I KWALITEITSDRANKEN LAATSTE MUNTEN Groeiende Welvaart fa. Jm vdm Lee N.V. WAMI Alle soorten afbraak DE ECHO" NET MEISJE DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DINSDAG 27 DEC. 1960 SPECIALE AANBIEDING fles prima Advocaat f 2,70 fles Bordeaux f 1,96 of samen voor f 4,60 WIJNHANDEL Voor oud en jong oud en nieuw Grotestraat 200 Telef. 2971 De conjuncturele hemel is echter niet vlekkeloos blauw De beste reclame Gevraagd voor de voormid dag tot i 2 uur J. ELBERS, Dankbetuiging planken, ribben, div. ra men, enz. net dagmeisje nette werkster afmaakmachine lijmpersje stikmachine MEISJE Het gezamenlijk personeel van de MELKINRICHTING betuigt haar oprechte dank aan de Directie en aan de Raad van Commissarissen voor het prachtige Kerstpakket. hij trouwens de beide aanvoerders even apart om te waarschuwen te gen al te hard spel, waardoor hij niet zou schromen de wedstrijd com pleet dood te fluiten. Toch kreeg Desk al gauw een dot van een kans, maar Laros talmde te lang, waardoor deze kans verloren ging. Ook v. Mosselveld kwam een maal vrij voor doel, maar verknoei de deze gelegenheid door recht in handen van de doelman te schieten, terwijl een tik in de hoek voldoen de zou zijn geweest. Na circa 25 mi nuten wist de midvoor van de gas ten, hoewel zwaar gehinderd, 't eer ste doelpunt te scoren. Toen v. Mos selveld in het beruchte gebied on juist werd behandeld, leverde dit maar een vrije trap op. Na 35 min. wist Dekkers, die nog wel enkele goede dingen wist te doen, zich van zijn belagers los te maken en met een goed geplaatst schot de partijen op gelijke voet te brengen, doch 5 minuten voor rust liet de Best Voor- uit-midvoor een schuiver los, die in de uiterste hoek van het Desk-doel verdween en met deze stand werd de thee gedronken. Wie gedacht had dat Desk na rust met 't windvoordeel anders zou uit pakken, kwam bedrogen uit. Wel was men nu, gesteund ook door de wind, overwegend in de aanval, maar het spel bleef zonder inhoud en werd veel te weinig openge gooid. Ook nu werd er te zenuw achtig en te peuterig gespeeld en alleen de middenlinie waagde eens een ver schot. Best moest het heb ben van uitvallen, maar deze ble ven gevaarlijk omdat ook nu de Desk-achterhoede soms finaal miste en verder haar heil zocht in ver te rugspelen. Na 25 minuten in de 2de helft werd de hoop in de Desk-ge lederen nieuw leven ingeblazen, toen Dekkers met een werkelijk magnifieke kopstoot een corner van rechts op doeltreffende wijze af rondde. Desk bleef nu aanvallen en Best moest met de rug tegen de muur, maar het resulteerde enkel in een aantal corners welke niets op leverden. Enkele minuten voor het einde moest doelman Wittens met vermoedelijk een lichte hersen schudding van het veld worden ge dragen. Zijn plaats werd door Oomis ingenomen, die 't echter niet moei lijk meer kreeg. Tot besluit kregen we dan het bovenomschreven sen sationele moment, en even daarna kondigde de scheidsrechter aan dat de 90 minuten vol waren. Van de zijde van 't Desk-bestuur werd ons verzocht mede te delen, dat ter hoogte van de ingang van de fietsenstalling een huissleutel is ge vonden, welke bij de heer Verhiel, Peperstraat, kan worden terugbe komen. Het economisch gezicht van de Nederlandse natie ziet er stralend en blozend uit. In velerlei opzicht is 1960 een zeer goed jaar ge weest voor de Nederlandse economie, dus ook voor ons volk. Het nationaal inkomen is het afgelopen jaar met circa 7 per hoofd gestegen. De lonen zijn bijna algemeen gestegen terwijl het prijs niveau vrijwel stabiel is gebleven. Werkloosheid bestaat er vrij wel niet meer en onze financiële positie t.o.v. het buitenland is uitermate gunstig. Toch is de conjuncturele hemel niet vlekkeloos blauw. In 1961 zal ons land de krachtproef moeten doorstaan, wanneer de grens van de produktiecapaciteit en de toenemende spanning op de arbeidsmarkt sterker voelbaar worden. ONTZAGWEKKENDE BESTEDINGEN In de A.R.-partij is volgens „de Volkskrant" een revolutie uitgebro ken in die zin, dat de partij-voorzit ter en het le Kamerlid dr. Diepen horst in een radio-rede van gister avond zich fel hebben gekeerd te gen de houding van de A.R.-fractie in de Tweede Kamer, speciaal tegen haar voorzitter de heer Bruins-Slot. Het doel zou zijn om alsnog moge lijk te maken dat het kabinet „de Quay" zou terugkeren. De chaos in België neemt toe. Vandaag zal blijken of d echriste- lijke arbeiders gehoor geven aan de oproep der socialisten om aan de staking deel te nemen en alles plat te leggen. De regering heeft intus sen het leger ingezet op bepaalde punten. Er komen vele sabotage daden voor, wissels onklaar maken, stenen op de rails, bruggen vernield. Het treinverkeer is tot 'n minimum beperkt. Er zijn met de Kerstdagen vele ongelukken gebeurd; op de weg al leen 410 en op andere wijze meer dan 100; in Engeland 65 doden op de weg en voorts nog 31. In ons land zelf is het nog al gun stig verlopen. Bij een brand in een bejaardenhuis is een oude dame verbrand, en nog zijn twee kleuters elders door brand omgekomen. voor Waalwijk en omgeving maakt men in Wie het breed heeft, laat het breed hangenHet consumptiepatroon van de Nederlandse bevolking is in 1960 sterk gewijzigd. Het totaal van de consumptieve bestedingen is, dank zij de toenemende welvaart, sterk ge stegen. De vraag naar televisietoe stellen steeg dit jaar met 12 Vè zo dat het aantal ontvangers met twee honderdduizend vermeerderde. .De verkoop van personenauto's steeg reeds in de eerste helft van dit jaar met 37 ten opzichte van het cor responderende tijdvak in 1959. De tabakswinkels noteerden een hogere omzet, de bestedingen aan huishou delijke artikelen en meubilair stegen aanzienlijk. Er werd meer vlees gege ten, er werden meer boeken gekocht, er werd ook meer gespaard. Tot en met augustus 1960 was het spaar- verschil tussen stortingen en terugbe talingen bij de Rijkspostspaarbank, de algemene spaarbanken en de boe renleenbanken reeds f 586 miljoen! Een van de voornaamste doelstel lingen van de Nederlandse regering was het streven naar een situatie, waarin volledige werkgelegenheid het normale patroon van onze samenle ving zou zijn. Deze situatie lijkt thans bereikt. Het aantal werklozen be draagt momenteel circa 55.000 en in dit aantal zijn dan de „minder ge- schikten" en de „structuurwerklo zen" nog de grootste groepen. We gens de grote binnen- en buitenland se vraag komt onze industrie momen teel zelfs handen tekort. Vandaar, dat de Nederlandse regering toestem ming gaf om 1000 Italiaanse werk krachten in Nederland te werk te stellen. Op het ogenblik onderhan delt men reeds met Spanje over het aantrekken van een even groot aan tal Spaanse arbeiders. In de tweede fase der oplopende conjunctuur, die wij thans zijn ingetreden, dreigt het tekort aan werkkrachten een der knelpunten van onze volkshuishou ding te worden. IN- EN UITVOER STEEG 99 die een algemene verspreiding geniet in die plaatsen, waar- bij de winkelstand hier en elders belang heeft. ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦O De geschiedenis herhaalt zich vaak maar niet altijdDe Nederlandse ondernemers, die in de jaren 1956 - 1957 zich voornamelijk toelegden op de binnenlandse markt en toen on aangenaam door de bestedingsbeper king werden getroffen, richten nu hun blik meer over onze grenzen heen. Dientengevolge is onze export ook in 1960 weer aanzienlijk toege nomen, naar schatting met ongeveer 15 t.o.v. 1959. De invoer van goe deren in Nederland lag echter nog hoger dan de uitvoer, zodat het be talingsoverschot in het afgelopen jaar iets is afgenomen. In 1959 be droeg het overschot op de betalings balans 1,8 miljard gulden, thans zal dit overschot nog ongeveer 1,2 mil jard bedragen, wat echter nog zeer gunstig is als men bedenkt, dat ge streefd wordt naar een overschot van 500 miljoen per jaar. Wanneer de gespannen toestand op de arbeidsmarkt geen spaak in het wiel steekt, dan zijn de perspectieven van onze uitvoer voor het komende jaar niet slecht. Ons land wist zijn vermindering van de uitvoer naar de V.S. ruimschoots te compenseren door een verhoogde export naar de E.E.G.-landen (west-Duitsland Be nelux), terwijl onze uitvoer naar Afri ka en het nabije oosten eveneens be langrijk toenam. Het liet zich echter reeds in het derde kwartaal van 1960 aanzien, dat onze industrie de grens van haar productie-capaciteit was genaderd. Aangezien zowel de buiten- als bin nenlandse vraag nog zeer groot is, worden de ondernemers geprikkeld hun produktiecapaciteit te vergroten. In 1960 lagen de industriële investe ringen bijna 16 hoger dan in 1959 en nog zoeken vele bedrijven naar nieuwe expansiemogelijkheden. Een en ander brengt echter weer het ge vaar met zich mede, dat de bestedin gen in te grote snelheid toenemen, hetgeen de onevenwichtigheid in het conjunctuurverloop zou kunnen be vorderen. Vandaar, dat de regering de belasting-faciliteiten, die het ni veau van de investeringen beoogden te prikkelen, heeft verminderd. Prijsniveau stabiel De Nederlandse regering heeft in 1960 gestreefd naar een stabiel prijs niveau. Deze doelstelling is voor het afgelopen jaar gerealiseerd, ondanks het feit dat de lonen flink zijn geste gen. De hogere lonen konden betaald worden uit de aanmerkelijke produk- tiviteitsstijging, die ruim 10 be draagt ten opzichte van 1959. Niet temin heeft de verhoging van de lo nen zonder een doorberekening in de prijzen sommige bedrijven wel voor moeilijkheden geplaatst. Er waren immers toch nog ondernemingen waar de produktiviteitsstijging niet zo hoog was, zelfs aanmerkelijk beneden het landelijk gemiddelde bleef. Ander zijds was de produktiviteitsstijging in sommige bedrijven zo sterk, dat men zich afvraagt, waarom men niet tot prijsverlagingen overging. Het zou niet zo erg zijn als de „achterblijvers" tot prijsverhogingen overgingen, indien anderzijds bedrij ven die een periode van grote bloei doormaken tot prijsverlagingen zou den besluiten. Deze prijsdalingen zijn in het systeem van de door de rege ring bevorderde gedifferentieerde loonpolitiek zeer essentieel. Het is echter in 1960 wel gebleken, dat de ze prijsdalingen vrijwillig niet tot stand komen. Tekenend voor de si tuatie is, dat de Economische Cen trale Dienst kortgeleden heeft gecon stateerd dat in tientallen Nederland se gemeenten de broodprijzen te hoog zijn. Terzake van het prijsbeleid blijft de Nederlandse regering een doelbe wuste conjunctuurpolitiek voeren, ge lijk in 1960 duidelijk is gebleken Een dergelijke conjunctuurpolitiek zal ook voor 1961 noodzakelijk zijn. Immers, er glijden thans schaduwen over onze volkshuishouding. De uit- voerstijging vertoonde in het laatste half jaar een lichte teruggang, die zich, als gevolg van het bereiken van de grens der produktiviteits-capaci- teit, in 1961 wel eens zou kunnen voortzetten. Als men dan bedenkt, dat de lonen de laatste jaren met 19,5 zijn gestegen en de produktiviteits stijging sedert 1957 „slechts" 11,4% bedraagt, dan lijkt het gevaar voor overbesteding niet denkbeeldig. Werkende vrouw en arbeidsverkorting de belastingdruk. Nochtans kreeg de regering in 1960 heel wat kritiek te verduren, omdat zij deze fiscale maatregelen niet terstond heeft wil len uitvoeren. In weerwil van het feit, dat Ne derland in zijn produktie per hoofd van de bevolking achterblijft bij ver schillende andere landen, is men in 1960 op grote schaal de verkorte ar beidsweek gaan doorvoeren. De ar beidstijdverkorting was een der be langrijkste en stellig ook een der meest besproken vraagstukken in het afgelopen jaar. Van een geleidelijke invoering van deze verkorte werk week, zoals die indertijd door de S. E. R. werd bepleit, is niet veel te recht gekomen. In verschillende be drijfstakken werd de arbeidsverkor ting ineens ingevoerd, ook al zullen de konsekwenties hiervan achter de schermen wel uitvoerig besproken zijn. Deze versnelde invoering van de verkorte werkweek kwam mede onder de druk van de krappe arbeidsmarkt tot stand. Verschillende ondernemers hoopten met „de vrije zaterdag" nieuwe arbeidskrachten te kunnen lokken. Dit veroorzaakte echter een kettingreactie. Het ene bedrijf kon natuurlijk niet bij het andere achter blijven en zo kon het gebeuren dat in vele bedrijven en bedrijfstakken zich de arbeidstijdverkorting in een ver sneld tempo voltrok. En niet altijd kreeg men de indruk, dat een bedrijf zich zorgvuldig op deze radicale ver andering had voorbereid. voer gaan stijgen en het betalings balansoverschot kleiner worden. Natuurlijk lokt het huidige over schot tot bestedingen, maar men zal hierbij toch niet over één nacht ijs moeten gaan, want men weet nooit hoe lang de gunstige exportsituatie nog zal duren. De regering zal ook het komende jaar een voorzichtige economische politiek voeren. Dat blijkt al uit de voorstellen tot een eventuele belastingverlaging, die men afhankelijk stelt van de conjuncturele situatie. Ook in het komende jaar zal be hoedzaamheid de moeder van de eco nomische wijsheid moeten zijn. (Nadruk verboden). Mat vreugd# geven wij kennl* ven da geboorta van one doch tertje MARIONNEKE dat bij hat H. Doopaal de namen ontving Martina Helena Thaodora Maria Johanna J. Koenen - Dakkers Kaatsheuvel, 1e Kerstdag 1960 Hoofdstraat 184 in klein gezin Hoewel het nationaal inkomen per hoofd het afgelopen jaar met onge veer 7 is gestegen, is het natio naal inkomen per hoofd van de bevol king in ons land nog steeds lager dan in de meeste andere Europese lan den. De verhoging van de produktie blijft derhalve een essentiele voor waarde voor de verbetering van onze volkshuishouding. Helaas is het aan tal werkende mensen in ons land nog steeds te gering en vooral nu de situ atie op de arbeidsmarkt toch al krap is, doet dit feit zich bizonder voelen. Vandaar dat het vraagstuk van de werkende gehuwde vrouw in 1960 in 't brandpunt der belangstelling heeft gestaan. Slechts 10 van de gehuw de vrouwen in Nederland zijn op het ogenblik in een beroep of bedrijf werkzaam, in de V.S. is dat 25,5 en in west-Duitsland nog altijd 16 Nu de noodzaak om het nationaal inkomen zo hoog mogelijk op te voe ren steeds meer wordt ingezien, is men van regeringszijde ook meer dan voorheen bereid de arbeid voor de gehuwde vrouw aantrekkelijker te maken, o.m. door een verlichting van Decentralisatie in de industrie Men kan helaas niet zeggen, dat onze nationale samenleving zich in 1960 in alle opzichten evenwichtig heeft ontwikkeld. Vooral in de drie noordelijke provincieën weet men hierover mee te praten. Doordat de ze provincies in menig opzicht bij de rest van het land zijn achtergebleven, dreigt de harmonische ontwikkeling van Nederland in het gedrang te ge raken. In het noorden is men het afgelo pen jaar weer zeer actief geweest om Den Haag er van te overtuigen dat het in het belang van een evenwich tige groei gewenst is dat het rijk zijn bijdragen aanzienlijk verhoogt. Wan neer de regering bereid zal zijn deze bijdragen te investeren, zullen de in dustrie en de stuwende diensten in het noorden tot ontwikkeling kunnen worden gebracht en indirect natuur lijk ook de positie van de verzorgende bedrijven worden verbeterd. Helaas heeft men zich in Den Haag te lang op het standpunt gesteld, dat een de centralisatie van economische activi teiten en bestaansbronnen de econo mische kracht van Nederland zou versnipperen. Dit standpunt heeft men gelukkig nu verlaten, doch het zal - ook al zal het noorden nu meer worden gesteund - vele jaren du ren voor de nare gevolgen van de „Haagse denkfout" zijn uitgewist, azuo uea apesijeijuaoap uaa ioo^ industrie pleiten ook de zeer gunsti ge resultaten, die bijvoorbeeld de Brabantse industrie dit jaar weer heeft behaald. De groei van deze pro vincie naar de industriële top is wer kelijk indrukwekkend. Het is zelfs zeer waarschijnlijk, dat Brabant, dit jaar nog Nederlands tweede indu striegewest, binnenkort Zuid-Holland van de leidersplaats zal verdringen. Ook in 1960 zijn weer duizenden arbeiders uit de agrarische sector af gevloeid naar de industrie. Vandaar, dat het vraagstuk van aanpassing van deze arbeiders aan hun nieuwe mi lieu het afgelopen jaar steeds in het teken van de belangstelling heeft ge staan. Behoedzaamheid voor 1961 In 1960 heeft ook Nederland in toenemende mate kunnen profiteren van de mogelijkheden der Europese Economische Gemeenschap. Noch tans blijft de economische toestand gespannen. In 1961 zal, misschien nog meer dan in het afgelopen jaar, voorzichtigheid moeten worden be tracht ten aanzien van de toeneming van de bestedingen. Een te sterke op voering van de binnenlandse beste dingen zal niet nalaten haar weerslag te hebben op prijs- en kostenpeil. Door de uitputting van de capaci teitsreserves en de invoering van de verkorte werkweek is voor het ko mende jaar slechts een zeer beperkte stijging van de produktie te ver wachten. Wanneer de bestedingen sterker zouden toenemen dan de pro- duktievermeerdering, dan zal de in- Mr. ven Coothitraat 38 Waalwijk. Bruidjes, reeds vanaf f 25. verhuren wij de nieuwste bruidsjurken naar maat en gewenst model. Petticoats, bontcapes, bruidskapjes, enz. Ook voor bruidsmeisjes. Tilburgs Bruidshuis Bierings, Vincent v. Goghstraat 11 (bij Korvelplein, buslijn 4). Tel. 21919 Het gezamenlijk personeel van de firma W. VAN NIEUWSTADT ZN., Kaatsheuvel voelt zich gedrongen op deze wijze zijn wel gemeende dank uit te brengen aan de directie der schoenfabriek, voor de royale gratificatie met Kerstmis ontvangen, nog vergezeld van een heerlijk Kerstgeschenk. Het wenst de firmanten en hunne gezinnen een voorspoedig 1961. Kaatsheuvel, Kerstmis 1960. HET GEZAMENLIJK PERSONEEL MARKTBEZOEKERS Waarom zijn wij bekroond 7 Omdat wij goeie kaas verkopen Deze week eztra kaas en vlees reclame ook gesneden. DE KAASKEIZER TE KOOP AANGEBODEN Tevens TE KOOP alle soorten hard- en zacht board,triplex en golfplaten Te bevragen Brandsesteeg, Kaatsheuvel ot bij A. v. d. DUNGEN Oude Haven 31, HAARSTEEG Tel. 0 4108 - 630 MARKTDAG Kaas en ham en vlees ook ge sneden, ook reklame. Boter voor klanten. DE KAASKEIZER Wij zijn zeer getroffen door het hartelijk medeleven van alle bewoners van de Put straat met ons Gouden Huwe lijksfeest. Wij willen langs deze weg onze hartelijke dank betuigen aan al diegenen die hebben bijgedragen aan het geschenk dat ons die dag werd aange boden. Speciaal danken wij nog de initiatiefneemsters, de dames Hamers-Leijsten en Jacobs- Papenhoven en de familie Dekkers, slagerij, die zich hiervoor zoveel moeite gaven. Piet Schouten Anna Schouten- Kapitein Waalwijk, december 1960 Putstraat 87 Wij verhuren alles voor rouw en trouw. Nieuwste jaquets, rokcostuums en smoking?, korte jassen en overjassen, bruidsjonkerpakjes, dames mantels en mantelpakjes met alle benodigdheden, alle ma ten, keurig verzorgd door ei gen maatkleermakerij. U kunt alles direct meenemen. BIERINGS Korenbloemstraat 103, Tilburg Lijn 4 (Korvel) Tel. 21919 GEVRAAGD in klein gezin voor hele of halve dagen; grote was buitenshuis; of 3 dagen in de week Dames de Bree Stationsstraat 4 Waalwijk AVONDWERKERS, te koop wegens omstandig heden: e.d. Spotprijs. Moet weg. J. L. MAAS Crispijnstraat 63, Waalwijk GEVRAAGD als hulp in winkel en huishouding H. v. Oversteeg Oosteind 64 Sprang HET GEZAMENLIJK PERSONEEL ►♦♦♦♦♦♦♦••♦♦♦♦♦♦O»

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 7