waaLwij kse en LAnqstRAAtse couRAnt WAALWIJK DRUNEN E Wed. A. KUYSTEN en ZN. Mollerianen leverden krachtpres tatie met „Draussen vor der Türr' R.KJ.B. huldigde de heer Kamp als voorman van de boeren-organisatie MAANDAG 9 JANUARI 1961 84e JAARGANG No. 3 Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.83 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per na.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" KERKELIJKE STATISTIEK ST. ANT ONiUSPAROCHlE Doopsels 133 (95); overledenen 11 (21); huwelijken 30 (41)aan tal parochianen 5000 (4600). BENOEMING DR. MOLLERCOLLEGE Zijne Hoogwaardige Excellen tie Mgr. W. Bekkers, Bisschop van 's-Hertogenbosch, heeft met ingang van 1 januari jl. benoemd tol godsdienstleraar aan het Dr. Mollereollege te Waalwijk de WelEerw Heer J. H. A. v. d. Pas, kapelaan van de parochie St. Jan Baptist te Kaatsheuvel, onder ge lijktijdig eervol ontslag aan de VV.Eerw. Pater J. v. Doorn m.s.f. GESLAAGD Aan het Brabants Conservato rium te Tilburg slaagde onze stadgenoot Jan Hovers voor de vakken piano en solfège. Reeds eerder slaagde hij voor de vak ken: muziekgeschiedenis, analy se en algemene muziekleer. W-S.C. VIERT 55-JARIG BESTAAN MET BAL De voetbalvereniging WSC gaat haar 55-jarig bestaan herdenken met een bal, dat op 15 jan. a.s. in De Gecroonde Leersse zal worden gehouden. Als jubileumgeschenk kunnen wij de WSC-ers niet Beter toe wensen dan het afdelingskampi oenschap en daarbij aansluitend •romotie naar de 2de klasse. Zo eel eenvoudig zal dit overigens niet zijn (moet ook niet), maar de kans zit er toch nog wel in en als de WSC-ers er in slagen deze kans te grijpen, leveren zij het bewijs de leeftijd der sterken te hebben bereikt. Het zou toch wel bijzonder prettig zijn indien we het 60-ja- rig jubileum van een Waalwijkse 2e klasser zouden kunnen vieren. VERKIEZINGEN BIJ KAMER VAN KOOPHANDEL De Kamer van Kophandel deelt ons mede, dat in haar vergade ring van 21 dec. 1960 de verkie zingen hebben plaats gevonden ter voorziening in de vacatures, welke zijn ontstaan door de periodieke aftreding per 1 jan. 1961 van de heren C. Braspen ning, G. C. Meijer, A. J. Wenne- kes, H. J. M. Verbunt, C. B. van Driel, A. G. Meijs, G. J. A. Nol len, L. Th. van Drunen, A. V. M. Smits en C. A. A. Langerwerf. De heren Braspenning, Meijer, Wennekes, Verbunt, Meijs, Nol len en v. Drunen werden herko zen als lid der Kamer. In de plaats van de heer van Driel werd benoemd tot lid der Kamer de heer F. Wieringa te Werkendam. In de plaats van de heren Smits en Langerwerf, die zich niet herkiesbaar hadden gesteld, werden resp. benoemd de heren drs. M. Lourijsen te Dongen en J. van Hooren te Waspik. In de vacature ontstaan door het bedanken van de heer J. Ruij- tenberg werd voorzien door be noeming van de heer P. A. Ruij- tenberg te Raamsdonksveer. In de vacature ontstaan door het overlijden van de heer C. W. Pullens werd voorzien door be noeming van de heer A. J. F. de Kort te Waalwijk. Bij beschikking van de Staats secretaris van Economische Za ken d.d. 27 oktober 1960 is het Kamer de heer J. Timmermans te Waalwijk. De heer Timmermans zal zitting hebben voor de andere ondernemingen dan de midden standsondernemingen. Gew. Arbeidsbureau Waalwijk STIJGENDE WERKLOOSHEID IN DE BOUWVAKKEN Het werkloosheidsbeeld in het district van het Gew. Arbeidsbu reau Waalwijk heeft over de laat ste maand van het afgelopen jaar plotseling een geheel ander cijfer te zien gegeven dan de maand november i960. Het totale werk loosheidscijfer in het dictrict steeg namelijk van 133 in novem ber tot 302 in december. Deze strijging mag dan opvallend zijn, verontrustend is zij niet, want de oorzaak er van moet gezocht worden in de sector bouwvak ken, waar door 't uitblijven van de bouwpremies de activiteit verder stil kwam te liggen. Eind november bedroeg het aantal werklozen in de bouwvakken 22, maar per ultimo december 133, waarvan 97 in het rayon Alm- kerk. Verwacht mag echter wor den, dat dit cijfer spoedig weer zal verdwijnen, zodra de bouw activiteiten weer een aanvang kunnen nemen. In de schoen- en lederindustrie was einde 1960 een minimale werkloosheid, n.l. 1. In de metaalsector viel ook een kleine stijging waar te ne men, n.l. van 4 in november tot 14 einde december; hetzelfde geldt voor de landbouw (van 1 naar 19) en voor de overige be roepen (van 23 naar 38). Pe van het werkloos heidscijfer was overigens 'n lan delijk verschijnsel, hetgeen kon worden afgeleid uit de promil lages: Nederland 19 p.m. en de provincie Noordbrabant even eens 19 p.m. Het district Waal wijk moest zijn leiderspositie af staan aan Eindhoven, dat met een werkloosheidscijfer van 11 p.m. het gunstigste beeld ver toont, gevolgd door Tilburg met 12 p. m. en daarna Waalwijk met 13 p.m. De hoogste cijfers la gen weer in Helmond en Bergen- opzoom met resp. 33 en 31 p.m. De vraag naar arbeidskrachten in het district Waalwijk gaf in december 1960 slechts een gerin ge stijging te zien (van 1104 naar 1120). Voor de diverse sectoren bedroeg de vraag per einde de cember 1960: bouwvakken 39 (42), schoen en leder 647 (640), metaal 154 (164), landbouw 113 (71). In het rayon Waalwijk be droeg de vraag in de schoen- en lederindustrie einde 1960 421 en in het rayon Dongen 226. De vraag in de metaalsector lag bij na geheel in het rayon Waalwijk (115). De totale vraag in 't rayon Waalwijk bedroeg 613, in 't ray on Dongen 347 en in het rayon Almkerk 160, terwijl de werk loosheidscijfers voor deze 3 ray ons resp. waren 84, 31 en 187 NED. BOND VAN OUD-STRIJ DERS EN DRAGERS VAN HET MOB.-KRUIS AFD. WAALWIJK Vrijdag 13 januari organiseert de afd. Waalwijk van de Ned. Bond van Oudstrijders wederom open Waalwijkse kampioen schappen luchtbuksschieten. Naast de wisselbeker, welke voor de kampioen beschikbaar is gesteld door Waalwijks Belang, zijn er nog een groot aantal an dere prijzen. Er wordt nog eens uitdrukkelijk gesteld dat ieder- Vraagt uw winkelier naar Ideal diepvries BRAADKUIKENS Een kwaliteitsproduct. Ideal uitsluitend verkrijgbaar bij uw winkelier WAALWIJK - Tel. 04160-3264 aantal leden, zitting hebbende voor de groep „Industrie" met één verminderd, terwijl aan het tot dusverre in de Kamer niet vertegenwoordigde Verzekerings wezen één zetel is toegewezen. De heer J. W. van Heesbeen, die zitting had voor de groep „In dustrie" en per 31 december 1960 aan de beurt van aftreden was, stelde zich niet herkiesbaar. Voor de groep „Verzekerings wezen" werd gekozen tot lid der een aan deze wedstrijden kan deelnemen, dus ook niet-leden van bovengenoemde bond. Aan vang 8 uur in de benedenzaal van De Gecroonde Leersse. Op zaterdag 14 januari organi seert de afdeling kringschietwed strijden voor de afdelingen Dru nen, Raamsdonksveer en Waal wijk, eveneens in de zaal van De Gecroonde Leersse, aanvang 4 u. Voor beide wedstrijden worden buksen beschikbaar gesteld voor diegenen die niet over een eigen buks beschikken. Eigen buks mag echter wel worden meege bracht. Donderdag 26 januari algeme ne ledenvergadering in De Ge croonde Leersse. Naast de jaar verslagen van secretaris en pen ningmeester vermeldt de agenda bestuursverkiezing i.v.m. de pe riodieke aftreding van de heren A. Rijken en A. Korthout. UITSTEKEND GESLAAGDE DUIVENTENTOONSTELLING GEORGANISEERD DOOR DE WAALWIJKSE POSTDUIVEN VERENIGING DE POSTDUIF Op zaterdag 7 en zondag 8 jan. organiseerde de Waalwijkse P.V. De Postduif in haar clublokaal café Heesbeen een in alle op zichten geslaagde postduiventen- toonstelling, ditmaal een z.g. hok- tentoonstelling (hokken bestaan de uit 4 duiven, n.l. een oude dui- vin, een oude doffer, een jonge duivin en een jonge doffer). ïn niet minder dan 83 hokken was een keur van dieren bijeenge bracht, die later door de beken de keurmeesters de heren Kees van Broekhoven en B. van Dal uit Tilburg tot volle tevreden heid van de vereniging en de in zenders onder de loupe werden genomen. Na de keuring ver klaarden deze heren, dat de inge zonden dieren van prima kwali teit waren. De voorzitter, de heer A. Pul lens, die de expositie opende, heette allen hartelijk welkom en drukte zijn vreugde uit over de grote belangstelling. Hij drukte echter de jongere duivenliefheb- bers op het hart de gelederen van de verenigingen te komen ver sterken in het belang van de mooie duivensport. De voorzitter dankte allen, die door het schen ken van bonnen en ereprijzen de vereniging hebben gesteund en memoreerde dat de baten van de bonnenverkoop ten goede komt aan het St. Nicolaasfonds voor de jeugd. Hij bracht dank aan de keurmeesters, die zich op zo'n voortreffelijke wijze van hun moeilijke taak heben gekweten, aan het comité dat deze expositie zo perfect heeft georganiseerd, aan de hospes, die de vereniging in' alle opzichten ter wille is ge weest en ten slotte aan al dege nen die hun vogels voor deze ex positie beschikbaar hebben ge steld. Tenslotte vestigde de voor zitter de aandacht op het feit dat diverse duivenverenigingen, w.o. ook De Postduif, zich jaarlijks inzetten tot steun aan liefdadige instellingen, waardoor een twee delig doel wordt bereikt, n.l. de sport en daarnaast de liefdadig heid. De keurmeesters hadden de hokken als volgt beoordeeld: 1 S. Boot; 2 J. Pas; 3 A. van Hilst; 4 M. Verhulst; 5 G. Schoe- mans; 6 J. Leijtens; 7 A. Leij- tens; 8 H. Pullens; 9 Fr. Brok ken; 10 W. Duquesnoij; 11 W. Schoelitz; 12 M. Verhuist; 13 J. Verwiel; 14 P. L. Pulles; 15 A. Dekkers; 16 A. v. Eeten; 17 Jos Kleijssen; 18 Fr. v. Bokhoven; 19 W. Schoelitz; 20 A. v. d. Heu vel; 21 L. v. d. Bogaert; 22 P. Timmermans; 23 A. Dekkers; 24 Th. Duivekam; 25 A. v. Huiten; 26 C. Schaafstra; 27 L. v. d. Bo gaert; 28 H. Pulles; 29 A. van Huiten; 30 S. Boot; 31 J. Ver- wiel; 32 M. v. d. Heuvel; 33 Th. Groeneveld; 34 Th. de Ronde; 25 F. v. Bokhoven; 36 Th.-Duive kam; 37 M. v. d. Heuvel; 38 C. de Man; 39 Braat; 40 C. van Bijnen; 41 J. v. d. Meijdenberg; 42 A. Klerks. Beste doffer oud S. Boot; beste duivin oud J. Pas; beste doffer jong H. Pullens; beste duivin jong A. v. Huiten. De vereniging De Postduif kan met grote voldoening op deze in alle opzichten geslaagde tentoon stelling terugzien, die niet alleen vanuit Waalwijk, doch ook van ver daarbuiten grote belangstel ling trok. K.A.V. AFD. BAARDWIJK Donderdag 12 jan. a.s. wordt des avonds om 8 uur in het Ge meenschapshuis op uitnodiging van de KAV afd. Baardwijk een demonstratieavond gegeven door de heer Weiman uit Bilthoven over „Uw huishouding in de praktijk". Ieder lid mag een da me meebrengen ter kennisma king met onze K.A.V. GOUDEN BRUILOFT Op woensdag 10 mei a.s. hoopt het echtpaar v. d. Gijn-Tabbers, Baardwijksestraat 69, zijn gou den huwelijksfeest te vieren. Enkele buurtbewoners hebben reeds het initiatief genomen het gouden paar die dag een passen de hulde te bereiden. Ter regeling van een en an der zal morgen, dinsdag 10 janu ari om 8 uur een vergadering ge houden worden in caifé Ad.' van Cromvoir, waartoe alle bewoners van de Baardwijksestraat wor-* den uitgenodigd. GEVONDEN EN VERLOREN Gevonden Wieldop VW; wollen shawls; zilveren rozenkrans; handschoe nen; motorhandschoenen; jon genspetje; kinderjasje; step; da mesportefeuille; twee honden. Verloren: Boodschappentas; keeshond; dameshandschoenen; een regen broek; herenpolshorloge; zegel ring met steen; plastic emmer met luiers. AGENDA Maandag. Musis Sacrum 8 uur: „Waar over men niet spreekt", 18 jaar. Luxor 8 uur: „Kinderen die niet gewenst zijn", 18 jaar. Dinsdag. Musis Sacrum 8 uur: „Waar over men niet spreekt", 18 jaar. Woensdag. Musis Sacrum 8 uur: „De ver liefde garnaal" door de toneel groep „Puck" (Kunstkring). Luxor 8 uur: „Kinderen die niet gewenst zijn", 18 jaar. Kantine Timtur 8 uur: repeti tie blazers van Waalwijks Orkest Woensdag 8 uur repetitie dameskoord Oefening en Ver maak in Hotel Italiaander. Zondag 12 uur repetitie man nenkoor Oefening en Vermaak in De Twee Kolommen. Het mag een bijzonder verheu gend verschijnsel worden ge noemd dat men meer en meer af stapt van de opvatting, dat het middelbare-schooltoneel zich uit sluitend dient bezig te houden met de geesteskinderen van de klassieke toneelschrijvers. Er is bij het schooltoneel van gymna sium en h.b.s. een toenemende belangstelling te constateren voor de toneelwerken van eigen tijdse toneelschrijvers, waarbij dan mag worden opgemerkt dat de leerlingen in dit opzicht veel al vooruitstrevender zijn dan de leraren. Op het Waalwijkse dr. Moller eollege bestaat er ten aanzien van het toneelspel een goede ge lijkgestemdheid. Regisseur van Eijl is van mening, dat 't school toneel zich meer dient te richten op de hedendaagse toneellitera tuur en hij heeft daarmee bij de enthousiast toneelspelende leer lingen midden in de roos gescho ten. Het resultaat van deze gelijk gerichte belangstelling is j.l. za terdagavond in de aula van het dr. Mollereollege voor het voet licht gebracht in de vorm van het toneelspel „Draussen vor der Tür" van de jong overleden Duit se toneelschrijver Wolfgang Bor chert. Regisseur van Eijl en zijn jeugdige Mollerianen zijn echter nog verder gegaan dan alleen maar het spelen van een eigen tijds toneelspel. Zij hebben het aangedurfd om het in de oor spronkelijke taal te brengen en hebben daarmee wellicht gezorgd voor een unieke toneelgebeurte nis in de geschiedenis van het he dendaagse schooltoneel; een ge beurtenis, die niet alleen grote bewondering verdient voor de moed en de toewijding welke er aan ten grondslag liggen, maar ook grote waardering, want deze toneelavond is geworden tot een voorbeeldige en voortreffelijke toneelprestatie. Over de kwaliteiten van 't stuk van Borchert kan men natuur lijk van mening verschillen. Naar onze smaak is het beslist geen grote toneelliteratuur, daarvoor is het in zijn uitwerking te on volkomen en op meerdere plaat sen zelfs zwak te noemen. Het thema is universeel: de wan- hoopsschreeuw van de in ellende en eenzaamheid levende mens om een handvol liefde. De centrale figuur in het stuk is een zekere Beckmann, een van de velen die na de oorlog naar huis terug keert, maar daar niets vindt van wat hij had gehoopt er te zullen vinden en daarom het leven niet meer aan kan. Hij zoekt in het water de eeuwige vergetelheid, maar het water geeft hem terug aan het leven, omdat hij daarin nog zoveel kansen heeft. Dan ontmoet hij „de Andere", de me demens, die hem de weg wijst naar de mensen en die hem steeds steunt. Maar nergens vindt hij steun en liefde. Hij ontmoet een meisje dat ook hunkert naar ge luk, maar hun gezamenlijke vreugde is van korte duur, want de man van het meisje komt als invalide uit de oorlog terug en stelt Beekman, die zijn overste was, verantwoordelijk voor zijn ongeluk. Beekman gaat naar zijn Overste en wil hem zijn verant woordelijkheid teruggeven, maar deze stuurt hem met zijn „ko misch nummer" naar de cabaret directeur, die Beckmann echter ook de deur wijst. Beckmann gaat naar het huis van zijn ouders, maar ervaart dat zij dood zijn. Zelf wil hij nu ook sterven, maar „de Ander" weet hem daarvan te weerhouden. In een droom ont moet hij God en verwijt Hem dat Hij te weinig luistert naar de no den van de mens. Ten slote blijft Beckmann alleen op straat ach ter. Zijn roep om liefde klinkt verloren door de eenzame en kil le nacht. Borchert is er in geslaagd om van Beckmann een indringende en aangrijpende hoofdfiguur te maken, zij het dan ook dat de zwaar-op-de-handse taal van de typisch Duitse levensfilosofie wel eens afbreuk doet aan de le vensechtheid van deze figuur. Op het toneel werd Beckmann op bewonderenswaardige en zeer sterke wijze vertolkt door Hans van den Broek uit Kaatsheuvel, die de Duitse taal feilloos en in dringend hanteerde (Hans heeft een Duitse moeder). Het was een enorm zware hoofdrol, die Hans op voortreffelijke wijze heeft ge realiseerd. Ook van de „Nederlandse" spe lers in het stuk mag worden ge zegd, dat zij zich zeer goed heb ben gekweten van hun taak: het spelen in de Duitse taal. Uiter aard was wel te merken, dat men geen twee dingen tegelijk kan doen: Duits spreken en tevens alle aandacht concentreren op 't toneelspel, maar over het geheel waren de prestaties zeer goed te noemen. Diny van Heesch bracht op uitstekende wijze de proloog en epiloog en Willy Pullens maakte als „de Andere" een zeer goede beurt. Overigens is Bor chert er niet in geslaagd om deze „Andere" overtuigend op het to neel te brengen. Het is namelijk wel zeer onwaarschijnlijk dat men een radeloos mens van zelf moord kan afhouden met alleen maar uitroepen als „De mens is goed". Het klinkt allemaal wei nig overtuigend. Weinig overtui gend is ook de figuur van God, waarvan Borchert een klagende en wat verstrooide oude man ge maakt heeft. Theo van der Steen gaf van deze rol een goede type ring. „Het meisje", dat Willy de Vrieze op 't toneel zette, had wel wat warmer mogen zijn, zodat we wat meer van haar hunkering naar geluk hadden kunnen be speuren. Haar invalide man kreeg van Jan van Pruyssen een wat vlakke vertolking, vooral in de slotscène met Beckmann. Kees Boons bracht een „schneidige" Overste voor het voetlicht. Als zijn vrouw en dochter zagen we resp. Liesbeth van Iersel en El len Vermeer. Joep Spapens speel de de cabaret-directeur met de nodige flair en Irmgard Jansen bracht een bijzonder pittige Frau Kramer. Een goede beurt maakte ook Theo Rodenburg als de Dood in een dubbelrol. Janny Heinen vertolkte het korte rolletje van de Elbe op goede wijze. De regie van de heer M. v. Eijl kenmerkte zich door een grote soberheid, een al te grote sober heid naar onze smaak, waardoor de spelers bijna nooit boven de normale spreektoon uitkwamen. Wat meer emotie zou het spel ongetwijfeld ten goede zijn geko men. Het eigen decor was voor treffelijk en paste geheel in de grauwe en uitzichtsloze sfeer van het spel. Als assistenten van de regiseur traden op W. v. Pruys sen en J. v. Outheusden. De cos- tuums waren van het Brabants Costuumhuis in Den Bosch en voor -de juiste grime was de fa. Th. v. d. Wijngaard verantwoor delijk. Namens het talrijke publiek sprak burgemeester Teijssen (dit maal als vader) na afloop een enthousiast dankwoord, waarin hij niet alleen de opvoering prees maar ook en vooral zijn respect betuigde voor het feit dat zowel regisseur als speelsters en spe lers hun vakantie gebruikt heb ben voor het instuderen van dit spel. En bij deze waardering slui ten wij ons volkomen aan. Voor al de rolkennis was, gezien de moeilijkheid van de Duitse taal, voortreffelijk. Een volgende maal zijn wij be nieuwd naar een eigentijds stuk in de Nederlandse taal, waarbij dan nog meer de speelkwaliteiten van de Mollerianen naar voren zullen kunnen komen. 'T IS ALTIJD VAN MAAREN ALS 'T BRILLEN BETREFT! DEN BOSCH TILBURG BREDA De R.K.J.B. afdeling Drunen heeft zaterdag het feit dat de heer A. Kamp 25 jaar adviseur was van de R.K.J.B., aangegre pen om deze eens hartelijk te huldigen. Dit werd voor de diver se boerenorganisaties, die in de heer Kamp hun leider en ver trouwensman erkennen, reden om zich hierbij aan te sluiten. Zo werd de huldigingsbijeenkomst, waarop ook tegenwoordig waren Deken Rooijackers, alsmede burgemeester Stieger, een bijeenkomst waarop de heer Kamp alle lof werd toegezwaaid en waarop zijn verdiensten ruim werden uitgemeten. In de algemene ledenvergadering van de R.K.J.B. die daarna volgde, kwam weer eens duidelijk naar voren de grote activiteit welke er in deze vereniging heerst. Cursussen, voorlichting, techni sche wedstrijden, sport en ontspanning, ziehier een deel van 't uitgebreide programma dat de R.K.J.B. ieder jaar te verwerken krijgt. Het ledenaantal van de R.K.J.B. wordt in Drunen steeds kleiner, maar de activiteiten worden er niet minder om. De heer Kamp geprezen om zijn deskundigheid Na de H. Mis, opgedragen door de geestelijk adviseur, kapelaan Vogels, volgde om 11 uur in de zaal van café H. v. Delft een hul digingsbijeenkomst. Hier werd eerst het woord gevoerd door de voorzitter van de RKJB, de heer C. v. Drunen, die de heer Kamp op een bijzonder hartelijke wijze dank bracht voor het vele werk, hetwelk hij steeds in het belang van de boerenjeugd heeft gedaan op een niet te evenaren wijze en geheel belangeloos. De RKJB is gelukkig met een dergelijk advi seur, wiens activiteiten niet al leen liggen op 't technische vlak, maar op alle terreinen van het boerenleven. Hij noemde de heer Kamp een voor de boerenjeugd bezielend en deskundig leider. Als blijk van waardering bood spr. namens de RKJB een fraaie schemerlamp aan, alsmede een fraai boekwerk „Noord-Brabant Edel en Schoon". Deken Rooijackers, die hierna het woord kreeg, noemde de heer Kamp de man waaraan de agra riërs juist in deze tijd en vooral in een plaats als Drunen zulk een enorme behoefte hadden. In deze tijd, nu de problemen rond de boerenstand en het boerenbedrijf zich opstapelen, is het een geluk kig voorrecht dat men in Drunen kan beschikken over een man als de heer Kamp, wiens deskundig en verstandig oordeel en activi teiten op velerlei terrein de boe- De echo van het Zuióen 1&.,» VUGHTERSTR. 25 MARKT 32 Nwc GINNEKENSTR. 23

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 5