waaLwijkse en lanqstRaatse coupant De fiscus en de verbouwing ZWITSAL BINNEN- EN BUITENLAND KINDERPROJECTOR Fotobureau „Het Zuiden" MOEDER WORDEN... St. Nicolaas-geschenken Aan STASSAR denken! Waalwijks Orkest viert tweede Lustrum PUROL in huis! vooraHm t sportarttk&n VRIJDAG 2 DECEMBER 1960 - 83e JAARGANG No. 94 in een goede tijd De gunstige conjunctuur brengt vele zakenmensen er toe te gaan verbouwen. Zij verbouwen hun eigen zaak of ook wel brengen zij verbeteringen aan in een gehuurd bedrijfspand. Tenslotte kunnen zij een ander reeds gebruikt pand kopen en dat gaan verbouwen voor dat zij het gaan betrekken. Vooral het laatste geval zal dit maal onze aandacht vragen in verband met een recent arrest van de Hoge Raad. BEDRIJFSPAND IN 'T GEDING Kosten voor verbetering van een bedrijfspand dat reeds eigen dom is, moeten worden gezien als een bedrijfsmiddel. Zij komen in aanmerking voor afschrijving, vervroegde afschrijving en inves teringsaftrek. Een verbouwing van een gehuurd bedrijfspand kan op zichzelf als een econo misch goed worden gezien, waar op eveneens kan worden afge schreven en waarop evenzeer in vesteringsaftrek kan worden ver kregen. Wij geloven dat hierover weinig verschil van mening be staat. Een discussie is echter ont staan over de vraag of verbou- wingskosten in de zin van onder houdskosten na aankoop van een bedrijfspand gemaakt, nu bij de aanschaffing moeten worden ge rekend, ofwel een afzonderlijk goed vormen waarop moet wor den afgeschreven Na 21 oktober 1959 rees er twijfel over dit vraag stuk, want op die dag wees# de Hoge Raad een arrest inzake een gepacht landbouwbedrijf. De twee exploitanten hadden daarvoor een bedrag tot verbete ring aangewend en een ander be drag voor onderhoud. Die be drijfslasten wilden betrokkenen ineens ten laste van de winst brengen. De Hoge Raad ging daarmee niet accoord ën oordeelde, dat er hier sprake was van vooruitbe taalde onderhoudskosten die over een periode van 10 jaren moesten BABYSET DE LUXE M worden verdeeld. Daarmee was eigenlijk een splitsing gemaakt in normale onderhoudskosten, kosten tot verbetering en kosten van grotere omvang, die niet pe riodiek terugkeren. Een ander geluid Nu maakt één zwaluw nog geen zomer en een bepaalde uitspraak van de Hoge Raad wil nog niet zeggen dat voor een volgend ge val dezelfde weg zal worden inge slagen. Een zeer recent arrest van de Hoge Raad geeft ons een beter in zicht in deze materie. Ook hier had een belastingplichtige een bepaald bedrijfspand gekocht of bij gelegenheid van boedelschei ding in eigendom verkregen. Hij liet het pand in een voor zijn be drijf goede staat brengen en be steedde aan deze werkzaamheden een bedrag van 8792.98. Uit de overwegingen van het Hof blijkt, dat betrokkene deels veranderingen liet aanbrengen, deels, onderhoudswerkzaamheden liet verrichten. Tussen beide soorten van onkosten werd geen onderscheid gemaakt. Het Hof bepaalde dat alle kosten in wezen deel uitmaakten van de aanschaf fingsprijs van het pand en zij dienden dus ook samen met de aankoopkosten te worden geacti veerd. Ditmaal maakte ook de Hoge Raad geen onderscheid in de verschillende soorten van kos ten. Zij bepaalde zonder meer dat er geen sprake kon zijn van cas satie. is dit koopmansgebruik Het is eigenlijk geen wonder, dat er commentaar gevolgd is op deze beslissing in die zin dat het volgen van goed koopmansge bruik geweld wordt aangedaan. In wezen is het ook zo dat in aan koop geen onderhoudskosten zijn begrepen. De uitgaven voor onderhoud lopen bovendien sterk uiteen. Wanneer er nu een oud bedrijfs pand wordt gekocht, 'zal de koper bij het vaststellen van de koop prijs er wel degelijk rekening me de houden, dat hem nog de nodi ge kosten wachten. Hij kan daar bij o.i. wel onderscheid maken tussen het onderhoud en de aan te brengen veranderingen. Nadat de herstellingen zijn verricht zijn de kosten echter niet meer te scheiden en worden zij als één ge heel gezien. Met de recente uitspraak van de Hoge Raad zijn we weer naar de oude opvatting teruggekeerd, die in ieder geval doelmatig is voor 'n fiscale behandeling, zeer zeker wanneer we van tevoren weten wat ons te wachten staat. Wanneer verbouwen In dit verband is het interes sant nog even de economische zijde van zo'n verbouwing te be lichten. Juist in tijden van een gunstige conjunctuur komt men gemakkelijk tot vernieuwing er verandering, omdat er dan geld verdiend wordt. De zakenmensen komen dus eigenlijk tot verande ring en vernieuwing omdat zij geld hebben. Zij motiveren deze veranderingen en/of vergroting met het argument dat men met zijn tijd moet meegaan. Vergeten velen van hen die hier aan meedoen, soms niet te veel dat juist in die goede tijd hun zaak wel loopt? Zij zouden eigen lijk de zelfbeheersing moeten to nen om in een tijd waarin de bouwwereld een overmatig aan tal orders heeft, hun vernieu- wings- en veranderingsdrang uit te stellen. In een tijd van recessie zullen de aannemers lagere prijzen bere kenen en scherper concurreren. Zij zullen dan volop vakmensen tot hun beschikking hebben en 't tempo van de verbouwing kun nen opvoeren. Dc verbouwende zakenman zal in die tijd beter z'n zaak een korte tijd kunnen slui ten, want er komen toch minder klanten, zodat ook de bedrijfs- stagnatie minder verlies brengt. En juist in een recessie heeft liet publiek koopimpulsen nodig. Dan zal een vernieuwde zaak de mensen trekken. Het komt ons voor dat in een gunstige conjunctuur wel provi sorisch verbetering en aanpas sing nodig zijn, maar dat de radi cale verandering juist in een min der drukke tijd eeconomischer kan plaats vinden. De aankoop- kosten liggen dan ook stukken lager. Het maken van reserveringen is echter voor velen moeilijk en als de verbouwingskoorts een maal woedt, volgt de een na de ander. Fiscaal gezien, is gezien de gang van zaken, het tijdstip niet door slaggevend, omdat de afschrij vingen etc .toch altijd binnen de perken der bescheidenheid moe ten blijven. BINNENLAND Jhr. mr. D. J. DE GEER OVERLEDEN In Soest is maandagmorgen op 89- jarige leeftijd overleden de voormali ge minister-president Jhr. mr. D. J. de Geer. Dirk Jan de Geer werd 14 decem ber 1870 te Groningen geboren. In 1907 deed de heer De Geer zijn intrede in de Tweede Kamer, waar van hij tot 1921 lid bleef. Gedurende een korte periode was hij burgemees ter van Arnhem, welk ambt hij neer legde om (op 28 juni 1921) de por tefeuille van financiën van mr. S. de Vries Czn. over te nemen in het eer ste kabinet-Ruys de Beerenbrouck. Daarna was hij enige malen minis ter en formeerde in 1926 een kabinet en werd zelf minister-president. In 1933 werd hij weer lid van de 2e Kamer en in augustus 1939 formeer de hij zijn tweede ministerie, waarin hij met de portefeuille van financiën ook die van algemene zaken a.i. be heerde. Het was dit kabinet, dat na de in val van de Duitsers op 10 mei 1940, enkele dagen later met H. M. de Ko ningin naar Londen vertrok om daar de zetel van de regering te vestigen. Intussen was de heer De Geer in '33 tot minister van staat en in 1935 tot curator van de rijksuniversiteit te Groningen benoemd. Op 3 september 1940 werd hem te Londen op zijn verzoek eervol ont slag als minister verleend met dank betuiging voor de langdurige diensten aan de lande bewezen en kort daarop begiftigde H. M. de Koningin hem met het Grootkruis in de Oranje- Nassau-orde. Kort daarop ging een schok dooi het Nederlandse volk, toen het via radio Londen vernam, dat de heer De Geer zich midden in de oorlog naar Nederland had begeven (met verlof van de Duitsers). Op 6 februari 1941 kwam hij hier aan. In 1942 verscheen van zijn hand de brochure: „de synthese in de oor log". Na de bevrijding werd hij ter verantwoording geroepen. In 1947 diende zijn zaak voor het Amster damse bijzondere gerechtshof. Ook bij de behandeling van zijn zaak in hoger beroep voor de bijzondere raad van cassatie, ontkende de heer De Geer elke schuld. Na zijn veroordeling verbleef hij in Soest. Deze gemeente was hem als woonplaats aangewezen. MINISTER WIL VóóR 1 JANUARI AKKOORD OVER POLITIESALARIS Minister Toxopeus heropent, ver moedelijk in de eerste helft van de cember, het overleg met de politie organisaties. De datum moet nog wor den vastgesteld. Zij is afhankelijk van de gesprekken tussen de regerings delegatie en het centraal overleg in ambtenarenzaken. De minister streeft er in ieder geval naar nog voor 1 januari 1961 overeenstemming met de politieorganisaties te hebben be reikt. VOETBALTOTO IN GELD I.P.V. GOEDEREN. De voetbaltoto zal straks in plaats van goederen weer geld of geldswaar-1 dige papieren als prijzen kunnen uit keren. Een daartoe strekkend wetsontwerp is door minister Beerman aangekon digd in zijn memorie van antwoord op de begroting van Justitie. INKOMENSGRENS NAAR F 8000,-. Beneden deze grens alleen loonbelasting. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend, dat beoogt de loon- en inkomensgrens met ingang van 1 januari 1961 te verhogen van f 7.450 tot f 8.000. De verhoging van de loon- en in komensgrens, die overeenkomt met die van de loongrens voor de sociale verzekering, bestendigt de situatie, dat voor de overgrote meerderheid van de werknemers het opleggen van een aanslag in de inkomstenbelasting achterwege kan blijven. STUDENT DOOR GAS OMGEKOMEN De 26-jarige student R. G. van Koetsveld uit Den Haag is door gas- verstikking om het leven gekomen. In zijn pensionkamer, waar de student lag te slapen, is 's nachts een zware zeekijker van de divan op de grond gegleden. Tijdens de val raakte de kijker een gaskraantje, dat hierdoor een kwartslag werd omgedraaid. Het uitstromende gas is de student nood lottig geworden. Hij werd 's morgens levenloos door de andere bewoners van het huis, die een zware gaslucht rroken, aangetroffen. W.A.-VERZEKERING IN TOEKOMST VERPLICHT? Ook voor de bromfietsers. De indiening van een wetsontwerp inzake de verplichte verzekering te gen wettelijke aansprakelijkheid van eigenaars van motorrijtuigen kan binnen enkele maanden tegemoet wor den gezien. Onder de voor te stellen verzekeringsplicht zullen ook eige naars en berijders van motorfietsen en bromfietsen vallen. Aldus heeft de minister van justi tie in zijn Memorie van Antwoord over de begroting 1961 van zijn de partement aan de Tweede Kamer me degedeeld. De vrijstelling voor degenen die gemoedsbezwaren hebben tegen ver zekering zal in het ontwerp zodanig worden geregeld, dat aan het verkrij gen van die vrijstelling te dragen fi nanciële lasten zullen zijn verbonden. De minister wijst er daarbij op, dat er voor de vrijgestelden wèl ondrage lijke financiële lasten verbonden zul len kunnen zijn aan de verplichting tot het vergoeden van schade waar voor zij aansprakelijk zijn. STRAALJAGER TEGEN BOERDERIJ GEBOTST Maandagmiddag omstreeks 10 voor een is een „Thunderstreak" van vliegbasis Volkel, bestuurd oor een leerling-vlieger, bij een oefenlanding ongeveer 300 meter vóer de baan aan de grond geko men. In de uitloop raakte het toestel uit de koers en botste tenslotte met de neus tegen een op vijftig meter uit de hartlijn van de lan dingsbaan gelegen boerderij. Van de boerderij werd een hoek beschadigd en van 't vlieg tuig brak een gedeelte van een vleugel af. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. BUITENLAND LOEMOEMBA ONTSNAPT. Gaat een nieuwe staat vormen! De afgezette Kongolese premier Loemoemba is ontsnapt uit z'n zwaar bewaakte residentie in Leopoldstad en is naar Stanleystad gegaan, het bolwerk van zijn politieke partij in de Oostprovincie. Loemoembo wist de schildwachten die door kolonel Moboetoe bij zijn residentie op post waren gezet, te ont wijken en reed in een auto, die hij zelf niet bestuurde, Leopoldstad uit. Hij liet de verklaring achter dat hij „niet als een vluchteling" naar Stan leystad ging, maar alleen om de be grafenis bij te wonen van zijn doch tertje, dat, een maand oud, op 18 no vember in een kliniek in Zwitserland is overleden. Het stoffelijk overschot 'T IS ALTIJD VAN MAAREN ALS 'T BRILLEN BETREFT! DEN BOSCH TILBURG BREDA is vandaar naar Kongo overgebracht, omdat Loemoemba zijn dochtertje met stamgebruiken in Stanleystad wilde begraven. Ondertussen is de president Kasa- voeboe in Leopoldstad aangekomen en als een held ingehaald, omdat hij in de Uno als wettig vertegenwoordi ger van Kongo werd toegelaten. Hij was nu op de goede weg om met Katanga en nog twee provincies een ronde tafel-conferentie te beleg gen, om te komen tot een federale staat in Kongo. Hoe dit nu weer lopen zal is moei lijk te voorspellen. ABDOEL RACHMAN TELEURGESTELD. De Maleise premier Toengkoe Ab- doel Rachman, heeft op een perscon ferentie te Loeala Loempoer, na zijn reis door Europa en Noord-Amerika gezegd, dat hij „ontmoedigd, teleur gesteld en zeer treurig gestemd is" na het bericht, dat Indonesië gekant is tegen het denkbeeld van het doen zenden van een missie van de Ver. Naties, die zou moeten bijdragen tot een oplossing van 't geschil om West Nieuw Guinea. Zaterdag had de Toengkoe na het overleg in Den Haag medegedeeld, dat de Nederlandse regering instem de met het zenden van een studie commissie door de V. N. en dat nu alleen nog de Indonesische regering het denkbeeld zou moeten goedkeu ren. Op een vraag op de oersconferen- tie, of hij zich nu naar Indonesië zal begeven, antwoordde de Toengkoe „Ik kan het nut daarvan alleen in zien, als men in Indonesië bereid is, het geschil bij minnelijk overleg uit de weg te ruimen". Op de uitlating van Soebandrio, dat de enige oplossing van het geschil is gelegen in een spoedige overdracht van de soevereiniteit over West N.- Guinea aan Indonesië, zei de heer Rachman „Als minister Soebandrio hiermede de officiële mening van de Indonesische regering- heeft weerge geven, dan zal mijn volgende stap hierin bestaan, dat ik eens lekker ga slapen." Jubileumconcert mei Pierre Jeiieur als vioolsolisi Precies op de dag dat het tien jaar geleden werd opgericht, op maandag 12 dec. a.s., zal het Waalwijks Orkest zyn tweede lustrum herdenken met een jubileumconcert in Musis Sa crum, waarbjj als solist zal optreden Pierre Jetteur, eerste concertmeester van Het Brabants Orkest, in het Vioolconcert in A gr. t. van Joh. Seb. Bach. Van het aanvankelijk geplande vioolconcert van Beethoven heeft men moeten afzien, omdat het Pierre Jetteur aan voldoende tijd ontbrak dit concert in te studeren. In dit lustrumconcert zullen verder ten gehore worden gebracht de Ouverture „Iphigeneia in Aulis" van Chr. W. von Gluck, dc Ouverture „Der Zauberharfe" van Fr. Schubert en de Tweede Symphonie van Beethoven. Kamerorkest Tien jaar geleden, op 12 de cember 1950, werd op initiatief van de heer A. van Leeuwen de oprichting een feit van de Waal- wijkse Kamerorkestvereniging. De heer van Leeuwen bezocht persoonlijk de diverse Waalwijk- se musici en wist een bijeen- Bij brand- en snijwonden. Pijnlijke kloven, Ruwe handen, Schrale huid. komst tot stand te brengen ten huize van m.ej. Wagemakers, zelf celliste, in de Julianastraat, waar de oprichting van 't orkest plaats had. Eerst had men al enige tijd met elkaar gemusiceerd. In een krantenbericht van tien jaar geleden lezen we dat het eerste bestuur bestond uit de heer A. v. Leeuwen, voorzitter, die tevens was belast met de muzikale lei ding, de heer J. v. d. Mee, secre taris-penningmeester, en de he ren v. d. Pol uit Heusden en Prins uit Kaatsheuvel. Er werd begonnen met 18 leden. Het orkest rad voor de eerste maal naar buiten op bij de uit voering van de opera „Der Frei- schütz van G. M. von Weber door de eveneens piepjonge Waal- wijkse Operastichting, die onder leiding stond van mej. Alda van Boort. Deze uitvoering had plaats op 28 okt. 1951 en was voor wat de orkestpartij betrof een wel wat te zware opgave, maar het bleek toen toch wel dat er goede levenskansen in het orkest aan wezig waren, kansen, die in de daaropvolgende jaren energiek en met toewijding zijn uitgebuit. De Waalwijkse Operastichting heeft helaas het leven niet kun-< nen houden en verdween in de bloei van haar jeugd van het Waalwijks culturele toneel. Na dit eerste optreden werd er verder gewerkt aan de vorming en uitbouw van het orkest, waar bij de heer J. Plinsinga, tweede violist bij Het Brabants Orkest, werd aangezocht als instructeur van de strijkers. Vrij spoedig werd de heer Plinsinga benoemd tot dirigent van het orkest en on der zijn leiding is het orkest ge leidelijk aan uitgegroeid tot het huidige ledental van 31. Het Waalwijks Orkest heeft in de eerste tien jaar van zijn be staan op duidelijke wijze zijn be staansrecht bewezen en is een belangrijk en waardevol onder deel geworden van 't Waalwijk- se culturele patroon. Vele con certen heeft het orkest gegeven en verder is het vele malen naar buiten opgetreden in samenwer king met de Liedertafel „Oefe ning en Vermaak". We denken hier aan de uitvoering van Mo zart's Requiem in het kader van de jaarlijkse Dodenherdenking op 4 mei, een uitvoering die tot een zinvolle traditie is uitge groeid. Verder ligt ons nog vers in de herinnering de voortreffe lijke orkestbegeleding van het Waalwijks Orkest bij Hiindel's oratorium „Des Messias", dat d l jaar werd uitgevoerd ter gele;:t heid van het 100-jarig besia van de Liedertafel „Oefening en Vermaak". Het behartigen van de materi ele en financiële belangen is des tijds overgenomen door de stich ting Vrienden van het Waalwijks Orkest. Het stichtingsbestuur is mo menteel als volgt samengesteld: notaris J. Schaap, voorzitter, Arn. Verwiel, secretaris, H. Koe ken, penningmeester, mej. A. Hoffmans, A. v. Hilst, H. Gom- en pijn weg- wrijven met DAMPO pen, en als afgevaardigden van 't orkest de heren Quick en H. Stokwielder. Het bestuur van het orkest wordt gevormd door: no taris J. Schaap, voorzitter, J. Pij nenburg, secretaris, de heer Quick, penningmeester, H. Stok wielder, bibliothecaris en J. v. d. Mee. Wens Koper en altviolen De bezetting van 't Waalwijks Orkest is momenteel als volgt: 8 eerste violen, 8 tweede violen, 1 altviool, 4 celli, 1 contrabas, 2 fluiten, 2 hobo's, 2 klarinetten, 2 fagotten en 1 paukenist. Deze bezetting met slechts één altvi ool en helemaal geen koper is natuurlijk verre van ideaal en 't is dan ook wel de vurige wens van het bestuur om zo spoedig mogelijk tot de zo noodzakelijke verdere uitbouw te kunnen over gaan. Vooral het gemis aan koper doet zich bijzonder sterk voelen, omdat daardoor veel werken bui ten het bereik van het orkest blijven. Met het bestuur hopen wij gaarne dat deze jubileumwens spoedig in vervulling zal mogen gaan, opdat 't Waalwijks Orkest in betekenis en in waarde zal toenemen en een nog belangrij ker aandeel zal krijgen in de cul turele ontwikkeling van Waal wijk. eho va in het Zuiè>em Geheel in plastic uitgevoerd Modern van vormgeving V Grote lichtopbrengst door laagspannlngsautolamp Ingebouwde 6 volts transformator Kleur: blauw met creme Prijs 25.- Keuze uit meer dan 300 ver schillende filmstrips. Zelf uitzoeken f 0.75 per stuk. Schapenmarkt 26-28 's-Hertogenbosch Dit Is d« titel van b«C ntouw* bosk vu Dr.W. d« Kok. Alles over xwengersckap, geboorte, babyverzorging en klevter- opvoedlng. Dit weardevolle boek (184 pagina's In fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een VUGHTERSTR 25 MARKT 32 Nwe GINNEKENSTR. 23

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1