De Echo van het Zuiden (BINNEN- EN BUITENLAND 1/Uaa IwuL* 7 loelz IIW MENING EEN ANDERE HEER IN HET WITTE HUIS ELECTRA U - Vooraanstaand Handelskantoor te Waalwijk Liedertafel Oefening en Vermaakbesluit Jubileumjaar met opera Ernaniin concertvorm Kennedy president van de Verenigde Staten St. Nicolaas-geschenken? Aan STASSAR denken! VRIJDAG 11 NOVEMBER 1960 83e JAARGANG No. 88 20 Over ongeveer twee maanden zal Eisenhower zijn functie van president der Verenigde Staten van Noord- Amerika hebben neergelegd en ver vangen zijn door de j.l. dinsdag ver kozen nieuwe president. Acht jaar heeft Eisenhower dat hoogste ambt der Ver. Staten vervuld en als de wet dit niet onmogelijk maakte, zou men hem ongetwijfeld hebben verzocht zich ook weer voor een derde ambtstermijn beschikbaar te stellen. Het is namelijk opmerke lijk, dat zijn populariteit in de Ver. Staten nog vrij groot is, terwijl deze in de overige wereld wel een knauw heeft gekregen, althans wat zijn staatsmanschap betreft. In de afgelopen acht jaren is wel gebleken, dat Eisenhower geen ster ke politicus is. Hij dankt zijn popu lariteit aan zijn functie van opper bevelhebber der geallieerde strijd krachten tijdens de tweede wereld oorlog en dus vooral aan het tot een goed einde brengen van deze strijd voor zijn land. Tevoren had hij zich nooit daadwerkelijk met de partijpo litiek der Ver. Staten bemoeid en hij werd in 1951 door de republikeinen verzocht zich voor het presidentschap verkiesbaar te stellen alleen omdat men in hem een duidelijke „winner" zag om het Witte Huis en dus de voornaamste regeringsambten weer voor de republikeinse partij te-her overen. Dat gelukte en vier jaar later ook weer, want het sentiment van het Amerikaanse volk zag in hem nog al tijd de onversaagde overwinnaar van de wereldoorlog, zoals het hem nu nog beschouwt. - o - Zien wij nu op de acht jaren van Eisenhowers bewind terug, dan is het opmerkelijk te moeten constateren, dat het aanzien van het machtige Amerika in deze jaren er in de we reld niet op is vooruit gegaan. Hoe wel de Marshall-hulp een grote good will voor de Ver. Staten kweekte, en ook grote hulpprogramma's voor lan den in Azië en Afrika en Zuid-Ame- rika werden uitgevoerd, heeft dit niet kunnen verhinderen, dat het politieke beleid van de regering der Ver.'Sta ten in vele opzichten in de wereld ernstige kritiek heeft opgeleverd. Enerzijds ontstond dit doordat fi nanciële hulp door het rijke Amerika vaak werd verleend wanneer dit uit politieke overwegingen voor Amerika zelf gewenst was, anderzijds doordat men oude bondgenoten meermalen voor het hoofd stootte door politieke hulp te verlenen aan volkeren die de belangen dezer bondgenoten belaag den. Herhaaldelijk werd hierdoor de positie van het westen verzwakt ten voordele van communistische invloe den. Opmerkelijk is ook, dat er zelfs in landen waar grote financiële hulp aan werd verleend, toch bij grote de len van het volk een zekere afkeer tegen Amerika bleef hangen of ont stond. Dat komt ook wel omdat de hulp voor een belangrijk deel op mi litair gebied werd geboden, waar het volk zelf dus in directe zin niet veel aan heeft en het daarom ook des te meer ziet als eigenbaat van het schen kende land. - o - Neen, Washington heeft zijn mil jarden aan hulp in al deze jaren niet weten te „verkopen". In zijn inter nationale politiek heeft het zich vaak zwak betoond en soms meer gehan deld naar overwegingen van senti ment, bedreiging en zelfs angst, dan dat daaruit een grootse, wereldom vattende en welbewuste visie sprak. Eisenhower is een knap legeraan voerder gebleken, doch als politiek leider van een der machtigste, zo niet hèt machtigste land ter wereld, is hij in kracht tekort geschoten. Hij is ge zwicht voor een op hem door het volk uitgeoefende drang, hij heeft er zijn volk wellicht voldoening mee gege ven, in de overige wereld zal zijn be wind echter niet als een waarlijk suc ces geboekstaafd blijven. Nu treedt een andere heer het Wit te Huis binnen. Wij kunnen nog niet beoordelen of deze een dieper poli tiek inzicht zal blijken te hebben dan zijn voorganger. Zijn taak zal uiterst zwaar zijn. Niet alleen zal hij moe ten voortgaan te bouwen aan een voor het westen gunstge wereldpolitiek, hij zal ook het vertrouwen in de Verenig de Staten moeten herstellen, opdat ieder vrij land op de V.S. zal kunnen bouwen als op een onbaatzuchtige hoeder van zijn vrijheid. Er valt iets in te halen en veel te verbeteren, mo ge het daarvan blijk geven. MEDEWERKING VAN VIER BEROEPSSOLISTEN De Waalwijkse Liedertafel „Oefe ning en Vermaak" gaat haar jubi leumjaar rond het 100-jarig bestaan besluiten met de uitvoering van Ver di's opera „Ernani" in concertvorm. En dit is dan het derde concert, waar mee „Oefening en Vermaak" de vie ring van haar eeuwfeest gaat om kransen. In april van dit jaar werd de herdenking ingezet met een prach tige uitvoering van Handel's oratori um „Des Messias", die van de Bra bantse pers een zeer gunstige beoor deling kreeg. In het lichtte genre bracht dit gezelschap een spranke lende uitvoering in concertvorm van Léhar's operette „Der Graf von Lu xemburg". Een tweedaagse feestvie ring in de maand mei bracht ondanks het minder prettige zomerweer nog een zeer geslaagd openluchtconcert, waaraan behalve door „Oefening en Vermaak" ook medewerking werd verleend door het Tilburgse dames koor St. Caecilia en het Vlijmens Ge mengd Koor. Het slot van deze beide feestdagen werd gevormd door een groots concert met taptoe door de Kon. Militaire Kapel onder leiding van majoor Rochus van Yperen. Met een uitvoering van „Emani" gaat „Oefening en Vermaak" dit on getwijfeld in alle opzichten geslaagde jubileumjaar besluiten. En men heeft ook nu niets nagelaten om ook aan dit concert een bijzonder en feestelijk cachet te geven. Voor deze uitvoe ring in concertvorm heeft men zich namelijk weten te verzekeren van de medewerking van vier beroepssolis ten, namelijk drie solisten van de Twentse Opera, te weten Dini Ta- dema, sopraan, Peter van Zon, tenor en Anton Eldering, bas. Verder is men erin geslaagd om de bariton Bert Olssen te engageren, de veelbeloven de jonge Nederlandse zanger die dit jaar op het Bossche solistenconcours een fraaie tweede prijs wist te beha len. Behalve deze beroepssolisten zul len nog drie „eigen" solisten mee werken, namelijk Nel Dupont, so praan, Rinus Hesselberth, tenor, en Jos van Heijst, bariton. Dat „Oefe ning en Vermaak" hier drie „eigen" solisten kan brengen, mag ook een zeer bijzondere prestatie genoemd worden. Wij stellen ons zo voor dat „Oe fening en Vermaak" met dit slot- concert en een dergelijke voortreffe lijke „bezetting' weer heel veed operaliefhebbers naar Musis Sacrum zal trekken a.s. dinsdag en we zijn er zonder meer van overtuigd dat de Waalwijkse liedertafel deze belang stelling ook ten volle verdient, want het is toch wel een eervolle vermel ding waard dat deze vereniging in een tijd, waarin het verenigingsleven zien derogen taant, een dergelijk concert brengt. En het feit dat een dergelijke uitvoering meer geld kost dan zij op brengt, pleit des te meer voor de cul turele instelling van deze vereniging, die gezien haar prestaties en activi teiten het toch moet stellen met een bescheiden subsidie. Wij vragen ons dan ook af of er niet iets scheef zit in het provinciale subsidiebeleid waar het muziekgezelschappen betreft. DRAMATISCH Zoals de meeste Italiaanse opera's heeft ook Verdi's „Ernani" een sterk dramatische inslag. Het is een operra in vier akten, die haar eerste opvoe ring beleefde in 1844. Ernani (Peter van Zon) is een roverhoofdman, maar in werkelijkheid is hij de verbannen edelman don Juan van Aragon. In het eerste bedrijf maakt hij zich op om een ongewenst bezoek te brengen de akte speelt in Aken, waar don Carlo aanwezig is in verband met zijn benoeming tot keizer van het Heilige Duitse Rijk. Hier zijn echtei ook de samenzweerders aanwezig die er om loten wie de koning zal doden. Het lot valt op Ernani, maar de zaak pakt heel anders uit, want keizei Carlo besluit tenslotte om Elvira aan Ernani ten huwelijk te geven, waar mee de Silva natuurlijk helemaal niet ingenomen is. De vierde akte valt aan met het bal ter gelegenheid van het huwelijk tussen Ernani en Elvira. De Silva verschijnt echter en blaast op de hoorn, die Ernani hem in de tweede akte heeft overhandigd en op PRACTISCHE CADEAUX aan het kasteel van don Ruy Gomez de Silva (Anton Eldering), die op het punt staat in het huwelijk te treden met Elvira (Dini Tadema), de gelief de van Ernani, die niets liever wenst dan dat Ernani haar zal komen be vrijden van de Silva, haar voogd. Zij heeft echter nog een minnaar en dat is niemand minder dan de koning Carlo V van Spanje (Bert Olsson), die haar kamer binendringt en daar verrast wordt door Ernani. Het twee de bedrijf begint met de bruiloft van de Silva en Elvira. Ernani verschijnt op deze bruiloft als pelgrim. Hij wordt door de dienaren des konings achtervolgd. Ook de koning ver schijnt op de bruiloft en eist de uit levering van Ernani, maar de Silva weigert, zelfs wanneer Elvira als gij zelaarster wordt meegenomen. Erna ni en de Silva besluiten om gezamen lijk te trachten Elvira uit de handen van de koning terug te halen. De der- welks geluid Ernani zelfmoord zal plegen. De Silva biedt Ernani de keus tussen de dolk en vergif. Zelfs de smeekbeden van Elvira kunnen Erna ni niet tot andere gedachten brengen. Hij doorsteekt zich. Een zangspel vol dramatische span ningen dus, die zowel aan solisten als koor hoge eisen stellen. In de uit voering van a.s. dinsdag staat het ge heel onder leiding van dirigent Louis Sars, terwijl de begeleiding aan de vleugel berust bij de heer Frans Wil- mont. Onder verwijzing naar de adver tentie in dit nummer mogen wij be langstellenden er op wijzen dat er morgenmiddag gelegenheid is tol plaatsbespreken. Gaarne wensen wij „Oefening en Vermaak" bij deze groots opgezette slotuitvoering in het jubileumjaar al le succes en een uitverkocht huis toe. Na een verwoede strijd van maanden tussen Nixon en Ken nedy is de teerling geworpen. De democraat Kennedy, 43 jaar oud, is president der Verenigde Staten geworden en met grote meerder heid. In 't begin zag het er bij de uit slagen niet zo rooskleurig uit, maar weldra draaiden de kansen, vooral toen de staat New York voor hem koos, werd het al spoe dig duidelijk dat Kennedy de man was van 't Amerikaanse volk en dat Nixon ondanks de grote steun van Eisenhower de strijd had verloren. Maar eerst te 7 uur woensdag was het defini tief. De hele wereld, zowel de wes telijke landen als de communisti sche en de neutrale, heeft met voldoening de verkiezing van Kennedy tot president van de Verenigde Staten ontvangen. Pas woensdagmiddag om kwart voor twee (dat was in Nederland kwart voor zeven in de avond) bereikte Kennedy het vereiste aantal van 269 kiesmannen, door de overwinning in Minnesota, dat elf stemmen heeft in het kiescol lege. Op dat uur gaf Nixo&n zijn nederlaag volledig toe. De Vere nigde Staten hadden hun jongste president (43 jaar) gekozen, had den het Republikeinse bewind van acht jaar weer vervangen door een Democratisch regime en hadden voor het eerst een katho liek naar het Witte Huis ge stuurd. Sinds de morgen had Kennedy al een duidelijke voor sprong genomen, maar in aantal stemmen was zijn meerderheid zo gering (400 duizend stemmen, minder dan één percent van het totaal) dat verrassingen niet uit gesloten waren, zolang niet alle grote staten uitgeteld waren. Toen 96 percent van alle kiesdis tricten binnen waren, was Ken nedy zeker van 299 kiesmannen. Hij leidde of had gewonnen in 25 staten met samen 338 kiesman nen. Nixon was in het voordeel in 24 staten met 185 kiesmannen. Kennedy had 50.3 percent van 't totale aantal stemmen, 31 mil joen 813 duizend 791 tegen Nixon 49.7 percent, dat is 31 miljoen 394 duizend 761 stemmen. Don derdagnacht was de einduitslag van vier staten nog onbekend. Kennedy had de leiding in Alaska en Californië (samen 35 kies mannen) en Nixon in New Mexi co en Washington (samen 13 kiesmannen). Bijzonder vlug was de Russi sche premier Kroesjef met zijn felicitatie aan de overwinnaar. Hij stuurde een vriendelijk tele gram van 250 woorden, waarin hij de hoop uitsprak, dat de be trekkingen tussen Moskou en Washington zich opnieuw zou den gaan ontwikkelen als ten tij de van president Roosevelt. Dan zou de vrede verzekerd zijn, zo verklaarde hij. In Moskou las men tussen de regels door al een bedekte uitnodiging tot een nieu we topconferentie. Radio-Moskou had tevoren de uitslag van de Amerikaanse verkiezingen een nederlaag voor de politiek van Eisenhower genoemd en een ver oordeling van het U-2 schandaal. Het is een ware nek aan nek race geweest, want het aantal stemmen, een 400.000, is niets in vergelijking met het aantal uitge brachte stemmen van 67 miljoen. Maar het ging om 't aantal 'kies mannen en juist in die staten met het grootste aantal als New York, Californië en Texas was Kennedy ver de baas. Hoe 't ook zij, Ken nedy is de nieuwe president, een jonge, krachtige figuur, die weet wat hij wil en wei van zich zal doen spreken. Overal in de wereld is dan ook deze uitslag met instemming be groet, laat ons hopen tot heil van Amerika en de wereld. IERSE PATROUILLE UITGE MOORD IN KONGO Opstandige Baloeba's hebben in Noord-Katanga een patrouille van 11 Ierse UNO-soldaten over vallen in een hinderlaag en op één na uitgemoord. De overleven de is zo zwaar gewond, dat voor zijn leven wordt gevreesd. Een tweede patrouille UNO-soldaten, die na de overval op onderhoek uittrok, is spoorloos. Rekening wordt gehouden met de mogelijk heid, dat ook deze groep in een hinderlaag is gevallen. KONINGIN EN PRINS NAAR HUWELIJK VAN BOUDEWIJN Koningin Juliana, prins Bern- hard en de prinsessen Beatrix en Irene hebben de uitnodiging aan vaard tot het bijwonen van het huwelijk van koning Boudewijn en Dona Fabiola de Mora y Ara gon. Ook groot-hertogin Charlot te van Luxemburg en koning Olaf van Noorwegen hebben de uitnodiging het huwelijk bij te wonen aanvaard. BOUW-MIJ. FAILLIET De bouw- en handelsmaat schappij „Socrates" te Amster dam is thans failliet verklaard. Er is een schuld van 14 miljoen gulden. Alle woningen en flats komen onder de hamer. In Venlo zijn de eerste 89 flats geveild en brach ten zo weinig op dat alleen de eerste hypotheek werd gedekt. HET VERHAALSRECHT IN DE KAMER Het voorstel van minister Klompé bevat ten aanzien van de onderhoudsplicht tussen (schoon)ouders en meerderjarige (aangetrouwde) kinderen 't. vol gende. Op meerderjarige kinde ren, die een inkomen hebben van minder dan 12.000 (ongehuwd) of minder dan 3000 belasting betalen (gehuwden) wordt geen verhaal toegepast voor bijstand, verleend aan ouders die voor 1901 zijn geboren en na het be reiken van de 65-jarige leeftijd buiten een inrichting wonen. Bij verpleging in inrichtingen wordt tot bovengenoemde draagkracht- grens geen verhaal toegepast on geacht de leeftijd. Het verhaals recht wordt verder beperkt voor de kosten van verpleging e.d. van personen, die niet in een inrich ting zijn opgenomen, maar in een toestand verkeren, die opneming zou rechtvaardigen. Kon de Kamer zich in grote lijnen met dit voorstel verenigen, tegen de leeftijdsgrens en draag- krachtgrens werden bezwaren aangevoerd. SCHADE-AANSPRAKEN „PLANTA" RUIM EEN MIL JOEN GULDEN De Unilever heeft aan claims in verband mot de Planta-affaire tot dusver 4500 schadeformulie ren binnengekregen, waarop in totaal om een miljoen 200 dui zend gulden wordt gevraagd. Minder dan de helft van deze aanvragen is door een speciale afdeling al afgewerkt, waardoor reeds meer dan een ton is uitge keerd. In 250 gevallen, voornamelijk in die gevallen, waarbij een soms gepeperd sinartegeld ge vraagd wordt, zal de arbitrage commissie-Van Vollenhove een beslissing nemen. Aldus deelde mr. C. T. C. Heyning, voorzitter van de directie van Van den Bergh en Jurgens N.V. mede. (Volkskr.) Niet alleen voor de mensen blijkt Waalwijk een aantrekkelijke woon- gemeente te zijn, ook de honden vin den Waalwijk om de een of andere reden het centrum van de Langstraat. Misschien zijn de bomen hier pretti ger of misschien zijn het ook wel de lekkere plantsoenen die de honden Waalwijk doen verkiezen boven een andere Langstraatse gemeente, je weet soms niet waar het hondeharl naar trekt. In ieder geval hebben we 800 honden op ruim 18.000 inwo ners, hetgeen zo ongeveer neerkomt op 1 hond per 23 inwoners. Ten aan zien van de auto's is de verhouding ongeveer 1 op 30, zodat ons zich voortbewegend bezit nog een over wegend animaal karakter draagt, waaruit we dan misschien weer mo gen concluderen dat we toch nog echte agrariërs zijn. Overigens wil het feit dat Waal wijk een hondenrijk agglomeraat is niet zeggen dat we nu zo weglopen met onze honden 'en het dier op z'n juiste waarde weten te schatten. „Ze willen hier alles, maar het mag niks kosten zo vertelde mij dezer dagen een boxer, wiens stamboom terug ging tot Waldemars Hertha II, die weer een dochter was van Benno van Thüringen en Aleid van Bennebroek, wier huwelijk ondanks het taalver schil toch prettig en goed moet zijn geweest. En een door het leven ge tekende spaniel-clochard, voor wie het hond zijn kennelijk één grote te leurstelling was geweest, bromde Mijn idee, nep en nog eens nep! Als je pas in huis komt, o ja, dan is het hondje voor 'en hondje na, maar zo dra het aanslagbiljet komt voor jou als luxe hond - want dat zijn we toch, laten we nou even eerlijk wezen - dan kennen ze je niet meer. Dan ben je ineens een waakhond van een knaak. Hij wond zich vreselijk op en hapte nijdig naar een late vlieg. Waakhond't zou wat! Voor mijn part klimt de hele penose door het W.C.-raam naar binnen. Ik hou m'n bek, want ik waak niet, daar ben ik niet voor. Trouwens, d'r valt niks te waken, want d'r valt niks te halen." „Zo is het maar net, eh „Zeg maar Sjef'bromde de spa niel. „Toch niet Sjef van Rika's van Giersbergen?" „Ja, net", zuchtte Sjef die daar mee helemaal niet ingenomen scheen. „Das kuurjeus", grinnikte de boxer, die Jan van Henegouwen bleek te heten, maar zelf niet wist waarom. „Maar goed, het is net zo als je zegt, Sjef. Ik zou het niet zo goed weten als ik niet toevallig voor zitter was van de Waalwijkse Bond, de Gemengde Hondenbond op Hu manistische Grondslag bedoel ik. Van de 800 honden hier staan er 760 als waakhond opgegeven. Het lijkt wel of hier de goudvoorraad van Neder land ligt opgeslagen. Waakhonden! Laat me niet lachen!" Hij ging op z'n klein staartstompje zitten en beet naar iets waar hij net niet bij kon. „Hé, hé, misschien mag het wat netter", gromde voorzitter Jan tussen het bijten door. „Nou ja, ik bedoel, we zijn er toch niet om te werken. We zijn d'r voor de sjeu en dat mot betaald worden, dat spreekt", mopperde Sjef. „Allicht", zei Jan. „Maar dat is het nou net, hè! Ze geven je op als waakhond, dus denk je daar zit poen. Maar nee hoor, want als de ge meente komt voor een tientje voor jou als waakhond, dan is er geen poen. Wat moet je daar nu mee, me neer?" „Ja* jongens, het leven is moei lijk", zei ik peinzend, terwijl ik langzaam doorliep. Achter me hoorde ik Sjef snui ven „Moet je hem horen! Het le ven is moeilijk zeit-ie. Hij heb zeker ook een luxe-waakhond. Kom mee, Jan, voor mijn kennen ze hier wat!" Even later passeerde ik ze, terwijl ze bezig waren bij een omgevallen vuilnisbak. En terwijl ik er in het voorbijgaan misprijzend naar keek, zei Sjef „En toch zijn we plezier- honden, Jan, de geitebreiers!" a. Mnl. Assistent-boekhouder boekhouddiploma of daarvoor studerende. Leeftijd 2025 jaar. b. Jongedame voor bediening van de boekhoudmachine Leeftijd 1823 jaar. c. Steno-typiste voor Ned. correspondentie d. Stenotypiste voor correspondentie in Frans, Duits en/of Engels e. Jongeman of Jongedame voor de afde ling documentatie en archief alsmede voor Secretariaatswerkzaamheden Voor de functies a, b, c en d tenminste MULO-opleiding vereist, alsmede enkele jaren ervaring Voor de functie e bij voorkeur H.B.S. en opleiding voor archief en documentatie, enige jaren ervaring eveneens vereist. Wij bieden aan goede krachten aantrekkelijke salarissen, goede toekomstmogelijkheden en een aangename werk kring. Eigenhandig geschreven sollicitaties met uitvoerige inlich tingen betreffende opleiding, diploma's en ervaring met duidelijke aanwijzing voor welke functie men in aanmer king wenst te komen, te richten aan de administratie van dit blad onder nummer 1792. „ALS BROEDERS SAMENWONEN Geachte Redactie, De Sint Eranciscuskerk aan de Godsakker te Franeker zal op 16 november gesloten worden. Het gebouw vertoonde al sinds lang zodanige gebreken, dat men al enkele jaren geleden van een al gehele restauratie moest afzien en-zich voor de noodzaak zag ge plaatst mettertijd een nieuwe kerk te bouwen. Geruime tijd geleden werden de ramen van de kerk aan de bin nenkant reds afgeschermd miet gaas om de kerkgangers te be schermen tegen neervallende stukken steen, maar ook uit de gewelven beginnen de laatste tijd stukken pleisterwerk los te ra ken. Het kerkbestuur achtte on der deze omstandigheden 't open houden van de kerk niet langer verantwoord en er is nu dan be sloten het gebouw af te breken en door een nieuw te vervangen. Dit betekent dat de katholieke parochie in Franeker anderhalf tot twee jaar zonder een eigen kerkgebouw zit. Naar pastoor N. Ruijs o.f.m. in een predikatie zijn parochianen echter met ontroering meedeelde, heeft de Nederlands-Hervormde Gemeente besloten dat de katho lieken tot hun eigen nieuwe kerk klaar is, van de Martinikerk ge bruik zullen mogen maken. Tegenover deze prachtige daad van oecumenische hulpvaardig heid past ons niet anders dan een groot gevoel van dankbaarheid en bescheidenheid bij het gebrui ken van het Godshuis van de Ne derlands-Hervormde Gemeente, aldus pastoor Ruijs. De diensten van de Ned. Herv. Gemeente en de katholieken zullen 's zondags om beurten gehouden worden. Ook in de week mag de katholieke ge meenschap de kerk gebruiken. Er zijn tegenwoordig veel leu zen en holle frasen. De oecumeni sche gedachte zit velen zeer hoog. Maar laten we die niet alleen met woorden, maar ook met de daad jegens elkaar bewijzen. Met dank voor de opname. Waalwijk. J. M. VERSTEEG GROTESTRAAT 207 WAALWIJK „We zijn toch zeker plezierhon- den"snoof Sjef. ZOEKT VOOR SPOEDIGE INDIENSTTREDING

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 17