woeifis FEUILLETON Gemeenteraad Vlijmen MAG MU1ZLE EN HET GEHEIM VAN DE GOH BOEDDHA prijzen GERO cassettes h DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 9 SEPT. 1960 STASSAR Waalwijk HET CAMERA MYSTERIE Door PERCY KING (Nadruk verboden) 6). Door de dichte begroeiing, in hoofdzaak aangeplante dennen, leek het terrein nog groter dan 't in werkelijkheid was. Hoewel de advocaat elk bewijs voor zijn zienswijze ontbrak, had hij van het begin af geweigerd aan te nemen, dat Archibald en Jerome tengevolge van een onge luk om 't leven waren gekomen. Anthony's uitnodiging was hem daarom bijzonder welkom ge weest; Henderson gaf de hoop niet op te eniger tijd aanwijzin gen te zullen vinden, welke hem de oplossing van het „Arabella"- probleem aan de hand zouden naar het botenhuis, waar 't jacht doen. Met Eleanor Mason liep hij lag. Henderson bezichtigde 't met een nauwkeurigheid die 't meisje verbaasde; geen hoekje en geen gaatje ontging zijn aandacht, maar toen zij terug wandelden, was hij nog precies even wijs. Aan de ware feeststemming ontbrak veel. Niet alleen wierp de tragische dood van Archibald zware schaduwen over 't bijeen zijn. Het was Anthony Moncrieff aan te zien, dat hem iets dwars zat. Hij had de volle belangstel ling niet bij zijn partij schaak en voor de eerste maal boekte Peck- ham een overwinning. De oude heer lachte witjes, terwijl hij Mark op de schouder klopte, en stapte naar de tennisbaan, waar hij z'n neef Lawrence opwachtte. Hij wond er geen doekjes om en sprak zijn ontstemming uit over de introductie van Albert Soper. „Je weet, dat ik niet van bedil len houd. Dat ik jou en Melchior vrij laat in de keus van je vrien den. Mijn huis staat voor hen open. Maar dan mag ik op zijn minst verwachten, dat je enige selectie toepast en niet iedereen er in brengt. Soper behoort niet tot de mensen die ik graag in m'n huis ontvang." „Wat weet u van hem;?" vroeg Lawrence snel. „Niet veel tot nog toe. Eerlijk gezegd, het interesseert me ook niet. Ik wil je alleen verzoeken het bij deze ene keer te laten." Grondaankopen ter realisering van uitbreidingsplan 4). De knokpartij duurde niet lang, want Mac Muzzle was een geoe fend bokser. Enkele tellen later lag zijn tegenstander versuft op de grond en betastte een prachtig blauw oog. „Als je nog eens wilt knokken, moet je een ander uit kiezen", gromde Mac, maar ver der kwam hij niet. Ongemerkt was er namelijk een onguur per soon uit de hut te voorschijn ge komen. Deze verschijning droeg niet alleen een gevaarlijk knup peltje in de hand, maar hij maak te er ook een kundig gebruik van, plop, precies op het' puntje van de schedel van Mac Muzzle. Tegen deze liefkozing was Mac natuurlijk niet opgewassen en hij zakte in elkaar. „Goed zo, Hein- rich", zei de zwarte man. „Breng Rem binnen en bindt hem vast". „Bai oens biendt man geen mensjen vast", antwoordde Hein- rich op ruwe toon. „Wai haben wool ander ganz komiesje truuk- jens...". Maar Heinrich deed toch wat hem bevolen werd en enkele tellen later zat Mac Muz zle in de hut, stevig vastgebon den op een oude stoel. Hij kon geen vin verroeren en zijn hoofd deed verschrikkelijke pijn. „Wel, als hij u hindert, brengt het hem dan aan zijn verstand." „Dat ligt niet allereerst op mijn weg. Ik heb hem niet uitge nodigd." „Mij lijkt 't minder gewenst, 'n ondergeschikte als Peckham op een familiefeest te inviteren. Het bevordert het besef van afstand niet. Anthony zag z'n neef verstoord aan. „Het is mijn huis. Wil je daar asjeblieft aan denken?" „Natuurlijk", antwoordde Law rence gebelgd. Eensklaps lachte hij en legde een hand op Antho ny's arnr. „U hebt gelijk. Plet spijt me dat ik zo onheus uit de hoek kwam en dat op uw ver jaardag. Ik vind er wel wat op, om Soper weg te krijgen." De oude heer fronste de wenk brauwen. Hij begreep de plotse linge omkeer in zijn neef niet en vertrouwde die evenmin. Law rence liep monter met zijn oom mee. Anthony had, zonder het te weten, hem op een idee gebracht, een voortreffelijk idee, om de on gewenste gast het veld te doen ruimen. Het was op Isadora's aandringen geweest dat hij Soper had geïntroduceerd; zij verwacht te nog altijd redding van die kant uit de moeilijkheden en geloofde niet dat haar man in staat zou zijn zichzelf te helpen. Lawrence nam het Isa niet kwalijk. Hij had haar onkundig gelaten, welke wijde perspectieven zich hadden geopend na Archibald's dood. Eerst wanneer Soper van de baan was, werd zij ingelicht. Menige nacht had Lawrence wakker ge legen, zoekend naar een weg, waarlangs hij dat doel kon berei ken. Nu wees de oude Anthony ongewild en onbewust hem die weg! Wanneer het handig werd aangelegd, bleef het niet bij een wegwerken van de parasiterende Soper! Lawrence schouwde inde toekomst, 'n zeer nabije toekomst en het beeld dat zich ontrolde, deed hem bijna duizelen. Het diner duurde lang. Er heerste een geforceerde op gewektheid, waarin telkens hia ten vielen. Toch voelden de fami lieleden zich niet opgelucht, toen Anthony eindelijk het sein tot opstaan gaf. Zij wisten, wat nu volgde. De oude heer was hun al voorgegaan naar de huiskamer, waar het gezelschap zou worden onthaald op de vertoning van zijn films steevast het besluit van een door hem gegeven festijn. De laatste jaren waren er slechts enige opnamen bijgekomen; ie der van de familie kende 't pro gramma dat werd afgedraaid, evenals Anthony's inleidende verklaringen. Alleen de beide kinderen Benny en Josine waren vol verwachting. Een filmverto ning, op zichzelf reeds een at tractie, had voor hen bovendien de bekoring, dat ze later naar bed werden gezonden. Het gezelschap nam plaats. Melchior, zijn vrouw Helen en de kinderen op de voorste rij in 't front, Lawrence en Isadora er achter. Eleanor Mason gaf de voorkeur aan een plaats op zij van het buffet, zodat ze het zich gemakkelijk kon maken als ze er lust toe gevoelde. Zij was te on gedurig om lang in één houding te zitten, en uit ervaring wist ze, dat Anthony's hobby zeer veel van iemands geduld vergde. Het meisje rimpelde het voorhoofd, toen Albert Soper een stoel aan droeg en rechts van haar plaats nam. Mark Peckham was net even te laat en moest zich nu wel met een zetel naast Isadora te vreden stellen; hij verheelde niet hoe slecht hij het kon verbijten, dat de indringerige Soper alweer beslag legde op Eleanor. Derreck Henderson zat tegen de terrasdeuren, vlak bij de licht schakelaar, zijn lange benen ge kruist, de handen om een knie. Hij nam het gezelschap onopval lend en toch aandachtig op. De meeste belangstelling had hij wel voor Eleanor Mason. Ze droeg 'n eenvoudige, witte japon, die haar uitstekend kleedde. De ontstem ming van het meisje was hem niet ontgaan, toen zij Albert So per tot buurman kreeg, evenmin als Peckham's gramschap over deze ongerechtigheid. Vervolgens sloeg hij Melchior en Lawrence Moncrieff gade. Het frappeerde Henderson, hoe sterk de broers op elkaar geleken en hij vroeg zich af of dit met de als verdron ken beschouwde Jerome ook het geval zou zijn geweest. Zij zaten allen in welwillende afwachting, een gelegenheidsglimlach om de mond. Natuurlijk, dacht hij. De Moncrieff-miljoenen waren wel een vervelend uurtje waard. Voor Melchior en Lawrence zag de toekomst er niet onfor tuinlijk uit Archibald behoor de niet meer tot de levenden. (Wordt vervolgd) ALLEEN GELDIG WOENSDAG 14 SEPT. Nylon damesjupon, met fraaie entre- deux en brede kant met tule. In de kleuren wit en geel. De maten ^J95 zijn small, medium en large 3 Prima onvermengde Java kapok. Nu spotgoedkoop. Voor het bijvullen van matrassen, kussens enz. A 85 In zakken van 1/2 kg. Stevige kwaliteit herenalpino, In blauw, bruin en zwart. Waterafstotend en kleurecht. Maten 54 t/m 59 A 95 Sico Jacquard kar- petje, ideaal voor zit- slaapkamers, hall en keuken. Leuke moder ne dessins, in frisse kleuren, 140 x 180 cm. 16.50 A ^90 120x170cm. I JL Ongebleekt graslin nen. Extra zware kwa liteit, daarom ijzer- sterk. Na enkele malen wassen volkomen wit. Nu extra voordelig, per meter 180 cm. breed 2.60 ^10 150 cm. breed JL U verhoogt beslist de sfeer met deze moder ne Triplet, met fraai gevormde en bewerk te glazen kelken, waar door U een grote lichtspreiding krijgt. Ideaal voor eethoek of huiskamer 1350 Vlot sisal handtasje, afgewerkt met blank lederen klep en hand vat. Geheel gevoerd en onverslijtbaar. Nu zeer voordelig "y90 Tomatenpuree, zeer sterk geconcen treerd, 28-30% droge stof. Zeer fijne kwaliteit. A Pc 3 blikjes TO Zandtaartjes, een traktatie bij een kopje koffie. Een echt banketbakkerskoekje. 250 gram Betrouwbare vul penhouder. Keuze uit 6 modellen, waaronder met ingebouwde pen. Onbreekbare cellu loid houder en gouden pen met D50 Iridium punt «J Bij de opening van het nieuwe balletseizoen brengen wij onze be kende ijzersterke bal letschoentjes, met chroomgeiooid zooltje. Uitstekende pasvorm. In zwart leer of wit plastic, 60 maat 28-32 33 en hoger 2.95 DEN BOSCH I TILBURG f HELMOND y GEEN SCHRIFTELIJKE OF BESTELLINGEN. Metalen boekenrek je. Heel handig voor pocketbooks en school boeken, maar dbk in de keuken voor busjes, als plantenrekje In de huiskamer of als toilet artikelenhouder. U kunt kiezen uit de kleuren geel, wit en rood Kameelharen da mes-, heren- en kin derpantoffels, in div. ruitdessins met een sterke rubberzooi. Maten 41-47 1.95 36-40 1.75 30-35 1.60 25-29 1.35 Duffel ruiten, zuiver wol. 150 cm. breed. Voor het zelf maken van rokken, jacks, kin dermantels en kamer jassen. Normale prijs 9.75 ^90 nu per meter O Een extra paar hand schoenen, voor het najaar: De bekende mooie nylon simplex kwaliteit in een assor timent van vele mode kleuren. Keuze uit 2 modellen. Prima pas vorm, die ook na het wassen blijft A 95 Speciale aanbieding: Zuiver wollen jon- genstruitjes, (jac quard) in de nieuwste kleuren en exclusieve dessins. Met hoge col. Voor de leeftijd van 3 tot 7 jaar, A 75 7 jaar 6.95 3 jr. *T voorstel van burg. en weth. tot het verle nen van een eenmalige bijdrage groot f 250 voor de bouw van een doorgangshuis voor ODgehuwde moeders. Punt 7. Op het voorstel van b. en w. tot beschikbaarstelling van een bedrag groot f 21.545.- ter vervanging van het boven gronds laagspanningsnet in de kerkdorpen Herpt en Hedikhuizen door een kabel, werd gunstig beschikt, doch niet voordat enkele raadsleden nadere inlichtingen hieromtrent hadden verkregen. De heer de Gouw vroeg in verband hiermede of het niet mogelijk zou zijn om ook op de Hoge Maasdijk te Hedikhuizen de bovengrondse leiding ie vervangen door een kabel. Door de wn. secr. de heer Lith, werd hierop medegedeeld dat hiervoor inderdaad contact was opgenomen met de PNEM, doch deze mij. ging daar niet op in, daar een vcrkabeling van de Ho ge Maasdijk onrendabel zou zijn. Op er- zoek van de heer de Gouw zal echter toch nog prijsopgaaf voor dit objekt worden ge vraagd. De heer Buijs vroeg, ook in verband met deze vcrkabeling, naar de plannen voor de straatverlichting. Ook de heer v. Herpt was daar benieuwd naar, deze zag gaarne een situatieoverzicht van de plaatsen der lichtmasten. De voorzitter zei zeer verheugd te zijn dat de verkabeling van het laagspannings net te Herpt en Hedikhuizen thans verwe zenlijkt zal worden en vroeg tevens om B. en W. machtiging te willen verstrekken voor het benodigde crediet voor de te plaatsen lichtmasten. De gevraagde situaticovcrzich- tcn van de te plaatsen lichtmasten zullen, zei de voorzitter, mettertijd aan de leden van de raad ter inzage worden verstrekt. Punt 8. Het voorstel van b. en w. rot wijziging van het algemeen ambtenaren- reglt., het betrof hier de jubileumgratifi catie, werd door de raad aangenomen. Punt 9. Benoeming van twee plaatsver vangende ambtenaren van de burgerl. stand. Met algemene stemmen werd de heer H. J. Wolfs benoemd tot eerste plaatsvervan gende ambtenaar van de burgerl. stand. Voor tweede, plaatsverv. ambtenaar van de burgerl. stand werd de heer J. H. Gij-, selhart met algemene stemmen benoemd. Punt 10. Een verordening werd vastge steld regelende de verdeling van de werk zaamheden tussen de ambtenaren van de burgerlijke stand, overeenkomstig het voor stel van b. en w. Punt 11. Voorstel van b. en w. tot her ziening van het besluit d.d. 18 aug. 1953 tot medewerking voor het oprichten van een neutrale bijz. ulo-school. De voorzitter lichtte toe dat in 1953 was besloten mede te werken aan het oprichten van een neu trale bijz. ulo-school met een totaal van 100 leerlingen en 4 leerkrachten. Daar het in gebruik zijnde gebouw slechts 3 lokalen heeft en zeker geen ruimte biedt voor 100 leerlingen, stelden b. en w. voor, na inge wonnen advies van de inspecteur van het L.O., de in 1953 toegezegde medewerking thans te verlenen op de herziene opgaaf en wel voor 76 leerlingen als totaal voor de school met 3 lokalen. De raad ging hier mede accoord. Door de voorzitter werd hier aan nog een agendapunt toegevoegd en wel een aanvraag van de Ulo-school-commissie om gelden beschikbaar te stellen ex art. 72 der L.O.-wet voor aanschaf van diverse boekwerken, landkaarten en een Ieermid- dclenkast tot een bedrag van f 806.55. Punt 12. Benoeming lid voor de gemeen-, telijke instelling voor maatschappelijke zorg. De heer A. J. Buijs werd met 7 stemmen benoemd; 2 stemmen waren blanco uitge bracht. Deelnemer Etalagewedstrijd Punt 13. Rondvraag. Alvorens de leden gelegenheid te geven hun vragen naar vo ren te brengen, wilde de voorzitter eeret de vragen beantwoorden welke in de vorige vergadering waren gesteld. 1. Vraag van de heer de Gouw betreffen de de bekabeling van het electr.-net te Herpt en Hedikhuizen. Deze bekabeling, zei de voorzitter, zal thans een feit worden De totale omzetting hiervan bedraagt f 170.000. Ten laste van de gemeente komt voor Herpt f 17.825 en voor Hedikhuizen f 3.720.-; totaal f 21.545.-. 2. Vraag van dhr. Janssen betreffende de straatverlichting te Oudheusden. De voorz. deelde hierop mede dat door dhr. Van Ber- ge-Henegouwen werd toegezegd om op za terdag 2 juli j.l. de gehele straatverlichting te Oudheusden aan een nauwkeurig onder zoek te onderwerpen en waar nodig te re pareren. Nadien zijn geen klachten meer binnengekomen, zodat dit euvel is opgelost. 3. Opmerkingen van de heren Janssen en De Vroome over gras en distels langs de bermen van de wegen en in het uitbreidings plan. De voorzitter zei hieromtrent dat inmid dels maatregelen zijn getroffen, vanwege de gemeente zijn de wegbermen gemaaid en het onkruid verwijderd. De voorzitter deelde ten overvloede nog mede dat door de ge meente een rugspuit werd aangeschaft ten behoeve van de onkruidbestrijding. 4. Voorstel van de heer v. Vugt tot wij ziging van de bestrating nabij de R.K. Kerk alhier. Hieromtrent deelde de voorz. mede dat hierover advies is gevraagd aan de verkeerstechnische dienst van de ANWB om tot een oplossing te komen op dit punt. Tot op heden was dit advies echter nog niet binnengekomen, zodat hierop nog even moet worden gewacht. Hierna volgde de rondvraag. Als eerste vragensteller trad op de heer De Gouw; deze informeerde wie er momenteel de lei ding had over het gemeentepersoneel in de buitendienst. De voorzitter zei dat deze kwestie de volle aandacht had van de wet houders; zij waren van mening dat zij deze kwestie thans zeer goed hadden opgelost door dhr. D. B. Wiechmann aan te stellen als hoofd van het gemeentepersoneel in bui tendienst. Tot op heden ging volgens de voorzitter, alles prima; door dhr. Wiech mann wordt thans wekelijks een werksche ma opgesteld en na afloop van de werk week een rapport hierover opgemaakt en ingediend. Bij de reinigingsdienst is er ech ter een onderbezetting daar zou een man personeel meer moeten zijn. Ook voor de plantsoenen en dergelijke zou men voor de goede gang van zaken een vakkundige ar beidskracht moeten hebben. De voorzitter zei dat door de wethouders al het een en ander onder de loupe is ge nomen; zodra de burgemeester weer in functie is zullen voorstellen worden gedaan in deze richting. De heer van Herpt wilde nog eens de aandacht vestigen op het aanstellen van een gemeenteopzichter. Volgens spr. zou er wan neer er dagelijks toezicht zou worden uitge oefend de arbeid van de gemeente-arbei ders meer tot zijn recht komen. De voorzitter zegde toe ook hieraan aan dacht te besteden. De heer de Vroome informeerde naar de verlichting op de dijk bij de conservenfa- brieken van Van Wagenberg-.Festen. De voorzitter hoopte dat de verlichting op dat punt voor de winter klaar zou zijn. De heer Brink vroeg welke methode er gevolgd wordt met het verven van de ge meentewoningen. Spreker zei dat de verf-, warenfabrieken schema's verstrekken over de te volgen werkmethode; spr. vroeg zich echter af of hieraan ook wel de hand werd gehouden. Door de voorzitter zal hierover worden geïnformeerd bij de Centrale Technische Dienst daar het toezicht op de werkzaamhe den aan de gemeentewoningen bij die dienst berust. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter deze vergadering. De gemeenteraad van Vlijmen had j.l. vrijdagavond slechts een bescheiden agenda af te werken en omdat geen der voorstellen van ingrijpende betekenis waren, kwam men spoedig tot besluiten. Allereerst besloot de raad tot het ver lenen van machtiging aan het college van b w voor het doen sluiten van kasgeld leningen en rekening-courantyovcreenkom- sten voor het 4e kwartaal 1960, alsmede tot het aangaan van een tweetal geldlenin gen resp. groot f 200.000. - en f 90.000.- met de n.v. Bank voor Nederlandse Ge meenten ter consolidatie van de vlottende schuld. Verder werd besloten tot aankoop van het perceel met opstaande woning van J. v. d. Heuvel, Korte Heistraat 23, in totaal groot 129 m2 voor de prijs van f 3500.-. Deze aankoop geschiedde ter realisering van het wederopbouwplan voor de kern Vlijmen. Ook hechtte de raad zijn goedkeuring aan een voorstel tot ruiling van grond met de N.V. Mommersteeg's Zaadteelt en Zaad- handel t.b.v. de bouw van een landhuis in de Meliestraat door genoemde N.V. De voorzitter noemde dit voorstel zowel voor de gemeente als voor de heer Boom be langrijk, want door deze ruil zal een boer derij uit de kern van de gemeente gaan verdwijnen, hetgeen reeds lang mede in het kader van de ruilverkaveling het streven van b w is. De heer Boom zal boven dien in het buitendijkse land veel ruimer komen te zitten en hij is dan ook volko men met deze grondtransactie akkoord ge gaan. Ook de andere pachters, die door deze transactie grond moeten afstaan, zul len schadeloos gesteld worden. Een van hen, de heer v. d. Brandt, is reeds ruim schadeloos gesteld door de N.V. Mommer- steeg, de andere pachters zullen schade loosstelling van de gemeente ontvangen. De heer Pullens achtte deze ruil belang rijk in het kader van de ruilverkaveling. Men kan nu eens zien hoe de boerderij- bouw in de polder geschiedt, zo zei hij, en hij noemde dit geval een voorbeeld voor anderen m.b.t. het verlenen van medewer-. king aan de totstandkoming van het ruil verkavelingsplan. De heer van Helvoirt ging. met de ruil akkoord indien daarmee tenminste geen agrariërs zouden getroffen worden in de uitoefening van hun beroep. Verder werd besloten tot aankoop van het perceel mot opstaande woning van M. Voogd c.s. p/a Bunzingstraat 28 te Hel mond voor de prijs van f 200. -Ten slot te besloot de raad tot het garanderen van rente en aflossing van een door M. J. v. d. Lee aan te gane geldlening onder hypo thecair verband t.b.v. de bouw van een wo ning aan de zuidzijde van de Nieuwkuijk- sestraat. Met betrekking tot de bouw van de toe gewezen 11 woningwetwoningen deelde de voorzitter mee, dat bij de openbare aanbe steding van deze woningen de laagste in schrijver nog f 20.000. - boven de normen had gelegen welke door Bouwnijverheid en Volkshuisvesting in de provincie zijn ge steld. Dit betekent enerzijds, dat de wo ningen volgens een wat eenvoudiger plan zullen moeten worden gebouwd en ander zijds dat zij niet gesplitst zullen kunnen worden gebouwd. Toch zal nog worden ge tracht om een gedeelte op de Vliedberg en een gedeelte aan de Burg. v. d. Ven- straat te bouwen. Mocht dit niet mogelijk zijn, dan zullen alle 11 woningen in de Vliedberg worden gerealiseerd. De heer v. Oyen sprak er zijn teleurstelling over uit, dat door deze gang van zaken Haarsteeg weer geen enkele woningwetwoning zal ont-. vangen. In de rondvraag deelde de voorzitter me de, dat het in een vorige vergadering ge dane voorstel om het Plein geheel voor de jeugd open te stellen, toch wel op een aan tal ernstige bezwaren stuit. Er is dan ook een plan in ontwikkeling om het Plein ge deeltelijk voor de jeugd en gedeeltelijk als parkeerruimte te bestemmen. In een vol gende vergadering zal hieromtrent meer worden meegedeeld. De heer Wijkmans bracht de meer dan ergerlijke woontoestand van de familie Kuijs aan de Parallelweg ter sprake. „Ik heb hierop vroeger al eens gewezen, maar nu in dit krot de kinderen 's nachts wor den aangevallen door grote torren, wordt het toch wel een beetje te bar", aldus de heer Wijkmans, die op onmiddellijke maat regelen aandrong. De voorzitter zei alle begrip te hebben voor deze inderdaad on gewenste situatie, maar de oplossing van dergelijke gevallen is uiterst moeilijk om dat de gemeente veel te weinig woningwet woningen krijgt toegewezen. Mevrouw Mar tens drong er op aan, om, indien aan dit gezin dan geen andere woning karf worden toegewezen, dit krot dan tenminste te zui veren van ongedierte, want deze toestand kan toch zo ook niet voortduren. De voor zitter zegde toe hiervoor te zullen laten zorgdragen. De heer Wijkmans wees verder nog op de Mommersteegsesloot. Men is daar mo menteel bezig met het aanleggen van rio-. lering en dat is natuurlijk heel prettig, maar deze sloot, waarop o.a. de Ovito loost, wordt ook niet meer gespuid. Op het ogen blik is het dan ook een vieze en kwalijk riekende rommel, aldus de heer Wijk mans, die op maatregelen aandrong. De voorzitter kon hierop antwoorden, dat bin nen een maand een oplossing voor deze in derdaad ongewenste toestand zal worden gevonden. Tenslotte bleef de raad nog in besloten zitting bijeen, waarin door de raad werd besloten tot aankoop van 2 percelen land van L. de Goey alhier. AWSwV"

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 2