WAALWIJK Verbluffend toneelspel in aangrijpend stuk FILMJOURNAAL cadeau a Er zijn nog veel meer pracht-cadeaux! Hoor wie klopt daar! Musis Sacrum Luxor VERS VAN DE PERS Alles in de ruimste sortering HET GROTE SUCCES VAN DEZE TIJD Ford Anglia Automobielbedrijf „De Langstraat" N.V. BONTMANTELS Rijwielhandel Stokkermans Tilburg De Huisbewaarder Toen dinsdagavond in het Waal wij kse Musis Sacrum voor de laatste maal het doek viel over Harold Pinter's toneelspel „De Huisbewaarder", was het ons nog altijd niet duidelijk waar wij nu eigenlijk vóór of tegen moesten zijn. Wij waren ons er alleen maar van bewust dat wij getuige waren geweest van een aangrij pende en unieke toneelgebeurte nis met verbluffend knap toneel spel dat ons nog heel lang in her innering zal blijven. Jammer is alleen maar dat wij met deze vi sie tot de minderheid behoren, want van het merendeel van het publiek zal de Kunstkring zeker niet dezelfde waardering voor de programmering van dit stuk krij gen. De meest gehoorde qualifi- calie bij de koffie en na afloop was „eindeloos en zinloos ge praat" en „d'r zat niks in het ver haal". Tot deze conclusie komt men inderdaad wanneer men de tragiek van het menselijk verval in dit stuk niet ondergaat en niet verder komt dan de buitenkant van het woord en de huivering en de tegenzin voor de confrontatie met dit weliswaar navrante maar toch ook zo rcëele aspect van het menselijk bestaan. Wat Pinter ons voorzet is een minstens even aanvaardbare realiteit en zelfs méér realiteit dan Shakespeare's „Macbeth", waarin het ene lijk na het andere over het toneel rolt en waar dan niemand met de ogen bij knippert. Moord en dood slag zijn zo vertrouwde zaken ge worden, dat we er op het toneel en in boeken liever vijf hebben dan vier en waaromheen we dan nog rustig een blijspel en zelfs een klucht kunnen verdragen. Maar wanneer een toneelschrij ver ons confronteert met 't men selijk verval over een mens heengesmakt door de hemel mag weten welke oorzaak, maar het gebeurt en dat doet met een aangrijpend mededogen, wel, dan breekt de verontwaardiging los; een verontwaardiging die mis schien voortkomt uit het feit dat we voor een ogenblik zijn wegge rukt uit de veiligheid en de geza pigheid van het burgermansbe- staan, waarin een moord nauwe lijks beroering kan wekken; weg gerukt uit de overtuiging dat een mens niets ergers kan overko men dan een gestrande liefde en maatschappelijke schande door een veroordeling wegens diefstal, inbraak of moord, zaken die al lemaal aan het licht komen en daardoor beroering wekken. Geen beroering wekt de man die het verbijsterende en aangrijpende gevecht moet leveren 0111 alleen maar mens te kunnen zijn, om te kunnen ademen, te kunnen leven en als mens behandeld te worden. Hij wordt meestal voor gek ver sleten, omdat hij 0111 een of an dere reden niet past in het pa troon van de samenleving. Dat is een brok menselijke tragiek, die meestal met geen pen te beschrij ven is, zeker niet met de pen waarmee de geijkte moordstories en de vaak ziekelijke sexuele snottergeschicdenissen worden geschreven. Harold Pinter is niet de eerste die ons confronteert met het gevecht van de vervallen mens 0111 het bestaan. In de klas sieke vorm is dit onderwerp wel eens meer behandeld, maar nooit zo echt en zo bewogen en zo aan grijpend als in deze „Huisbe waarder", waarin de menselijke tragiek tot tranen en soms zelfs tot vloek ontroert. Ach ja, de te genstanders van Pinter zullen ongetwijfeld aanvoeren dat het toch wel zeer onwaarschijnlijk is, 'at drie van die zonderlinge, tragi sche figuren samenwonen, maar zijn de klassieke stukken met pa leizen en huizen vol mensen die elkaar met gifbekers en valluiken naar het leven staan dan niet veel onwaarschijnlijker? En wat de dialoog betreft, juist in de schijnbare zinloosheid, in die ogenschijnlijke leegte ligt de ver bijsterende tragiek besloten even als in 't ontbreken van elke ont wikkeling in het verhaal. Deze mensen komen er niet uit, zij zul len blijven staan waar ze staan, lantaserend en pratend over dat gene waarnaar ze zo intens ver langen, en daarom vindt ook het verhaal geen voortgang. Enorm knap gevonden! Wat kan een door liet leven driehonderd maal overreden Davies ongeletterd en alleen toegerust met het in stinct 0111 te leven anders doen dan O]) zijn armzalige manier praten en fantaseren over zijn verlangen niet meer in de wind te hoeven slapen? Wat kan hij in zijn hunkering naar wat houvast anders zijn dan een panthologi- schc leugenaar die de twee broers Aston en Mick tegen elkaar uit speelt? Het kost hem zijn droom en de hemel weet waar hij deze opnieuw zal kunnen opbouwen. De opvoering van dit stuk door de Toneelgroep „Ensemble" was wij zeiden het reeds ver bluffend knap. Een creatie zoals Guus Hermus die gaf van de ou de Davies, hebben wij nog maar zelden op de planken gezien. Dit was toneel van een aangrijpende indringende kracht. De geestes zieke Aston werd door Henk van Ulsen op ontroerende en zeer ga ve wijze op het toneel gebracht, terwijl Maxim Hamel een uitste kende beurt maakte met de no zemachtige Mick. Karl Guttinann gaf aan deze opvoering een zeer sterke regie mee en Gerard K. van het Reve bracht de ongetwij feld moeilijke tekst in voortref felijk Nederlands over. Het vol komen in de sfeer van het stuk passende decor was van Joseph Carl en uitgevoerd door de fa. Nauta-Berntsen en Henk Cordu- wener. Het publiek, dat om onbegrij pelijke redenen kleiner in aantal was dan bij voorgaande toneel avonden, honoreerde deze sublie me opvoering van een aangrij pend stuk met een warm en op recht applaus. „RIFIFI ONDER DE VROUWEN" Een goede Franse gangsterfilm die een paar jaar geleden uit kwam, was „Du Rififi chez les hommes" met Jean Gahin in de hoofdrol. Aangespoord door het succes van dit gespierde verhaal of misschien ook wel om te on derstrepen dat ook vrouwen veel al niet zo lief en onschuldig zijn als ze er uitzien, heeft men niet lang daarna de film „Du Rififi chez les femmes" vervaardigd niet Nadja Tiller in de hoofdrol, die onder de naam Vicky leidster is van een gangsterbende die het stoutmoedige plan heeft om de miljarden lrancs in de kluis van een bank te vervangen door valse biljetten. Vicky exploiteert ook nog een nachtclub op een boot, waar ook het valse gld wordt ge drukt. Er is echter nog een ande re bende die onder leiding staat van Yoko (Silvia Monfort) en die de boot van Vicky in handen tracht te krijgen. Èr ontstaat een felle strijd, waarbij de boot totaal wordt vernietigd. Er komt een schijnbare wapenstilstand, maar tijdens 't uitvoeren van de bank- operatie ontbrandt de strijd op nieuw in alle hevigheid, waarbij de beide benden elkaar uitmoor den. Een pittige en boeiende film met een uitstekende sfeerteke ning en een derde uitstekende hoofdrol van Robert Hossein. De rol van F.B.I.-inspecteur wordt vertolkt door Eddie Constantine. Van vrijdag tot zondag. Toegang 18 jaar. „DE DRIE ZINGENDE MUSKETIERS" Musis Sacrum zet haar voort aan vaste zondaginatinée in met een komische persiflage op de beroemde helden van Alexandre Dumas „De Drie Musketiers", niet de befaamde Ritz Brothers in de hoofdrollen. Het is een al leraardigste lachfilm waarmee de jeugd van alle leeftijden zich uit stekend zal vermaken. De vrou welijke hoofdrollen worden ver tolkt door Binnie Barnes en Glo ria Stuart. Zondagmiddag 0111 3 uur. „IN NAAM VAN HET ONRECHT" Wolfgang Staudte, een der gro te Duitse filmregisseurs van van daag, heeft met zijn aangrijpende tilm „In naam van het onrecht" (Rosen fur den Staatsanwalt) een beeld willen geven van de „Untertan" in het huidige Duits land; de „Untertan", die, aldus Staudte ,geen geweten heeft en alleen het bevel kent. Deze „Un tertan' van Staudte is beslist niet alleen Duits, hij is internationaal. D£ze.onderdaan in deze film is de oilicier van justitie dr. Schramm, voormalig lid van een Duitse krijgsraad te velde. Hij is een van de moordenaars, die nog steeds onder ons zijn. Dr. Schramm ontmoet de man die hij vele jaren geleden aan het tront ter dood veroordeelde we gens diefstal van wat chocolade. Deze man, Rudi Kleinschmidt, heelt echter kunnen ontkomen, zoals ook dr. Schramm heeft kunnen ontkomen. De andere slachtoffers van Schramm kun nen niet meer spreken, maar Kleinschmidt wel en hij wil ook spreken, ook al riskeert hij daar mee een botsing met de „groten" en een conflict met Lissy, de vrouw die hij lief heeft, want Lissy is met haar pension afhan kelijk van de „groten". Maar Kleinschmidt zet door en kan daarna weer leven. Staudte heeft met deze film een aangrijpende menselijke „thril ler gemaakt, die wij u kunnen aanbevelen. In de hoofdrollen Martin Held, In grid van Bergen en Walter Gil ler. Maandag en woensdag. Toegang 18 jaar. „THE LAST BLITZKRIEG" Voor deze Amerikaanse oor logsfilm zouden we meer dan de gewone aandacht willen vragen, niet alleen omdat het een boeien de en pittige film is, maar ook en vooral omdat hij op onze eigen Vel uwe werd opgenomen en om dat er de volgende Nederlandse acteurs in optreden: Hans Bentz van den Berg, Ton van Duinho ven, Gijsbert Tersteeg, Steye van Brandenberg en Chris Baay, die niets onderdoen voor de getrain de Amerikaanse filmacteurs. Het verhaal speelt zich af in de laatste fase van de tweede we reldoorlog. De Duitser von Kro ner (Van Johnson), die jaren in Amerika heeft gewoond en Ame rikaans zonder accent spreekt, wordt onder de naam Richardson als spion in een Duits kamp voor Amerikaanse krijgsgevangenen geplaatst. Ondanks een zekere sympathie voor de Amerikanen doet hij toch zijn spionagewerk en is mede verantwoordelijk voor een slachting, wanneer een aan tal gevangenen door een tunnel trachten te ontsnappen. Daarna wordt „Richardson met enkele andere Engels sprekende officie ren bij het Duitse Ardennen-of fensief ingezet. In Amerikaanse uniformen dringen zij de gealli eerde linies binnen en plegen daar sabotage, spionneren en schieten niets vermoedende geal lieerden neer. Ten slotte vallen Richardson en zijn medespionnen door de mand en worden door de Amerikanen gevangen genomen, maar de Amerikanen moeten zich kort daarna aan een groep Duit sers overgeven. Als von Kroner ziet dat de Duitsers de gevange nen beginnen neer te schieten, grijpt hij een machinepistool en maait de Duitsers neer, waarbij hij echter zelf dodelijk wordt ge wond. Een boeiend verhaal over Hit- Iers wanhoopsoffensief. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang 14 jaar. „LA TRAVIATA" Een van Verdi's bekendste ope ra's op het witte doek, die is ge baseerd op het toneelstuk van Alexandre Dumas jr. „De dame met de camelia's" en waarin ver teld wordt van de tragische liefde tussen Violetta Valery en Alfre do Germont. Het verhaal wordt in deze film door Alexandre Du mas verteld aan Giuseppe Verdi, die in zijn geest reeds de muziek hoort die hij bij dit verhaal als opera wil schrijven. Voor de operaliefhebbers een film om aan te bevelen. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. „De Roofvisser", door Ivo Groot- hedde; uitgave J. H. Gottmer, Haarlem; 1.50. Een nieuw, uitstekend verteld en boeiend verhaal in de Juno- Jeugd-Pocket-reeks. Rong en Bankie, twee gymnasiasten, ma ken een reis naar Griekenland en Vallen daar in de handen van Pa- ganos, de roofvisser; een ruwe klant deze Paganos, die de politie tot wanhoop brengt en die ook de beide Hollandse jongens menig hachelijk avontuur laat doorma ken. Een pittig boek voor jon gens. „De wilde hengst", door Joseph Chipperfield; uitgave J. H. Gott mer, Haarlem; 1.50. Ook een boek uit de Jeugd pocket reeks, waarin de avontu ren van Kirk, de jongen, en Fury, de prachtige hengst, op boeiende wijze worden beschreven, waar van elke jongen vanaf twaalf jaar werkelijk zal smullen. „Pocomoto op het spoor van de rovers", door Red Dixon; uitgave Gottmer, Haarlem; geb. 3.95. De Pocomoto-reeks heeft al heel wat spannende boeken ge bracht en dit dertiende deel doet voor zijn voorgangers niet onder. Ook nu weer neemt Pocomoto het op tegen een stel doortrapte schurken, die een door en door eerlijke man een hele serie roof overvallen in de schoenen willen schuiven. Hij krijgt het zwaar te verantwoorden, maar aan 't slot zegeviert toch het recht. „Roman-omnibus voor oudere meisjes"; uitgave J. H. Gottmer, Haarlem; 4.95. Deze omnibus bevat de romans „Carla" en „Colette" van Adri Groenevelt en „Meisje Miek" van H. Herzberg-Pinas, romans voor meisjes van 14-17 jaar. „Carla" speelt zich af in Nederlands-Indië en behandelt de wederwaardighe den van Carla Laagland, de se cretaresse van mr. Roogers; „Co- lette" speelt zich af in het bonte milieu van de circuswereld en „Meisje Miek" is een gezellig ro mantisch verhaal, dat voor een aangenaam slot zorgt. „Kinderomnibus"; uitgave Gott mer, Haarlem; geb. 4.95. Een allergezelligst boek voor kinderen van 8-10.jaar met zes bijzonder aardige verhalen, n.l. „Joris, het ezeltje", „Rex, de hond", „Pinokkio", „Bambi", „Heer Mol en zijn vrienden" en „Een jongen en een toverpaard"* en verder nog twee leuke bijdra gen van Annie M. G. Schmidt, „Veertien uilen" en „Op de boer derij". Laura Gerding zorgde voor bijzonder aardige tekenin gen. „In de Spaanse lekkerbek", door W. M. Treichlinger, en „In de Italiaanse lekkerbek" door Eva Maria Borer; uitgave Hollandia, Baarn; geb. 3.90. Omdat de liefde bij de man door de maag heet te gaan, kan moeder de vrouw niet beter doen dan zich deze boekjes direct aan schaffen. En de prijs is meer dan de moeite waard, want zij bevat ten resp. 125 Spaanse en 100 Ita liaanse gerechten, waarmee zelfs de grootste nurks nog tot lachen en tevredenheid te brengen is. voor jongens en heren in bruin en grijs maat 32-35 36-40 4.25 41 47 4.95 MARKT WAALWIJK r/$m. 't Zijn verrassingen uit HET HUIS VAN VERTROUWEN Overhemden (Verp.) Shawls (Verp.) Zelfbinders (Verp.) Dames zakdoeken (Verp.) Heren zakdoeken (Verp.) Dames vesten Dames truien Surprises voor groot en klein I enz. Heren pullovers Heren Vesten Heren truien Man. knopen (Verp.) Surprises (Verp.) Handschoenen (Verp.) Bretels (Verp.) dus naar JAN VERAA en ZOON mhet huis van vertrouwen' KLEDINGMAGAZIJNEN Kees v. d. Ven Wasmachinefabriek heeft enige lichtbeschadigde was machines, gloednieuw m. ga rantie 125.en 145. Centrifuges v.a. ƒ145. Vraagt demonstratie: Postbus 24. Zwiindrecht. Komt onze nieuwe collectie rijwielen zien! Het wordt nu de tijd om 'n nieuw rijwiel te kopen. Wij kunnen U leveren o.a.: SPARTA - MAGNEET GAZELLE MAGNEET ORNATUS. enz. enz. Sportrijwielen compleet vanaf 149.50 Ook onze collectie bromfietsen is enorm: SPORT (3 versnellingen) TYPHOON GIULIETTA LLJNSHEIKE (bij kanaak- brug) Telefoon 21137 BUderdijkstraat 52 (hoek Ringb. West-Berkdijk) Telefoon 30137 DE LUXE De verkoopcijfers bewijzen hetl leder uur kiezen nieuwe kopers de Ford Anglia de Luxe om zijn: betrouwbaarheid degelijke constructie grote zuinigheid luisterrijke comfort verbluffende rijprestaties en... zijn véle EXTRA'S als: méér beenruimte brede instap verse luchtverwar- ming - afwasbare vinylbe- kleding - 4 versnellingsbak. Kom nil met ons praten. Het kan een interessant gesprek voor u worden, Grotestraat 349 Tel 2113-2409 W A A L W IJ K Meer auto voor uw geld 99 Nleuwlandstraat 3 Tek K 4250-26617 TILBURG OKT NOV DEC JAN HM UST AP* MQ JUNI JUU AUO KPT OKT FORD

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 6