wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt DAG HAMMARSKJOELD? FILMJOURNAAL Katholiek sociaal program Gezondheid KAATSHEUVEL Luxor B^usis Sacrum B PRISMA VAN LANSCHOT BANKBOEKJES Harmonie Apollo besluit festiviteiten met groot nationaal „De Efteling" concours in Last van zenuwen? WIE IS VRIJDAG 14 OKTOBER 1960 83e JAARGANG No. 80 Als men Dag Hainjnarskjoeld, de geboren Zweed, de secretaris generaal van de Verenigde Na ties, ziet met zijn schuin aflopen de schouders, zijn zacht blauwe ogen en zijn aristocratisch voor komen, kan men de ijzeren wil en de ontzettende werkkracht van deze man niet vermoeden. Hij heeft zijn bureau op de 38ste verdieping van het glazen UNO- gebouw in New York. Hij heeft een huis met 18 kamers in Park Avenue en verder bezit hij nog 'n landgoed in de omgeving van New York, waar hij gewoonlijk de zaterdag* en de zondag door brengt met het lezen van boeken. Bij voorkeur slijt deze 55-jarige vrijgezel zijn vrije tijd met het le zen van Proust, Joyce, Rilke en Elliott, maar ook is hij een groot bewonderaar van de moderne stroming in de Franse schilder kunst. Voor zijn huis met 18 kamers en zijn landgoed, dat omzoomd wordt door prachtige parken, heeft de secretaris-generaal van de UNO in de laatste maanden geen tijd gehad. De Kongolese kwestie, een intrigerende Sovjet- Unie, ontevreden Belgen en het Afro-Aziatisch blok hebben hem handenvol werk bezorgd. Dit be tekent dat hij in de maanden juli en augustus niet meer dan 4 uur per nacht geslapen heeft. Van verschillende kanten werd hij be ticht van partijdigheid. De Bel gen vonden zijn houding tegen over het militair optreden in de Kongo niet geslaagd, maar ook de Sovjet-unie in de persoon van mijnheer K. heeft al de gal waar over hij beschikt, uitgespuwd over het hoofd van deze UNO- ambtenaar. Onder al deze aan vallen blijft hij ijsclijk kalm en daarentegen volstrekt onpartij dig. Zijn houding werd voor een groot gedeelte ingegeven door zijn wens om het vertrouwen van alle blokken te winnen. Dat hij ilit-vertrouwen bezit, zelfs van de kant van het Afro-Aziatische blok, bewijst de aktieve steun die hem nu ten deel is gevallen in de UNO. Want ook het Afro-Aziati- sche blok, dat zich maar al te graag door de communistische propaganda in slaap laat wiegen, heeft Nikita Kroesjef in de kou laten staan. zDeze' keer is Dag Hammars- kjoeld wel bijzonder tactisch op getreden, zodat hem van geen enkele kant partijdigheid voor de voeten geworpen kon worden. Vroeger heeft men zich wel ver wonderd over zijn houding. Wie herinnert zich niet het begrip en het geduld, dat hij getoond heeft in de tijd van 't communistische ingrijpen in Hongarije. Daarente gen was hij onverbiddellijk ten opzichte van de Frans-Engelse invasie in Egypte. Dit heeft in verschillende landen nogal wat kwaad bloed gezet, maar hij heeft er in ieder geval mee bereikt dat de Sovjet-Unie zonder enig enthousiasme overigens in stemde met een tweede ambtspe riode van de huidige secretaris generaal. In 1953 was hij tot opvolger benoemd van Trygve Lie, die ten tijde van de Koreaanse oorlog zijn prestige op het spel had ge zet om zijn steun te geven aan 't optreden van de Verenigde Na ties in Korea. Daarvoor was Hammarskjoeld buiten Zweden nog een onbekende figuur, zelfs zo dat verscheidene afgevaardig den van de V.N. zijn naam niet feilloos konden schrijven. Maar in zijn vaderland, dat reeds 146 jaar zijn onafhankelijkheid wist te bewaren, had hij al heel wat belangrijke functies bekleed. Hij stamt uit een adellijk geslacht, dat Zweden op hoge functies ge diend heeft. Tijdens de eerste wereldoorlog was zijn vader eer ste minister. Wat lag dus meer in de lijn van de verwachtingen, dat ook de jonge Dag een politieke loopbaan zou kiezen. Na z'n pro motie tot doctor in de rechten en de economie, was hij achtereen volgens lector aan de Stockholmt- se universiteit, secretaris-gene raal van het Ministerie van Fi nanciën, commissaris van de Na tionale Bank, minister zonder portefeuille en staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. De kroon op zijn werk vormt nu zijn ambtelijke loopbaan bij de UNO, wat ook betekent dat hij de best betaalde ambtenaar ter wereld is. Zijn jaarsalaris is on geveer 200.000 gulden. Als groot ste bedreiging voor de vrede ziet hij de tegenstelling tussen de voorspoed van sommigen en de armoede van velen. Om dit pro bleem te helpen oplossen, wil hij zeker nog tot 1963 „de onmoge lijkste job ter wereld" blijven uitoefenen, wat voor de wereld van groot belang is. Hij is een hard werker, een onbevooroor deeld bemiddelaar. dreiging enterreur. De hoofdrol- Keith als rechter Fremont en door Dick Foran als vakbonds leider Blane. Een boeiend verhaal, dat met veel vaart werd verfilmd. Maandag en dinsdag. Toegang 18 jaar. Woensdag geen voorstelling. „AGI MURAD, DE WITTE DÜIVEL" Dit spectaculaire verhaal vol avontuurlijke belevenissen speelt zich af in het jaar 185U en be handelt de strijd tussen de troe pen van Tsaar Nicolaas I en op standige Kaukasische rebellen onder leiding van Shemil. Hoofd- liguur in deze geschiedenis is Agi Murad, een van de dapperste krijgslieden van Shemil. Agi Mu rad (Steve Reeves) volbrengt een zeer gevaarlijke opdracht, maar haalt zich daardoor nog meer de haat op de hals van zijn rivaal Akmet Khan, die niet alleen de macht in handen wil krijgen, maar ook wil huwen met de knappe Saltanet (Georgia Moll), die aan Murad als bruid is toe gewezen. Akmet weet het spel zo te spelen dat Murad in ongenade valt. Murad vlucht met Saltanet de bossen in, maar wordt daar door Russische soldaten overval len. In een moedig gevecht geeft hij Saltanet de gelegenheid te ontvluchten, maar wordt zelf ge vangen genomen. Hij weet echter te ontvluchten en Akmet, die in middels een greep naar de macht heeft gedaan, te overwinnen. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang 14 jaar. „LILLI EN DE GANGSTERS" Deze Lilli (Ann Smyrner) is niet alleen bijzonder charmant, zij is ook een meisje dat niet voor één gat gevangen zit. Zij be heerst het jiu-jitsu tot in de per fectie en schiet even gemakkelijk links- als rechtshandig. Zij is als reporter aan een krant verbon den en komt als zodanig op het spoor van een bende gangsters, die zich bezig houden met het vervaardigen van valse dollarbil jetten. Bij haar pogingen om de bende te ontmaskeren beleeft zij talloze opwindende en hachelijke avonturen, maar ten slotte is het toch het „zwakke" geslacht dat aan het langste eind trekt. Een amusante, opwindende en ook wel pikante film, waarmee men zich uitstekend zal amuse ren. Maandag en woensdag. Toegang 18 jaar. „ON THE BEACH" Het filmverhaal dat regisseur Stanley Kramer naar Nevil Shu- te's roman „On the beach" com poneerde rnod de totale onder gang van de wereld door de EVIan van die klok... atoomoorlog, mag dan wat tè hy pothetisch en wat te zeer op het onwaarschijnlijke gericht zijn, dit neemt toch niet weg dat de film „On the beach" een beklemmen de waarschuwing is aan de mens van vandaag om niet de krachten te ontketenen die hem naar zijn ondergang kunnen voeren. En daarbij mag dan eigenlijk de vraag of het wel allemaal zo zal gebeuren, van secundaire aard zijn. Het filmverhaal vangt aan op een ochtend in januari 1964 wan neer de Amerikaanse atoomon- derzeeër Sawfish onder comman do van Dwight Towers (Gregory Peck) de haven van Melbourne binjien loopt. Een atoomoorlog heeft het noordelijk halfrond, Afrika en Zuid-Amerika getrof fen en alle leven vernietigd. Aus tralië is voorlopig gespaard ge bleven, maar over enkele maan den zal de heersende radio-acti viteit ook daar alle leven vernie tigd hebben. In Melbourne maakt Towers kennis inct het leven on der de doem van de dreigende on dergang. Daar zijn de atoomge leerde Julian Osborne (Fred As- taire) en Moira Davidson (Ava Gardner) en de jonge luitenant Peter Holmes (Anthony Per kins), die getrouwd is met Mary (Donna Anderson), die zich ver zet tegen het onwerkelijke lot dat haar huwelijk en haar baby bedreigen. Voor allen is het lot onontkoombaar. Moira, die een onbevredigend en leeg leven ach ter zich heeft, beleeft haar korte romance met Towers. Osborne wint nog een autorace en Peter en Mary Holmes vinden tenslotte de vrede in het besef dat zij al thans de kans hebben gehad om gelukkig te zijn. Als alle straten en pleinen tenslotte verlaten zijn hangt daar alleen nog het span doek van het Leger des Heils met de woorden „There is still time, brother". Een aangrijpend filmwerk met meesterhand geregisseerd, dat u zich niet moet laten ontgaan. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang 18 jaar. De eerste voorstelling vangt zondag om 5.30 uur aan. „JAKHALZEN DER ONDER WERELD" Deze keiharde film werd ver vaardigd naar het boek „Chicago Confidential", dat werd geschre: ven door twee journalisten en zij heeft tot onderwerp de corruptie in de vakbonden, die onder lei ding dreigen te komen van gang sters. De film geeft een overtui gend en indringend beeld van de meedogenloze wijze waarmee de gangsters in Amerika te werk gaan. Lastige getuigen worden zonder pardon vermoord en de rest wordt klaargespeeld met be- „WELVAART, WELZIJN EN GELUK" De maximum inleg van f 25.000,- is verhoogd tot Geen koersrisico Gemakkelijk beschikbaar - Geen kosten. Storten en opnemen kunt U aan onze kas, maar ook heel eenvoudig via de giro. Vraag onze folder „Bankboekjes". BANKIERS -HERTOGENBOSCH, H. Steenweg 27-31, Telefoon 22321 EINDHOVENKeizersgracht 17,Telefoon 27442 TILBURGStationstraat 17, Telefoon 30300 Herengracht 199—201, Telefoon 020-240119 WAARSCHUWING TEGEN VERZUILING EN TEGEN ISOLEMENT Na een studie van vele jaren zijn vorige week de drie eerste afdelingen (in twee boeken) van het Katholiek Sociaal Program „Welvaart, welzijn en geluk" verschenen. Een delegatie van de Katholieke Raad van Overleg, waarin grote katholieke stands organisaties samenwerken, heeft beide eerste delen in de aartsbis schoppelijke woning te Utrecht overhandigd aan kardinaal dr. li. J. Alfrink. Ook zijn exemplaren aangeboden aan minister-presi dent dr. J. de Quay en aan de pauselijke internuntius in Neder land, mgr. G. Beltrami. Prof. Albregts bracht in een kort woord de moeilijke voorge schiedenis in herinnering en wees er op, dat het Katholiek Sociaal Program niet de katholieke visie is, maar een katholieke visie op de maatschappij. Hij zei tot dc kardinaal: „Wij zijn gelukkig u dit te mogen aanbieden. Het is een werk dat van betekenis is voor het gehele Nederlandse volk en waarvoor ook bij de protes tanten grote belangstelling be staat." Kardinaal Alfrink zei in zijn dankwoord: „Het is een verheu gend teken, dat de wens, die het episcopaat heeft geuit in 't man dement van 1954, direct zulk een weerklank heeft gevonden. „Maar", zo voegde hij er aan toe, misschien was u er niet zo vlot aan begonnen, wanneer u te voren had geweten hoe moeilijk de geboorte van dit geesteskind zou verlopen". De kardinaal toonde zich ge lukkig met het feit, dat het pro gram als een katholieke visie wordt gepresenteerd en niet als de katholieke visie. „De katholie ke visie zou te veel modificatie vereisen. Het program laat aldus ruimte voor een andere katholie ke visie, welke evenzeer denk baar is". „Vooral in de moderne tijd", zo zei kardinaal Alfrink, „moet men geen verplichte visie presenteren op het terrein waar de Kerk vrijheid laat". Een concreet program is „Wel vaart, Welzijn en Geluk" niet ge worden: dr. Veldkamp en dr. Ponsioen wijzen er nadrukkelijk op, dat dit in de omstreeks 195/ gewijzigde opzet van het werk bewust uitgesloten is. Niettemin worden er in de rond vijl honderd pagina's welke de eerste afleve ringen bevatten, een aantal be langrijke conclusies getrokken en diverse adviezen gegeven, die waarschijnlijk in de naaste toe komst van grote invloed zullen zijn op de ontwikkeling in de ka tholieke organisaties, zelfs op de verhouding van het katholieke volksdeel in Nederland ten op zichte van zijn medeburgers. Hoewel het bestaanrccht van eigen katholieke organisaties niet in twijfel wordt getrokken en duidelijk wordt gesteld dat deze ook in de gegeven omstandighe- voor Baby en kennis voor Moeder, dit alles in een BABYSET den op menig terrein noodzake lijk kunnen zijn, wordt zowel uit principiële overwegingen als op praktische gronden tegen de risi co's gewaarschuwd, welke „ver zuiling" voor het christendom en voor de gehele gemeenschap met zich meebrengt. Heel concreet wordt daarnaast gepleit voor het handhaven van kleine kernen en voldoende ruim te voor de mens om zich indivi dueel te kunnen blijven bewegen naast het sterk-uitgebreide orga nisatieleven, dat ook in Neder land de massificatie beangstigen de vormen heeft gegeven. Gepleit wordt in dit verband onder meer voor een betere ge zinspolitiek, voor herwaardering van de plaats van de arbeider in de onderneming en niet in de laatste plaats voor betere kansen om als actief kerkvolk mede te helpen aan liet volbrengen van Christus' opdracht in de wereld. Geconstateerd wordt dat ze ker in het sociale vlak het or ganisatiewezen in Nederland voor verbetering vatbaar is. Dc katholieke organisaties krijgen dan ook het advies hun eigen werkterrein en doelstelling nog eens onder de loep te nemen en, zo mogelijk door een gezamenlij ke studie, dringend gewenste ver beteringen mogelijk te maken. Zeer beslist wordt gewaarschuwd tegen een gedragslijn welke zou leiden tot een isolement van de katholieke bevolkingsgroep. Nadat de Kon. Erk. Harmonie Apollo de jubileumfeesten ter ge legenheid van haar 75-jarig bestaan in het voorjaar had ingezet met een druk bezocht solistenconcours, om dit tijdens de afgelopen zomer te laten volgen door een groots opge zet en uitstekend geslaagd festival, waarvan heel Kaatsheuvel en om geving heeft kunnen meegenieten, gaat zij deze reeks van muzikale en andere evenementen besluiten met een federatief muziekconcours. Daarmee gaat het jubilerende Apollo, zoals voorzitter A. L. Ver vers het in zijn voorwoord in het uitstekend verzorgd programma boekje uitdrukt, „een magnifiek sluitstuk plaatsen bij het monument ter herinnering aan het stichtings jaar van ons korps". Dit concours, dat gegeven wordt onder auspiciën van de Kon. Ned. Federatie van Harmonie- en Fan faregezelschappen, belooft inder daad een waardig sluitstuk te wor den. Was de oorspronkelijke opzet twee dagen aan deze muziekwed- strijd te besteden, het groot, we mo gen gerust zeggen het abnormaal groot aantal inschrijvingen nood zaakte de federatie aan Apollo het verzoek te doen aan deze twee da gen nog een derde toe te voegen, waaraan overigens volgaarne werd voldaan. Apollo geniet hiermee de eer het grootste concours, sinds de federatie 50 jaar geleden werd op gericht, te mogen huisvesten. Niet minder dan 38 harmonie- en fan faregezelschappen zullen zich op zaterdag 15, zondag 16 en zondag 23 oktober in de bovenzaal van 't res taurant van het Natuurpark „de Ef teling" presenteren om de hoogste erepalm mee naar huis te nemen. Van deze 38 zijn er maar liefst 14 welke in de vaandel-afdeling uitko men. Ongetwijfeld een bewijs, dat 't concours niet alleen kwantitatief, maar ook kwalitatief op een bijzon der hoog peil zal staan. Doordat in verband met het groot aantal deelnemers ook de avonden voor de concertwedstrijd gereser veerd zijn, is het niet mogelijk ge bleken, zulks in tegenstelling met 't vrij veel voorkomende gebruik, de concoursdagen met een concert door een gerenommeerd korps af te slui ten. Reeds om 10 uur zaterdagmorgen zal het concours door de edelachtb. heer burgemeester van Loonopzand, Mr. R. J. Th. v. d. Heijden, officieel worden geopend. Onmiddellijk daar na nemen de wedstrijden een aan vang. Dit vroege tijdstip is noodza kelijk gebleken, omdat op deze dag alleen al 16 korpsen zullen optre- den. Het programma van deze dag is als volgt: Tamboerwedstrijd 1. Tamboerkorps harm. ver. „La Bona Futura", Poortugaal, 2e afd. Stilstaande mars: Constantin mar sen, S. Egberts. Lopende mars: In festive Mood, G. H. Boedijn. Concertwedstrijd Sectie fanfare: 2. Heusdens Jeugdfanfare, 3e af deling. Verpl. nummer: Con Amore, S. P. v. Leeuwen. Keuzewerk: Suite Jeunesse, H. Jakma. Sectie harmonie: 3. Harmonie Volharding, Dintel- oord, 2e afd. Verplicht werk: Pro Juvénis, Suite, J. Jourquin. Keuze- werk; Marie Henriëtte, ouv., L. Montagne. 4. Harm. Ver. La Bona Futura, Poortugaal, 2e afd. Verplicht werk en keuzewerk: als voren. Sectie fanfare: 5. Muz. Ver. Wilhelmina, Maas dam, le afd. Verplicht werk: A Youth Suite op. 160, G. H. Boedijn. Keuzewerk; Three Little Pictures, J. Harvey. 6. Muz. Ver. Apollo, Brouwers haven, le afd. Verplicht werk en keuzewerk: als voren. Sectie harmonie: 7. Muz. Ver. Concordia, Baren- drecht, le afd. Verplicht werk: Sui te Poétique, A. Thiry. Keuzewerk: Symphonie in één beweging, L. E. Jadin - Molenaar. Sectie fanfare: 8. Kon. Erk. Fanfare Concordia, Hoge Zwaluwe, afd. Uitm. Verplicht werk: Petite Suite de Ballet, Eric Ball. Keuzewerk: Maskerade, fant. ouv., G. H. Boedijn. Sectie harmonie: 9. Kon. Harm. De Bazuin, Gorin- chem, afd. Uitm. Verplicht werk: Oud-Nederlandse Dansen, J. Rönt gen. Keuzewerk: Sinfonia nr. 6, G. Torelli. 10. Harm. Gez. De Biesbosch, Dordrecht, afd. Uitm. Verpl. werk: als voren. Keuzewerk: Carnaval, ouv., F. v. Suppé. Sectie fanfare: 11. Muz. Ver. Excelsior, Hars kamp, ere-afd. Verpl. werk: Ballade, M. Boekei. Keuzewerk: The Harp of Wales, G. H. Boedijn. 12. Renkums Fanfarekorps, Ren- kum, vaandel-afd. Verplicht werk: Miinhardfs Zenuwtabtatten myrreg-.-jzta ^.BgawB—aai Sunset Rhapsodie, Eric Ball. Keuze werk; Nachklange von Ossian, ouv., Niels Gade, arr. P. v. Mever. 13. Muz. Ver. Na Lang Streven, Klaaswaal, vaandel-afd. Verplicht werk en keuzewerk; als voren. Sectie harmonie: 14. Muz. Ver. Kunst en Strijd, 's-Gravenzande, vaandel-afd. Verpl. werk: De Barbier van Sevilla, G. Rossini. Keuzewerk: Scènes de Bal let, O. v. Hemel. 15. Muz. Ver. „De Harmonie" v/h nijunu i-i umuuïiu uuw ooc artrtivumiu nu. ov De tcho vAn het Zuiöen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal f 2.85 f 3.10 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878. Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 041602621 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8 - Tel. 04167 - 2002. Telegram-adree „Echo" J De man die een horloge heeft waarvan hij op aan kan... een horloge gekocht bij een vakman - die hem graag en deskundig heeft geadviseerd... gekocht bij zijn eigen horloger.l het goede Anker-horloge F1RM4 Affiliatie in Amsterdam: VERMEER CO., BANKIERS helpen U er overheen

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 5