w/AALwrjkse en UnqstRAAtse couRAnt WAALWIJK 70 c, PROVINCIAAL NIEUWS LyL aa Drogisterij MIOCH Banketbakkerij VERWIEL WEEKREKLAME van 21 t/m 27 oktober De Verenigde Waalwijkse Slagers 100 gr. LEVERKAAS 100 gr. PEKELVLEES MAATKOSTUUM f 175.00 .v zendingszondag" Luxe dozen bonbons 83e JAARGANG No. 82 VRIJDAG 21 OKTOBER 1960 De tcho v an het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week p«r kwartaal f 2.85 f 3.10 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878. Bureaux: Grotestraat 205. Waalwijk - Tel. 041602621 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8 - Tel. 04167 - 2002. Telegram-adres „Echo' ZONDAGSDIENST ARTSEN Van zaterdagmiddag 13 uur tot zondagavond 24 uur; uitsluitend voor spoedgevallen. Zaterdag 22 en zondag 23 okt. Arts Dr. v. Heesbeen. Apotheek Geers. T«l. 3071, Grofstr. 327, Waalwijk N. H. KERK WAALWIJK Zondag 23 oktober 1960 10 uur: Ds. J. Mortier uit Laren. N. H. KERK BESOIJEN Zondag 23 oktober 1960 10 uur v.m.: Ds. J. Vink. 6.30 uur n.m.: Ds. Jac. de Bie van Aalst (Gld.). In beide diensten extra collec te voor het te bouwen bejaarden centrum. N. H. KERK BAARDWIJK Zondag 23 oktober 1960 11 u. v.m.: Ds. C. B. Schuurman. Heilig Avondmaal. In de Gereformeerde Kerk in het Willem van Oranje College te Waalwijk zal a.s. zondag een Zendingszondag worden gehou den. In de diensten, welke plaats hebben om 9.30 en 17.00 uur, zal voorgaan ds. Kapitijn Dzn. uit Amsterdam. Bevestigd tot ouderling: de heer P. de Hoop; bevestigd tot diaken: de heer B. A. v. Dongen. SINT CLEMENS BIBLIOTHEEK BAARDWIJK Zaterdags: Zondags: 16.00 u.—17.00 u. 12.00 u.—13.00 u. GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer J. Minke slaagde te Den Haag voor het notarieel examen. VERSLAG DER KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN Thans is in druk verschenen het jaarverslag der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Noorde lijk Noord-Brabant over 1959. Wij hebben indertijd de uitvoeri ge nieuwjaarsrede van de voorzitter meegedeeld, met de beschrijving en cijfers omtrent de verschillende in dustrieën en handelsbedrijven, zo dat wij niet in herhaling behoeven te treden van dit belangrijke ver slag, dat over de documentatie dezer streek, haar industrie en handel, be volking, verkeer, dichtheid der be volking, pendel, enz. wederom zeer belangrijke gegevens bevat. VAN DE LANGSTRAATSE GE MEENTEN HADDEN ALLEEN DRUNEN EN WAALWIJK IN 1959 VESTIGINGSOVERSCHOT De bevolking van de Langstraat is in 1959 gestegen van 77.355 op 1 jan. tot 78.628 op 31 dec. van dat jaar, maar van de Langstraatse ge meenten gaven alleen de gemeen ten Drunen en Waalwijk een vesti gingsoverschot te zien. Aldus blijkt uit 't dezer dagen verschenen jaar verslag van de Kamer van Koop handel voor Noordelijk Noord-Bra bant te Waalwijk. In dit verslag wordt onder de Langstraat verstaan de gemeenten: Dongen, Drunen, Geertruidenberg, 's-Gravenmoer, Loon op Zand-Kaatsheuvel, Raams- donk, Sprang-Capelle, Waalwijk en Waspik. In de gemeenten Drunen en Waal bedroeg dit vestigingsoverschot res pectievelijk 91 en 399. In Dongen vertrokken er 143 meer dan er in kwamen, in Geertruidenberg 115, in 's-Gravenmoer 14, in Loon op Zand- Kaatsheuvel 86, in Raamsdonk 63, in Sprang-Capelle 73 en in Waspik 65. In de gemeente Waalwijk vol trok zich in 1959 de grootste bevol kingstoename, namelijk van 16.761 naar 17.419; Drunen steeg van 7.066 naar 7.345, Loon op Zand-Kaatsheu vel van 15.011 naar 15.174, Raams donk van 8.647 naar 8.751, Sprang- Capelle van 6.249 naar 6.263; Geer truidenberg daalde van 4.569 naar 4.544 en Waspik van 3.592 naar 3.578. Gemeten naar de oppervlakte in vierkante kilometers is de volgorde der Langstraatse gemeenten: Loon op Zand 52.14 km2 (bevolkings dichtheid per einde 1959: 291), Dru nen 33.29 km2 (221 inw. per km2), Sprang-Capelle 24.85 km2 (252 inw. per km2), Dongen 24.50 km2 (575 inw. per km2), Waalwijk 23.29 km2 (748 inw. per km2), Raamsdonk 23.01 km2 (380 inw. per km2), Was pik 18.49 km2 (193 inw. per km2), Geertruidenberg 5.45 km2 (834 inw. per km2) en 's-Gravenmoer 5.34 km2 (275 inw. per km2). Dr. MOLLERCOLLEGE Het Dr. Mollercollege is dezer dagen nogal druk in de weer ge weest. Maandag ter gelegenheid van de verjaardag van de rector werd op liet WSC-terrein de gebruike lijke voetbalmatch gespeeld tus sen een elftal van de leraren en leerlingen, welke match gewon nen werd door de leerlingen met 61. Na afloop speelden de leer lingen nog een match tegen col lega's van het Willem v. Oranje College. Dinsdag werd in de aula door de toneelgroep „Studio" uit Am sterdam opgevoerd „Spel van liefde en toeval" onder regie van Beter Oosthoek en een uitsteken de bezetting. Het spel viel dan ook zeer in de smaak. OPENING PIUS XII-HOOFDKWARTIER Het is dan zo ver, dat de ver kenners van de Pius Xll-groep uit de St. Antoniusparochie kun nen beginnen met het inrichten van hun hoofdkwartier, dat ge bouwd is aan het Broederspadje. Tevens echter begint men al ste vig te denken aan een grootse opening van dit gebouw. Voor de opening zijn vastgesteld twee da gen, n.l. zaterdag 19 en zondag 20 november a.s. Op zaterdag 19 november zal het hoofdkwartier des middags geopend worden, terwijl zater dagsavonds en zondags in de zaal van de „Lindeboom" van café Ouwerkerk een groot feest gege ven zal worden voor de gehele parochie, alwaar alom bekende artisten zullen optreden. Op een van de avanden zal namelijk het overbekende trio „De Hotcha's", bekend van radio en televisie, o. a. uit het programma van Tom Manders alias Dorus: Saint Ger main des Prés, optreden, wat toch wel bewijst, dat men van aanpakken weet en dat men van plan is het op een grootse wijze te vieren. Te zijner tijd hopen wij hierop terug te komen. ST. AMBROSIUSGILDE BAARDWIJK Zondag 16 oktober heeft het St. Ambrosiusgilde het zomer- schietseizoen gesloten. Aan deze sluitingswedstrijd namen dertig schutters deel. Er werd met veel animo geschoten, waardoor het een zeer spannende wedstrijd werd. De eerste 15 prijswinnaars wa ren: 1 J. van Nooij; 2 J. Bijnen; 3 J. van Leijden; 4 Theo v. Dae- len: 5 L. van Huiten; 6 J. van Loon 7 Jos. Kroot 8 Wou ter Pullens; 9 Henk Pullens: 10 J. van Woensel 11 J. v. d. Wa ter; 12 J. van Daelen; 13 mevr. v. Huiten: 14 Fr. van Tuijl; 15 Sjef van Hul ten. Bij de wedstrijd om de wissel beker over het afgelopen seizoen wist de heer L. van Huiten het hoogste aantal punten te behalen en daardoor beslag te leggen op de beker. De uitreiking van de prijzen werd verzorgd door de heer Adr. van Huiten, welke dit als ge woonlijk met de nodige humor en toepasselijke bewoordingen deed. Van de hierna volgende koffietafel werd een dankbaar gebruik gemaakt, waarna de schutters nog geruime tijd in een zeer pretige stemming bij elkaar belven. Het St. Ambrosiusgilde mag dan ook op een zeer geslaagde dag terugzien. INEKE MENS VOOR DE RADIO Het Waalwijkse zangeresje Ine ke Mens, die we reeds meermalen op het podium als soliste hebben mogen beluisteren, zal op dins dag 25 okt. a.s. optreden voor de AYRO-inicrofoon in 't program ma „De oprechte Amateur" van 17.30—18.00 uur. OKTOBER AANBIEDING levering na 1 november DRIEDRAADS KAMGAREN Gemaakt met de beite fournituren. Eerste klas afwerking IWij verhuren gelegenheids kleding voor heren. ERNSTIG ONGEVAL. Dinsdagmiddag is de 25-jarige schilder G. H. uit de Mr. van Coothstraat bij schilderswerk zaamheden aan het gebouw van de Coöperatie „Broederhulp" in de Julianastraat van een trap gevallen, die op een luifel was geplaatst. H. maakte een lelijke smak en kwam via de rand van de luifel op het trottoir terecht. Dr. Langemeijcr jr. constateerde dat II. zijn linkerdij been had ge broken en verschillende verwon dingen aan het hoofd had beko men en liet hem naar het St. Ni- colaasziekenhuis vervoeren. JEUGDTRIDUUM IN ST. CLEMENSPAROCHIE Ter voorbereiding op het feest van Cristus Koning zal in de St. Clemensparochie op maandag 24, woensdag 26 en donderdag 27 oktober a.s. in 't Gemeenschaps huis telkens om 8 uur een tri duüm worden gehouden voor de jeugd van 16 t.m. 22 jaar. Het triduum zal worden geleid door Pater Petrus C. P., die in Waalwijk geen onbekende is en die reeds enkele malen een re traite verzorgde voor de Nijver heidsschool. De sluiting van het triduum zal donderdag plaats hebben met een gezamenlijke Misviering. MIDDENSTAND WORDT GEWIKT EN GEWOGEN De Waalwijkse r.k. Midden standsvereniging is voor de Sint Nicolaasactie van dit jaar wel op een zeer origineel idee gekomen. Het zal namelijk een weeg-actie worden, waarbij de deelnemende middenstanders in leterlijke zin gewogen zullen worden. Deze ac tie zal worden verdeeld over drie weken en de weging zal worden verricht door een uiterst deskun dig en nauwgezet persoon, in specteur Hoog Antink van de Waalwijkse gemeentepolitie. Op lijsten, welke daarvoor be schikbaar zullen worden gesteld, zal bet publiek dan kunnen in vullen hoeveel de deelnemende middenstanders wegen. Winnaar is uiteraard degene die het juiste „middenstandsgewicht" raadt of daar het dichtst bij komt. Kijk dus onze middenstanders tegen die tijd goed aan. Wanneer u onze middenstanders te licht zult bevinden, hebt u in elk ge val geen prijs, maar u moet ze natuurlijk ook niet voor meer aanzien dan ze in werkelijkheid zijn. Nadere mededelingen over de ze actie volgen nog. A. H. FLESKENS De heer A. N. Fleskens, oud burgemeester van Geldrop en Zesgehuchten heeft met zijn echtgenote mevr. J. H. Fleskens- Eijcken zaterdag Geldrop verla ten om zich te vestigen in het Eindhovense pension Huize „De Elzent", na meer dan 60 jaar in Geldrop woonachtig te zijn ge weest. Niettegenstaande de heer Fles kens steeds een druk arbeidzaam en verantwoordelijk leven heeft gehad is hij als 87-jarige nog im mer vitaal en helder van geest. De heer Fleskens was en is nog steeds een bekende persoon lijkheid, niet alleen in het Bra bantse land, doch wij mogen ge rust zeggen in geheel Nederland. Talrijke hoge functies en ambten heeft de heer Fleskens bekleed. Zo was hij van 1898-1913 secre taris van de gemeente Geldrop en werd daarbij in 1905 tot bur gemeester-secretaris van Zesge huchten, wat hij gebleven is tot de annexatie van Zesgehuchten met Geldrop in 1920. Vanaf 1908 bekleedde hij het burgemeesters ambt in de gemeente Geldrop en werd als zodanig in 1939 gepen sioneerd. Daarbij was hij nog de eerste Watergraaf van het stroomge bied De Dommel en voorzitter van de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond. In 1906 werd hij gekozen tot lid van de Provinciale Staten van Noord Brabant, om dan in 1910 op 36-iarige leeftijd zitting te krijgen als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in welk college hij zitting hield tot 1935, om dan zitting te nemen in de Eerste Kamer tot 1947. In de functie van voorzitter van het bestuur van de Coöp. Centrale Boerenleenbank te Eindhoven heeft hij steeds ge toond 'n gezond oordeel en ken nis van zaken te hebben. Ook het Algemeen Plattelands Molestver- zekeringsfonds heeft in hem al tijd een actief voorzitter gevon den. Zijn verdiensten op velerlei terrein zijn door de hoogste gees telijke en wereldlijke overheid in binnen- en buitenland zeer ge waardeerd, getuige de hoge on derscheidingen, die hem in de loop der jaren zijn ten deel ge vallen. Zo is de heer Fleskens: Commandeur in de orde van de H. Gregorius de Grote, Ridder van de Nederlandse Leeuw, Com- IA), mandcur in de orde van Oranje Nassau, Officier van het Legioen van Eer van Frankrijk en Offi cier in de Kroonorde van België. Tot zover het Brabants Dag blad. Ons is de heer Fleskens steeds nog het beste bekend als de man van het „Schoenenwetje". Toen in de twintiger jaren de schoenindustrie op een depres sie-punt stond, vooral door de ongelimiteerde buitenlandse handel, toen stond het bestuur van de Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten pal voor de verdediging van de belangen van deschoenindustrie, door woord en geschrift, door een geweldige demonstratie in de Dierentuin in Den Haag en tenslotte door het bespreken van regering en ka merleden tot verkrijging van een tijdelijk „Schoenenwetje" ter be teugeling van de invoer en op heffing van eigen industrie. Het bestuur, speciaal wijlen de heren B. Timmermans-Verschu- re en E. W. KI ij berg vonden daarbij een willig oor bij het ka merlid de heer A. F. Fleskens, die zich volledig inzette voor de ze echt Brabantse industrie, be sprekingen belegde in het Ka mergebouw tussen industrie en kamerleden en zo het initiatief voorstel voorbereidde wat ten slotte culmineerde in de aanne ming van het wetsontwerp, wat de schoenindustrie in die tijd veel baat heeft gebracht. Een harde werker was ook de secretaris Jos Denteneer te Til burg. Gaarne willen we hieraan op deze plaats nog herinneren, waar de heer Fleskens bij tal van ge legenheden heeft blijk gegeven, zijn sympathie voor de Brabant se schoenindustrie niet te hebben verloren. Wij lezen in ,,'t Draaiboek" van de Volkskrant WIE WORDT BURGEMEESTER VAN DEN BOSCH Wie wordt burgemeester van Den Bosch? Nu mr H. J. M. Loeff (65) weggaat, gonst de Brabantse hoofd stad van de speculatieve roddeltjes. Vergist u niet in de kwaliteiten van burgemeester mr R. J. J. Lambooy (56) van Hengelo, vertelde me een lid van Gedeputeerde Staten van Brabant. Lambooy heeft zijn naam mee. En vorige week meen ik hem met zijn vrouw in Den Bosch te hebben gezien. In de Langstraat zit ook een kandidaat, de burgemeester van Waalwijk, lid Eerste Kamer en Staten-voorzitter van de KVP, J. L. P. M. Teijssen (50). De ontwikke ling van Waalwijk met nieuwe ha- Waar zouden we het vandaag an ders over kunnen hebben dan over onze harmonie St. Crispijn! Zonder er hun jasje voor uit te trekken heb ben Gerard Duijvelaar en zijn man nen j.l. zondag in Kaatsheuvel het succes van het vorig jaar geprolon geerd, meer nog, ze hebben er nog een puntje bovenop gegooid en zijn met 104 punten en in zeer feestelijke stemming naar Waalwijk terugge keerd, waar burgemeester Teijssen op de late zondagavond nog voor gastheer moest spelen, hetgeen deze overigens bijzonder gaarne en gul deed. Voor de buitenwacht heeft het er duchtig gespannen in de Efteling- zaal. Het begon al voordat St. Cris pijn op 't podium zat, want de Waal- wijkers kregen de lakonieke medede ling dat zij in plaats van om twee uur pas om half vier zouden moeten spe len. Voor elke andere harmonie zou deze onverwachte spanning teveel zijn geweest, ik iveet dat uit erva ring. In Tuitjenhorn heb ik eens drie dirigenten gezien die het niet meer aankonden en hun partituur opaten, zodat ze zonder ook maar een noot te hebben gespeeld huiswaarts moesten keren. In Kudelstaart heb ik het be leefd dat een basblazer zijn instru ment over het hoofd duwde, omdat hij vreesde uit concentratie te zullen raken tijdens de lange wachttijd. De plaatselijke smid heeft de man moe ten bevrijden. Zo echter niet bij St. Crispijn. Door enkele houtblazers werd wel hier en daar een tafelkleed je opgegeten en trompettist Jan Scheerders beet wel een stuk uit het karbiesje van een vreemde dame, maar daar bleef het dan ook bij. En dan die jury! Toen St. Crispijn al twijintig minuten op het podium zat, waren de heren Stalmeier, Nieuwland en Rosier nog steeds niet aanwezig. Ik trof de heren aan bij de roeivijver, muzieknoten in het water werpend. „We weten het al wel wat St. Crispijn betreft", merkte de heer Stalmeier lachend op, een handvol triolen de lucht inwerpend. „Die rak kers hadden gerust thuis kunnen blijven met hun eerste-prijsknip- kaart-" Heer Duijvelaar en St. Crispinia- nen, mijn zeer hartelijke gelukwensen met deze eerste prijs en deze promo tie naar de Vaandelafdeling!! Nu nog even het wimpeltje! Maandagavond hebben de Crispi- nianen er in Thalia een forse feest avond tegenaan gegooid en ook wat dat betreft bleken de heren in de vaandelafdeling thuis te horen. Be- stuur en leden hebben toen maar meteen van de gelegenheid gebruik gemaakt om dirigent Duijvelaar op het ereschavotje te plaatsen en hem hulde en dank te brengen voor alles wat hij gedaan heeft - en dat is enorm veel - om St. Crispijn tot de ze formidabele prestatie te brengen. Voorzitter Frans Smolders heeft dat allemaal in een ivarme en hartelijke toespraak nog eens uit de doeken ge daan en hij onderstreepte het diepe respect en de grote waardering van bestuur en leden met de aanbieding van een gouden horloge. Grote woor den van lof had de voorzitter uiter aard ook voor de leden, die met grote trouw en toewijding hun dirigent zijn gevolgd. Zonder deze toewijding zou dit grandioze succes niet mogelijk zijn geweest. Promotie heeft ook onze inspec teur van politie, de heer Hoog-An tink, gemaakt. De 18.000ste inwo ner van onze gemeente heeft hem een bevordering opgeleverd tot ambtenaar 2e klasse (vergelijkbaar met de rang van kapitein). Proficiat en misschien kan er nu wel een extra bekeurinkje af! En dan tot slot een klein crimineel bericht. Er is j.l. zaterdag voor de tweede maal ingebroken op ons be lastingkantoor in de mr. van Cooth straat. De insluipers waren ditmaal heel wat brutaler dan de eerste maal, want zij volvoerden hun stoute stukje bij klaarlichte dag en wat de deur he lemaal dicht doet het waren de amb tenaren van de belastingdienst zelf, die door een geforceerd raam naar binnen klommen. Het slot van de voordeur bleek namelijk ineens zo goed te zijn dat er zelfs met een sleutel (de goede) niet in te komen was. Er bleef voor de ambtenaren toen niets anders over dan door het raam naar binnen te klauteren. Het was een schoon gezicht! Er wordt niets vermist. De enige schade een kwartier werktijdverlies, maar ik weet haast wel zeker dat u uw belastingbiljet toch wel op tijd zult krijgen. venplannen en industrieterreinen is zijn beste aanbeveling, want Waal wijk is Den Bosch in het klein. An- I deren zweren op mr Ch. L. de Gou (43), de huidige burgemeester van Venlo, een stijlvol jurist met een groot gevoel voor humor. Hij zou volgens sommigen al bijzonder ge schikt zijn om het magistrale spel in het deftige Den Bosch te spelen. Hij is echter nog maar kort burge meester van Venlo. Wie de grootste kans heeft, valt moeilijk te zeggen. Een andere zegsman van Gedepu teerde Staten houdt het op burge meester dr M. A. M. van Heivoort (54) van Boxtel, al zou die aspira ties hebben om ooit in een nieuw kabinet minister van Volkshuisves ting te worden. Hij is een erg vak bekwaam woningbouw-deskundige, die al in het kabinet-De Quay zou hebben gezeten, wanneer hij de por tefeuille zou hebben aanvaard, die zijn vroegere collega uit Eindhoven (de huidige minister mr dr Ch. J. M. A. van Rooy) thans nog altijd beheert. Tussen al deze Bossche kanshebbers is de laatste dagen een nieuwe ster bijzonder snel gerezen: gouverneur drs A. B. Speekenbrink (55) van Curasao. Hij schijnt de beste kans te maken. Niet dat ik er om zou durven wedden; wachten we echter af. Ruilverkaveling Land van Heusden en Altena wordt flink aangepakt. 65 KM. WEGEN DEELS GEREED, DEELS IN UITVOERING Deze maand was het een jaar ge leden dat een begin werd gemaakt met de 14.000 ha. omvattende ruil verkaveling in het Land van Heus den en Altena. En bezien we nu eens de resultaten, dan mag worden geconstateerd dat er flink is aange pakt door de Plaatselijke Commis sie, die in haar werk is bijgestaan door het Bureau Ruilverkaveling van het Kadaster te Breda en door het Bureau van Uitvoering te Alm- kerk. Wat de wegen betreft is het ver meldenswaard dat er in een jaar tijd reeds 65 km. werd aangelegd. On der de gereedgekomen verbindin gen zijn enkele belangrijke, zoals: de Meeuwensesteeg (van Meeuwen naar Babyioniënbroek), de Hilse- steeg (van Babyioniënbroek naar Midgraaf) en de weg van Neerandel naar Eethen. Nagenoeg gereed is de weg van MidgraafZaanheuvelse- dijk-Dodesteeg-Broeksestraat naar Veldstraat. Verder zijn een groot aantal verbindingen in uitvoering. In totaal is reeds ca. 3.800.000.be dragen. TWEE GEMALEN De twee ontwateringsgebieden van het Land van Heusden en Al tena zullen elk een nieuw pompge- maal krijgen. Het gemaal bij Sleeu- wijk is in uitvoering en het gemaal nabij Meeuwen en de Drongelense- dijk is in vergevorderde staat van voorbereiding. Met de bouw van deze beide gemalen zal een bedrag van ca. 2.400.000.gemoeid zijn. Tezamen zullen beide gemalen per uur 84.000 m3 water kunnen afvoe ren. Niet zo voorspoedig gaat het met de grondaankopen. De oppervlakte grond waarover de Plaatselijke Commissie tot nu toe de beschik king heeft verkregen, is beneden de verwachting gebleven. In het be lang van het toewijzen van com- pensatiegronden en van de sanering van de te kleine bedrijven, is het noodzakelijk dat hierin spoedig ver andering komt. De financiële aspecten van dit grootscheepse ruilverkavelingswerk zijn tot nu toe gunstig. De uitge voerde werken zijn vrijwel alle be neden het geraamde bedrag in de begroting gebleven.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 9