waalwijkse en lanqstRaatse couRant Voordeeltjes voor bejaarden f 40.000,- BINNEN- EN BUITENLANp I WAALWIJK VAN LANSCHOT BANKBOEKJES Rerte Stassar Betera MAANDAG 26 SEPTEMBER 1960 83e JAARGANG No. 75 die blijven werken Oud worden vinden de meesten onder ons niet prettig, dat is lo gisch, maar toch moeten we het leven van de zonnige kant bekij ken. Oud worden is een groot voorrecht, vooral als teruggezien kan worden op een behoorlijk en arbeidzaam leven. Wie 65 is ge worden en nog gelukkig met zijn vrouw leeft en nog belangstelling heeft voor de wereld om hem heen, wie zich kan verdiepen in een hobby of wel kan blijven werken, ziet zelfs veelal een wat zonniger tijd aanbreken. Tegenwoordig kunnen vele 65- jarigen nog enige tijd in loon dienst blijven werken. Voor hen betekent het 65 jaar worden een vermeerdering van inkomsten, aan de andere kant wil de belas tingdienst ook niet achterblijven, in de vorm van ouderdomsaftrek voor de gehuwde werknemer en degenen die recht hebben op kinderaftrek. Deze categorieën kunnen in aanmerking komen voor een aftrek van 624 per jaar of 52 per maand of 12 per week). Ongehuwde werkne mers van 65 jaar en ouder, die géén recht hebben op kinderaf trek, komen Voor de ouderdoms aftrek niet in aanmerking. Zij verhuizen van groep 1 naar groep II van de belastingtabellen. Vergeet de verklaring niet! Hoe het ook zij, een werkne mer, of hij nu gehuwd is of niet, en of hij wel of geen recht heeft op kinderaftrek, is altijd ver plicht wil hij zich op z'n rech ten kunnen laten voorstaan bij zijn werkgever een nieuwe werknemersverklaring in te le veren. Doet hij dit niet dan denkt de goede man er misschien niet aan en komt de belastingdienst er ook veel te laat achter. Krijgt u dus recht op de ouder domsaftrek, dan moet de nieuwe werknemersverklaring bij uw werkgever zijn ingediend vóór de eerste loonbetaling in het eerst volgende kalenderkwartaal, want dan gaat de aftrek in, d.w.z. van dat tijdstip af mag'uw werkgever alvorens de belastingtabel toe te passen, het belastbaar inkomen met 52.indien maandloon genoten wordt, of 12.indien u op weekloon staat, verminde ren. Laten we als voorbeeld eens nemen iemand die op woensdag 65 jaar wordt en normaal op vrijdag daaropvolgend zijn week loon ontvangt, dan mag de werk gever de verschuldigde premie a.o.w. die onze 65 jaar geworden werknemer steeds betaald heeft, niet meer inhouden bij die uitbe taling van het loon. Dat betekent dus ook al een voordeeltje, maar er is meer. Ook mag van dat tijd stip af geen premie meer worden ingehouden voor de werkloos heid- en wachtgeldverzekering. De werkgever moet dus volstaan met inhouding van premie voor ziektewet en zieke'nfondsenbe- sluit. Meer belasting Wellicht ten overvloede mer ken wij nog op, dat de uitkering van de a.o.w. ingaat op de eerste dag van de maand waarin ie mand 65 jaar wordt. Dit zijn enige voordeeltjes, maar de bejaarde moet er ook om denken, dat zijn inkomen door de verkrijging van dit ou derdomspensioen omhoog gaat, dus al geeft de belastingdienst u iets cadeau, ze wil ook wel graag zien dat u van uw kant daar iets tegenover stelt en wel in een (verhoogde) belastingafdracht. Bent u in loondienst en is er dientengevolge iedere week of maand rekening gehouden met uw ouderdomsaftrek, dan hebt u op het eind van het jaar niets meer te goed, maar de belasting dienst heeft dan nog wel wat van u te vorderen. U bent dan n.l. verplicht een aangifteformulier aan te vragen. Dit vult u in, stuurt het naar het belastingkan toor in de bijgevoegde enveloppe en u zult na een paar maanden in uw brievenbus een briefje in de vorm van een voorlopige aan slag van de belastinginspecteur aantreffen. Dit presentje krijgt u dan om dat u a.o.w. gekregen hebt. Waarom die navordering? Deze uitkering verhoogde uw inkom sten, maar bij de uitbetaling van uw loon werd wel rekening ge houden met de vermindering van de aanslag, maar niet met de verhoging van het inkomen! Op dat aanslagformulier zult u dus kunnen lezen, dat er rekening is gehouden met de loonbelasting, welke steeds van uw loon werd ingehouden want daarmede werd de aanslag inkomstenbelasting dan verlaagd. Ook de ongehuwde werknemer krijgt t.z.t. een aanslag in de in komstenbelasting. Ook voor hem betekent het ouderdomspensioen een verhoging van het inkomen, waarmede bij de vaststelling van de loonbelasting geen rekening kon worden) gehouden. sche veiligheidsambtenaren en New Yorkse politie; rotte eieren tegen de auto's van de Sovjet-di- vlomaten... ziedaar het weinig hartverheffende decor waartegen de beraadslagingen van de Vere nigde Naties over Afrika, de kou de oorlog en nog enige andere niet zo belangrijke zaken zich af spelen. P.v.d.A. MAAKT SLECHTE BEURTEN De houding der P.v.d.A. naast die der V.V.D. inzake de voetbal toto in de Eerste Kamer vindt vrijwel overal afkeuring. Men tracht dit in de socialistische pers, voor radio en televisie goed te praten, feit is dat het compro mis inzake de toto, dat vrijwel door iedereen in de sportwereld was aanvaard, is verworpen en daarmee dank zij de P.v.d.A. al les weer op losse schroeven staat. Een minder fraaie beurt maakt nu weer de Kamerfractie bij de behandeling van de Raad voor Nieuw-Guinea. De bedoeling van EISENHOWER VOOR DE VERENIGDE NATIES President Eisenhower heeft in de UNO-Assemblée een groot scheeps diplomatiek offensief ge opend tegen de Sovjet-Unie door het ontvouwen van plannen, waaraan de Russen zich moeilijk zullen kunnen onttrekken. Zijn toespraak van 41 minuten be stond uit twee delen: ontwape ning en Afrika. Vrijdag zou Kroesjef waarschijnlijk eigen ontwapeningsplannen aan de As semblee voorleggen. Onmiddellijk na het uitspreken van zijn rede vertrok Eisenhower en begon hij in zijn hotel een reeks privé-besprekingen. Eerst ontmoette hij aan een lunch ver tegenwoordigers van 18 Latijns- Amerikaanse landen en daarna maakte de president van Ghana, Nkroema, zijn opwachting voor een onderhoud van drie kwar tier. Terwijl Nkroema op weg was naar 't gebouw van de Sov jet-delegatie voor een gesprek met Kroesjef, arriveerde presi dent Tito van Zuid-Slavië bij Ei senhower. Tito is van plan ook een gesprek onder vier ogen te hebben met Kroesjef. De eerste reacties op Eisenhowers toe spraak zijn: instemming in het Westen en bij de meeste neutrale landen, waaronder vele uit Afri ka; voorzichtige behoedzaam heid bij de communisten, die al leen lieten doorschemeren „wei nig werkelijk nieuws gehoord te hebben". In zijn rede tot de Algemene Vergadering deed Eisenhower 'n beroep op Kroesjef om: 1. Mee te werken aan alle Uno- inspanningen, gericht op het handhaven van de vrede „in een zich snel wijzigende wereld". 2. Waarborgen te geven dat de ruimte niet voor massale vernie tiging zal worden gebruikt. 3. Geen soevereiniteit op te ei sen over hemellichamen. 4. Onmiddellijk de pogingen te hervatten om overeenstemming te bereiken over do ontwape ningscontrole „opdat de wereld niet door een misverstand in een derde wereldoorlog wordt ge stort". 5. Mee te werken aan een in ternationaal voedselprogramma, waarbij „rijke landen" hun over schotten naar noodlijdende ge bieden brengen. 6. Belangrijke hulp te verlenen aan de nieuwe landen van Afrika onder leiding van de UNO. Eisenhower verdeelde dit Afri kaanse program in: Geen inmenging in de binnen landse zaken van Afrikaanse sta ten; hulpverlening ter verzekering van hun veiligheid zonder een verspillende en gevaarlijke be wapeningswedloop snelle economische, technische en wetenschappelijke hulpverle ning aan Kongo; internationale bijstand bij het opstellen van Afrikaanse ont wikkelingsprogramma's op lange termijn. REGEN VAN PROTESTEN Een politionele run op 't hotel van Fidel Castro, waar volgens een alarm-telefoontje een bom zou zijn geplaatst op de 5e ver dieping; een persconferentie van Kroesjef in hemdsmouwen vanaf het balcon van de tweede verdie ping; geruchten omtrent 'n aan slag op Kroesjef; demonstraties van Polen, Hongaren, Zuidslavi- ërs, Grieken, Albanezen en anti- Cubanen; een klacht van Tito; schermutselingen tussen Russi- VEROUDERDE GEVANGENIS SEN MOETEN WORDEN OPGERUIMD „Langzamerhand zijn de zwaar ommuurde gevangenissen met hun kleine ramen en vaak toren achtige toegangspoorten, met hun ijzeren tralies en trappen, zowel voor de man buiten als voor de man binnen, tot symbo len geworden van verwerping en uitbanning". Dit zei mr. E. Lamers, direc teur-generaal van het gevange niswezen, op een persconferentie in de Hoornse gevangenis „Oos- ter-eiland" bij gelegenheid van de nationale reclesseringsdag. Over een jaar of vijf zal in het centrum van ons land een grote moderne proefgevangenis staan. Dit zogenaamde regionale cen trum zal model staan voor nog twee andere, die in het noorden en het zuiden van ons land ko men. De totale bouwplannen voor nieuwe gevangenissen gaan tien tot vijftien jaar duren, en kosten 36 miljoen gulden. Het is in de huidige gevange- De maximum inleg van f 25.000,- wordt met ingang van l oktober 1960 verhoogd tot Geen koersrisico Gemakkelijk beschikbaar - Geen kosten. Storten en opnemen kunt U aan onze kas, maar ook heel eenvoudig via de giro. Vraag onze folder „Bankboekjes". BANKIERS VHERTOGENBOSCH, H. Steenweg 27-31, Telefoon 22321 EINDHOVENKeizersgracht 17, Telefoon 27442 TILBURGStationstraat 17, Telefoon 30300 Herengracht 199—201, Telefoon 020-210119 de regering is Nieuw-Guinea zo spoedig mogelijk een parlement te geven, in hoofdzaak bestaande uit papoea's, om deze zo spoedig mogelijk te brengen tot zelfbe stuur. Uit alle partijen werd dit voorstel ten zeerste toegejuicht en met klem ondersteund, alleen de P.v.d.A maakte grote bezwa ren en dat in termen, die in bin nen- en buitenland geen goede indruk zullen maken. Minister Toxopeus wees er op en ook an dere afgevaardigden, dat de loon en de argumenten van het P.v.d. A.-Iid de Kadt van dien aard wa ren dat de vijanden van Neder land er heerlijk gebruik van zul len maken. De heer de Kadt sprak o.m. over sier-papoea's en receptie papoea's en dergelijke liefelijk heden meer. De heer de Kadt eiste vastleg ging der onafhankelijkheid bo ven 10 jaar verordening van de eer aan de Koningin enz. en dien de enige moties in, die dinsdag in stemming komen en wel geen schijn van kans zullen hebben. Papoea-jongelui in Nederland woonden de zitting bij. nisgebouwen te enen male onmo gelijk een modern beleid te voe ren. De straf moet mede dienst baar worden gemaakt aan de te rugkeer van de gedetineerden in het maatschappelijke leven. Zo wil het de nieuwe beginselenwet van 1951. In de huidige gevange nissen is dit praktisch onmoge lijk en ook psychologisch. Een commissie 's Jacob heeft onlangs plannen uitgewerkt om tot ver nieuwing te geraken. De voor naamste punten zijn: de gevan genissen van Den Haag, Rotter dam en Roermond worden hui zen van bewaring, die van Gro ningen. Zutfen en Vught worden tenandhaafd, de andere worden uiten gebruik gesteld, er wor den drie regionale centrums ge bouwd. DE „KAREL DOORMAN" NAAR SYDNEY Eind van deze maand zal het vliegkampschip „Karei Door man" met de onderzeebootjagers „Limburg" en „Groningen" van uit Nederlands Nieuw-Guinea de thuisreis aanvaarden. Van 7 tot 18 oktober vertoeft het smaldeel in Noumea, de hoofdplaats van Frans Nieuw-Caledonië. Het was de bedoeling dat de „Karei Door man" daar een onderhoudsbeurt zou krijgen, maar dat is door het vervallen van de tussentijdse reis naar Japan niet nodig gebleken. Het vliegkampschip heeft de „goede beurt" nu in Nieuw-Gui nea zelf gekregen en daar was alle tijd voor. Het schip hoefde er niet voor in het dok. Na Noumea zal alleen de „Ka- rel Doorman" van 18 tot 22 okto ber in de haven van Sydney in Australië liggen. De twee onder zeebootjagers verblijven van 21 tot 25 oktober in de Nieuwzee- landse haven Auckland. Het ge hele smaldeel zal daarna van 11 tot 16 november in Valparaiso (Chili) en van 28 november tot 3 decmber in Rio de Janeiro lig gen. Het bezoek aan deze haven zal op verzoek van de Braziliaan se regering een officieel karakter dragen. O]) de scheepswerf van Verolme is het vliegdekschip „Minas Gerais" voor de Brazili aanse regering verbouwd. Het lijkt als twee druppels water op de „Karei Doorman". De „Minas Gerais" zal tegen het einde van 't jaar worden overgedragen aan de Braziliaanse marine. Het Ne derlandse smaldeel wordt 20 de cember in Nederland terug ver wacht. WIJZIGINGEN IN LEGER- INDELING Per 1 november van dit jaar wordt de landmacht gereorgani seerd tot vijf brigades, gegroe peerd tot twee divisies. Daarbij is bet de bedoeling dat op de duur worden gevormd drie gemechani seerde en twee gemotoriseerde brigades. De gemechaniseerde brigade moet bestaan uit 'n tank bataljon, een gemechaniseerd in- fanteriebataljon, een gemechani seerde afdeling artillerie, een in fanterie verkenningscompagnie en een infanterie pionierscom pagnie. De gemotoriseerde briga de .rijgt een iets andere samen- nieuwe organisatie Nederlandse landmacht is een' gevolg van overleg met het NAVO-commando, waarbij een voor Nederland geschikte op houw werd bepaald. Deze op bouw geldt ook voor de andere bij de NAVO aangesloten West- europese landen. De nieuwe plannen brengen met zich mee, dat een aanzienlij ke hoeveelheid materiaal aange schaft moet worden, waarover in de defensienota reeds de nodige aandacht werd besteed. De be doeling is dat het materieel in de komende drie jaren ter beschik king komt. Voor nachtelijke gevechten wordt de landmacht uitgerust met infrarode aparatuur. Hier aan wordt zelfs een hoge priori teit gegeven. Voor de aanschaf fing van infrarode waarnemings- en richtmiddelen is reeds in I960 een bedrag van 2 miljoen gulden uitgetrokken. Verder moeten er nieuwe geweren komen en zullen ook waarschijnlijk de huidige pistool-mitrailleurs worden ver vangen. Hoofdzaak blijft bij de landmacht echter mechanisatie en aanschaffing van motorvoer tuigen (runsvoertuigen enz.). Voor de marine wordt in 1961 begonnen met de bouw van twee z.g. conventionele onderzeeërs, een tanker/voorraadschip, enke le kleine vaartuigen en een tor- pedo-inschietvaartuig. Voorts komen in dat jaar de BRILLEN BRILLEN zestien ondiep watermij nen ve gers, waarvan er reeds enige in de vaart zijn, geheel gereed. De voorbereidingen voor de moder nisering van de twee kruisers is zover, dat daarmede definitief in 1962 kan worden begonnen. Bij de marineluchtvaartdienst wor den de verschillende typen vlieg tuigen, zoals reeds in de defen sie-nota werd aangekondigd, ver nieuwd. DROGE ZOMER VOOR DE GEMENGDE BEDRIJVEN ZEER SLECHT, VOOR DE AKKER BOUW ZEER GOED De uitzonderlijke droogte van de zomer van het vorig jaar heeft de aandacht van velen gericht op de consequenties van deze abnor male weersomstandigheden voor de bedrijfsuitkoinsten van de landbouwbedrijven. De eerste cij fers over de bedrijfsuitkoinsten van het boekjaar 1959-1950 zijn nu door het Landbouw Econo misch Instituut bekend gemaakt in een rapport,, dat van 23 groe pen bedrijven in alle belangrijke landbouwgebieden de voorlopige resultaten weergeeft. De hoofdin druk is, dat het boekjaar voor de gemengde bedrijven zeer slecht was, voor de weidebedrijven per saldo niet ongunstig en voor verschillende akkerbouwstreken zelfs zeer goed. Een nadere beschouwing van het vele cijfermateriaal voert volgens het L.E.I. tot de conclu sie dat bij de gemengde bedrijven niet alleen de droge zomer een belangrijke rol gespeeld heeft, doch dat de slechte prijzen van varkens en van eieren evenzeer voor deze slechte uitkomsten verantwoordelijk waren. De dro ge zomer komt tot uitdrukking in weinig ruwvoerwinning uit ei gen bedrijf, volledig verbruiken van de voorraad overgebleven ruwvoer uit het vorige jaar en niet het minst in hoge aankopen van krachtvoer en ruwvoer. De melkproduktie in de zomer was bovendien lager dan in 1958. De hoge melkproduktie in de winter en de vrij gunstige melkprijs compenseerde deze ongunstige ontwikkeling nog enigszins. In de weidegebieden had de droge zomer weliswaar soortge lijke gevolgen, doch in minder sterke mate, zodat de hogere op- brengst'van de melk voldoende was om de stijging in voederkos- ten op te vangen. Duidelijk is ook gebleken dat voor de veen gebieden een droge zomer voor deliger is dan een natte zomer. De akkerbouwgebieden hadden gunstige financiële resultaten doordat de graanopbrengsten in dit jaar zeer goed waren (behal ve haver) hij behoorlijke prijzen van deze gewassen. Ook voor de fabrieksaardappelen en voor de suikerbieten was 1959 een vrij gunstig jaar, met name wat de prijzen betreft, 'n Lage opbrengst Eer ha. suikerbieten werd daar- ij financieel goed gemaakt door het hoge suikergehalte. Daaren tegen was de opbrengst van consumptieaardappelen beneden normaal. CONTACTGROEP VOOR HAN DEL EN INDUSTRIE WIJZIGT STRUCTUUR Met ingang van het seizoen 1960-1961 zal de Contactgroep voor Handel en Industrie enkele veranderingen ondergaan. De persoonlijke lidmaatschap pen zullen komen te vervallen en "in de plaats daarvan wordt inge steld één lidmaatschap per be drijf, dat gesteld wordt op naam van de directie c.q. firman (en). Elk bij de contactgroep aangeslo ten bedrijf heeft 't recht om een of meer tot dat bedrijf behorende personen de contactavonden te laten hijwonen, tenzij uitdrukke lijk bij een bepaalde bijeenkomst wordt aangegeven dat deze voor directieleden c.q. firmanten be stemd is. Door deze wijziging van het lidmaatschap komt duidelijker dan voorheen tot uiting dat de contactgroep er is ten behoeve van het bedrijf. Op de contact avonden immers komen dikwijls onderwerpen aan de orde, waar mee de directie zelf in de prak tijk weinig of geen bemoeiingen zal hebben, doch waarmee het personeel is belast. Het zal dus voortaan mogelijk zijn dat die personeelsleden toegang hebben tot de contactgroep, die uit hoof de van hun functie speciaal in 't te behandelen onderwerp geïnte resseerd zijn. Een tweede wijziging betreft de uitbreiding van het rayon waarbinnen de contactgroep werkzaam is. Met ingang van 't nieuwe seizoen zal de contact groep namelijk niet meer zijn be perkt tot Waalwijkse bedrijven of in Waalwijk woonachtige fa brikanten of handelaren, maar zullen ook fabrikanten en hande laren uit omliggende plaatsen lid kunnen zijn. Men heeft deze uit breiding noodzakelijk geacht om dat Waalwijk het centrum van de schoenindustrie en tevens streekcentrum is. Talloze pro blemen welke in de contactgroep aan de orde komen, hebben niet De tcho van het Zuióen Uitgerer Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal f 2.85 f 3.10 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878. Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 -2621 - Kaatsheuvel: Dr. van Bcurdenstraat 8 Tel. 04167-2002. Telegram-adre6 „Echo" jL1 I A.*U -.li®» 17)7 v 4% FIRMA Affiliatie In Amsterdam: VERMEER CO., BANKIERS .o. ïTss^n m i

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1