wAAlwi]ks6 en l^nQStRAAts6 coiiR^nx BINNEN- EN BUITENLAND Allerheiligen Allerzielen Verkeerd principe 83e JAARGANG No. 85 In Kongo volgt de ene muiterij op de andere, blijven de negerstammen elkaar bevechten op leven en dood, is het economisch leven volkomen ge desorganiseerd, zodat er armoede en hongersnood heersen en weet zelfs de U.N.O. geen orde in de volkomen chaos te scheppen. Dat is dan het treurige resultaat van de op België uitgeoefende drang tot het zo ijlings verlenen van zelfstandigheid aan de ze meest nog te primitieve negerstam men, die er door gedwongen worden gezamenlijk een staat te vormen ter wijl ze elkaar niet kunnen luchten of zien. Kongo was niet anders dan een begrip, alleen gebaseerd op de Bel gische koloniale status. Zonder die machtsfactor is, zoals nu wel duide lijk blijkt, Kongo geen geheel. Het omvat een aantal elkaar vijandig ge zinde negerstammen, nog veel te pri mitief ingesteld om met elkaar te kunnen samenwerken, laat staan dat te kunnen doen op democratische grondslag. Dit toch te willen verwe zenlijken is een van de grootste dom heden en in wezen onmenselijkheden van de westerse wereld. Het ergste is wel, dat al dit te vroeg verlenen van onafhankelijkheid aan eens gekoloniseerde landen, ge schiedt uit angst. Angst voor de aan vallen van het allesbehalve brand schone communistische blok op het kolonialisme van de westelijke mo gendheden, angst voor de dreiging en de strijd die het zal kosten om de koloniën meer langs de geleidelijke wegen van ontwikkeling tot onafhan kelijkheid te brengen. - o - In het zelfde vlak ligt de aandrang tot het zo spoedig mogelijk verlenen van onafhankelijkheid aan de Pa poea's op Nieuw-Guinea. Terwijl het Nederlands gezag tracht door het uit breiden van de onderwijsmogelijkhe den en het aanleggen van wegen de Papoea's vanuit hun ontwikkeling van stenen tijdperk geleidelijk te brengen tot mensen die kunnen lezen, schrij ven en rekenen, dringt men er al op aan om ze toch vooral binnen tien jaar onafhankelijkheid te geven. Niemand zal toch willen beweren, dat men hierop aandringt omdat dit voor het volk van Nieuw-Guinea zo veel meer geluk en voordeel zou be tekenen. Ook hier zou immers zich ongeveer hetzelfde kunnen gaan voor doen als zich nu in Kongo afspeelt. Een kind kan begrijpen, dat zelfs over tien jaar nog maar een klein gedeelte van de Papoea's enig onderwijs kan hebben genoten, dat er dan nog maar zeer weinigen kunnen zijn die via middelbare scholen en universiteiten in Nederland of elders in staat geacht kunnen worden een bestuurlijke func tie te vervullen volgens democratische principes. Alleen het lager onderwijs vergt al zes jaar. In een land dat nog grotendeels opengelegd moet worden, waar men ook de bevolking (zoals hier) nog niet kan dwingen om onder wijs te volgen, dan die ontwikkeling bovendien niet zo snel gaan. Toch, zegt men, zelfstandigheid verlenen, liefst binnen tien jaar. Het hoort" immers niet, dat een moder ne westerse staat als Nederland er nog een kolonie op na houdt. Wat moet dat voor indruk maken op Rus land en vooral op Amerika, waar men, zij het om verschillende rede nen, zo'n volk vrij en zelfstandig wil zien. Wat zwak staan we daarmee ook tegenover Soekarno, die ons daarom maar in een kwaad daglicht kan stel len en dat net zo lang zal doen tot iedereen in de wereld gelooft dat die Nederlanders maar onderdrukkers en uitbuiters zijn. En daar heb je dus weer de angst. Angst voor wat Soekarno toch wel zal zeggen en doen, angst voor de we reldopinie, angst ook voor eigen vei ligheid en vredeswil. Zo gauw moge lijk dan maar die inspanning in en voor Nieuw-Guinea stoppen, ons er uit terug trekken en als uitvloeisel van onze ethische drang tot zelfbe schikking der volken zeggen ,,knap het verder maar zelf op". Het zal al die „Prinzipenreiters" een zorg zijn of er vanuit de Papoea's dan al een voldoend krachtig gezags- apparaat kan worden gevormd. Als wij die angst van voor kolonisators te worden versleten maar kwijt zijn en aan onze ethische begrippen van vrij: heid der volkeren maar is voldaan. Al gaan ze daar dan weer koppen snellen of op andere wijze elkaar af maken, al zal dat volk er door in diepe ellende komen, we hebben er dan gelukkig niets meer mee te ma ken, dat is het voornaamste, en het kan ons dus koud laten De westerse beschaving toont daar mede een zwakheid, die haar funda menten tenslotte steeds meer zal on dergraven. Een machtuitoefening, die ten goede wordt aangewend, is nim mer uit den boze maar is noodzake lijk om ook de minste man zijn rech ten en zijn zorg te kunnen geven. Daarvan dienen wij uit te gaan en dat (altijd tijdelijke) kolonialisme kan onderontwikkelde volken tot zegen strekken. H. v. W. (Nadruk verboden). BINNENLAND WET TEGEN BOEMEL STUDENT DOOR KAMER VERWORPEN De hernieuwde poging van mi nister Cals om voorzichtig de mogelijkheid te openen, dat luie en slechte studenten van de col lege-banken worden verwijderd, is gestrand op de Tweede Kamer. Zijn voorstel het beroemde ar tikel 60 van de wet op het weten schappelijk onderwijs is ver worpen met 70 tegen 49 stemmen. Vier grote partijen vielen bij de stemming uiteen. Van de KVP steunden slechts 13 minister Cals, van de PvdA 22, AR 3, CH I, van de VVD geen enkel lid. LAATSTE DAG VAN KONINKLIJK BEZOEK Vijf minuten voor half een donderdagmiddag is een eind ge komen aan het vierdaags bezoek van het Thailandse koningspaar. Op dat moment reed de Friend ship „Gerben Sonderman" weg van het platform op het vliegveld Ypenburg. Achter de raampjes wuifde de vorstin van Thailand charmante afscheidsgebaartjes en filmde koning Bhoemibol met 'n telelens. Hoog in de lucht vloog een ereescorte van acht Hunters rond, die de koninklijke Friend ship naar de landsgrenzen bracht. Vader Bhoemibol en moeder Si- rikit reisden naar Zwitserland naar hun kinderen in Lausanne. Het draaiboek van de laatste dag vermeldde nog twee punten: ontvangst in Huis ten Bosch van een comité uit de Nederlands-In dische bond van ex-geïnterneer den (Nibeg) en 't comité Birma- Siam-spoorweg en een bezoek aan het Vredespaleis. 1 NOVEMBER: NIEUWE STAP NAAR BENELUX De le november 1960 zal een nieuwe mijlpaal zijn in de sa menwerking tussen de drie Bene- luxlanden. Óp deze datum zal het verdrag voor de economische unie van de Benelux in werking treden. „Grote wijzigingen" in de verhoudingen tussen Nederland, België en Luxemburg moeten op deze dag niet worden verwacht, zoals de secretaris-generaal van 1/xx/t het tetebe font de teste zaaM DE STAKING TE OSS De staking te Oss begint te ver lopen; enige honderden arbeiders zijn in de labrieken teruggekeerd terwijl het overigens vrij rustig is. De communist Bakker, die tracht propaganda te maken voor de E.V.C., schijnt niet veel succes te hebben en moest meer malen door de politie worden be schermd. BUITENLAND 300 PAPOEA'S WEKEN UIT NAAR NIEUW-GUINEA De laatste weken zijn in totaal ruim driehonderd Papoea's in prauwen uit Indonesisch gebied naar Nederlands Nieuw-Guinea gekomen, zo vernemen wij. Deze inheemsen waren gevestigd op Indonesische eilanden in de buurt van Nieuw-Guinea. Door de verslechterde levensomstan digheden onder het Indonesische bewind namen de Papoea's mas saal de wijk. Deze feiten ontzenuwen vol gens bevoegde Haagse kringen de toenemende stroom van valse ge ruchten, die via de „geleide" In donesische nieuwskanalen over de toestand in Nieuw-Guinea de wereld in worden gestuurd. Het persbureau „Antara" heeft de leiding in deze anti-Nederlandse hetze. Hl In Haagse regeringskringen is men geenszins verontrust over deze Indonesische campagne met politieke oogmerken. „De Neder landse regering heeft op het in ternationale vlak haar volstrekt eerlijke en goede bedoelingen met Nieuw-Guinea zodanig duidelijk gemaakt, dat enige ondermijning niervan door een doorzichtige In donesische campagne eenvoudig niet valt aan te nemen", zo ver luidt van bevoegde zijde. NEDERLANDSE ZEELIEDEN NIET SCHULDIG AAN MOORD De Nederlandse zeelieden in Brownsville, die verdacht werde van moord, gaan vrijuit. De ju F' van de rechtbank van Brownsvrfc* le in Texas sprak donderdag na ruim 7 uur beraadslagen 't „niet schuldig" uit over A. H. J. v. Dijk (24) en W. II. Hoogendoorn (21) die terecht stonden op de be schuldiging, de onderwijzer Sal vador Martinez Loya (35) te heb ben vermoord. Van Dijk en Hoogendoorn gin gen donderdag nog, vergezeld van functionarissen van de Holland Amerika Lijn, naar het emigra tiebureau om hun papieren te re gelen, waarna zij naar New York vertrokken, om vandaar uit per boot de thuisreis te aanvaarden. De autoriteiten van de gevange nis, waar de zeelieden in voorlo pige hechtenis hebben gezeten, noemden de Nederlanders „mo del-gevangenen". POLITIE SLAAGS MET PARIJSE STUDENTEN Een „manifestatie voor de vre de in Algerije door middel van onderhandelingen" in de Parijse studentenwijk heeft een kleine honderd licht gewonden opgele verd, van wie 38 bij de politie en 485 arrestaties. Tijdens en na de bijeenkomst in de zaal van de Mutualité hebben relletjes plaats gevonden, die echter door een enorme politiemacht snel de kop in waren gedrukt, zowel letterlijk als figuurlijk vanwege de tiental len bebloede hoofden, die apothe kers in de omgeving te behande len hebben gekregen. De harde witte knuppels werden zonder aanziens des persoons gebruikt, zodat bij de gewonden meerdere oud-ministers (Mitterand, Dc- preux), oude vrouwen en journa listen moesten worden geteld. Vooral door deze harde maatre gel hebben links en ultra-rechts niet de gelegenheid gekregen el kaar noemenswaard in de haren te vliegen. Soortgelijke demon straties hebben overal elders in Frankrijk plaats gevonden. Zij hadden echter naar het schijnt, 'n heel wat rustiger verloop, met uitzondering van die in Lyon. HET INCIDENT OM HET KONINKLIJKE VLIEGTUIG Nadat een commissie van on derzoek was ingesteld naar het incident, waarbij twee vliegma chines vlak boven de Comet met koningin Elisabeth en prins Phi lip aan boord scheerden en bijna een catastrofale botsing veroor zaakten, zijn de daders, Duitse luchtvaartofficieren, bekend. Het incident heeft intussen West-Duitsland geen goed ge daan. In het Britse Hogerhuis is geëist dat „vrij drastische" maat regelen zullen worden genomen om dit soort incidenten te ver mijden. Er werd ook gezegd, dat zij die zich verzet hebben tegen de wederoprichting van de West- duitse luchtmacht „volkomen ge lijk hadden". Deze beweringen zijn uiteraard emotioneel en overtrokken, maar ze staan niet op zichzelf. De hele Engelse pers spuwde zijn veront waardiging uit. Een kop in de Daily Sketch is maatgevend in dit opzicht: „Wie heeft de koningin bijna vermoord?" Het Westduitse blad „Der Mit- tag" is ook niet mals in zijn cri- WINTER MANTEL tick: „natuurlijk zijn liet Duit sers geweest die dit incident heb ben veroorzaakt. Duitse piloten zijn niet betrouwbaar", zo staat er in het hoofdartikel. „Uit '1 feit dat het onderzoek wordt voort gezet, blijkt, dat de schuldigen bovendien te laf zijn om zich te melden". En uit Rusland noteren we dit staaltje van merkwaardige pro paganda: „De overlevende jacht- vlicgcrs van Gocring beproeven boven Holland hun vaardigheid in het benaderen van passagiers vliegtuigen. Als Goering het zag, wat in Europa gebeurt, zou hij glimlachen van genoegen. Nie mand weet echter wat die piloten Benelux-Unie, baron van Lynden, donderdag zei. Het belangrijke is echter, dat op de le november de termijnen uit de overgangsbepa lingen van kracht gaan worden waarbinnen voor een aantal be langrijke onderdelen van de Be- nelux-samenwerking de regelin gen definitief van kracht gaan worden. OP 1 NOVEMBER A.S. TELE FOONTARIEF 4 PCT. OMLAAG Dezer dagen is een Kon. Besluit te verwachten over de verlaging van de telefoontarieven met vier procent, ingaande 1 november. Minister Korthals van Verkeer en Waterstaat had deze verla ging destijds bij de behandeling van de PTT-bcgroting in de Eer ste Kamer toegezegd. morgen zullen doen". In verdere lirades zegt de Izwestia dat de werkelijke betekenis van het in cident ligt in het militairistische, op wraak belust West-Duitsland, dat een steeds groter bedreiging van de vrede in Europa gaat vor men. AMERIKAANSE MARINIERS OP WEG NAAR CUBA Ongeveer 1450 Amerikaanse mariniers zullen zich „voor hun weekeinde-verlof" op de Ameri kaanse basis Guantanamo in Cu ba ontschepen. De mariniers ma ken deel uit van een amfibie-een heid, die thans oefeningen houdt in het Caraïbische-Zeegebied. De formele mededeling van Washington kwam temidden van een stroom berichten uit het land van Fidel Castro, dat daar wilde geruchten over een komende in vasie de ronde doen. De Russi sche radio en pers hebben olie op dit vuur gegoten met meldingen over „concentraties van invasie schepen in een haven van Guate mala". Reeds eerder had Castro bevolen, dat de Cubaanse militie zondag grootscheepse paraat heidsoefeningen moet houden. Gouden jubileum van de Gem. zangvereniging 't ROZEKNOPJE te Capelle MAANDAG 31 OKTOBER 1960 ooe jnnnuArtu iio. oo De tcho \;\n het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal f 2.15 f 3.10 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878. Bureaux: Grotestraat 205. Waalwijk - Dr. van Beurdenstraat 8 - Tel. 04167 - Tel. 041602621 Kaatsheuvel2002. Telegram-adree „Echo' - o - MARKT 25 t-HERTOGENBOSCH MEVROUW, Uw kleren maken de man. Kies daarom Uw garderobe met zorg! Ook Uw (en U weet waar!) Sinds vele eeuwen al zijn de eer- ste twee dagen van de maand no vember in het kerkelijk jaar twee zeer bijzondere dagen. Op 1 novem ber vieren wij het feest van Aller heiligen, dat in het jaar 609 werd ingesteld door Paus Bonifacius IV, nadat hij met goedvinden van kei zer Phocas het Pantheon te Rome onder de naam Panagion aan de Moeder Gods en alle martelaren had toegewijd. Later (na 827) is dit feest door Gregorius V in het wes ten overal ingevoerd. Allerzielen is van wat jongere datum en werd in 993 door de abt Odilo in zijn klooster te Clugny in gesteld. Paus Sylvester II verorden de de viering voor de gehele kerk. Op 1 november verenigen wij, lid maten van de strijdende kerk, ons met hen die door God zijn opgeno men in de zegepralende kerk. Wij verheugen ons met hen over die on telbare scharen, die door hun leven en werken de uiteindelijke overwin ning hebben behaald. Maar dat niet alleen, het is niet alleen de vreugde om wat anderen reeds hebben ver worven, die deze dag tot een bij zondere dag maakt. Het is ook een dag van vragen om bijstand en voorspraak bij de Vader, een dag waarop wij ons meer dan ooit van onze menselijke zwakheid bewust zijn en ons daarom richten tot hen met wie wij zo hecht verbonden zijn. Het is een dag ook van grote troost, omdat wij weten dat wij in de strijd om het eeuwig geluk niet alleen staan, maar ons gpsteund we ten door hen, aan wie God niets weigeren kan. Niet alleen echter met de zege pralende kerk zijn wij verbonden, ook de lijdende kerk is nog één met ons. En zoals wij het recht hebben op de bijstand en voorspraak van de zegepralende kerk, zo hebben wij de plicht om hen, die nog niet gelouterd zijn door hun verlangen naar het aanschouwen van God, te helpen .door onze gebeden, opdat God hen spoedig moge opnemen in de rijen der gelukzaligen. Dan zul len zij ons weer tot voorspraak zijn. Deze samenwerking, als wij het zo mogen noemen, tussen zegepra lende, strijdende en lijdende kerk, komt in de aanvang van de novem- bermaand wel heel bijzonder tot ui ting. Wij, zwakke mensen, staan tussen hen, die de overwinning hebben bevochten en hen, die de strijd heb ben gestreden en wachten op de be kroning van deze strijd. Het is goed te weten, dat wij in onze strijd mo gen rekenen op de sterkste bijstand die wij ons kunnen wensen. Laten wij van onze kant ook echter alle steun geven aan hen, die ons gebed en ons offer nodig hebben. Dan zul len ook wij eens voor Gods aan schijn het hoogste geluk voor eeu wen deelachtig worden. MARKT 17 DEN BOSCH TEL. 37073 Op 6 november 1960 zal het 50 jaar ge leden zijn dat uit een jongemeisjesvereni- ging werd opgericht de gemengde zangver eniging 't Rozeknopje. De stichter van de ze vereniging, de heer A. van Beek, is in middels te Bilthoven op hoge leeftijd over leden. De heer L. Kooien te Waalwijk werd aangezocht het directeurschap op zich te ne men. In 1913 werd reeds aan een nationaal zangconcours deelgenomen te Moercapcllc, waarin de 3e afd. de eerste prijs werd be haald. Helaas ontviel reeds in 1917 de ver eniging haar ijverige en bekwame directeur, waarna in december van hetzelfde jaar dhr. Norbert Snijers uit Raamsdonksveer bereid werd gevonden als directeur op te treden. Onder leiding van wijlen de heer Snijers heeft de zangvereniging successen gehoekt, •die het vermelden alleszins waard zijn. In 1918 behaalde de vereniging reeds een le prijs in de le afd. En nadien viel elk jaar een stijging in het succes waar te nemen. In 1924 steeg men tot de hoogste sport op de muzikale ladder, n.l. de le prijs in de bre afd. op een concours te Geertruidenberg. Dat deze successen in de eerste plaats aan de ijver en de kunde der directeuren te dan ken zijn, behoeft zeker geen betoog. Dat dit bereikt werd dank zij de lust en de ijver van de werkende leden zal ieder begrijpen die beseft wat er voor nodig is een derge lijke hoogte te bereiken. De jongeren van deze tijd mogen hier beslist een voorbeeld aan nemen. En dan te bedenken, dat men voor de oorlog steeds op zaterdagavond de repetities hield. Men moest daar in deze tijd eens mee aankomen, repetitie op zater dagavond. Men denkt daar gewoon niet aan. Doch vroeger kon dit wel. Het was geen zaterdagavond geweest als men niet op de repetitie van de Pozeknop was ge weest. Door het vertrouwen in de leiding, door een prachtige samenwerking van leden, directeur cn bestuur, werd de naam en de faam van de Rozeknop tot in verre omtrek gevestigd. De ouderen in de gemeente kun nen het nu nog verhalen. Had de Rozeknop ingeschreven voor een concours en meer dere verenigingen kwamen dit te horen, dan wist men al bij voorbaat, dat men niet kon tippen aan het hoge muzikale peil van 't Rozeknopje. Ja de Rozeknop was vroeger gevreesd op de concoursen. Men had des tijds ingescirrevcn voor het zangconcours te Oistcrwijk. Na afloop van het optreden van de Rozeknop in de hoogste afdelir.g bleek, dat de vereniging zulk een succes had ge had, dat men alle prijzen van het concours in de wacht sleepte. De heren jury-leden, het bestuur van de organiserende vereniging cn talrijke personen uit het ere-comité, ver zochten de directeur om met zijn koor nog een nummer te zingen. Doch goede raad was duur. Want men had alleen maar de concoursnummers meegenomen. Geen nood zei Nor Snijers. Wij treden nog eens op en zingen dan het bekende koor 't Is Vlaam se Kermis. Zonder partituut en zonder par tijen werd dit nummer vertolkt op een wijze, die ieders bewondering afdwong. Het laat zich dan ook begrijpen, dat directeur, bestuur en leden van alle zijden felicitaties hadden te ontvangen. Na een roemrijk bestaan van 15 jaar werd in mei 1926 een concours gehouden dat zowel op muzikaal als financieel terrein schitterend slaagde. Van het batig saldo werd een nieuwe piano aangeschaft, ter wijl een nieuw toneel allen met nieuwe moed bezielde op de ingeslagen weg voort te gaan. Natuurlijk ging het niet altijd crescendo. Ook het Rozeknopje kende zijn „ups" en „downs". Velen gingen naar andere oor den, stapten in het huwelijksbootje of ont vielen de vereniging door overlijden. Het grootste vooroorlogse succes werd behaald in 1938. De vereniging nam toen deel aan een concours te Schiebroek. In de ere-afdeling werd een le prijs behaald met 375 punten, zijnde het hoogste aantal pun ten in deze afdeling over het gehele con cours, dat twee zaterdagen en 2 zondagen werd gehouden. Men kreeg lof der jury. Dit was wel het grootste succes ook voor de heer Snijers. Toen de vereniging het 25- jarig bestaan herdacht was de heer Treffers nog op hoge leeftijd voorzitter en de feest rede werd toen uitgesproken door de secre taris, de heer E. C. Colet. Aan beide heren, die inmiddels zijn overleden en hun sporen op cultureel terrein hebben verdiend, heeft de vereniging veel te danken gehad. Een posthume hulde is hier zeker op zi)n plaats In 1941 trad de heer W. J. van Nieuwen- huijzen toe tot het bestuur. Ook deze man heeft in het bestuur enorm veel voor de Ro zeknop gedaan. Een ander persoon aan wie woorden van hulde posthume kunnen wor den gebracht is wel de heer M. van Dongen. De heer van Dongen is vanaf de oprichting actief lid geweest en bekleedde talrijke ja ren de functie van penningmeester. Doch ook deze beide heren zijn de vereniging ont vallen. De heer van Dongen overleed op 12 december 1953. Hij was derhalve ruim 43 jaar lid der vereniging geweest. De heer v. Nieuwenhuijzen kwam de vereniging te ont vallen in mei 1957. Inmiddels was mevr. Middelkoop aange zocht als Beschermvrouwe op te treden. In 1946 bedankte de heer Snijers als direc teur na een periode van bijna 29 jaar, een periode gekenmerkt door talrijke successen. Voor zijn uitnemende verdiensten werd hem destijds het erelidmaatschap aangeboden. Zijn opvolger werd in 1946 de heer L. Sars te Waalwijk, een ambitieus cn kundig musicus. Hoewel de heer Sars een moeilijke beginperiode doormaakte, immers de oor log was nauwelijks beëindigd en men moect weer beginnen met vele nieuwe leden, 'S hem toch gelukt de vereniging hoger op te voeren. Onder zijn bekwame leiding werd in mei 1948 deelgenomen aan het concours te Werkendam. In de le afdeling werd een eerste prijs behaald met 318 punten. Am bitieus werd verder gestudeerd en 'n twee tal jaren later werd deelgenomen aaneen concours te Ovcrschie. De Rozeknop kwam uit in de afdeling Uitmuntendheid cn wist in deze afd. een le prijs te behalen met 356 punten. Het bleek dat de heer Sars de vereniging weer voerde naar de hoogste successen. Door vertrek van mevr. Middelkoop werd mevr. Gerlach verzocht de functie van Be schermvrouwe te aanvaarden, een zeer ge lukkige keuze, daar het ieder bekend is, dat zij deze functie niet alleen in naam vervult. Mochten wij reeds memoreren, dat de heren Treffers, Colet, van Beek, v. Nieu wenhuijzen en van Dongen, de vereniging ontvielen, in april 1950 kwam de heer A. M. Verheijdcn, nog op 80-jarige leeftijd voorzitter, te overlijden. De heer Verheij- den was een man die in alles met de vereni ging meeleefde. Hij zou dan ook nooit ver zuimen ook maar één repetitie over te slaan. Kon hij moeilijk weg, toch wist hij altijd nog wel enige minuten vrij te maken om op de reptitie even binnen te wippen. Ook aan dit lid van het bestuur heeft de vereniging veel te danken. Men recht kon men van deze persoon zeggen, dat de Ro zeknop alles voor hem betekende. Jaren lang is de heer Verheyden vice-voorzitter der vereniging geweest. Na het overlijden van de heer Treffers werd hij voorzitter van de Rozeknop. De functie van voorzitter werd daarna bekleed door de heer G. A. S. de Bas. De heer de Bas behoorde eveneens tot die per sonen die de Rozeknop een warm hart toe droegen. Jammer was het, dat hij zijn functie als voorzitter slechts korte tijd mocht vervullen. In 1952 kwam ook hij de ver eniging te ontvallen. Zijn opvolger was Dr. Gerlach, welke thans nog de functie van voorzitter waarneemt. In 1956 moest de heer Sars door bijzon dere omstandigheden zijn functie als di recteur neerleggen en tot opvolgster werd benoemd mej. Antoinette Blom uit Waal wijk. Ook deze dirigente vervulde met grote toewijding haar taak voor de Rozeknop. Jammer was het, dat zij, in verband met een aanstelling als lid van de Ned. Opera, haar functie na twee jaar moest neerleggen. Tot dirigent werd benoemd de heer Jozef van Gestel uit Tilburg. Een kundig en be kwaam dirigent, onder wiens leiding de ver eniging nog vele successen kan behalen. Mensen gingen en het leven ging voort. Onder nieuwe leiding zette het Rozeknopje haar werk voort. De ouderen onder U zul len zich nog wel de opvoeringen herinneren van het „Wonder van Papendam", de „Trekvogels" en „Rose-Marie" en prettige gedachten er aan verbinden. De jongere ge neratie „De Landlopers", „Marijke van Scheveningen", operettes die een zeker ca chet aan de vereniging gaven van Dat presteert de Rozeknop toch maar, zo'n een voudige landelijke vereniging. Tijdens de herdenking van het 40-jarig bestaan werd de feestrede uitgesproken door de heer G. A. S. de Bas. De heren v. Don gen en Heurter werden gehuldigd voor het vele werk cn hun grote verdiensten voor de vereniging. Thans is nog slechts de heer Heurter van af de oprichting lid der vereniging. Vanaf december 1953 bekleedt de heer Heurter tevens de functie van penningmeester. Een functie die bij hem in veilige en goede han den is. En men kan ervan verzekerd zijn,

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 5