Gemeenteraad Loon op Zand MAC MUZZLE EN HET GEHEIM VAN DE GOUDEN BOEDDHA FEUILLETON DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 31 OKTOBER 1960 Verhogen van aantal vergunningen voor verkoop van sterke drank in het klein Vrijdagavond kwam de gemeen teraad in vergadering hijeen in de zaal van het gebouw van gemeen tewerken. Op de agenda stond o.a. een voorstel van b. en w. om aan de Kroon een verzoek te richten het vastgestelde maximum aantal vergunningen voor de verkoop van sterke drank in het klein te verhogen. In 1930 had de gemeenteraad aan de Kroon verzocht het maxi mum aantal te verlagen, zulks om het alcoholisme te beteuge len. Dit verzoek had tot gevolg, dat de Kroon het aantal vergun ningen op 30 vaststelde. Dit aan tal geldt nog steeds, hetgeen bij het tegenwoordige aantal inwo ners neerkomt op één vergun ning op 506 inwoners. Het wette lijk'maximum bedraagt echter één vergunning per 300 zielen, zodat het werkelijke getal 40 beneden het toelaatbare ligt. Naar de mening van b. en w. was in verband met het naar ver houding steeds kleiner worden van het aantal vergunningszaken en de hieromtrent veranderde op vattingen, algemeen drankmis bruik niet meer te duchten. Be langrijker motieven waren vol gens dit college dat met herzie ning van het kroonmaximum de handel in vergunningen wordt voorkomen. Hoe meer het aantal vergunningen wordt beperkt, hoe meer 't monopolistisch karakter van de geldende vérgunningen wordt versterkt. Er kan hier ge sproken worden van een kwaad, dat door vermindering van het aantal vergunningen in de hand wordt gewerkt. Als tweede motief werd aangevoerd de groei van de bevolking, verder gaande bebou wing en het hierdoor ontstaan van behoeften, en het toenemen van het vreemdelingenverkeer. Sedert 1930 is 't aanatl inwoners met 50 vermeerderd. De steeds verder gaande bebouwing te Kaatsheuvel beweegt zich in wes- -telijke richting, te Loonopzand in oostelijke richting. Men kan niet straffeloos vergunningen uit 't centrum van Kaatsheuvel en dat van Loonopzand weghalen, zonder de krnen hiervan schade toe te brengen. Te Kaatsheuvel kan zelfs gezegd worden dat een nieuwe kern ontstaat, waarin geen vergunningslokaliteit zou kunnen worden gevestigd in ver band met het bestaande kroon maximum. B. en w. wilden niet streven naar een herstel van het wettelijk maximum (één vergun ning per 300 inwoners). Een ver houdingsgetal van één vergun ning op 400 zielen achten zij een voor deze gemeente passend ge tal. Aan het monopolistisch ka rakter van de vergunningen zal hierdoor een einde worden ge maakt terwijl het mogelijk wordt een of meer inrichtingen, welke een rol zijn gaan spelen in het maatschappelijk verkeer of op 't gebied van het toerisme, aan een vergunning te helpen. Bovendien zou worden bereikt dat, doordat personen, die op de candidaten- lijst staan, aan een vergunning kunnen worden geholpen, de ge meente met enige belangrijke en aantrekkelijke zaken zal worden verrijkt, hetgeen mede aail het vreemdelingenverkeer ten goede zou komen. De heer Beerens was principi eel niet voor uitbreiding van het aantal. Bovendien meende hij moeilijkheden te voorzien voor de bestaande zaken om het hoofd boven water te houden. Hij vond het wenselijk zich in de toekomst te houden aan een maximum en dit niet te binden aan het inwo nertal. De voorzitter sprak als zijn verwachting uit dat nog niet ZP'n druk gebruik van de eventuele nieuwe regeling zou worden ge maakt, zulks in verband met de zware eisen welke aan 't verkrij gen van een vergunning verbon den zijn. Hij wees bovendien op de nieuwe drankwet, welke op stapel staat waarin men 'n nieuw systeem voorstaat. De raad besloot ten slotte con form het voorstel van b. en w. Aangezien het noodzakelijk is de gronden, gelegen tussen de v. Rijckevorselstraat en de Ven- loonstraat voor bebouwing in gereedheid te brengen, zulks in verband met de steeds toenemen de vraag naar bouwrij k gemaak te gronden en het feit, dat er reeds definitieve plannen bestaan voor de bouw van verschillende complexen woningen voor 't ge bied, gelegen in het partiële uit breidingsplan Loonopzand-Oost, besloot de raad hiertoe eveneens. Met het bouwrijp maken van de ze gronden zal een bedrag van 698.256.gemoeid zijn. In verband met de grote om vang die de technische dienst van gemeentewerken heeft gekregen, de veelheid en verscheidenheid van werkzaamheden die haar op gedragen worden, alsmede het leit dat belangrijke werken in ei gen beheer worden uitgevoerd, hetgeen tezamen een andere wijze van beheer en een gewijzigde ad ministratieve verwerking nood zakelijk maken, besloot de raad deze dienst met ingang van 1 ja nuari a.s. aan te wijzen als tak van dienst en hiervoor een be- heersverordening vast te stellen. Op deze wiize wordt bereikt, dat een zuiverder inzicht ontstaat in de beheersresultaten en dat een juistere verdeling van de kosten over de gemeentehuishouding mogelijk wordt. Op de vraag van de heer Bee rens of deze dienst dan grond zal kunnen aankopen, antwoordde de voorzitter ontkennend. Het ligt n.l. in de bedoeling dat binnen afzienbare tijd een grondbedrijf zal worden ingesteld. Ook de verdere agendapunten gingen vlot onder de hamer door. Teneinde overeenstemming te krijgen met de rijksspaarregehng werd de premiesuaarregeling voor de gemeenteambtenaren ge wijzigd. Dit houdt in, dat de amb tenaar de ingehouden bedragen niet mag aanwenden ter voldoe ning aan zijn verplichting uiteen overeenkomst als bedoeld in de Jeugdspaarwet. Doet hij dat toch, dan maakt hij geen aanspraak op de premie. Ook de kindertoelageverorde ning werd aangepast aan de rijks regeling met ingang van 1 janu ari 1960. Met ingang van die datum wordt namelijk de tijdelijke kin dertoeslag verhoogd met: a. twee cent per dag per kind; b. tien ct. per dag per kind wegens het ver vallen van de loongrens ten aan zien van de duurtetoeslag over de jaren 1958 en 1959; c. twee cent per dag per kind voor de eerste drie kinderen en met drie cent per dag voor elk der volgende kipderen in verband met de huur verhoging per 1 aPril 196?- .Te" vens zal met ingang van 1 jan. 1960 een wijziging in de kinder toelage plaats vinden in dier voe- aa dat de b,estaap.de progressie in 3ii toelage wórdt ppgehevgn. Hierdoor wordt het mogelijk aan ambtenaren niet vier of meer kinderen, die een salaris genieten van meer dan 9000 per jaar, bij wijze van overgangsmaatregel een compensatie toe te kennen. Eveneens werd gewalgd de verordening op de heffing van straatbclasting op het punt van vrijstellingen, terwijl de bepa in- gen inzake navordering faculta tief werden gesteld. Vastgesteld werden de bedra gen van de vergoeding ex art 101 der Lager Ünderwpswet 1920 over het jaar 1959, cn van de voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven over dat jaar. Voor het gewoon lager onder wijs komt dit neer op: Pr Wilhclminaschool respec tievelijk 80«7 en 10856 71. St. Leonardusschoól tkbU f 7349 11 enSt. Herman-Jozefschool 7280.- en 6791.39. St. Jansschool 14720.en St )'?ernapdUS§pfrPül f 10626.67 pn f 9148.86. H. Mariasefrool 10378.33 ep 10127 80 St. Theresiaschool 13440. en 17622.49. t t St. Emiliusschool 11173.33 en f 13659 17 St. Geriachusschool 9626.67 en 7935.48. Voortgezet g.l.o.: St. Herman-Jozefschool /70.- Bemardusschool 1448.33 S4. Geriachusschool 2328.33 en 1508.10. Uitgebreid l.o.: Ulo-school Pius X 10020. ep 7881.22. De bedragen van de vergoeding1 bedoeld in art, 55tpr, Je lid der L.O.-wet voor 1959 werden vpor- lopig vastgesteld, In verband met de kosten wel ke voortvloeien uit het huren van leslokalen voor het kleuter onderwijs, waarvoor alleen de gemeente van het Rijk een ver goeding ontvangt, stelde de raad een lokaal in het parochiehuis van Loonopzand beschikbaar aan 't bestuur der kleuterschool aldaar. Aan het bestuur der H. Hart- kleuterschool te Kaatsheuvel werden gelden beschikbaar ge steld voor de aanschaffing van nieuwe schoolmeubelen. Op verzoek van de stichting „De Eigen Woning" te Eindhoven, werd zekerheid gesteld ten behoeve van adspirant-kopers van woningen, te bouwen te Loon op Zand door de N.V. Vlissingse Aannemingsmaat schappij, en te Kaatsheuvel door de stichting Hypotheekfonds. Voor dé uitvoering en realisering van het uitbreidingsplan te Loon op Zand, werd grond aangekocht van de schoenfabriek G. van Lier N.V., J. v. d. Heuvel, erven J. Veeschuren en J. v. Lier te Loon op Zand. Aangezien bij de verwezenlijking van dit uitbreidingsplan gestuit is op een geval van overvraging, zodat men dit perceel slechts via onteige ning in handen zal kunnen krijgen, besloot de raad tot voorlopige goed- v o o r het bont de zaak oneen 'sHertogenbosch markt 25 - tel.34643 Loon op Zand De dikke Heinrich zat zich nog steeds te laven aan grote glazen bier en het droevige schooiertje keek likkebaardend toe. „Geef mij nou ook 'es een glaasie bier, baas", zei hij smekend. „Ik heb toch zeker een boodschap voor je gedaan?" „Ik heb geen tijd voor bier", snauwde de Kille. „Kom, Heinrich! Schiet op!" Dikke Heinrich verhief zich van zijn stoel en keek de oude sloe ber grijnzend aan. „Wil jai am glaasjen bier?" grinnikte hij. „Hier haben sie dan een glaasjen op jouw gezicht! Hahaha!" En de dikke lafaard gaf het arme kereltje zo'n hevige slag, dat hij achterover tuimelde en voorlopig roerloos bleef liggen. Schaterend begaf Heinrich zich toen ook naar buiten en stapte met de Kil le in een taxi. Meteen suisden ze weg door de stille straten van de nachtelijke stad naar de Kruis- hoek. En daar was intussen van alles gebeurd. Mac Muzzle en Pie Yah Ma hadden na eeu fikse wandeling het oude landgoed be reikt en stonden voor de tuin muur. „Mogen de goden mij, on waardig chinaman, gunstig ge zind zijn en mogen zij mij op het spoor van de gouden Boeddha brengen", lispelde Pie Yah Ma. „Dan zul je toch zelf 'n handje moeten helpen door over die muur te klimmen", fluisterde Mac Muzzle. „Kom, geef me eens een zetje." Dat gebeurde en in een wip zaten ze op de muur, Maar t HET CAMERA MYSTERIE Door PERCY KING (Nadruk verboden) Jerome lag zwaar beschonken in zijn kooi en van die omstan digheid maakte de schurk ge bruik. Hij bracht het jacht tot zinken, waarschijnlijk door de buitenboordkraan open te zet ten. Hoe het precies gebeurde zal wel blijken als de boot is ge licht." „Wanneer dat je bewijzen zijn kan ik je er niet mee feliciteren. Voor een advocaat kan 't al niet poverder. Indien je geen getuige weet voor te brengen, zal nie mand een penny voor je bewe ringen geven. Wat niet weg neemt, dat je één van ons toch maar in bedekte termen van een moord durft beschuldigen." „Dat doe ik, ja. Een van jullie drieën is de dader, het kan niet anders." Melchior's aderen aan de sla pen zwollen. „Ben je bereid in 't openbaar te verklaren dat ik m'n broer Jeroine heb vermoord?" „Of ik?" snauwde Lawrence. „Ik sta er op dat ogenblikkelijk de politie van het gebeurde in kennis wordt gesteld!" „Een moment", zo kalmeerde Henderson. „Niemand is door mij op de man af beschuldigd, bedenk dat wel. Ik zou er even eens voor zijn, zonder uitstel het geval aan de politie voor te leg gen, maar mijn handen zijn in zekere zin gebonden. Anthony Moncrieff wil, als dat kan, de kwestie onder ons zien uitge maakt. Laten we beginnen met te doen wat hij wenst. Het staat vast dat jullie drieën gisteravond laat 't huis zijn uitgegaan." „Jij soms niet?" blafte Mel- chior. „En Peckham? Miss Mason?" voegde Soper er furieus aan toe. „Ik zonder niemand uit", ant woordde Henderson rustig. „Ie der van ons zal op zijn woord van eer verklaren waar hij gis teravond na half tien was en wat hij heeft gedaan. De moord op Jerome is een uitvloeisel van die op Archie. We bepalen onze aan dacht daarom eerst bij 19 juli. Melchior kwam om vijf uur met zijn oom uit Glasgow. De avond bracht hij gedeeltelijk door met vissen, gedeeltelijk met kaartspe len op het jacht van een kennis, naar hij beweert." „Niet naar ik beweer!" beet Melchior van zich af. „Je bent zeldzaam beledigend Henderson"- „Toen het ongeluk met Archie gebeurde", zei Lawrence, zich tot kalmte dwingend, „was ik naar Newcastle voor een zakelijke conferentie. Ik kwam met de trein van 4.53 terug. Om acht uur had ik bij me thuis een bespre king met twee te goeder naam en faam bekend staande Glasgowse ingezetenen." „Ik vertrok om 5.44 uit Glas gow naar Londen", deelde Soper op agressieve toon mede. „Ik heb een alibi, dat klinkt als een klok. Maar ik bewaar het voor de po litie. Het gaat jou geen snars aan. Ik begrijp eigenlijk niet waar jij je mee bemoeit, kerel Melchior legde Soper het zwij gen op en wendde zich tot Hen derson. „Volgens jou kwam Je rome met een jacht. Verklaar dan eens waar hij het geld vandaan had. Hij zat altijd op zwart zaad. Waar heeft hij al die tijd van ge leefd? Ik beschuldig nooit in de ruimte Henderson. Neem er dus nota van dat ik maar vraag kan Archie niet door Jerome zijn vermoord? Als hij stevig had ge dronken, was hij tot ongeveer al les in staat. Er is nog een andere verklaring voor 't geval. Jij zegt dat hij ook gisteravond een flink stuk in zijn kraag had. Wanneer je er niet op los gefantaseerd hebt, is 't dan zo gek, dat Jerome in dronkenschap zelf 't ongeluk met het jacht veroorzaakte?" „Laten we er een eind aan nik ken, Melchior?" Lawrence keek van zijn broer naar Henderson. „Neem de telefoon bel de po litie!" „Je weet waarom ik het niet doe. Je oom is er tegen. Hij wil geen officieel ingrijpen vóór alles is gedaan om Archie's moorde naar uit eigen beweging tot be kentenis te brengen. Dit moet ik jullie zeggen: Anthony twijfelter evenmin aan of de dader is één van de onzen. Daarom zijn jul lie bereid je aan een proef te on derwerpen?" Melchior trok de wenkbrau wen op. „Een proef, zeg je? Wat voor een proef?" „Ik garandeer niet dat ze suc ces heeft. De bedoeling is, jullie enige vragen te stellen en 't ant woord door de camera te laten vastleggen." „Door de camera?" herhaalde Soper gerekt. Hij tikte met een vinger tegen het voorhoofd. Lawrence lachte zachtjes. „Ik snap waar Henderson heen wil. Hij denkt dat de dader zich door een blik in de ogen zal verraden. Ooin Anthony bezit een buiten gewoon gevoelige camera. Alle mensen!" Hij giechelde. „Stel je voor, Melchior, dat zo'n stuk cel luloid uitmaakte, dat jij de zon daar bent geweest!" „Hou je aardigheden voor je, of loos ze aan het adres van een ander!" repliceerde Melchior woest. „Jerome was even goed mijn broer als de jouwe, niet?" Henderson bezwoer de opko mende storm. „Ik kwam op het idee door iets dat ik.onlangs las. De schrijver beweerde dat een ui terst gevoelige camera de gering ste trekking van de gelaatsspie ren vastlegt van ogen, oren, mond en neus. Volgens dat arti kel kan een verstokt misdadiger onder alle ondervragingen zijn cynisme bewaren, maar verliest hij zijn zekerheid en daarmee de zelfcontrole, als hij voor een ca mera wordt geplaatst." „Je voorstel heeft allemachtig veel van een ultimatum" zei Mel chior nors. „Als we er niet op in gaan, dan..." „Ik zal doodvallen wanneer ik het doe!" barstte Soper uit. „Ik ben voor zo'n misselijke verto ning niet te vinden!" „Maak je niet dik! Waarom Henderson's formidabel idee te verwerpen?" Lawrence vouwde de handen in de nek. „Ik mag wel een afwisselingetje op een taaie zondagmorgen." „Allright". Henderson ging naar de huiskamer en droeg An thony's toestel buiten. De oude heer volgde en na een kort onder zoek wees hij de plek waar hij 't wilde opgesteld hebben. Een ge spannen stilte hing onder 't tref fen van de laatste voorbereidin gen. „In orde, Derreck", zei Antho ny ten slotte. „Breng de motor op gang." „Hoe moet 't staand, zit tend?" vroeg Melchior met wran ge scherts. „U kunt 't krijgen zo als u hebben wilt. Ik als oudste zal me 't eerst aan de moderne foltering onderwerpen, tenzij een ander hogere rechten kan doen gelden." (Wordt vervolgd) dat de heer Heurter op de herdenkings avond, die gehouden wordt op 7 nov. a s. in de zaal van de heer Pruijssers. een waar dige hulde zal worden gebracht. Het is niet velen beschoren 50 jaar lid ener vereni ging te zijn. Een passende hulde is dan ook zeer zeker op zijn plaats. Doch ook een an der lid der vereniging is lange jaren actiet lid en wel de heer W. M. de Bas. Indien wij ons niet vergissen zal de heer de Bas op 6 nov. a.s. 48 jaren lid der vereniging zijn. Beide heren behoren tot de oudgedienden der vereniging, doch oudgedienden waarop de vereniging trots kan zijn. Natuurlijk hebben de tijdsomstandighe den niet nagelaten haar invloed te doen gel den op het doen en laten van onze zangver eniging. De talrijke plaatsen van ontspan ning, de vervlakkende werking van radio, bioscoop cn in niet mindere mate de tele visie, hebben bij velen het gevoel gewekt niet meer tot de dorpsgemeenschap te be horen. Maar desondanks mag voor de Roze- knop geconstateerd worden, dat het niet aan werklust en 6tudiezin ontbreekt en wc mogen een woord van hulde aan de enkele getrouwen, die de vereniging vanaf de op richting trouw zijn gebleven, niet onthou den. Tot deze ouderen, als men ze zo mag noemen, behoren ook mevr. Vos-Blok, on geveer 40 jaar lid, de heren van Breemen en Kommers, die er bijna 30 jaar hebben opzitten. Zij hebben de vereniging in voor- en te genspoed trouw gediend. Zij hebben in de eerste plaats een woord van diepe erkente lijkheid verdiend. Gem. Zangvereniging, viert Uw 50-jarig jubileum op prettige cn spontane wijze. Een woord van hulde aan de werkende leden, het bestuur, de directeur, voor alles wat zij in de afgelopen periode onze dorpsgemeen schap aan cultureel genot hebben gegeven. Naar wij nader vernemen, zal op 7 no vember a.s., des avonds van 8.30 uur tot 9.30 uur een receptie worden gehouden in de zaal van de heer Pruijssers. En wij mo gen vast aannemen, dat vele oud-leden deze avond van hun belangstelling zullen blijk geven en ook vele inwoners, alsmede tal rijke plaatselijke verenigingen. Het zou zo wel eens kunnen zijn, dat het een gezellige reünie wordt met de oud-leden. piSAM een chique dracht (en niet duur) In diverse modekleuren voorradig keuring van een onteigeningsplan, teneinde te voorkomen dat bij even tuele moeilijkheden met andere ei genaars opnieuw met een onteige ning zou moeten worden begonnen. De wpning met grond, Brandse- steeg 6, werd aangekocht voor de realisering van het uitbreidingsplan Kaatsheuvel-west. Enkele raadsbesluiten tot verkoop van bouwpercelen werden gewij zigd, Waardoor deze bouwgrond wordt verkocht aan A. M. Ververs en A. Bertens te Kaatsheuvel. Wegens het niet aanvaarden van hun benoeming tot lid van de woon ruimtecommissie in Kaatsheuvel door de heren A. L. Ververs en J. W. Moolenschot, werden in deze plaatsen benoemd de heren C. Nou- wens en C. van Rooij. Bij de rondvraag vroeg de heer Bossers aandacht voor de erbarme lijke toestand van de Hoge Zand- schel en de Wittendijk, en deze voorlopig te herstellen. De heer v. Noije wees op de gevaarlijke stop plaats van de B.B.A.-bussen op de Hoge Steenweg, gedeelte provincia le weg. De heer Beerens vroeg naar de resultaten van het bouwplan '60, waarvoor volgens de voorzitter pas in oktober toestemming is gekregen om te bouwen. De heer v. Boxtel vroeg om het bord „maximum snel heid" naar het eind van de Eras straat te verplaatsen, in verband met enkele dodelijke verkeersonge vallen op deze weg en de veel te hoge snelheden. De heer Snoeren vroeg om betere straatverlichting in de Sweensstraat en een lichtpunt aan de Kegelaar, terwijl de heer v. Kuijk de rij sloot met een opmer king over de verzakking van de rio lering in de Sweensstraat en de gevaarlijke situatie voor de school kinderen, die vanuit de Antonius- straat over de Sweensstraat naar school moeten. 1. KAARTCONCOURS Het gilde St. Ambrosius houdt op zater dag 5 november een rikconcours met mede werking van de kaartvereniging T.O.V. Ook dit keer zullen er weer prachtige prijzen zijn, want vele zijn er reeds ter he- schikking gesteld. Het inschrijfgeld bedraagt vijftig cent. Het reglement is in de zaal aanwezig, Het concours heeft plaats in zaal Vermeulen en begint om half 8. Kaartlief- hebbers weest present! ZILVEREN PROFESSIEFEEST Vorige week heeft in 't klooster van de Cisterciënzer Abdij Mariënkroon te Nieuw- knijk, onze oud-dorpsgenoot de eerwaarde pater Lambertus van Veldhoven zijn zilve ren professiefeest gevierd. Thans is hij rec tor aan een zusterklooster te Bondue bij Lille in Noord-Frankrijk. In aanwezigheid van de confraters is dit feest intiem op Ma riënkroon gevierd, waarvan de dag is be gonnen met een plechtige H. Mis, waarbij de jubilarissen - het waren er zes - as sisteerden. De rest van de dag werd in de communiteit gezellig doorgebracht. Na de ze kerkelijke viering heeft ook de familie zaterdag j.l. dit feit meegevierd, want Pater van Veldhoven had enige dagen verlof om naar Loonopzand te mogen gaan. Dat het medeleven in Loonopzand groot was, laat zich begrijpen. Wij wensen pater Lambertus nog vele vruchtbare jaren bij zijn missione- ringsarbeid. 21).

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 6