De Echo van het Zuiden JpOAt Christelijke B.L.O.-School officieel in gebruik genomen w. s. c. Grote waardering voor fraai, praktisch en nuttig schoolgebouw i PRISMA en STASSAR Bossche kleding-service VRIJDAG 14 OKTOBER 1960 83e JAARGANG No. 80 In het overblijflokaal, tevens aula van de christelijke school voor buitengewoon lager onderwijs aan de Molenstraat, had woensdag middag onder grote belangstelling de officiële ingebruikneming van dit schoolgebouw plaats. Onder de talrijke aanwezigen merk ten wij het gemeentebestuur van Waalwijk en gemeentesecretaris Vlaar, burgemeester van Prooijen van Sprang-Capelle en wethou der Timmermans, burgemeester Slot van Eethen, ds. Vink, ds. Schuurman, ds. v. d. Meulen, ds. Schellevis, de heer Broere, in specteur bij het bijzonder lager onderwijs, de directeur van de dienst gemeentewerken van Waalwijk, de heer Kobben, de archi tect ir. Bleeker uit Den Haag, de heren Spuijbroek en Wijnands, de aannemers van dit schoolgebouw, diverse onderaannemers, af gevaardigden van de Ned. Herv. Kerkeraden uit Waalwijk en om geving, representanten van de schoolartsendienst, psychologen en afgevaardigden van schoolbesturen en hoofden van scholen uit Waalwijk en omgeving. Door het groot aantal sprekers op deze bijeenkomst werd grote waardering uitgesproken voor het fraaie, nuttige en praktische schoolgebouw dat Waalwijk met deze christelijke b.l.o.-school rij ker is geworden. Grote dankbaarheid voor medewerking van alle zijden NIET MINDER MAAR ANDERS Deze bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van het bestuur, drs. D. Schouten, die na opening met voorlezing van Johannes 20 vers 19 en gebed, in een uitvoerige rede de betekenis en de totstandkoming van de school uiteenzette. In zijn wel komstwoord bracht de heer Schouten dank aan allen die hebben medege werkt aan de totstandkoming van de school de hoofdinspecteur en in specteur van het b.l.o., de consulent voor de lichamelijke opvoeding, het gemeentebestuur van Waalwijk, de heer Kobben, directeur gemeente werken, de heer Thyssen, chef van de afdeling onderwijszaken, de kerke- raad van de Ned. Herv. Gemeente in Besoijen, de architect, de aannemers en onderaannemers. ,,De aanwezig heid van u allen vervult ons met gro-" te dankbaarheid", aldus de heer Schouten, die vervolgens uitvoerig de totstandkoming van de school schetste. TWEE BRONNEN Mede namens de hoofdinspecteui bij het lager buitengewoon onderwijs en de consulent voor lichamelijke op voeding werden gelukwensen uitge sproken door de heer Broere, inspec teur bij het buitengewoon lager on derwijs. De heer Broere ging daar na nader in op de betekenis en de bedoeling van het lager onderwijs, waarbij hij een aantal misvattingen bestreed welke er omtrent het buiten gewoon lager onderwijs nog altijd be staan. Het is niet juist, aldus de heer Broere, dat men spreekt van „zwak zinnige" kinderen, want deze kinde ren zijn niet zwak van zinnen en het is ook geen kwestie van minder ver stand hebben dan andere kinderen. De kinderen die de b.l.o.-school be zoeken zijn alleen anders. Het b.l.o.- kind denkt al handelende en handelt terwijl het denkt en op deze eigen schap moet het onderwijs aan dit kind zijn afgestemd. De hoofdvak ken van het gewoon lager onderwijs zijn op de b.l.o.-school niet gedegra deerd tot bijvakken, maar worden bij gebracht door middel van de bijvak ken, omdat het gewone onderwijs dit kind niet raakt. Verder merkte de heer Broere op dat men zich over het algemeen nog te weinig bewust is van de morele plicht tegenover het kind dat in het gewone onderwijs niet past. Hij noemde de nieuwe school een fraai, praktisch en nuttig ge bouw, maar pas door de menselijke bezieling zal deze stof waarde en be tekenis krijgen. Hij hoopte dan ook dat het schoolhoofd, de heer Sik kens en zijn staf bij hun werk in deze school inderdaad bezield zullen zijn door de liefde voor het kind dat deze school bezoekt. Burgemeester Teijssen stelde in zijn toespraak dat de school bij de vele en grote moeilijkheden welke er rond de totstandkoming van scholen bestaan, een voorspoedige geboorte heeft gehad. Hij onderstreepte verder dat het buitengewoon lager onder wijs vooral in de naoorlogse jaren in de belangstelling is komen te staan en dat vooral in oord-Brabant de ge dachte heeft veld gewonnen dat het gewoon lager onderwijs betekenend moest worden uitgebreid tot de kin deren welke dit onderwijs om een of andere reden niet kunnen volgen. Het gemeentebestuur, aldus de burge meester, is verheugd over de totstand koming van deze school, die voor plaats en streek een belangrijke func tie vervuld; een school met een eigen doel en eigen middelen die de kinde ren die haar bezoeken iets wil mee geven voor 't leven. De burgemeester sprak de hoop uit dat de school in alle opzichten zou mogen bloeien. de chr. b.l.o.-school te Gorinchem, door de heer Sinnema, hoofd van de chr. b.l.o.-school te Klundert, door de heer v. Roy, hoofd van de r.k. b.l.o.-school van Waalwijk en door de heer v. d. Veen, hoofd van de chr. school voor gewoon lager onder wijs in Besoijen. Zij allen richtten zich meer tot de heer L. Sikkens, hoofd van de nieuwe school, waarbij in het bijzonder diens energie er, diens liefde voor het buitengewoon lager onderwijs werd onderstreept. Namens het personeel van de school werd door de heer Holwerda aan het bestuur een fraaie zilveren asbak aan geboden. De heer Sikkens sprak een warm en hartelijk dankwoord tot al degenen die aan de totstandkoming van de school hadden meegewerkt. Ten slotte richtte drs. Schouten een dankwoord tot alle sprekers van deze middag. Na de sluiting van het officiëele gedeelte door de heer H. 1 Kerrst, maakten de aanwezigen van de gelegenheid gebruik het fraaie schoolgebouw te bezichtigen. M.A.-SCHOOL VIERDE PATROONSFEEST. Dinsdag vierde de Mater Amabi- lisschool de feestdag van haar pa trones. De bescheiden feestviering werd begonnen met een H. Mis in de kapel van het dr. Mollercollege, waar bij pater Adam èen boeiende predika tie hield over het moederschap. Tij dens de gezellige feestavond in zaal Thalia liet het M.A.-koor onder lei ding van zijn nieuwe dirigent, de heer Verheyen, zich horen. Hoogtepunt van de avond was het optreden van de Zingende Zusjes uil Den Bosch, die op eminente wijze een aantal Franse chansons de zaal in brachten. Leerlingen van de M.A.- school verzorgden verder enkele ge slaagde declamaties. r* TROTS EN VOLDAAN Ds. Vink sprak een woord van dank en waardering namens diverse instanties. Allereerst namens de ker keraad van de Ned. Herv. Gemeente van Besoijen, die er met recht trots op mag gaan het initiatief tot de stichting van deze school te hebben genomen en die dan ook zeer voldaan is dat het plan thans verwezenlijkt is. Ds. Vink wees er op dat er altijd een sterke band tussen school en kerk be staan heeft en hij zegde dan ook toe dat de school altijd een beroep op de kerkeraad zal kunnen doen. Als ge schenk bood hij een voorzittershamer aan. Ook bracht ds. Vink de geluk wensen van het „buurmeisje", de christelijke kleuterschool, over, dat een fraaie plant als geschenk had aangeboden, alsmede de gelukwensen van de christelijke school voor ge woon lager onderwijs en van het Wil lem van Oranje College. Ds. Vink wenste de school onder Gods zegen een succesvol bestaan toe en hoopte dat op de school altijd de geest van Christus zou mogen heersen. Burgemeester van Prooijen van Sprang-Capelle wees in een korte toespraak op de betekenis van de school als streekschool, waardoor de gemeente Sprang-Capelle niet alleen belangstellende, maar ook belang hebbende is. Hij gaf uiting aan zijn grote waardering voor de energie en de wilskracht van het schoolbestuur en hij hoopte dat deze zelfde energie eens zou leiden tot de stichting van een school voor moeilijk lerende en moeilijk opvoedbare kinderen. Ir. Bleeker sprak woorden van dank en waardering tot al degenen die hadden meegewerkt aan de totstand koming van de school. Verder werd op deze bijeenkomst 't woord gevoerd door mej. de Bruin namens de Unie ter Bevordering van Christelijk Buitengewoon Onderwijs, door de. heer Groenewolt, hoofd van Waalwijk WSC—Gudok Zondag a.s. speelt WSC weder om een thuiswedstrijd, waarbij thans Gudok als gast zal aantre den. Door het fraaie resultaat dat de Oranjezwarten zondag j.l. be haalden, is de ploeg zonder twij fel moreel gesterkt en meer be zield en zijn de kansen op succes thans groter als menigeen vóór de aanvang der competitie had durven denken. WSC weet thans enthousiast te voetballen en slag vaardiger te zijn, hoewel nog di verse goede kansen gemist wer den, en dit geeft hoopvolle aspec ten voor de komende wedstrij den. Bovendien is WSC met de jongste overwinning de kopgroep dichter genaderd en kan beslist een rol van betekenis gaan spe len, indien de komende wedstrij den gewonnen worden. Gudok is iets lager geklasseerd als WSC. doch is een zeer lastige tegenstander, die alles in 't werk zal stellen haar positie op de ranglijst eveneens te gaan verbe teren. Deze wedstrijd zal aanvangen om half drie en wordt geleid door de heer J. Boerboom. Het 2e elftal is vrij, doch het 3e en 4e elftal komen wel binnen de krijtlijnen. Het 3e krijgt de reis naar Reusel tc maken om Reusel Sport 2 te gaan bekampen en dient de nederlaag van j.l. zon dag met een overwinning goed te maken. R. K. C. RKCRKSVA We- zijn nu wel zover in de competitie gevorderd dat er reeds enige tekening in de stand begint te komen. Als we die stand bekij ken, dan zien we dat de jongens uit Schijndcl, die zondag a.s. op bezoek komen, kennelijk tot de zwakke zusjes behoren. Want ze hebben tot nu toe uit de vier ge speelde wedstrijden geen enkel punt kunnen vergaren. De geel- blauwenTnoeten dus normaal ge sproken zondag kunnen winnen. En het is geen overbodige weelde dat de RKC-ers eens enkele pun ten aan hun totaal gaan toevoe gen. Er zal dan zondag van begin tot eind flink aangepakt moeten worden, want ook RKSVA zal eindelijk wel eens tot winst wil len komen. Ze zullen dan ook a.s. zondag hun huid wel zo duur Zondag a.s. zal het in vele op zichten heel wat beter moeten gaan dan in de voorgaande wed strijden, wil men tegen Concor dia met de volle winst uit de bus komen. Dat het echter beter kan, daarvan zijn wij overtuigd, dus gaan zondag beslist vele suppor ters mee naar Den Bosch met de verwachting dat RWB het tegen Concordia wel zal klaren. Aan de spelers dus de taak om al hun krachten in te zetten om deze verwachting waar te maken. Kaatsheuvel D. E. S. K. Programma voor zondag 16 okt. DESK 1Sarto 1. Aanvang 14.30 uur. Scheidsr.: H. Mos, Terneuzen. Kan DESK Sarto de eerste neder laag toebrengen Zondag komen dan de koplo pers van deze afdeling bij DESK op bezoek. Het Tilburgse Sarto wist uit de eerste vier wedstrij den, waarvan er liefst drie thuis gespeeld werden, 7 punten te ver zamelen en is tot op heden de enige club van de afdeling die nog geen wedstrijd heeft verlo ren. Hier ligt dus een mooie taak voor de Dessers om hun aloude rivaal een nederlaag toe te bren gen. De Dessers, die de goede vorm nog steeds niet gevonden hebben, zullen alles in het werk moeten stellen om zich Sarto van het lijf te houden, want de Til burgers hebben de Dessers steeds handen vol werk gegeven. Vooral nu zij zo'n mooie positie op de ranglijst innemen, geeft dit de Sarto-lui meer moed en zeker nu DESK zondag in Loonopzand teleur stelde. Bij 'n overwinning kunnen de Dessers meteen in de kopgroep zitten, omdat zij dan slechts 2 punten kunnen achter staan bij de eventuele leiders. Dessers, laat in deze thuiswed strijd zien dat jullie serieuze plannen hebben en laat uw sup porters van een snelle en spor tieve wedstrijd genieten. Het talrijke publiek raden wij aan tijdig aanwezig te zijn. RKTVV 2—DESK 2. Aanvang 14.30 uur. Scheidsr.: M. Veeken, Klundert. Het 2e fietst naar de Dongense- weg te Tilburg om ook een oude, bekende te ontmoeten, n.l. de re serves van RKTVV. Op eigen grond komen deze Tilburgers ge woonlijk flink voor de dag, zodat wij de Dessers aanraden de bal steeds snel te spelen. Indien met CERT IN A HORLOGES WAALWIJK sterke AZVV uit Axel, die op het ogenblik op de derde plaats op de ranglijst staat. En daar NEO ook in de kopgroep zit, zal 't on getwijfeld een spannende wed strijd worden. NEO-lui, pak van af het begin tot het einde flink aan, dan is er succes voor jullie te behalen. Speel de bal snel af en probeer de aanvallen over de vleugels op te zetten. Aanvang 16 uur. OM 1—NEO 2. Het 2e elftal speelt zaterdag in 's Gravenmoer tegen ONI 1. Wij geloven dat, als jullie allemaal zo werken als j.l. zaterdag, er dan tenminste een puntje in zit. NEO 3—Wit Zwart 2. Het 3e elftal speelt een voorwedstrijd en wel tegen Wit Zwart 2. Aanvang 14 uur. Raamsdonksveer Veerse Boys VoabVeerse Boys 13 Voor de rust was Voab ster ker, doch er kwamen geen doel punten. Na de rust echter was 't eerste kwartier Veerse Boys in 't offensief en door de midvoor werd het 01. Voab kon haar normale spel niet ontplooien en stond weldra met 2achter, na een keurige goal van de linksbin nen van de Boys. Voab kreeg hierna wat kansen doch de Boys defensie wist stand* te houden. Het werd'zelfs 03 door de r.- binnen, terwijl in de slotfase J. Eijnart voor 't tegenpunt zorgde. Drunen R. K. D. V. C. RKDVC 1 gaat zondag a.s. op bezoek bij SCB 1 te Best. Deze te genstander heeft lot op heden nog geen geweldige prestaties ge leverd. Daarom zullen zij natuur lijk alles op alles zetten om tot betere resultaten te komen. Voor de DVC-ers wordt het dus zaak om zo goed mogelijk voor de dag te komen. Om te blijven meetel len aan de kop van de ranglijst, mogen er'geen punten verloren gaan en daarom a.s. zondag dub bel opgepast en weer met alle elf proberen de punten in de wacht te slepen. Het 2e elftal heeft tot op heden 3 wedstrijden gespeeld, welke al le 3 gewonnen werden. A.s. zon dag ontvangt zij om half 3 OJC 2 in Drunen. Natuurlijk zal zij dan proberen ongeslagen te blijven. In ieder geval mogen we hier dus een wedstrijd verwachten die voor de supporters die niet mee naar Best gaan. het bijwonen ze ker waard zal zijn. RKDVC 3 is er tot op heden nog niet in geslaagd tot een over winning te komen. Zondag krijgt zij om 12 uur Waspik 2 op be zoek. Of dit winst voor de DVC- ers zal betekenen, zullen we moe ten afwachten. Het 4e elftal gaat bij Heusden 3 proberen de buit te bemachti gen. Daar zal echter behoorlijk voor gespeeld moeten worden, daar de Heusdcnaren de punten zeker niet cadeau zullen geven. RKDVC 5 trekt naar 's-Bosch om daar RKJVV 3 te gaan be kampen en ook hier zal het niet meevallen om tot succes te ko men. KLEDING-VERHUUR mogelijk verkopen. De voorhoe de van de geelblauwen zal einde lijk eens moeteir laten zien dat ze nog doelpunten kan maken. Ze zal dan echter een beter gebruik van de geboden kansen moeten maken dan ze in de tot nu toe ge speelde wedstrijden gedaan heb ben. Dus jongens, alle elf voor honderd procent gewerkt en de voorhoede wat meer geschoten, dan is succes niet uitgesloten. Aanvang half drie. Het 3e elftal, dat nog steeds zonder winstpunten is, zal probe ren deze te veroveren op Helvoirt 1 dat zondag a.s. op bezoek komt. Aanvang 12 uur. Het 4e gaat naar Gcertruiden: berg om daar Right 'Oh 3 partij te geven. Een gelijk spel lijkt ons hier de beste voorspelling. Aan vang 12 uur. Het 5e gaat proberen om de £oedc weg die ze zondag j.l. is ingeslagen, te blijven bewande len. Of dit bij Herptse Boys zal lukken, is nog een vraag. Deze wedstrijd begint om half drie. R. W. B. Na een week rust gaat zondag a.s. het le elftal van Besoijen naar Den Bosch om aldaar de gast te zijn van Concordia. Het elftal van de Bosschenaren staat op het ogenblik goed ge klasseerd op de ranglijst, dank zij de mooie 5-1 overwinning op Reusel Sport j.l. zondag. RWB, dat eveneens 'n mooie plaats in de rangschikking bezet gaat dus zondag in Den Bosch zeer zeker een zware strijd tege moet. Ondanks de 6 winstpunten van RWB is het toch een feit dat de tricolores bepaald nog niet hun vorm hebben gevonden. hetzelfde élan gestreden wordt als tegen De Valk, moet in deze wedstrijd enige winst te behalen zijn. DESK 3—RKTVV 3. Aanvang 12 uur. Scheidsrech ter F. Griek, Tilburg. Het 3e bindt de strijd aan met het 3e van RKTVV en kan ook op een stevige partij rekenen, want in het verleden waren dit steeds moeilijke wedstrijden. Wij zijn benieuwd of de Des sers in staat zijn voor een over winning te zorgen. Haarsteeg 2—DESK 4. Aanvang 14.30 uur. Scheidsr.: G. ter Borg, Vught. Het 4e reist naar Haarsteeg om te proberen een beter resultaat te bereiken dan vorig jaar, toen een zeer grote nederlaag geleden wed. Vierde elftallers, tracht je haaks te houden. Berkdijk 3DESK 5. Aanvang 12 uur. Scheidsrech ter H. v. d. Flout, Tilburg. Het 5e speelt de derby bij Berkdijk en zal op haar tellen dienen te passen, willen onze jongens niet voor een verrassing komen te staan. Dessers, het zijn steeds prettige wedstrijden ge weeste dus ook nu gerust stevig, maar niet buiten het boekje. Succes. Sprang N. E. O. NEO—AZVV A.s. zaterdag speelt NEO een thuiswedstrijd en wel tegen het Vlijmen Vlijmense Boys Vlijm. Boys 1Reusel Sport 1 Zondag speelt Vlijm. Boys een thuiswedstrijd tegen Reusel Sp., een ploeg die zondag evenals de Vlijm. Boys een verrassende ne derlaag leed. Vlijmen bij GW en Reusel Sport thuis tegen Concor dia SVD. Nu zullen beide ploegen zich zondag terdege inspannen om zich te herstellen en de aan sluiting met de koplopers niet te verliezen. Daarom kan zondag in Vlijmen een spannende wedstrijd worden verwacht. Boys, doet a.s. zondag allen uw uiterste hest, want Reusel Sport is een ploeg die vanaf het begin tot het eind aan blijft houden. Supporters, zondag allen weer present om uw lavorieten aan tc moedigen, dan is succes mogelijk. Juniorenprogramma. Klasse A 2: Vlijmense Boys 1- Nieuwkuijk. Klasse A 4: BMC 2Vlijmen se Boys 2. Klasse B 2: Vlijm. Boys 2 TGG 3 Klasse 3 B: TGG 4—Vlijmen se Boys 4. Volleybal VLIJMEN Voor de hoofdklasse speelde de Vlijmense Volleybalvereni ging Ever Ready tegen de kampi oen van vorig jaar Tornado. Ever Ready hield zich kranig, maar moest met een 31 neder laag genoegen nemen. Korfbal VLIJMEN Never Down 1 Voor de hoofdklasse speelde zondag Never Down tegen SNA en verloor met 42. De Vliimen- se dames waren op het veld niet de mindere, maar SNA had iets Li. i 1 i "ir* „De Stichting voor Christelijk Buitenge woon Lager Onderwijs voor Waalwijk en Omgeving is als een rivier met twee bron nen", aldus de heer Schouten. „Voor de ene bron moeten we ons licht opsteken bij de Christelijke Scholcnbond. In de bestuurs vergadering van 2 okt. 1953 wordt besloten de heer Kuipers, hoofd van de Chr. b.l.o.- school te Gorkum, uit te nodigen om te spreken over het Blo. Deze vergadering vindt plaats op 11 november 1953. Met de heer Kuipers spreekt de heer Hancmayer. Deze laatste probeert de aanwezigen warm te krijgen voor de gedachte om debiele kinderen uit de Langstraat per auto naar Gorkum te vervoeren en daar de Chr. B.L.O.-school te doen bezoeken. In de kring van de scholcnbond vindt deze gedachte echter geen ingang. Wel is men van mening, dat pogingen moeten wor den aangewend om zelf een chr. blo-school tc stichten. Op 3 december 1953 wordt daartoe dan ook besloten. Thans is het ge- eigende moment onze aandacht aan de an dere bron te wijden. Een opkomende pijn, gevatte kou of griep zef niet door bij tijdig gebruik van de veelzijdig samengestelde nncpfrfa (Mijnhardt) Koker 90 en 60 ct Op 1 juni 1953 wordt door de kerke- raad der Ned. Herv. Gemeente van Be soijen een voorstel aangenomen van ouder ling J. Buddingh om het Breed Moderamen der Classis Heusden te verzoeken om zo mogelijk te komen tot de oprichting van een B.L. School met de Bijbel voor de Langstraat en het Land van Alténa. Op 10 december 1953 vergadert de ker- keraad der N.H. Gem. van Besoijen en vindt een samenspreking plaats met Ds. O. V. Henkei, Sekretaris van de Herv. Raad voor Kerk en School en de voorzitter van de Chr. Scholenbond van Midden Brabant. Op 9 april 1954 vergadert de kerkeraad der N.H. Gem. van Besoijen opnieuw, thans met Ds. v. d. Straaten en Dr. H. J. Smith namens het moderamen van de classis Heus den en met D. Schouten en A. v. d. Waal resp. voorzitter en secretaris van de Scho lenbond. Na breedvoerige discussies wordt besloten dat deze beide instanties gezamen lijk zullen overgaan tot het stichten van een Chr. school voor B.L.O. Op 28 april 1954 besluit het bestuur der scholenbond hieraan zijn medewerking te verlenen. Er is overeen gekomen, dat in het bestuur der stichting negen personen zullen zitting nemen, waarvan er vier worden voorgedragen door het Moderamen van de Classis Heusden en vijf door de scholen bond. Op 17 mei 1954 vindt de vergadering plaats, waarin besloten wordt over te gaan tot het oprichten van de stichting en waar in de leden van het eerste bestuur worden aangewezen. Voorts wordt de inhoud van de stichtingsakte vastgesteld. Op 31 mei 1954 wordt ten overstaan van notaris Schaap de Stichting opgericht, ter wijl genoemde notaris de desbetreffende akte opmaakt. Thans begint het eigenlijke werk om te komen tot de opening ener school. Een de putatie van het bestuur der Stichting heeft een onderhoud met b. en w. van Waalwijk, die volgaarne alle medewerking toezeggen. 10 dec. 1954 is de datum van de be schikking van de Minister van O.K.W., waarbij subsidie wordt toegezegd. Ge poogd wordt om op 1 sept. 1955 te starten met de school. Maar waar moet deze on dergebracht worden? Overleg wordt ge pleegd met de inspektcur. Het oog is ge slagen op het gebouw voor Chr. Belangen in Besoijen, omdat de kleuterschool dit kan verlaten. Er komt echter een kink in de kabel, de bouwkundige hoofdinspecteur kan deze lokalen niet goedkeuren. Dit vindt in aug. 1955 plaats. Goede raad is duur. Het Willem van Oranje College stelt twee leeg staande lokalen ter beschikking, de Chr. Lag. School stelt de bestuurskamer disponi bel, zodat ter elfder ure dit probleem is opgelost. Intussen heeft het bestuur op 23 mei 1955 de heer L. Sikkens tot hoofd be noemd en mevrouw Koster-v. d. Starre tot onderwijzeres. Op 24 juni wordt de heer O. J. Contant benoemd tot onderwijzer met ingang van 1 nov. '55. Op 1 sept. 1955 begint onze school dan met negen leerlingen. Intussen is veel werk verzet door het hoofd der school om te zorgen dat al het meubilair en de leermid delen aanwezig zijn. Ook het testen en wer ven van leerlingen vindt gestadig voortgang zodat op 31 okt. 1955 36 leerlingen aanwe zig zijn. Een kasgeldlening wordt gesloten bij de Chr. Kleuterschool van Besoijen om ons over de financiële moeilijkheden van het be gin heen te helpen. In mei 1956 is het leer lingen-aantal reeds geklommen tot 46. Het is duidelijk dat nieuwbouw op korte ter mijn niet te yerwezcüjken valt. Ook kan de gastvrijheid van het Willem van Oranje College slechts van beperkte duur zijn. Dientengevolge worden de lokalen van de oude tekenschool hoven Klein in de Sta tionsstraat gehuurd met ingang van 16 april 1956. Deze worden van gemeentewege in bruikbare staat gebracht en 1 nov. 1956 verhuist onze school naar deze lokalen. Dank zij de medewerking van de Hoofd- inspekteur wordt onze nieuwe school op het urgentieplan 1957 geplaatst. Intussen is het leerlingenaantal in 1957 tot 60 gestegen, zodat op 14 nov. 1957 en ingang van 1 mrt. 1958 de vierde leerkracht, mevr. Roosjen, benoemd kan worden. De school blijft groei en, zodat in 1958 het aantal leerlingen stijgt tot 70, om in 1960 het getal 80 te berei ken. Op 1 jan. 1960 vertrok dhr. Contant we gens benoeming tot hoofd te Breukelen. Zijn plaats werd ingenomen door de heer W. Holwcrda. Door de. genoemde voortduren de uitbreiding van het aantal leerlingen kan op 1 juli 1960 de vijfde leerkracht, mej. K. K. Jumelct in dienst treden. Nadat onze school op de urgentielijst '57 was geplaatst, was het aanvankelijk de be doeling dat de gemeente Waalwijk het schoolgebouw zou stichten. Het gemeente bestuur wees ir. Bleeker als architekt aan, die een schetsplan maakte. Dit eerste plan kon niet de nodige goedkeuring van de au toriteiten verkrijgen, zodat een tweede schetsplan moest worden gemaakt. Dit kon wel de nodige goedkeuring ver werven, zodat de plannen konden worden uitgewerkt en tot aanbesteding werd over gegaan, hetgeen in het voorjaar 1959 ge schiedde. Intussen waren enige bepalingen van de L.O. Wet ook van toepassing ver klaard op het blo., zodat de bouw formeel van onze stichting moest uitgaan. Om geen tijd te verliezen is deze bouw daarop ge schied in nauwe samenwerking tussen B. en W. van Waawlijk, de Dienst van Gemeen tewerken der Gem. Waalwijk en het be stuur van onze school". Aldus schetste de heer Schouten de totstandkoming van de school. Over het nieuwe schoolgebouw zei de heer Schouten „Dit prachtige gebouw schept de voor waarden, waarop wij het kind met minder gaven toch datgene kunnen geven, wat op een gewone lagere school onmogelijk is een praktische kennis van lezen en reke nen en schrijven, waardoor zij in staat zul len zijn zich in het volle leven te redden en aan te passen. De met zorg samenge stelde leermethoden, de met grote deskun digheid vervaardigde leermiddelen, geven de mogelijkheid deze kinderen de meest noodzakelijke kennis voor het leven bij te brengen. Zij verkrijgen hier weer zelfver trouwen en elan om de moeilijkheden te kunnen overwinnen. Het stemt ons daarom tot grote dankbaarheid dat wij voor onze kinderen uit protestantsch-christelijk milieu deze school hebben mogen tot stand bren gen." De heer Schouten plaatste de school ge heel in het teken van de vrede. Onze kin deren moeten gewezen worden op de vre de Gods, die daar is in Jezus Christus, zij moeten opgewekt worden deze vrede na te jagen en ook vrede met alle mensen te houden. Is het daarom niet passend dat wij aan deze school een naam hebben gege ven die van vrede spreekt: „Irene School". Moge in de loop der jaren op deze school van vrede gesproken worden en deze dienst baar zijn aan de vrede zoals de H. Schrift daarvan spreekt", aldus de heer Schouten, die met deze woorden de school voor ge opend verklaarde. BRUIDSJAPONNEN, BRUIDSMEISJESJAPONNEN, enz. en een ruime sortering gelegenheidskleding voor heren, naar de laatste mode. Vughterstraat 205 Tel. 34580 (na 19 uur 37491) 's-HERTOGENBOSCH

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 13