KAATSHEUVEL Het laatste nieuws: VERS VAN DE PERS St. Nicolaas-geschenken? Aan STASSAR denken! Het Geschenkenhuis Burgemeester van Erp van Waspik stelt machinale pers bij „Sempa" in gebruik DROOG GOED PULLES-HEESBEEN Raamsdonksveer Loon op Zand MEISJE WERKSTER 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 14 NOV. 1960 6 M. v. d. BRAND-HENS GROTE TEENAGERSHOW EN TALENTENJACHT AUTO-SPONS I 0.75 I 1.10 I 1.25 AUTO-LUX in handen van Karl Guttmann. De pers heeft de opvoering door „En semble" eenparig geprezen als een sublieme vertolking. PAARD IN DE MODDER GEZAKT Zaterdagmiddag j.l. is bij het in aanbouw zijnde hoofdkwartier van de Pius XII-groep in de Antonius- parochie het paard van de heer v. Dalen tot tweemaal toe in de mod der weggezakt. De tweede maal verdween het met zijn rechtervoor poot geheel in de modder, waarna het met behulp van enkele boeren uit de omtrek en van het transport bedrijf Pullens, uit de modder werd gegraven. K.A.V. WAALWIJK Op donderdag 17 november a.s. zal de K.A.V. Waalwijk in zaal v. Helvoirt aan de Putstraat een ont wikkelingsavond houden, waarbij moderator Stevens zal spreken over „Het Gezin". Deze avond begint om 7.30 uur. HERENMODE WAALWIJK Filiaal Grotestraat 155 Tel. 2417 Op zaterdag 19 november a.s. zal er voor de teenagers van Waalwijk en omgeving door de International World Fanclub Corporation iets ge heel nieuws worden gepresenteerd. In zaal Thalia, bij de heer v. Bracht in de Stationsstraat, zal n.l. een grote teenagershow worden gehou den, verzorgd door o.a. de Hondo Rockers (band uit de overzeese ge biedsdelen), het zangduo de Espres so's, de Rocking Orions en vele an deren. De aanvang van deze show is om 20.00 uur. Des middags zal hieraan vooraf gaan een talentenjacht, waaraan kan worden deelgenomen door o.a. bandjes, doch ook door zangers en zangeressen individueel uit Waal wijk en omgeving. Voor de eerste prijswinnaars wordt een prachtige zilveren beker be schikbaar gesteld, terwijl deze des avonds zal mogen opti-eden in de grote teenagershow. Daarnaast zijn ook nog diverse prachtige prijzen voor de overige deelnemers. Deze show had reeds enorm suc ces in verschillende grote plaatsen van ons land en we twijfelen er niet aan of ook in Waalwijk zal dit het geval zijn, want de teenagers uit Waalwijk en omgeving zullen zeer zeker deze show willen bijwonen, of meedingen naar de fraaie prijzen van de talentenjacht, waarvoor kaarten aan de zaal a ƒ2.50 be schikbaar zijn. Teenagers uit Waalwijk en om geving, Thalia wacht u. Zie verder de in dit blad opgeno men advex-tentie. KLEDINGMAGAZIJN JOS VAN DE VEN WORDT UITGEBREID MET DAMESCONFECTIE In de nabije toekomst zal het Kle dingmagazijn Jos van de Ven, Gro testraat 178, ook damesconfectie gaan voeren, of beter gezegd, de verkoop van damesconfectie, die momenteel reeds in bescheiden om vang bestaat in de vorm van regen en wintermantels, zal worden uitge breid tot japonnen, mantels en man telpakjes in het midden en betere genre met een exclusieve toets. De ze uitbreiding zal ook een belang rijke vergroting van 't winkelpand met zich brengen, die zich in de diepte zal gaan voltrekken. Achter het winkelpand heeft de heer v. d. Ven nog de beschikking over 30 m. uitbreidingsmogelijkheid. Boven dien zullen de etalages in belang rijke mate worden verdiept, hetgeen o.m. gerealiseerd zal kunnen wor den door de entrée verder naar ach teren te verleggen. De vergunningen voor het voeren van een uitgebreider damesconfec tie zijn reeds binnen en aan de bouwplannen wordt druk gewerkt. Als een en ander gunstig verloopt, hoopt de heer v. d. Ven met Pasen 1961 met de verkoop van de uitge breider damesconfectie te kunnen starten. PAARD SLOEG OP HOL Toen de 16-jarige W. K. zaterdag middag met een met twee paarden bespannen wagen door de Besoijen- sestraat reed, schrok plotseling een der paarden van een met papier be laden vrachtauto. De bestuurder kon het paard niet meer in de hand houden en het dier sloeg op hol, 't andere paard en de wagen met zich meeslepend. Op het kruispunt Be- soijensestraat - Grotestraat - West einde rende het paard rechtdoor, ramde een lantaarnpaal voor de woning van de heer W. en liep daar na rakelings langs de woning van de heer W. en viel daar over opge slagen materialen, waarbij 't beide voorbenen verwondde. Het andere Zaterdagmiddag is in de opslag plaats van de „Sempa Langstraat" aan de Parallelweg te Waspik een nieuwe electrische pers in gebruik genomen (een z.g. Romney-hut van 30 x IVz m.). Doordat het gemeen tebestuur van Waspik gevolg had gegeven aan de uitnodiging van de directeur van de „Sempa", profes sor F. Geboers van het seminarie, kreeg dit gebeuren een passend of ficieel karakter. Passend, niet zo zeer om het feit dat nu een meer economisch arbeidsproces kan wor den gevolgd, maar wel om de aard van het werk dat de „Sempa" ver richt en het doel wat deze instel ling er mee beoogt. Seminarie-papier-actie Om een 12-jarige internaatoplei ding aan het seminarie dat momen teel een 400 studenten telt, moge lijk te maken, moet naast de grote offers welke de betrokken ouders zich hiervoor getroosten, jaarlijks een groot bedrag worden bijgepast. Hierin nu wil de Seminarie-Papier actie van het bisdom 's-Hertogen- bosch een bijdrage leveren. Voor dit doel doorkruisen de 11 blauwe be stelwagens van de „Sempa" dage lijks het gehele bisdom en werken 25 man personeel onder een bezie lend bestuur om de grote hoeveel heden oud papier te verwerken. Het arbeidsterrein is daartoe verdeeld in 5 rayons met Schijndel, Enschot, Riethoven, Liessel en Waspik als centra. In Waspik heeft de energie ke en sympathieke beheerder van 't i-ayon „De Langstraat", de heer A. Kuystex-s, een productie opgebouwd van ongeveer 300 ton per jaar, die hij persoonlijk met zijn wagen ver gaart. Daarna worden deze hoeveel heden papier door zijn medewer kers, de heren P. Kuyten en Piet Feijneman, gesorteerd (in 7 soor) ten) en tot pakken geperst, die dan voor het grootste deel hun weg vin den naar de papierindustrieën in Frankrijk, Duitsland en België. De ze productie, aldus prof. Geboers, zou nog wel op te voeren zijn als onze instelling nog meer bekend heid had bij de mensen. Daarom is de heer Geboers zo gelukkig met de duizenden die de „Sempa" trouw blijven steunen. Wellicht zal 't feit dat de „Sempa" beschikt over een vernietigingsapparatuur dat elk ar chief en alle geschriften die ge heimhouding vragen tot onleesbare millimetersnippers verwerkt, er toe bijdragen dat zo vele bedrijven en particulieren hun papier aan de „Sempa" toevertrouwen. Grote omzet brengt winst De prijs die de „Sempa" voor haar oud papier maakt is sterk afhanke lijk van de waarde die het stro op een bepaald moment heeft, omdat dit een der grondstoffen van de pa pierindustrie is. Doordat de oogst van het stro dit jaar voor een groot deel is mislukt, is juist het mindere soort papier (het z.g. bont) sterk in prijs gestegen. De winst per ge- wichtshoeveelheid blijft echter zeer gering, zodat alleen de grote omzet het bedrijf rendabel kan maken. Een goede noot voor de „Sempa" is echter dat zij bij haar afnemers o.a. door een goede sortering een groot vertrouwen heeft gewekt, zodat de afzetmogelijkheden weinig moeilijk heden biedt. Warm onthaal De heer A. de Hommel, adjunct directeur van de kousenfabriek Jan- sen-de Wit te Schijndel, sprak als bestuurslid van de „Sempa" 'n wel komstwoord tot burgemeester van Erp, de beide wethouders L. Kuys- ters en A. v. Kuyk, de wnd. secre taris de heer P .v. d. Elshout en het hoofd van de technische dienst de heer Th. v. d. Hoven. Spr. getuigde hierbij van het warm onthaal en de grote medewerking welke professor Geboers bij het gemeentebestuur van Waspik mocht ondervinden. Alvorens burgemeester v. Erp op verzoek van de heer de Hommel de nieuwe pers in gebruik stelde, bracht hij dank voor de vriendelijke woorden tot het gemeentebestuur gericht. Als meest westelijke paro chie in het bisdom, aldus burgem. v. Erp, met niet-katholieke buren in het oosten en zuiden, leven wij ter ritoir in een enclave, hetgeen voor een bepaalde samenwerking wel eens moeilijk is. Nu het bisdom ons nodig heeft, willen wij parnat zijn. Vanzelfsprekend moesten wij als gemeentebestuur ons aan bepaalde richtlijnen houden toen u enkele jaren geleden verzocht hier een op slagplaats te vestigen, maar men mag nooit de dupe worden van die richtlijnen. Zeker niet, waar 't gaat om een goed doel. Deze ruimte mag dan wel niet in alle opzichten es thetisch zijn .doelmatig is ze zeker. Het is jammer, zo vervolgde burge meester v. Erp, dat het doel van de „Sempa" op deze wijze moet wor den gediend. Bij de huidige wel vaart zouden wij allen een deel van die welvaart moeten reserveren voor de financiering van de semi naria. Dat het op deze wijze kan, is een symptoom van onze tijd, waar in wij de gebruiksgoederen slechts eenmaal gebruiken en ze dan kun nen afstaan. Tot slot sprak hij de wens uit dat de „Sempa" ook in Waspik zou blijven ervaren dat de katholieken open blijven voor de belangen van het seminarie. Hierop haalde burgem. v. Erp de handle over die de pers, welke onder een druk van 15000 kg. werkt, in wer king stelde. Prof. Geboers bracht in herinnering hoe hij enkele jaren geleden een half uur voor de ver gadering van b. en w. een verzoek deed om de Romney-hut te mogen plaatsen en twee uur naderhand de toestemming al kreeg. Deze grote uitzondering op het langzaam malen van de ambtelijke molen, bracht ons al direct groot financieel voordeel. Verder zette prof. Geboers uiteen hoe het werk van de „Sempa", dat iedereen kan steunen zonder de por- temonnaie te hoeven openen, be langstelling had gewekt voor de se minaria en hoe door middel van dit werk roepingen waren tot stand ge komen. Ook ging spreker nog even in op het technische proces der pa pierverwerking. Hij roemde in dit verband zijn Waspikse medewerkers en prees zich gelukkig destijds deze keuze te hebben gedaan. Graag willen wij op verzoek van prof. Geboers naar de adressen ver wijzen, waarmee men zich in ver binding kan stellen om de „Sempa" daadwerkelijk te steunen: Stichting „Sempa", Veestraat 92, Tilburg, tel. K 4250 -20130; voor de Langstraat: A. Kuysters, Benedenkerkstraat 53 te Waspik of tel. K 4168 - 223 (sla ger Snels). paard liep tegen de woning van de heer W. en liep daarbij ernstige hoofdwonden op, die door veearts W. uit Sprang-Capelle werden ge- per stuk 8 ct. hecht. De bestuurder kwam met de schrik vrij. ERNSTIGE BOTSING In de Stationsstraat zijn zaterdag twee personenauto's, resp. bestuurd door B. de R. uit Eethen en S. P. op elkaar ingereden, toen laatstge noemde vanuit een uitrit de weg wilde oprijden. Beide wagens wer den ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. OOST-PRIESTERHULP In de parochie St. Jan heeft de actie van Oost-Priesterhulp, in deze parochie verleden week gehouden, het bedrag opgebracht van 1133 en daarenboven 3000 kg. aan goe deren, ter geschatte waarde van 5000. GEVONDEN EN VERLOREN Gevonden: pakje met ledersnip pers; wit fietspompje, dameshand schoen, autoband, kindertasje met opschrift Le Touquet, etui met kin- derbril, kinderschoentje, ruitenwis ser, muntbiljet, militaire baret. Verloren: sleutelbos, portemonnee met inhoud, kinder want je, foxter- rier, collie, vuilnisemmer nr. 4090, rok, hoed, paraplu. AGENDA maandag HOTEL VERWIEL 8 uur: Najaars vergadering Waalwijks Belang. MUSIS SACRUM 8 uur: „M" een stad zoekt zijn moordenaar", 18 j. LUXOR 8 uur: „De held van Java", 14 jaar. dinsdag MUSIS SACRUM 8 uur: Opera „Er- nani" door Liedertafel „Oefening en Vermaak"; solisten Dini Tadema, sopraan, Peter van Zon, tenor, An ton Eldering, bas, en Bert Olsson; aan de vleugel Frans Wilmont; het geheel onder leiding van de heer Louis Sars. woensdag MUSIS SACRUM 8 uur: „M" een stad zoekt zijn moordenaar", 18 j. LUXOR 8 uur: „De held van Java", 14 jaar. Zondag 20 november 12 uur repetitie mannenkoor Oefening en Vermaak in De Twee Kolom men. GESLAAGD. Aan de Kath. Universiteit te Nijmegen slaagde voor het doctoraal examen medicij nen de heer A. Nollen uit R'veer. INKOMSTENBELASTING ONTDOKEN J. C. L. uit R'veer is door de Bredase rechtbank voor het ontduiken van de in komstenbelasting veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf, waarvan vier voorwaarde lijk. De eis was 6 maanden, waarvan drie voorwaardelijk. Wij moeten er nogmaals corres pondenten en verslaggevers op wij zen ,dat zij hun verslagen en be richten niet allemaal en zo uitge breid op maandagochtend inzenden; wij kunnen dat dan niet verwerken, en moeten, hoe ongaarne ook, velen teleurstellen. Wij verwachten dus zoveel mo gelijk zondagavond (nacht) in onze bus. Red. -- Prinses Astrid, de oudste dochter van de koning van Noor wegen is verloofd met een ge scheiden zakenman uit Oslo. Een Turks schip is bij Ter- schel 1 in" na een hotsing met een Duits schip gezonken. De beman ning van 39 koppen, die door 't Duitse schip was overgenomen, is door de reddingsboot „Bran- daris" naar Terschelling over gebracht. Een 31-jarige vrouw in Bunde (L) heeft haar twee meisjes, een van 4^4 jaar en een van 10 maan den in het Julianakanaal gewor pen, huiten het dorp; beiden zijn verdronken. Zij deed dit zoals zij verklaarde uit angst, dat zij de kinderen aan de familie van haar man moest afstaan. In Nicaragua houden opstan delingen 200 kinderen in een school als gijzelaars gevangen, om hun wet door te drijven. „De Swancnplaats", door J. Visser-Roosen- daal; uitgave J. H. Gottmer. Een streekroman uit het Westfriese land met als centrale figuur de jonge en mooie Lena Zwaan, die echter niet over 't verlies van haar verloofde heen kan komen. Ze trouwt, maar weet niet eens of ze wel van de man houdt, die van de kapitale boerderij „De Swanenplaats" een landbouwbedrijf maakt. De weelde is echter te groot voor de man, die naar de fles grijpt en langzaam ten onder gaat. Ook Lena drijft af, maar vindt tenslotte toch weer de vervulling van haar leven. Een goed en warm verteld verhaal van een schrijfster die al meerdere goede ro mans het licht heeft doen zien. Een goed en prettig Sint Nicolaas-cadeau; gebonden f 7,90. „Van Schoenen en Schoenmakers", door E. Canter Cremers-van der Does; uitgave J. Noorduijn Zn., Gorinchem; geb. f 15.-. Een met zeer vele foto's en tekeningen verlucht boek, dat een bijzonder waardevol bezit genoemd mag worden voor allen die zich interesseren voor de schoen niet al leen, maar ook voor hen die belangstellen in mode of voor de cultuurgeschiedenis in het algemeen. De schrijfster heeft zich uit stekend gedocumenteerd en zij vertelt op een prettige, onderhoudende en deskundige wijze over haar onderwerp. Deze tweede druk mag een aanwinst worden genoemd voor de boekenkast. „De slag in de Ardennen", door John To- land; uitgave Hollandia, Baarn; geb. f 12.50. Dit is niet „zomaar" een oorlogsroman, maar het uitermate boeiende verslag van uur tot uur van het meest dramatische of fensief in de 2de wereldoorlog de slag in de Ardennen in 1944, toen Hitier een laat ste wanhopige en niets ontziende poging deed om de geallieerde legers tot staan te brengen. Op 16 december 1944 begon het Duitse offensief met een spervuur uit 1900 zware kanonnen. Daarna gingen 250.000 Duitse soldaten, gesteund door bijna 1000 tanks ten aanval. De meest verbitterde slag in het Westen was ontbrand. De Amerika nen verloren hierbij 80.000 doden. Twee jaar lang heeft Toland het spoor van de slag gevolgd en daarbij duizenden mensen geïnterviewd om een zo duidelijk mogelijk beeld te krijgen van de slag. Het resultaat is een boek geworden dat een belangrijk document genoemd mag worden en dat een indringend beeld geeft van wat zich allemaal in deze helse slag heeft afgespeeld. „De mens tussen groot en klein", door Ei- bert H. Bunto; uitgave Ad. M. C. Stok, Den Haag; geb. f 8.95. Dit oorspronkelijke Nederlandse boek is een boeiend en volledig overzicht van gans de bonte en fascinerende wereld der mo derne natuunvetenschappen. De schrijver neemt de lezer mee op tochten naar de maan, de zon en de planeten. Het boek houdt zich bezig met vele vragen is er ook organisch leven mogelijk op andere plaat sen in het heelal?; hoever zal de mens in de eindeloze ruimten kunnen doordringen?; wat is de waarheid over de „vliegende scho tels?; wat betekent radio-activiteit en wat zijn de gevaren, en welk nut heeft zij? Het is geen boek voor de vakman, die er alles van weten moet om ermee te kunnen wer ken, maar voor de totaal onkundige, die er iets van moet weten om ermee te kunnen leven. „Wij hengelaars door A. van Onck; uitgave Ad. C. M. Stok, Den Haag; geb. f 10.85. Voor de hengelaars is dit boek om van te smullen, want het bevat al het wel en wee uit de hengelsport. Het is een boek dat rechtstreeks uit de praktijk is voortgeko men en dat daarom een zo begerenswaardig bezit mag worden genoemd. Het is boven dien ook buitengewoon prettig geschreven en verlucht met vele uitstekende foto's. Voor de hengelaar echt het „neusje van de zalm". „Uw gesprek met God", door G. Fesen- mayeit; uitgave Romen Zonen, Roer mond; 'gekartonneerd f 2.90. Dit oorspronkelijke Duitse boekje is be werkt door het theologicum der Paters Ka pucijnen. Het beoogt een praktische hand leiding te zijn bij het dagelijks bidden van de gewone christen, in welke situatie dan ook. Het zijn geen hoge bespiegelingen, maar eenvoudige direct op het bidden ge richte vingerwijzingen. Zijn grootste ver dienste is wel, dat het de biddende mens, die niet bidden kan en zo graag bidden wil, het verborgen geheim ontsluiert om van ge heel zijn leven, hoe schijnbaar alledaags en onbeduidend ook, een boeiend spel te ma ken van het kind met zijn Vader in de hemel. Deze „spelregels" bezitten voor iedereen een verrassende doeltreffendheid. „Lodewijk, de circushond", door Diet Kra mer; uitgave Hollandia, Baarn; geb. f 3.90. Een kostelijk boekje voor de jeugd, met vele sprekende tekeningen van W. A. v. d. Walle. Diet Kramer heeft hiermee weer een uitstekend boek aan haar oeuvre van jeugd boeken toegevoegd. „Het nest van de vogelverschrikker", door M. Atkinson; uitgave Ten Hage, Den Haag. Het 7de deel in de bekende en uitste kende Atkinson-reeks, waarmee de jeugd van 12-16 jaar zich uitstekend zal amu seren. Het boeiende verhaal is voortreffe lijk verteld en even uitstekend vertaald door Hélène Swildens. „Het contract van Three Oaks", door Ray Franklin; uitgave Ten Hage, Den Haag. Dit is het 7de deel uit de spannende Winfair-serie met de held Frenk Winfair in de hoofdrol. Ook dit verhaal, dat zich ook weer in het wilde westen afspeelt, is boeiend en de jongens van 12-16 jaar zul len het ongetwijfeld in één adem uitlezen. VOLKSUNIVERSITEIT Vrijdagavond werd de reeks bij eenkomsten van de ingeschrevenen voor de Volksuniversiteit voor het winterseizoen 1960-1961 geopend door de deelnemers, die belangstel ling hebben voor de waardevolle vrij e-tij dsbesteding. Hoewel we nieuwsgierig waren naar wat de heer Toon Rammelt in „px-oblemen van de vrije tijd" zou behandelen, verbaasde het ons al lerminst dat deze eertijds bekende figuur van de K.R.O., daarvoor naast de radio als probleemrijkste „de televisie" had uitgekozen. Het is uiteraard niet doenlijk en het zou ons te ver voeren de tal rijk sprekende voorbeelden, welke deze inleider over het radio- en vooral het televisiewezen naar vo ren bracht, hier weer te geven. Naast de positieve, belichtte hij vooral de negatieve werking van de televisie in verband met de grote invloed welke hiervan uitgaat met name op geestelijk onvolwaardigen. De realiteit van het ogenblik maakt op deze categorie zo'n enorme in druk, mede door het kritiekloze aan vaarden, dat de hieraan verbonden gevaren in de vorm van klakkeloos nabootsen beslist niet denkbeeldig zijn. Als humoristisch voorbeeld noemde hij o.a. de vertoning van 'n stripverhaal in Amerika, waarbij de gevierde held op een gegeven mo ment geen onderhemd bleek te dra gen, met het gevolg dat de verkoop van onderhemden enige tijd prac- tisch stil stond. Het komt er dus op neer, hoe men reageert op hetgeen via de televisie voorgeschoteld wordt. Verder is televisie goed in de vorm van verpozing, maar men dient zich te wachten voor versla ving, zoals dat in Amerika gebeurt, waar men dag en nacht van de TV gebruik kan maken, en gevallen bekend zijn van 32 uren TV, tegen over 24 schooluren per week. In deze vorm en in die mate gebruikt betekent televisie niets minder dan een ramp voor de ontwikkeling. Natuurlijk noemde de heer Ram melt ook voorbeelden van positieve werking van radio en TV, die een binding van het gezin kunnen vor men, waarbij hij o.a. wees op de steeds groeiende belangstelling in Amerika voor de televisie-uitzen dingen over het katholicisme, welk geloof in het verleden altijd goed genoeg geacht werd voor dienstbo den en politie-agenten, waar over men, dank zij de televisie, een heel wat mildere indruk begint te krijgen, met het gevolg dat men dit programma soms laat prevaleren boven het meest amusante. Na een korte pauze, tijdens welke de aanwezigen onder het genot van een kop koffie in groepsverband van gedachten wisselden over het verhandelde, werd gelegenheid ge geven de daaruit voortspruitende vragen naar voren te brengen, die door de heer Rammelt werden be antwoord. Mogelijk dat het onder werp zich daartoe niet gemakkelijk leende, maar het moet ons van het hart dat enkele vragenstellers daar bij wel het wezen van de TV en haar programma's benaderden, maar dat, op een enkele uitzondering na, in feite toch te veel uit 't oog werd verloren dat het onderwerp televi sie deze avond bekeken diende te worden in het licht van de vrije tijdsbesteding, waarover deze groep nog vier avonden wachten. Dinsdag 15 november komt mevr. Klarenbeek-v. Klaveren in de serie gezinsproblemen spreken over het gezinsmilieu als basis van de op voeding. JAARVERGADERING E.H.B.O.- VERENIGING „DAMIAAN" Zaterdagavond hield de E.H.B.O.- vereniging „Damiaan" in de zaal van hotel Smit haar jaarvergade ring. Het jaarlijks overzicht van de se cretaris en het finantieel verslag van de penningmeester werden on der dankzegging aan de betrokke nen goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, mej. M. van Eulem en de heren L. Bee- rens en L. Spapens, werden met al gemene stemmen herkozen. Zoals gebruikelijk, werd de ver gadering met een gezellig bal be sloten. SCHILDERIJEN-TENTOONSTELLING VAN WILLEM WITJENS. Vrijdagavond werd in de zaal van P. van Dun de tentoonstelling van werken van de kunstschilder Willem Witjens geopend. De ze expositie, welke is ingericht door de ten toonstellingsdienst van het provinciaal ge nootschap van kunsten en wetenschappen in Noordbrabant in samenwerking en met steun van het gemeentebestuur, staat on der de auspiciën van de V.V.V. Kaatsheu vel, wier voorzitter, de heer J. Tuerlings, de officiële opening verrichtte. Na de aanwezigen te hebben verwelkomd, wees de heer Tuerlings op 't feit, dat Kaats heuvel, mede door de sympathieke mede werking van de eerw. paters van de H. Fa milie in hun Missiehuis aan de Antonius- straat, speciaal op het gebied van de schil derkunst de laatste jaren vrij regelmatig in de gelegenheid is iets meer dan vroeger van kunst te genieten. Dat de meesten on der ons de kunst niet begrijpen en er koud voor blijven, aldus de heer Tuerlings, kun nen we niet anders dan aan onze opvoe ding wijten. Wordt de schooljeugd thans bij herhaling geïnteresseerd, vaak nog met des kundige toelichting, iets van de kunst te ge nieten en wordt bij het voortgezet onderwijs kennis van kunst als een leerstof op het schoolprogramma gesteld, wij ouderen wa ren daarvan vroeger gespeend en werden als verwaand aangezien, wanneer wij durf den getuigen, dat we het Rijksmuseum be zocht hadden of een ander kunstmuseum hadden betreden. Kunst was vroeger voor het merendeel der mensheid een geheim, waarvan de 6luier alleen voor de meer ont wikkelden en beter gesitueerden werd op gelicht. Goddank is daar de laatste jaren, ook voor onze plaats, een prijzenswaardige ver andering in gekomen en we mogen het met vreugde toejuichen, dat de tentoonstellings dienst van het provinciaal genootschap in Noord Brabant, daarin gesteund door ons gemeentebestuur, zoveel toe bijdraagt. En met deze medewerking zijn Kaatsheuvel en Loonopzand thans weer in de gelegenheid gesteld gratis te genieten van de werken van de heer Willem Witjens, welke gedu rende een vijftal dagen in deze zaal worden geëxposeerd. En als we dan bij ons eerste oppervlak kig rondzien iets moeten getuigen, dan is het wat Balzac eens schreefde roeping der kunst is niet de natuur na te maken, maar haar uit te drukken. En gaat ons, opper vlakkige mensen, vaak het schone dat de natuur biedt voorbij, voor de kunstenaar wekt 't waarnemen van de natuur de kunst op. De kunst is voor hem het kind der liefde tot het schone, die zoekt haar idealen voor de sterveling te stofferen. We geloven dat in de werken van de heer Witjens hier te mogen constateren. Met een woord van dank aan de heer Domien van Gent voor wat de tentoonstel lingsdienst van het provinciaal genootschap deze dagen in Kaatsheuvel gebracht heeft en aan het gemeentebestuur voor de spon taan daarin verleende steun, alsmede de hoop uitsprekend dat de belangstelling de komende dagen groot zal zijn, verklaarde de heer Tuerlings de tentoonstelling offici eel voor geopend. De heer van Gent hield hierop een in teressante inleiding over het werk van de heer Witjens en deelde o.a. mede, dat bij aankoop van werken van deze schilder be langrijke subsidies worden gegeven. De heer Witjens, die met zijn echtgenote eveneens aanwezig was, sprak tenslotte zijn waardering en dank uit voor de keurige opzet en de gehouden inleiding. De tentoonstelling is te bezichtigen tot en met dinsdag 15 november. VOETBAL BERDIJK - NEVELO Het begin van bovengenoemde wedstrijd was voor de thuisclub veelbelovend, want vanaf de aftrap scoorde linksbuiten v. Wan- rooij uit de daaropvolgende aanval het eer ste doelpunt. Lang plezier had men van deze voorsprong echter niet, want reeds na 5 minuten bracht Nevelo de stand weer op gelijke voet, welke 17 min. later, toen de Berndijk-keeper een bal liet glippen, op 1-2 werd gebracht. Hoewel Berndijk ster ker was, ging met deze stand de rust in. Ook na de hervatting was Berndijk de meest aanvallende partij, maar haar spelop vatting liet veel ,te wensen over, met name door te lang treuzelen gingen veel kansen verloren. Op dit gebied was Nevelo de be tere ploeg, haar spel was directer en daar door veel gevaarlijker. Na 20 min. resul teerde dit in een derde doelpunt, terwijl zij in de 25e min. door een dekkingsfout in de Berndijk-achterhoede de stand op 1 - 4 wist te brengen. Dat Emmers 7 min. voor het einde Berdijk's tweede doelpunt scoorde, had op de totaal-uitslag weinig invloed, want verder lieten de mannen uit Oisterwijk het niet komen. DESK-NIEUWS Desk heeft zondag in Budel tegen de club van die naam een lastige klip omzeild, want voor het eerst kon deze ploeg weer eens volledig aantreden, en in deze formatie is zij voor ieder elftal een gevaarlijke tegen stander, hetgeen o.a. Uno Animo in haar eerste wedstrijd heeft ondervonden. Desk miste linksbuiten van Gooi, hetgeen aan de snelheid van de voorhoede niet ten goede kwam. In het algemeen gingen de partijen vrij aardig tegen elkaar op, totdat na ca. 10 min. rechtsbuiten v. Mosselveld, die ditmaal de gevaarlijkste man in de Desk voorhoede was, na een goede aanval kon doorbreken om vervolgens het eerste en enige doelpunt van de wedstrijd te scoren. Ook na de rust schommelde de wedstrijd aanvankelijk in z'n balans, doch in het laatste half uur was Budel de meest aan vallende partij. De Desk-verdediging en speciaal keeper Wittens kenden echter geen pardon en hielden hun heiligdom stevig af gesloten, zodat Desk, zij het met 'n kleine doch uiterst nuttige overwinning, de kleed kamer weer op kon gaan zoeken. Desk 2 legde met een 3-0 overwinning de WSC-reserves haar wil op in een wed strijd, waarin zij regelmatig een belangrijk overwicht had, maar waarbij het spel van beide kanten niet zoveel te betekenen had. PRINSE-BAL Vorige week vrijdagavond hield de raad van Elf van Harmonie Sophia haar eerste carnavals-vergadering in zaal Vermeulen, waarbij de prins van vorig jaar weer werd herkozen. Op het Prinse-bal van gi6teren-(zondag)- avond werd Prins „Konharsoph" om 9 uur met zijn gevolg hartelijk ingehaald. Er heerste op dit bal een vrolijke stemming, wat nigetwijfeld al een voorbode zal zijn voor de komende carnavalsfeesten. R1KCONCOURS ST HUBERTUS De uitslag van het zaterdag j.l. gehouden rikconcours voor de schutterij van St. Hu- bertus, dat gehouden werd in café A. van Loon, aan de Finantie, is als volgt 1 mevr. Schaafstra 190 pt., 2 mevr. Em mers 135, 3 C. Nieuwenhuizen 134, 4 Mar- 6chall 131, 5 Jos v. d. Velden 131, 6 E. v. d. Nieuwenboer 128, 7 C. Wilberts 127, 8 G. v. d. Linden 126, 9 P. Lichtenberg 126, 10 E. v. d. Velden 122, 11 M. Abrahams 122 pt. De damesprijs is gewonnen door mevr. Bink met 100 pt. TONEELUITVOERING L.C.G. De Loonse Culturele groep welke onder leiding staat van Frater Arnoud, heeft zater dagavond het toneelstuk „Nacht en Mor gen" van Johan Blaëzer en Henk Feelcher opnieuw in het parochiehuis opgevoerd. Met dit stuk heeft deze groep op 6 nov. j.l. bij de KAB alhier een prachtig succes geboekt, waardoor het raadzaam was het stuk nogmaals op te voeren. Ook nu was de zaal weer goed bezet en hebben velen van het goede spel kunnen genieten, want het was gebracht in volle overgave en we zou den tekort schieten als we niet elke speler en speelster vanaf de hoofdrol tot de klei nere een goede vermelding gaven. Er schui len zeer goede krachten onder. Kortom het was een succes voor deze nog zo jonge cul- turele groep. Prima kwaliteit voor weinig geld, is iedere huisvrouw op gesteld. Dus naar DE KAASKEIZER AUTO-ACCESSOIRES KLEIN-RECHTHOEKIG HALF ROND GROOT RECHTHOEKIG voor de automobilist A. HOLLAND SPOORUAAN 91 TILBURG gevraagd van 8-12 uur of voor twee ochtenden In de week. Mevr. Jansen Dr. Mollerlaan 3 WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 6