waalwijkse en LanqstRAAtse cour Ant Chroesjtsjow naar New York BINNEN- EN BUITENLAND Kongo drijft naar volkomen chaos GRATIS lel op bon in dit blad (fè/uudsioitetten, de mooiste f Toto-wet in de Eerste Kamer verworpen Zo'n Zuurbrand wordt sneller geblust dan ze gesticht is. KLEDING-VERHUUR Bossche kleding-service VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1960 83e JAARGANG No. 72 De rcho vAn het Zuióen Uitgever VVaalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878. Abonnement 22 cent per week per kwartaal f 2.85 f 3.10 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per m.m Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: Grotestraat 205. Waalwijk - Tel. 04160 -2621 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8 - Tel. 04167 - 2002. Telegram-ad re6 ..Echo" Wanneer binnenkort de assemblee der Verenigde Naties zal bijeenko men met haar 82 leden, zal de sow- jet-premier Chroesjtsjow de Russi sche delegatie leiden, zo is gemeld. Als men zoekt naar de beweegrede nen, dan vindt men allereerst, dat de premier zelf heeft verklaard dat hij op deze wijze een topconferentie wil forceren. Indien immers ook Eisen hower, MacMillan en de Gaulle ko men, om als hoofden van hun dele gaties te fungeren, is er allicht ge legenheid met hen over ontwapening en dergelijke te praten. Nu is het merkwaardig, dat Chroesjtsjow in Parijs heeft gezegd, dat hij niet met Eisenhower wilde overleggen na het spionage-incident met de U-2. Hij moet er dan nu spijt van hebben, dat hij toen de kans afbrak om een top conferentie te houden. Gezegd is, dat Eisenhower en Mac Millan wel zouden willen komen. De Amerikaanse president is dan toch in zijn eigen land, al ligt het V.N.-ge bouw in New York op exterritoriaal gebied. MacMillan wil nog altijd be middelen. De reden is dat men in Londen het oorlogsgevaar ernstig acht. De Verenigde Staten en Rus land beleven een technische en eco nomische hoogconjunctuur. In zo'n tijd kan men ontzaglijk veel uitgeven voor wapens en die moderniseren, het behoeft geen betoog, dat aldus de ene groep de andere poogt voorbij te streven. Het wantrouwen is zo groot, dat nu de gedachte opkomt, die in vorige perioden zo'n grote rol heeft gespeeld „Als ik een voorsprong heb, moet de oorlog maar komen. An ders verlies ik hem straks." Of die andere gedachte „Zodra mijn te genstander meent een voorsprong te hebben, zal hij mij overvallen. Ik moet er op bedacht zijn, niet de eerste slag te krijgen. Ik moet de eerste slag geven, en dus „een preventieve oor log" uit lokken. Britse historici, zo als Taylor, hebben op het verleden ge wezen, om aan te tonen, dat er geen reden is voor optimisme. Dit heeft invloed op de staatslieden, die dus juist in deze door hen gevaarlijk ge achte tijd proberen te bemiddelen. In Parijs verluidt echter, dat de Gaulle niet gaat. Hij laat zich niet door de Russen naar New York com manderen. Ook dat is begrijpelijk, omdat in mei de topconferentie bij De Gaulle thans door de Russen is getorpedeerd. Russische doeleinden. Welke doeleinden streeft Chroesjt sjow na in de Ver. Naties? Natuur lijk komt hij weer met zijn ontwape ningsvoorstellen. Men behoeft niet te zeggen, dat zij alleen op propaganda berusten en onoprecht zijn. Men moet aannemen, dat iedereen in de wereld doodsbang is voor een oorlog met kernwapens, behalve - naar men tenminste zegt - de Chinese com munisten, die zouden menen dat zij er nog het best zullen afkomen. Zij zijn met 650 miljoen zielen de groot ste natie ter wereld en na een cata strofe zullen zij dat wel blijven, ten zij India (met ruim 400 miljoen) er geheel buiten zou blijven. De Russen hebben overigens geen klagen in vredestijd en waarom zou den zij dan belang hebben bij een oorlog, waarin zij verschrikkelijk zou den worden getroffen? Hun produk- tie en welvaart stijgen, zij voelen zich veilig, omdat geen mogendheid op 't vasteland hun naar het leven kan staan, hun prestaties op het terrein van de raketten mogen er zijn en ze zullen elk punt van de aardbol met raketten en kunstmanen kunnen tref fen. De sowjet-politici herhalen on ophoudelijk, dat zij zo sterk zijn, dat zij daarom eigenlijk geen aanval heb ben te vrezen. Intussen weten zij door economische hulp en door hun ideo logie („men moet zonder geld van kapitalisten met eigen arbeid een land ontwikkelen") in Azië, Afrika en Latijns-Amerika (Cuba!) vrienden te verwerven. Berlijnse kwestie. Er is dus reden om aan te nemen, dat die Russen thans inderdaad bang zijn voor een oorlog. Nu hebben zij van ouds één obsessie dat de West duitsers over kernwapens zullen be schikken en dan weer gebieden wil len heroveren in oost-Europa. Het laatste document van de Westduitse generaals, waarin zij kernwapens vroegen, heeft dus een storm gewekt in het sowjetblok, maar ook wel in westelijke landen, met name in En geland. Op het ogenblik wordt de Bundeswehr uitgerust met wapens, die voorzien kunnen worden van atoomkoppen. Maar die kerndelen zijn nog in handen van de Amerika nen, die beslissen moeten of de Duit sers ze ook krijgen. Het is niet erg duidelijk, wat de Westduitse gene raals wilden nu al zelf kernwapens, die zij zelf maken, of die zij kopen. Of misschien alleen een belofte van de Amerikanen, dat zij stellig kunnen rekenen op atoombommen, als het tot een oorlog komt. Hoe het zij, de Slavische volken in oost-Europa zijn overtuigd, dat de Westduitsers oorlog zullen voeren om verloren gebieden te herkrijgen, als zij menen dat de atlantische wereld achter hen staat. Nu hebben deze zo mer vrijwel elke zondag de Westduit sers, die zijn verdreven uit gebieden die Tsjechisch, Pools of Russisch zijn geworden, grote demonstraties gehouden. Adenauer, Erhard, See- bohm - dus allen leden van de re gering, voerden tijdens deze bijeen komsten het woord. Zij hebben ge zegd, dat de tijd zou komen, dat de verdrevenen naar de verloren gebie den zouden terugkeren, en dat die dan weer Duits zouden zijn. Daarbij werd dan gezegd, dat men geen oorlog wilde en men vraagt zich ook wel af, wat er na een oorlog zou over blijven van het Duitse volk. Maar wie ziet dc kans, om zonder oorlog aan de sowjetstaten hun gebieden te ont rukken? Spanningen. In het afgelopen weekeinde heb ben Westduitse bonden van verdreven mannen en gewezen krijgsgevangenen in west-Berlijn vergaderd. Berlijn staat wel open voor Duitse bezoekers van de twee republieken (het is nog altijd bezet gebied), maar het is geen deel van west-Duitsland. De Oost- duitse regering heeft toen oost-Ber lijn gesloten voor westduitsers, die in de stad op bezoek waren om de ver loren gebieden weer op te eisen. Duitsers, die over land op weg wa ren naar Berlijn, dus door oost-Duits- Iand, zijn teruggestuurd, als werd ver moed, dat zij kwamen om te demon streren. De regering in Bonn stelde voor zulke bezoekers vliegtuigen be schikbaar. Het is de Oostduitse regering niet geoorloofd, zulke maatregelen te ne men, omdat de Russen verantwoorde lijk zijn voor het verkeer met west- Berlijn. Maar men kan er wel op aan, dat de Russen in dit geval achter de Oostduitsers stonden. En dus heeft Moskou het verkeer met west-Berlijn belemmerd voor groepen, die het niet in dit stadsdeel wilde zien. Door de lucht zijn er nog geen incidenten ge meld Maar dat er spanningen be staan om Berlijn is wel eens duidelijk bewezen. Politiek secretariaat. De Gaulle heeft het initiatief genomen, om de stem van het West- europese vastland - de Zes - dui delijker te doen horen en hij wil dat zij een „politiek secretariaat" vor men. Men vraagt zich af wat de Fran sen bedoelen. Inzake Berlijn moet de Zes spreken binnen de N.A.V.O., maar daar hebben Amerika en Enge land de grootste verantwoordelijk heid. De Zes kunnen toch niet alleen de politiek steunen, die Bonn even tueel zal voeren ten opzichte van oost- Europa of de Gaulle in Algerije. Een groot vriend van Amerika heeft De Gaulle zich niet getoond. Geen won der dat Benelux huiverig staat tegen over zulke initiatieven. dr. A. C. Intussen hebben de drie bezettende mogendheden maatregelen genomen tegen de Oost-Duitsers, die n.l. geen visum krijgen voor de Westerse lan den. Met dat al liggen er overal grote moeilijkheden en er zal veel staats manswijsheid nodig zijn om daar weer uit te komenl Drogisterij MIOCH Nieuw-Guinea MINISTER-PRESIDENT VERKLAART HET „MISVERSTAND" De minister-president is tot de conclusie gekomen dat de bewoor dingen waarin hij kort geleden in een gezelschap in Den Haag over de toekomst van Nieuw-Guinea heeft gesproken, de aanleiding moe ten zijn geweest tot het „misver stand" dat aanleiding heeft gegeven tot berichten als zou er sprake zijn van een Nederlands streven naar „internationalisatie" van westelijk Nieuw-Guinea. In antwoord op schriftelijke vra gen van het Tweede-Kamerlid de heer Andriessen, heeft hij uitdruk kelijk ontkend dat er sprake is van een voornemen van de Nederlandse regering om bij de Verenigde Naties een „internationalisatie" van wes telijk Nieuw-Guinea te bewerkstel ligen. „Het beleid inzake Nieuw- Guinea wordt onveranderd voortge zet". Tot slot antwoordt de minister president, dat hij, na kennis te heb ben genomen van het Reuterbericht dat na zijn woorden is verschenen, tot de gevolgtrekking is gekomen „dat, toen hij sprak over verschil lende mogelijkheden, met name op het internationale vlak, de door hem gebezigde bewoordingen aan leiding moet enhebben gegeven tot het misverstand, waarvan in deze vraag sprake is". MEER ROOMBOTER BESCHIKBAAR Om aan de sterk gestegen vraag naar roomboter te voldoen, heeft minister Marijnen (Landbouw) goedgevonden dat 1500 ton verse boter van het Voedselvoorzienings In- en Verkoopbureau (VIB), voor afzet in het buitenland beschikbaar wordt gesteld tegen dezelfde prijs als die van boter die thans gekocht kan worden. Zo nodig zal koelhuis- boter uit de voorraden van de VIB ter beschikking van de handel wor den gesteld. Deze maatregelen zijn het resul taat van een maandag gehouden extra vergadering van het bestuur van het produktschap voor zuivel. Het bestuur van het zuivelschap meent, dat de maatregelen er toe zullen leiden, dat van nu af vol doende boter voor het binnenland beschikbaar zal zijn om aan de be hoefte van de consument te vol doen. NEGENDUIZEND GULDEN ZO MAAR LATEN LIGGEN. Uit een met een eenvoudig hang slot afgesloten kast in een directie keet van een Amsterdams bouwbedrijf zijn veertig loonzakjes met een totale inhoud van ongeveer vierduizend gul den gestolen. De dief, die zijn slag heeft geslagen toen de keet een half uur onbeheerd was, heeft in zijn haast tachtig andere loonzakjes met een in houd van ongeveer negenduizend gul den over het hoofd gezien. j i jflLtólii tkrSHtl DE JAARBEURS TE UTRECHT. In Utrecht is maandagmorgen de 75ste jaarbeurs geopend. Hoewel het een jubileumbeurs is, ging de opening niet met officieel vertoon gepaard. De manifestatie concentreert zich in de Vredenburggebouwen, waar het maandag al bijzonder druk was. Buitenlands bezoek voor de jaar beurs was er ook reeds vroeg. Als eerste buitenlander meldde zich een inkoper van een warenhuis op Cu rasao. Na hem volgde een reeks van Belgische en Duitse zakenlieden, die o.m. geïnteresseerd waren in huis houdelijke artikelen, glas, aardewerk, porselein en kinderwagens. Op de eerste dag hebben vertegen woordigers van 26 landen de jaar beurs bezocht. Ze kwamen uit Au stralië, België, Canada, Denemarken, Duitsland, Engeland, Finland, Frank rijk, Hongarije, India, Indonesië, Ierland, Libanon, Lybië, Luxemburg, Mexico, ederlandse Antillen, Noor wegen, Oostenrijk, Polen, Tsjecho- Slowakije, de Verenigde Staten, Ve nezuela, Zuid-Afrika, Zweden en Zwitserland. Naast de inzendingen van 689 Ne derlandse firma's, zijn artikelen van 374 buitenlandse fabrieken te zien. West-Duitsland is met 161 inzendin gen vertegenwoordigd, Groot-Brit- tannië met 48 inzendingen, Zwitser land met 35 inzendingen en Frankrijk met 31 inzendingen. Voorts worden produkten uit België, Denemarken, Italië, Japan, de Verenigde Staten, Zweden, Oostenrijk, Spanje, Noor wegen,. Oost-Duitsland, Canada, Egypte, Finland, Hongarije, Israël, Liechtenstein, Polen en Tsjecho-Slo- wakije op de beurs geëxposeerd. Met een of twee Rennies speelt U 't klaar. En op prettige wijze. Deze smakelijke tabletjes gewoon maar la ten smelten op Uw tong - en alle leed is geleden. Prompt. Want niet zodra komt de Rennics-oplossing met Uw speeksel in de maag of alle overtollig maagzuur wordt ge neutraliseerd en kan U geen kwaad meer doen. Koop 'n pakje Rennies en steek 'n paar bij U. Dan bent U altijd veilig en Uw maaltijd wordt nooit verstoord. Onder 't eten niet, ook niet erna. Alleen maar bij de eerste aanwijzing Rennies nemen, onopvallend, zonder water of wat ook... Tijdens een ontvangst ter gelegen heid van de opening van de toeristi sche stand op de najaarsbeurs heeft burgemeester van Blankenberge, mr. M. de Vriendt, verklaard, dat de Ne derlandse vakantiegangers in Blan kenberge hoog staan aangeschreven. Reeds tientallen jaren achtereen heb ben burgemeester en schepenen van de Belgische badplaatsen Nederlandse muziekkorpsen uitgenodigd om er te concerteren. ULBRICHT THANS DICTATOR VAN COMMUNISTISCH DUITSLAND Walter Ulbricht, de opperste com munist der DDR, is met een geruis loze coup dictator geworden van Sovjet-Duitsland. De kleermakers zoon uit Leipzig liet zich installeren als president van een gloednieuwe staatsraad van 23 man, die de wet gevende en uitvoerende macht in de Deutsche Demokratische Repu bliek overneemt. Ulbricht was al secretaris-generaal der communisti sche eenheidspartij, plaatsvervan gend minister-president en voorzit ter van de nationale verdedigings- raad, die de strijdkrachten en de rode Gestapo beheerst. BRUIDSJAPONNEN, BRUIDSMEISJESJAPONNEN, ena. en een ruime sortering gelegenheidskleding voor heren, naar de laatste mode. Vughterstraat 205 Tel. 34580 (na 19 uur 37491) 's-HERTOGENBOSCIl MARKT 17 VHERTOG EN BOSCH KENNEDY REAGEERT OP AANTIJGINGEN. „Ik betreur het", aldus heeft de kandidaat der democratische partij voor het Amerikaanse presidentschap, John Kennedy, in een toespraak te Houston in Texas gezegd, „dat het vraagstuk van de godsdienst is opge doken in de verkiezingscampagne voor het presidentschap. Ik betreur 't hierom, omdat de V.S. zich voor veel belangrijker vraagstukken gesteld zien. Maar nu dit punt aan de orde is gesteld, moet ik ook reageren op de aantijgingen. Het is klaarblijkelijk noodzakelijk dat ik mij opnieuw uit spreek, niet over de vraag welke kerk ik aanhang, want dat zou uitsluitend voor mijzelf belangrijk zijn, doch over het Amerika, waarin ik geloof. Ik ge loof in een Amerika, waarin de schei ding van kerk en staat volkomen is, waarin geen katholieke prelaat een - katholieke - president zal vertellen hoe hij moet handelen en waarin geen protestantse geestelijke zijn gemeen teleden zal aanraden op een bepaalde kandidaat te stemmen. met 36 - 33 stemmen. Met 36 tegen 33 stemmen heeft dinsdagavond de Eerste Kamer het regeringsvoorstel om de voetbal-toto wettelijk te regelen en de toto-prijzen te binden aan een maximum van 50 duizend gulden, verworpen. Daardoor zal, zoals de regering het van te vo ren uitdrukte, „een gespannen poli tieke situatie" ontstaan. Wat dit pre cies inhoudt is nog niet bekend. Het kabinet heft geen definitief stand punt. Het grootste gevolg kan zijn een kabinetscrisis. Het minste een schrielere toto, schrieler zelfs dan de toto, die nu draait, maar waarvan de vergunning op 1 oktober afloopt. Minister Beerman, de christelijk- historische bewindsman van Justitie, die het wetsontwerp verdedigde, zei na afloop van het debat, dat er in ieder geval geen prijzen in geld uit gekeerd zullen mogen worden. „Ze zullen vette ossen moeten gaan geven of zoiets." Want prijzen in geld zijn verboden volgens de oude loterijwet en deze strenge wet moet nu worden nagleefd. Dit betekent ook, zei de minister in de Kamer, dat hij veel minder kan optreden tegen de buitenlandse toto's, die in Nederland opereren. Of hij dit met zijn verantwoordelijkheid in over eenstemming kan brengen - met an- dere woorden of mr. Beerman kan aanblijven - staat te bezien. Dat andere protestantse ministers met hem heengaan en een complete kabinets crisis ontstaat is mogelijk. Het wetsvoorstel is met een zeer kleine meerderheid verworpen. Dat de Eerste Kamer anders oordeelde dan de Tweede Kamer is vooral een ge volg van een andere houding van de liberalen in de Eerste Kamer- Mr Van Riel, die de liberalen in de Eerste Kamer leidt, heeft veel minder waardering voor het kabinet-De Quay dan zijn partijgenoot prof. Oud, de leider van de liberale Tweede Kamer leden. Professor Oud en zijn achter ban stemden voor het ontwerp. Alle liberale senatoren stemden tegen. Het kabinet kreeg in de Eerste Kamer slechts volledige steun van twee groe pen, die geestverwanten in het kabi net hebben: de Katholieke Volkspar tij, die het ontwerp zoals haar woordvoerder de heer Matser zei „een aanvaardbaar compromis" vond - en de Christelijk-Historische Unie, die weliswaar bezwaren heeft tegen het gokken, maar - zei de heer Vix- seboxse - van oordeel is, dat de over heid zich niet ver boven de gemeen schap kan verheffen. Bij de KVP en de CHU voegden zich twee antirevo lutionairen: de heren Diepenhorst en Schipper. De PvdA, de A.R. behalve 2, de Staatkundig Gereformerden, de libe ralen en communisten stemden tegen. Het rommelt in het Caraïbische gebied De Kongo heeft dc laatste maan den voor de nodige onverwachte gebeurtenissen in de wereld ge zorgd. Ook deze week is dat weer 't geval geweest. Het leek er aan vankelijk op dat president Kasa- voeboe en premier Loemoemba gezamenlijk één politieke lijn volgden, waarbij de premier het initiatief had. Doch enige dagen geleden echter verscheen presi dent Kasavoeboe plotseling voor radio Leopoldstad en verklaarde daar, dat hij Loemoemba uit zijn functie had ontheven, aangezien de premier niet in staat bleek het land tot rust te brengen. Senaats voorzitter Ileo werd door de pre sident tot nieuwe premier be noemd. Kort daarop verscheen premier Loemoeba eveneens voor radio Leopoldstad en verklaarde op zijn beurt, dat hij president Ka savoeboe afzette, aangezien deze verraad pleegde aan Kongo en sa menspande met de kolonialisten. Hierop vaardigde Kasavoeboe een arrestatiebevel uft tegen Loemoemba en tegen enige van zijn ministers. Tevens deed de president een beroep op de Uno- strijdkrachten in het land hem terzijde te staan bij het handha ven van orde en rust. De Uno-truepen, begrijpende dat er een burgeroorlog dreigde en indachtig de opdracht die zij van de Veiligheidsraadhadden gekregen om orde en rust in Kongo te handhaven, bezetten daarop alle belangrijke vliegvel den en het radiostation van Leo poldstad. Grondwettelijk is president Kasavoeboe gerechtigd de pre mier te ontslaan en een nieuwe te benoemen, Loemoemba is ech ter niet in staat de president te ontslaan. In de praktijk maakt dit echter weinig uit, aangezien in Kongo slechts het recht van de sterkste heerst en hij de macht heeft, die het leger achter zich weet. Nu blijkt, dat er ook in het Kongolese leger tweespalt be staat. Een deel schaart zich ach ter de president, een ander deel achter de premier. De kans op 'n burgeroorlog lijkt groot. Ontslagen ongeldig verklaard De Kongolese kamer van afge vaardigden heeft echter olie op de golven gegoten door na storm achtige debatten, die niet minder dan 0 uur duurden, tenslotte tot de uitspraak te komen, dat de ka mer meent, dat heide ontslagen ongeldig zijn en ongedaan moe ten worden gemaakt. De kamer is neutraal en wil niet kiezen. Wij mogen hierbij niet uit het oog verhezen, dat er bij deze zit ting van de Kongolese kamer van afgevaardigden minder dan twee derde der leden aanwezig was en dat de afwezigen hoofdzakelijk aanhangers van president Kasa voeboe waren. Premier Loe moemba voerde het woord voor de kamer, die grotendeels uitzijn aanhangers bestond. Zo bezien toont de uitslag duidelijk, hoe zwak Loemoemba zich grondwet telijk voelt staan. Zijn aanhang nam het besluit de ontslagen on geldig te verklaren, waardoor Loemoemba's positie tenslotte kon worden gered. In de gehele ontwikkeling blij ven nog enige duistere punten over en wel de houding die Kasa voeboe nu zal aannemen en de houding van de Kongolese Senaat die geweigerd heeft met de ka mer samen te komen. Wordt Haïti een twe2de Cuba De politieke ontwikkeling op Cuba is voor het westen een min der prettige ervaring, aangezien dit land zich buitengewoon anti- V.S. toont en vriendschap heeft gesloten met de sovjet-unie en rood-China. Moskou heeft nu in samenwer king met Fidel Castro zijn propa gandamachine gericht op 't even ten oosten van Cuba gelegen ei land Haïti, een negerrepubliek, onder presidentschap van de zwakke, zieke Duvalier. Haïti is buitengewoon arm en de rege ring tobt steeds met bijzonder grote tekorten. Reeds heeft president Du valier, die aanvankelijk beslist pro-V. S. mocht worden ge noemd, Washington duidelijk la ten merken, dat het zo niet lan ger gaat en dat er grote geldinjec ties nodig zijn om Haïti te red den, aangezien 't land volkomen verpauperd en de communisti sche propaganda een rijpe groei bodem vindt in het doodarme zwarte proletariaat.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1