wAaLwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt Provincies niet belangrijk voor Nederlands welvaart BINNEN- EN BUITENLAND <3 Herderlijk schrijven Nederl. Episcopaat over 's Pausen verjaardag R U ROL Tienduizenden nabestaanden waren gast in ons land |r» blij verwachting Gew. Arbeidsbureau Waalwijk Huidgenezinq VRIJDAG 11 NOVEMBER 1960 83e JAARGANG No. 88 In de persoon van dr. J. Luning Prak bezit Nederland een merkwaar dige figuur. Met een soms verbluf fende kennis van zaken geeft deze econoom, die ook psycholoog en filo soof is, zijn ongezouten mening over problemen, die Nederland bijzonder ter harte (moeten) gaan. Ditmaal is van zijn hand verschenen een rapport over de ruimtelijke ordening in Ne derland; het door de regering ge leide streven naar spreiding van eco- mische en sociale centra over het ge hele land. Dit onderwerp, dat alle facetten van onze landelijke samen leving raakt, staat weer flink in de belangstelling na de regeringsnota over dit onderwerp en de aansluiten de Industrialisatie-nota. Het manifest van dr. J. Luning Prak, dat verschenen is onder de titel „De Randstad Holland en haar be lagers", is een felle kreet tegen dit regeringsbeleid. Eigenlijk is hiermee gebeurd wat werd verwacht. Dr. Lu ning Prak is niet bepaald een mee gaande figuur. Waar iets te bestrij den is treedt hij als een moderne Don Quichotte in het strijdperk en men moet toegeven, zijn wapens zijn dik wijls doeltreffend. Al zijn de wind molens ditmaal van beton en wel te gen een stootje bestand. GESPREIDE ARMOEDE De enige kans om Nederland in het internationale spel te laten mee tellen is, volgens dr Luning Prak, de Randstad Holland. Daar liggen onze troeven in de vorm van intellect, ta lent en kapitaal. Van die Randstad moeten de planologen afblijven. Wan neer de econoom de rapporten over de ontwikkeling van het Westen van het land doorneemt, zo schrijft hij, wordt hij getroffen door de dolzin nige voorspellingen, waarmee dit soort geschriften is doorspekt. Planologen zijn Luning Prak's grootste vijanden. Hun „speelse ver rassingen" en „bizarre waanideeën, zouden zonder betekenis zijn geble ven wanneer niet hun suggesties wor den overgenomen door de politici. De filosoferende psycholoog kan alles kennelijk maar moeilijk verkroppen. De keus waar wij voor staan, zegt hij, is tussen gebundelde welvaart of ge spreide armoede. Het is logisch dat een burgemees ter van een provincieplaats, die zijn stad ziet leeglopen, al het mogelijke probeert om dat tegen te gaan. Maar zijn idealen en die van de provincies zijn onbereikbaar. „Het is beter een tweederangs provincie in een eerste rangs natie te zijn dan een eerste rangs provincie in een tweederangs natie". BELASTING De planologische rapporten, gepu bliceerd door de Staatsdrukkerij, die dit streven aanwakkeren, moeten door de lezers beschouwd worden als een uitnodiging tot denksport. Voor mi nisters, kamerleden, burgemeesters en hoge ambtenaren is het verboden lec tuur. Zijn de verhalen over het ver leden voor 80 juist, de ramingen voor de toekomst zijn voor 80 ver keerd. Naast de planologen noemt dr Lu ning Prak de belasting een van de grote vijanden van de Randstad. De aandeelhouders hebben hun bezittin gen in de grote industrieën, die in het Westen van het land zijn gevestigd, moeten verkopen om aan hun belas tingverplichtingen te kunnen voldoen. Amerikanen en Zwitsers-pikken die aandelen maar wat graag in. De winsten, gemaakt door de nijverheid van Nederlandse handen, verdwijnen in de zakken van handige buitenlan ders. Twee miljoen gezinnen in Neder land hebben een inkomen onder de zevenduizend gulden per jaar. Dat wijst, volgens de econoom, op een welvaart, waarover men helemaal geen reden tot juichen heeft. RECREATIE Het boekje van dr Luning Prak staat vol met dergelijke, tegen de draad van de normale Nederlandse mening ingaande veronderstellingen. De Randstad vol? Hoe komt U daar bij. Het grootste deel bestaat uit groene weiden! Met enig nadenken zou men Londen twee keer in de Randstad kunnen plaatsen. Er is nog ruimte voor duizenden fabrieken, voor havens en een toevloed van be woners. In de Randstad liggen de troeven van Nederland. Het buiten land heeft geen ogenblik belangstel ling voor een paar tweederangs pro vincieplaatsen, wat de zakenman be langrijk vindt, is een wereldstad, een haven als Rotterdam of een industrie centrum als de toekomstige Euro poort. En Nederland heeft niet vol doende middelen om zowel Randstad als provincie te ontwikkelen. De planologen hebben hun mond vol met termen, zoals recreatie en ontspanning, maar in de grote stad is meer ontspanning te vinden, dan op alle heiden van Nederland. En bovendien, al zet men de gehele ag glomeratie van Parijs in de Rand stad, dan kan men nog rustig zijn hengeltje uitwerpen in de Nieuw- koopse Plassen. Het geschrift van dr Luning Prak laat eens een ander geluid horen dan men doorgaans verneemt. Wat geeft het, dat het wat minder wetenschap pelijk, maar daarentegen bijzonder humoristisch is? Het mag een aanspo ring zijn voor de „pratende" plano logen hun ontwerpen nog meer aan te passen aan de eisen die Nederland stelt. Eisen die, ondanks dr. Luning Prak, wel degelijk een ontwikkeling van de provincies vragen, waar de le vens en culturele belangen even goed gediend moeten worden, dan in die eeuwige randstad Holland. (Nadruk verboden) KLAPROOSDAG 1960 12 november Klaproosdag. Deze aankondiging zal straks weer te lezen zijn op de affiches met de rode bloemen en de witte kruisen op de oorlogsgraven. Deze dag, de „dag der oorlogs graven", neeft in de kringloop van het jaar in ons land een vas te plaats ingenomen. Op Vfaanderen's grond Toen na de oorlog van 1914 tot 1918 in Engeland het werk voor de nabestaanden der gesneuvel den en de oorlogsinvaliden ter hand werd genomen, koos men de klaproos als het symbool hier- can. De oorzaak hiertoe was het gedicht van de Canadese dichter John McCrae, die zijn ontroeren de indrukken van een uitgestrekt oorlogskerkhof in Vlaanderen weergaf met de woorden: „Tus sen de kruisen, op Vlaanderen's grond, bloeien de klaprozen. Hun rode mond merkt onze graven...'' Op het moment dat na 1945 de balans werd opgemaakt van het aantal oorlogsgraven in ons land, werd ook in Nederland een Klaprooscomité opgericht, waarvan de officiële benaming „Stichting Nederlandse Oorlogs graven Comité" is. t/oot keé fetehe t/ont de Oeste zaaJk De meer dan 30.000 graven van hen die, gekomen uit geallieerde landen om Nederland te bevrij den, hier hun laatste rustplaats vonden waren de aanleiding hier toe. Spontaan sloot zich een aan tal personen van allerlei rang en stand en kleur aaneen om „iets terug te doen". Deze doden onze dank te betuigen was helaas niet meer mogelijk. Maar hoe zou Ne derland beter hun nagedachtenis kunnen eren dan door iets te doen voor hen die achterbleven? Er werden foto's gemaakt van de oorlogsgraven in ons land, die aan de familieleden overal 'ter wereld werden toegestuurd. Daar op kwamen ontroerende dank brieven binnen, soms met verzoe ken. „Op die-en-die dag zou hij jarig zijn geweest: wilt U dan uit onze naam bloemen op zijn graf leggen?" Dit was de aanleiding dat werd gezocht naar een meer blijvend contact tussen de vaders en moe ders, de vrouwen en kinderen in het buitenland en de Nederlandse bevolking. Onder auspiciën van het Klaprooscomité werden de graven door Nederlandse burgers geadopteerd. Deze adoptanten stelden zich met de nabestaanden in verbinding en verzorgen de graven zoals vader en moeder dit voor hun zoon zouden doen of zoals een vrouw met haar kinde ren bloemen zouden brengen naar vaders laatste rustplaats. Nederland verwacht U Dit alles was echter nog slechts het begin van de activiteiten van het Nederlands Oorlogsgraven Comité. Want de grootste taak kwam toen pas aan het licht. Inv mers leefde bij al deze mensen een grote wens: eens te kunnen staan bij dat graf in Nederland. Het mogelijk maken van deze reizen werd het hoofddoel. Tel ken jarc op Klaproo.>dag, dus dit jaar op en omstreeks 12 no vember worden in Nederland klaproosemblemen te koop aan geboden. De opbrengst bepaalt aan hoeveel vaders en moeders, vrouwen en kinderen, het jaar daarop de uitnodiging kan wor den gezonden: „Nederland ver wacht U". Voor deze mensen is het niet alleen de vervulling van een lang gekoesterde wens die zij zelf vaak voor onmogelijk hadden ge houden. Maar vooral de wijze waarop maakt steeds zo'n indruk dat buitenlandse kranten en tijd schriften, radio en televisie grote reportages wijden aan dit werk van het Klaprooscomité. Niet al leen wordt voor de nabestaanden de reis geregeld en het logies be sproken. Maar de meesten van hen zijn, wat men in de wande ling „gewone mensen" noemt, die nooit eerder buitenslands waren. In Nederland vinden zij echter 'n begeleider die hun taal spreekt, die hun gewoonten kent en die voor hei\ °P hun troostvolle, maar toch zo droeve gang naar 't graf van vader, man, zoon of broer een onmisbare steun is. Nicuw-Guinea-raad en niet indi recte. Dit dient dan volgens de heer Jouwe om de kritiek te weerleggen, als zou de Nieuw- Guinea-raad op ondemocratische wijze tot stand komen. Voor de tweede zittingsperiode dient dan een Papoea als voorzitter op te treden. Het scheppen van een gezonde economische basis als voorwaar de voor het verkrijgen van de on afhankelijkheid. Hierbij acht dhr. Jouwe de steun van Nederland onontbeerlijk. Op defensiegebied eist het programma het tot stand komen van een stevige nationale landsverdediging, waarbij deze zal geïntegreerd worden in het leger van 't koninkrijk. Aanslui ting van Nederland bij de Zuid- Oost-Aziatische verdragsorgani satie wordt noodzakelijk geacht. Van aansluiting bij Indonesië kan geen sprake zijn, wel tot zelf standigheid onder leiding van Nederland in samenwerking met de Papoea's. U hoeft geen angst te hebben veor Brandend maagzuur Als U maar Rennies bij de hand hebt Op de rijksweg Amersfoort Utrecht werd zaterdagavond een 68-jarige vrouw Chr. M. Lode- wijks uit Amersfoort zelfs drie maal achteren overreden. Ver moedelijk was ze reeds bij de eer ste aanrijding gedood. Twee volgende auto's zijn toen nog over het stoffelijk overschot l\T'4^J»reden, zodat dit deerlijk verminkt werd. Een automobi list had de vrouw met de armen omhoog op de weg zien staan. Op de plaats van het ongeluk botsten nog drie auto's tegen el kaar. Zaterdagmiddag werd in Apeldoorn de 71-jarige J. M. Fok- ke, toen hij met z'n bakfiets plot seling de rijbaan overstak, door Nog tienduizenden wachten Bijna 30.000 nabestaanden zijn dank zij de Klaprooscollecte in de loop van vijftien jaar de gast van ons land geweest. Maar vele tienduizenden wachten nog. Daarom is Klaproosdag 1960 zo belangrijk. Want deze dag beslist aan hoeveel nabestaanden straks de uitnodiging kan worden ge stuurd om in 1961 naar ons land te komen. Het werk van het Klaproosco mité dat op deze wijze aljeen in ons land plaats vindt vindt de grootste waardering bij The British Legion, de Britse vereni ging van oud-strijders. Daarom nodigt deze organisatie ieder jaar 22 collectanten van de Klaproos collecte uit om een vacantiöweek in Engeland door te brengen. Zij worden dan door het lot aange wezen en zijn deze tijd de gast van de British Legion. Uit erken telijkheid voor wat Nederland straks op 12 november doet. een vrachtauto gegrepen. De man werd op slag gedood. Op de rijksweg Nijmegen Venlo bij Well werd de ongehuw de 26-jarige motorrijder G. Cox uit Afferden zaterdagavond ge dood, toen hij, nadat hij was ko men te vallen, door een perso nenauto werd overreden. In de nacht van zaterdag op zondag is in Amsterdam de 43-ja- rige arbeider A. Pecters met zijn bromfiets tegen een melkauto ge botst, die links van de weg reed. De man overleed later in 't zie kenhuis. Zijn echtgenote, die op de duozitting zat, kreeg geen let sel. BELASTING HOGER, UITGA VEN LAGER IN BELGIË De Belgische minister-presi dent, prol. Eyskens, heeft op een persconferentie in Brussel het wetsontwerp „voor economische expansie, sociale vooruitgang en financieel herstel" ingediend. Het wetsontwerp, dat voorziet in be sparingen van meer dan 11 mil jard frank (825 miljoen gulden) op de overheidsuitgaven in het komende jaar en nieuwe belas tingen tot een bedrag van 6.6 mil jard frank (495 miljoen gulden) over 1961, is een onderdeel van 't saneringsprogramma, dat met de hervorming van het kabinet-Eys- kens na de gebeurtenissen in Kongo in de zomer van dit jaar is aangekondigd. COMMUNISTISCHE WERELD BIJEEN De loj)conferentie van de com munistische wereld in verband met het ideologische geschil Pe- king-Moskou, verleent de maan dag begonnen viering van de drie ënveertigste verjaardag van de oktober-revolutie in de Sovjet hoofdstad een aureool van vraag tekens, waarbij het loze gerucht over Kroesjef's afzetting in een merkwaardig licht komt te staan. Dat Kroesjet niet afgezet is bleek overduidelijk toen hij de presi dent van de communistisch-Chi- nese volksrepubliek verwelkom1 de in Moskou terwijl hij eveneens gesproken heeft met de Canadese ambassadeur Johnson en grapjes maakte over de geruchten. Maar naar 't Amerikaanse persbureau UPI van hoge ambtenaren van 't State Department in Washington verneemt, zou Kroesjef's positie als leider van de communistische wereld op het spel staan. NIEUW-GUINEA Men heeft kunnen lezen dat de PARNA (Partij Nationaal) in Nieuw-Guinea zich begint te roe ren, tot dusverre in gunstige zin wat Nederland betreft. De leider daar van, de heer Jou we, heeft de partij gereorgani seerd, en heeft, al is het buiten Nederland om, aan de secretaris generaal der V. N. een conferen tie verzocht met Nederland, In donesië en de Papoea's zelf. Vol gens hem wil hij op die bespre king Indonesië overtuigen dat de Papoea's geen aansluiting wen sen bij Indonesië, maar een zelf standig volk wensen te worden. Zij willen dus zelf meepraten en daarom vragen zij dit gesprek on der leiding der V. N. Het programma van de PAR NA luidt in hoofdzaak als volgt: Directe verkiezingen voor de Bij gelegenheid van de tweede verjaardag van de Pauskeuze en de aanstaande viering van het in gaan van het 80ste levensjaar van de H. Vader, hebben de bisschop pen van Nederland een herderlijk schrijven doen voorlezen in de kerken. Zij wekken ons hierin op lol dankbaarheid jegens God, die ons deze paus heeft gegeven. Te gelijk sporen zij aan om de Heer te bidden, dat Hij ons deze paus nog vele jaren mag bewaren. „Naar menselijk inzicht zouden we willen zeggen, dat dit de paus is, die deze tijd nodig heeft... Voor de problemen van deze tijd staat hij open en zoekt er een op lossing voor vanuit zijn groot le vendig geloof. Over heel de we reld maken de gelovigen zich op j om de H. Vader bij gelegenheid i van deze beide verjaardagen hun waardering en dank te betuigen. En volgens algemeen en mense lijk gebruik zullen wij die waar dering ook een materiële uit drukking geven. De H. Vader heeft laten weten, dat de gelovi gen van heel de wereld hem veel vreugde zouden kunnen ver schaffen met twee geschenken." „Het eerste geschenk zou een kerkgebouw zijn in Rome zelf. Het is de bedoeling dat deze nieu we kerk in de eeuwige stad aan de H. Vader zou worden geschon ken door alle bisschoppen en priesters, zowel regulieren als se- culieren van geheel de wereld." „Daarnaast zou de H. Vader graag zien, dat ook de leken hem een eigen geschenk zouden geven en wel een geschenk, dat bij hun positie en taak in de wereld aan sluit. De Paus zou in Rome een opleidingsinstituut willen oprich ten voor jonge leken uit de Mis sielanden, die daar zouden wor den bekwaamd voor de kerste ning van het maatschappelijk le ven in hun geboorteland." „Wij twijfelen er niet aan of alle gelovigen zullen graag aan de vervulling van deze wens hun aandeel willen geven. Daarom is er zondag een collecte gehouden, waarvan de opbrengst geheel be stemd is voor het feestgeschenk voor de H. Vader." Met pontificale assistentie van kardinaal Alfrink, aartsbisschop van Utrecht heeft zondagochtend de Pauselijk internuntius in ons land, Mgr. G. Beltrami, de H. Mis gecelebreerd in de St. Jacobus- kerk van Den Haag ter viering van de tweede verjaardag der be kroning van Paus Joannes. Deze indrukwekkende plechtigheid is bijgewoond door alle leden van het Nederlandse episcopaat met uitzondering van de bisschop van Haarlem, Mgr. Dr. J. A. E. Dode- waard, die in het R.K. Ziekenhuis van Utrecht ligt. Er waren vele autoriteiten en kerkelijke hoogwaardigheidsbe kleders, priesters en gelovigen, onder wie premier de Quay en echtgenote, de ministers Luns, Cals en Klompé en staatssecreta ris Schmelzer. Ook waren er Dr. L. Beel, vice- president van de Raad van State, Mr. H. A. M. F. Kolfschoten, bur gemeester van Den Haag, alsme de de staatsraden Struycken en de Block. In een korte predikatie in het Frans sprak Mgr. Beltrami zijn vreugde er over uit, dat de Ne derlandse katholieken daar wa ren vertegenwoordigd „om te bidden en hun eerbied te betui gen jegens de Paus". De gewoon te in Nederland om op deze wijze de Pauskroning te vieren, noem de de nuntius-internuntius bij zonder treffend, vooral nu de wereld door tal van ernstige pro blemen bedreigd wordt. Mgr. Bel trami noemde deze problemen en wees hierbij vooral op de bedrei ging van de vrijheid in de gehele wereld. MARKT WAALWIJK Gunstige werkgelegen heidssituatie duurt onverminderd voort De gunstige situatie in de werk gelegenheid in het district van het Gewestelijk Arbeidsbureau Waalwijk duurt onverminderd voort en ver wacht mag worden dat hierin in de loop van dit jaar geen verandering meer zal komen. Deze gunstige situa tie blijkt duidelijk uit de cijfers over de afgelopen maand oktober. Het aanbod in het district daalde van 141 naar 135; in het rayon Waalwijk van 70 naar 61; in het rayon Almkerk viel een kleine stij ging waar te nemen, van 50 naar 54, maar het rayon Dongen daalde van 21 naar 20. Opmerkelijk hierbij is dat er ten aanzien van de schoen- en le derindustrie geen sprake meer is van enig aanbod. In de andere sectoren bedroeg het aanbod over het gehele district bezien bouwvakken 14 (13), metaal 1 (1), landbouw 1 (1), losse arbeiders 14 (9), overige beroepen 18 (27), minder geschikten 84 (84). De cijfers tussen haakjes geven de cij fers over de maand september aan. Kenmerkend voor de gunstige werk gelegenheidssituatie is het verschil tussen het aanbod per einde oktober 1959 en per ultimo oktober 1960 190 tegen 135. Nog typerender voor de situatie is overigens het verschil in vraag 695 per einde oktober 1959 en 1024 per ultimo oktober 1960. In de bouwsector daalde de vraag van 73 per einde sept. tot 45 per ein de oktober (over het gehele district genomen). De oorzaak hiervan moet gezocht worden in het tijdelijk uit vallen van een object wegenaanleg in het kader van de ruilverkaveling in het land van Heusden en Altena. In de overige sectoren bedroeg de vraag over het gehele district per einde ok tober schoen en leder 600 (602), metaal 163 (174), landbouw 28 (55), losse arbeiders 45 (47) en overige beroepen 143 (135). De cijfers tus sen haakjes hebben betrekking op de maand september. De totale vraag daalde van 1086 naar 1024. In het rayon Waalwijk was de vraag als volgt verdeeld bouwvakken 26 (31), schoen en leder 416 (417), metaal 123 (127), landbouw geen (geen), losse arbeiders 22 (22), overige be roepen 63 (50). puistjes verdrogen door Purol-poeder Het gewest Waalwijk vertoonde ook nu weer het gunstigste werkloos heidscijfer, n.l. 6 pro mille. Hierna volgen Cuijk en Eindhoven met 7 p.m., Tilburg met 8 p.m., terwijl de rij wordt gesloten door Bergen op Zoom en Breda met 14 p.m. Het provinciale gemiddelde over oktober bedroeg 10 p.m. en het landelijke 11 p.m. Voor de rayons van het gewest Waalwijk waren de cijfers als volgt Waalwijk 6 p.m., Almkerk 8 p.m. en Dongen 3 p.m. De Echo van het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal f 2.85 f 3.10 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878. Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 04160 -2621 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8 - Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo' MARKT 25 's-HERTOGENBOSCH Dan dóoft U 't vuur in 'n oogwenk, stilt U de snerpende pijn nog vóór ze goed kan doorzetten. Steek daarom altijd 'n paar Rennies bij U. Ze zijn een voor een hygi ënisch verpakt en U kunt ze innemen zon der dat iemand er weet van heeft. Geen glaasje water, geen vieze smaak. Integen deel, doodgewoon laten smelten op Uw tong. En als Uw speeksel met de wondere Ren- nies-oplossing Uw maag bereikt, is de brand op slag gedoofd. VROUW WERD DRIEMAAL ACHTEREEN OVERREDEN Zo heet dit toelichtend en geru*t»te»- lend Doktersboek.dat gratie Is In gesloten bi) een Babyderm 5et, waarin alle* voor een vorstemke verzorging van Baby'* tere^ huidje. voir SCHOENEN EN PANTOFFELS Haldivlvirkeld Hnldg»«ofldli»to

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1