wAAlwrjkse en LanqstRAAtse couRAnt BINNEN- EN BUITENLAND kabinet de quay gevallen Gemeenteraad Waalwijk GEMEENTERAAD van LOON OP ZAND Waalwijkse gemeenteraad stelde uitbreidingsplan Laageinde [829 woningen] vast Botero JANUARI AANBIEDING ZOUTJES KAASKOEKJES Pulles-Heesbeen BRILLEN BRILLEN PROFITEERT VAN ONZE Grondtransacties Noodschool Uitbreiding van gebouw gemeentewerken en verhoging straatbelasting. DINSDAG 27 DECEMBER 1960 83e JAARGANG No. 101 De ïcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 pit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Teh 04167 - 2002 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Telegram-adres „Echo" Wat niemand verwacht had is ge beurd. Het kabinet van professor de Quay is donderdagavond gevallen over een kwestie die zeker van belang is, maar toch niet zo, dat daar o.i. een crisis uit had hoeven te ontstaan in deze moeilijke tijden. Bij de behandeling der bouwbegro- ting was door de Anti-Revolutionai ren een motie ingediend, om het aan tal in 1961 te bouwen woningen op te voeren tot 85.000 (80.000). Minister v. Aartsen ontraadde de mo tie met klem, omdat hij van de onmo gelijkheid bij het tegenwoordig beleid overtuigd was. Hij deed nog wel een kleine concessie, maar verder kon hij niet gaan en deelde mee dat de col lega's in 't kabinet van zijn partij, bij aanneming, evenals hij, zouden heen gaan. Het standpunt van de anti-revolu tionairen werd vastgelegd in een mo tie van de heer Van Eibergen. De mo tie was gericht tegen het beleid van een anti-revolutionaire bewindsman, mr. Van Aartsen, minister van Volkshuisvesting. De heer Van Aart sen zei dat, als zijn partijgenoten de motie zouden steunen, hij onmogelijk langer politieke verantwoordelijkheid zou kunnen dragen, en dat de andere anti-revolutionaire bewindslieden (minister Zijlstra en onder-ministei Roolvink) ook zouden heengaan. En premier De Quay deelde mee, dat door het uittreden van de anti-revolu tionairen de grondslag aan het kabi net zou komen te vervallen. Daarom moest het gehele kabinet dan wel de portefeuilles ter beschikking stellen. Alle anti-revolutionairen stemden inderdaad vóór de motie. De motie werd zelfs aangenomen met 70 tegen 59 stemmen. Alleen de KVP'ers en de liberalen, die tot het laatst het uiterste deden een crisis te voorko men, stemden tegen. De P.v.d.A. had nu een mooie ge legenheid om het kabinet mede te helpen duikelen. AMBTENAAR HAD 'N PRIVE- „SOCIAAL BEDRIJF" Kostte gemeente 1,5 miljoen Hij deelde maar geld uit! De 36-jarige adjunct-commies J. Z., Murmerwoude, heeft kans gezien om in 8 jaar de gemeente Dantuma- deel een half miljoen schade te be rokkenen. Dit gebeurde door de slor dige administratie die hij voerde en door de rol van gulle gever, die hij zich aanmatigde. Woensdag stond Z. terecht voor de rechtbank te Leeuwarden. Hij hoorde een jaar met aftrek tegen zich eisen, waarvan 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Z. verstrekte in de loop der jaren voorschotten en leningen aan werk loze ingezetenen van Dantumadeel, die bij hem hun nood kwamen klagen. Ze klopten zelden tevergeefs bij hem aan. Dank zij het feit, dat er vrijwel geen controle werd uitgeoefend op zijn doen en laten, beschikte Z. over ruime middelen. De gemeente was Z. niet dankbaar voor zijn vrijgevigheid. De door hem geholpen gemeentenaren waren dat des te meer. Toen Z. uit voorlopige hechtenis werd ontslagen, is hij vor stelijk verwelkomd met bloemen, ge bak en worsten, allemaal geschenken van noodlijdende cliënten, die ver ontwaardigd waren, dat een goede man als Z. in verzekerde bewaring was gesteld. Sinds 1952 verschafte Z. tegen de voorschriften voorschotten en uitke ringen aan werkloze inwoners van Dantumadeel. Vrijwel al dit geld bleek later niet te achterhalen. De bedeelden ontvingen de defini tieve uitkeringen rechtstreeks van de bedrijfsvereniging en brachten 't ge leende geld meestal niet terug. De ge meente kon wel wat missen, zo rede neerden zij. De hulpverlening van Z. groeide geleidelijk uit tot een „sociaal be- drijf". Hij financierde, uit de kas van so ciale zaken, zelfs de aanschaf van bromfietsen, kleding, huishoudelijke artikelen en verstrekte ook geld voor het betalen van belastingaanslagen. Desgewenst kon men 's avonds bij hem thuis terecht. Het kastekort werkte Z. weg door het uitschrijven van vervalste kwi tanties. De administratie liet hij in het honderd lopen, waardoor uitbetalin gen, die op derden zouden kunnen worden verhaald niet meer te achter halen bleken. De gemeente bleef zitten met een strop van 458.000 gulden plus veer tig duizend gulden aan onverhaalba re uitkeringen. „Waarom speelde U voor sinter klaas?" vroeg de president. „Ik voel de, dat de mensen het geld nodig had den", aldus verdachte IN BELGIË EEN CHAOS. Het loopt de heren socialisten uit de hand in België. Daar is geen spra ke van loon- of arbeidsconflict, neen de Kamers gaan beslissen over de Eenheidswet (noodzakelijk door de verliezen in Kongo) en nu wilden de socialisten hun leden een dag laten staken, dan hier dan daar, om het economisch leven uit z'n voegen te rukken en zo te protesteren tegen dit wetsontwerp. Dus de heren socialistische leiders wensen door hun vakbond op de stoel der door het volk gekozen vertegen woordigers te gaan zitten! Een pracht democratisch systeem. Nu komt er nog bij dat dit bevel verstrekkende gevolgen heeft, overal gaat men staken, bij de administra tieve en burgerlijke diensten, in de ha vens, bij de spoorwegen en nu in de mijnen, die in een toestand verkeren, dat ze door andere bonden op de been moeten worden gehouden. Er heerst overal een grote chaos en men ziet geen einde! Wel hebben de heren een enorme verantwoording op zich genomen. INDONESIË WIL WAPENS KOPEN Indonesië gaat proberen in de Sov jet-Unie en zo mogelijk ook in het Westen meer wapens aan te kopen. Generaal Nasoetion, de minister van nationale veiligheid, die in opdracht van Soekarno volgende week naar Moskou zal vertrekken om het be staande contract tot wapenleveranties te versnellen en te vergroten, heeft gezegd, dat de vloot en de luchtmacht In de maand januari geven wij 10% KORTING aan alle die ons In de gelegenheid stellen de voorjaars- drukte rustiger te kunnen opvangen. De nieuwe voorjaarskollektie 1961 Is reeds binnen. U heeft nu DE GROOTSTE KEUS met DE LAAGSTE PRIJS. Stuur ons een kaartje of bel even K 4108 - 279 en wij komen bij U aan huis. WIJ VERHUREN GELEGENHEIDSKLEDING VOOR HEREN school beter geregeld worden dan tot nu toe het geval was. In deze vergadering werden verder een groot aantal grond- transacties in snel teinpo afge- verstrekt zullen worden, om voorbe- I handeld. Bezwaren hadden enke- reid te zijn op een militair conflict met Nederland over Nieuw-Guinea. Minister Nasoetion verklaarde „Indonesië zal een nieuwe koers gaan volgen om de kwestie op te lossen, omdat pogingen tot onderhandelin gen met Nederland en inlijving van het gebied door maatregelen van de Verenigde Naties hebben gefaald. We zullen geweld tegenover geweld stel len op politiek, economisch en mili tair terrein." Ie raadsleden aanvankelijk alleen tegen twee „gekoppelde" voor stellen, namelijk de aankoop van In zijn laatste vergadering van dit jaar heeft de Waalwijkse ge meenteraad opnieuw een belang rijk besluit genomen met betrek king tot de verdere uitbouw van de gemeente, de vaststelling na melijk van het uitbreidingsplan Laageinde, gelegen tussen Thor- beckelaan en de nieuwe uitbrei ding ten westen van de Baard- wijksestraat. Er is in dit plan plaats voor 829 woningen, waar onder 20 woningen voor bejaar den. De heer Pullens vond het jam mer dat in dit plan niet meer woningen voor bejaarden waren gepland, omdat hieraan z.i. een grote behoefte bestaat. De voor zitter, burgemeester Teijssen, wees er op dat in uitbreidings plannen niet te veel van dergelij ke woningen geprojecteerd moe ten worden, omdat dan afbreuk zou worden gedaan aan de be jaardentehuizen. Bovendien is 't zo, dat er bij de twee beiaarden tehuizen, welke in de nabije toe komst in Waalwijk zullen verrij zen, ook afzonderlijke bejaarden woningen gepland zijn en daarbij zijn ze met het oog op de verzor ging van de bejaarden ook veel beter op hun plaats. Overigens zijn de bedoelde 20 woningen in het uitbreidingsplan Laageinde veeleer woningen voor gezinnen die qua structuur (bijv. man en vrouw) hiervoor in aanmerking komen. Op de opmerking van de heer Pullens, dat ook aan deze woningen voor kleine gezinnen grote behoefte bestaat, antwoord de de voorzitter, dat het in de be doeling ligt om ook in andere de len van de gemeente dergelijke woningen te bouwen. De heer v. Mosselveld bracht de winkelplanning ter sprake. In het plan Laageinde zijn de win kels geprojecteerd in de omge ving van de Thorbeckclaan. Ver der zijn er ook winkels gepland in het saneringsplan tussen Put straat en Thorbeckclaan, op het terrein dus van de fa. Hoffmans. Daar staat tegenover dat in de nieuwe uitbreiding van Baard wijk nog geen winkels tot stand zijn gekomen, zodat de bewoners van de continubouw aangewezen zullen zijn op de winkels nabij de Thorbeckclaan. Spr. achtte deze winkelplanning niet helemaal ge lukkig. De voorzitter bracht on der de aandacht, dat ook in het uitbreidingsplan Baardwijk ruim te voor winkels is gereserveerd. Deze winkels zullen echter niet door de gemeente worden ge bouwd. Er bestaat echter reeds kontakt met verschillende gega digden voor winkelbouw in dit gemeentedeel en b. en w. zijn nog voortdurend bezig met belang stelling te wekken bij gegadigden voor winkelbouw in het plan Baardwijk. Voor wat de winkel planning aan de Thorbeckclaan en op het terrein van de fa. Hoff mans betreft, merkte de voorzit ter op dat de winkelplanning aan de Thorbeckelaan nog altijd ge wijzigd kan worden, indien mocht blijken dat heide projecten zich niet met elkaar verdragen. De raad ging daarna zonder verdere opmerkingen met het voorstel akkoord. Aan de orde was verder het voorstel tot verplaatsing van een leegstaande noodschool in Be- soijen naar Baardwijk, waarover men in het uitvoerig pre-advies in ons blad heeft kunnen lezen. De heer Pullens toonde zich bij zonder verheugd over dit voor stel ter verbetering van de onder wijssituatie in Baardwijk, die werkelijk alles te wensen over laat. In dit verband ook gaf de heer Pullens als zijn mening te kennen, dat de plaats van de toe komstige nieuwe lagere school in Baardwijk aan de Teisterbant- laan omgewisseld zou moeten worden met de plaats van de winkelgalerij, welke aan de Hee- remanslaan is geprojecteerd. Aan de Teisterbantlaan zal deze win kelgalerij veel heter tot haar recht komen, aldus de heer Pul lens. De voorzitter zegde toe de suggestie van de heer Pullens gaarne te willen bezien. De heer v. Mosselveld wees op het onvoldoende busvervoer en vroeg wanneer deze overplaat sing van de noodschool gereali seerd zou kunnen worden. Ook de heer v. Seters bracht het ver voer van de leerlingen ter sprake en drong aan op een betere orga nisatie. In zijn antwoord wees de voor zitter er op, dat b. en w. alles in het werk hebben gesteld om de bouw van een nieuwe school ge realiseerd te krijgen. De bouw van de nieuwe lagere school in Baardwijk wacht alleen nog op de rijksgoedkeuring, aldus de voorzitter, die nog eens bena drukte dat de scholenbouw in 't gehele land muurvast zit. De noodschool zal in Baard wijk geplaatst worden achter het KAJ-gebouw, zo deelde de voor zitter mede. Getracht zal worden om zo spoedig mogelijk goedkeu ring van G. S. te verkrijgen op dit raadsbesluit. Met de over plaatsing van de noodschool zul len wel enkele weken gemoeid zijn. Gedurende de tijd welke ligt tussen afbraak in Besoijen en wederopbouw van de noodschool in Baardwijk, zullen de leerlin gen gebruik kunnen maken van de lokalen van de nieuwe meis jesschool aan de Burg. Vcrwiel- straat. De vervoerskwestie zal door b. en w. nader worden be zien en in samenwerking met de In onze toonkamer speciale afdeling grond gelegen in het partieel uit breidingsplan Bloernenoord, van J. J. M. Smits en verkoop van grond eveneens aan de heer Smits aan de Akkerlaan en de Meer- dijk. Indien de raad akkoord zou gaan met genoemde verkoop wil de de heer Smits afzien van zijn bezwaar, dat liij destijds had in gebracht tegen het onteigenings- besluit van de raad ten aanzien van eerstgenoemde grond. De he ren Eibers, Pullens en Duijve- laar konden het aanvankelijk niet eens zijn met de voorwaar de. Met de verkoop van grond aan Akkerlaan en Meerdijk aan de heer Smits wilde d heer Duij- velaar wachten totdat de situatie aldaar i.v.m. de bestemming van de gronden duidelijk zou zijn ge werden. In zijn antwoord wees de voor zitter er op, dat de situatie al daar volkomen duidelijk is. De bestemming van de gronden ligt daar geheel vast en daaraan zal ook niets meer gewijzigd worden. In dit verhand deelde de voorzit ter mee, dat in het gebied tussen Akkerlaan en Burg. Smeelelaan en ten zuiden van de Groene- woudstraat (v.m. 2e Zeine) do bouw van enkele honderden bun galows is gepland. Een voorstel hieromtrent zal spoedig aan de raad ter goedkeuring worden voorgelegd. De voorzitter drong er bi'j de raad op aan het onder havige voorstel te accepteren, omdat dan daarmee tevens een einde gekomen zou zijn aan de onteigeningskwestie. Verder zijn er in de koopovereenkomst met de heer Smits wilde de heer Duij- voorwaarden opgenomen. De heer Pullens wilde ten slotte wel met het voorstel akkoord gaan, indien de transport van de grond aan Akkerlaan en Meerdijk niet eerder zou plaats hebben totdat de heer Smits ook de beschik king zal gekregen hebben over de gronden welke hij daar ook van particulieren nodig heeft. Deze toezegging deed de voorzit ter gaarne. Besloten werd verder tot aan koopkoop van onroerend goed in het partieel uitbreidingsplan Bloernenoord, van G. Keetels; tot aankoop van grond aan de Meer dijk van A. v. Wel en A. Op- horst; tot uitgifte in erfpacht van industrieterrein ten zuiden van de Elzenweg aan J. G. Rouw- maat; tot verkoop van bouwter- en meer dan 20 verschil lende soorten. rein aan de Kloosterwcg aan N. M. Kooien en M. A. J. Strikkers; tol verkoop van bouwterrein aan de Vondelstraat aan de fa. Gebrs. S. en A. Weevers; tot verkoop van bouwterrein aan de Jacob Catsstraat aan G. F. J. Otten; tot verkoop van gemeentewoningen aan de v. Assendelftstraat aan A. Vos en aan de Thorbeckelaan aan J. J. C. Claassen en tot ver koop van grond aan de le Zeine aan G. L. Keetels. Ten behoeve van de afbouw van het stratenplan in het parti eel uitbreidingsplan Baardwijk voteerde de raad een krediet van 199.0U0.en voor de aanschaf fing van leermiddelen t.b.v. de Mariaschool in de Loeffstraat verleende de raad medewerking tot een bedrag van 421.Het theepaviljoen in het sportpark Olympia bij de hockeyterreinen werd voor de tijd van één jaar verhuurd aan de KMHC Waal wijk voor een bedrag van 250.-. Verder werd besloten tot het aan gaan van een geldlening met de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten, waaronder een bedrag van 73.000.voor de uitbrei ding met een 6de lokaal van de r.k. meisjesschool aan de Loeff straat. Wegens periodieke aftreding had tot slot van deze vergade ring weer een aantal benoemin gen plaats. Herbenoemd tot lid van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs: M. F. M. van Gurpr herbenoemd tot lid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs: J. van Ganimerenherbenoemd als gast- huismeesters van het r.k. Bur gerlijk Gasthuis: M. F. M. van Gurp en J. Timmermans; be noemd tot gasthuisniccster ter voorziening in de cacature, ont staan door het vertrek van de heer C. J. J. M. Witlox: J. A. F. de Kort; herbenoemd als regent van het Oude Mannenhuis te Baardwijk: N. L. Ivlerx; herbe noemd als bestuurslid van de Gein. Instelling voor Maatschap pelijke Zorg: H. N. v. d. Griendt. Het was een nog al omvangrijke agenda, waarvoor de gemeenteraad zich donderdagavond geplaatst zag, maar traditiegetrouw werd deze in een vlot tempo afgewerkt. Aangezien de uitbreiding van de diverse onderdelen van de dienst gemeentewerken niet in overeen stemming is met de huisvesting van deze dienst, besloot de raad het ge vraagde krediet van 94.361.tot uitbreiding van het gebouw ge meentewerken, beschikbaar te stel len. Aan de westzijde van het ge bouw zal een vleugel worden aan gebouwd, bestemd voor vier garage ruimten, terwijl in het verlengde van het hoofdgebouw twee kantoor lokalen zullen worden aangebracht. De heer Bossers maakte de op merking, dat een nieuw gemeente huis in feite meer noodzakelijk was. De voorzitter wees hierbij op het nog steeds uitblijven van de daar voor vereiste toestemming, welke men echter toch binnen niet al te lange tijd hoopte te krijgen. Aangezien de Cultuurtechnische Dienst voor Noordbrabant bij het verlenen van een subsidie ten be drage van 41.780.— voor de ver betering van het Galgeneind daar aan de voorwaarde verbond, dat ge lijktijdig tot verbetering van de Pas toor Kampstraat zou worden over gegaan, vroegen b. en w. aan de raad de hiervoor door de Ned. Heide Mij. geraamde kosten van 31.830.- te voteren. Bovendien stelden b. en w. voor de verordening op de straat belasting te wijzigen. Ged. Staten zullen de kapitaalsuitgaaf voor de verbetering van het Galgeneind nl. eerst dan goedkeuren, indien in de dekking van de helft der daaruit voortvloeiende lasten kan worden voorzien door versterking van het eigen inkomstengebied van de ge meente. Deze eis zal ook gesteld worden voor de verbetering en ver harding van de Pastoor Kampstraat. B. en w. hadden nagegaan op welke wijze deze versterking zou kunnen plaats vinden, zonder dat daardoor een bepaalde categorie in gezetenen onevenredig zwaar werd getroffen. Daarbij waren zij tot de conclusie gekomen, dat zulks niet beter kan geschieden dan door ver hoging van de straatbelasting op on gebouwde eigendommen, waartoe 't thans geldende percentage van 2 op 5 moest worden gebracht. Omdat hiermee het door Ged. Staten ge stelde minimum van 50% van de lasten niet zou kunnen worden be reikt, stelden zij tevens voor, naast verhoging van het tarief voor onge bouwde eigendommen, reeds nu in beginsel te besluiten tot verhoging van de straatbelasting voor gebouw de eigendommen en deze te effec tueren, zodra daarop mocht worden aangedrongen. De raad ging met het voorstel akkoord. De heer Beerens vroeg nog of het college mogelijk op de wijze voort zou kunnen gaan met verharding van de buitenwegen, waarbij hij speciale aandacht vroeg voor de Baan. De voorzitter was enigszins verwonderd over deze vraag, om dat hij kon wijzen op belangrijke verbeteringen van de buitenwegen gedurende de laatste jaren. Aangezien de aanbesteding van de nieuwe permanente Ulo-school aan de Vossenbergselaan reeds heeft plaats gehad en voor de uitvoering alleen nog gewacht wordt op de be schikbaarstelling van de bouw grond, besloot de raad het betref fende terrein, waarvan de waarde op 84.050.is geschat, in eigen dom aan het bestuur van genoemde school over te dragen. De heer Beerens drong in ver band hiermede aan op het verder bouwrijp maken van de Vossenberg selaan. Het voorstel tot beschikbaarstel ling van een aanvullend crediet van 36.500.ten behoeve van het in aanbouw zijnde administratie- en bedrijfsgebouw voor het gemeente gasbedrijf, waarvoor reeds 195.500 was gevoteerd, ontmoette wel geen bezwaar, maar de heer Beerens zag in de toekomst in verband met deze grote overschrijding toch graag een goede voorbereiding, ten einde dit te voorkomen. De voorzitter wees hierbij op de onmogelijkheid voor een architect zich precies aan de be groting 1;e houden. De heer Elshout vond de kosten van toezicht, ad 7.000.-, vrij hoog, doch de toelichting van de voorzit ter, die hierbij op de algemeen ge bruikelijke tarieven wees, maakte hem duidelijk dat dit bedrag nor maal was. De rekening-courant-overeenkomst met de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten en met de Amsterdamse Bank, werd voor het jaar 1961 ver lengd. B. en w. werden voor het jaar '61 gemachtigd tot het aangaan van rekening-courant-overeenkomsten, kasgeldleningen en andere kortgeld- leningen, alsmede tot het uitlenen van overtollig kasgeld en 't plaat sen van gelden a deposito. Voor de vaste financiering van 'n aantal kapitaalsuitgaven, werd met de n.v. Bank voor Ned. Gemeenten een vaste geldlening aangegaan, groot 289.000. Bij het voorstel tot onbewoon baarverklaring van de woning Marktstraat 28, waarmee de raad akkoord ging, merkte de heer Bee rens op, dat hij bezwaar had tegen een onbeperkte ontruimingstermijn. Hij wil deze in de toekomst beperkt zien. B. en w. laten, indien zij uitzicht zien, een woning niet langer bewo nen, tenzij het een eigenaar betreft, aldus de voorzitter. Met de heer Beerens vroeg de heer v. Boxtel de aandacht van de voorzitter op een onhoudbaar geval in de Antoniusstraat. De regeling tot het toekennen van 'n vergoeding in verplaatsings kosten voor het gemeentepersoneel werd gewijzigd, aangezien het nog bestaande grensbedrag in geen en kele verhouding meer staat tot het huidige loon- en prijsniveau. Tot leden van de woonruimte commissie werden na herhaalde stemming benoemd de heren A. Snoeren en J. Stokkermans, terwijl de aan de beurt van aftreden zijnde leden der Instelling van Maatschap pelijke Zorg, mej. M. Roestenberg en de heer Chr. Hendrikx, werden herbenoemd. Voor het partiële uitbreidingsplan werd het dorp Loon op Zand met een aantal nieuwe straatnamen ver rijkt, ontleend aan het historisch verleden van het dorp, terwijl van ouds in de volksmond gangbare na men officieel werden vastgesteld. Aan het bestuur der St. Bernar- dusschool werd grond beschikbaar gesteld, waaronder een gedeelte van de tuin, behorend bij de ambtswo ning van de burgemeester, voor de verdere uitbreiding van de school en van de speelplaats, welke daar door te klein is geworden. De heer Beerens had liever niet de tuin van de ambtswoning opge offerd en daarmee willen wachten tot het einde van de ambtsperiode

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1