wAALwrjkse en lAnqstRAAtse couRAnt BINNEN- EN BUITENLAND lekker en gezond (fèftuidstoifatten, de mooiste f VORMING VAN EEN PROVINCIAAL RECREATIE ORGAAN NOODZAKELIJK (Wt Aeé fot&ie font de foste zaak ^\its tkifi drftVen VRIJDAG 14 OKTOBER 1960 83e JAARGANG No. 80 Dezer dagen is verschenen een rapport over de openluchtrecre atie in Noord-Brabant dat werd opgesteld door de Werkgroep Openluchtrecreatie van de Provinciale Commissie Sociaal Plan Noord-Brabant. Deze werkgroep bestond uit de heren H. J. Ver- wiel, directeur Streek-V.V.V. Brabants Centrum, voorzitter, mr. P. Kuijpers, secretaris Provinciale Commissie Sociaal Plan, secretaris, drs. J. Sagel, medewerker van het E.T.I., later ver vangen door drs. G. Cox, en drs. N. de Vries, medewerker van de Provinciale Planologische Dienst. Voor de pers was er tij dens een persconferentie welke onder voorzitterschap stond van burgemeester L. van Erp van Waspik, voorzitter van de Pro vinciale Commissie Sociaal Plan Noord-Brabant, gelegenheid om over dit plan van gedachten te wisselen. Het rapport van de werkgroep munt niet alleen uit door een voortreffelijke en toch summiere behandeling van de proble matiek der openluchtrecreatie in onze provincie, maar ook door een aantal belangrijke conclusies en suggesties en het mag om die redenen dan ook bijzonder waardevol worden geacht. BRABANTS TOERISTISCHE ACCOMODATIE MOET IN 1980 60.000 BEDDEN HEBBEN Aanleiding tot het uitbrengen van dit rapport is geweest het rapport. De Brabantse bevolking in vrije tijd en recreatie" van het Katholiek Sociaal Kerkelijk In stituut. In dit rapport ontbrak namelijk merkwaardigerwijs het zo belangrijke aspect van de vrijetijdsbesteding: de openlucht recreatie, die toch als een van de meest actuele problemen in het kader van de vrijetijdsbesteding mag worden beschouwd. Een af zonderlijke beschouwing van de openlucntrecrcatie werd op de eerste plaats noodzakelijk geacht op grond van de toenemende be tekenis der openluchtrecreatie voor de eigen bevolking in het kader van de verstedelijking en de daarmee gepaard gaande ver andering van het levenspatroon; op de tweede plaats met het oog op de zich snel ontwikkelende en Ten aanzien van het huidige in de nationale „planning" ook vastgelegde functie van Noord- Brabant als recreatiegebied voor de van elders komende mensen. De adviezen, welke in dit rap port zijn geformuleerd, beperken zich niet tot het terrein van de provinciale overheid, maar rich ten zich behalve tot de overheid, waaronder ook de gemeentelijke overheid is begrepen, tot alle in stanties in de provincie, die di rect of indirect met de openlucht- rccreate bemoeiing hebben. Als centraal thema voor haar be schouwingen heeft de werkgroep genomen de vaststelling van de recreatieve behoeften van de Brabantse bevolking. Bij de ana lysering van deze behoeften en liij het formuleren van adviezen en suggesties is slechts zijdelings ingegaan op technische en ruim telijke vraagstukken. Ook de georganiseerde sportbeoefening komt in 't rapport niet ter spra ke, omdat een afzonderlijk rap port hierover binnenkort 't licht zal zien. Huidige situatie Met betrekking tot de ontwik keling van het recreatiepatroon in Noord-Brabant stelt het rap port dat de vrijetijdsbesteding vóór de tweede wereldoorlog geen zelfstandig element vormde in het maatschappelijk patroon. In het algemeen was er vooral op het platteland weinig of geen vrije tijd. Men werkte op 't ritme van de seizoenen en richtte zich daarbij geheel naar de eisen van bedrijf en ambacht en nam al leen vrije tijd, wanneer produk- tie-omstandigheden dit toelieten of wanneer sociale of godsdien stige verplichtingen dit noodza kelijk maakten. De besteding van de vrije tijd droeg een sterk tra ditioneel karakter en was gebon den aan vaste gewoonten en ge bruiken. Arbeid en vrije tijd wa ren in dit patroon onderling ver weven en vloeiden eigenlijk on gemerkt in elkaar over. De hierin na de tweede wereld oorlog ingetreden verandering is vooral op het platteland snel ge gaan. Door industrievestiging en geografische ontsluiting is het datteland onder de invloed van et stedelijke levensklimaat ge komen. Déze ontwikkeling ver oorzaakt in verschillende platte landsgemeenten een ontbinding van de oude homogeniteit van 't levenspatroon, ook ten aanzien van de vrijetijdsbesteding, waar door deze zich uit het totale le- recreatiepatroon merkt het rap port op dat in de provincie Nrd.- Brabant over het algemeen nog van de recreatieve uitrusting. Sommige gemeentebesturen zijn op dit punt zeer actief, maar het Kon geen eten meor zien in 't vaste vooruitzicht van 'n nieuwe aanval laaiend brandend maagzuur. Tot Kennies uitkomst brachten. Rennies doven de hevigste zuurbrand in enkele seconden op volkomen natuurlijke wijze. Door hun weldadige samenstelling neutraliseren ze alle overtollig maagzuur volkomen. Uw omgeving heeft er geen weet van dat U Rennies neemt, want water of zo komt er niet aan te pas. Gewoon maar laten smelten op Uw tong! Haal vandaag nog 'n pak Rennies bij Uw Apotheker of Drogist. creatie. De recreatieve belangen zullen een plaats moeten vinden in het geheel van de ruimtelijke ordening in de provincie. .Een provinciaal streekplan en régio nale struktuurplannen zijn hier voor de aangewezen kanalen, al dus het rapport. Uit een oogpunt van recreatie is de opstelling van dergelijke plannen, welke het ka rakter dragen van bestemmings plannen, bijzonder urgent te ach ten. Op gemeentelijk niveau al leen is het onmogelijk tot een harmonisch beleid te komen ten aanzien van een taak als de open luchtrecreatie welke in haar ruimtelijke aspecten een boven- AFRIKAANSE STUDENTEN WALGEN VAN SOVJET-REGIME Open brief aan Hammarskjöld en staatshoofden van Afrika Drie Afrikaanse studenten van de universiteit van Moskou heb ben een open brief gestuurd aan de hoofden van alle Afrikaanse regeringen, waarin zij zich er over beklagen tijdens hun studie tijd in de Sovjet-Unie voortdu- gemeentelijk karakter draagt, rend te hebben bloot gestaan aan Regionale planning, aldus 't rap- 1 j—*— een zekere achterstand bestaat wat de deelname betreft aan nieuwere recreatievormen en -ac tiviteiten (jeugdherbergen, tent kamperen, kampeerhuisjes e.d.). In het rapport wordt overigens wel de indruk geformuleerd dat de provincie bezig is de nog steeds aanwezige achterstand wat de nieuwe recreatievormen betreft in versneld tempo in te halen. Na een algemene situatieteke ning gaat het rapport in het eer- I ste deel uitvoerig in op het recre atiepatroon in en rond de vier grote steden Den Bosch, Eindho ven, Tilburg en Breda, terwijl daarnaast ook aandacht wordt gewijd aan de kleine steden, het platteland, de boeren, de indus- triearbeiders en ten slotte aan dag- en weekendrecreatie en aan de vakantiebesteding. Suggesties en adviezen Het tweede deel van het rap- jort is gewijd aan de formulering van een aantal belangrijke en waardevolle suggesties, adviezen en conclusies, die vooral grote betekenis krijgen tegen de ach tergrond van de grote taak welke Noord-Brabant in de nabije toe komst in het moderne en zich snel verbreidende recreatiepa troon te vervullen zal krijgen. Om deze taak te kunnen vervul len, zal Noord-Brabant in 1980 moeten kunnen beschikken over een toeristische accomodatie van 00.000 bedden, aldus de heer H. Verwiel, directeur van 't Streek- V.V.V. Brabants Centrum. Mo menteel omvat deze accomodat- tie 20.000 bedden, zodat er de eerstkomende 20 jaar nog heel wat gerealiseerd zal moeten wor den. De kosten van deze uitbouw tot 00.000 bedden worden op 80 miljoen gulden geschat, waarte genover echter jaarlijks 25 a 30 miljoen gulden aan revenuan staan. In meerdere opzichten, aldus het rapport, zijn tekorten aan wijsbaar in de recreatieve uitrus ting van de provincie; verder be hoeft een belangrijk deel van de bestaande outillage uitbreiding en vernieuwing, terwijl tenslotte algemene maatregelen nodig zijn om de gewenste ontwikkeling van de openluchtrecreatie in de provincie mogelijk te maken. Plaatselijk initiatief Allerwege in de provincie blij ken zich plaatselijke initiatieven te ontwikkelen welke gericht zijn op verbetering en uitbreiding particulier initiatief blijkt hier bij nogal eens achter te blijven en het rapport beschouwt een grotere belangstelling van parti culiere zijde dan ook als wense lijk. Van de gemeentebesturen moet hierbij een stimulerende werking uitgaan. Het rapport merkt hierbij op dat de overheid het geheel van recreatiebelangen in het oog dient te houden, waar bij het wenselijk is dat zij andere sectoren van haar beleid hierop tracht af te stemmen. Als voor- port, is daarom te beschouwen als een essentiële voorwaarde voor een geïntegreerd recreatie gebied. Een provinciaal orgaan zou volgens het rapport samen gesteld moeten zijn jiit vertegen woordigers van overheid en par ticuliere organisaties, met een coördinerende taak ten aanzien van de verschillende bij de open luchtrecreatie betrokken belan- gensectoren en uitgerust met grote bevoegdheid op het stuk van het provinciaal beleid. Ook de voorlichting en de menings vorm zou een belangrijke taak van het orgaan moeten zijn. Ontsluiting Met betrekking tot de open stelling van terreinen voor het publiek merkt het rapport op dat de situatie in Noord-Brabant bij- beeld wijst het rapport hier op het woningbouwbeleid. In vele plattelands-gemeenten worden momenteel door bungalow- en villabouw grote terreinen aan de recreatie onttrokken. Vooral de grote trek naar buiten vanuit de grote steden leidt hier tot allerlei ongunsige situaties, welke ook in hoge mate strijdig zijn met de eisen van een behoorlijk ruimte- lijn beleid. Streekorganen De vraag rijst, aldus het rap port, of het niet wenselijk is voor de behartiging van de recreatie- belangen op regionaal niveau een bepaalde structuur te scheppen. Elders gebeurt dit reeds in de vorm van recreatieschappen, die zich richten op de coördinatie en afstemming van het recreatiebe- leid in een bepaald gebied. Der gelijke organen ontbreken tot nu toe in Noord-Brabant. Ook doet zich volgens het rapport steeds duidelijker de behoefte gevoelen aan intergemeentelijke samen werking tussen de stad en de om liggende plattelandsgemeenten, omdat de uitrusting van de re creatiegebieden steeds hogere fi nanciële eisen stelt, welke prak tisch alleen door de betrokken plattelandsgemeenten moeten ge dragen worden, terwijl de stede lijke recreanten in feite hiervan profiteren. Provinciaal beleid In het kader van de ruimtelij ke en sociaal-economische ont wikkeling van de provincie is een duidelijke planning nodig met betrekkin? tot de openluchtre- zonder gunstig is te noemen. Slechts 12 van de recreatiege bieden is afgesloten voor het pu bliek; 70 is vrij en 18 is be perkt toegankelijk. Toch zijn er enkele gebieden waar de situatie in dit opzicht minder gunstig is en verdere ontsluiting is hier dan ook gewenst te achten, hoe wel deze gerust beperkt mag blij ven, omdat openstelling zonder meer van een aantal fraaie na tuurgebieden tot onherstelbare schade zou kunnen leiden. Ten aanzien van de bescher ming van het landschapsschoon wijst het rapport op de egalisa- tiedrang van ruilverkavelingen en andere cultuurteclhnische wer ken. Hoewel bij deze werken steeds meer aandacht wordt ge schonken aan 'n behoorlijke land schappelijke verzorging, blijft het gevaar toch bestaan dat re creatief waardevolle gebieden aan rationalisatie van de land- bouwhuishouding ten offer val len, hetgeen moet worden voor komen' door in een vroeg stadi um de belangen van landbouw en recreatie in een gecoördineerd verband te benaderen. Technische ontsluiting van het landschap is een zeer belangrijke voorwaarde voor de recreatie en het rapport wijst hierbij op een sluitend net van rijwielpaden, bewegwijzering, parkeer- en pic- nicplaatsen en andere technische voorzieningen. Twee belangrijke vraagstuk ken welke met de ontwikkeling van de vakantierecreatie samen hangen zijn: de jeugdherbergen en de gezinsvakantie. Met betrek king tot de jeugdherbergen merkt het rapport op dat de accomoda- rassendiscriminatie en dreige menten. Zij hebben dit „Sovjet-koloni- alisme" aan de kaak willen stel len voordat premier Kroesjef zijn rede tot de Ver. Naties houdt. Op een persconferentie te Frankfurt verklaarden zii, dat zij en tien tallen andere Afrikaanse studen ten, walgend van de communisti sche druk, Moskou verlaten heb ben. De drie studenten zijn Theo- philus Okonkwo, 28 jaar, van Ni geria, secretaris van het bestuur der Afrikaanse studentenunie in de Sovjet-Unie, Andrew N. Amar van Oeganda en Michel Ayih, 28, van Togo. Allen waren medische studen ten en de laatste drie jaar wer den zij uitgenodigd in Moskou te studeren. „We zijn weggegaan en an deren gaan nog weg wegens de voortdurende discriminatie, de dreigementen, de beperkingen van onze vrijheid en zelfs wreed heden", aldus dit drietal. „Studenten van heel Afrika en het Nabije Oosten constateren in Moskou, dat zij alleen maar ge bruikt worden als agenten van de machtspolitiek der Sovjet-Unie. Het vorig jaar zijn er 150 studen ten vertrokken voor hun tijd om was. Dit jaar gaan er opnieuw tientallen weg of ze zijn al ver trokken, walgend en teleurge steld". Het drietal deelde aan de pers afschriften uit van de open brief die zij ook aan secretaris-gene raal Hammarskjöld van de Ver. Naties hebben gestuurd. De studenten vertelden dat zij optreden voor een „meerderheid" van de 75 a 90 Afrikaanse stu denten, die nog aan de universi teit van Moskou studeren. Zii beweerden dat studenten uit Algiers, Kameroen, Kongo, Ghana, Guinee, Kenia, Maili, Ma rokko, Nigeria, de Soedan, Togo, renspatroon begint los te maken •n een eigen zelfstandige beteke- v en een eigen nis te verwerven. tie in vele huizen van de K.V.C. (Katholieke Vakantiecentrale) te bescheiden is en dat ook de (vrij willige) leiding dikwijls te wen sen overlaat. Een ander bezwaar tegen de K.V.C. is, dat de met de K.V.C. geleëerde buitenlandse zen zeer gering in aantal zijn, waardoor het lidmaatschap op basis van wederkerigheid veel minder mogelijkheden biedt dan het lidmaatschap van de Neder landse Jeugdherbergencentrale. De samenstellers van het rapport zijn dan ook van mening dat de K.V.C. dient te streven naar een aan de eisen des tijds en aan de verlangens van de jeugd aange paste uitrusting van de beschik bare accomodatie, die op meer dere punten dringend verbete ring behoeft. Ook verdient het aanbeveling voorzieningen te treffen op het gebied van de lei ding van de vakantietehuizen, waarbij gedacht wordt aan de in schakeling van beroepskrachten. Ten slotte pleit het rapport voor doorvoering in het gehele land van de gedachte van coëducatie in de huizen van de K.V.C. Met betrekking tot de vakan tiebesteding van de arbeiders constateert het rapport dat fi nanciële omstandigheden 'n ern stige belemmering vormen voor de gezinsvakantie buitenshuis. Vooral het ontbreken van een behoorlijke, binnen het financië le bereik van de arbeider liggen de vakantieaccomodatie vormt hierbij een belangrijke handicap. Het rapport dringt er dan ook op aan dat in de provincie het initi atief genomen wordt om tot de stichting van een eenvoudig ge zinsvakantie-oord te komen, dat niet gebonden zou moeten zijn aan politieke- of vakantieorgani saties. Vakanliecentra in be drijfsverband worden evenmin een gelukkige oplossing geacht. De voorkeur moet volgens het rapport uitgaan naar een brede opzet, los van specifieke bedrijfs- of organisatiebindingen, hetgeen overigens niet wil zeggen dat een commerciële opzet geprefereerd zou moeten worden. Gedacht moet worden aan een initiatief van de standsorganisaties van werkgevers en werknemers even tueel tezamen met de organisa ties op het gebied van de geeste lijke volksgezondheid en dciopen- luchtrecreatie. Tunis, de Ver. Arabische Repu bliek en Oeganda onlangs in ge heime vergadering te (Moskou waren bijeengekomen en hun, de drie studenten, gemachtigd had den, „om onze zaak tegen het communisme uiteen te zetten als wij hier in het Westen aangeko men zijn". „Er is vrijwel geen enkele bui tenlandse student aldus staat in de brief aan Hammarskjöld te lezen, „die niet te maken heeft gehad met de intransigentie van het Sovjet-bestuur. Studenten uit Ghana en Kameroen ontvingen brieven met bedreigingen en be ledigingen van Russische studen ten... een student uit Somaliland kreeg ruzie met een communisti sche student op een feestje. Hij werd de trap afgebracht, waar geen licht was en bewusteloos geslagen." De brief van de drie studenten waarschuwt de Afrikaanse rege ringen om op hun hoede le zijn voor Sovjet-infiltratie. „De Sovjet-vriendschap voor Afrika is zuivere propaganda, waaraan elke oprechtheid en waarachtigheid ontbreekt." „Als Sovjet-leiders zich aan de wereld voordoen als de kampioe nen van het onderdrukte Afrika, terwijl zij in hun eigen land en in de satellietlanden miljoenen on derdrukken, is dat de ergste hy pocrisie die denkbaar is." WEER DUBBELE MOORD IN LIMOGES Zeven doden in vyf maanden Een dubbele moord in 't cen trum van Limoges heeft de be volking, die sinds enkele maan den in angst voor de „vrijdag- moordenaar" leeft, nieuwe schrik aangejaagd. Sinds 20 mei zijn in de omgeving van deze stad van ongeveer 100.000 inwoners zeven bijzonder wrede en woeste moor den gepleegd, meest op betrekke lijk eenzaam wonende mensen, die over een spaarcentje beschik ten. De jongste slachtoffers van „l'assassin du vendredi" zijn een oude man en een vrouw die te genover het station van Limoges een café'tje dreven. De moorde naar moet donderdagavond laat, mogelijk vrijdagochtend vroeg, als klant zijn binnengekomen. Na een worsteling heeft hij beide mensen de keel afgesneden, het huis overhoop gehaald en de spaargelden meegenomen. Het eerste slachtoffer, een be jaarde boer uit Saint-Laurent- Les Eglises, moet de moordenaar hebben gekend. Op de ochtend van de 21ste mei vond men al thans twee gebruikte glazen in de kamer waar de boer zijn ge heimzinnige bezoeker heeft ont- vangen. Het gehele huis was overhoop gehaald en een hedrag van 1500 nieuwe franken bleek te zijn verdwenen. Een maand later werd in een dorpje in de omgeving van Li moges een alleenwonende man op leeftijd met bijlslagen ver moord. Midden juli werden een 80-jarige vrouw en haar zwak zinnige dochter op dezelfde wijze van het leven beroofd. Tenslotte werd op 9 september in St. Bra bant het lijk van een 87-jarige doodgeknuppelde vrouw gevon den. Het weinige geld dat zij be zat had de moordenaar meegeno men. TWAALFJARIGE JONGEN VERMOORD In een riool te Crainhem bij Brussel is het lijkje van de 12 jaar oude Roland Decoster ge vonden, nadat zijn moeder de po litie meegedeeld had dat zij een telefoontje gekregen had dat haar zoontje ontvoerd was. Hij was rond het middaguur op zijn rode fiets van huis ge gaan om een brief die hij van 'n winkelier gekregen had, bij een meisje te bezorgen. Kort na drie uur kreeg zijn moeder de vrouw van een sla ger 't telefoontje. De man zei, dat de jongen ontvoerd was maar hij sprak niet óver een losprijs. De politie doorzocht de bossen in de omgeving en ontbood verster kingen uit Brussel. Zij vonden het lijkje van de jongen, nadat de fiets gevonden was bij de plaats, waar hij het meisje gesproken had. Bij de fiets werden sporen bloed gevon den, evenals op de deksel van de riolering. De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal f 2.85 f 3.10 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878. Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 04160 -2621 KaatsheuvelDr. van Bcurdenstraat 8 Tel. 04167 2002. Telegram-adres „Echo" Rappori Werkgroep Openluchtrecreatie Vooral behoefte aan vakantiecentra voor minder draagkrachtigen MARKI 25 VHERIOGENBOSCH 19 cent per rol Als knelpunten in het hui dige rekreatiepatroon gelden: verbetering van de uit rusting voor gezinsdag- rekreatie uitbreiding van rekrea- tieve natuurbaden en watersportgelegenheden, ontsluiting van de rekre- atiegebieden en behoeve van de bevolkingscentra. *■*«3«ar--. HARKT 17>HERTQGENBOSCH

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1