wAAlwi]kse en UnqstRAAtse coimnt DE LAARS OP DE HONGAARSE NEK Onze toekomst op de Wereldmarkt ZWITSAL BINNEN- EN BUITENLAND Opkom2r.de pijr, MOEDER WORDEN... Sanapinn 83e JAARGANG No. 86 RUSSISCH LEGER VERTROK NIET. Zoals het een opluchting is te kunnen zeggen, dat de terreur, die door Hitier en zijn kwalijke trawanten is uitgeoefend, tot het verleden behoort, is het een lugu ber teken, dat een soortgelijke onderdrukking nog steeds niet tot het verleden behoort. Vier ja ren geleden werd in Hongarije de opstand neergeslagen tegen een regiem, dat niet schroomt dezelf de praktijken te gebruiken als Hitier. Russische tanks en vlieg tuigen braken genadeloos alle verzet in de rokende straten van de Hongaarse hoofdstad Boeda pest. De opstand is mislukt. Het eni ge resultaat was een belofte van de Hongaarse regering, meer nog dan ooit een spreekbuis van het Kremlin, die de bevolking hoop gaf op meer vrijheid. Maar wat beloften daar betekenen, toont de huidige druk die op de Hongaar se bevolking wordt uitgeoefend. RUSSISCH LEGER l)c staatsveiligheidsdienst ope reert weer als voor de opstand. Hij staat in de dreigende scha duw van een grote Russische le gergroep. Ondanks de belofte Ook U kunt verlost worden van die Rheumatische Pijnen met Kruschen Salts. van Kadar zijn er nog altijd Sov jetsoldaten in Hongarije. In feite zijn de Russische eenheden daar nu beter op eventualiteiten voor bereid dan vóór de bloedige ok- tóber-opstand. Op een kilome terslang eiland in de Ronau, daar waar op de ene oever Boeda en op de andere Pest ligt, is hun nieuwe hoofdkwartier ingericht. Een zenuwstelsel, van waaruit de electronische verbindingen door het gehele land lopen. In 't hart van'de stad en in het hart van Hongarije ligt deze militaire ba sis, die zelfs voorzien is van een eigen vliegveld. De aanwezigheid van de Russi sche troepeneenheden werd, nog geen half jaar na de opstand en de belofte van Kadar dat zij zou den vertrekken, legaal. Kadar te kende in mei 1957 een verdrag, waarin werd vastgelegd: „De ge meenschappelijke defensie in ge val van agressie". In augustus van het vorig jaar werd door de Hongaarse regering opnieuw de mogelijkheid verkondigd van een terugtrekking van de troepen van de USSR. Maar een maand daarop was Kadar kennelijk van zijn dwaling teruggebracht. Op het Hongaarse partijcongres in september 1959 verklaarde hij, dat de Russische eenheden „voor lopig" zouden blijven. POLITIEAPPARAAT apparaat, dat in zijn kelders on der het majestueuze hoofdkwar tier in Boedapest martelvertrek- ken had ingericht voor het „ver horen" van politieke tegenstan ders of van hen, die daarvoor moesten doorgaan. Weinigen van hen ontkwamen de wraak van de getergde bevolking. - Kadar be loofde de A.V.H. nooit meer te zullen formeren. Opnieuw brak hij zijn belofte. De naam van dc dienst werd veranderd in ver taling luidt zij nu „veiligheids politie", een nauwelijks merkba re wijziging maar men nam zelfs niet de moeite de onderafde lingen te veranderen. Aan een parade, die op 4 april van het vo rig jaar in Boedapest werd afge nomen, nam ook een bataljon „Binnenlandse Veiligheidstroe pen" deel. Dezelfde titel droeg de geüniformeerde afdeling van de A.V.H., die vóór de opstand aan dergelijke manifestaties deelnam. De leden van dit bataljon waren gerecruteerd uit de nieuwe veilig heidspolitie. Dc nieuwe staatspo litie wordt zoals vanouds op pa pier geleid door de Hongaarse minister van Binnenlandse Zaken maar in feite regeert ook zoals vanouds de communistische partij. Het optreden van de nieuwe veiligheidsdienst is wel gematig der en soepeler dan destijds bij de A.V.H. het geval was. De wraak, die op de A.V.II. is uitgeoefend, is niet vergeten en de mogelijk heid blijft bestaan, dat op een gegeven ogenblik politieke om standigheden de Russische een heden dwingen uit Hongarije te vertrekken. GEHELME PROCESSEN nomische integratie af te wijzen zou den wel zeer groot geweest zijn. De 6 en de 7 De V.S., onze machtigste bondge noot, hebben het tot stand komen van de Europese gemeenschap stellig be vorderd, vooral om Frankrijks posi tie in Europa te versterken. In veel opzichten is hier sprake van een eco nomisch verlengstuk van N.A.V.O. en O.E.E.S. Kunnen de versterkte economische banden met het land van De Gaulle ons compensatie bieden voor de verslapte samenwerking met Scandinavië en Groot-Brittannië? Ook Engeland is een belangrijke klant van Nederland en wij zijn min of meer gedwongen met één oog naar het westen en met het andere oost waarts te lonken. Daarom zijn wij ge neigd ook zoveel mogelijk samenwer king te zoeken met de zeven landen in de E.F.T.A., het verbond onder leiding van Engeland, dat als een te genhanger van de E.E.G. mag wor den beschouwd. Beide invloedsferen zijn voornemens tariefmuren te bou wen, waardoor het contact tussen de beide gemeenschappen onderling wordt bemoeilijkt. Onze minister Luns heeft voor de onze minister van economische zaken de decoraties kreeg die nu de borst van de minister van buitenlandse za ken sieren. Uit die lintjes zou dan blijken hoezeer er van overheidswege geijverd wordt voor het openstellen van vreemde landen voor onze pro- dukten. Misschien zouden wij minder genoemd worden in de wereld, maar onze handelsbedrijven en industrie zouden er zijde bij spinnen. Andere dan commerciële trofeeën zijn er voorlopig voor ons niet weggelegd. AUTOMATISERING eist grondige voorbereiding. Automatisering is een woord, dat met een zekere schroom wordt uitge sproken, een begrip, dat licht een ge voel van onbehagen zal opwekken. Weliswaar is in onze eeuw de ver vanging van menselijke spierkracht door de machine steeds verder voort geschreden, maar de automatisering versnelt dit proces in dusdanige ma te, dat men van een stroomversnel ling in de technische ontwikkeling mag spreken. Het vraagstuk van de automatise ring heeft veel facetten (economi sche, sociale, technische). Vooral het sociaal aspect staat in het middelpunt samenwerking van de zes en de zeven van de belangstelling, zozeer zelfs, De gestadige aanvoer van grondstof fen betekent een extra-service van de grondstoffenleverancier, die dit na tuurlijk wel in zijn prijzen zal ver disconteren. Voordat de automatiseringsappa ratuur wordt aangeschaft, dient zorg vuldig gepland te worden, hoe men de apparatuur wil gebruiken. De appa ratuur moet namelijk zo intensief mo gelijk worden gebruikt om de hoge kosten er weer uit te krijgen, ja, om winst te maken. Een apparatuur die slechts enkele uren per dag werkt, is natuurlijk niet rendabel. In de V.S. zijn sommige bedrijven tot automati sering overgegaan, omdat sommige concurrenten dat ook deden. Dat is menig ondernemer zuur opgebroken. In de praktijk bleek dikwijls dat de kostbare apparatuur niet rendabel was, ook al doordat men zich niet tij dig had voorbereid. Standaardisatie als gevolg. Een aspect van de automatisering is ook, dat de geautomatiseerde ap paratuur meestal in hoge mate is ge specialiseerd. Dit leidt natuurlijk tot standaardisatie. Wanneer de appara tuur regelmatig zou moeten worden versteld, zou dit aanleiding geven tot onevenredig grote kostprijsstijgingen. vwA kei óeiehe font de teste zaak Tijdens de Hongaarse opstand richtte zich de haat van dc ver zetsstrijders vooral tegen de be ruchte A.V.H., de staatsveilig heidsdienst. Het was dit politie- Terwijl de Hongaarse regering in 1958 voor de er. Naties ont kende, dat ergens processen wer den gevoerd tegen vroegere ver zetsstrijders, werden jongeren, die aan de opstand hadden deel genomen, voor 'n geheime recht bank gedaagd en veroordeeld. Over de aard van die rechtspraak en de betrouwbaarheid van de rechters behoeft niemand zich il lusies te maken. Ongeveer zestig schooljongens werden in maart 1958 gearresteerd op beschuldi ging van contra-revolutionaire activiteiten. Allen werden via ge heime processen veroordeeld. In kouof griep,blustUsnel uitmetde veelzijdig samengestelde juli van dat jaar volgden 300 an deren, die hadden geprotesteerd legen de executie van Imre Nagy. Hun leeftijd varieerde tussen 10 en 18 jaar. Al zijn ze te jong om wettelijk met de dood te kunnen worden gestraft gebeurt dat toch. Om dat legaal te kunnen doen, heeft de Hongaarse regering een wet aangenomen, die het moge lijk maakt kinderen tot hun 18e jaar vast te houden 0111 hen dan te executeren. Een dergelijke wet is in strijd met alle internationa le juridische normen. Dat is het Hongarije van 19G0. Een land waar is gestreden. Een land waar nu wordt geleden. Teveel lintjes belandden op verkeerde borst Onze na-oorlogse internationale politiek is stellig continentaal gericht. De vraag is of er intercontinentaal geen grotere resultaten zijn te beha len, die onze industrie een betere af- zetbasis van duurzamer aard geven. Wij richten het oog wel zeer sterk op het Europese vasteland. Het is be langrijk deze vraag te stellen in een tijd van voorspoed. Zo lang immers een industrieland als west-Duitsland zo volgepropt is met orders als thans zullen onze produkten hun weg naar de buitenlandse verbruikers wel vin den. Heeft onze industrie echter ook bestaansrecht in een tijd van terug gang, wanneer de markten weer ver overd moeten worden en wanneer de internationale concurrentie weer als striemende zweepslagen op het han delsverkeer neerkomt? Het is niet zo'n wonder, dat wij ons bij de Europese Economische Gemeenschap hebben aangesloten. Wij verloren een belangrijke markt in Indonesië. Bij verschillende Aziati sche volken hebben wij een „kolonia le" naam en de gehele blanke we reld is met zijn invloed in het verre oosten op retour. Vanzelfsprekend gingen wij ons commercieel geluk dan dichter bij huis zoeken. Wij zochten niet alleen aansluiting bij België en Luxemburg, die als dankbare vrucht de Benelux opleverde, maar beland den via dit bondgenootschap in de E.E.G., die ons (nog?) niet zoveel geluk brengt, althans niet als middel om nieuwe afzetmarkten te vinden. Nu is het zonder twijfel moeilijk om buiten zo'n gemeenschap te blij ven wanneer belangrijke handelspart ners ons deelgenootschap wensen. De moeilijkheden om een dergelijke eco- landen heel wat werk verzet. Hij is er echter nog niet in geslaagd groot suc ces te boeken. Dat ligt niet aan Ne derland, maar komt doordat in de ene groep Engeland als de sterke man optreedt en in de andere groep Frankrijk. Gemenebest als spaak in 't wiel. De Fransen zijn in beginsel voor stander van beschermende rechten, de Engelsen principieel voor vrijhandel, althans dat beweren ze. Ze willen al lerlei muren afbreken zo lang dit we gen voor hun eigen handel vrij maakt,, maar zodra ze binnen een bepaald" murenstelsel reeds de vrijheid van beweging hebben is hun vrijhandels geest nergens meer te vinden. Dit geldt met name voor hun eigen ge menebest, waarbinnen de Engelsen allerlei voorrechten genieten. Nu zouden de Franse en Britse standpunten elkaar meer naderen, wanneer de Engelsen de protectie van hun gemenebest opgaven. De Fransen trachten daartegenover Europa voor de Engelsen zoveel mogelijk te slui ten. Wij hebben er belang bij onze positie in Europa te behouden en die in de commonwealth te versterken. Het is beslist een te zware opgaaf voor een klein land in een titanen strijd te trachten een bemiddelende rol te spelen. Wij doen veel voor de economische eenheid van Europa en de heer Luns ontvangt de ene decoratie na de an dere. Hij is onze meest gedecoreerde minister. Het is de vraag of met al die diensten aan Europa ook een Ne derlands belang gediend wordt. Mis schien op lange termijn, mogelijk te lange termijn Een verkeerd etiket. Wij hebben part noch deel aan de politieke manipulaties van de wes terse landen in het verre oosten. Door onze nauwe banden met de grote wes terse bondgenoten plukken mij mede de wrange vruchten van deze ge dragslijn, maar niet de voordelen. Wij plakken op ons voorhoofd een etiket, dat ons niet past. Wij nemen deel aan een politiek spel waarin wij het air aannemen een grote natie te zijn. Economisch gezien levert het ons al leen schade op. In Europees verband zien wij het zelfde beeld. Wij spelen een spel mee waarin wij slechts „voor spek en bonen" meedoen. Misschien zou de E.E.G. mislukt zijn zonder medewer king van Nederland. Zou dit natio naal gezien een strop geweest zijn? Misschien voor de stabilisatie van de conjunctuurpolitiek, maar zeker niet commerciëel. Ons overbevolkt land heeft behoefte aan handelscontacten, aan afzetmarkten. Daarop dient on ze politieke en economische aandacht gericht te zijn. Een bilateraal han delscontract bevordert misschien niet de samenwerking in groter verband maar brengt ons orders en relaties in bepaalde landen. Zouden wij niet meer onze han delsbelangen dienen, wanneer wij ons op politiek terrein wat gereserveerder toonden? Het zou ons bij wijze van spreken aangenamer zijn, wanneer dat bijvoorbeeld de economische kan- Automatisering heeft tot gevolg, dat ten van het vraagstuk gemakkelijk on derschat worden. Populair is de automatisering ze ker niet. Noch bij de werknemers, noch bij de werkgevers. Desalniette min zal geen mens de ontwikkeling op technisch gebied kunnen tegen houden. Dat wordt ook algemeen be- sefd en alleen al de onafwendbaar heid van deze revolutionaire ontwik keling boezemt velen vrees in. Men wil er eigenlijk niet aan, maar komt er toch niet onderuit! Ook in ons land. Ook het Nederlandse bedrijfsleven kan de automatic niet uit de weg gaan. In de V.S. zijn naar ruwe schat ting nu reeds meer dan 35 van alle bedrijven rijp voor automatisering en het is zonneklaar, dat deze ontwik keling geen halt zal houden aan de poort van het Europese bedrijfsleven. Ook de Nederlandse ondernemers kunnen hun ogen niet sluiten voor deze versnelde ontwikkeling. Sommige Nederlandse bedrijven zijn reeds tot een (meestal partiële) automatisering overgegaan. Duidelijk is echter, dat de automatisering niet één, twee, drie kan worden ingevoerd. Een volledige automatisering ineens zou gemakkelijk een geheel bedrijf kunnen ontwrichten. Het tempo van BABYSET DE LUXE M de produktie sterk kan worden opge voerd, maar het assortiment kleiner wordt. Men concentreert zich op de produktie van een gestandaardiseerd produkt., Voor de afnemers heeft dit echter het onmiskenbare voordeel, dat zij een lagere prijs betalen en veelal een betere kwaliteit ontvangen, die het gemis aan assortiment compen seert. De ondernemer zal ondertussen alles in het werk stellen om zijn ge standaardiseerd produkt ingang te doen vinden. Door het geven van service en technische voorlichting zal hij klanten moeten winnen. Zijn be drijf zal daarom moeten beschikken over een degelijk commerciëel appa raat. Er zal nog meer behoefte ont staan aan technisch geschoolde koop lieden. De automatisering brengt dus niet alleen een gehele reeks verschuivin gen in het kostenbeeld van een be drijf, ze vraagt tevens een geheel an der beleid in de personeels- en com merciële sector. Automatisering vergt derhalve steeds een grondige voorbereiding, hoeveel tijd en geld die ook mag kos ten. de automatisering mag niet te snel zijn. Een te snelle invoering zou zo wel van sociaal als economisch stand punt bezien tot sterke spanningen kunnen leiden (hoge kosten, grote werkeloosheid). Bovendien worden in een geautomatiseerd bedrijf geheel andere eisen aan het personeel ge stel en kleven er nog méér proble men vast aan dit vraagstuk. Hoge investeringen. De bedrijfskosten zullen stijgen, aangezien een stevig bedrag zal moe ten worden geïnvesteerd. Overigens denke men niet, dat automatic alleen door grote ondernemingen gefinan cierd kan worden. Verschillende Amerikaanse bedrijven die automati- seringsapparaturen vervaardigen, hebben reeds de mogelijkheid onder zocht om apparaten voor kleinere be drijven te vervaardigen. De ondernemer die speelt met de gedachte zijn bedrijf te automatiseren, moet echter goed weten wat hij doet en hoe hij het doet. Niet alleen zal hij een flink bedrag moeten investeren voor de aanschaf van de apparatuur en de omscholing van zijn personeel, ook zal hij moeten zorgen voor een gestadige aanvoer van grondstoffen. Voor een geautomatiseerd bedrijf is dit namelijk nog veel belangrijker dan voor een „klassieke" onderneming. PERZIË VIERT UITBUNDIG GEBOORTE VAN PRINS Perzië viert uitbundig feest om de troonopvolger, die maandag morgen om vijf voor twaalf ge boren werd in het ziekenhuis in Teheran. Farah Diba schonk het leven aan een zoon van 8 pond met zwarte haren, grote ogen en een neusje dat hem het uiterlijk van zijn moeder geeft. Moeder en kind maken het goed, zo hebben de dokters bekend gemaakt. Tij dens de tangverlossing was de vorstin onder narcose gebracht en ze hoorde van de gelukkige sjah pas een uur na de geboorte, toen ze ontwaakte, dat er een prinsje was. Buiten hadden de in spanning wachtende Perzen de saluutschoten geteld en na het tweeëntwintigste schot dat de ze kerheid bracht, ging er een ge juich op. Voor het eerst sinds een eeuw was er een kroonprins in Perzië. Er is vier dagen feest en een belastingverlaging van 20 pCt. voor de bevolking. HERENTHALSE MOORDE NAAR NA KLOPJACHT GEGREPEN De 26-jarige Jozef de B., die zondagnacht te Hcrenthals een jonge vrouw met een geweer doodschoot, een zuster van het slachtoffer ernstig verwondde en op de koop toe een gewapende overval pleegde, is maandagmid dag in een brok woeste natuur op ongeveer tien kilometer van Herenthals aangehouden. De klopjacht, die door het Bel gische gerechtelijke apparaat was ingezet, is zeer doeltreffend ge bleken. De B. heeft geen kans ge kregen naar Nederland te vluch ten. AMERIKAANSE POLARIS- BASIS IN ENGELAND Premier MacMillan en presi dent Eisenhower hebben dins dagavond gelijktijdig medege deeld, dat aan de Clyde in Schot land een mobiele, drijvende basis voor Amerikaanse atoomonder zeeërs met „Polaris"-raketten zal worden gevestigd. Ingevolge een akkoord tussen de Engelse en de Amerikaanse re gering vertrekt een Amerikaans onderzeeboot-moederschip naar Schotland. Het zal ligplaats kie zen in Holy Loch, in de monding van de rivier de Clyde en over enige tijd aangevuld worden met een drijvend dok. De Amerikaanse atoomonder zeeërs van 't type „George Was hington" zullen deze basis ge bruiken voor hun patrouilletoch- ten met van kernwapens voorzie ne „Polaris"-raketten. MacMillan wees er op, dat de eigenlijke hoofdbasis van de patrouilles-on derzeeërs altijd in de Verenigde Staten zal blijven. MINISTER TOXOPEUS EN NIEUW-GUINEA „Dit is mijn eerste bezoek aan Nieuw-Guinea geweest en ik kan dus niet op vroegere ervaringen bogen bij het trekken van verge lijkingen. Maar afgaande op het geen ik in het verleden over N.- Guinea gehoord en gelezen heb, kan ik toch wel constateren, dat er sindsdien een heleboel is tot stand gebracht en dat er hard wordt gewerkt." Dit verklaarde de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxoj)eus, toen hij van zijn in spectiereis naar Nieuw-Guinea en het daarop aansluitende bezoek aan Australië op Schiphol terug keerde. „De Papoea is nuchter en intelligent. Ik heb er niet een ontmoet, die kwam vertellen, dat hij naar Indonesië wilde. Iedereen gaf te kennen, dat de bevolking van Nieuw-Guinea de Nederlan ders voorlopig nog nodig zou hebben. En iedereen was er van doordrongen dat er eerst 'n hech te economische onderbouw zou moeten zijn vóór Nieuw-Guinea op eigen benen zou kunnen staan". Opnieuw heeft men bij 't bezoek uit Den Haag met span doeken gedemonstreerd maar de ze keer vormden de leuzen een oproep tot Nederland, zich niet terug te trekken uit N.-Guinea. N.V.V. VOOR TUSSENTIJDSE WIJZIGING VAN C.A.O.'s. Het Nederlands Verbond van Vakverenigingen is van mening, dat indien werkgevers en werk nemers elkaar weloverwogen vin den op een tussentijdse loonsver hoging, zonder daarbij in strijd te komen met de spelregels van de loonpolitiek, zij bij een eventueel conflict met de regering het recht aan hun zijde hebben. Dit stand punt van het NVV werd dinsdag ochtend in Utrecht op een de monstratief congres van dit vak verbond weergegeven door zijn secretaris, de heer W. F. van Til burg. De naar zijn mening starre houding van de regering roept onhoudbare spanningen in 't be drijfsleven op. De heer v. Tilburg acht het meer dan raadzaam dat de regering nog tijdig haar ba kens verzet. In het andere geval kunnen de spanningen, volgens hem, tot explosies leiden, die nie mand wenst. Dan ontstaat er, al dus de heer v. Tilburg, een situa tie, die des te gevaarlijker is, in dien de regering er blijk van gaat geven, steunende op een zuil van de vakbeweging, geen oog meer te hebben voor de opvattingen van de overgrote meerderheid van de bonafide vakbeweging. Opvattingen, aldus de heer v. Til burg, die zijn ingegeven in het volle bewustzijn van een verant woordelijkheid voor het maat schappelijke gebeuren. Als de re gering deze overtuiging mist, le vert zij, aldus de NVV-secre- taris, het bedrijfsleven uit aan de ondermijnende extremistische krachten die op de loer liggen. RAADSELACHTIGE DOOD VAN KLEUTERLEIDSTER Op de zolderkamer van een woning aan de Deurlostraat te Amsterdam is dinsdagavond het in verregaande staat van ontbin ding verkerende stoffelijke over schot van de 20-jarige leerling- kleuterleidster Sigrid Sander ge vonden. De Amsterdamse recher che en de officier van Justitie, mr. J. F. Hartsuiker, hebben dr. J. Zeldenrust, de anatoom-patho loog van het gerechtelijk labora torium te Den Haag, verzocht di rect naar de hoofdstad te komen om sectie op het lijk te verrich ten. VRIJDAG 4 NOVEMBER 1960 oov. jArtnuanu ïiu, oo De Lcho v.\n het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per par kwartaal f 2.15 f 3.10 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per m.ns. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878 bureaux: Grotestraat 205. Waalwijk - Dr. van Beurdenstraat 8 - Tel. 04167 - Tel. 041602621 Kaaiahouvel :20Q2. Telegraia-adres „Bafce" U moet een kuur doen, de Kruschen Kuur, iedere dag 's morgens de beroemde kleine dosis. Beroemd - ja - over de hele wereld, om zijn wondere aansporende werking op de bloedzuiverende organen. Die worden met Kruschen tot hernieuwde jeugdige wer king gebracht en drijven zo de onzuiverhe den uit, die nu die ondragelijk snerpende pijnen verwekken. Koker 50 tabl. 90 et. - 25 tabl. 60 ct Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's In fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een MABKT 25 VHERIOStNBOSCM

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1