waalwijkse en UnqstRAAtse couratyc WAALWIJK v SPORTSPIEGEL Bereikt St. Crispijn in Kaatsheuvel vaandelafdeling s. s. c. de rfedfe zaak MAATKOSTUUM I 175.00 KELTUM cassettes Biljarten Waalwijk Baardwijk VriJH.-Capelle Loon op Zand Uno Animo voor het bo alleen 's He markt 25 rtogenbosch - tel. 34643 BUITENLAND BINNENLAND Waalwijk STASSAR VRIJDAG 14 OKTOBER 1900 83e JAARGANG No. 80 111 De tcho vain het Zutóein We zijn de laatste jaren zo ge wend aan klinkende successen van onze harmonie St. Crispijn, dat we bijna van een abonnement op de eerste prijs zouden willen spreken. Vijf jaar achtereen hebben dirigent Gerard Duijvelaar en zijn muzikan ten niet anders gedaan dan op con coursen van de Kon. Ned. Federatie van Harmonie- en Fanfaregezel schappen eerste prijzen in de wacht slepen, de laatste maal in 1959 te Delft. En zo werd in recordtijd de weg afgelegd die voerde tot aan de drempel van het harmonie-walhalla, de vaandel-afdeling. Met deze klin kende successen achter de rug is men dan ook al gauw geneigd te verwachten dat het a.s. zondag in Kaatsheuvel ook wel weer een eer ste prijs zal worden. Misschien zou den we het de Crispinianen zelfs kwalijk nemen indien de deelname aan het concours van de 75-jarige Apollo in onze buurgemeente met een tweede prijs zou worden afge sloten! Zo zijn we dan namelijk ook wel weer. Natuurlijk hopen we allemaal op de promotie van St. Crispijn en on getwijfeld zullen vele Waalwijkers zondag naar de Efteling trekken om St. Crispijn de nodige morele rugge steun te geven. Onjuist is het echter om de promotie van St. Crispijn bij voorbaat als iets vanzelfsprekends aan te nemen. Met het stijgen op de harmonische ladder worden ook de eisen, welke men op concoursen aan de muzikale prestaties stelt, hoger en men stapt niet met hetzelfde ge mak de vaandel-afdeling binnen als waarmee men de daar beneden lig gende afdelingen heeft bereikt. Wij willen hier maar mee zeggen, dat een tweede prijs bij het dingen naar de vaandel-afdeling nog altijd een voortreffelijke prestatie is en dat St. Crispijn daarmee geenszins on der het niveau zou blijven dat zij in vijf succesvolle jaren heeft bereikt. Het is al een formidabele prestatie op zich om in vijf jaar zonder hape ren de weg af te leggen van de 2de afdeling naar de ere-afdeling. Met deze voorbeschouwing hebben wij uiteraard niet de bedoeling om St. Crispijn bij voorbaat een tweede prijs aan te praten, noch om de in druk te wekken dat een tweede prijs geheel in de lijn van St. Crispijns muzikale reputatie van de laatste jaren zou liggen. Wij hopen en koesteren zelfs het optimisme dat 't St. Crispijn zal lukken de vaandel afdeling te bereiken, maar het is ook niet zo dat Waalwijk met een mindere prestatie ontevreden zou zijn. De verwachting, gebaseerd op de successen der laatste jaren, mag niet zo sterk op onze harmonie drukken dat zij daardoor niet onbe vangen voor dit concours zou kun nen aantreden en zich zou gaan be zondigen aan een krampachtig mu siceren. Ten slotte is het toch niet in de eerste plaats de prijzenkast waarom wij St. Crispijn waarderen. Onze optimistische verwachting voor a.s. zondag durven wij baseren op hetgeen wij dezer dagen tijdens een repetitie in zaal Thalia hebben kunnen beluisteren. De beide num mers „Cóte d'Azur" van Fülling en „Nell Gwynn" van German stellen bijzonder hoge eisen aan het samenspel, de technische vaardig heid en het klankgehalte van 't ge zelschap. Beide nummers vragen ook een bijzonder geprononceerde opvatting van de dirigent, die dan ook alle gelegenheid krijgt de uit voering een karakteristiek en per soonlijk stempel mee te geven. On ze indruk van een kritische be schouwing van een repetitie onthou den wij ons uiteraard was, dat St. Crispijn met vertrouwen en goe de verwachtingen naar Kaatsheuvel kan trekken. In de langzame delen van beide nummers waren nog wel enkele oneffenheden vooral ver oorzaakt door de geraffineerde tem- piwisselingen te beluisteren, maar dirigent Duijvelaar zal daaraan on getwijfeld nog wel het nodige ge schaafd hebben. In de snellere delen hebben wij vooral de prachtige klankkleur van het gezelschap be wonderd. Pittig en markant deed ons de opvatting van dirigent Duij velaar aan, al zouden wij het laatste deel van Nell Gwynn een tikkeltje langzamer willen horen, vooral wan neer dit met zich meebrengt dat er geen nootjes onder de lessenaars rollen. In de zaal valt dit namelijk eerder op dan wanneer men in het orkest staat. Met vertrouwen maken wij zon dag de reis mee naar Kaatsheuvel en we hopen met St. Crispijn in feeststemming terug te keren. Het zou de verdiende beloning en be kroning zijn voor een jaar inge spannen en toegewijde studie. werd gebracht aan de 22 spelers. O DC 2—Uno 2 2—2 Onze reserves die weer een ver zwakking in 't elftal moesten on dergaan, hebben zich in een wel zeer harde wedstrijd geducht ge weerd en een 20 achterstand wisten zij weg te werken. Het sterke ODC 2 wisten zij dus in eigen huis nog een puntje af te snoepen. Uno 3—SET 3 3—2 Het 3e elftal heeft nogal wat moeite gehad met SET 3 uit Til burg. Zij had dit hoofdzakelijk te danken aan het missen van de vele geboden kansen. Vooral voor de rust zag zij door onbe suisd werken de kansen verloren gaan. Dus laat men zondag hier aan vooral aandacht besteden. Zigo 3Uno 4 30 De Benjamins hebben hun eer ste nederlaag moeten incasseren. Niets wou lukken, wat bij Zigo wel het geval was, mede door 't feit dat ae doelwachter van Uno niet zo'n al te beste dag had. Laat men deze nederlaag gauw verge ten en op de oude voet voort gaan. Er is nog niets verloren. VelocUno Animo Zondaj? a.s. gaat Uno op bezoek bij Veloc te Eindhoven, een ploeg welke thans zonder punten on der aan de ranglijst staat. Onze jongens moeten dus in staat zijn ook van hen te winnen. Laat men zondag j.l. hun ongeslagen posi tie heDben moeten prijsgeven. Jongens, doe je uiterste best om nog op de leidersplaats te blijven. B.V. B.S.V. 2 CLUBKAMPIOEN VAN HET GEWEST BRABANT-ZEELAND Klasse D Voor de derde achtereenvolgende maal heeft het tweede viertal van de B.V. B.S.V. (de club van Ad. v. Cromvoirt) beslag weten te leggen op het clubkampioenschap in klasse D van het district Waalwijk van de K.N.B.B. In het seizoen 19571958 werden zij tevens gewestelijk kam pioen. In 19581959 ging een ander district met de eer strijken, doch zondag j.l. wist B.S.V. 2 met de spe lers M. Slaats, H. Pelders, Jan van Bladel en Jac. Pelders wederom be slag te leggen op de zo zeer begeer de kampioenstitel klasse D van het gewest Brabant-Zeeland, waarvoor de wedstrijden in café-restaurant Modern te Breda werden gespeeld. Hoewel 't viertal met enkele inval lers moest aantreden, zijn zij toch als kampioen geëindigd, zodat deze prestatie nog meer glans heeft ge kregen. Aan deze wedstrijden namen ver der deel alle districtskampioensvier- tallen van het gewest, zodat op zwa re tegenstand gerekend moest wor den, en die tegenstand is er inder daad geweest. De wedstrijden wer den geopend door de voorzitter van het gewest, de heer Ad. Uijtendaal. De eerste ontmoeting van B.S.V. 2 komst de prijzenkast van B.S.V. zal sieren. Het hierbij behorende diplo ma zal de vereniging nog worden nagezonden. Op een nader te bepa len datum zal de huldiging door het districtsbestuur plaats hebben. Van af deze plaats echter reeds een har telijke gelukwens aan het kranige viertal van B.S.V., die de naam van Waalwijk wederom heeft hoog ge houden. COMPETITIE district Waalwijk van de K.N.B.B. Op maandag 17 oktober a.s. zal de competitie van het district Waalwijk van de K.N.B.B. starten. Vanaf maandag 24 oktober e.k. zal dan 't competitierad op volle toeren draai en. Voor maandag 17 oktober zijn de volgende ontmoetingen vastge steld: Klasse C B.V. Nooit Volleerd 1Nooit Vol leerd 2 Klasse E K.O.T. 2 (Elshout)K.O.T. 3 (Els- hout) K.N.A. 2K.N.A. 3 Keesje 2Keesje 3 Dinsdag 18 oktober Nooit Volleerd 3N. Volleerd 4 Op vrijdag 21 oktober a.s. hopen we de uitslagen van de gespeelde wed strijden te kunnen publiceren, als mede het gehele rooster van de eer ste helft der competitie. VEERSE BOYS—BAARDWIJK Na het teleurstellende resultaat van jl. zondag, krijgen de geel-zwar- ten a.s. zondag opnieuw een zware hindernis te nemen, want dan fun geert Veerse Boys als tegenstander voor de Juliana-lui. Het wordt tijd dat de tot heden behaalde punten- winst weer eens met een of meer punten wordt vergroot, anders ge raken deze jongens op de ranglijst althans in de gevaarlijke zóne. Dat de geel-zwarten kunnen voetballen, OKTOBER AANBIEDING levering na 1 november DRIEDRAADS KAMGAREN Gemaakt met de beite fournituren. Eerste klas afwerking 7 IWiJ verhuren gelegenheids kleding veor heren. bleek afgelopen zondag vooral in de eerste helft, toen een spelletje op de grasmat werd getoverd dat vriend en vijand ongetwijfeld ver baasd moet hebben doen staan. De overtuiging in eigen kunnen ont breekt nog bij verscheidene Juliana- spelers, doch wanneer deze bij allen is doorgedrongen, zullen successen niet uitblijven. Hoewel a.s. zondag tegen Veerse Boys waarschijnlijk weinig succes voor de Baardwijkers te behalen zal zijn, rekenen we er toch op dat de geel-zwarten zich tot het uiterste zullen inspannen om, al is het maar één puntje uit Raamsdonksveer mee naar Baardwijk te kunnen brengen. Veerse Boys beschikt namelijk over een goed elftal, wat blijkt uit de 7 punten die hen de eerste vier wed strijden opleverden. Hopenlijk wordt zondag een klein succesje voor de geel-zwarten de te rugkeer op het pad der overwin ning. Baardwijkers, succes. RillandiaSSC Zaterdag zal het le elftal weer een uitwedstrijd gaan spelen op de Zeeuwse kleigronden. De reis gaat dan n.l. naar Rilland-Bath. We zijn er nog niet zo zeker van dat dit een overwinning voor de bezoekers gaat worden, vooral niet als er gespeeld wordt als j.l. zaterdag. Toen was onder meer 't plaatsen erbarmelijk slecht ver zorgd en door verschillende spe lers werd er ook niet voldoende gewerkt. Daarom is het zaak omj flink aan te pakken in een hoog tempo en de tegenstander geen enkele kans te geven om te spe len, dus direct aanvallen als een tegenstander in het bezit is van de bal en niet afwachten of te rugtrekken. Daarbij dan nog zelf de bal snel doorschuiven en niet pingelen. Breng dit in praktijk lui, dan is er kans op een over winning, want die is er nodig om een beetje in de rij te komen. Het 2e speelt in Breda om half 4 tegen PTT en 't 3e speelt thuis tegen Smerdiek 2, eveneens om half 4. Uno AnimoDESK 11 In het verslag van maandag staat dat het publiek het veld op stroomde om het de scheidsrech ter moeilijk te maken. Vermeld moet echter worden dat dit niet de supporters van Uno waren. De laatsten beschermden echter ar biter Willemse. Daar er een goe de sportiviteit heerste, was deze run niet op z'n plaats. Hulde het mooi9te bont ter wereld In diveree modellen in onze zaak voorradig KROESJE F LIJDT WEER EEN NEDERLAAG IN DE UNO hen niet onderschatten, daar Ve loc er niets voor zal voelen om de onderste plaats te blijven bezet ten. Van het begin af tot de laat ste minuut werken is hier de boodschap. Wij verwachten na 't mooie succes van zondag j.l. dan ook niet anders, zeker nu de pun tjes tegen Veloc dubbel zullen tellen. Uno jongens, laat het zon dag een overwinning worden, zo dat wij in de middenmoot blijven waarmee wij best tevreden zullen zijn. Uno 2—BW 4 Onze reserves krijgen bezoek van een onbekende tegenstander en zullen, nu zij voor het eerst voor eigen publiek spelen, willen laten zien dat zij heus niet op de plaats waar zij thans staan thuis horen. Dus zondag met z'n allen er voor gewerkt om beide pun tjes thuis te houden. Gudok 3Uno 3 Het 3e elftal bindt de strijd aan in Tilburg tegen Gudok 3, 'n tegenstander welke onverwacht de tegenstander kan bedwingen. Dus jongens, wil men niet verder achterop raken, de zaken stevig aangepakt en vooral de geboden kansen benut. SET 4—Uno 4 Onze Benjamins hebben zon dag wat goed te maken, daar zij ging tegen H.G.L. 2 uit Kaatsheuvel. Deze eindigde in een 4-4 gelijk spel, doch het betere gemiddelde van de B.S.V.-ers bezorgde haar een plaats in de tweede ronde. Hier kregen zij als tegenstander de B.V. Nooit Vol leerd uit Langeweg, en ook deze ontmoeting werd door B.S.V. met 53 gewonnen, waardoor zij de fi nale hadden bereikt. Het was nu maar zaak om deze laatste ontmoe ting eveneens in winst om te zetten; geen eenvoudige opgave overigens, omdat nu de B.V. Abattoir uit Til burg als tegenstander zou fungeren, ook een van de grote kanshebbers voor het kampioenschap. Doch de Waal wij kse spelers waren door de twee voorafgaande overwinningen zodanig geïnspireerd, dat zij steeds beter en vooral rustiger gingen spe len, hoewel de spanning groot was. Doch dit nam niet weg dat ook op de Tilburgers een klinkende 62 overwinning werd behaald, waar door B.S.V. 2 zich voor het seizoen 19591960 kampioen van het ge west Brabant-Zeeland in klasse D kan noemen. Een pracht prestatie van deze vier jonge spelers, die de eer van hun vereniging en die van het district Waalwijk wederom hoog hebben gehouden. Na afloop van de wedstrijden wer den zij door de voorzitter van het gewest gehuldigd. De heer Uijten daal wenste het viertal van harte geluk met het behaalde kampioen schap, dat zij volkomen verdiend hebben gewonnen. Hierna overhan digde hij 't viertal de fraai verguld zilveren plaquette, die in de toe- Premier Kroesjef heelt dins dag in de Algemene Vergadering der V.N. een zware nederlaag ge leden. Met grote meerderheid van stemmen werd zijn voorstel afge wezen om de ontwapeningskwes- tic rechtstreeks in de Algemene Vergadering te behandelen, zon der de omweg van de politieke commissie dus. Kroesjef had ook nog gepleit voor het eventueel houden van een bijzondere bij eenkomst van de Assemblee om de ontwapeningskwestic te be spreken. Het voorstel van de Rus ont ving van meet-af-aan weinig bij val. Hij werd scherp aangevallen door de Amerikaanse vertegen woordiger Wadsworth, die uit Kroesjef's voorstel om komende voorjaar een aparte zitting aan 'l ontwapeningsvraagstuk te wij den, de conclusie trok, dat de Sovjet-unie van de partij wil zijn als er redevoeringen kunnen ge houden worden maar dat zij weg loopt als er onderhandelingen kunnen worden gevoerd. Ten be wijze dat de V.S. altijd ontwape ning als een belangrijke kwestie hebben beschouwd, voerde de Amerikaan aan, dat Amerika vijftien jaar geleden, toen 't nog als enige kernwapens bezat, had aangeboden deze onder internati onaal toezicht te stellen. VERDACHTE AANGEHOUDEN VOOR MOORD OP JONGEN IN SEVENUM De districtsrecherche te Roer mond heeft maandagmorgen de 54-jarige monteur Th. van B., woonachtig te Belfeld onder Ven- lo, aangehouden in verband met de moord op de 12-jarige Hans Hermans te Sevenum. De man werd gearresteerd op zijn werk in een ijzergieterij te Belfeld. Hij ontkent iets met het verschrik kelijke misdrijf, op zondag 11 september in de Peelse bossen gepleegd, uitstaande te hebben. Niettemin heeft het zeer inten sieve onderzoek in de afgelopen vier weken voldoende aanwijzin gen opgeleverd die zijn arrestatie rechtvaardigen. De N. T. Ct. voegt hieraan toe: Het is zo goed als zeker, dat de aangehoudene Van B. degene is, die ongeveer twintig jaar geleden veroordeeld werd als de dader van de geruchtmakende moord zaak te Oisterwijk, waar in de bossen het Tilburgse meisje Ria Pagie, wonende Bosscheweg, om het leven werd gebracht. Korte tijd nadien is in Oister wijk nog een tweede meisje (13 jaar) vermoord. lijk een bijzonder zwart jaar blij ken te zijn." „Wij denken aan het ontzaglij ke leed dat in zoveel levens ont stond. Ook denken we aan het afschuwelijke zelfverwijt, waar mee sommigen moeten verder le ven, omdat ze het instrument ge worden ziin om het leven van een ander te beëindigen of te ruïne ren". „Het is eigenlijk alleen maar sportief, onderweg steeds de an deren te respecteren, ook in hun tekortkomingen, en om zich ge heel op het verkeer te concentre ren, en om ook niet op weg te gaan, tenzij men voelt dat men ciat kan doen. Het is ook dom, alleen op zijn rechten te staan. De weggebrui ker heeft zeer zeker zijn rechten en zijn plichten, maar hij komt slecht terecht, als hij ALLEEN aan zijn EIGEN RECHT denkt: zijn PLICHTEN zijn immers het zelfde als de RECHTEN van de anderen. Het is altijd in het leven het beste om de wijste partij te zijn, speciaal waar er risico in 't spel is." Waarom is men op de weg zo vaak niet sportief? Als men aan de aantallen ver keersongelukken afleest, hoe er in een land gereden wordt, dan spijt het mij ontzaglijk te zien, dat Nederland NIET tot de kop groep der besten behoort en zelfs nog wel een eind daarachter aan komt. Als de beschaving van een land ergens uil zou kunnen blijken, dan zou het toch wel zijn uit het gedrag op de weg. Hier nu blijkt VERKEERSVEILIGHEID Een koninklijk woord van bezinning Ter gelegenheid van de bezin ning op de verkeersveiligheid heeft koningin Juliana woens dagmorgen j.l. voor radio en te levisie een toespraak gehouden. De koningin zeide o.a.: „In de laatste vijf jaren hij el kaar zijn er door verkeersonge vallen uit ons midden door de dood heengegaan meer dan acht duizend personen, dat is een ge tal, gelijk aan heel de bevolking van Bols ward. En ernstig gewond werden daarbij ruim honderd tienduizend mensen, een aantal ongeveer gelijk aan heel de be volking van Arnhem of Breda. Daarbij is 19150 nog niet inbe grepen, maar dit zal waarschijn- kcihard een gebrek aan besef hij ons, dat we het hier voor elkaar een veilig land moeten maken om in te wonen." De koningin eindigde met de woorden „Laten we steeds tegen onszelf zeggen: ken jezelf, ken je auto, kijk uit naar de anderen, want ik ben mijn broeders hoeder!" EISEN IN PROCES SACHSENHAUSEN In het proces dat in Düsseldorf tegen drie voormalige SS-functi- onarissen van het concentratie kamp Sachseriiiausen wordt ge voerd, heeft de openbare aankla ger dinsdag tegen de 56-jarige August Höhn en de 70-jarige Ot to Böhm levenslange luchthuis- straf en tegen Horst Hempel tien jaar tuchthuisstraf geëist. De openbare aanklager verzocht ten aanzien van Höhn en Hempel re kening te houden met het feit, dat zij bijna tien jaar in een Rus sisch kamp voor dwangarbeiders hebben doorgebracht. Höhn werd schuldig geacht aan zes moorden en in 343 gevallen aan medeplichtigheid aan moord; Böhm had 43 moorden gepleegd en in 422 gevallen zich aan me deplichtigheid aan moord schul dig gemaakt; Hempel werd door de openbare aanklager schuldig geacht aan medeplichtigheid aan moord in 510 gevallen. NIEUWE INVALIDITEITSWET: OUDE RECHTEN AFKOPEN Wanneer er straks een nieuwe invaliditeitswet zal zijn en de te genwoordige regeling, die veertig jaar oud is, wordt ingetrokken, moet er voor de verzekerden krachtens de oude wet een over gangsregeling worden getroffen. Het is namelijk de bedoeling dat de nieuwe wet niet alleen hogere maar ook waardevaste uitkerin gen garandeert, zodat precies als dit bij de ouderdomsuitkerin- gen reeds het geval is uitke ringsbedragen zullen stijgen als de lonen omhoog gaan. Wanneer precies de nieuwe wet zal ingaan valt nog niet te zeggen. Het ont werp moet nog worden ingediend bij de Staten-Generaal en daarna kómt nog de parlementaire be handeling. Het kan dus alles bij een nog wel een jaartje duren. Op grond van de huidige wet zijn er meer dan vijf miljoen ver zekerden, die een rentekaart heb ben en die allen individuele aan spraken kunnen laten gelden op uitkering bij invaliditeit en ou derdom en bij overlijden op uitkeringen voor weduwen en wezen. De Sociaal Economische Raad, die over deze overgangsre geling advies heeft uitgebracht aan de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid, meent in meerderheid, dat bij 't intrek ken van de tegenwoordige invali diteitswet, de aanspraken, die door het betalen van premie ver kregen zijn, in beginsel moeten worden gehonoreerd.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 9