wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Waspik voldoet aan voorwaarden voor nieuwe opbloei Industrievestiging en woningbouw 1 110J VRIJDAG 11 NOVEMBER 1960 83e JAARGANG No. 88 Op 1 januari 1959 telde de gemeente Waspik 3.592 inwoners; het aantal geboorten bedroeg dat jaar 84, het aantal overlede-, nen 33; er vestigden zich dat jaar 83 mensen, maar er vertrok ken er... 148 zodat Waspik op de laatste dag van dat jaar 3.578 inwoners telde. Deze cijfers zyn niet alleen typerend voor de bevolkingsloop van de gemeente Waspik in het jaar 1959, maar zij kenmerken een toestand die al vele jaren bestaat: een gestadige achteruitgang van het aantal inwoners. „De oorzaak is gemakkelijk aanwijsbaar", zegt burgemeester Louis van Erp, die nu drie jaar het bestuur van Waspik in zijn jonge en energieke handen heeft. „Er is te weinig werkgele genheid in Waspik en de woningbouw is pas kort geleden een beetje op gang kunnen komen." Het gebrek aan werkgelegen heid illustreert hij dan met enkele sprekende cijfers. Op een beroepsbevolking van 1050 mannen en 320 vrouwen had Was pik in januari van dit jaar een uitgaande pendel van 400 man nen en 115 vrouwen. Ten aanzien van de woningbouw heeft Waspik ook jarenlang in de hoek gestaan. Bij de verdeling van net provinciale woningcontingent kwam Waspik met 1 of 2, maar ook wel eens met geen enkele woning uit de bus en het valt dan ook wel te begrijpen dat vele burgemeesters niet vrien delijk oordelen over de wijze waarop een handvol gemeenten met onevenredig grote woningquanta zijn bedeeld. Men had hiermee meer gemeenten op het paard kunnen helpen. „Maar het ziet er naar uit dat de donkere dagen voor Waspik ook stilaan tot het verleden gaan behoren. Onze industriali satie komt geleidelijk aan op gang en de woningbouw geeft ook reden tot voldoening. We kunnen nu tenminste werken en 't is prettig iedere dag meer resultaten daarvan te kunnen zien." RIANT UITBREIDINGSPLAN IN WASPIK-NOORD „We hebben nu een oppervlak te industrieterrein die voor onze gemeente aantrekkelijke en vol doende mogelijkheden biedt; ha. langs de Maas en 4 ha. in Waspik-Boven, waarvan in to taal nu ca. 3 ha. bezet is", zegt burgemeester van Erp niet zon der trots. Op het industrieterrein in Waspik-Beneden nadert de nieuwe fabriek van de Meststof- fenfabriek van Solleveld uit Mon ster haar voltooiing. In Waspik- Boven werd onlangs een tweede vestiging van de Lederwaren fa briek „Het Zuiden" uit Waalwijk in gebruik genomen, terwijl daar naast als vestigingen van wat ou dere datum genoemd kunnen worden het Stoppagebed rijf van de fa. Mommers en net groenten- inblikbedrijf van de fa. van Was- senberg. „Het ligt uiteraard niet in de bedoeling van het gemeentebe stuur om de beide industrieter reinen zo spoedig mogelijk vol te hebben, omdat we daarmee de si tuatie op de toch al reeds over spannen arbeidsmarkt in deze streek nog veel moeilijker zouden maken. Maar wel willen we voor de eigen bevolking een gunstiger werkgelegenheidssituatie schep pen, ornaat de uitgaande pendel momenteel onevenredig groot is." Burgemeester v. Erp is met hart en ziel een voorstander van ge zonde en voldoende werkgelegen heid in eigen gemeente. Hij is een duidelijk tegenstander van de pendel, in 't bijzonder van de lan ge pendel, die 'n nadelige invloed moet hebben op het gezinsleven. Er zijn hier eenter nog andere factoren dan alleen maar 't ont breken van werkgelegenheid in eigen gemeente, die de pendel in de hand werken. Dat zijn de aan trekkelijke lonen welke buiten Waspik en met name in Holland worden betaald en waarmee Was pik, omdat het in een lagere ge meenteklasse zit, zich niet kan meten. De opheffing van deze ge meenteclassificatie of althans 'n herziening hiervan zou niet al leen Waspik, maar ook vele an dere plattelandsgemeenten ten goede komen. Woningbouw De woningbouw, die in Was pik in de na-oorlogse jaren prak tisch geen kansen heeft gekregen het aantal woningwetwonin gen dat Waspik heelt gekregen en nog krijgt is belachelijk klein is in de sector premiebouw nu ook op gang gekomen. Het eerste resultaat hiervan is de fleurige Margrietlaan, een nieuwe straat met 20 premiewoningen. Nog verheugder echter is burgemees ter van Erp over het feit dat deze eerste aanzet een grote belang stelling voor premiebouw heeft losgeslagen. Er zijn momenteel 49 aanvragen in zee en het is al leen maar jammer dat de premie- toewijzingen zo lang op zich la ten wachten. Wanneer deze 49 woningen zullen zijn gerealiseerd zal het uitbreidingsplan-kom zo ongeveer volgebouwd zijn en zal dan ongeveer ca. 100 woningen omvatten. Er staan in WTaspik nog heel wat woningen oy. de lijst van on bewoonbaar verklaarde wonin- De bovenste van deze beide foto's zal in de nabije toekomst „ge schiedenis" zijn, want de huizerj^tuseen de r.k. kerk en de School straat zijn bestemd voor de slope hamer. Het gemeentebestuur heeft hier een fraai en riant cen tum geprojecteerd, dat aan de oostzijde zal worden afgesloten door een moderne winkelgalerij. Hoe voortvarend en hoe aantrek Lelijk Waspik bouwt, is te zien op de onderste foto die een kijkje geeft in de gereed gekomen Mar grietlaan en die het bewijs vormt a an het streven van het gemeen tebestuur om van Waspik naast een werkgemeente ook een pret tige woongemeente te maken. gen en burgemeester van Erp zou wel graag zien dat in de oprui ming van deze woning wat meer schot kwam. Het is echter ook hie* weer wachten op een toewij zing van vervangingswoningen. In 1959 kreeg de gemeente 6 wo ningen toegewezen in het kader van de krotopruiming. Hiermee heeft men het dubbele aantal ge zinnen kunnen helpen. In wederopbouw zijn twee van de drie boerderijen aan de Bene denkerkstraat welke enige maan den geleden door brand werden verwoest. In verband met een thans doorgevoerde verkaveling zal de derde boerderij niet wor den herbouwd. Ook de Waspikse brandweer gaat een betere huisvesting krij gen in de vorm van een nieuwe brandweergarage, welke momen teel in aanbouw is en waarin de nieuwe spuit en nieuwe trekker wagen een plaats zullen krijgen. Burgemeester van Erp streeft met kracht naar een voor de ge meente volwaardige en geünifor meerde brandweer. De behoefte daaraan is bij de hierboven ver melde brand weer eens duidelijk onderstreept. Het is wel een zeer ongewenste toestand, dat een ge wone vrachtauto, die ook voor andere doeleinden dienst moet doen, moet fungeren als man schappen wagen. Uitbreidingsplannen Waspik werkt op voortvarende wijze aan een smaakvolle en mo derne uitbouw van de gemeente. De twee uitbreidingsplannen be wijzen dit. Het uitbreidingsplan- koin is reeds in volle uitvoering. De fraaie Margrietlaan is hiervan een onderdeel en ook de bouw van de 49 in behandeling zijnde premiewoningen zal hier worden gerealiseerd. En daarmee zal dit plan, dat zich kenmerkt door een riante vormgeving met veel groenbeplanting, zijn gereali seerd. In dit plan is aan de Bern- hardstraat momenteel in aan bouw de fraaie nieuwe (i-klassige meisjesschool naar een ontwerp van architect Valk uit 's-Bosch. In de toekomst zal hier ook nog een nieuwe jongensschool wor den gebouwd. Een gymnastieklo kaal, waarvan beide scholen ge bruik zullen maken, is hier reeds gereed gekomen. '1 ot net uitbreidingsplan-kom mag ook gerekend worden de re constructie van de oostzijde van de Raadhuisstraat vanaf de Schoolstraat tot aan de r.k. kerk. De oude huizen zullen daar weg gebroken worden en het geheel zal daar worden verruimd tot een plein, dat aan de oostzijde zal worden begrensd door een win kelgalerij. Op deze wijze zal een bijzonder fraai centrum worden verkregen. Grootser van opzet en royaler van omvang nog is het uitbrei dingsplan-noord dat in het wes ten wordt begrensd door het Zui- der-Afwateringskanaal, aan de noordzijde door de Kastraat, aan de oostzijde door de Raadhuis straat en aan de zuidzijde door de Kerkstraat. Via de Raadhuis straat zal dit plan worden ontslo ten door middel van een door braak tussen het nieuwe kantoor van de Boerenleenbank, dat bin nenkort zal worden geopend, en het „Zonnig Huis". Deze door braak zal de naam Beatrixlaantje krijgen. In dit plan is plaats voor 170 woningen, terwijl in de noordwesthoek een sportterrei nencomplex van 4 ha. is gepro jecteerd. In dit plan is ook de re constructie van het gebied rond dc haven inbegrepen, waarbij ook woningbouw is gepland ten oosten van de haven. Met betrekking tot de haven heelt de gemeente bezwaren inge bracht tegen de aanleg van de nieuwe provinciale weg. Door de aanleg van deze weg zal er name lijk een stuk van de kop van de haven af moeten. En daar de aan slibbing aan de kop van de haven juist het sterkst is, zal deze voor een heel groot deel plaats hebben op het terrein van de scheeps werf, ten gevolge waarvan de ge meente jaarlijks voor extra grote baggerkosten zal komen te staan. Het is begrijpelijk dat de ge meente Waspik, die zich echt niet wentelt in de financiële re serves, dit niet zonder meer ac cepteert. De kosten, waarvoor dc gemeente komt te staan in ver hand met de aanleg van riolering in Waspik-Boven en -Beneden en de bouw van een zuiveringsin stallatie, zijn toch al hoog ge noeg. Men hoopt dit jaar te kun nen overgaan tot de aanbesteding van dit 700.000.- kostende pro ject (waarvan voor 1 ton boven de grond zichtbaar zal zijn). Wanneer dit grootse en kost bare project gerealiseerd zal zijn zal er aan veel ongewenste toe standen in Waspik een einde ge komen zijn, alsmede aan de te dure dienstenverlening door de gemeente Waalwijk Burgemeester v. Erp mag met recht trots zijn op hetgeen hij in enkele jaren met de volle mede werking van de raad in Waspik heeft tot stand gebracht en een rondgang door de gemeente toont dan ook duidelijk aan dat er in Waspik met voortvarendheid ge werkt wordt aan een nieuwe op bloei, waarvoor de voornaamste voorwaarden ontwikkeling van de werkgelegenheid en het aantrekkelijk maken van Waspik als wooneemeente thans in volle uitvoering zijn. Op nevenstaand kaartje zijn in grote lijnen de beide uitbreidings plannen van Waspik in beeld ge bracht. Links van het Zuider Af wateringskanaal 't uitbreidings plan-kom, dat praktisch zal zijn volgebouwd wanneer de 49 in be handeling zijnde premiewoningen zullen zyn gerealiseerd. De drie „bijzondere gebouwen" aan de Bernhardstraat zijn: het gymnas tieklokaal, de in aanbouw zijnde meisjesschool en de toekomstige nieuwe jongensschool. Rechts, tussen Kerkstraat-Zuider Afwateringskanaal-Kastraat, ligt het uitbreidingsplan-noord, dat plaats zal bieden aan ca. 170 wo ningen. Ook ziet men de door braak vanuit de Raadhuisstraat naar deze nieuwe wijk. In de noordwesthoek van dit plan Is 't 4 ha. grote sporterreinencomplex geprojecteerd. Ook ziet men de geplande fraaie openlegging van het plein tussen r.k. kerk en protestantse kerk. Het gearceerde vakje met D ge merkt wordt de aldaar geprojec teerde winkelgalerij. Provinciaal nieuws „DE STEM" 100 JAAR Wij hebben al een kort woord gewijd aan hel lUU-jarig jubileum van het dagblad ,.De Stem" te Breda, dat vrijdag en zaterdag 1.1. werd herdacht en uit ite belang stelling bij de receptie enz. is wel gebleken, hoe boog de waarde ring voor en de betekenis van dit blad wordt aangeslagen. Zaterdagmorgen is op het kan toor van liet dagblad een herden kingsbijeenkomst gehouden als inzet van de viering van liet 1UU- jarig bestaan, waarbij aanwezig waren o.m. mgr. J. Bacten, bis schop van Breda, dr. C. Kort- niann, commissaris van de ko ningin in de provincie Noordbra bant en dr. R. Geuljans, burge meester van Breda. De bijeen komst werd gepresideerd door inr. E. Sassen, president-commis saris van de N.V. „Neerlandia", die een beeld gaf van de groei van de krant. Sprekend over liet verleden releveerde bij de toewijding van de Gebr. van de Weijer en noem de hij de namen van h elix Harold en Albert van der Kallen. Na hein heeft de commissaris van de koningin gesproken, die onder meer zei, dat de taak van de krant in de huidige ontwikke ling een uiterst verantwoordelij ke is. „Ik mag de hoop uitspre ken, dat de redactiekolommen evenzeer de geestelijke opgang van de streek mogen weerspiege len als de advertentiekolommen een afspiegeling zijn van de koop kracht (de economische opgang) van de bevolking". Het woord is daarna gevoerd door de bisschop van Breda, die liet belangrijke werk van het dag blad „De Stem" onderstreepte en daarbij zeide dat bij, zonder an deren te kort te doen, speciaal één naam wilde noemen, die van de hoofdredacteur de heer J. Bru- na, wiens persoon en journalis tieke werk hij buitengewoon waardeerde. Daarom was hij blij, dat hij mededeling kon doen van de benoeming van de lieer Bruna tot ridder in de Orde van Grego- rius de Grote. Burgemeester dr. Geuljans van Breda sprak over de verhouding tussen pers en lokale overheid, die altijd een zekere spanning no dig heeft, maar nooit overspan ning mag worden. Hij deelde mee dat de directeur van het dag blad „De Stem", de heer E. H. B. Brader, was benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. GARAGE VAN MOSSEL auto- en kampeerwagen- verhuur Dr. H. Houben, voorzitter van de stichting „De Stem", heeft de ontwikkelingsgang na de oorlog van het dagblad gereleveerd en als jubileumgeschenk een bedrag van 20.000 gulden aangeboden, dat voor de helft bestemd is voor sociale voorzieningen en voor de andere helft voor de j'ournalistic- ke opleiding. Bovendien bood hij de directeur-generaal van „Neer landia" een afbeelding aan van een gebrandschilderd raam. De heer H. de Klerk heeft ten slotte namens het personeel een feestgeschenk aangeboden aan de directie. Dit bestaat uit een sgraf fito van de kunstenaar Fons Meijens, dat in het administratie kantoor is aangebracht en dat de persvrijheid symboliseert, func tionerend onder de tekenen van het geloof. De heer E. van de Weijer sprak namens de eigenaar van het be drijf. Hij merkte op, dat de nieu we gehouwen een enorme inves tering hebben gevergd, maar dat er zoveel vertrouwen is in 't be heer te Breda, dat men met deze investering niet heeft geaarzeld. Gesproken is er verder namens de Neaerlandse Dagbladpers door de heer A. Tummers, directeur van de Gelderlander, door de.heer Sanders namens de Nederlandse Vereniging van erkende adver tentiebureaus en de heer W. de Zwager namens de katholieke grafische bond. Ten slotte heeft de heer Jos A. Cleerdin, voorzit ter van de Federatie van Werk geversorganisaties in het Boek- (Irukkersbedrijf het woord ge voerd. Het slotwoord van deze bijeenkomst werd gesproken door dr. Hermens, de directeur-gene raal van de N.V. „Neerlandia". t auunu 11 nuu.uuuiv wuu oi»ö jrt.jiiunnu nu. oo De Tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antooa Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 r por week Abonnement 22 cent per weck per kwartaal f 2.85 f 3.10 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per ra.a. Contract-advertenties speciaal taiiof. Opgericht 1878. Bureaux: Grotestraat 205. Waalwijk Dr. van Beurdenstraat 8 - Tel 04167 - Tel. 041602621 Kaatsheuvel 2002. Telegram-adres ,.E«ho" Burgemeester van Erp boekt resultaten DITBREHJIWGSFLAH GOIKEHTB WASPIK. Landelijk gebied zonder bebouwln* Er f of tuin waarop werkplaatsen of kleine bedrijven zijn toegelaten Woningen waarin winkels of kleine bedrijven zijn toeG«l«t»a Vrijstaande woningen Vrijstaande of dubbele woningen Buacslow» Aaneengebouwde winkel» t*. bovenwon Openbare of bijzondere gebouwen WAALWIJK TEL. 04160-2519

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 5