FEUILLETON MAC MUZZLE EN HET GEHEIM VAN DE GOUDEN BOEDDHA Henny de Ruijter gehuldigd 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 26 SEPT. 1960 alleen betrekking op de Waal- wij kse schoenindustrie of de stad Waalwijk, doch raken evenzeer de schoenindustrie in de omge ving of de gehele streek. Vanuit dit centrum zal dan ook geza menlijke voorlichting voor de gehele streek gegeven moeten worden, indien dit wenselijk ol Ook het seizoen 1960-1961 zal worden ingezet met het traditio nele jaarfeest en wel op zaterdag 22 oktober a.s. In de middaguren zal weer een gezelligheids-orièn- latierit over 50 km. worden ge houden, die het vorig jaar zo bij zonder in de smaak is gevallen. De organisatie hiervan ligt in de kundige handen van de heer B. J. van Mossel. De hierbij aansluitende icest- avond in Hotel Verwiel vangt om 9 uur aan. Onderdeel van deze feestavond zal zijn de prijsuitrei king van de oriëntatierit. HEMA-WARENHUIS IN WAALWIJK Naar wii van bevoegde zijde vernemen bestaan er plannen om in Waalwijk te komen tot de stichting van een HEMA-nvd- denstanaswarenhuis. Indien de plannen doorgang vinden, het geen echter nog niet vast staat, zal voor deze vestiging de dames modezaak van de Fa. Cunen aan de Markt, welke onder directie staat van de heer 11. Sanders te Oss, worden verbouwd. Het HE- MA-warenhuis zou dan gesticht worden door de Handelsonderne ming Sanders te Oss. De Handelsonderneming San ders heeft reeds vorig jaar een dergelijk HEMA-warenhuis op gericht in de meubelzaak van de ia. Cunen te Oss. Indien de Waalwij kse plannen doorgaan zal dus de damesmode zaak van de Fa. Cunen worden opgeheven. De herenmodezaak zal echter gehandhaafd blijven. Het damespersoneel van de fa. Cunen zou dan in de gelegenheid worden gesteld over te gaan naar hel nieuw te vestigen warenhuis. AANBESTEDING De aanbesteding heeft plaats gehad van de drie kunstwerken in de Vlijmense omlegging van de Langstraatweg. Zoals men weet is 't viaduct te Waalwijk, dat de Grotestraat verbindt met het industrieterrein aan de Zo- merdijkweg reeds gereed geko men en in gebruik genomen. Er waren voor de viaducten te Vlijmen 17 inschrijvingen. De hoogste was de n.v. Aannemings- en Wegenbouw Mij. voorheen fa. Heijmans te Rotterdam met 579.000 en de laagste J. de Ou de en K. T. de Oude te Biervliet met 461.000. JAARVERSLAG ST. NICOLA AS-ZIEKENHUIS Aantal personeelsleden steeg in 1959 tot 99 Dezer dagen is verschenen het jaarverslag over 1959 van het St. Nicolaas-ziekenhuis alhier Als belangrijke feiten in het jaar 1959 worden hierin vermeld het heengaan van de heer A. de Ivort-Klijberg mede-oprichter van de Deken van Riel-stichting. W e- gens gezondheidsredenen heelt hij als regent moeten bedanken. Als nieuwe leden traden tot liet college van regenten toe de heren M AL H. Lips uit Drunen en A. J. Wennekes uit Kaatsheuvel. In april kwam 't program van eisen voor het nieuw tc bouwen streck-ziekenhuis gereed en op lp juli werd aan architect J. Strik te Boxtel opdracht gegeven tot t maken van een voorlopig ont werp. De bouwcommissie, onder voorzitterschap van de genees heer-directeur dr. H. G. Lange- meijer, is doende met het opstel- Alleen els GO-OP qeelt U DIVIDEND len van een schetsplan. Na het gereed komen van de verbouwing der twee houtbou- wen, die voordien bewoond wer den door de ouden van dagen, kon op 15 augustus het internaat voor leerling-verpleegsters door de nieuwe eerste-jaars betrokken worden. Met de inzegening van de nieuwe verpleeg-eenheid „St. Joseph" op 29 sept. steeg het aantal bedden tot 124. Wegens ernstige ziekte van dr. Langemeijer moest diens huldi ging in verband met zijn zilveren jubileum als geneesheer-direc teur tot een later tijdstip worden uitgesteld. Deze huldiging heeft dit jaar in beperkte kring plaas gehad. Het totaal aantal personeelsle den steeg van 81 per ultimo dec. 1958 tot 99 per einde 1959, waar van 21 religieuzen en 78 leken. (Met een totaal aantal van 110 bedden hadden in 1959 2263 op namen plaats legen 2161 in 1958 met 100-110 bedden. Vermelden we daarnaast dat in 1935 met 40 bedden 267 opnamen plaats von den, dan blijkt daaruit voldoende de steeds groeiende betekenis van het St. Nicolaas-ziekenhuis als streekziekenhuis. Het aantal opnamen over 1959 was verdeeld over de streekgemeenten als volgt: Waalwijk 1139, Kaatsheu vel 542, Drunen 254, Sprang-Ca- pelle 222, Heusden, Waspik, Drongelen, Doeveren, Meeuwen en Dussen 38 en overige plaat sen 68. Het afgclooen jaar gaf een to taal van 35.158 verpleegdagen te zien, waarvan 10.169 op de chi rurgische afdeling. Er werden in 1959 in totaal 1480 operaties uit gevoerd tegen 1459 in 1958; er hadden 319 bloedtransfusies plaats en 367 maal werd door do nors bloed afgestaan. MEJ. RIA KNEEPKENS 12i/2 JAAR TELEFONISTE BIJ BLOCH STIBBE-HOLLANDIA Bij de N.V. Ned. Schoenenunie Bloch Stibbc-Hollandia is de vorige week maandag inej. Ria Kneepkens gehuldigd in verband met haar ïaVHarig dienstjubi- leum als telefoniste bij dit be- drijf. De jubilaresse, die op deze ge denkwaardige dag tevens haar verjaardag vierde, was vergezeld van haar ouders en broers en zusjes. Zij werd het eerst toege sproken door de president-direc teur, de heer D. Stibbe, die de functie van telefoniste als een zeer belangrijke functie in het bedrijf schetste, omdat via de te lefoniste toch het eerste contact met de buitenwereld wordt ge legd. Dit eerste contact is uiter aard bijzonder bijzonder bela' L- rijk. De belangrijkste eisen w. Vergelijk U kiest de CO-OP en aan een telefoniste moet voldoen zijn: vriendelijkheid, beleefdheid en hulpvaardigheid, eisen waar aan mej. Kneepkens altijd volle dig heeft beantwoord, aldus de heer Stibbe. Namens de directie overhandigde hij haar als jubi leumgeschenk een prachtig hor loge,'dat nog vergezeld ging van een fraai boeket bloemen. Ook mevr. Kneepkens ontving bloe men. Namens de kantoorpersoneels vereniging „De Molenwieken" werd het woord gevoerd door de heer Lariby, die zijn gelukwen sen aan de'jubilaresse vergezeld liet gaan van een paraplu. De heer van Zon sprak een ge lukwens uit namens de Onderne mingsraad. Uit de jubileumkas werd mej. Kneepkens een kost bare ring aangeboden. De portiers en chauffeurs bo den hun gelukwensen aan bij monde van de heer Hünneveld, die als feestgeschenk een fraaie lederen handtas overhandigde. Ook de telefonistes van de ne- venbedrijven hadden de jubile- HET CAMERA MYSTERIE Door PERCY KING (Nadruk verboden) 11). „Ik geloof het wel, Mr. Der- reck. U was er, Mrs. Helen Mon- crieff met de kinderen, Miss Ma son en Mr. John Mortlake, een zakenvriend van Mr. Anthony, met zijn dochter Muriel. AA at ze die dag alzo uitvoerden. Eens kij ken..." Settle rimpelde het voor hoofd. „Het was uw laatste dag. U ging 's morgens met Mr. An thony in de barkas naar Glas gow om een paar boodschappen te doen en keerde tegen lunchtijd terug, 's Middags liet u met Ben ny de vlieger op, die u voor hem had gemaakt. Mrs. Helen zat in een strandstoel aan de baai te le zen, Josine speelde bij liaar. Mr. Mortlake, Muriel en Eleanor zou den naar een bioscoop gaan; het was hun echter te warm en ze bleven op 't eiland luieren. Om half vijf gingen u en ik met de rende collega niet vergeten en boden een fraai boeket bloemen aan, waarbij (fe telefoniste van het Bossche bedrijf, mej. Groo- tenboer, een gelukwens uitsprak. Nadat de jubilaresse een dank woord had gesproken voor de hartelijke huldiging en de fraaie geschenken, bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. RAADSVERGADERING De eerstvolgende vergadering van de AVaalwijkse gemeente raad zal niet, zoals gebruikelijk, op de laatste donderdag van sep tember worden gehouden, maar op woensdag 5 oktoner a.s. Na de sluiting van deze verga dering zal een beschouwing wor den gegeven naar aanleiding van het feit dat 100 jaar geleden de gasvoorziening van deze gemeen te een aanvang nam. DE N.C.V.B. AFDELING WAALWIJK EN OMSTREKEN De eerste bijeenkomst na de vakantie was een waar succes. Bijna 60 dames toonden haar be langstelling voor de tweede cur sus' in het „bloemen schikken gegeven door de heer v. Gerwen. Na de inleiding van de presi dente heette zij allen hartelijk welkom, in het bijzonder de vele gasten, hopelijk nieuwe leden! De heer v. Gerwen van het Studiecentrum Blocmsierkunst toonde ons zeer mooie, vooral kleurige dia's om hiermee ook in beeld'te brengen hetgeen hij in zijn eerste cursus heeft verteld.. Daarna toonde hij een serie bloemstukjes, bakjes, tafelver siering enz., die men in eigen huis met de bloemen uit tuin, bos, veld en weide kan vervaar digen. Als intermezzo maakte hij een drietal bloemstukjes, de bak jes gevuld met een witte stof, florapak. Men kan eveneens ge bruik maken van spagnum en van diverse prikkers. De presidente dankte spreker hartelijk voor zijn betoog. Op 20 oktober zal de heer A. Vos een lezing houden over „po litiek in de samenleving". In liet bijzonder zal hierbij in liet licht treden op welke wijze wij als burgers beschouwd worden. Na zingen en dankgebed wens te de presidente ons allen wel kom thuis. DE ENIGE GOEDERENTREIN PER DAG Een dode en een zwaar gewonde De 55-jarige ir. H. van Delft, wonende in Amersfoort, 'n tunc- lionaris van de scheepswert „De Schelde" in Vlissingen, is don derdagmiddag op een overweg in de spoorlijn Lage Zwaluwe-Den Boscli verongelukt bij een bot sing tussen een goederentrein en de auto waarin hij zat. De 48-ja- rige heer J. v. Groesen uit Made is met een schedelbasisfractuur naar het ziekenhuis in Tilburg vervoerd. Ir. v. Delft bracht een bezoek aan de nieuwe Amercentrale van de PNEM in Geertruidenberg. Op de terugweg naar het station van Lage Zwaluwe moest hij de spoorlijn oversteken, waar een maal per dag omstreeks 15.00 uur een goederentrein langs rijdt. De trein had volgens door de politie verstrekte gegevens slechts een snelheid van 28 km. per uur. Het dak van de auto, waarin Ir. A'an Delft en de chauffeur waren ge zeten, werd afgerukt en ongeveer 50 meter door de trein meege sleurd. Drs. A. v. Vliet, voorz. van de KN BB wenst Henny de Ruyter geluk Bij zijn terugkeer in AVaalwijk is onze Nederlandse driebanden kampioen Henny de Ruijter op hartelijke wijze gehuldigd door de Nederlandse biljartwereld in de persoon van bondsvoorzitter drs. A. van Vliet, door het ge meentebestuur van AVaalwijk, door de vereniging AVaalwijks Belang, door de districten AA'aal- wijk e'n Tilburg van de KNBB en uiteraard door zijn eigen vereni ging „Van den Brand". Namens de B.A'. „Van den Brand" werd deze bijeenkomst in café de Ruijter geopend door de heer AV. Soeterboek, die alle aan wezigen hartelijk welkom heette en dank bracht voor het gevolg geven aan de uitnodiging. Hij verleende het eerst het woord aan wethouder F. Smolders, die wegens uitstedigheid van burge meester Teijssen deze bijeen komst als loco-burgemeester in gezelschap van wethouder van Hceswijk en gemeentesecretaris Arlaar bijwoonde. De heer Smol ders verklaarde dat het gemeen tebestuur gaarne gevolg had ge geven aan de uitnodiging. Hij roemde de buitengewone presta- tie waarmee Henny de Ruijter in Buenos Aires de eer van Europa, Nederland en AA^aalwijk hoogge houden had. Voor deze prestatie een 4e plaats in een tournooi waaraan door 's werelds 12 beste driebandenspelers is deelgeno men heeft 't gemeentebestuur grote waardering, aldus loco- burgemeester Smolders, die ten slotte de hoop uitsprak dat Hen ny de Ruijter op het wereldtour- nooi, dat in 1961 ter gelegenheid van het gouden bestaansfeest van de KNBB in Nederland zal worden gehouden, opnieuw een groot succes zal kunnen boeken. Bondsvoorzitter drs. van Vliet verklaarde dat de KNBB bijzon der trots is op de 4e plaats welke Henny de Ruijter behaalde. Deze 4e plaats krijgt des te meer bete kenis, wanneer men weet dat de deelnemers in Buenos Aires slechts één partij per dag moes ten spelen. Dit is, vooral wan neet men verloren heeft, te wei nig, aldus drs. v. Vliet. Boven dien had het materiaal hoewel uitstekend een toch wel wat andere loop dan we in Europa Alleen de CO'OP geelt U DIVIDEND! gewend zijn. De prestatie van Henny de Ruijter geeft moed en vertrouwen voor de toekomst van de Nederlandse biljartsport, die bij andere landen een beetje achterop dreigde te raken. Drs. v. Vliet deelde mede, dat er in april 1961 in Amsterdam inderdaad gestreden zal worden om de wereldtitil driebanden ter Alleen de CO-OH geelt U DIVIDEND! gelegenheid van het gouden be staansfeest van de KNBB. Om in dit tournooi uit tc komen, zal Henny de Ruijter eerst echter bij het Nederlands kampioenschap en daarna op het Europees kam pioenschap te Triest een goed re sultaat moeten behalen. De vice-voorzitter van Waal- wijks Belang, de heer Jac. Spij kerman, noemde de 4e plaats van Henny de Ruijter in Buenos Ai res een fantastische prestatie en zij is zeker zo mooi als het Ne derlands kampioenschap. Ver volgens schetste hij Henny als een prachtig sportman, prettig, eenvoudig en bescheiden en hij was er van overtuigd dat Henny een nog hogere prestatie zal be reiken, waarbij de heer Spijker man het wereldkampioenschap reeds in AVaalwijk zag plaats hebben. Ook de heer T. Burmanjc, de voorzitter van het dictrict Waal wijk van de KNBB, had alle lof voor de prestatie van Henny de Ruijter. „Het districtsbestuur en alle verenigingen uit het district zijn trots op u en wij hopen u nog eenmaal te kunnen begroe ten als wereldkampioen", aldus de heer Burmanje. AAroorden van grote lof en waardering had ook de voorzit ter van het district Tilburg, de heer Nico Donders, voor de pres tatie van Henny de Ruijter. Hij deed in het bijzonder een beroep op de Nederlandse jeugd om met deze prestatie voor ogen meer aandacht en vooral meer serieu ze aandacht tc schenken aan de biljartsport. Als laatste spreker voerde het woord de heer AV. Soeterboek namens de B.AL „A-an den Brand" waarvan Henny lid is. In 't kort schetste hij hoe de hele vereni ging alles in het werk heeft ge steld om Henny de nodige steun in de rug te geven voor dit tour nooi en hoe later ook de hele vereniging heeft meegeleefd met de prestaties van Henny, die ronduit enorm waren. Als blij vend aandenken aan dze stelde Vergelijk en U kiest de CO-OP de heer Soeterboek een geschenk in het vooruitzicht dat Henny de Ruijter en zijn verloofde nog zul len mogen uitkiezen. Ten slotte liet de heer Soeterboek 'n vriend schappelijke vermaning horen, namelijk dat Henny met deze prestatie er nog niet is en dat hij nog ernstig zal moeten trainen om de hoogste plaats te berei ken, die B.V. „Van den Brand" en de hele Nederlandse biljart wereld hem zo gaarne toewenst. OOK DE RUYTER NAAR W.F. IVOREN BAL-TOERNOOI TE AMSTERDAM Het toernooi om de W.F. Ivoren Bal, het vorige jaar door het bestuur van de KNBB ingestelde trainings- toernooi voor onze ereklassers, zal 8). „Dat been heeft de Kille verlo ren!" riep iMac Muzzle. „Dat had ie eerst in zijn bek en toen stak ie het in zijn zak!" Hij stortte zich er op, raapte het van de grond en samen met Pie Yah Ma bekeek hij het nauwkeurig van alle kanten. „Een scherp oog uit het land van de glimlach ziet een bijzondere naad in het been", zei Pie Yah Ma. „Laten mijn waar deloze handen een nuttige daad verrichten." Hij nam het been, trok en rukte er aan en slaagde er tenslotte in de kop er af te draaien. „Een dom Chinaman ziet de witte stof, die de wester lingen papier noemen", zei hij, een opgerold velletje uit het been halend. Hij rolde het open en toen stonden de twee vrienden werkelijk paf, want het papier bevatte een volkomen onbegrij pelijke boodschap. Dit stond er: Arat. Elleboog. 1 Li. Bo 8, klop- sos. 2-4 kl. Baas. Ontvinstr. Bel. 10 g. kr. Ze begrepen er niets van en Mac Muzzle zei: „Laat eens zien. Misschien zit er nog wat in het been." Maar hoe ze ook keken, ze vonden niets. barkas weer naar Glasgow, waar we Mr. Anthony en Mr. Melchior haalden. U nam meteen afscheid en reed met een taxi naar 't sta tion. Na het diner bleef 't gezel schap bijeen, behalve Mr. Mel chior. Die was met de jol gaan vissen. Ik herinner me dat zijn vrouw zich ongerust maakte ov vrouw zich ongerust maaktcj over zijn uitblijven. Over elf kwam hij pas terug. De vis had niet willen bijten, vertelde Mr. Melchior. Hij was aangeklampt door een ken nis, Mr. McDougall, en aan boord van zijn jacht hadden ze kaart gespeeld. Zo werd 't laat eer hij er erg in had." „Mijn compliment" prees Hen derson. „Het is te hopen dat je geheugen even precies functio neert, wanneer wordt geïnfor meerd naar jou doen en laten op de ongeluksdag." „Laat dat aan mij over, Mr. Derreck" antwoordde Settle vlak. ,,'t Is dik in orde." Henderson knikte hem toe en luisterde naar het geplas van de riemen, dat zwakker en zwakker werd, tot het geheel wegstierf. Hij ging het trapje naar de ka juit af, zich bijlichtend met de electrische lantaarn. Jerome Moncrieff lag nog in dezelfde houding en het zweet stond hem op voorhoofd en op de neus. Derreck schudde de dronkelap door elkaar; 't werkte niets uit. Jerome bleef in een slaap die alle overeenkomst met een toestand van bewusteloos heid vertoonde. Er was geen den ken aan dat de eerste uren een behoorlijk woord uit hem zou te krijgen zijn. Op dek teruggekeerd, trok Henderson een rieten stoel naar zich toe en ging zitten. Het ei land vóór hem was een donkere vormloze massa. Hij sloot de ogen en probeerde of hij de stuk ken van de legkaart aan elkaar kon passen. Op welk geheim had Jerome Moncrieff gezinspeeld? AA^as het iets meer dan dronke- mansgezwets? De veronderstel ling, dat Jerome zijn neef had vermoord, leek weinig aanneme lijk; zou hij dan naar het eiland zijn teruggekeerd? Had hij er echter niet op los gedaasd, dan wist hij vermoedelijk wel wie de moordenaar was. Daarop sloeg dan de uitlating: dat hij zeker ie mand wilde spreken, zeer waar schijnlijk de misdadiger, die hij voor z'n stilzwijgen over de brug zou laten komen. Ook deze verklaring bevredig de Henderson niet. Zou Jerome, indien hij een dergelijk plan voor ogen had, zich als een zwijn be drinken nog vóór de onderhan delingen waren gevoerd? De ad vocaat schudde ontvreden het hoofd. Met naar de aard van Je rome's geheim te gissen, schoot hij niet op. Nu Settle, om welke reden dan ook, het belangrijkste deel van 't onderhour voor zich wenste te houden, kon alleen de man die beschonken in de kajuit lag, op zijn vragen het antwoord geven. AArenste hy niet uit vrije beweging te spreken goed. Er waren dan wel middelen om hem tot spreken te dwingen. De lome stilte maakte Hender son slaperig. Reeds lang hoorde hij het monotoon geklots van de golven tegen de boot niet meer. Telkens forceerde hij zich om de ogen open te houden, maar tel kens vielen ze weer dicht. Het leek hem of hij uren aan boord vertoefde. Hij nam een sigaret uit zijn koker en stak ze in de mond, enkel om wat te doen. Hij begreep dat in de gegeven om standigheden roken taboe was. Plotseling zat hij klaar wak ker. Hij meende onderdrukt flui ten te hebben gehoord en luister de scherp of het zich zou herha len. Dit was niet het geval. AA^el ving hij andere geluiden op, in de aard waarvan hij zich niet kon vergissen: iemand kwam naar het jacht geroeid en die ie mand deed het verdacht voor zichtig. Henderson hield de adem in. Nog even en hij verwachtte de man aan boord te zien klimmen, met wie Jerome een afspraak ge maakt had. De man die naar alle waarschijnlijkheid de moorde naar van Archibald Moncrieff was. Henderson realiseerde zich, dat hij nu in groot gevaar ver keerde en hij bezat niets, dat hem als wapen kon dienen! Bijna terstond kwam de reac tie. De werkelijkheid was zo gans anders dan hij ze zich had ge dacht, dat het weinig scheelde of hij was in een schaterlach uitge barsten. Het geplas van riemen verstomde, iemand riep hem bij de naam... Robert Settle! Tenderson sprong op en boog zich over de reling. „Ja, wat is er?" „Ik wou, dat u mee ging naar wal." „Goed." Hij zwaaide de benen over boord en bleef hangen tot hij Settle's hand voelde. Toen liet hij zich zakken. „Is er onraad?" „Er sluipt iemand op 't eiland rond. Ik hoorde hem op het pad bij de haven. Eerst dacht ik aan Mr. Anthony of een van de gas ten, maar toen mijn roepen on beantwoord bleef, snapte ik dat het geen zuivere koffie kon zijn. Ik ging poolshoogte nemen. Op een gegeven ogenblik struikelde ik. De ander moet in de gaten ge kregen hebben dat ik zijn rich ting uit kwam, want een poos was het stil. 't Is een klein kunst je, je tussen de dennen schuil te houden, daar ontdek je overdag haast niemand, laat staan in het pikkedonker. Eensklaps was het geluid er weer. Nu niet op 't pad, dichter naar de baai toe. Ik ook die kant uit. „Wie daar?" riep ik voor de zoveelste maal. Jawel! Die er was, hield zich van de domme. Toen maakte ik de jol los en roeide naar u toe. Er is vanavond iets niet pluis op het eiland, Mr. Derreck Henderson schokschouderde. „AVat zou er niet pluis zijn?" Al liet hij het niet merken zelf voelde hij zich ook aller minst op zijn gemak; Robert's verhaal, dat er iemand rond sloop, beviel hem niet. (Wordt vervolgd) J~ Tiïnl-cl inff \Y P- IVLil I-ILIIJLILI rt --- AVA^/S

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 2