w/AAlwijkse en UnqstRAAtse couraiu BINNEN- en buitenland Gemeenteraad Loon op Zand Gemeenteraad Sprang-Capelle PUROL in huis Agenda en pre-adviezen uoa% fxeé fotebe font de teiéezdaJk DE RAMPEN VOLGEN ELKAAR OP Prae-adviezen 'T IS ALTIJD VAN MAAREN ALS 'T BRILLEN BETREFT DEN BOSCH TILBURG BREDA Adverteert in dit blad! VRIJDAG 23 DECEMBER 1960 83e JAARGANG No. 100 De Tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo' Donderdag 22 december jl. verga derde de raad der gemeente Loon op Zand in de vergaderzaal van 't gebouw gemeentewerken. Agenda 1. Vaststelling openstaande no tulen. 2. Ingekomen stukken. a. van ged. staten; b. van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Advie zen der Vereniging van Neder- landsche Gemeenten diverse rap porten inzake controle van kas sen en boeken. 3. Voorstel tot vaststelling van een voorschot op de vergoedingen ingevolge art. 101 der Lager Onder wijswet 1920 voor het jaar 1961. 4. Voorstel tot het verlenen van medewerking ingevolge art. 72 der Lager Onderwijswet 1920. 5. Voorstel tot instandhouding van de openbare lagere school aan de Lage Zandschel. 6. Voorstel tot het geven van straatnamen. 7. Voorstel tot benoeming van leden van de Instelling van Maat schappelijke Zorg. 8. Voorstel tot benoeming van leden van de woonruimtecommissie. 9. Voorstel tot vaststelling van wijzigingen van de gemeentebegro ting en van die van het gasbedrijf voor het jaar 1960. 37e: grondtransacties. 38e: kleuterschool De Moer. 39e: garantie harmonieën. 40e: nota van aanmerkingen op be groting. 41e: H. Theresiaschool. 10. Voorstel tot wijziging van de „Regeling tot het toekennen van 'n vergoeding in verplaatsingskosten voor het gemeentepersoneel". 11. Voorstel tot onbewoonbaar verklaring van de woning Markt straat 28. 12. Voorstel tot het aangaan van een geldlening met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten. 13. Voorstel tot het verstrekken van een algemene machtiging aan het college van b. en w. tot 't aan gaan van rekening-courant-overeen komsten e.a. 14. Voorstel tot 't verlengen van de rekening-courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederland- sche Gemeenten en de Amsterdam- sche Bank N.V. voor 1961. 15. Voorstel tot het verbeteren en verharden van de Pastoor Kamp straat en tot wijziging van de ver ordening op de heffing en invorde ring van een straatbelasting. 16. Voorstel tot uitbreiding van het gebouw gemeentewerken. 17. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een aanvullend crediet MARKT 25 «.HERTOGENBOSCH ten behoeve van het in aanbouw zijnde administratie- en bedrijfsge bouw voor het gemeente-gasbedrijf. 18. Voorstel tot het vervangen van twee vrachtauto's bij de dienst gemeentewerken. 19. Aanbieding gemeentebegro ting 1961 met de daarbij behorende bedrijfsbegrotingen en het benoe men van de commissie van onder zoek van die begrotingen als bedoeld in art. 37 van het reglement van or de. 20. Voorstel tot het doen van grondtransacties. 21. Rondvraag. Voorstel tot wijziging van een raadsbesluit tot verkoop van grond. Bij raadsbesluit van 22 juni 1960 werd aan de heer J. H. van Velzen te Waalwijk verkocht een perceel bouwterrein aan de Willem de Zwij gerlaan. De heer v. Velzen wenst van deze aankoop af te zien. Thans is de heer J. L. van de Wouw, Leo XlII-straat 67 te Kaatsheuvel voor dit perceel geïnteresseerd. Voorstel tot de uitbreiding van het gebouw gemeentewerken. In het kader der voortdurende groei en uitbouw van onze gemeen te, is tengevolge van gemeentelijke en particuliere woningbouw, aanleg van nieuwe- en verbetering van be staande wegen en straten, aanleg van plantsoenen enz. het werkter rein van de dienst gemeentewerken aanmerkelijk uitgebreid, met als ge volg dat ook de huisvesting van de ze tak te beperkt is geworden, zo dat de uitbreiding van de diverse onderdelen niet voldoende kan wor den opgevangen. Zo is momenteel zeer urgent de uitbreiding van de stalling van het rollend materiaal, dat tot op heden, voorzover in de garages van ge meentewerken geen ruimte beschik baar is, in de garage van de brand weer wordt gestald. Reeds nu moe ten de wegenwalsen buiten blijven staan. De aankoop van nieuw rol lend materiaal maakt de uitbreiding van de garagewerkplaats dringend nodig. Met betrekking tot de kantoor ruimte merken b. en w. op, dat hoe wel in de toekomst het tekort daar aan belangrijk groter zal zijn, nu met een kleine uitbreiding zal kun nen worden volstaan. Noodzakelijke uitbreiding van de personeelsbezet ting echter zal t.z.t. afzonderlijke en doelmatige ruimten voor diverse dienstonderdelen vereisen. B. en w. overwegen om de ver wezenlijking van dit uitbreidings- en verbouwingsplan naar behoefte in gedeelten te doen uitvoeren. De uitbreiding, welke een harmo nisch geheel met het bestaande ge bouw moet vormen, is gepland als een vleugel aan dat gebouw, gesi tueerd langs de westzijde van het terrein. De bouwkosten voor het aanbou wen van 4 garage-ruimten aan de achterzijde en twee kantoorlokalen in het verlengde van het hoofdge bouw, zijn geraamd op 94.361. Hierbij is geen rekening gehouden met de kosten van aanleg van tech nische installaties, zoals gas, water, electriciteit, verwarming e.a. Voorstel tot instandhouding van de Openbare Lagere School aan de Lage Zandschel te Kaatsheuvel. Blijkens de door het hoofd der Openbare Lagere School aan de La ge Zandschel te Kaatsheuvel gedane opgaven, werd die school in 1960 door minder dan 50 leerlingen be zocht. Ingevolge art. 22bis van de Lager - onderwijswet 1920 zou de school dientengevolge moeten worden op geheven. Genoemd artikel opent evenwel de mogelijkheid om de opheffing achterwege te laten voor de tijd van drie jaren, indien de raad vóór 1 februari 1961 beslist dat de instand houding van de school ingevolge ar tikel 19, eerste lid, van genoemde wet wordt gevorderd. Artikel 19, eerste lid, eist name lijk, dat in elke gemeente voldoende lager onderwijs wordt gegeven in een genoegzaam aantal scholen die voor alle kinderen zonder onder scheid van godsdienstige gezindheid toegankelijk zijn. B. en w. zijn van mening, dat aan deze dringende eis niet meer wordt voldaan indien de raad beslist, dat de betreffende school moet worden opgeheven. Weliswaar houdt de ge meente nog een school in stand in het kerkdorp De Moer, doch het is ten enen male onmogelijk, dat de leerlingen, die thans de school aan de Lage Zandschel bezoeken over geplaatst worden naar de school in De Moer. Ook de inspecteur van 't Lager Onderwijs is van mening dat instandhouding van de school ge wenst is. Voorstel tot het geven van straatnamen. r) v Nu er uitvoering wordt gegeven aan het partiële uitbreidingsplan Loon op Zand ten oosten van de v. Rijckevorselstraat, komt het b. en w. voor, dat aan de reeds aangeleg de en geprojecteerde straten in dit gebied een benaming dient te wor den gegeven. Deze straten zouden b. en w. be namingen willen geven, welke her inneringen oproepen uit het histo risch verleden van het dorp Loon op Zand, namen als: van Horne- straat, van Grevenbrouckstraat, van Immerzeelstraat, Strieckenlaan, van den Hummelstraat en Tiismansstr. Het verlengde van de Gerlachus- straat in oostelijke richting zouden b. en w. eveneens Gerlachusstraat willen noemen. De verbinding tus sen de van Rijckevorselstraat en de Venloonstraat juist ten noorden van de Tuinstraat zouden b. en w. de naam Doelen willen geven naar aan leiding van de oude benaming van dit stuk grond. De straat van het Oranjeplein tot de noord-oostolijke hoek van het uitbreidingsplan in onderdelen Loon op Zand zou Vo.i- loonstraat kunnen worden genoemd, het verlengde van deze straat in noordelijke richting Waalwijkse- baan. Voor het gebied, gelegen ten oos ten van de Venloonstraat en de Waal wij ksebaan en ten noorden van de Weteringstraat, achten b. en w. de vanouds in de volksmond gang bare naam Land van Kleef aanbe velenswaardig. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het verbeteren en verharden van de Pastoor Kamp straat. alsmede tot wiiziging van de verordening op de heffing en invor dering van een straatbelasting in de gemeente Loon op Zand. In de vergadering van 30 oktober 1959 werd voor de verbetering van het Galgeneind een krediet bescnik- baar gesteld ten bedrage van 91.630.B. en w. hebben zich in verband hiermede in verbinding ge steld met de Cultuurtechnische Dienst voor Noord-Brabant met het verzoek in deze kosten een subsidie toe te kennen. Genoemde dienst heeft nu bericht dat in dit cultuurtechnisch werk 'n subsidie zal worden verleend ten bedrage van 41.780.Daaraan wordt echter de voorwaarde ver bonden, dat gelijktijdig tot verbete ring van de Past. Kampstraat wordt overgegaan. Met het oog op de in voorberei ding zijnde vrijwillige ruilverkave ling voor het gebied gelegen nabij het Galgeneind, achten b. en w. het van bijzondere betekenis dat ook de Pastoor Kampstraat in het verbete ringsplan kan worden betrokken, omdat daardoor een behoorlijke ont sluiting van dit gehele landbouwge bied kan worden verkregen. De kosten van verbetering van de Pastoor Kampstraat worden door de Nederlandsche Heidemaatschap pij geraamd op 31.830. Uit 't overleg dat tussen b. en w. en ged. staten dezer provincie heeft plaats gevonden met betrekking tot het verbeteren van het Galgeneind, is gebleken dat goedkeuring van deze kapitaalsuitgaaf eerst dan zal worden verkregen, indien in de dek king van de helft der daaruit voort vloeiende lasten kan worden voor zien door versterking van het eigen inkomstengebied van de gemeente. Dezelfde eis zal door laatstgenoemd college worden gesteld, zodra de verbetering en verharding van de Pastoor Kampstraat ter goedkeuring zal worden voorgelegd. B. en w. hebben nagegaan op wel ke wijze deze versterking van het eigen inkomstengebied zal kunnen plaats vinden, zonder dat daardoor een bepaalde categorie ingezetenen onevenredig zwaar wordt getroffen. Daarbij zijn b. en w. tot de conclu- Bij brand- en snijwonden. Pijnlijke kloven, Ruwe handen. Schrale huid. sie gekomen, dat zulks niet beter kan geschieden dan door verhoging van de straatbelasting op ongebouw de eigendommen. Daartoe dient het thans geldende percentage te wor den verhoogd met 2 en te worden gebracht op 5. Hiermede is een be drag gemoeid van ca. 1.330. Omdat met deze verhoging 't door ged. staten gestelde minimum van 50% van de lasten niet zal kunnen worden bereikt, stellen b. en w. ten slotte tevens voor, naast verhoging van het tarief voor ongebouwde ei gendommen reeds nu in beginsel te besluiten tot verhoging van de straatbelasting voor gebouwde ei gendommen en deze verhoging te effectueren zodra daarop mocht worden aangedrongen dan wel de uitvoering van andere urgente wer ken daartoe aanleiding geeft. Voorstel tot het vervangen van twee vrachtauto's bij de dienst gemeentewerken. Sedert 1954 zijn bij de dienst ge meentewerken 2 vrachtauto's merk Ford F 600 in bedrijf. Deze beide wagens verkeren na een periode van zes jaar, waarin van deze auto's een bijzonder intensief gebruik is gemaakt, in een zodanige staat, dat vervanging dringend noodzake lijk is. Met deze vervanging beogen b. en w. enerzijds te voorkomen, dat de onderhoudskosten van beide wa gens buiten elke verhouding zullen toenemen, en anderzijds te bevorde ren dat de bedrijfszekerheid van 't rollend materiaal tot een zo hoog mogelijke graad wordt opgevoerd. B. en w. hebben nagegaan in hoe verre de gebruiksduur van beide wagens zou kunnen worden ver lengd. Daarbij is gebleken, dat een volledig revisie tegen bijzonder ho- ge kosten verlenging daarvan met ten hoogste 1 jaar mogelijk maakt. Op deze gronden achten b. en w, 't noodzakelijk, dat thans tot vernieu wing van deze wagens wordt over gegaan. B. en w. hebben de keus laten vallen op een tweetal nieuwe vrachtwagens (DAF en Bedford) tot een totaalbedrag van 48.445.-. De verkoop van de beide oude wa gens wordt geraamd op 5000. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een aanvullend krediet ten be hoeve van het in aanbouw zijnde administratie- en bedrijfsgebouw voor het Gemeente-Gasbedrijf. In verband met 't niet toereikend zijn van de beschikbare bedrijfs- accomodatie voor 't Gemeente Gas bedrijf, werd door de raad in 1959 besloten tot het stichten van een nieuw administratie- en bedrijfsge bouw. Daartoe werd een krediet be schikbaar gesteld van 195.500. Nadat tot stichting van dit nieuwe gebouw was besloten, bleek het noodzakelijk in het oorspronkelijke bestek een aantal wijzigingen aan te brengen, waaraan de aanvanke lijke kostenbegroting moest worden aangepast. Wijziging van deze ra ming als geheel was bovendien noodzakelijk geworden, omdat se dert het opstellen daarvan zich vrij beduidende prijsstijgingen hadden voorgedaan, waardoor de vermoede lijke uitvoeringskosten boven deze oorspronkelijke raming waren ge stegen. Daarnaast werd bij het opstellen van deze raming geen rekening ge houden met de kosten van dagelijks toezicht, welke kosten zoals gebrui kelijk tot de stichtingskosten moe ten worden gerekend. Hiermede zal over de gehele bouwperiode een be drag van circa ƒ7.000.gemoeid zijn. Tijdens de bouw bleken voorts nog enige weinig ingrijpende wijzi gingen in het bestek noodzakelijk als gevolg van veranderde inzich ten, terwijl voorts moest worden voorzien in de afrastering van het terrein en het aanleggen van enige looppaden. Hiervoor zal een bedrag van 8.000.benodigd zijn. B. en w. stellen voor de totale bouwkosten te verhogen met 36.500.en te brengen op 232.000.—. In deze vacature dient ingevolge bovengenoemd reglement deze maand te worden voorzien, waar toe b. en w. de navolgende voor dracht voorleggen: 1. A. J. Verhoeven, Hogevaart 85; 2. W. Kieboom, Raadhuisstraat 123. Voorstel tot onderhandse aanbe steding van de sloping der woningen Schoolstraat 28, 29, 30 en 31. De krotwoningen Schoolstraat 28, 29, 30 en 31 zijn op één na ont ruimd. Alleen de woning School straat 31 is thans nog bewoond door het gezin Verduijn, doch op korte termijn kan ook aan dit gezin ande re woonruimte worden toegewezen, zodat dan tot sloping van deze wel zeer slechte en destijds reeds voor afbraak aangekochte woningen kan worden overgegaan. De heer J. M. Rietveld, Nieuwe- vaart 46 alhier, heeft zich inmiddels tot b. en w. gewend met het ver zoek hem het slopen van deze wo ningen op te dragen, zulks voor een door hem te betalen som van 300.-, waarbij de afkomende materialen eigendom van de heer Rietveld wor den, doch het terrein volkomen ge zuiverd van fundamenten en afko mende materialen moet worden op geleverd conform het hiervoor vast gestelde bestek. De heer Rietveld wil de bruikba re materialen aanwenden voor de bouw van een werkplaatsje achter de door hem gekochte woning Raadhuisstraat nrs. 55 en 57. Voorstel tot benoeming van leden van de Instelling voor Maatschap pelijke Zorg wegens periodieke af treding. Met het oog op het periodieke af treden van mej. M. L. Roestenberg en de heer C. B. Hendriks als lid van het bestuur van de Gemeente lijke Instelling voor Maatschappe lijke Zorg per 1 januari 1961, doen b .en w. de volgende aanbevelingen toekomen Vacature mej. Roestenberg 1. Mej. M. L. Roestenberg, Dr. van Beurdenstraat 7 2. A. J. P. Dekkers, Hoofdstraat 111. Vacature C. B. Hendriks 1. C. B. Hendriks, Pr. Beatrixstr. 28 2. C. J. M. Pepping, Wilhelmina- plein 3a. Voorstel tot benoeming van twee leden in de commissie van advies, als bedoeld in de Woonruimtewet 1947. De heren C. van Rooij en C. J. Nouwens hebben hun benoeming tot lid van de woonruimtecommissie (Kamer I) niet aanvaard, reden waarom b. en w. voorstellen over te gaan tot benoeming van twee leden in deze commissie voor het tijdvak van 1 oktober 1960 tot 1 oktober '61. Na de botsing van twee vlieg tuigen in New York, waarbij 142 doelen te betreuren zijn, en daar op bet vreselijk ongeluk in Mün- cnen, waar een vliegtuig naar be neden stortte en na een paar kerktorens te hebben afgerukt, op een tram terecht kwam, de straten in brandende vlakten veranderde en waarbij meer dan 40 doden en 12 vermisten te be treuren waren, komt nu weer 'n nieuw bericht van een vreselijke ramp in New Vork, waarbij lot op dit ogenblik 50 doden te be treuren zijn, 01 zijn ingesloten en tal van gewonden. In het New Yorkse stadsdeel Brooklyn, niet ver van de plaats waar zaterdag een DC-8 straal vliegtuig na een botsing met een Constellation dood en verderf zaaide, heeft een nieuwe ramp ontzetting gebracht. Op een werf van de Amerikaanse marine brak een felle brand uit in het nog niet gebed afgebouwde vliegkamp- schip „Constellation", een 00.000 tonner van de Forrestal-klasse. l)e voorlopige vcrlieslijst maakt melding van 50 doden. Tweeën twintig verkoolde lichamen zijn door reddingsploegen van de brandweer met gevaar voor ei gen leven uit de vlammenzee ge borgen. Ondanks de tonnen wa ter, die de brandweer in het ten Voorstel tot aankoop van de woning Kerkstraat 38. Ter verbetering van de vervallen omgeving der Ned. Herv. Kerk te Sprang, besloot de raad in de ver gadering van 27 april 1956 over te gaan tot aankoop van de woningen Kerkplein 4, 5, 6 en 7, teneinde de ze woningen, nadat zij zouden zijn ontruimd, te amoveren en ter plaat se een behoorlijk kerkplein te cre- eren. Nu de vorige eigenares, mevrouw Wed. Bouman, is overleden, zijn b. en w. er in geslaagd met de erf genamen en huidige eigenaren van de woning Kerkstraat 38, de heer J. Otten c.s., Weegschaalhof 10 te Amsterdam, tot overeenstemming te komen omtrent de aankoop van die woning met bijbehorende grond. Dit perceel, in totaal groot 914 m2, is gelegen in het uitbreidingsplan Sprang, onmiddellijk ten oosten van de Torenstraat. Bij dit uitbreidingsplan is op de plaats van het onderhavige huis met erf een plantsoen geprojecteerd en het ligt in de bedoeling ook deze woning, welke voor de helft is ont ruimd en nog gedeeltelijk wordt be woond door het gezin Maijers, te amoveren. Hierdoor kan in de toekomst de wel zeer vervallen en rommelige omgeving van de zo prachtig geres taureerde kerk te Sprang worden opgeknapt en aangepast aan dit cul tuur-monument. ien koning Leopold en prinses Liliane de koninklijke residentie, het paleis van Laken, ontruimen. De vader van koning Boudewijn en zijn gezin zullen hun intrek nemen in het domein van Argen- teuil, een 2U-tal kilometers bui len Brussel. De Belgische regering heeft tij dens het weekeinde een wetsont werp bij liet parlement ingediend waarbij dit domein dat 143 ha. beslaat ter beschikking van koning Leopold 111 en zijn gezin wordt gesteld. Het domein was oorspronke lijk in 1951 ter beschikking ge steld van de broer van koning Leopold, prins Karei. Deze heeft echter van zijn rechten afgezien, nadat hij bij de terugkeer van koning Leopold in België in 195U het regentschap had neergelegd. In het wetsontwerp, dat Be paal t dat de meubilering en het onderhoud van Argenteuil ten laste zullen komen van koning Leopold III, wordt voorts gezegd dat de vader van de Belgische vorst liet aanbod van de rege ring, om daar zijn intrek te ne men, heeft aanvaard. Vernomen wordt, dat de ver bouwing van het kasteel tegen Kerstmis voltooid zal zijn. KIESMANNEN KOZEN KENNEDY De 43-jarige democratische se- VUGHTERSTR. 25 MARKT 32 Nwe GINMEKENSTR. 23 ondergang gedoemde schip had gespoten, laaiden de vlammen vannacht nog tientallen meters hoog op. I)e directie van de werf maakte bekend, dat nog 01 arbei ders oj) de benedendekken achter het vuur gevangen zaten. Achter de gloeiende dekken werden klop signalen gehoord. Honderden ge wonden waren toen reeds naar 't Cumberland ziekenhuis in Brook lyn overgebracht. De „Constellation De overeengekomen koopsom ad 8000.achten b. en w., gezien de minder goede toestand waarin de woning verkeert en de grootte van het perceel, redelijk. Voorstel tot verkoop van een per ceel bouwterrein, gelegen aan de Burgem. Vermeulenstraat. De heer H. J. Mouthaan alhier, heeft verzocht hem te verkopen een perceel bouwgrond, gelegen aan de noordzijde van de Burgem. Vermeu lenstraat, ter breedte van 18 m. en met een diepte van 38.60 m., ten einde daarop een woning met kan toorruimte en garage te bouwen. Met de voor deze grond bereken de kostprijs van 5.25 per m2 heeft de heer Mouthaan zich akkoord ver klaard en hebben Ged. Staten van Noord-Brabant ingestemd. Voorstel inzake benoeming van een lid van het bestuur van de Gemeen telijke Instelling voor Maatschappe lijke Zorg. Krachtens het bepaalde in 't Re glement op de Gemeentelijke In stelling voor Maatschappelijke Zorg alhier, treedt jaarlijks op 1 januari één lid af volgens een door het be stuur op te maken rooster van af treding. Voor het jaar 1961 is aan de beurt van aftreding de heer A. J. Verhoe ven, Hogevaart 85. dat het trootste schip van de Ameri- aanse marine had moeten wor den, zou als lid van de Forrcstal- familie een der zes grootste sche pen worden, die ooit gebouwd zijn. Zij was voor 25 percent ge reed en zou in maart van 't vol gend jaar haar eerste reis ma ken. De bouwkosten belopen 275 miljoen dollar. De brand ontstond doordat een arbeider een tank voor vliegtuig- benzine lek stootte. De benzine stroomde naar een gloeiende me taalplaat en vloog in brand. De tank ontplofte daarop en een vu rige stroom begon zijn weg te zoeken door het schip, herschiep in een oogwenk het hele hangar- dek in een vlammenzee en ver spreidde zich vervolgens via lif ten en luchtkokers naar andere dekken. Op dat ogenblik waren 4200 arbeiders aan boord, van wie en kele honderden op het hangar- dek. Het grootste deel der verras-, te technici kon nog naar 't vlicg- dek vluchten, waar zij door hef kranen werden weggetild van het rampschip of bij tientallen tege lijk in het ijskoude water van de East River doken. Verscheidene van hen zijn verdronken. Teddy Munoz, een 19-jarige leerling-monteur, was op 't han- gardek, toen de brand uitbrak. Hij vertelde in het Cumberland ziekenhuis: „Wij roken plotse ling brand en wc besloten dieper het schip in te gaan. Maar dat bleek onmogelijk te zijn door de dichte rook. Gelukkig vonden we een open patrijspoort. We kro pen naar buiten en lieten ons langs een kabel een voor een naar beneden zakken". De man nen werden door een sleepboot uit de rivier opgevist. KONING LEOPOLD ZAL „LAKEN" ONTRUIMEN Direct na de terugkeer van ko ning Boudewijn en koningin Fa- biola van hun huwelijksreis, zul- nator John Kennedy is gisteren door de „kiesmannen" tot presi dent van de Verenigde Staten aangewezen. Dit geschiedde toen 271 van de 537 kiesmannen hun stem op hem.'hadden, uitgebracht. De kies mannen van vijf staten moesten toen nog stemmen. Men heeft echter slechts 209 kiesmanstem- men nodig om als president te worden aangewezen. V.S.-DEFENS1ESTEUN VAN DERTIG MILJOEN DOLLAR In de wandelgangen van het NAVO-gebouw in Parijs is giste ren vernomen dat Nederland en de Verenigde Staten een akkoord zijn aangegaan op grond waar van het laatstgenoemde land Ne derland hulp zal bieden ten be drage van dertig miljoen dollar voor een aantal defensie-inspan ningen, waaronder de verbou wing van de kruiser „De Zeven Provinciën" voor de uitrusting met terrierraketten. Zoals be kend was over de kruiser „De Ruyter" reeds eerder overeen stemming bereikt. PRESIDENT DE GAULLE President De Gaulle heeft zijn eerste van de drie redevoeringen gehouden voor radio en televisie in verband met de volksstem ming op 8 januari a.s. Hij deed nogmaals een beroep op het Franse volk en verklaarde zich opnieuw bereid tot onder handelen met de rebellen, met de enige voorwaarde, dat eerst het vuren moest worden gestaakt. DE KAREL DOORMAN THUIS Het vlicgdekschip „Karei Door man" is na een reis van 7 maan den naar Australië, Nieuw-Gui- hca, Zuid-Amerika met 80.000 km. achter de rug gisteren in Rotterdam onder grote belang stelling teruggekeerd. Zowel de commandant als de manschap pen waren over de reis zeer te vreden, al was de afzegging van Japan een grote teleurstelling.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1