WAALWIJK J.pOAt MAC MUZZLE EN HET GEHEIM VAN DE BOEDDHA FEUILLETON 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 16 JANUARI 1961 2 Provinciaal nieuws KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN Hedenmiddag te 4.30 uur houdt de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Noordelijk Noord- Brabant te Waalwijk haar open bare jaarvergadering. Aan de orde zullen o.m. komen het installeren der nieuwe leden, keuze van een nieuwe voorzitter, uitbrengen van het jaarverslag door de ondervoorzitter, de heer A. Snels. Wegens 't vroegere verschijnuur van ons blad kan het jaarverslag en het verdere verslag der vergadering die eerst te 4.30 uur aanvangt niet meer worden opgenomen. Wij ko men er uitvoerig in ons volgend nummer op terug. JAARVERGADERING K.O.B. WAALWIJK-HEUSDEN A.s. donderdag zal de afdeling Waahvijk-Heusden van de Kath. Onderwijzersbond haar jaarver gadering houden. De agenda ver meldt o.m. de jaarverslagen van secretaris en penningmeesteresse, het verslag van de kascommissie en een verslag van de kernverga dering. Periodiek aftredende be stuursleden zijn zuster Angelica en mej. Wagemakers. Beiden hebben zich herkiesbaar gesteld. Verder zal het bestuur met de leden van gedachten wisselen over een voorgenomen contribu tieverhoging. Ook zal er in deze vergadering gelegenheid zijn om voorstellen te doen voor de alge mene vergadering van de K.O.B. in het bisdom en voor de algeme ne vergadering van het K.O.V. Pater Liesüng uit Brakken- stein zal voor alle leerkrachten ten oosten van Waalwijk een godsdienstcursus geven in de meisjesschool te Drunen. Pater Liesting zal behandelen „De Wijsheid en de Wijsheidboeken in het Oude Testament". Deze cursus zal aanvangen op 24 jan. De godsdienstcursus in Kaats heuvel zal worden gegeven door pater Augustinus Heestermans. TECHNISCH CENTRUM SCHOENMAKERIJ BLIJFT BESTAAN Het bestuur voor het schoenherstel lers-, het maatschoenmakers- en het orthopedisch schoenmakersbedrijf heeft, in principe, besloten, het thans nog te Nijmegen gevestigde Techni sche Centrum voor de Schoenmakerij te handhaven. De stichting ter bevor dering van de produktiviteit in het schoenherstellersambacht had het voortbestaan van het technische cen trum aan de orde gesteld, omdat de eigenaar van het pand te Nijmegen, waarin dit technisch centrum is on dergebracht, de huur heeft opgezegd teneinde het pand weer ter beschik king te stellen van de jeugdbeweging. Nagegaan zal nog worden of het gewenst is een andere plaats van vestiging voor dit technische cen trum te kiezen. Utrecht of Amers foort zouden in dat opzicht misschien enige voorkeur verdienen, hoewel ter vergadering werd opgemerkt dat de ligging van Nijmegen niet van grote invloed kan zijn op de belangstelling die men tot dusverre in de schoenma kerij voor het technisch centrum heeft getoond. Als diepere oorzaak voor de mate van belangstelling werd in de vergadering lauwheid van bedrijfsge- noten genoemd. Slechts met steun van de gehele schoenmakerij zal het technisch centrum aan zijn doel be vordering van de produktiviteit, kun nen beantwoorden. Het dagelijks bestuur van het be drijfschap zal voorts nagaan of er door stichting van regionale centra en concentratie van de voorlichting meer belangstelling voor 't technisch centrum kan worden gewekt. Hoort dit instituut eigenlijk niet thuis in het „centrum der schoenin dustrie, met zijn Middelbare Vak school, T.N.O., Nijverheidsschool met talrijke cursussen, het Schoenen museum, de grootste en modernste fa brieken enz. enz. LANGSTRAATWEG In het verslag van de commis sie van rapporteurs van de Prov. Staten van Noord-Brabant wordt ook aandacht geschonken aan de Langstraatweg. Zal de in verband met de noodzakelijk gebleken uit breiding van industrieterreinen te Drunen wijziging in het tracé Vlijmen-Drunen van de ontwor pen Langstraatweg niet vertra gend werken? Is het juist dat als gevolg van deze wijziging in dit tracé thans grond verkregen moet worden, die niet via de ruil verkaveling te verwerven is. Waarom wensen Gedeputeerde Staten het gemeentebestuur van Waspik in financieel opzicht niet te vrijwaren tegen de kosten van extra baggerwerk, dat door deze gemeente wordt gevreesd? Ten slotte hebben Gedeputeerde Sta ten nog steeds en onverzwakt de stellige verwachting, dat volgens de laatste gegeven planning eind 1962 de snelveersweg Waalwijk- Den Bosch en eind 1963 de snel- verkeersweg Waalwij k-Geertrui- denberg gereed zal zijn? Geertruidenberg Wielrennen Biljarten 39). „Ziezo", zei Mac Muzzle. „Jullie begrijpen zeker wel, dat het spel letje nu uit is, niet?" „Zijt ge daar zeker van?" siste de gemas kerde man dreigend. En gelijk dat hij dat zei, floepte plotseling het licht uit. Ze hoorden gestom mel van meubelen, het gekraak van een deur, die open geworpen werd en het geluid van wegren nende voeten. Mac loste nog op goed geluk een schot, maar hij hoorde alleen hoe een ruit rin kelend aan scherven vloog. „Mis" dacht hij teleurgesteld. Maar op nieuw kwam hij voor een verras sing te staan, want plotseling schoot er een felle lichtbundel door 't vertrek, die gericht werd op de plaats, waar de drie misda digers gezeten hadden. De straal ving de gestalten op van de Kille en Heinrich, die net van plan waren door een open /leur te ver dwijnen. Dat had de leider blijk baar ook gedaan, want die was nergens meer te zien. „Sta of ik schiet!" sneed de stem van Pie Yah Ma door het vertrek. On middellijk ratelden vijf schoten in de muur, vlak naast de Kille en zijn makker, die bibberend bleven staan en geen vin meer durfden verroeren. „Nicht sjie- sen! Nicht sjiesen! Iech bien oensjoeldig!" jammerde de dikke lafaard. „Iech deed alleen wat mai aufgedragen was!" Ver bluft keek Mac Muzzle Pie Yah Ma aan.,. 45). HET CAMERA- MYSTERIE XX. Zodra Henderson de hall van het Berkeley binnen was, werd hij aangeklampt do«r een klerk van de administratie. „We hebben u aan kantoor op gebeld, sir, maar u was er niet?" „Kan uitkomen, Coles. Had je iets bijzonders?" „Zou ik niet durven zeggen, sir. Een dame informeerde of u in 't hotel woonde?" „Kijk eens aan! Hoe laat was dat?" „Een goed uur geleden, sir. Toen u niet op kantoor bleek te zijn, zei ik haar, dat u doorgaans tegen zessen in 't Berkeley was. Ze vroeg of ze zolang in de hall mocht wachten." „Ik zie geen dame. Het duurde haar waarschijnlijk te lang." „Neen, sir. Ze zat er misschien een kwartier, toen een heer op haar toe kwam. Ze praatten even en gingen samen weg." „Niets veranderlijker dan de vrouw, Coles. Noemde ze haar naam?" „Ik informeerde er wel naar. Haar naam deed er niets toe, zei ze." „Ze reist dus incognito. Hoe zag ze er uit?" „Jong en knap, sir. Een jaar of drie en twintig. Tussen bruin en ja, zwart kan ik eigenlijk niet zeggen. Eenvoudig gekleed een donkerblauwe lange mantel met brede revers en ceintuur, 'n hoed van gelijke kleur. Tot de groten behoorde ze niet, ook weer niet tot de kleinen. Ze leek nogal ner veus." Henderson grijnsde. Iemand beschrijven was blijkbaar Coles' sterke zijde niet. „En de heer?" „Zowat van uw postuur, sir. Mogelijk een tikje groter. Iets zwaarder, dat beslist. Hij deed onwillekeurig denken aan een artist. Bij het weg gaan viel me op dat hij met het rechterbeen trok. Ik schatte hem een jaar of veertig." De klerk had zijn best gedaan, maar de beschrijvingen zeiden Henderson letterlijk niets. Zijn nieuwsgierigheid was echter ge wekt en hij begaf zich naar de portier. „Marsman, herinner jij je een jonge vrouw in donkerblauwe mantel, die zowat drie kwartier geleden in gezelschap van 'n heer met een stijf rechterbeen 't hotel verliet? Ze behoren niet tot de gasten." „Even prakkizeren, sir... Ja, ja, ik herinner 't me." „Kwamen ze met een taxi?" „Ze waren te voet, sir". Henderson ging naar het res taurant, gebruikte zijn maaltijd en nam daarna in de hall plaats om Bates af te wachten, met wie hij had afgesproken. Een poosje piekerde hij, wie de jonge vrouw kon zijn, die hem wilde spreken, van opinie veranderde en er met een meneer van door ging. Lang hield de vraag hem niet bezig; als advocadt kwam hij herhaal delijk met vreemde kostgangers in aanraking. Zijn oordeel wij zigde zich echter grondig na Ba te's verzekering, dat de dame in kwestie niemand anders geweest was dan Mary Brent, die op aan dringen van Settle had besloten, zich tot hem om raad te wenden. „Verduiveld!" zei Henderson sip. „Als ik dat had geweten Maar dan heeft de kerel, die de jonge vrouw meetroonde, niet veel goeds met haar in de zin." „Mogelijk. Niet beslist noodza kelijk. Daaromtrent kunnen we ons gauw zekerheid verschaffen. Blijkens de boodschap die zij op de straatdeur prikte, dacht zij te gen achten weer thuis te zijn. We gaan naar Sudbiton." Bates reed Trinity Street 32 voorbij, parkeerde de auto achter een stapel stenen en doofde de lichen. Toen wandelden ze naar de woning van Mary Brent. Het huis lag in donker. Tweemaal schelde de detective zonder re sultaat. „Dan maar weer door 't kel derraam." Zodra ze binnen waren, knipte Bates zijn zaklantaarn aan en ging Henderson voor. Alles was in dezelfde toestand als die mor gen. Geen ander geluid deed zich horen dan dat van de storm die om het huis en in de kale bomen gierde. Hun eerste bezoek gold de bovenverdieping, maar de vertrekken waren alle leeg. „Niemand thuis", constateerde de advocaat vrij overbodig. Ze kwamen in de huiskamer. „Wacht even!" Bates schoof de gordijnen dicht en overtuigde er zich van dat ze geen licht naar buiten zouden doorlaten. Toen draaide hij de schakelaar om. De half voltooide schilderij op de ezel trok Henderson's aandacht. Nauwelijks had hij haar bekeken of hij slaakte een onderdrukte uitroep. Met een ruk draaide de detec tive zich om. „Wat is er?" „Niets. Wat zou er zijn?" De advocaat had zich onmiddellijk hersteld en praatte er vlug over heen. „Knap werk voor een dilet tante. Je weet, dat ik me voor schilderkunst interesseer. Ik zou dit doek bij dag moeten zien, om er een gefundeerd oordeel over uit te spreken." „Jawel", antwoordde Bates droog. „Je oordeel over de kunstwaarde laat me Siberisch. Dit schilderij zei je iets en 'k zou donders graag weten, wat." „Je bent abuis, Stanford, 't Doek verraste me door de artisticiteit in de uitvoering. Onbegrijpelijk, dat 'k niet eerder van een schilderende Mary Brent heb gehoord - vooropgezet, dat dit werk van haar is." Bates schokschouderde. „Waar schijnlijk óók één van de problemen, die volgens jou tot maandag op hun oplossing moeten wachten. Wanneer je..." Hij stokte; een auto hield voor 't huis stil. „Daar zullen we de dame hebben, 'k Denk niet, nu ze jou tot raadsman heeft gekozen, dat ze cap- ties maakt over de manier, waarop we zijn binnen gekomen." „Ik ook niet". Op 't zelfde ogen blik zette hij het vertrek in het duister. Ontstemd vervolgde Hender son: „Waar dient dat toe?" „Weet je, waar 'k ben?" fluisterde Bates snel. „Recht over me", was 't verbaas de antwoord. „Steek een hand uit." Henderson vond die van de detec tive en voelde zich voetje voor voetje geleid. Onderwijl sprak Bates op ge dempte toon: „Achterin is een diepe kast. Pas op, dat je geen leven maakt, 't Is Ma ry Brent niet. 't Zijn op z'n minst twee kerels." Hij liet Henderson bin nen gaan, volgde en trok de kast ach ter zich dicht. De straatdeur werd geopend; ge schuifel van voeten klonk in de hall, daarna in de huiskamer, waar iemand 't licht weer aan knipte. Een poosje was 't stil. Toen verried een kraken van traptreden, dat de bovenverdie ping een beurt kreeg. „Ze zijn met hun tweeën, fluister de Bates. (Wordt vervolgd) R.K. SCHIPPERSBOND VERGADERDE Reders en schippers, verenigd in de r.k. bond „St. Nicolaas" afdeling „Het Zuiden", zijn te Made in jaar lijks congres bijeen geweest. Bij de opening constateerde de voorzitter, de heer H. C. de Ruyter uit Raamsdonksveer, dat het na jaar van 1960 voor vele schippers bedroevend is geweest. Er zijn n.l. verschillende ongelukken gebeurd en niet minder dan acht schepen zijn gezonken. „Deze maanden zul len een zwarte bladzijde vormen in de geschiedenis van deze bond", al dus de voorzitter. Hij pleitte verder voor een verbetering van de onder linge verstandhouding en deelde aan het slot van zijn inleidend woord nog mede, dat het bondsbestuur ern stig streeft naar de oprichting van een Nederlandse binnenvaartcen- trale. De adviseur, kapelaan B. de Vos uit Made, wees vervolgens op de groei van het katholiek sociaal cul tureel centrum voor Rijn- en bin nenvaart. „Er bestaan plannen", al dus spreker, „om te komen tot een eigen gezinsverzorging en een bi bliotheek voor varenden, die o.a. in Geertruidenberg en Nijmegen zul len worden ingericht. Hij eerde tot slot de nagedachtenis van pastoor Jos van Campen uit Terneuzen, die veel heeft gedaan voor de oprich ting van het centrum. Uit het jaarverslag van de secre taris, de heer A. van Beek, Made, bleek, dat er honderdzestig leden zijn die tesamen over meer dan 23 ton scheepsruimte beschikken. Hij maakte ook gewag van de plannen van het bestuur om in samenwer king met het betreffende gemeente bestuur te komen tot een nieuwe haven in Raamsdonksveer. Hij stel de de vergadering er voorts van in kennis, dat zaterdag te Drimmelen de schippersvereniging „Schutte- vaar"-afdeling „De Amer" is opge richt. Ook burgemeester drs. A. Crul van Made, ere-voorzitter van de bond, heeft de aanwezigen toege sproken. Naar aanleiding van een door hem ingesteld onderzoek, deel de hij mede dat een schipper, die op eigen schip vaart, verplicht is zich te laten inschrijven in het handels register. Broeder Theofile Nijman, direc teur van het St. Jozef-internaat voor schipperskinderen te Oud-Gastel, somde enkele winstpunten op, die in het afgelopen jaar konden wor den geboekt. Daartoe behoort een verhoging van de norm met betrek king tot de subsidie in huisvestings kosten, een verlenging van vier tot vijf jaar van het continu-onderwijs voor de schippers jeugd, waarmede te Amsterdam en Vreeswijk reeds een proef wordt genomen. Al tien jaar zitten we met 't pro bleem, waar moeten we met de schipperskinderen blijven wanneer ze de school hebben verlaten", zo vervolgde broeder Theofile. Daarbij doet zich voornamelijk de moeilijk heid voor inzake huisvesting voor hen, die verder willen studeren. Hij kon de vergadering ook mededelen dat het in de bedoeling ligt voor schipperskinderen een r.k. dagnij verheidsschool op te richten voor opleiding tot binnenschipper. Daar toe is te Rotterdam een stichting in het leven geroepen, aldus spreker. Herkozen werden tot bestuurslid de heren L. Oerlemans, A. H. v. d. Zanden en A. de Wijs, allen uit Ma de. (Brab. Nwsbl.) NIEUW STATION IN TILBURG Het station in Tilburg is nu defi nitief voor het reizigerspubliek ge sloten. Binnen korte tijd zal 't wor den afgebroken, waarna praktisch op dezelfde plaats een nieuw sta tion zal worden opgetrokken. Tegelijk met de buiten gebruik- stelling van het oude station, dat in de loop der tijden nauwelijks wij ziging onderging, werd een nieuw tijdelijk stationsgebouw in gebruik genomen, dat door zijn vorm en in richting een prettige en comforta bele indruk maakt. In luttele weken tijds werd een oude locomotieven- loods omgetoverd tot 'n zeer bruik bare accomodatie. De beperkte opzet van de nood behuizing en de ingrijpende af braak- en bouwactiviteiten zullen voor de treinreizigers ongemakken meebrengen, omdat de weg van de trein naar buiten en omgekeerd, niet altijd even eenvoudig zal zijn. In december 1962 hoopt men echter 't nieuwe station te kunnen openen. GEMEENTERAAD Openbare vergadering van de raad der gemeente Geertruidenberg, op woensdag 18 januari 1961 des avonds half acht, in het gemeentehuis alhier. Te behandelen zaken 1. Goedkeuring van de notulen van de vergaderirngen van 18 oktober en 26 okto ber 1960. 2. Mededelingen en ingekomen stukken. 3. Aanbiedingen van de gemeentebegro ting met de daarbij behorende bedrijfsbe- grotingen voor de dienst 1961 en benoe ming van een commissie van onderzoek. 4. (Her)benoeming leden commissie be doeld in artikel 8 der Woonruimtewet, met prae-advies. 5. (Her)benoeming leden commissie be doeld in artikel 3, eerste lid sub a en b der Verordening Adviescommissie Woningbouw met preadvies. 6. Vaststelling van het bedrag per leer ling, bedoeld in artikel 101, 5e lid der L.O. Wet 1920 voor het bijzonder gewoon lager- en voortgezet lager onderwijs over 1961, met pre-advies en ontwerp-besluit. 7. Voorstel tot aankoop van het pand Sterrestraat 7, met prae-advies, ontwerp besluit en begrotingswijziging. 8. Voorstel tot verlenging van de reke ning-courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten over 1961, met prae-advies en ontwerp-besluit. 9. Voorstel tot deelneming in het aan-, delenkapitaal van de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten, met prae-advies en ontwerp besluit. 10. Voorstel tot het verlenen van een crediet voor het maken van plannen voor een zuiveringsinstallatie voor rioolwater, met begrotingswijziging en memorie van toelichting. 11. a) Voorstel tot het verlenen van een crediet voor de bouw van schuurtjes bij de woningen aan de Elisabethstraat, met be grotingswijziging van het woningbedrijf. b. Alsvoor voor het maken van een af scheidingsmuur met hekwerk bij de onder a bedoelde woningen, met bijbehorende wij ziging van de gemeentebegroting. 12. Voorstel tot het verlenen van een crediet voor het maken van loketten op het gemeentelijk sportterrein, met bijbehorende wijziging van de gemeentebegroting. 13. Voorstel tot het verlenen van een crediet voor het aanbrengen van verbete ringen aan enkele oude panden met prae- advies en bijbehorende begrotingswijziging. 14. Voorstel tot het verlenen van een crediet voor herstel, achterstallig onderhoud en verbetering van de woning Zuidwal 39, met begrotingswijziging en memorie van toelichting. 15. Voorstel tot het verlenen van een crediet voor straataanleg en riolering in het uitbreidingsplan, met begrotingswijziging en memorie van toelichting. 16. a) Vaststelling van gedifferentieer de grondprijzen voor verkoop van gronden gelegen in complex I van het grondbedrijf,, met prae-advies en ontwerp-besluit. b) Voorstel tot het verlenen van delega tie aan Burgemeester en Wethouders met betrekking tot de onder a bedoelde ver koop van bouwgrond. 17. Voorstel tot het aangaan van een huurovereenkomst met de R.K. Voetbal vereniging „Right-Oh" met prae-advies en ontwerp-overeenkomst. 18. Voorstel tot vaststelling van de ver goeding bedoeld in artikel 73, 2e lid der Kleuteronderwijswet over 1960, met prae- advies en ontwerp-besluit. 19. Voorstel tot het verkrijgen van ont heffing tot het geven van openbaar gewoon lager onderwijs, met ontwerp verzoek. 20. Voorstel tot het verlenen van dele gatie aan Burg. en Weth. tot het voeren van rechtsgedingen met betrekking tot invorde ring van onderhoudskosten van gemeente woningen, met prae-advies en ontwerp-be sluit. 21. Voorstel tot het vaststellen van een verordening ex. artikel 9, 10 en 43 van de Drankwet, met prae-advies en ontwerp-ver- ordening. 22. Goedkeuring van de begroting der Stedelijke Godshuizen en de Dienst van Maatschappelijke Zorg, voor het dienstjaar 1961. 23. Benoeming van twee Regenten der Stedelijke Godshuizen wegens periodieke af treding van de heren J. J. M. van Dongen en L. G. G. M. Lanen. 24. Rondvraag. RONDE VAN FRANKRIJK VOOR KOMEND SEIZOEN Van 25 juni t.m. 16 juli 1961 Jacques Godet, de hoogste auto riteit van de Ronde van Frankrijk, heeft woensdagmiddag bijzonder heden onthuld van de editie 1961 van dit grootste wielerevenement, dat dit jaar voor de 48e maal plaats heeft (van zondag 25 juni tot en met zondag 16 juli), en van de „Ronde van de toekomst" voor amateurs en onafhankelijken, die in 1961 haar debuut beleeft en wordt gehouden van 216 juli. De ronde van Frankrijk 1961 telt 21 etappes, terwijl er in het route schema één rustdag is opgenomen, namelijk op 8 juli te Montpellier. In de tour komen dit jaar twee tijdrit ten voor: de eerste wordt gehouden als sluitstuk van de eerste etappe op een parcours rondom Versailles en zal gaan over een afstand van 28 ki lometer. De tweede tijdrit is gepro jecteerd op de 14e juli en zal gaan over een afstand van 71% km., die wordt uitgezet tussen Bergerac en Perigueux. Buiten Frankrijk zal de ronde van Frankrijk dit jaar twee plaatsen aandoen, namel. Charleroi (België) en Turijn (Italië). In tegenstelling tot de laatste uren zal de tour ditmaal gaan „Om de Oost", d.w.z. dat de alpen voor de Pyreneeën komen. De totaalafstand bedraagt 4380 km. Het deelnemers veld zal bestaan uit 132 renners, die ondergebracht worden in elf ploe gen, elk dus van 12 man. De elf ploegen zijn; West-Duitsland, Bel gië, Spanje, Frankrijk, Groot-Brit- tannië, Italië, Nederland, een ge combineerde Luxemburgs-Zwitserse ploeg en drie Franse regionale ploe gen (West-Zuid-West, Parijs N.O. en Centraal-Zuid). KNBB District Kaatsheuvel De finale 2e klas libre welke het voorbije weekend is gespeeld is in vele opzichten een succes geworden. De beide biljartverenigin gen, welke hun clublokaal bij J. Vugts heb ben, n.l. Ons Genoegen en De Efteling, heb ben dit tournooi gezamenlijk op uitmunten de wijze georganiseerd. Beide clubs komt de allereerste hulde toe voor de manier waar op zij deze finale hebben verzorgd. Mede met hun hospes smaakten zij wel het uit zonderlijk genoegen, dat deze finale in een buitengewone publieke belangstelling heeft gestaan. Alle avonden, doch speciaal de zaterdag en zondag waren er zeer vele toeschou wers en de slotavond was het lokaal van 't echtpaar Vugts veel te klein. De strijd zelf is zeer interessant geweest, al moet hier aan direct toegevoegd worden, dat de span ning om de kampioenstitel minder enerve rend is geworden als we hadden verwacht. Al in de eerste ronde versloeg W. Man- demakers een van zijn ernstige rivalen, n.l. de jeugdige Antoon Voogd van Euphonia. En ook nadien bleef Willem heer en meester over zijn tegenstanders. Geen enkel moment werd hij ook maar het minst bedreigd. Zijn overmacht komt dan ook in de eind stand volkomen en terecht tot uitdrukking. Zonder een enkel verliespunt en met een moyenne, dat 2.40 hoger was dan van zijn naaste concurrent, veroverde hij de titel. Zondagmiddag bevestigde hij zijn huidige topvorm met een hoogste serie van 73, wat mede de basis werd van zijn overwinning op zijn enig overblijvende concurrent Koos Kemmeren. Zondagavond ging Koos roem loos tegen hem ten onder. Maar de slot avond zal voor Koos echter onvergetelijk worden. Tegen Antoon Voogd groeide hij ver uit boven zijn vorm van deze finale en in 21 beurten beslechtte hij het pleit over kleine Toon, wat hem met 7.14 het hoogste partijgemiddelde van deze finale opleverde. Het was een zeer hoogstaande partij, waarbij beiden aan de 100 car. nog gelijk stonden en met goed spel een prima partij ten beste gaven. Toen maakte Koos een mooie serie van 23, welke voor Toontje een niet meer te boven te komen optater be tekende. Met een spannende slotserie van 12 verwezenlijkte Koos het partij-record. Hij kon echter met deze partij zijn te genstander niet meer van de 2e plaats in de eindstand verdringen. En omdat kam pioen Mandemakers meer dan de toege stane 20 boven het maximum gem. ein digde, wordt de kleine coming-man van Euphonia onze grote afgevaardigde naar de gewestelijke kampioenschappen. Van de overige deelnemers was Piet Bal vers de beste, maar ook de wispelturigste. Zijn hoogste partijgem. van 6.52 bewijst zijn kunde, maar Piet miste nog die vastheid die nodig is voor een kampioenstitel. Het is echter een genot om hem rond de tafel te zien draven en, hoe het kan is ons een raadsel, maar verd... hij kan -nou overal bij ook!! André Netten, André Groenendaal en Tini Fijneman waren ditmaal de zwakkere broeders. Met een jaartje gedegen training kunnen zij het in de 2e klas echter heus wel verder brengen. Johan v. d. Velden eindigde ais laatste. Hem komt de verdienste toe een prettig verliezer te zijn, die op het allerlaatste nippertje nog moest invallen voor de geblesseerde H. Mook. In de 3e klas zal Han het volgend jaar er heus wel beter af brengen. Het klinkt natuurlijk gewoon als we nu vermelden dat na afloop districtsvoorzitter Jan v. d. Ka^, de medaille uitreikte, dit maal klinkt het speciaal voor ingewijden buitengewoon. Eerst en vooral omdat hij het deed en ten tweede de manier waarop hij het heeft ge daan. We hebben hem in deze hoedanig heid nog nooit eens extra belicht, maar voor deze finale verdient hij deze uitzonderring. De wijze waarop Jan v. d. Kaa zich hier van zijn plicht heeft gekweten, verdient aller waardering en erkentelijkheid, en het stem pelt hem tot een sportieve leider, die heeft getoond op welke wijze een ware sportman de onvermijdelijke lasten van een sport of functie moet dragen, als hij anders geniet van de lusten. Alle aanwezigen hebben deze avond „hun voorzitter" leren kennen. Tijdens het verdere officiële gedeelte van de avond hebben zoveel sprekers ge meend iets te moeten zeggen, dat we ons beperken met te zeggen dat ze het stuk voor stuk goed meenden. Allen hadden veel lof voor de organisatoren, arbiters en de hospes. Deze laatste had voor alle deelne mers een aardige attentie in de vorm van een rokertje beschikbaar gesteld. De voor zitter van Ons Genoegen de heer Albert Voogd, overhandigde de deelnemers deze „versnapering". Hierna bood Henk Dek kers met een komische toespraak de heer Mandemakers een eigen gemaakt mandje aan, nadat hij had gememoreerd liever een draagbare radio-gids te hebben overhan digd. De buitengewoon smakelijke koffietafel welke hierna door mevr. Vugts werd ver zorgd en aangeboden heeft de stemming er nog enkele uren buitengewoon ingehouden. ■'U-r'.-'f- door PERCY KING

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 2