WAALWIJK JEUGDRAAD N.V. Nederlandsche Schoenenunie Bloch Stibbe Hollandia geïnstalleerd MAC MUZZLE EN HET GEHEIM VAN DE GOUDEN BOEDDHA FEUILLETON 'Éi El 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 5 DEC. 1960 2 Dat het Waalwijkse gemeentebe stuur het vooruitstrevende hart niet uitsluitend heeft verpand aan kille industrie, koude zakelijkheid en pro zaïsche, rechte huizenrijen, maar zich ook nog gaarne koestert in de warmte van de poëtische en roman tische zijde van het leven, is jl. woens dag gebleken - tijdens de voorlaat ste gemeenteraadsvergadering van dit jaar. Was het de weemoed van het naderende jaareinde of een toch nog heimelijke vrees voor roe en zak van de Spaanse bisschop die b w de goede oude bomen in de Stations straat met een bijna vaderlijke zorg deed omringen? Men weet het niet, want het hart van de magistratuur is even ondoorgrondelijk als dat van een vrouw. Maar in elk geval was het een mooie vergadering, waarin ik - ik schaam mij daar niet voor - som tijds een traan heb moeten wegpin ken. Met soms roerend lyrische argu menten, die in een V.V.V.-folder het hart van elke toerist zouden hebben gegrepen, stelden b w zich teweer tegen het drastische chirurgen-stand punt van het meerendeel der raadsle den alle bomen uit de Stationsstraat verwijderen! Wethouder Smolders, die al menige voetstap onder deze bo men heeft liggen - en wie weet hoeveel romantische schreden hij daar gezet heeft - hanteerde als een vol leerd hoorspelspeler een uitgebreid scala van emoties in zijn pleidooi voor het behoud van de bomen en ook bur gemeester Teijssen kwam, voor zover de ambtelijke taal dit toelaat, tot eni ge bewogen zinssneden. Alleen wet houder van Heeswijk (en niet van Heesbeen, heer zetter!) bleef tegen over het koude offensief van de raadsleden met beide benen op de grond. De vlucht in de poëzie en de romantiek heeft b w - U weet het - niet mogen baten. De raad bleef met de bijl aan de voet van de bomen staan en nu is het maar af wachten in hoeverre b w aan deze slachting willen gaan meewerken. Voordat ik deze uitermate belang rijke kwestie nader ga ontleden moet me toch nog iets van het hart. De standpunten ten aanzien van de Sta tionsstraat-bomen hebben me eerlijk gezegd verbaasd in zoverre, dat ik eigenlijk een omgekeerde stellingna- me had verwacht koele zakelijkheid bij b w en poëtische bewogenheid bij de raad. En om te bewijzen dat -deze verwachting voor de hand lag, grijp ik terug naar de kwestie van de marktverplaatsing. Het waren toen immers b w die oog en hart sloten voor de romantiek en de poëzie van de markt in het hart van de stad en het was toen de raad die een aangrij pende bewogenheid aan de dag legde en pleitte voor het behoud van het bonte en kleurige leven op de plaats waar het hoort. Daarom heb ik met enig wantrouwen de poëtische esca pade van b w in de jongste raads vergadering beluisterd. Maar goed, een mens kan zich beteren, al is het in dit geval misschien te laat, want wie weet heeft de raad zich intussen van alle poëzie en romantiek ont daan en zich roekeloos prijsgegeven aan een niets en niemand ontziende zakelijkheid, nu de romantiek toch beetje voor beetje uit de gemeente wordt weggehakt door drastische sa neringsplannen. En misschien heeft men gelijk wat maakt dan nog een handvol bomen uit? Er zitten aan deze bomenkwestie drie kanten een esthetische, een za kelijke en een functionele kant. Wat de esthetische kant betreft, de Stationsstraat zal er na de verwijde ring van de bomen zeker niet mooier op worden. Zij zal een kille rechte lineaal worden met veel heel lelijke gevels, een winkelstraat, een geld- straat. De romantiek en de poëzie zullen er dood zijn wanneer de bomen hun fluisterende bladerdak niet meer zullen spreiden over de eerste of laatste kus van jonge gelieven. Er zulten geen tedere en stamelende woorden van ontluikende liefde meer gesproken worden, want wie doet zo iets onder het felle dodenlicht van neonlampen? Ali en Willem zullen elders hun heil moeten gaan zoeken om in de zoete geur van het voorjaar nader tot elkaar te komen en het hart uit te wisselen. En de ouderen zullen er de weemoed van het rinzige najaar niet meer vinden of de bitterzoete herinnering aan wat eens was 'en dat altijd tussen de bomen is blijven han gen, maar dat met de bomen onder de bijl zal vallen. De Stationsstraat zal een straat worden waar men al leen nog maar geld en z'n auto kwijt kan. En misschien draait het vandaag de dag daar ook alleen om. Geld en auto's! En daarmee zijn we aan de zakelijke kant van de kwestie gekomen. Wanneer het in derdaad de bedoeling is om van de Stationsstraat een winkelstraat te ma ken, dan zullen er inderdaad voorzie ningen getroffen moeten worden om een einde te maken aan de barre en gevaarlijke verkeerssituatie. En dan is het misschien beter om de zaak di rect radicaal aan te pakken, om te voorkomen dat we over een jaar of vijf weer opnieuw moeten gaan bre ken. Het lijkt me heel moeilijk om in de Stationsstraat van twee walletjes te eten, waarmee ik dan bedoel dat zakelijkheid en behoud van natuur schoon hier moeilijk verenigbaar zijn. Het is of het een of het ander, maar een compromis zal op de duur toch een onvoldoende oplossing blijken te zijn en ik vrees dat de toenemende verstedelijking het tenslotte toch zal winnen. Nu de zakelijke en esthetische kant elkaar in evenwicht houden, zal een derde aspect de oplossing moeten brengen. Het is een aspect waar nie mand tijdens de raadsvergadering aan gedacht heeft en waaruit wel blijkt dat sommige zaken van te voren on voldoende worden bestudeerd. De bo men in de Stationsstraat zijn ook van uit functioneel oogpunt belangrijk en welhaast onmisbaar, want waar, zo vraag ik me af, zullen de honden moe den moeten blijven? Ja, ja, aan dit niet onbelangrijke aspect van de zaak zijn zowel b w als de raadsleden voorbij gegaan. Alsof we hier geen honden hebben! Officieel 800, maar sinds gisteren 803, na de blijde ge beurtenis bij Mina's van Sjef van het Hoekeinde. Gaat het aan om voor 800 honden de Stationsstraat te ma ken tot een straat zonder gelegen heid? Een hond wil toch ook wel eens de Stationsstraat in en nu kunt u wel zeggen „dan gaan ze maar in de Ju- lianastraat of iets verderop in de van Coothstraat"maar dat kan natuur lijk niet, dat kan nooit en te nimmer, daar niet! En omdat in de Bernhard- straat noch op het Vredesplein iets behoorlijks voor die beesten te vinden is, kan er maar één besluit genomen worden bomen laten staan in de Stationsstraat! De dierenbescherming zal een eventueel request dienaan gaande gaarne willen ondersteunen, denk ik. Hoe dan ook, dit jaar kunnen de Stationsstraatbewoners in ieder ge val nog zingen: „Zie de maan schijnt door de bomen", maar of de raads leden hun wild geraas zullen staken, lijkt me bijzonder twijfelachtig. Vergeet de peen en het brood in de schoen niet! Corr. De heer v. d. Hammen, die eens een „lekker dagboekje" over de Burg. v. d. Klokkenlaan zou wil len hebben, heeft natuurlijk gelijk. Het is daar bij het station niet veel zaaks, vandaar ook die anderhalve lantaarn. Hoe minder licht er op hoe beter Maar u weet natuurlijk wel, dat er een reconstructie van het door U bedoelde deel gereed ligt. We krij gen daar een modern en gevaarloos busstation en ook het foeilelijke sta tionsgebouw zal worden afgebroken. Wanneer dit allemaal zal gebeuren, weet weliswaar niemand, maar het komt toch en dan komt U goed te zitten. Overigens, er zijn in de gemeente toch ook heel veel fraaie dingen aan te wijzen, zodat we al met al toch geen reden hebben om ontevreden te zijn. De rest komt ook wel. Kop op! H. Vrijdagavond j.I. is in de zaal van de Gecroonde Leersse te Waalwijk geïnstalleerd de jeugdraad van de n.v. Nederlandse Schoenenunie Bloch Stibbe Hollandia. Deze installatie, die een nieuwe mijlpaal betekende in de sociale „geschiedenis" van ge noemde industrie, werd o.m. bijge woond door dhr. Geurts, welke aan wezig was namens de vakorganisaties en door dhr. G. de Heus die acte de presence gaf namens de H.K.W. Van het bedrijf zelf waren vertegenwoor digd dhr. C. Thomas in de functie van voorzitter der ondernemingsraad, dhr. D. Stibbe, president-directeur en dhr. H. Lenders als voorzitter der jeugdraad. Tot 21 jaar is men kies gerechtigd en voor deelname in de jeugdraad is men kiesbaar tot 23 jaar. Dhr. Lenders, personeelchef, heet te allen hartelijk welkom in zijn ope ningswoord. Hij merkte op dat van de 1400 personeelsleden er 300 jon gelui beneden 21 jaar werkzaam zijn in het bedrijf hetgeen hij bizonder prettig vond daar in een groot bedrijf van tijd tot tijd verjonging nood zakelijk is. De jeugd brengt echter weer andere problemen met zich me de, aldus spr. Voor de ouderen zijn er verschillende communicatiemiddelen om in contact te zijn met de directie en medewerkers, doch de jeugd, zoals spr. reeds zei, schept nieuwe proble men en dit probeert men nu op te vangen door middel van een jeugd raad. De jeugdraad heeft weliswaar geen enkele bevoegdheid, doch men kan dan de problemen voorleggen aan de ondernemingsraad, die wel een beslissing kan nemen. Hierdoor heeft de jeugd een-spreekbuis tot de direc tie en de directie andersom. Hij feli citeerde de jeugdraad en hoopte dat men het doel van deze raad zal be reiken tot vreugd van de jeugd en voor een vruchtbare samenwerking. Dhr. Geurts, namens de vakorga nisaties, zeide dat de sociale gevoe lens, die de directie van het bedrijf aan de dag legt de samenwerking ver gemakkelijken met de vakbewegin gen. Met deze installering toont de n.v. Bloch Stibbe wederom haar vooruitstrevendheid op sociaal ge bied, aldus spr. Ook met de invoe ring van de 5-daagse werkweek, toont de n.v. zich weer haantje de voorste. Ook de spaarregeling, waardoor spe ciaal de jongeren iets opzij kunnen leggen en waar iets door de directie wordt bijgedaan, juichte de heer Geurts toe. Hij hoopte dat de instal latie van de jeugdraad een waardige afsluiting van het jaar 1960 mag zijn op sociaal gebied en feliciteerde de 18 jeugdraadmensen en het jeugdige personeel van harte. Dhr. Thomas, die sprak in de func tie van voorzitter van de onderne mingsraad, ging in gedachten terug naar 1945 toen dhr. Stibbe een or gaan in het bedrijf wilde hebben om contact met zijn medewerkers te heb ben. Hierdoor ontstond de onderne mingsraad, destijds genoemd de be- drijfsraad. Hij verzekerde de jeugd raad, dat de ondernemingsraad altijd met belangstelling de vergaderingen zal bijwonen. Men zal in het begin het idee krijgen van een klachtenbu reau aldus spr. en wenste de jeugd raad heel veel succes toe, evenals dhr. D. Stibbe, die met genoegen was ge komen om de jeugdraad te mogen in stalleren. Praat veel met mensen in het bedrijf en in de ondernemings raad adviseerde hij de 18 jeugdraad mensen. De moderne arbeider is een waardevol lid van de maatschappij en in het bedrijf. Spr. deelde nog mede, dat vanaf maandag de 5-daag- se werkweek zou ingaan. Nog niet iedere zaterdag, maar week om week, waarmee de n.v. weer haar vooruit strevendheid toont. Ook adviseerde spr. om veel te praten. Het zal in het begin niet meevallen, waarom be paalde wensen niet ingewilligd kun nen worden, maar me^i zal er begrip voor krijgen. Hierna ging hij over tot de installering van de jeugdraad, het geen gestalte kreeg door het overhan digen van de voorzittershamer aan de heer H. Lenders. Hierna dankte dhr. K. de Peffer namens de leden van de jeugdraad en namens geheel de jeugd, voor het vertrouwen dat men in hen had ge steld en hoopte dat men dit niet zou beschamen. De volgende leden namen zitting in de jeugdraad Van de fabrieken in Waalwijk Kantoor: mej. M. Goedhart, dhr. J. v. d. Kaa; Snijderij: dhr. C. de Peffer; Stikkerij: mej. J. van Geene, dhr. A. Verdhoofstad; Montage: dhr. J. van Gelder, dhr. A. v. d. Lee. Uit Drunen dhrn. J. van Strien, J. Kuis en A. Brok. Gilze mej. A. Martens, dhrn. H. de Vet en H. Kniknie en uit Den Bosch mej. J. v. Dein- sen, dhrn. P. Kerkhof, J. Delmee, J. van Delft, L. van Helvoirt, A. Li- bregts en P. v. d. Loo. Na de pauze trad op de bekende voordracht-kunstenaar Maarten Kap- teyn, die veel succes oogstte bij de aandachtig toehorende jeugd. TEN AFSCHEID. In de week van 12—17 decem ber zullen de Dochters van O. L. Vrouw van het Heilig Hart Waal wijk gaan verlaten. De Zuster Maatschappelijk Werkster en de Wijkzuster zul len vanaf 12 december vanuit Waspik hun taak hier blijven vervullen. Boodschappen voor de wijkzuster graag naar Medisch Centrum. Bij gelegenheid van ons ver trek willen wy erg graag uiting geven aan onze grote dankbaar heid jegens de inwoners van Waalwijk, bijzonder de parochia nen van de St. Antoniusparochie. Door de jaren heen, zoals, wy uit overlevering en verslagboe ken weten, hebben onze zusters veel goedheid en medeleven van u mogen ondervinden en wy op onze beurt kunnen dit ook getui gen. Namens het Provinciaal Be stuur danken we U dus hartelijk voor alles wat U voor ons gedaan heeft. De Communiteit van Waalwijk lste Zeine 7 NIEUWE KAPSALON WILLEMSE De 8ste december zal voor Kap salon Willemse in de Stations straat om meer dan één reden een bijzondere gedenkwaardige dag zijn. Want niet alleen her denkt deze gerenommeerde zaak op die dag zijn 25-jarig bestaan, maar ook zullen op die dag ge heel nieuwe salons in gebruik worden genomen in het pand Stationsstraat 49. Deze nieuwe en hijzonder sfeer- en smaakvolle huisvesting omvat niet alleen kapsalons, maar ook een speciale schoonheidssalon voor gclaats- verzorging. Door de uiterst be schaafde, moderne en smaak vol te inrichting is Kapsalon Wil lemse een zeer exquise zaak ge worden, die een belangrijke aan winst voor Waalwijk en voor de Stationsstraat in het hijzonder „Een Westerling spreekt wijze woorden", zei Pie Yah Ma. „Maar wij weten nog meer. De niets waardige Chinees heeft immers een knekelheen en een vaatwerk in zijn zak." Hij legde 't heen en de porceleinen vaas op tafel, wat voor Mac Muzzle aanleiding was om er óók wat hij te leggen. „Kijk eens", zei hij. „Dit koperen plaatje heb ik in de kelder van de Kruishoek gevonden. Het is van het museum." Pie Yah Ma bekeek het plaatje aandachtig en zei toen: „Laten wij de hoogge achte directeur van het museum om inlichtingen gaan vragen, op dat hij ons vertellen kan op welk verheven kunstwerk dit naam plaatje bevestigd is geweest." Zo gezegd, zo gedaan, en een half uurtje later zaten ze al bij dr. Catz van Dieren, de bekende kunstkenner. „Kent U dit kope ren plaatje?" vroeg Mac Muzzle, hem het plaatje overreikend. Dr. Catz van Dieren stortte zich er op, zoals een hongerige leeuw op een vet kalf. „Hoe komt u daar aan?" stamelde hij opgewonden. „Koper zegt U? Goud is het! Zui ver goud! Het zat op mijn gesto len Boeddha! Hier, kijk maar eens op deze foto!" Zenuw achtig schoof hij de twee mannen een loto toe, die Pie Yah Ma eer biedig aanpakte. „De godheid vergeve de nietswaardige hond van een Chinaman, dat hij zijn ogen durft te richten op z'n stra lende gestalte", fluisterde hij. HET CAMERA MYSTERIE Door PERCY KING (Nadruk verboden) 31). „Begin je daar al weer over?" „Ik ben er nog niet mee opge houden." „Soper is de laatste tijd bar slecht van memorie." Lawrence schokschouderde. „Tegen Bates, de defectieve, zei hij, dat het een ongeluk was geweest. Hij kletst naar het in zijn kraam te pas komt. Welke reden konden Mel- chior en ik hebben om jou te ver dringen, zeg? Hadden we je dan gered?" „Haal geen oude koeien uit de sloot!" verweet Isadora. „Law rence en Melchior dachten er niet aan, je uit de weg te ruimen. Als ze dat op hun woord verzekeren, heb je het te accepteren. Er zijn nu belangrijker dingen, waarbij we het hoofd koel moeten hou den. Tot vanavond stond alles er bijzonder gunstig voor. Kunnen we de boel in duigen laten gooien door een man, die al met zijn ene been in 't graf staat?" „Het gaat er niet om, Isadora, met dikke woorden te schermen", zei Melchior neerbuigend. „Wel, hoe we ons er uit redden." „Zijn we ergens anders voor bij elkaar?? Als we met ons vie ren geen uitweg vinden, zijn we geen knip voor de neus waard." „Weer een dooddoener, Isado ra. De man, die volgens jou zijn ene been in 't graf heeft, is nog deksels goed in staat met het an dere te schoppen. Dat heeft Law rence ondervonden en ik niet minder." „Jullie gokten op 't verkeerde paard", zei Soper met een grijns. „Eerst had de oude heer 't hoekje om geholpen moeten worden." „Wie praat van het hoekje om helpen?" snauwde Melchior. „En druk je behoorlijker uit, zeg!" „Als ik jullie daar een plezier mee doe, mij best. De oude had er t eerst tussenuit moeten knijpen -- klinkt dat vriendelijker? Al die rompslomp was onnodig ge weest, wanneer Lawrence naar mij had geluisterd. Het is feite lijk zijn schuld dat we in de put zijn geraakt! Met welk doel werd de „Aurora" gekocht? Om er een stevige buit te bergen. De oude lapt zijn familieleden niet de nor in, dat zei hij daarstraks nog. Lawrence liet kans op kans voor bijgaan. Hij gapte een paar dui zend pond en verprutste er alles mee. Moet ik soms nog in mijn handen klappen?" „Klap in je handen, omdat je denkt, er met de minste kleer scheuren af te komen!" „Laat ik ook eens boffen. Het gebeurt me niet te dikwijls, daar zorgen jullie wel voor!" „We redden de boel niet door elkaar af te kammen", suste Isa dora. „Traveller ontdekte deze fraude, dat is zo. Maar hij weet niet wie ze pleegde. Dergelijke dingen hangt Anthony geen bui tenstaander aan de neus. Daarom is het zaak, met gemaakte fouten ons voordeel te doen." „Toch?" Soper grinnikte. „Met alle respect, Isa je komt als 't hinkende paard achteraan! Ver tel jij eens, hoe Lawrence z'n slag wil slaan, nu hij is weggeschopt." „Idioot!" schamperde Isadora. „Dat is 't juist de oude mag geen kans tot schoppen krijgen." „O zoSoper wreef langs een neusvleugel. „Is dat het eieren eten? Archibald opende de rij, Je rome volgde, Settle verdween spoorloos, nu is de beurt aan An thony 't wordt opruiming en gros! Geloven jullie werkelijk, dat het gesmeerd blijft gaan?" „Je insinueert", zei Melchior gegriefd. „Twee van de drie die je noemde, zijn verdronken. De an der ging er vandoor. Wie zal zeg gen, welke goede redenen Settle er voor had? Wat Archie's dood aangaat Lawrence en ik heb ben een alibi, dat de ongelovigste Thomas overtuigt. Van Settle's verdwijning weten wij net zoveel als jij. Blijft over Jerome. Als het geen ongeluk is geweest, dan wil ik op mijn woord van eer verkla ren, dat Lawrence en ik hem geen haar op het hoofd hebben ge krenkt. De ene broer vermoordt de andere niet." Soper giechelde. „Een lauwer krans voor de anonieme mede werker! Hij speelde jullie aller aardigst in de kaart! Is hij weer in de buurt, nu om de oude An thony ad patres te helpen?" „Ik denk wel, Soper", zei Law rence vlak, „dat jij hem ad patres wenst, als hij je meteen onder de neus heeft gewreven hoe zijn opi nie over jou is. „Ontslagen tucht huisboef" was een van de lief lijkste benamingen. Hij zal niet rusten vóór iedereen weet wie en wat jij bent. Jij kent Anthony niet. „Als 't van mij afhangt, dan draait hij zo gauw mogelijk weer de nor in, en voor langer dan vier maanden" dat waren z'n eigen woorden." „Zo. Zei de oude dat?" Soper knikte en keek toen op zijn han den. „Ja, dat zei hij. Je vergist je, als je denkt dat jij de dans ont springt, wanneer straks de benen van de vloer moeten. Het zal dan sen worden op een gloeiende plaat. Tijdens het onderhoud van vanmiddag maakte ik Anthony een verwijt het doet er minder toe welk. Hij werd hels omdat hij de juistheid niet kon loochenen. Ik ken zijn aard, Soper. Ik weet, dat hij niet zal rusten, voor hij jou, Melchior en mij de das om heeft gedaan." „Ik zal horen wat hij heeft te zeggen..." „En dan wil ik een misverstand uit de weg ruimen", ging Law rence haastig voort. „Isadora be doelt niet, dat Anthony moet ver moord worden. Aan zoiets denkt ze niet, evenmin als Melchior en ik. Het is ons om respijt te doen, een week of zo. We willen voor komen, dat hij zijn bedreigingen uitvoert. Anthony heeft een zwak hart. Je begrijpt, dat Archie's dood er geen goed aan heeft ge daan. Als hij je straks over dat rapport van 't informatiebureau Shirman spreekt Soper, maak 'm dan driftig. Drijf hem tot het ui terste. Er moeten vanavond spij kers met koppen worden gesla gen, alles staat op het spel. Laat ieder daarbij zijn eigen idee vol gen. Dat is beter dan een binden de afspraak. En denk er aan, wat ook gebeurt we dekken elkaar. Onvoorwaardelijk." Toen Melchior en Soper waren heen gegaan, kwam Isadora bij haar man staan en legde de han den op zijn schouders. „Jij hebt niet op Soper's ogen gelet, toen je zij, dat Anthony hem een ontslagen tuchthuisboef had genoemd. Ik wel. Ik zag er moord in. En Anthony is er de man naar iemand het bloed on der de nagels vandaan te halen." „Je geeft Soper te veel eer, Isa. Hij is een parasiet, en parasieten zijn laf. Ik kan 't op hem niet aan laten komen, 't risico is te groot. Toch geloof ik niet dat we van Melchior iets behoeven te ver wachten." (Wordt vervolgd) HL V,

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 2