Lok een gerechtelijke beslissing uit, dat ik je heb benadeeld. Beter dan altijd op dit oude aambeeld te hameren!" „Een dooddoener! Hoe wilt u door een rechtbank zien uitge maakt, dat u het geld en vader de hersens had?" Arcjhibald stondop en liep^naar 't raam. Onderwijl zei hij: „Wij stellen dan vast dat oom Bernard in ieder geval de hersens niet aan zijn zoon Lawrence naliet." Anthony bezwoer de storm, die dreigde op te steken. „Bemoei je er niet mee, Archie. Het is ner gens toe nodig elkaar in 't har nas te jagen." „Mij best, vader". Archibald schokschouderde en stapte het privé-kantoor uit. Toen hij met zijn neef alleen was nam Anthony de draad weer op. „Ik geloof niet Lawrence, dat je zo hoog van de toren zou bla zen, als je met een werkgever te doen had, die toevallig niet je oom was. Leer je beheersen en treed niet op of het gelijk altijd uitsluitend aan jouw kant is! Het duurt niet lang meer en Archie is het hoofd van de zaak, ik ben aan de zeventig toe. Ik wilde, dat jij en Archie beter konden op schieten!" Lawrence begreep niet veel van de plotselinge overgang, en hij bond voorzichtigheidshalve in. Het was zaak de kat eens uit de boom te kijken. Op veronge lijkte toon zei hij: ,,'t Is niet bil lijk, alleen mij er de schuld van te geven." „Waar twee kijven, hebben er twee schuld. Er behoort niet te worden gekeven". Anthony legde de vingertop pen tegen elkaar en zag zijn neef peinzend aan. „Ik had me voorgesteld, dat je verhouding tot Archie een ande re zou zijn dan die, waarin je tot mij staat, maar Lawrence, je hebt 't er voor mij niet gemakke lijker op gemaakt door de ellen dige historie met die onbetaalde rekeningen. Als ik desondanks zou besluiten, je een zelfstandi ger positie te verzekeren tegen de tijd, dat ik het bijltje er bij moet neerleggen, doe ik dat omdat je een hard werker bent en de lei ding voor Archie alléén te zwaar is. Maar het hangt onvoorwaar delijk van de inwilliging van twee eisen af. Jij en Archie moe ten elkaar leren verdragen. Ik zeg dat nu jou, ik zal het hem straks eveneens zeggen. In de tweede plaats het mag niet meer voorkomen, dat je schulden maakt, onverschillig van welke aard. Die beloften moet ik heb ben, anders denk ik niet aan een voor jou gunstiger regeling." „U kunt 't gedaan krijgen", zei Lawrence nederig voor zijn doen. Opnieuw verbaasde hij zich over welwillendheid van een zijde die zich daar anders niet aan te bui ten ging. Maar hij bleef opportu nist, en dus liet hij het bij zijn toezegging. „Ik zal je aan je woord herin neren als het zover is. Nu iets an ders. Archie wil morgen met va- cantie. Hij beweert, dat de zenu wen hem de baas zijn geworden." Lawrence trok de wenkbrau wen op. „Misschien draait het op hetzelfde uit als een week gele den. Toen zou hij een trip met 'n jacht gaan maken, om zijn over spannen zenuwen tot rust te brengen, maar op 't laatste mo ment zag hij er van af." „Ditmaal is 't menens. Ik heb 't hem trouwens zelf aangeraden. Archie wordt met de dag prik kelbaarder. Hij moet er maar eens een poosje tussenuit. Zijn voornemen is om morgen na de lunch uit te varen. Anders zou hij in Newcastle een conferentie hebben gehad met Mackintosh van de National Provincial Bank. Jij zult hem moeten vervangen." „Kunt u niet?" vroeg Law rence snel. „Ik wilde juist een paar dagen verlof hebben om naar Londen te gaan." Anthony schudde het hoofd. „Dat zul je dienen uit te stel len. Particuliere aangelegenhe den moeten wijken voor zaken- belangen." „Goed, ik zal het doen", zei Lawrence zonder veel geestdrift, na even te hebben nagedacht. „Kom na beurstijd bij me. Dan krijg je instructies." H. Isadora Moncrieff maakte be zwaren ,toen haar man het pro gramma van de avond radicaal wijzigde, doch na zijn uiteenzet ting legde zij er zich bij neer. Zij was verzot op uitgaan. Uitgaan stond voor haar gelijk met zich te laten bewonderen en benijden. Zij was echter ook een practische vrouw. Voor zaken van eminent belang weken de genoegens. (Wordt vervolgd) HUUIl BBS mtrnmimmwwaa kMARKT 17 DEN BOSCH T£L. 37073 Agenda en pre-adviezen voor de open bare vergadering van de gemeenteraad op vrijdag 2 september te 8 uur. 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Verlenen van eervol ontslag aan mej. J. F. B. Wagner als hoofdleidster der open bare kleuterschool alhier. 5. Nadere vaststelling van de datum van invoering van werkclassificatie en pres tatiebeloning voor de werklieden. 6. Vaststelling verordening regelende de verdeling van werkzaamheden tussen de verschillende ambtenaren van de burgerlijke stand der gemeente Sprang-Capelle, zome de van de uren, waarop het bureau van de burgerlijke stand dagelijks voor het publiek geopend zal zijn. 7. Verlenen van medewerking ex artikel 50 der Kleuteronderwijswet aan de Bijz. Kleuterschool aan de Burg. Vermeulenstr., voor de aanschaffing van een grasmaaima- chine en tuingereedschap. 8. Verlenen van medewerking ex art, 72 der L.O.-wet 1920 aan de Bijz. ULO- school alhier. 9. Wijziging subsidie Prot. Chr. H.B.S. te Waalwijk. 10. Vergoeding reiskosten bezoek b.l.o.- tuinbouwschool te Breda. 11. Onbewoonbaar-verklaring woningen Julianalaan 43 en Hogevaart 49. 12. Uitbreiding van een 31 tal noodwo ningen. 14. Onderhandse aanbesteding verbouw ambtswoning burgemeester. 15. Naamgeving nieuwe straten. 16. Verpachting gemeente-eigendommen. 17. Wijziging raadsbesluit van 29 juli 1960 tot verkoop van grond aan de N.V. PNEM t.b.v. de bouw van een transforma torhuisje. 18. Verkoopgrond, gelegen aan de Ei- kendijk. 19. Verkoop grond, gelegen aan de straat lopende van de Raadhuisstr. naar de Mar grietstraat, aan de heer G. H. de Jong, alhier, t.b.v. de bouw van een woning. 20. Aankoop en verbetering pand Hoofd straat 22, 24 en 26. 21. Aankoop woning Raadhuisstraat nr. 59. 22. Wijziging raadsbesluit van 27 sept. 1957 tot subsidiëring van het Curatorium der R.K. Leergangen te Tilburg. 23. Wijziging gemeente-begroting 1960. 24. Mededelingen. 25. Rondvraag. 26. Sluiting. Voorstel tot onderhandse aanbesteding van 6 woningwetwoningen. Op 22 juli 1960 is de bouw van 6 wo ningwetwoningen in 3 blokken van 2 wo ningen aan de nieuw aangelegde weg tus sen het Raadhuisplein en de Zuidholland- scdijk in het openbaar aanbesteed. De uitslag daarvan was als volgt J. W. Nieuwenhuizen, v. d. Duinstraat 89, Sprang-Capelle f 87.500. - D. van Oversteeg 6* Zn., Raadhuisstr. 146, Sprang-Capelle f 92.170.- H. W. Verhagen, Heistraat 142, Sprang-Capelle f 92.220. - A. H. Wiilemsz, Raadhuisstraat 37, Sprang-Capelle f 94.500. - G. Paans, Heistraat 151, Sprang-Capelle f 99.750. - J. Molengraaf, Hoofdstraat 7, Sprang-Capelle f 99.900. - Gebr.Spierings, Heistraat 17, Sprang-Capelle f 100.000. - H. Wagemakers, Hoofdstraat 55, Sprang-Capelle f 100.516.- Op 29 juli d.a.v. deelde de laag6te in schrijver mede, dat hij zich f 3.000. - had vergist, waarom hij verzocht het inschrij vingsbedrag te brengen op f 90.500.- of hem van zijn verplichtingen te ontslaan. Tot dit laatste zijn b. en w. overgegaan. Bij brief van 8 augustus 1960, deelde de Hoofdingenieur-Directeur van de Volks huisvesting en de Bouwnijverheid in de pro vincie Noord-Brabant b. en w. mede, geen machtiging tot gunning te kunnen geven, daar de aanneemsom een bedrag van f 80.100.- niet mag overschrijden. De burgemeester heeft daarop een onder houd gehad met de opvolger van de laag ste inschrijver en deze gevraagd de moge lijkheid te onderzoeken zijn inschrijvings bedrag te verlagen van f 92.170.- tot f 80.100.-. De heer van Oversteeg heeft verklaard dat dit hem onmogelijk was. Overigens had-, den de inschrijvers op het inschrijvingsbil jet verklaard, dat, indien de gemeente Sprang-Capelle niet tot gunning zou kun nen overgaan i.v.m. de door de Hoofd ingenieur-Directeur voornoemd vastgesteld maximale bouwsom, de gemeente alsdan vrij zal zijn om al die maatregelen te tref fen, die kunnen leiden tot verwezenlijking van dit bouwplan, zonder dat dit tot „be smet werk" zal worden verklaard. De heer D. van Oversteeg heeft dit nog eens uitdrukkelijk bevestigd. Daarop heeft de burgemeester contact gezocht met het Aannemingsbedrijf H. Bakker te Benne- broek, dat in diverse plaatsen in West-Bra bant woningen bouwt en waarover zowel in technisch als financieel opzicht zeer gun stige inlichtingen zijn ontvangen. De heer H. Bakker heeft zich na enig overleg bereid verklaard de 6 woningwet woningen te bouwen tegen de prijs van f 80.500.-. - Met dit bedrag zou - naar aan de bur gemeester is medegedeeld - de Hoofd ingenieur-Directeur voornoemd zich kunnen verenigen. Mitsdien stellen b. en w. voor de ge noemde 6 woningwetwoningen voor ge noemde prijs onderhands aan te besteden aan de heer H. Bakker, aannemer te Ben- nebroek. Voorstel inzake vaststelling straatnamen. Het verdient aanbeveling een aantal, kort geleden aangelegde, straten, van namen te voorzien. Deze straten komen herhaaldelijk in de administratie voor en de aanduiding daarvan is, zolang geen namen zijn toege kend, bijzonder omslachtig. Bovendien zul len aan deze straten binnenkort woningen worden gebouwd zodat ook uit dien hoofde het geven van namen noodzakelijk is. Het betreft de volgende straten 1. De verbindingsstraat tussen het Raad huisplein en de Zuidhollandsedijk. B. en W. stellen voor aan deze straat, die qua ligging behoort tot de groep straten, waaraan namen van leden van het Konin klijk Huis zijn gegeven „Emmastraat" te noemen. 2. De verbindingsstraat tussen de Raad huisstraat en de Margrietstraat. Ook deze straat behoort tot de onder 1 bedoelde groep straten, zodat b. en w. voorstellen haar de naam „Hendrikstraat" te geven. 3. De drie zijstraatjes van de Jan Jan nenstraat. Aan de Jan Jannenstraat zelve zullen geen gebouwen of woningen worden opgericht. In de toekomst zullen nl. aan de drie zijstraatjes van deze straat de wonin gen worden gebouwd. B. en W. achten het uit dien hoofde geen bezwaar deze straat jes tot de Jan Jannenstraat te rekenen.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 14