FILMJOURNAAL Moede? Ruilverkaveling Raamsdonk omvat 1385 ha. Musis Sacrum MAC MUZZLE EN HET GEHEIM VAN DE GOUDEN BOEDDHA FEUILLETON *BABYDERMS« LUXOR DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 9 SEPT. 1960 niet het 'enige gebied waar de Neder landse Spoorwegen blijk geven van 'n instelling die volkomen voorbij gaat aan het feit dat het Noord-Brabant is waar de industrialisatie sinds het einde van de oorlog de grootste vlucht heeft genomen en dat het aan tal industriële arbeidsplaatsen ner gens zo snel groeit als in Brabant. De Langstraatse gemeenten Waalwijk (ca. 18.000 inw.), Drunen (ca 8.000 inw.) en Vlijmen (ca. 10.000 inw.) hebben in de naoorlogse jaren een snelle ontwikkeling doorgemaakt en het aantal arbeidsplaatsen is hier met reuzesprongen vooruit gegaan (Waal wijk alleen heeft er al 4000). Dat een dergelijk gebied van een treinverbin ding verstoken blijft en het moet stel len met een steeds meer in gebreke blijvend busvervoer, is een toestand die op z'n zachtst gezegd onbegrijpe lijk is. Toegegeven, de Langstraatlijn en diverse andere lijnen zullen voor de Spoorwegen geen goudmijn zijn, maar het getuigt m.i. toch wel van een totaal verkeerde mentaliteit wan neer de Spoorwegen - een instel ling voor openbaar nut - eerst dan tot exploitatie van een lijn overgaan wanneer deze zeer winstgevende perspectieven opent Een spoorwegnet moet niet op de eerste plaats een ob ject Jvan winstgevende handel zijn, maar een overheids- of semi-over heidsdienstverlening in een geculti veerd land op een redelijke exploita tiebasis. En deze redelijke exploita tie-basis is in de Langstraat en in an dere delen van Brabant aanwezig. Het is natuurlijk prachtig wanneer de Spoorwegen de buitenlandse trei nen uitrusten met alle denkbare ser vice en comfort, maar wanneer ach ter deze mooie gevel in het eigen land nog ernstige tekortkomingen bestaan, dan klopt er iets niet. 't Is werkelijk niet alleen dat ik voor eigen parochie preek, maar ook za kenlieden uit het gehele land voelen dit gemis en geven daaraan meerma len uiting. Zo verwijs ik naar een in teressant artikel in de Tijd-Maasbode van 27 augustust waar met nadruk werd gewezen op de stiefmoederlijke behandeling van Brabant door de N.S., speciaal van de groeiende in dustriële Langstraat. Hopelijk komt men er spoedig toe om ook in eigen huis eens orde op zaken te stellen. reldheerschappij geen sinecure is hebben ook de Romeinse legioe nen in de grijze oudheid onder vonden. Men had de ene barbaar se stam nog niet in het Romeinse gareel gespannen of de andere greep al weer naar de wapens om de kersverse overheersers met min of meer primitieve maar wel afdoende middelen over de kling te jagen. Zo was het ten tijde van keizer Aurelius nogal rommelig in Syrië, waar men toen nog niets wist van een Verenigde Arabi sche Republiek. Het was echter geen man die daar de kachel met de Romeinen aanmaakte, maar een vrouw, en wel de (natuur lijk) mooie en weinig scrupuleu ze koningin Zenobia. Of zij enige gelijkenis vertoonde met de schandaal-sexbom Anita Ekberg, vertelt de geschiedenis niet, maar in ieder geval is het de struise Anita die deze figuur met de ge bruikelijke mengeling van harts tocht en primitieve machtswel lust op het witte doek brengt. Nadat Zenobia haar man Odena- te zonder veel hartzeer uit de weg heeft geruimd, hetgeen toen zon- ilii „PASPOORT DER SCHANDE" Het gaat er weer warm toe in deze film, waarin grijnzende Ed die Constantine nu eens niet de drinkende, knokkende en flirten de politieman uitbeeldt, maar als taxichauffeur een karige boter ham verdient. Wanneer zijn op afbetaling gekochte wagen in de prak gereden wordt, zit Johnny (Eddie) met heel wat meer brok ken dan alleen die van zijn auto. De vernieling van Johnny's wa- Sen is overigens opzettelijk ge- eurd en wel door de handlan gers van Nick Biaggi. Nick is niet alleen directeur van de financie ringsmaatschappij die Johnny's wagen heeft betaald, maar daar naast ook van een organisatie, die zich bezig houdt met het ex ploiteren van meisjes. Nu Nick Johnny in zijn macht heeft, weet hij hem te bewegen een schijnhu welijk aan te gaan met het meis je Malou (Diana Dors) dat uit Parijs gekomen en in de handen van de „organisatie" gevallen is. Wanneer Malou en haar vriendin Vicky (Odile Versois) voor de eerste maal de straat opgestuurd worden voor het „werk" ontstaat er een gevecht tussen de mannen van Nick en de taxichauffeurs, de vrienden van Johnny. Van dat ogenblik af wordt er tot het ein de van de film nogal rauw ge daan met neuzen, ogen en kake menten. Aanvankelijk heeft Nick de overhand, maar zoals in elke goede film trekt de boosheid ten slotte toch aan het kortste eind. Johnny smakt Nick van de borstwering van een in brand staand huis. Hij veegt zijn han den af, trouwt echt met Malou en het nette leven kan z'n gang weer gaan. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang 18 jaar. Voor het here Baby-huidje „OP DE DREMPEL VAN HET LEVEN" Tot de beste filmers van deze tijd behoort ongetwijfeld de Zweed Ingmar Bergman en een van zijn beste films is „Op de drempel van het leven", die op 't Xlle Internationale Filmfestival te Cannes tweemaal bekroond werd. Het verhaal is eenvoudig, maar juist daardoor en door de sublieme behandeling van het in tieme en tere gegeven aangrij pend en ontroerend. In een kliniek te Stockholm wachten drie vrouwen op de ge boorte van een kind. Cecilia El- lius (Ingrid Thulin) wordt als spoedgeval binnengebracht. Niet omdat haar lichamelijke krach ten wellicht ontoereikend zullen blijken voor de eerste geboorte. Zij twijfelt aan zichzelf, aan haar vermogen om lief te hebben en aan de liefde van haar man. Zij moet het noodlot onder ogen zien, dat zij geen levend kind ter wereld brengt... Maar er is een volgende kans. Stina Anderson (Eva Dahl- beck) is in de zevende hemel van geluk, nu haar huwelijk wordt bekroond met de eerste nakome ling. Maar ook zij moet bitter er varen, dat de bereidheid tot dit geluk niet sterk genoeg blijkt te gen de soms raadselachtige en onbegrijpelijke physieke over macht van de natuur. En de kleine Hjördis (Bibi An- dersson), die ongetrouwd is en aanvankelijk het kind voor geen enkele prijs wil, leert door haar tijdelijke lotsverbondenheid met de beide andere vrouwen en door hun warme vriendschap aanvaar den met volle blijdschap aan vaarden, dat 't leven zelf de weg dicteert, die de aanstaande moe der, ook al is zij niet in de echt verbonden, zonder angst en zon der schaamte vooral kan gaan. Op de drempel van het leven zijn het immers alleen de mensen die vragen stellen... In het voorprogramma wordt vertoond „La Seine a rencontré Paris", een documentaire van Jo ris Ivens, die te Cannes de Grand Prix voor de beste documentaire ontving. Maandag en woensdag. Toegang 18 jaar. „KONINGIN ZENOBIA, DE ONTEMBARE" Dat het uitoefenen van de we der al te veel moeilijkheden kon, zegt zij het bondgenootschap met de Romeinen op. Terstond klimt generaal Marcus Valerius (Geor ge Marchal) met enige kornuiten te paard om de zaken recht te zetten. De expeditie wordt echter een liasco, want Marcus krijgt van de Syriërs een pak slaag "en raakt in slavernij. Hij weet ech ter te ontsnappen en door te dringen tot Zenobia, die hij weet wijs te maken dat hij altijd tegen de Romeinen is geweest en dol graag met haar wil samenwer ken. Dit laatste wil Zenobia wel, want ze is op slag verliefd op de stoere Romein en ze ziet dus niet de strik die voor de Syrische le gers gespannen wordt. De Syri sche legers onder aanvoering van Zenobia worden door de Romei nen vernietigend verslagen en Zenobia wordt gevankelijk naar Rome gevoerd. Marcus is echter toch in de netten van Zenobia verstrikt geraakt en lot over z'n oren verliefd. Hij verdedigt haar met vuur en weet gratie te ver krijgen. De volgende stap geldt de burgerlijke stand. Een spectaculair brokje oude geschiedenis in kleuren en op grootdock. an vrijdag tot en met zondag. Toegang 18 jaar. 3). Mac Muzzle stond paf. Dat deze geheimzinnige kerel een misdadi ger was, die aan de politie was ontsnapt, stond als een paal bo ven water. Maar dat een boef zó slim de politie voor de mal kon houden door net te doen alsof hij een gewone hond was, dat was toch wel het toppunt! „Een slim me knaap, hoor", mompelde Mac. Eindeloos slim!" Hij liet zich uit de boom zakken bleef een poosje staan nadenken. „Weet je wat?" besloot hij toen. „Ik ga er achteraan. Ik zou natuurlijk ook de politie wel kunnen waarschu wen, maar dan nemen ze het van je over en vallen er niet veel avonturen meer te beleven." Hij voegde dus de daad bij het woord, verborg zijn ransel en de ken en sloeg dezelfde richting in als de in 't zwart geklede vreem deling. De vroege zomermorgen brak reeds aan en 't duurdeniet lang of Mac Muzzle zag de vreem de kerel voor zich uitlopen op 't bospad. Langzaam haalde hij de argeloze gedaante in, die zich erg veilig scheen te voelen en juist om de hoek van een bouwvallige hut verdween. Voorzichtig sloop Mac naderbij en hij wilde juist om de hoek gluren, toen de boef er achter te voorschijn sprong en Mac aanvloog. Meteen was het gevecht in volle gang... het óe&Ae font de Oesie zaaJk - „TOSCA" oor de operaliefhebbers is er dan het filmverhaal van Pucci ni's beroemde opera naar 't dra matische libretto van Sardou. Het verhaal mag voldoende be kend worden geacht. Om haar verloofde Cavaradossi te redden, verraadt Tosca aan de politiechef Scarpia de verblijfplaats van de uit de gevangenis ontvluchte An- gelotti. Scarpia belooft Tosca haar verloofde te sparen indien zij op zijn gemene voorstellen in gaat. 1 osca doet alsof zij de voor waarde aanneemt, maar als Scar pia een vrijgeleide voor Cavara- dossie heeft geschreven, steekt I osca hem neer. De dode Scarpia neemt echter toch nog wraak, want de schiin-executie is wel de gelijk een echte executie. Wanho pig stort Tosca zich op het lijk van haar verloofde. Als dan de soldaten komen om haar te ar resteren wegens de moord op Scarpia, springt zij van de borst wering in de diepte. Er wordt gespeeld en gezongen door vooraanstaande acteurs en zangers. Hel koor en orkest zijn van de Opera van Rome. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. Realisering mogelijk van veel agrarische verbeteringen In 1942 werden door het water schap „De Gecombineerde Aan wassen" en het toenmalige water schap „De Nieuwe Hooipolder" ruilverkavelingsaanvragen inge diend voor gronden in de ge meenten Raamsdonk, Waspik en Geertruidenberg. De hieruit samengestelde ruil verkaveling ter grootte van 1385 ha. kreeg de naam „Raamsdonk". Het ruilverkavelingsplan zoals dit door de Centrale Cultuurtech nische Commissie is ontworpen en door Gedeputeerde Staten van IS oord-Brabant is goedgekeurd, ligt thans ter visie en zal binnen kort in stemming gebracht wor den. Landbouwkundige toestand In bodemkundig opzicht dient onderscheid te worden gemaakt tussen de gronden ten noorden en die ten zuiden van de Achter ste Dijk. Het gebied ten noorden hiervan heeft na de St. Elisa- bethsvloed van 1421 eeuwenlang blootgestaan aan veelvuldige overstromingen, waardoor een zeer dikke kleilaag is ontstaan. Het gebied ten zuiden van deze Dijk is kort na de St. Elisabeths- vlocd weer bekaad. De klei-afzet- tingen zijn hier veel minder dik. (li! gebied ligt de bebouwing (Raamsdonk) op opduikingen van de zandondergrond. Bovenbedoelde scheidingslijn in bodemkundig opzicht 'komt ook in de cultuurtoestand duide- uitdrukking. Het noorde- njk gebied is in het algemeen als bouwland in gebruik, het zuide lijk voor het grootste deel als grasland. De gronden in het ruilverkave- lmxsblok behoren tot drie water schappen, de Beneden Donge, het Zuidcralwateringskanaal en de Gecombineerde Aanwassen. Hiervan ligt alleen het laatste vrijwel geheel binnen het blok; de twee andere strekken zich veel verder uit. In het algemeen zijn de polders in verband met vloedberging op meer of minder grote inundatie ingericht; de ontwatering is on diep, veelal door te geringe afme tingen van de leidingen. Omstan digheden buiten het blok maken volledige watervrijmaking echter vooralsnog onmogelijk. In grote delen van het gebied zijn voor- HET CAMERA MYSTERIE Door PERCY KING (Nadruk verboden) 5). „Van Soper's plannen komt niets, Isa", zei hij beslist. „Niet in de vorm die hij voor stelde, bedoel je. Hij gaf trou wens zelf toe dat het niet meer dan een idee was." „Niet in die vorm en evenmin in een andere. Ik ben niet gek, Isa. Ja, ik zal de kastanjes uit 't vuur halen en Soper met een ka pitaal naar Londen laten gaan! Even goed kon ik 't in de Clyde gooien! We zagen er geen penny van." „Zo is Albert niet", protesteer de Isadora. Lawrence fronste de wenk brauwen. Het hinderde hem, als z'n vrouw Soper bij de voornaam noemde. „Dan ken ik hem beter" antwoordde hij droog. „Hij is een parasiet. De „Aurora" kost veel meer dan ik me kan veroorloven. Als ik Soper 'n afrekening vraag, heeft hij altijd 'n uitvlucht klaar om er zich aan te onttrekken." „Het was toch met jouw in stemming, dat hij de fabriek kocht." „Zeker. Maar niet om me als melkkoe te laten gebruiken." „Heb jij een beter plan?" Bij wijze van antwoord trok Moncrieff de schouders op. „Dat is om op te schieten, hè?" zei Isadora wrevelig. „Kun je nooit loskomen van je halfslach tigheid, je laksheid? Tel ik zo weinig meer mee?" „Jij?" Lawrence drukte zijn vrouw tegen zich aan. „Alsof ik niet alles voor jou over heb, Isa, alles ter wereldJuist daarom wil ik de relaties met Soper ver breken en wel zo spoedig moge lijk." Hij raadpleegde zijn horlo ge. „Ik moet nog even naar Jero me, liefste. Ik zal hem de toe stand zó zwart afschilderen, dat hij de noodzakelijkheid inziet voor deze éne keer zijn verstand te gebruiken en de whisky een paar dagen te laten staan. Er is eenvoudig geen andere oplossing. Als we nu onze slag niet slaan, krijgen we er wellicht nooit meer de kans toe!" zieningen die de inlaat van water mogelijk maken. Door hel blok lopen een twee tal belangrijke hoofdwegen: in de noord-zuid-richting de rijks weg Gorinchem-Breda, in oost- west-richting de provinciale weg 's-Hertogenbosch-Zwaluwe. Via een aantal straten in de kern van Raamsdonksveer is de Lang- straatweg met de rijksweg Gorin chem-Breda verbonden. Naast de ze hoofdwegen is buiten de kom men nog een enkele goed verhar de weg aanwezig. De meeste we gen hebben evenwel een semi- verharding van matige tot slech te kwaliteit of in het geheel geen verharding. l)e tracering is zoda nig dat vooral in het bouwland- gebied de bereikbaarheid van de percelen moeilijk is. Het grootste deel van de percelen is zeer lang en smal. Over het algemeen zijn de be drijven vrij groot; de gemiddelde grootte bedraagt 19,4 ha. Van het totaal is echter nog 11 kleiner dan 10 en 19 kleiner dan 15 ha. Het aantal kavels per bedrijf is aanzienlijk: gemiddeld 11 per be drijf met een grootte van 13^ ha. Zoals bij de meeste bedrijven in dit deel van de Langstraat liggen ook hier de kavels over verschil lende polders verspreid. Het ruilverkavelings project Ter verbetering van de water beheersing zullen vooral bestaan de leidingen en kunstwerken ver beterd worden, terwijl ook enige nieuwe zijn geprojecteerd. Om 'in het waterschap „De Gecombi neerde Aanwassen" een diepere ontwatering te krijgen, is hier een gemaal ontworpen dat het water uitslaat op de Donge. Op het gebied van de wegen heeft de Rijkswaterstaat 't voor nemen de bestaande noord-zuid- verbinding te vervangen dooreen nieuwe autosnelweg, die de land wegen voor agrarische ontslui ting zullen afsnijden. Ten zuiden van de spoorbaan zal deze weg op „hoog niveau" komen, waardoor de bestaande straatweg Raams- donk-Raamsdonksveer onderdoor gevoerd kan worden evenals een in ruilverkavelingsverband aan te leggen landbouwweg-a vanuit Raamsdonk westwaarts. Voorts zal de oost-west-verbinding dooi de Langstraat verbeterd worden. III. Al was het tegen de wil van de oude Moncrieff geweest, toch had Archibald op het laatste nipper tje er in toegestemd, dat zijn neef Jerome de tocht meemaakte. Wel gemoed vertrokken op een stra lende zomermiddag twee mannen in de kracht van hun leven van 't Jarvice-Eiland om niet terug te keren. Vierentwintig uur later werd het jacht drijvend aange troffen met lege benzinetank. De „Arabella" was verlaten. Het politieonderzoek bracht niets aan het licht, waaruit kon worden af geleid, dat aan boord een twist met noodlottig verloop zou heb ben plaats gevonden. Er werden genoeg theorieën geopperd, doch niet één hield steek. Aan al het getheoretiseer kwam een einde, toen de 22ste juli aan de noord oostkust van Ierland 'n lijk aan spoelde, dat door Anthony Mon crieff werd herkend als dat van zijn zoon Archibald. Niet het ge ringste spoor van geweldpleging was te constateren. Algemeen nam men thans aan, dat Archi bald en zijn neef Jerome waren verongelukt. Doch het bleef een raadsel, hoe op een zeldzaam fraaie, bladstille zomerdag een dergelijk ongeluk had kunnen gebeuren. De tijd verstreek; Je rome's lijk spoelde niet aan. Wie had verwacht, dat Antho ny Moncrieff, die in Archibald z'n enig kind en opvolger verloor, onder de slag zou zijn bezweken, kwam bedrogen uit. Hij was een man van ijzeren zenuwen en van onverzettelijke wilskracht; hij kon worden gebogen, maar'brak niet. Met volle energie wijdde hij zich in hard werken verzet. De begrafenis af weer aan de zaak, zicht in hard werken verzet. De enige verandering die opviel, was dat zijn zwijgzame aard nog toe genomen scheen te zijn. Alles moest op de oude voet doorgaan, had hij gedecreteerd. Anthony Moncrieff's wil was wet. In de familiekring zowel als onder het uitgebreid bankperso neel, van hoog tot laag, had hij de naam een despoot te zijn. De kwalificatie was onverdiend. Hij mocht dan streng, veeleisend we zen en sedert Archibald's tra gische dood was hij 't meer dan oöit niemand kon hem, zonder de waarheid geweld aan te doen, van onrechtvaardigheid beschul digen. De hier ontworpen autoweg snijdt eveneens bestaande land wegen af. De weg langs de Kerk- vaart zal echter met een tunnel onder deze autoweg gevoerd wor den; de weg nabij de gemeente grens, de noordelijke uitweg van Raamsdonk en de huidige rijks weg zullen met viaducten over de Langstraatweg geleid worden. In aansluiting op deze grote wijzigingen is een wegennet voor het plaatselijk agrarisch verkeer ontworpen, onder andere met een aantal landbouwwegen b en c ter ontsluiting van de nieuw te vor men kavels. Bij de tracering van deze wegen is rekening gehouden met de agrarische bestemming van de gronden en de toekomsti ge kavelgrootte. De agrarische ontsluiting zal worden verzorgd door 18 m/ha. Binnen de vakken welke door het geprojecteerde net van wegen en waterlopen zal worden ge vormd, zal een vormverbetering en vergroting der kavels worden nagestreefd. In het bouwlandge deelte zullen de kavels ca. 400 m. diep en ca. 100 m. breed worden. De nieuwe kavelsloten zullen hier minimaal 0.50 in. breed in de bodem, 1.30 m. diep beneden maaiveld en met taluds van 1 1 gemaakt worden. eD oude ver vallen sloten zullen worden ge dempt. De ontwatering zal geheel door drainage geschieden. In het graslanddeel zal het bestaande slotennet in beginsel gehand haafd blijven. De boerderijen staan bijna alle geconcentreerd in de dorpen of in een dichte bebouwing langs de weg Raamsdonk-Waspik. De ge middelde afstand tot het bouw land zal daardoor steeds vrij groot blijven terwijl het grasland dichtbij de boerderij slechts in 'n smalle kavel kan worden toege deeld. Een zekere spreiding in de bebouwing zou alleszins gewenst zijn. Uiteraard kan alleen gebouwd worden in 't watervrije deel van het blok. Rekening houdende met de snelle ontwikkeling welke zich in het agrarisch bedrijf voordoen, is gebleken dat een oppervlakte van minstens 18 ha. nodig is om een redelijk inkomen voor 'n gezins bedrijf in de toekomst te kunnen waarborgen. Uiteraard zal een eventuele be- dryfsvergroting geheel vrijwillig Alles moest op de oude voet voortgaan daaronder begreep Anthony ook zijn huiselijke ge woonten. Hij bezat patriarchale opvattingen. Aan zijn positie als hoofd van het huis Moncrieff wenste hij niet getornd te zien. En de verjaardag van dat hoofd was een gebeurtenis die op plech tige wijze in de familiekring be hoorde te worden gevierd; 't zou in niemand opkomen zich er aan te willen onttrekken. Zo werd ook aan Anthony's uitnodiging zijn uitnodigingen hadden steeds- veel weg van een bevel dat de familieleden de 14e augustus op 't Jarvice-Eiland bijeen zouden wezen ter viering van zijn zeventigste verjaardag, onvoorwaardelijk gevolg gege ven. Alleen week hij in zoverre van het traditionele programma af, dat het hun ditmaal vergund werd een intieme vriend of vrien din van de partij te doen zijn. Door slechts één was van dit in- troductierecht gebruik gemaakt: Lawrence Moncrieff had op Isa dora's aandringen, zij het met te genzin, Albert Soper meegeno men. Die 14e augustus waren, be halve dit drietal, aanwezig Mel- chior Moncrieff met zijn vrouw Helen en hun beide kinderen Benny en Josine; Eleanor Mason, een achternichtje; Marck Peck- ham,de zoon van Anthony's jeugdvriend; en Derreck Hender son, een Londens advocaat, die met de verongelukte Archibald in Oxford had gestudeerd en ook na de studententijd vriendschappe lijke betrekkingen met hem had onderhouden. Derreck Hender son was bovendien een gunste ling van de oude Moncrieff en had aan de jarige zelf de uitnodi ging te danken. Voor 't diner speelden Antho ny en Mark Peckham op het ter ras een partij schaak; Melchior, Lawrence en hun echtgenoten waren aan 't tennissen; Derreck Henderson maakte met Eleanor Mason een wandeling over het ei land. Het Jarvice-Eiland, midden in de ontzaglijke Clyde Baai gele gen en sinds mensenheugenis het bezit van de familie Jarvice, was door het huwelijk van Arabella, de laatste van het geslacht, in ei gendom aan Anthony Moncrieff overgegaan, doch de oude naam had hij in ere gehouden. De op pervlakte bedroeg ongeveer tien hectaren. (Wordt vervolgd) MARKT 25 's-HERTOGENBOSCH

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 14