wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Drunen heeft vele en grote mogelijkheden NATUUR ZUIVER FILM J OURN AAL Musis Sacrum Luxor Toekomstige nieuwe parochie (plan zuid) zal 1250 woningen omvatten Burgemeester Stieger In komende jaren zeer grote uitbreiding van me taalindustrie (Lips) te verwachten Oost-west Nieuwe parochie Nood-zwembad Industriële aspecten Agrarische sector 60.000 overnachtingen twi hei óeiebe font de teste zaak VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1960 83e JAARGANG No. 72 V 1V1J JL//1U AU OLil 1 AilUULilV 1 J7UU OOC .J^inilU.AllU HU. i Sé De Tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878. Abonnement 22 cent per week per kwartaal f 2.85 f 3.10 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per ra.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel 041602621 Kaatsheuvel Dr van Beurdenstraat 8 - Tel. 04167 - 2002. Telegram-adres „Echo" Evenmin als er veel veranderd is in de burgemeesterskamer van het Drunense gemeentehuis ook burgemeester Stieger heeft zijn voeten op hetzelfde zwaarlijvige kussen onder 't bureau heeft het gemeentelijk bestuursbeleid van Drunen een wijziging ondergaan. Het schip der gemeente vaart verder in dezelfde vaste en duidelijke koers als voorheen, alleen de hand aan het roer is wat jonger nu. Een wijziging van de reeds jaren bevaren koers was trouwens bepaald ook niet nodig, want het beleid van oud-burgemeester Snels, wethouders en gemeenteraad ken merkte zich reeds door markante voortvarendheid, energieke daadkracht en wfjze durf. Het is een koers geweest waarbij Drunen en de Drunenaren wel zijn gevaren en deze welvaart zal zich in de nabije en verdere toekomst ongetwijfeld nog dui delijker manifesteren. Maar al blijft het schip dan vast in dezelfde koers liggen, men is toch benieuwd wat de nieuwe kapitein van het schip en die koers zegt. En zoals men iemand, die een nieuwe woning be trokken heeft, de vraag stelt hoe zijn nieuwe huis hem bevalt, zo begint een gesprek met burgemeester Stieger, die het lande lijke Hoedekenskerke geruild heeft voor het driftiger en ge- schakeerder levende Drunen, met de vraag hoe deze migratie hem en zijn gezin tot nu toe is bevallen. Het antwoord van bur gemeester Stieger, die 't eerste kwartaal van zijn Drunen's bur gemeesterschap nu achter de rug heeft, is kort en laat aan dui delijkheid niets te wensen over „Uitstekend! De voorlopige in druk die ik bij mijn installatie reeds van Drunen had gekregen, is tot nu toe volledig bevestigd. Drunen heeft vale en grote mo gelijkheden." Men mag hieruit concluderen dat de gemeente de burgemeester en de burgemeester de gemeente gevonden heeft. Omdat de woningnood in zijn totaliteit nog lang geen oplossing heeft gevonden, staat ook in Dru nen de woningbouw als no. 1 op de lijst der gemeentelijke activi teilen. Op papier laat de woning bouw in Drunen niets te wensen over. Er is namelijk een verheu gend grote belangstelling voor de particuliere woningbouw en men heeft dan ook een 20Ü aanvragen in portefeuille. In concrcto wil het met de woningbouw echter niet helemaal naar wens vlotten en wel om de eenvoudige reden dat de toekenning van de rijks premies uitblijft. Deze niet zo prettige situatie heeft er op de arbeidsmarkt reeds toe geleid (vel. maandoverzicht van Gew. Arbeidsbureau Waalwijk) dat er in de sector bouwnijverheid steeds meer arbeidskrachten vrij komen, omdat er wat de woning bouw betreft geen objecten meer zijn. Ondanks het uitblijven van de toekenning der rijkspremies zal de bouwactiviteit in Drunen ech ter voorlopig toch doorgang kun nen vinden. Binnenkort hoopt men namelijk te kunnen begin nen met de bouw van de 30 wo ningwetwoningen welke de ge meente voor dit jaar heeft ont vangen. Daarnaast hoopt men ook dat er spoedig een begin zal kunnen worden gemaakt met de bouw van 50 industrie-woningen, welke bij bovengenoemde 200 aanvragen zijn inbegrepen. En dan is er tenslotte nog een plan ontworpen door een plaatselijke architect en aannemer, dat voor ziet in de bouw van 50 vrije wo ningen. Het goede vaderlandse gezegde „Oost-West thuis best" is uiter aard ook op Drunen van toepas sing, maar in het bijzonder toch wel op de uitbreidingsplannen in 't oostelijk en westelijk deel van de gemeente. Het uitbreidingsplan-Oost gaat hard naar zijn voltooiing toe. De 500 woningen, welke hier zijn ge pland, zijn alle weliswaar nog niet gerealiseerd, maar de gron den die hier nog niet bebouwd zijn en dat is niet zo heel veel meer hebben toch alle hun be stemming. Het plan zit helemaal dicht en de voltooiing is alleen een kwestie van vlot kunnen doorwerken. In dit plan is o.m. een royaal gebied gereserveerd voor de bouw van een 10-tal bun- alows. Ook zal bier de nieuwe rroepspost van de Rijkspolitie, die nu nog in Iieusden is, worden gebouwd. Deze bouw is gesitu eerd op de hoek Julianastraat Bernhardstraat en omvat ook de bouw van twee dienstwoningen. De aanbesteding hiervan zal bin nenkort plaats hebben en men hoopt over een maand met de bouw te kunnen beginnen. Het plan-West omvat de bouw van 250 a 300 woningen, waar voor de gronden al gedeeltelijk gereserveerd zijn. In dit plan is de gemeente ook nog druk doen- nieuwe zwembad is eveneens ge pland aan de Duinweg, in de na bijheid van het kampeercentruin „De Klinkaert". Het bestaande zwembad zal eerdaags voorgoed worden geslo ten, waarna de N.V. Lips deze grond direct in gebruik zal ne men. In dit verband deelde bur gemeester Stieger ons mede, dat de gemeente alles in het werk zal stellen om voor het volgend jaar en in het bijzonder ten behoeve van de jeugd een noodoplossing te vinden, die het mogelijk maakt dat er in de gemeente toch, al is het dan maar op beperkte schaal, gezwommen kan worden. vattende plan, waarvan de reali sering ecfiter in een wat verder Drunen's grootste en meest om vat ten c sering verschiet ligt, is het plan-Zuid, gelegen ten zuiden van de Grote straat en ten oosten van de To renstraat. Dit plan voorziet niet in de bouw van enkele tientallen woningen, maar in de stichting ven een geheel nieuwe parochie. In dit plan zijn 1250 woningen geprojecteerd en wat verder bij een nieuwe parochie behoort, zo als scholenbouw, winkels en openbare gebouwen. De gemeen te streeft er verder naar om in dit plan de nodige grond te reser veren voor villabouw. De ontwik kelingsplannen van dit nieuwe gemeentedeel verkeren nog in ...voeten op hetzelfde zwaarlijvige kussen... de met de nodige grondaankopen. Ook in dit plan is de bouw van bungalows gepland. Aangenomen mag worden dat het plan-West binnen enkele jaren volgebouwd zal zijn. De aanleg van een sportterrei nen-complex die ook in het plan- West was gepland, is uit dit plan geschrapt. Deze sportterreinen zullen nu komen te liggen langs de Duinweg en worden uitge voerd in eigen beheer. Men hoopt dit jaar nog tot inzaaiïng te kun nen overgaan, zodat over twee jaar de ingebruikneming zal kun nen plaats hebben. In het kader van de totale ge meentelijke uitbreiding wil het gemeentebestuur ook Elshout ontwikkelingskansen geven. Ook hier is grond voor woningbouw beschikbaar Voor de bouw van een nieuwe jongensschool is door de gemeente reeds de grond aan gekocht. In het kader van deze ontwikkeling wil het gemeente bestuur ook trachten om voor Elshout een goede busverbinding te krijgen. De zwembad-kwestie, waarvan de oplossing voor Drunen zo bij zonder urgent is in verband met de toenemende toeristische bete kenis van de gemeente en met het oog ook op de noodzakelijke in dustriële uitbreiding de N.V. Lips zit op het door haar aange kochte zwembad te springen i.v. m. noodzakelijke uitbreiding van het fabriekscomplex ligt niet zo eenvoudig. De Drunense zwembadplannen zijn helemaal rond en het wachten is nu alleen nog op de rijksgoedkeuring. Het aantal zwembaden dat rijksgoed keuring verkrijgt, wordt echter landelijk bezien en factoren als de ligging van de gemeente en de zwembadendichlheid van het be treffende gebied spelen daarbij een belangrijke rol. Men ver trouwt er in Drunen echter op dat bovengenoemde argumenten aan liet Drunense zwembad enige prioriteit zullen verschaffen. Dit opwekkend, verkwikkend. King pepermunt, een dagelijkse sti mulans wanneer uw lichaam vraagt om energie. U merkt het direct: na het gebruik van King pepermunt voelt u zich fit. De natuurzuivere een beginstadium en moeten de raad nog passeren en grondaan kopen zijn hier dan ook nog niet geclaan. Het E.T.I.-rapport, dat in het begin van dit jaar over Drunen is uitgebracht, constateert dat de spectaculaire industriële ontwik keling, welke Drunen in de na oorlogse jaren heeft doorge maakt,. is te danken aan de enor me uitbouw van Lips N.V. en de groei van de leerindustrie. Tot 1948 was Drunen nauwelijks in staat de eigen beroepsbevolking werk te verschaffen, maar heeft zich sindsdien ontwikkeld tot een centrumgemeente op het gebied der werkgelegenheid. Van de 739 werkforensen, die in een van de Drunense industrieën werkgele genheid hebben gevonden, komt 14 pet. uit Waalwijk, 39 pet. uit de aangrenzende plattelandsge meenten en 47 pet. uit verder af gelegen gemeenten. Hielden in- en uitgaande pendel elkaar in 1947 in evenwicht, op het ogen blik is de inkomende pendel aan zienlijk groter. Gezien de omvang en de nog te verwachten expansie van het plaatselijke industriële apparaat, aldus het rapport, houdt 'n goed begrip van de werkgelegenheids- functie van Drunen op dit ogen blik niet in het voeren van een actieve industrialisatie-politiek, daar deze een gezonde ontplooi ing van het beslaande bedrijfsle ven in de weg zou kunnen staan. Het gemeentebestuur van Dru nen staat volkomen achter de conclusie van dit rapport, het geen overigens niet wegneemt dat de gemeente geen aandacht meer zou besteden aan de primaire vestigingsfactoren. Wat de in dustriële uitbouw van Drunen in de toekomst betreft, mag worden aangenomen dat vooral de me taalindustrie en met name dus Lips N.V. in de eerstkomende tien jaar een enorme uitbreiding zal ondergaan. Als bestaansbronnen zijn voor Drunen ook de land- en tuin bouw van grote betekenis. Er zijn momenteel in de gemeente Drunen in de agrarische sector ca. 385 mannen werkzaam (330 in de landbouw en 55 in de tuin bouw). Verwacht mag worden dat de toekomst een belangrijke verschuiving naar de tuinbouw te zien zal geven in verband met moeilijkheden in de bedrijfsop volging, de aanwezigheid van een bloeiende veiiing, de mogelijkhe den tot het volgen van tuinbouw- onderwijs en niet in het minst op grond van de gunstige teeltresul taten. De op handen zijnde ruil verkaveling is in het kader van de sanering der agrarische be drijven van bijzonder groot be lang en zij zal er ongetwijfeld toe bijdragen dat het agrarische fa cet in het bestaanspatroon van Drunen nog aan betekenis zal winnen. Ook in 't recreatieve vlak mag Drunen zich in een belangrijke groei verheugen. Het sociaal toe risme heeft door de oprichting van het kampeercentruin „De Klinkaert" fraaie en royale kan sen gekregen. De belangstelling voor dit kampeercentrum is nog elk jaar groeiende en deze be langstelling strekt zich niet al leen uit tot het eigen land, maar ook en vooral tot geheel west- Europa. Het aantal overnachtin gen, zo deelde ons de heer Pilet, directeur van „De Klinkaert" me de, heeft dit jaar weer een be langrijke stijging te zien gegeven en kwam op rond 60.000, waar van 30 buitenlanders. De 41 bungalows zijn elk jaar reeds eind januari volgeboekt. Er is een belangrijke stijging merkbaar van de jeugdgroepen-vakanties in het centrum. In het afgelopen seizoen werden hiervoor circa 10.000 overnachtingen geboekt. Ook het vakantie houden per ca ravan komt steeds meer in trek en de Klinkaert boekte dit jaar in deze sector ca. 8500 overnachtin gen. Omdat vooral het kamperen sterk toeneemt, manifesteert zich in De Klinkaert ook de behoefte aan meer grond. De kampeer- ruimte werd dit jaar reeds uitge breid, zodat het. 't centrum thans 37 ha. omvat. Er is van de zijde der gasten grote belangstelling voor de con tactavonden, welke gedurende 't seizoen in de vorm van lezingen, films, gezelschapsspelen en dans avonden worden gehouden en hetzelfde kan gezegd worden van de avondwandelingen. „DE CHAPLIN REVUE" Veel film-oudjes, hoewel in film technisch opzicht dikwijls gebrek kig, blijken 't vandaag de dag toch nog uitstekend te doen. En deze ge slaagde come-back mag dan vooral gelden ten aanzien van de film komedies van de onovertroffen Charlie Chaplin. Het is zijn briljant meesterschap als acteur en als re gisseur dat deze films ook heden ten dage nog volle zalen en een en thousiast publiek doet trekken. Het gros van de moderne films zal deze hoge leeftijd beslist niet halen. „De Chaplin Revue" is een sa menvatting van drie oude, korte films: „A dog's life", „Shoulder arms' en „The Pilgrim". De eerste is het simpele verhaal van hoe een beroemd zwerver een houd vindt of misschien vindt de hond hem wel, en hoe zij samen op moeten tornen tegen café-eigenaars, achtervolgen de politiemannen en handtastelijke boeven. „Shoulders arms" is een parodie op het leven gedurende de eerste wereldoorlog. Chaplin, ver maard in het dooreenmengen van humor en tragiek, neemt zijn kleine man mee naar de modderige loop graven van Noord-Frankrijk, waar deze ten slotte de hele Duitse gene rale staf inclusief de „Kaiser" weet in te sluiten. „The Pilgrim" brengt Chaplin als de ontsnapte gevange ne, die zich vermomd als dominee in een klein stadje heeft gevestigd. De basis van deze komedie berust op het conflict tussen de begerig heid van een dief en het keurige ge drag van een gerespecteerd domi nee. Samen vormen deze drie films 'n verrukkelijke Chaplin-cocktail, die wij u warm kunnen aanbevelen. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang alle leeftijden. „MAN OF WEST" gc- ons Gary Cooper, Julie London en Lee Cobb in een western die ver boven de middelmaat uitsteekt, dank zij vooral het voortreffelijke spel van de twee mannelijke hoofdrolspelers. Het verhaal speelt zich af in de ze ventiger jaren in Arizona. Link Jo nes (Gary Cooper) is op weg naar de stad om in opdracht van de men sen in het kleine dorp waar hij woont, een schooljuffrouw te zoe ken. In de trein maakt hij kennis met Sam Beasley (Arthur O'Con- nell), een gokker en valsspeler, en het zangeresje en danseresje Billie Ellis (Julie London). De trein wordt overvallen, waarna het drietal de reis te voet voortzet. Ten slotte ko men ze terecht bij een eenzaam huis, het hoofdkwartier van de ben de die de trein heeft overvallen. Hun leider is Doek Tobbin (Lee Cobb). Dan blijkt dat Link vroeger ook deel van de bende heeft uitge maakt en door Tobbin min of meer als zijn zoon werd beschouwd. Link, die van het geld voor de schooljuf frouw is beroofd, suggereert dat hij wil blijven. Hij wacht echter alleen maar op een kans om de bende te liquideren. Hij krijgt deze kans, wanneer de bende er op uit trekt om een bank te beroven. Ook de oude Doek wordt in een vuurge vecht door hem gedood, op wiens lichaam dan het Link ontstolen geld wordt gevonden. Een boeiende en bijzonder goed gemaakte western. Maandag en woensdag. Toegang 18 jaar. „DE BOEKANIERS" Voor deze spectaculaire schiedenis verplaatsen wc naar het Amerika van 1812, waar de Amerikanen toen in een hevi ge en verbitterde vrijheidsstrijd gewikkeld waren met de Engel sen. Tussen deze twee vuren in bevindt zich Jean Lafitte (Yul Brynner) met zijn bende boeka niers. Zij zijn gelegerd in de moe rassen rond New Orleans en ver sperren de toegang tot de stad voor de Engelse troepen. Lafitte wil zich echter noch met de En gelsen noch met de Amerikanen verbinden, omdat er een prijs op zijn hoofd staat. Toch gaat La- fitte's sympathie naar de Ameri kanen, voornamelijk wellicht omdat hij verliefd is op de doch ter van gouverneur Claiborne (E. Marshall), Annette (Inger Ste vens). Hij verbiedt zijn mannen dan ook om Amerikaanse sche pen aan te vallen. Een van zijn weggelopen ka perkapiteins Brown doet dit ech ter toch. Brown wordt door La fitte voor deze daad gestraft. Brown's dochter, Bonnie (Claire Bloom), is verliefd op Lafitte. Ten slotte biedt Lafitte aan gene raal Jackson (Charles Heston) zijn hulp aan en de Engelsen worden verslagen. Op het over winningsfeest komt echter uit dat het Amerikaanse schip door Lafitte's mannen is vernietigden men wil Lafitte voor deze daad laten boeten. Met behulp van Jackson weet deze echter te ont snappen. Hij laat zijn geliefde Annette achter en kiest de ruime zee, met aan zijn zijde Bonnie Brown. Een spannend avonturenver haal uit een belangrijke episode der Amerikaanse geschiedenis. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang 14 jaar. MARKT 25 VHERTOGENBOSCH „KING CREOLE" Het is een nogal ingewikkeld verhaal, waarin Elvis Presley enerzijds optreedt als zanger in zijn bekende steun-kreun-genre en anderzijds als gangster die niet goed weet wat hij wil: gang steren of niet gangsteren. Hij doet zo'n beetje van alles wat en raakt daardoor in de knoei, ook al is er dan een meisje, Nellie (Dolores Hart), dat smoor op hem is. Dan is er verder nog het meisje Ronnie (Carolyn Jones), dat in de macht is van een gang ster en haar hopeloze liefde voor Elvis tenslotte met de dood moet hekopen. Ons aller Elvis komt er ten slotte zonder kleerscheuren al en de mensen die hem aan het slot in een show snikhikkend en gorgelborrelend aan 't werk zien, zijn daar maar wat blij om. Wij niet. Maandag en woensdag. Toegang 18 jaar. ELF EN EEN HALF MILJOEN NEDERLANDERS. In de eerste zeven maanden van dit jaar bedroeg het aantal huwelijken in Nederland 47.917 tegen 48.126 in de eerste zeven maanden van 1959. Het aantal levendgeborenen daalde van 144.980 in de eerste 7 maanden van 1959 tot 141.352 in de eerste 7 maanden van dit jaar, terwijl het aan tal overledenen steeg van 51.784 tot 52.555. Voorts nam het aantal immi granten in de genoemde periode toe van 19.186 in 1959 tot 21.313 dit jaar, terwijl het aantal emigranten steeg van 30.433 tot 34.752. Op 1 augustus bedroeg het aantal inwoners van Nederland 11.492.013 zodat kan worden aangenomen dat in middels het aantal inwoners van ons land de elf en een half miljoen zal hebben overschreden. Een en ander volgens opgave van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. HOE HET ER IN KONGO TOE GAATI Na 24 uur lang ondergedoken te zijn geweest, is Loemoemba weer op gedaagd, daarmee een arrestatiebevel trotserend, dat president Kasavoeboe tegen hem heeft uitgevaardigd. Hij was maandagmiddag kort nadat hij na een aanhouding van drie uur was vrij gelaten, spoorloos verdwenen. „Maar we zullen hem wel weer vinden. Hij en zes van zijn ministers zullen voor de rechter worden gehaald", zei de minister van voorlichting van de re gering- Ileo, Bolikango. Dinsdagmiddag verscheen Loe moemba in het parlementsgebouw, waar kamer en senaat een gemeen schappelijke zitting zouden houden. Zijn zwaar bewapende lijfwachten liet hij op de gang achter. Zijn volge lingen ontvingen hem met gejuich. De banken van de oppositie waren bijna leeg. Buiten 't gebouw groeven Kon golese gendarmes en soldaten zich in en brachten mitrailleurs in stelling. De parlementsleden moesten een uit spraak doen over de vraag of de pre sident al dan niet het recht had mi nisters af te zetten (zoals Loemoem ba) en te benoemen (zoals Ileo) zon der voorafgaande instemming van ka mer en senaat De zitting ging niet door, omdat het reglementair voorge schreven aantal parlementsleden ont brak. ROME BRAK RECORDS KAARTVERKOOP VAN OLYMPISCHE SPELEN. De kaartverkoop van de Romeinse Olympische Spelen heeft alle records gebroken, en dekt, samen met de t.v.- en reclame-rechten, de uitgaven van de organisatoren ten volle, blijkens de voorlopige cijfers. In totaal zijn 1.530.000 toegangsbewijzen verkocht Het oude record stond met 1.371.000 op naam van Melbourne. De Romeinse recette was 2,7 mil jard lire. Dit tezamen met 1,8 miljard van de t.v.- en reclame-rechten, dekt praktisch de uitgaven van het Olym pisch Comité, die op 4,5 miljard wa ren berekend.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 5